akpannen....meer dan een dakbedekking; je kunt ze ook verzamelen Stichting Kinderhulp op weg naar Roemenië ig en (baret in de (huilplaats Dorpskrant 437/27 november 1991 pagina 15 Als je hobby je lief is... Ine Schellingerhout maakt er een hobby van.... Inthuizen -De 65-jarige Arie Mingerhout een aannemer die Wijk in 'ruste' is, maar z'n werk li nog niet helemaal los kan la- h,wordt de laatste tijd 'belaagd' jorpersmuskieten. En dat is een kolg van de expositie die dezer len gehouden werd bij "Bouw- krlichting" aan de Staringlaan in Iddinxveen. Deze expositie van |ikpannen door de eeuwen zou twee weken duren, werd, gezien het succes, ngd tot vijf weken Iheeft een artikel over zijn hobby expositie, in het Algemeen lad gestaan, hij is geïnter- j door de VARA en Radio kt en dan komt tenslotte ook jjeens de Dorpskrant. bent u aan mij gekomen?", |nkt het aan de andere kant van als we vragen om een af raak voor een interview. "Wel lor een artikel in de Goudsche (ïrantvan zaterdag 30 juni 1990, rwe bewaarden", is ons ant- |«rd. (Van de expositie in Wad iveen waren we niet op de We gesteld...) pgedeelte van dat artikel is, zo p tijdens het gesprek over /pannen', inmiddels achter- Daarin staat o.a. vermeld e Benthuizenaar zich, met enkele anderen verenigd had werkgroep "Industriële Ar- slogie van de Steenpannen - en (gelbakkerijen". Dat is verleden Sinds 8 mei van dit jaar, is er Nieuwe stichting bij notariële (everleden, 'geboren', e draagt de naam: "Stichting Historisch onderzoek van (Keramische industrieproduk- ïestichting zitten zes dakpan- Jyïsten: een unieke hobby gezien het aantal, pis Hét zo dat, o.a. het artikel in (Algemeen Dagblad, veel reac- f heeft gegeven, evenals een (frwachtse lezing voor het His- (sch Genootschap te Koude- Aa.d. Rijn. De heer Schellinger- •I werd gevraagd om voor een feker in te vallen en heeft met dakpannen-lezing' velen we- f'e boeien. Het is dan ook frap- pwat deze man - soms van de |(0Pde tak springend, met oog ["details- over dakpannen weet ■Wellen T staat hij er versteld van dat de "^stelling 'echt' blijkt te zijn 'telt: "want zeg nou eens eerlijk, f "iteresseert zich nou in vre- (toaam voor dakpannen?" de lezers van de Dorpskrant en ontdekken dat het geen 'e is of iets fanatieks, of z'n ne hobby, want hij heeft er rr> zoals het verzamelen van J ,emepenningen en...is één van I Nenstellers van de "Benthui- T urljesde periodieke uitgave T e Historische Kring Benthui- Waarover spraken zij: dakpannen In de woonkamer van het huis, aan De Dijk 4, waar het echtpaar Schel lingerhout na 20 jaar bij de zaak gewoond te hebben, vorig jaar weer is ingetrokken, staat een tiental dakpannen ter illustratie van de diversiteit die er is in dak pannen. Aan elke dakpan is boven dien een verhaal verbonden. In het souterrain liggen honderden dak pannen, niet allemaal verschil lend, want zoveel soorten zijn er niet, maar wel unieke, die niet meer verkrijgbaar zijn. De opvallendste dakpan is die met een gat in het midden. Het blijkt er één uit 1656. In het gat paste een ruitje. "Vroeger lagen de dakpan nen zo als bedekking op de wonin gen. Reken maar dat het toen kou op de zolders was. Gelukkig kwam daar verandering in en werden er eerst daken betimmerd alvorens de pannen erop gelegd wer den"- i Monniken en nonnen De oudste Nederlandse dak pannen zijn een holle en een bolle dakpan. De bolle paste over de holle pan. "In een boek van Jansen over restau ratietechnieken staat ge schreven dat de bijnaam die deze pannen hadden, uit Duitsland afkomstigis. Ze werden aldaar 'monniken' en 'nonnen' genoemd. De bolle bovenop was de monnik. Die meneer Jansen schreef dat men in Duitsland destijds geen hoge dunk van de gees telijkheid had, maar dat de bijnamen in Nederland niet opgingen, omdat men hier wel een goede indruk had van deze geestelijken". (Ter illustratie worden deze soort dakpannen getoond) In Frankrijk en Spanje liggen dergelijke dakpannen nog volop op de daken. "De dakpan is tot ontwikke ling gekomen in de middel eeuwen. Zodra men die techniek van het kleibakken weer onder de knie had, gingen gemeenten pannendaken voorschrijven, verleenden daar ook subsidies voor. De daken van stro en riet gaven teveel brandgevaar, daar wilde men van af. Naast riet had men vroeger ook daktegels. Die zie je in het buiten land ook nog, vooral waar de daken niet zo schuin zijn, b.v. in Spanje en Portugal. Ik mag overigens ook in het buitenland graag daken bekij ken, het liefste van boven af, zoals in Cambridge, waar ik de Oegst- geester dakpan zag en fotografeer de... of in Madrid en in Parijs.." De daktegel en de holle en bolle pannen waren dus middeleeuws. Zij werden na het midden van de vijftiende eeuw, langzaam ver drongen door de zgn. 'Stekener te gel'. De dakpan maakte een enor me opgang, vanaf omstreeks 1450, toen in Stekene bij Gent de holle of Hollandse pan werd ontwikkeld, een lichtgewicht tegel die al vijf en een halve eeuw zijn waarde be wijst, want hij wordt nog steeds gemaakt. Maar de oplagen waarin die wordt gebakken staan niet in verhouding tot de betonpan. Die wordt verre weg het meeste gebruikt vandaag. Lelijk, maar onontkoombaar, maar wel goedkoper, met een garantie van 30 jaar. En dat terwijl een goe de gebakken pan zeker 100 jaar kan liggen. Een verglaasde pan haalt de 200 jaar nog wel". net even anders Jammer vindt Schellingerhout het dat fabrieken onderling elkaar de loef probeerden af te steken. Wel ongeveer een zelfde soort dakpan fabriceerden, maar net iets an ders, zodat deze niet bij elkaar pas- Ze ten. "Wij zitten met die erfenis. Je zoekt je soms na een storm wezen loos om mensen te helpen met een bepaald soort dakpan". Hij wijst ook nog op de Engelse dakpan die in 1978 in Nederland is ingevoerd, een zwart geglazuurde pan. (Hij toont hem). Toen konden de Nederlandse fabrieken niet aan de vraag voldoen is heeft men geïmporteerd. Nu, na een storm, zit men in de problemen. Deze pan nen zijn niet verkrijgbaar. Mensen lazen het krante-artikel en vroegen me of ik aan dergelijke pannen kon komen". Op het dak van zijn woning aan de Dijk ligt de 'opnieuw verbeterde holle pan. Die is in 1927 in Alphen a.d. Rijn ontwikkeld. Het merk waardige aan deze pan is dat vanaf 1928 door ale grote fabrieken deze pan in produktie is genomen en nu zoveel jaren later, nog de meest toegepaste en gebakken pan is. Hij heeft bijna alle andere verdrongen, ook z'n voorganger, de verbeterde holle. Maar in kwaliteit ontlopen die elkaar niet veel. De Opnieuw verbeterde, ziet er alleen anders uit. "De verbeterde holle wordt in Lim burg nog heel veel gemaakt, maar voornamelijk voor de export. En dan vooral Scandinavië. We kun nen trots zijn op de Nederlandse dakpan. Er wordt een zeer hoog waardig produkt gemaakt. Als je nou deze pan ziet van begin deze eeuw of deze" (hij toont er enkele) "prachtig toch? En oerdegelijk". Omhoog kijken Schellingerhout is iemand die al tijd omhoog kijkt, met een bijzon dere interesse voor dakpannen. Ook in zijn woonomgeving. Het dak van de woning van de familie Van Harinxma noemt hij een juweeltje. De dokterswoning in Benthui zen is een voorbeeld van een moeilijk dak. Na een verbouwing in de dertiger jaren is daar een veel grote re kap op gekomen. Gevolg is dat er vaak pannen af waaien. Inmiddels liggen er van wel vijf verschillende fabrieken pannen op. Soms is het moeilijk om aan bepaalde dakpannen te ko men. Hij kent veel slopers en krijgt nogal eens een seintje als er ergens een pand gesloopt wordt met oude dakpannen. Het komt veelvuldig voor dat men sen hem of één van de an dere leden van de stichting opbellen met de vraag of hij soms die-en-die-dakpan- nen ergens weet te achter halen. "Ze moeten dan wel geduld hebben, want het kan een hele tijd duren voordat ik die bepaalde pan opgespoord heb via een sloper," lacht Schellin gerhout. Stormen Schellingerhouts verzamelwoede is in 1976 ontstaan. In dat jaar werd Nederland door twee hevige stor men geteisterd, waarbij menige dakpan aan scherven ging. De aan nemer kon nauwelijks aan de vraag voldoen. Hij ontdekte toen dat er van veel soorten nog maar weinig voorraad was. "Dat kwam omdat er inmiddels een groot aantal dak- pannenfabrieken ter ziele was ge gaan. Voor de oorlog had je er bij voorbeeld tussen Leiden en Woer den vijftien. Nu zitten daar nog twee; in heel Nederland zijn dat er in totaal acht", zegt Schellinger hout. De jaarproduktie van de twee fabrieken hier in de buurt, dus die van Alphen aan de Rijn en van Woerden, schat hij op zestien mil joen per jaar. Beide fabrieken zijn van Van Oordt en samen zijn zij de grootste producent in Nederland. Kosten De gemiddelde aankoopprijs tus sen de anderhalve tot twee gulden per stuk, zodat een normaal dak met dakpannen, zo rond de 1500 gulden tot 2000 kost. Dak: sluitpost bij nieuwbouw Grappig vindt hij het dat mensen wel een luxe badkamer met alles erop en eraan willen, bij de bouw van een nieuw huis, maar dat de dakpannen, waar iedereen tegen aan kijkt, de sluitpost is en soms zo goedkoop mogelijk moeten zijnen dat terwijl er zoveel mooie keramische dakpannen zijn.. "Er zijn dakpannen uit voor raad leverbaar, in tegenstelling tot wat men beweert. Wel is er een schaarste na een storm". De schaarste aan verschillende exemplaren bracht hem op het idee om er van elke soort enkele te bewaren. De collectie groeide in de loop van de tijd gestaag. "Zou ik de enige dwaas in Nederland zijn", vroeg Schellingerhout zich na een jaar of wat af en belde de Nedaco, de overkoepelende organisatie van dakpannenfabrieken in Neder land. Daar werd hij op het spoor gezet van mede-verzamelaars Huy- gens en Landzaat. Zij waren met anderen verenigd in de werkgroep "Industriële Archeologie van de Steenpannen - en Tegelbakkerij en", die zich vanaf 1982 al verdiep te in de geschiedenis van de dak pan. Nu is er dus sinds dit voorjaar een stichting. En die stichting heeft een grote wens. Dakpannen-museum in een oude steenoven? "Het zou mooi zijn als we alle dak pannen permanent tentoon ge steld konden worden. In een oude steenoven bijvoorbeeld. Het is een kostbare zaak en we leven niet meer in een tijd waar voor alles subsidie wordt gegeven. Maar zo'n museum, zou ik van harte toejui chen. De spullen blijven dan voor het nageslacht bewaard. Het zijn dingen uit ons verleden en het is waardevol als men daar kennis van kan nemen". (We wijzen hem erop dat er in Nieu- werkerk a.d. IJssel twee steen ovens staan, waarvan de één mo menteel gerestaureerd wordt.... Schellingerhout is dat onbekend.... red.) De stichting waarbij Schetlinger- hout aangesloten is en mede-op richter, "de stichting voor Histo risch onderzoek van grof kerami sche industrieprodukten" is op zoek naar alles wat met dakpannen te maken heeft, zoals b.v. oude catalogi. Ook oude bouwkunde boeken uit de periode 1840 tot 1900 om te kijken wat voor mo dellen er in staan. En mensen die bijzondere dakpannen hebben, worden verzocht een foto naar le den van de stichting te zenden. Inlichtingen 079 -313 968. rj^izen - zaterdag 30 novem- Lj vanaf 20.30 uur de groep liuiiT Sound °Pin koffiebar "de |w„ ts '- Deze gospel en ca- P'nf°eP Hemand door 3 meis- I(j 'on§ens, die naast de zang liarK 1 keyboards en bas- Ef. esPGen. De liedjes zijn 50% L. en 50% Nederlands. Naast li ee son8s brengt de groep I N0a C^aret programma ge- tova ,'ands- ledereen is wel- k n 20*00 uur in gebouw "De wpsstraat 42 te Benthui- Geef nu u kerstadvertentie op bel. 0180Z-ZZ89 Moerkapelle - Het was vrijdagmor gen in alle vroegte een drukte van belang in de Moerkapelse Dorps straat. De mensen van de brood- kraam, die al om 06.30 uur de kraam aan het opbouwen waren, krabden zich eens achter de oren: zoveel 'klanten' op dit nachtelijk tijdstip hadden ze nog nooit gehad! Maar nee, er werd wel een praatje met ze gemaakt, maar al die be langstelling gold voor de mensen die met 100 ton hulpgoederen op weg gingen naar de kinderen in Roemenië. Om half zeven stonden de 8 volgeladen al keurig klaar voor vertrek. De wagennummers, de paspoorten en de laatste informa tiepakketten werden uitgedeeld en om 07.05 uur kon de leider van het Konvooi, Bram Noordam, het startsein geven. Daar gingen ze, uitgezwaaid door familie, vrienden en vele belangstellenden, onder luid getoeter op weg naar de A12. Op de Bredeweg stond nog een leuke groet van de achterblijvers en door de dagelijkse telefonische kontakten weten we dat de reis voorspoedig verloopt. In het Sau- erland had het behoorlijk gevro ren, maar de wegen waren uitste kend te berijden, de temperatuur schommelde rond de 0°. Vrijdaga vond om 20.10 uur bereikten de 23 personen, na 893 km. in een opper beste stemming de Duits/Oosten rijkse grens. Het wegen van de vracht kostte een uur en bij de douane - 5 wagens waren verze geld - waren wat kleine problemen, die gelukkig goed opgelost konden worden. Om 0.00 uur was iedereen in diepe rust. Zaterdagmorgen om 06.00 uur weer op en na het ontbijt passeerde men om 07.30 uur de grens met Oostenrijk. Om 18.30 uur reed men met politiebegelei ding door Budapest en om 20.00 uur kon er na veel vijven en zessen in Hongarije getankt worden. Zon dagmorgen is er om 07.00 uur ver trokken naar de Roemeense grens. Aankomst aldaar om 10.00 uur. De grensformaliteiten namen een uur in beslag en om 16.00 uur bereikte het konvooi Cluj. De voorlopige eindbestemming. Maandagmor gen zal de douane de verzegelde vrachtwagens vrijmaken, zodat de goederen naar de 16 kindertehui zen gebracht kunnen worden. Als alles volgens plan verloopt, rij den ze woensdag - vandaag dus - weer terug naar Nederland en zul len ze vrijdag in het begin van de avond weer veilig en wel terugke ren in Moerkapelle. Wie op de hoogte wil blijven van het wel en wee van het konvooi, kan de nieuwsbrieven lezen,d ie bij de Fotoboetiek en bij van Marle han gen. Meer informatie bij de kontaktpersoon: Beppie Roos, tel. 01793-2372/01827-4330. 1 c

Dorpskrant | 1991 | | pagina 15