Achtkamp- Persbericht van de gemeente Moerhuizen mgers in het Zuidhonk Kreater jeugdtheater presenteert Geef iets moois, BROUWER DE KONING Juweliers &inds 1803 Sinterklaas- advertentie plaatsen Belde dorpskrant 01802 - 2289 als het er op aan komt. UITVAARTVERZORGING Markt 8 - Telefoon 01820-13214 - GOUDA Dorpskrant 436/20 november 1991 pagina 9 lafgelopen maanden zijn er her- jaldelijk berichten in omloop ge licht over een te bouwen nieuwe lonwijk "Achtkamp". Over de lacte plaats en omvang van deze Jojwlokatie en over het "hoe en Jarom" is nog weinig zekerheid [t de gemeente Moerhuizen wat Irtighoudend is geweest met het lief geven van informatie. Het is liners niet echt zinvol om naar bui- ir.te treden met het bericht, dat er Ijniets zeker is. lite lange periode van "informa- Islilte" heeft echter tot gevolg dat Kbij de burgers de idee ontstaatdat Izaken in het "geheim' worden ge peld, hetgeen zeker niet de bedoe- is. Daarom wordt hieronder |ïslaggedaan van hetgeen zich van- 1 januari 1991 heeft afgespeeld, h het standpunt van de gemeente Joerhuizen is en hoe de zaak er lans voor staat. IflNEX-overleg tot 18 april 1991 pin januari van dit jaar werd het sieentebestuur van Moerhuizen - Lwelijks bekomen van de herinde- p-verrast met een uitnodiging van 1 Minister van Ruimtelijke Orde- iMomeen bestuurlijk overleg bij te pen over de realisering van grote Wlokaties in de Rotterdamse re- li Eén van deze lokaties werd ge pind als de wijk "Achtkamp" en asopeen kaartje aangeduid tussen I Hitlandgebied bij Nieuwerkerk pden IJssel en de Middelweg bij venhuizen. letoverleg met de Minister vloeide Jurtuit de toen uitgebrachte con- iplnota genaamd "Vierde Nota JÉtelijke Ordening extra", ook wel jVinex genoemd. peperiode vanaf januari 1991 tot piet 18 april 1991 heeft enige ma- Hestuurlijk overleg plaatsgevon- liover de mogelijkheden tot reali- pg van de bouwlokaties in de flterdamse regio. Aangezien van Jzijde van het rijk van meet af aan pennen is gegeven, dat de gemeen- ■dieniet zouden meewerken toch Pden worden gedwongen, is Twhuizen onder voorwaarden ak- N gegaan met medewerking aan [■bouwlocatie. [gemeenteraad van Moerhuizen j'i steeds de volgende randvoor den ingebracht: is van de Wollefoppenweg piet worden overschreden; [gemeente heeft ervaren dat de Pis van Rotterdam langzaam maar |Wopschuift in de richting van de P Zevenhuizen. Hieraan moet p eens en voor altijd een halt Wen toegeroepen. De Wollefop- F'eg wordt in dit verband gezien pn ideale grens. De langs deze «gelegen kade markeert de grens Ben het stedelijk gebied en het r®e Hart en vormt ook de grens pKn nieuwe niet verstedelijkte rer(Eendragtspolder). De voor- F wordt er aangegeven om de ■;aande lintbebouwing aan de '«eioppenweg en aan de Bermweg Ipouden. Dit zal bij de noodzake- Pstudies moeten worden bezien, r moet een oplossing komen lnvc7 ve/1<eersproblematiek op l//"(Zuidplasweg - Burg. Klink- hamerweg - Swanlaweg); De vrees bestaat, dat een nieuwe woonwijk met meer dan 10.000 in woners een nog grotere verkeers druk zal geven voor de Wollefoppen weg en de Burgemeester Klinkha- merweg. Veel van deze mensen zul len immers dagelijks naar Zoeter- meer, Den Haag en Amsterdam moe ten en zullen hiervoor al snel gebruik maken van een route via de Wol lefoppenweg en de Burgemeester Klinkhamerweg. Dit is voor de ge meente onaanvaardbaar. 3. respectering van de gemeentelij ke zelfstandigheid(autonomie); De gemeente Moerhuizen bestaat nog maar net en is door de provincie en rijk in het leven geroepen juist om het Groene Hart te beschermen te gen de oprukkende verstedelijking. Mede in verband met deze recente gemeentelijke herindeling is het niet aanvaardbaar, dat er getornd wordt aan de zelfstandigheid, het grondge bied en de inwoners. 4. geen aantasting eigen woning bouwplannen; Het bouwen ten behoeve van de re gio Rotterdam mag niet tot gevolg hebben, dat er minder mag worden gebouwd ten behoeve van de eigen inwoners. De huidige nieuwbouw- mogelijkheden zijn toch al onvol doende om alle ingeschreven wo ningzoekenden snel aan passende huisvesting te kunnen helpen. Omdat er diverse problemen waren die het onmogelijk maakten om tot snelle afspraken over de uitvoering te komen werd er op 18 april j.l. in rechtstreeks overleg met Minister Alders van Ruimtelijke Ordening de afspraak gemaakt om te gaan stude ren op de mogelijkheden en onmoge lijkheden van de plannen. Één en ander zou worden vastgelegd in een Startconvenant. Nadrukkelijk is door Moerhuizen gesteld in te stem men met studies indien dit het gehe le gebied ten oosten van Rotterdam zou betreffen, dus ook het gebied tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Capelle aan den IJssel. Afgesproken werd ook dat bij de uit eindelijke keuze voor de bouwloka- tie de begrenzing van het Groene Hart een belangrijk uitgangspunt zou zijn. Achtergrond hiervoor was, dat Moerhuizen vindt dat het maar eens uit moet zijn met de aanslagen op het Groene Hart en dat dit het beste kan worden geregeld met een bestaande poldergrens. Naast de Wollefoppen weg ligt een dijk die uitstekend ge schikt is om de definitieve grens te gaan vormen tussen "Stad en Land". Het standpunt, dat de Wollefoppen weg de uiteindelijke grens moet wor den van de toekomstige wijk Acht kamp is erg hard naar buiten ge bracht. (Veel provinciale en rijksbe stuurders en hum ambtenaren we ten dan ook hoe deze weg heet en waar hij ligt.) Overleg Startconvenant Moerhuizen is met een positieve be doeling begonnen aan het overleg inzake het Startconvenant. Gepro beerd is mee te werken aan de tot standkoming van een evenwichtig stuk waarin recht werd gedaan aan de gemaakte studieafspraak en waar in dus ook aandacht werd geschon ken aan landschappelijke en ecolo gische randvoorwaarden. In dat perspectief bezien kon Moerhuizen zich zeer goed vinden in het concept- Startconvenant zoals dat uiteindelijk is voorgelegd. Zaken als begrenzing van het Groene Hart, buffers en uit komsten van het Landschapsstruc tuurplan Zuidplaspolder e.o. zouden wezenlijke elementen zijn die bij de studie zouden worden betrokken. Doorkruising gemaakte afspraken Er is echter gebleken dat er op 23 mei j.l. een gesprek heeft plaatsgevon den tussen Gedeputeerde mevrouw Stolker en het college van burge meester en wethouders van de ge meente Nieuwerkerk aan den IJssel. In dit gesprek is al toegezegd, dat de provincie er vanuit gaat, dat de wijk Achtkamp ten noorden van de A-20 zal worden gebouwd. Indien ander zijds wordt vastgehouden aan het gewenste aantal woningen van 5.000 houdt dit in, dat de provincie er bij voorbaat vanuit gaat, dat de grens van de Wollefoppenweg wordt over schreden. In het gebied tussen de A20 en de Wollefoppenweg passen er maar nauwelijks 3.500 en bij een wat ruimere opzet 2.500. De gemeente Moerhuizen vindt het principieel onjuist, dat op een mo ment dat de studie nog moet plaats vinden er al afspraken worden ge maakt tussen twee partijen die afwij ken van de verstedelijkingsrichting zoals deze in de VINEX is weergege ven. Dit is des te vreemder nu in middels VINEX, deel III is uitgebracht waarin de verstedelijkingsvlek zo danig is verkleind dat de grens vrij wel op de Wollefoppenweg ligt en de verstedelijkingsmogelijkheid tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Capel le aan den IJssel is gehandhaafd. Nu daaropvolgend de gemeente Nieu werkerk aan IJssel heeft geweigerd het Startconvenant te tekenen en aanstuurt op een grenswijziging ten gunste van de gemeente Rotterdam voor het ten noorden van de A-20 gelegen grondgebied is wat de raad van Moerhuizen betreft de grens van het aanvaardbare overschreden. Ook Moerhuizen zal haar randvoor waarden reeds nu als een hard gege ven inbrengen. Met andere woorden: Moerhuizen zal op geen enkele ma nier meewerken aan Achtkamp als niet zeker is gesteld, dat de Wollefop penweg als grens wordt aangehou den. BONII Bij de hele discussie over het Vinex- beleid bleek al dat de regering voor standster was van een sterke geza menlijkheid binnen de diverse regio's. Zo moet er financiële koppe ling plaatsvinden tussen de diverse lokaties en dient er ock bij het studie- projekt sprake te zijn van onderlinge coördinatie. Het zelfstandig realise ren van een (deel van) de wijk Acht kamp wordt dan ook niet geaccep teerd. Was dit laatste voor Moerhuizen mis schien al een probleem, de regering heeft het nog moeilijker gemaakt door een Nota uit te brengen ge naamd "Besturen Op Niveau deel H" ook wel BONII genoemd. In deze nota is een zinsnede opgeno men welke er op neer komt, dat Moerhuizen waarschijnlijk bij de Rotterdamse regio zal worden ge voegd als de realisering van Acht kamp daar aanleiding toe vormt. Hierop heeft Moerhuizen scherp ge reageerd. Het gevolg van deze nota zou namelijk zijn, dat aan het nieuw te vormen Bestuur van de Rotter damse Regio bevoegdheden worden toegekend op het gebied van de ruimtelijke ordening, milieu en ver keer. De gemeente raakt vervolgens deze bevoegdheden kwijt en is niet meer dan een "bijkantoortje". Nu deze koppeling zo nadrukkelijk is gelegd, wordt het wel heel moeilijk het Startconvenant zomaar te teke nen. Onderhandelingen met Rotterdam Gelet op het bovenstaande resteer de Moerhuizen niets anders, dan het realiseren van een minnelijke grens correctie binnen de gestelde rand voorwaarden. Het college heeft zich hieromtrent in verbinding gesteld met het gemeentebestuur van Rot terdam. Het streven was daarbij ge richt op het bereiken van overeen stemming over een grenscorrectie waarbij de Wollefoppenweg als har de grens voor de bebouwing werd geaccepteerd. Dit is niet mogelijk ge bleken. Vervolgens heeft het college de mo gelijkheden nog verkend om van de gemeente Rotterdam de verzekering te krijgen, dat in het kader van het startconvenant uitsluitend zal wor den onderhandeld over het gebied van de bouwlocatie gelegen tussen de Wollefoppenweg en de rijkswegA- 20. Ook dit is nog niet gelukt. Grens Wollefoppenweg Zoals een ieder uit het voorgaande heeft kunnen opmaken blijft Moer huizen hard vasthouden aan de Wol lefoppenweg als uiterste bebou- wingsgrens voor de wijk Achtkamp. in het Bestuurlijk Overleg van 18 april j.l. zijn al argumenten door Moerhuizen aangevoerd die door de recente gebeurtenissen alleen maar aan kracht hebben gewonnen: naast de Wollefoppenweg ligt een dijklichaam dat een logische begrenzing vormt van het Groene Hart; de Eendragtspolder is een belangrijke landschappelijke een heid waarbinnen een begin van ver stedelijking de weg voor verdere ont wikkeling open legt; de Eendragtspolder heeft een zeer grote landschappelijke waarde als open gebied in relatie met de Tweemanspolder en de polder de^ Wilde Veenen. Deze polder zal ook' deel gaan uitmaken van het basis raamwerk van het Landschapsstruc tuurplan "Zuidplaspolder en om streken" zoals, dat thans vrijwel ge reed is. Met dit basisraamwerk is al door alle deelnemende partijen, waaronder de vertegenwoordiging van de provincie Zuid-Holland inge stemd. gelet op het feit, dat de te bouwen wijk aan Rotterdams grond gebied zal worden toegevoegd is niets logischer dan dat de wijk ook wordt georiënteerd op deze gemeen te via de wijk Zevenkamp. Vanuit dit oogpunt bezien is het niet nodig om een wijk met een volledig eigen voor zieningenpakket te realiseren ter grootte van 5.000 woningen. Een op Zevenkamp georiënteerde wijk ter grootte van ca. 3.500 doet veel meer recht aan het karakter en de ligging van het plangebied. Een eventuele overschrij ding van de Wollefoppenweg wordt mede veroorzaakt door de wens een ecologische corridor te realiseren in het betrokken plangebied met drie functies: -natte verbinding; -vogelvliegroute; -bosverbinding Biesbosch-Krimpe- nerwaard-Hitland-Rottemeren- Kernbos(Zoetermeer). Deze laatste functie vergt echter zo veel ruimte, dat het aantal te realise ren woningen sterk wordt vermin derd. Dit wordt niet juist geacht aangezien de bedoelde ecologische verbinding niet eens in de VINEX voorkomt en ook gelet op de terrrei- nomstandigheden nauwelijks te rea liseren is. Bij ons bestaat de indruk dat door de aanwezigheid van spoorwegen, rijkswegen en andere obstakels er eerder sprake zal zijn van een "ecologische stormbaan" dan van een goed functionerende corridor. Door zo'n theoretisch ex periment mag de openheid van de Eendragtspolder niet in gevaar wor den gebracht. Beter ware het in dat geval te kijken wat de verdichtings mogelijkheden zijn in het "Groene Zoom-gebied" in Nieuwerkerk aan den IJssel. Geen vertrouwen in evenwichtige besluitvorming Gelet op het bovenstaande heeft de gemeenteraad er geen vertrouwen meer in, dat er op een zorgvuldige manier zal worden omgegaan met de argumenten welke door Moerhuizen zijn ingebracht. Bezien in het licht van de door partijen ingenomen stel lingen en gelet op buiten het Start convenant om gedane toezeggingen zal ieder vorm van deelname aan het VINEX-project vrijwel zeker leiden tot een overschrijding van de Wol lefoppenweg. Hieraan kan het ge meentebestuurvan Moerhuizen niet meewerken. Het Startconvenant wordt derhalve niet in de huidige vorm getekend. Hoe nu verder Moerhuizen heeft bovengenoemd standpunt op 7 november 1991 ken baar gemaakt aan het rijk, de provin cie en aan de andere deelnemers aan het Startconvenant. Hierop is mede gedeeld, dat de studie toch gewoon zal door gaan. Wel zal er nog overleg plaatsvinden met de provincie en wellicht nog met Rotterdam. Moerhuizen is zeker bereid om als nog positief medewerking te verle nen aan de plannen van rijk en pro vincie maar moet wel de indruk heb ben dat haar uitgangspunten serieus worden genomen. Zodra er nieuwe ontwikkelingen zijn zal er opnieuw en persbericht worden uitgegeven Zevenhuizen, 12 november 1991. Burgemeester en wethouders van Moerhuizen L nxveen -In de Waddinx- Plaswijk in gebouw "Het 1,°™ treedt op 23 november P'b.30 tot 18.00 uur de rock- l"P Angers" op. Gratis toegang, evenement georganiseerd Epi „Stichting Wijkwerk "De Kmh Sjoelen rj'le Stichting uit de Wad- Ij iense plaswijk organiseert Li, aa'ste vrijdag van de maand loonden. |_erstekeer wordt gehouden op 1gember a.s. aanvang 20.00 f'n h« "Zuidhonk". KVrouw H. de Vries tel. 01828 Kerstkaarten maken Wie belangstelling heeft voor het maken van kerstkaarten kan zich daarvoor aanmelden, mevrouw M. van Vliet zal een ochtend en /of avond komen om de belangstel lenden de 5-6 technieken aan te leren. Datum: donderdag 28 no vember van 9.00 tot 11.00 uur en/of 20.00 -22.00 uur. Op 23 november is er een demonstratie van de tech nieken voor kerstkaarten maken van 12.00 tot 13.00 uur tijdens de viering van het 1-jarig bestaan van het Zuidhonk. Aanmelden voor de 'doe-ochtend' en/of avond (kosten tien gulden) kan men van 21 tot en met 23 no vember Gruttodreef 29. Di 76dert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. 'a?- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 h.g.g. 2238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Gralmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. "Flierevogel", door Marc Note en Simone Henken Waddinxveen- "Wat komt er uit het ei van moeder Kloek?" Ze heeft geen idee. Al heel lang zit ze op een raar ei. Alle witte en bruine eieren zijn al uitgekomen, maar dit ei wil niet. Op een dag komt er een rondtrekkende Flierefluiter langs. Moeder Kloek vindt dat zo leuk dat ze een rondje wil vliegen. Ze geeft het ei aan de Flierefluiter in bewaring. Maar als ze terugkomt Kindertheater Kwaliteit en variëteit zijn de sleutel begrippen bij het aanbod van kin- dertheatervoorstellingen van Krea ter. Na de succesvolle start van het seizoen met poppentheater Thije met "Ijsbeer", is het nu de beurt aan het danstheater van Marc Note en Simone Henken om de voorstellin genserie te continueren. Zij doen dat met een voorstelling waar de pers over schreef: "Dromeri ge schoonheid in eierdans"(NRC Kunst 26-l-'90). "Met behulp van een aantal rekwisieten (een houten ping- uin. een paar papegaaivormige pan toffels) laat Flierevogel zien, dat ballet echt leuk kan zijn..." De voorstelling wordt gegeven in de zaal van Kreater aan de Kerkstraat 13 in Waddinxveen op 24 november a.s. en begint om 14.00 uur. lnl. Kreater tel. 01828- 14422. DE VGDYS 'I' tj

Dorpskrant | 1991 | | pagina 9