CDA Beschouwing op de gemeentebegroting 1992 WD Algemene Beschouwing op de gemeente begroting 1992 van Zevenhuizen/Moerkapelle g*$n. |w l'frkz Vernieuwen in een so(m)ber perspectief Zevenhuizen/Moerkapelle -Tussen uitvoerige betogen is die van het CDA een beknopte, waarbij door de heer S. de Jong stilgestaan wordt teruggekeken en vooruitgezien, met een tevreden blik op het be leidsprogramma van 1991 -1994 en deelname aan het college door frac tiegenoot J. Brouwer. Een beschouwing die niet bol staat van helderheid, maar toch een 'ba lans opmaken' is waarbij men de toekomst binnen de coalitie met vertrouwen tegemoet gaat. Het opschrift "vernieuwing in een so(m)ber perspectief" heeft te ma ken met de in gang gezette vernieu wingen, zoals sociale, besturen op niveau en bestuurlijke vernieuwing met een associatie met geld. "De verscheidenheid aan middelen gaat echter veel verder zoals: voor lichting, inspraak, subsidies, veror deningen, personeel, automatise ring, beschikkingen, vergunningen, verboden, geboden, heffingen, toe zicht. Wij zijn van mening dat bij de ont wikkeling van nieuw beleid c.q. be leidsintensivering, de samenhang tussen de verschillende middelen die de gemeente ter beschikking staan moet worden onderzocht of een rendementsverbetering van de ingezette middelen kan worden ge realiseerd. De voorgelegde meerja- renbeghroting geeft nl. weer dat on voldoende financiële middelen aan wezig zijn of komen om aan alle vraag te kunnen voldoen. Er zullen priori teiten moeten worden gesteld. Be leid is een dynamisch proces". Het CDA blijft zich pertinent verzet ten bij de Achtkampplannen tegen overschrijding van de Wollefoppen- weg (de gehele raad eveneens) en mi pertinente afwijzing van inde lingbij het overlegorgaan Rijnmond. 'Geografisch en sociologisch be koort onze gemeente tot het Mid- den-Holland-gebied en dat mag niet veranderen!" Men stemt ermee in dat de knelpun ten in het gemeentehuis dienen te worden opgelost, er goede werkom standigheden behoren te zijn en zo gebruiksvriendelijk mogelijk en pri vacy van bezoekende burgers te worden gewaarborgd. "Als inderdaad blijkt dat een nor male werksfeer door de te krappe behuizing niet mogelijk is, vinden wij in principe uitbreiding van het ge meentehuis verantwoord". Graag wil men bij de beoordeling weten welk uitgangspunt het college hanteert voor de grootte van elke werkplek. Wat betreft de reguliere berichtge ving acht men de Dorpskrant goed en vraagt nader te willen bezien welke uitbreidingsmogelijkheden er zijn om de burger nog beter te informe- Wat de werksfeer betreft moedigt het CDA de instelling van een mede zeggenschapsraad aan alsmede m.b.t. de gemeentelijke eigendom men: afstoting ervan! Het laatste met een zorgvuldige afweging. Het CDA bepleit een goed contact russen politie en bevolking en een de presentatie van een soort wijkagent, omdat burgers verachten van de ge meente dat hun veiligheid wordt ge waarborgd. Allerlei vormen van baldadigheid, agressie, vernielzucht e.d. dienen hard te worden aangepakt. De politie kan op onze steun rekenen en het Haltproject moet blijven gehand haafd. Het CDA vraagt aandacht voor de goklust onder de jeugd en een beper king voor per horeca-gelegenheid voor maximaal 2 apparaten. De gemeente moet zuinig zijn op de mensen van de brandweer die daar zoveel tijd insteken, zo vindt het CDA die zegt goede samenwerking tussen de beide bluseenheden een vereiste te vinden. met spanning wacht het CDA het re sultaat van het onderzoek af om de verkeersdruk en met name het vrachtverkeer om te leiden m.b.t. tot de TW 67, af. "Ten e inzien van het door de buson derneming Westnederland gedane verzoek inzake de busbaan hopen bedrijven uit de kern Zevenhuizen verplaatst kunnen worden, men wil allereerst grond te koop aanbieden aan startende ondernemers waar voor een onderzoek gevraagd wordt. "Een gezond midden - en kleinbedrijf is van groot belang voor behoud en versterking van de plaatselijke werk gelegenheid. Moeite heeft het CDA met de door het college voorgestane bezuiniging inzake boventalligheid, omdat een wij dat nader overleg een oplossing zal brengen, waarbij wij er van uit gaan dat de kern Zevenhuizen even eens van een betere verbinding zal kunnen profiteren. Het CDA is voorstander van een be perkte uitbreiding van het Nijver heidscentrum waardoor industriële groot deel hiérvan vakonderwijs be treft waarvan men een groot voor stander is. Om toch tot een korting te komen heeft men een voorstel tot overleg met de schoolleidingen om op een andere manier te bezuinigen. Het CDA gaat vervolgens in op de leefomgeving en de subsidieveror dening welke laatste nog niet is vast gesteld maar waarbij men pleit voor handhaving van het voorzieningen niveau met een heroverweging van de subsidies en een spoedige behan deling van deze verordening. Positief staat men tegenoyer de sti mulering van de Kinderopvang met een concludering dat het Gastouder project goed functioneert. Wat uit breiding betreft denkt men een af spraak met het bedrijfsleven te moe ten maken omdat de gemeente waar het kinderopvang betreft, budget tair neutraal dient te blijven. "Kinderopvang is en blijft in eerste instantie de primaire verantwoorde lijkheid van de ouders". In de aanhef van de beschouwing was al gesproken over de ontwikke ling metropool "Randstad" die bij allerlei bestuurders leidt tot groot schalig denken lopende achter het banier van Europa '92 in de hoop opgestuwd te worden in de vaart der volkeren. "De problematiek van de grote stad wordt plotseling als een gewestelijk probleem gezien waarvoor dan on der het mom van BON (besturen op niveau) een BOM wordt gelegd on der de gemeentelijke autonomie op vele terreinen. Na Achtkamp aangeroerd te hebben zei De Jong m.b.t. de uitkomst van de gemeentebegrotingscijfers ervoor te moeten waken dat zijn fractie gro te schoksgewijze verhogingen van de belastingen afwijst. "met de stijging van de reinigings rechten wordt de bevolking voor 1992 al zwaar genoeg belast, spreker eindigt zijn betoog met de vooruitblik dat het komende jaar niet eenvoudig zal zijnen er minder prettige beslissingen genomen moe ten worden. "Laat ons allen zoeken naar wat bindt, in plaats van wat ons gescheiden houdt" en zei tenslotte dat zijn fractie met Gods onmisbare hulp werkzaam wilde zijn in het be lang van de gehele bevolking. gaan steeds meer stemmen op voor het liberalisme Het bovenstaande slogan werden de ilgemene beschouwingen als boek werk de aanwezigen tijdens de eer ste ronde van de begrotingsbehan deling, woensdagavond 11 decem- w. aangeboden aan het college en Md en belangstellenden. Mevrouw A. van der Feltz consta- dat de begrotingsbehandeling 'at later plaatsvindt dan bedoeld ®or een technische fout en zegt Marover dat waar gewerkt wordt »k weieens een vergissing gemaakt Minder waardering heeft zij: eenper- 'fonsfractie met een wethouder in M college, voor de manier waarop e misrekening in de begroting is Sesignaleerd en vond dat dit toch 'el politiek-eleganter had kunnen Sebeuren. |(e VVD zal de ontwikkelingen op ■'Jimtelijk gebied: Vinex en Bom wel- l": zorgen baren, nauwlettend vol len. Paar fractie kan akkoord gaan met pogelijke uitbreiding van het ge l-eentehuis mits het voorzieningen 'in die voldoende zijn voor een eeks van jaren, waardoor er ten ge- «entehuize efficiënter kan worden ■ievverkt. - emeentenaam wordt Zevenhui zen/Moerkapelle J 5 enige noemde de WD de naams- l^ziging per 1 februari a.s. - Merknaam "Moerhuizen" veran- Prtd, li lan in Zevenhuizen/Moerkapel- Automatiseringskosten I "VD denkt aan de toekomst en L le^e begroting kritisch waar het l,;r2lids het stijgen van de automa- I; "ngskosten betreft en ander- psten stijsen van Personee's" lt!/1?eS we' een pas op de plaats ter Ejtkoming van het uit de hand lo- |t»l(Van automat'sering en hoe dan liana66? upt'fuale dienstverlening Ijburgers te verlenen, lu raagt kritisch te bezien wat de I n.en lasten van de automatise- I. 'Ij denkt dat het aan de burgers I .J te 'eggen is dat het in deze tijd I: deductie van ambtenaren van rrk eMe en het overhevelen van lamheden van de gemeente 'm Particuliere bedrijfsleven, mogelijk is, in onze relatief klei- J/^oute, deze kosten onder con 's houden. Met belangstelling ziet de WD het resultaat van het onderzoek naar de eventuele afstoting van gemeentelij ke bezittingen en gebouwen tege moet die niet voor de publieke dienst bestemd zijn, waar de WD in princi pe een voorstander van is. De WDP vraagt aandacht bij de vor ming van het nieuwe regio Politie corps Hollands-Midden, om een goede overlegstructuur tussen bei de partijen: politie en gemeentebe stuur, te creëren c.q. te behouden. Graag ziet de WD de beoogde wijzi ging van het verzorgingsgebied tus sen beide brandweercorpsen met belangstelling zo snel mogelijk, te gemoet. Verkeer en Benzinestation Met betrekking tot de verkeersdruk opdeB.K. weg met 13.000 voertuigen per dag, vindt de WD dat - nu de omleidingsroute er voorlopig niet in zit, er op korte termijn maatregelen kunnen worden getroffen ter vermin dering van de overlast van de be woners. De enige structurele oplossing is volgens de WD dat er een recht streekse verbinding komt van de A 20 naar de A 12, maar uiteraard niet door het dorp. Tevens vindt men het vervoer van gevaarlijke stoffen over de B.K. weg levensgevaarlijken ontoelaatbaar en vraagt om steeksproefgewijze con trole. Tevens wil men geïnformeerd wor den over het "Texaco" benzinesta tion aan de Swanlaweg. "Wij nemen aan, dat bij het tot standkomen van een omleidings- weg, de gemeente nimmer met reële schadeclaims vanuit die zijde kan worden geconfronteerd". Een goede zaak noemt de WD het gereedkomen van de Moerkapelse Zijde en het fietspad langs de Brede- weg m.n. voor de verkeersveiligheid van de schoolgaande jeugd. Men signaleert echter nog een knel punt bij de kern Zevenhuizen' vanaf het fietspad, Noordelijke dwafsweg, de oversteek nabij De Zilverberk. Wat de uitbreiding van het industrie terrein betreft Zevenhuizen moet er een uitgebreide inventarisatie ko men van de potentiële behoefte op korte termijn. In verband met de 'niet' intrekking van de compensatieregeling vakon derwijs, vraagt de WD B. en W. drin gend de voorgestelde bezuinigings maatregel van ca. 20% op het ge meentelijk boventalligenbeleid voor het komende schooljaar nog eens te bezien. Verder zegt de WD voorstander te zijn van de invoering van de 6km grens om voor vergoeding van leer lingenvervoer in aanmerking te ko- Een onderzoek wil men naar de noodzaak van schoolzwemmen i.v.m. het schoolzwemvervoer en woonkernen, waarbij ee nader on derzoek noodzakelijk is. Complimenten klinken t.a.v. de speelvoorzieningen en de attributen die opgeknapt zijn. Triest vindt men het dat het speelzand als bodembe dekker bij het speeltuintje aan de Akkerstraat- Zevenhuizen, binnen drie dagen door honden - en katten- uitwerpselen is vervuild. Omdat er op vriendelijke verzoeken om hondenbezitters op hun verant woordelijkheid te wijzen niet gerea geerd wordt vindt de WD het initia tief van Zoetermeer een aanbeveling die het gehele openbare gebied als hoeveel kinderen er nog via het 'schoolzwemmen' hun diploma be halen. Bij de behandeling van de subsidie verordening vindt de WD dat de vol gende onderwerpen ter behandeling aan de orde moeten komen. 1. De noodzaak van ftet handhaven van allerlei bestaande kleine subsi diebedragen; 2 de hoogte van diver se subsidies; 3. de afgrendeling van open-eind-regelingen; 4. een redelij ke afweging van de bijdragen (direct of indirect) aan diverse verenigin gen; 5. in analogie met het rijksbeleid bevriezing of verminderen van de huidige totale post. De WD vindt dat de bibliotheek voorzieningen een te grote uitgave- nspost vormen en er gestreefd moet worden naar één bieb voor de drie verboden terrein verklaart voor het deponeren van hondepoep waartoe de algemene Politieverordening moet worden aangepast. Dit systeem staat of valt uiteraard met de mate waarin controle wordt uitgeoefend en een sanctie kan wor den opgelegd. De WD constateert dat de invoering van de mini-containers t.b.v. de huis- vuilinzameling vrijwel probleem loos verlopen is. het wachten is nu nog op een onder nemende particulier, die met b.v. een hogedrukreiniger voor het schoonmaken van de containers gaat zorgen". Omdat verenigingen het oud papier niet meer komen ophalen acht de WD het gewenst papiercontainers te plaatsen. De WD betreurt de uitgestelde aan- uc urie ue vvd betreurt de u leg van de riolering langs de Bier- hoogtweg en vindt dat getracht moe ten worden de buitengebieden van de kern Zevenhuizen zo snel moge lijk aan te sluiten op het riolerings systeem. Wat de verlichting van de kassen be treft waarover veel mensen klagen vraagt de WD inlichtingen over af scherming en dringen aan op overleg met het Landbouwschap. "Met kracht moet worden vastge houden, aan de door ons gezamenlijk geformuleerde randvoorwaarden met betrekking tot de woning- bouwlokatie Achtkamp. Wat ons betreft prevaleren al deze voorwaarden boven het afstaan aan de gemeente Rotterdam - uiteraard gepaard gaande met de nódige tege moetkomingen aan onze gemeente - van de voor deze realisering van deze woonwijk benodigde gronden, voorzover deze binnen onze ge meentegrens liggen. De WD ondersteunt het in gang ge zette beleid om tegelijkertijd in diverse financieringscategorieën bouwplannen van de grond te tillen in de vorm van een soort 'package- deal'. Hierdoor wordt een uitgeba lanceerde en esthetisch fraaiere wij- kopbouw bevorderd, immers, uitgaande van een volledig gescheiden aanpak van woningen in verschillende sectoren, ontstaat het gevaar van te uiteenlopende afwer- kings - en uitvoeringsniveau's. Wij tekenen hierbij aan dat het ver borgen subsidiëren binnen de per ken dient te blijven. Aanleunwoningen De WD juicht het bijzonder toe dat de bouw van ca. 20 aanleunwoningen nabij "De Zevenster" binnenkort wordt uitgevoerd, omdat hier een grote behoefte aan bestaat binnen de gemeente. Woningzoekenden en woonruim teverdeling De WD waarschuwt ervoor dat bij de verder invulling van de bestem mingsplannen niet te veel moet wor den aangesloten bij de geregis treerde woningzoekenden. Dit vloeit voort uit het feit, dat er diverse groepen woningzoekenden zijn, die zich-niet zo snel laten in schrijven, maar die wel sluimerend woningzoekend zijn. Te denken valt aan doorstromers en senioren. Zij eindigt haar betoog met een dan kwoord voor samenwerking- in de raad.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 23