Algemene Beschouwingen Gemeentebegroting 1992 Poppentheater Pandora in Swanla [itvoering "Zanglust" met evenhuizens kinderkoor. Uitslag verloting P.V. Stormvliegers inbaar - - - - SGP/RPF erhuizen -De heer R. de Gooijer iet het spits af bij het voorlezen van t Algemene Beschouwingen: de olitieke kijk op de Geméentebegro- Dg 1992. e SGP/RPF liet kritische geluiden aren ten aanzien van het college- ileid, had nogal wat scepsis tegen paalde zaken en liet duidelijk 'principiële' stem horen, it vertrouwen van deze fractie in college, n.a.v. de gemaakte tech- ische fout in de gemeentebegroting aardoor het geraamde tekort van f 5.000,'maar' f 470.000,werd, niet geschonden, noch die van de Heling Financiën. Laatstgenoem- :n kregen een compliment. Uitbreiding gemeentehuis eSGP/RPF heeft de indruk dat on- irzoeken 'naar' gemaakt worden kladpapiertjes, zoals bijvoor- teld de noodzaak van vergroting «het gemeentehuis, waarbij geen iderzoek gedaan is maar meningen moteerd zijn. keer rekenen wij op een echt lerzoek op grond van harde ge- ens en vertrouwen erop dat deze levens ook tijdig aan de raad, ter schikking gesteld worden", passant wordt er een suggestie Haan omdat een eventuele uit leiding van het gemeentehuis in de m Zevenhuizen een 'onnodige ka- taalverslindende zaak' is, gewoon fl gemeentelijke tak van dienst 0r het huis der gemeente in de ra Moerkapelle te verhuizen, van- (gehet minimale kostenaspect, an u om op grond van een gedegen iderzoek aan te tonen dat wij vol uien ongelijk hebben of aan te to il dat wij gelijk hebben, waardoor tevens in de kern Moerkapelle nog laantal niet meer verwachte mo- lijkheden gerealiseerd kunnen irden". Portefeuille-verdeling ponder kritisch laat spreker zich 'over de werkwijze van het college tdrie wethouders omdat er 'enige 'kundige kennis vereist is om Kies vast te stellen wie welke ver- Iwordelijkheden draagt. "Takken "dienst hebben op onderschei en zelfs op gelijke terreinen met 'schillende wethouders te maken. s tijdens raadsvergaderingen W het meerdere malen voor dat niet duidelijk was wie de beant- «rding van bepaalde vragen voor "rekening moest nemen. Op de »st gehouden commissievergade- ?ABZ was zelfs nog onbekend wie ®en het College verantwoordelijk "voor de Kinderopvang. Gevolg één en ander is dat ambtenaren angeld worden tussen de grillen J oen wispelturig College. Waar 'non een College een duidelijke "duur ontbreekt en waar zeer *izaam leiding gegeven wordt, 'ontstaan problemen. Daar gaan ""enaren eigen wegen bewande- Wij hebben de indruk dat dit op het gebied van manage- niet bepaald sterk functio- "t' De Raad kreeg daar ook ver eende keren mee te maken, ter als 'afgedaan' werden be- 'uwd. Dit ontlokte iemand de 'erking: Ze kunnen de gemeen- langzamerhand wel gebrui- Mi hun tranen mee te drogen". eer herinnert aan de tegenstrij- 'nformatie rond de leasing van ,"achtauto, het verkeerd uitvoe- 1 an het raadsbesluit inzake de wuikgeving van gemeentegrond particulieren, heel de proble- rond de verhuur van het ge- ntehuis in de kern Moerkapelle. IJringt erop aan een onderzoeks- au in te laten schakelen om tot T reefficiency te komen binnen de pntelijke afdelingen, daar door forindeling, tal van afdelingen in far zijn geschoven en wilde de r®sten koppelen aan een per- 1*1, waarbij eveneens het Ruizen - Zaterdag 11 januari 1992 organiseert de gemengde zang- I niging Zanglust een zanguitvoering in het dorpshuis Swanla ooze avond is het pas opgerichte kinderkoor uit Zevenhuizen ;nodigd. t wintigtal kinderen zal o.l.v. Margré van Gestel zowel voor als na de ueen aantal liedjes terl gehore brengen en tot slot zelfs één lied enlijk met "Zanglust" zingen. J zelf zal o.l.v. mevr. A. de Vlieger en met pianobegeleiding van j Becqué alleen een aantal Hollandse liederen, maar ook wat '"ere stukken uitvoeren, zoals "Stay with me van Tom Parker. I never walk alone" van Richard Rodgers en een gedeelte uit lm pnRössl". a,|(l met het kinderkoor zal de aanvang van de avond iets vroeger 1 normaal, nl. 19.45 uur. lb «r,ze wordt er een verloting gehouden en na afloop is er bal na K LDouble 'R"\ De zaal is 19.15 uur open. Kaarten zijn aan de zaal onderzoek naar eventuele uitbrei ding van het gemeentehuis kan wor den meegenomen. "De kosten van dit onderzoek kun nen uit de algemene reserves gefi nancierd worden. We hebben dit maal geen kladpapiertjes gebruikt om één en ander door te rekenen, maar onze inschatting is dat de kos ten achteraf ruimschoots terugver diend zullen worden. Derde wethouder De aanstelling van drie wethouders als gevolg van de herindeling was volgens de SGP/RPF, bij een evalua tie, niet nodig geweest. Met de por tefeuille-verdeling is geen rekening gehouden met de reden waarom de Raad overging tot het aanstellen van drie wethouders. "In de praktijk blijkt dan ook dat aller lei zaken, die door de herindeling speciale aandacht zouden moeten krijgen, dit niet krijgen en op de lange baan geschoven worden. Wij noe men in dit verband de 'verordening sociaal-cultureel werk, de verorde ning woonruimte-zoekenden, de al gemene politieverordening en het onderzoek naar de kosten inzake het bibliotheekwezen. Daarnaast ontbreekt bij het College een totaal-visie op het gemeentelijk beleid en het beleid per gemeente kern. Deze visies kunnen er ook niet zijn omdat de wethouders zich te veel met details bezig houden en zich met een te gevarieerde portefeuille verdeling belast hebben". Als gevolg van het bovenstaande acht hij het volgende consequent: l.-met een dringend verzoek, alsnog gehoor te geven aan de wens van de Raad een wethouder te belasten met de gevolgen van de herindeling, zo dat een duidelijk beleid op verschil lende terreinen ontwikkeld kan wor den en 2.- als het huidige beleid ge handhaafd wordt, de Raad voor te stellen één van de wethouders van zijn taak te ontslaan. "Indien u moeite heeft met het laat ste, omdat er in die situatie altijd een minderheidscollege ontstaat, kun nen wij u toezeggen dat waar moge lijk, u op onze steun kunt rekenen. Wij hebben gekozen voor drie wet houders en niet voor een 'derde' wethouder. Aan u de keus wie van de drie u het beste kunt missen". Commentaar heeft de SGP/RPF op de wijze waarop de WD het commis siereglement hanteert: permanente vervanging van het raadslid in di verse commissies en vroeg zich af of dat in overeenstemming is met het reglement van orde. Niet geluisterd Niet te spreken is de SGP/RPF over de wijze waarop B. en W. 'luisteren' naar het advies van de Commissies: er vaak al een vooringenomen stand punt is. "In het verleden is het meerdere malen voorgekomen dat commissies een unaniem advies gaven aan het College en dat het College het pres teerde om met hetzelfde voorstel, gedaan aan de commissie, naar de Raad te komen of dit zelfs gewoon na te laten. Hij noemt bijvoorbeeld de discussie rond het gemeentewapen en de ge- meentevlag. Een voor Nederland unieke gebeur tenis: alle fracties spraken zich uit tegen het ontwerp van de gemeen- tevlag. Sinds de discussies over het gemeentewapen had geen van de fracties er behoefte aan om nog maals met het College over dit punt in discussie te treden". Er werd niet geluisterd het voorstel werd zelfs niet eens teruggeno- Hetzelfde was het geval met de Loka le Omroep (deze ging niet door om dat de argumenten van o.a. SGP/RPF steekhoudend bleken dat de voorge dragen personen volgens het Com missariaat van de Media, voor een Lokale Omroep niet representatief was). Andere voorbeelden waarbij niet ge luisterd werd naar de raad zijn vol gens spreker: plaatsing publicatie borden in de kern Moerkapelle, openstelling loket Moerkapelle op vrijdagavond, tijdregistratiesys teem, de sluiting in raadsvergaderin gen, spreekrecht raadsvergaderin gen, etc. etc. Hij vond het niet prettig en hoopte ding van vrachtverkeer met gedepu teerde en het laatste idee: omleiding via het Nijverheidscentrum". "Inmiddels heeft er een functiewisse ling plaatsgevonden. De verantwoor delijke WD-wethouder is geen voor zitter meer van de commissie "Door gaand Verkeer Zevenhuizen". Voor zover wij hebben kunnen nagaan, is over de redenen aan de raad geen enkele mededeling gedaan". De SGP/RPF vraagt zich af hoe het kan dat de burgemeester, die geen verantwoordelijkheid hiervoor kan dragen omdat hij de portefeuille ver keer en vervoer niet heeft deze is van wethouder Van Yperen, nu voorzit- 1 beterschap dat raadsleden die hun nek tijdens raadsvergaderingen uit steken, gekritiseerd worden door vooringenomen standpunten, met als voorbeeld de Vinex-problema- tiek en de tot standgekomen veror deningen inzake de brandweer. Openbaarheid? Twijfels omtrent de openbaarheid van bestuur werden geuit omdat er van college-vergaderingen geen ver slagen gemaakt worden voor de raad, noch besluitenlijsten in te zien zijn. Vervolgens kwam een verduidelij king van de principiële opening van de vergadering met name t.b.t. de staande gebedshouding. Burgemeester Klinkhamerweg "Het is voor ons onbegrijpelijk dat een aantal voorgestelde maatrege len van o.m. de Bewonerscommissie van de B.K. weg nog niet uitgevoerd is. Wij nemen de volgende aanbevelin gen over: 1. het opheffen van het parkeerver bod aan de Burg. Klinkhamerweg; 2. de verkeerslichten in de bebouwde kom zodanig op elkaar afstemmen dat files in de ochtend- en avondspits niet in, maar buiten het dorp staan; 3. het uitvoeren van snelheidscontro les: overdag, 's- avonds en 's nachts; 4. het plaatsen van afscheidingspaal tjes tussen het verhoogde fietspad en de rijweg, zodat de weg visueel versmald wordt en kapotrijden van fiets- of voetpad voorkomen wordt; 5. het nemen van verkeersremmen- de en veiligheidsbevorderende maatregelen op de TW 67 vanaf de A 20 richting de kern Zevenhuizen. Het is ons bekend dat sommige van bovenstaande maatregelen door uw college op grond van onderzoeken afgewimpeld zijn. De aard en de uitkomsten van deze onderzoeken zijn echter bij ons niet bekend, in dien mogelijk willen we graag hier van nog inzage". Spreker vroeg naar de termijnplan ning van het onderzoek van omlei- ter is geworden. "Een bijzondere vreemde gang van zaken. Overigens wel een bevesti ging van hetgeen wij vanavond eer der onder uw aandacht brachten: uw beleid inzake de portefeuille-verde ling". Spreker vroeg zich af n.a.v. het ver slag van de Commissie Doorgaand Verkeer of er een afspraak in het college gemaakt is om de wethouder van zijn functie te ontheffen: een cou pe, of een motie van wantrouwen tegen de wethouder en het college naar woorden zoekt om één en ander in de openbaarheid te brengen. "Wij zouden graag vernemen om welke reden de verantwoordelijke wethouder geen voorzitter meer is van de werkgroep'doorgaand ver keer Zevenhuizen?" Spreker vroeg op korte termijn oplossing voor de verkeers/parkeerproblematiek van de Wollefoppenweg, waarover diver se malen vragen gesteld zijn maar geen antwoord op gekregen en de T- kruising bij de kern Oud Verlaat. Met betrekking tot het 'boventallig- heidsbeleid' van de gemeente con stateert de SGP/RPF dat B. en W. voornemens zijn een korting toe te passen van 20%. "Geen enkele gemeente in de regio is, wat het aantal uren betreft welke boven de rijksnorm gefinancierd worden, in staat ons te benaderen. Zeis na de korting van 20% blijft deze situatie zo. Een korting van 20% zal niet beteke nen dat leerlingen in onze gemeente een achterstand oplopen. Het gaat immers om een korting van 20% op een bovenmatig beleid. Op objectieve gronden kan de SGp/ RPF het kortingsvoorstel steunen. Zeker geen voorstander is men van de verhoging van de kilometergrens van 4 tot 6 km. m.b.t. het leerlingen vervoer die evt. het volgende jaar ingevoerd wordt met een bezuini ging van f 16.000,—omdat de beslis- sing hiervoor alleen genomen kan worden als er verkeersmaatregelen genomen worden die de veiligheid van schoolgaande kinderen, opti maal waarborgen. Subsidies Deze fractie acht het raadzaam om de gemeentelijke subsidies, vooruit lopend op de aanpassing van de subsidieverordening, nu reeds met 5% te veriagen. Wat de bibliotheek betreft waar bin nen de begroting al een korting wordt toegepast, achtte hij het raadzaam de grens van het gratis abonnement voor jongeren terug te brengen van 18 tot 15. "Terzake merken wij nu alvast op dat het bedrag waarvoor ,u nu ruimte verhuurt aan de gemeentelijke bibli otheek t.w. van f 70.000,exorbitant hoog is, ook al betreft het hier nieuwbouw, in relatie tot het verhu ren van een heel gemeentehuis per jaar voor de helft: (Moerkapelle!) Deze fractie is tegen subsidiever strekking aan verenigingen met sportiviteiten op zondag. Tegen subsidie peuterspeelzaal De SGP/RPF is tegen Kinderopvang in dagverblijven vanwege verbre king van gezinssituatie, maar zegt het Gastouderschap een betere op lossing te vinden. Omdat men van mening is dat dege nen die hun peuter naar de peuter speelzaal laten gaan daar zelf de kosten van dienen te dragen wil men de subsidieverstrekking binnen drie jaar afgebouwd zien. Wat betreft het Landschap en de Vi- nexplannen wil men uitvoering aan het beleid als 'het bestrijden van een gruwelijk vandalisme'. SGP/RPF zeggen dat het groenbe- heersplan van Moerkapelle - dat in een la blijkt te liggen en niet gebruikt is -destijds een ton heeft gekost. Als Moerhuizen een rioolbeheersplan op wil laten stellen dit zorgvuldig te laten doen in overleg met de raad. Van groot belang vindt men tevens de inventarisatie van alle speel- voorzieningen in de gemeente en wil keuzes maken bij het in eigen hand houden of uitbesteden van 'groene- buitendienst-werkzaamheden'. hondenbelasting Spreker wist nog twee manieren om de hondenbelasting, die een doelbe- lasting behoort te zijn, maar zich af vraagt waaraan de opbrengst be steed zal gaan worden: nl. het ver schil tussen eerste en tweede hond f 108,te maken en de bevolking op de hoogte stellen dat er een controle gehouden zal worden. "In de kern Moerkapelle heeft dat destijds veel mensen ertoe aangezet om tot een aankoop van een hond over te gaan". Afval apart Verder waren er nog vragen over het gebruik van vuilniszakken in de grij ze containers en een betere evalue- ring van klachten n.a.v. de gezinssa menstelling. Grote gezinnen een tweede contai ner en eenpersoons huishoudens een kleine. Omdat er een verschil is in de ta riefsstijging van het afval in de resp. dorpskernen, wil men nadere infor matie. De algemene beschouwingen wor den beëindigd met het advies de belastingverhoging meer geleidelijk te laten verlopen en eindigt met een uiteenzetting over het voeren van christelijke politiek. (Deze beschouwing is aanzienlijk uit gebreider dan de andere. Duidelijk ook omdat deze fractie- als oppositie- meer noten op z'n zang had en alle andere beschouwingen in lengte overtrof. Niet euvel duiden dus, temeer daar deze als de grootste (samenwer- kings) partij uit de (stem) bus kwam bij de vorig jaar gehouden gemeen teraadsverkiezingen ter gelegenheid van de herindeling) Trekking 13 december 1991 Portable K.T.V. met teletekst, lot- nr. 1303; CD-speler 2100; stofzui ger 1154; Boka hang-leg-kast 3049; draagbare radio 2981; Koffiezet apparaat 1667; Levensmiddelen- mand 3003; citruspers 660; CD- opbergbak 2409; Beauty set 2601; haarfohn 718; Fietspomp 2070; klok 919; klok-radio 2170; plant 2721; plant 326. Zevenhuizen - Onder auspiciën van de Stichting "Zeven Muzen" wordt er op vrijdag 3 januari a.s. in dorpshuis "Swanla" te Zevenhui zen door het poppentheater "Pan dora" het tafeldecorspel "In de Wijde Wereld van de Mol" opge voerd. De voorstelling begint om 13.30 uur en is bedoeld voor kinderen vanaf 4 jaar. De toegangsprijs bedraagt f 4,50, vrienden van de Zeven Muzen hebben twee kwartjes korting. "In de wijde wereld van de mol" is een tafeldecorspel waarin een jon ge mol erop uittrekt om zijn eigen plek te vinden. op zijn tocht raakt hij bevriend met 'eekhoorn' en de 'meeuw', maar met 'muis' krijgt hij ruzie, omdat hij per ongeluk de verkeerde kant opgraaft. Uiteindelijk wordt hij een Grote Best Wel Verstandige Mol, die het allermooiste plekje van de hele wijde wereld heeft. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Ma deion Leewis, Boslaan 13 te Ze venhuizen, tel. 01802- 3371 en uv dien voorradig aan de zaal. ■-

Dorpskrant | 1991 | | pagina 21