Gemeen te begroting Algemene Beschouwingen van de PvdA Gemeentebelangen: Algemene Beschouwingen laerhuizen - Fractievoorzitter P. hijman las woensdagavond de be- ihouwingen op de gemeentebegro- ng 1992, van de Partij v.d. Arbeid, el als de SGP/RPF niet vertegen- oordigd in het college en zodoende en oppositiepartij, voor tijdens de adsvergadering. Net als de ande- s,nam hij plaats achter de leeska- leder om dit staande te doen. Iptheatrale wijze wist deze bepaal- Ieaccenten te leggen. eeds bij het begin van zijn toe- iraak verliet wethouder Van Ype- ii de raadzaal Werkdruk olman zei begrip te hebben voor de erkdruk die er het afgelopen jaar jgemeentelijk niveau, na de herin- eling geweest is alsmede de aansla- nop het woongebied. Inhoudelijk iiidend op het startconvenant met itterdam m.b.t. de Achtkamp: docht een innige samenwerking inde orde komen, dan blijven wij ezen voor het Groene Midden-Hol- nden een uiterste begrenzing door eWollefoppenweg. (PvdA denkt dat uitbreiding van S gemeentehuis alleen gereali- »d kan worden als er gemeenteiij- eigendommen verkocht worden ia. woningen). en onderzoek is noodzakelijk, om- itde huidige begroting en meerja- nbegroting weinig ruimte bieden or een grote verbouwing". !t het georganiseerd overleg wil en het opvullen van vakatures be- n, men is bang voor overbelas- igvan het personeel dat ten kosten «kwaliteit gaat. Hoewel efficient, »een verdere automatisering, ook iden tot demotivatie van het perso den de afstand tussen gemeente linwoners vergroten. Algemene Politieverordening stellen was, wat ons betreft, een tstekende taak voor een tijdelijke ide wethouder". lis niet gebeurd. "Het college en de eerderheid van de Raad kozen or een definitieve vaste wethou- rspost met afzonderlijke taken", zuinigingen waar het de brand er betreft is niet de keuze van de ik. Doorgaand Verkeer «activiteiten van de gezamenlijke rkgroep: Doorgaand Verkeer Ze ehuizen, heeft een bredere taak- ®ng dan alleen de ontoelaatbare 'Persconcentratie op de B.K. 'sluipverkeer op de B.K. weg, de ttkapelse Zijde, alsmede andere Sen van de beide kernen is een jjelijkse frustratie". ®an wijst erop dat zijn partij bij 'verkiezingsprogramma een ver- e'scirculatieplan heeft opgeno- Jjvoor zowel doorgaand als plaat- ")k verkeer. 'end laat deze fractie zich uit over [bewonerscommissie die in de waargemaakt heeft m.b.t. straten en ^rkarnpn vprtpöpnwnrkrHirtH ic 1 11 werkgroep vertegenwoordigd is. "Op dit moment concluderen wij dat deze werkgroep voortgang boekt en suggesties doet omtrent het tegen gaan van doorgaand vrachtverkeer". De PvdA denkt dat voor het treffen van verkeersmaatregelen gebruik gemaakt kan worden van de midde len uit het reservefonds Dorpsont wikkeling. Spreker wijst erop dat de B.K. weg dientengevolge een gemeentelijke weg blijft waarvan de onderhouds kosten voor de gemeente blijven en uit de begroting moeten komen. Men heeft er behoefte aan om evt. geza menlijk met andere fracties de raad wegen in Moerkapelle. "het wordt, wat ons betreft, tijd voor een wisseling van deze portefeuille die o.i. bij de voorzitter van deze raad behoort". De PvdA vindt dat de reconstructie van de Jhr. V.d. Weistraat en het zuidelijk deel van de Moerkapelse Dorpsstraat zich uitstekend lenen voor een nieuwe vorm van inspraak. Tijdens een hoorzitting geeft de ge meente het financiële kader aan en inventariseert de wensen van de be woners. Daarna maakt de gemeente plannen en legt die voor aan dezelfde om een uitspraak te vragen. De werkgroep heeft vastgesteld dat de gemeentelijke alternatieven t.a.v. de omleidingsweg niet haalbaar zijn. Het alternatief van de Bewoners- groep en het Bredeweg-tracé bieden meer uitvoeringsmogelijkheden, "het wordt tijd dat de gemeente een goede keuze maakt en geen tijd meer verliest, dus een aanvang maakt met het verkeerscirculatieplan. Opmer kelijk is het o.i. dat de eerste voorzit ter van deze gezamenlijke werk groep: Doorgaand Verkeer Zeven huizen, vervangen is door de voorzit ter van deze raad". "Onbegrijpelijk" vindt de PvdA het dat het college wel voorstander is geweest van een spoorwegverbin ding Den Haag maar tegenstander is van een open snellijn voor Westne derland (via Moerkapelse Zijde) Ook bij dit onderwerp moeten wij helaas concluderen dat de porte feuillehouder verkeer en vervoer, als eerste verantwoordelijk kan worden geacht voor het stroeve overleg met Westnederland. Vervolgens wordt gesteld dat de wet houder verkeer en vervoer de in het verleden gedane toezeggingen niet bewoners. Het definitieve voorstel wordt dan voorgelegd aan commis sie en gemeenteraad, waarbij het groen- het verlichtingspakket en het straatmeubilair als vanzelf worden betrokken. "Deze nieuwe behande lingsprocedure zal een onderdeel moeten uitmaken van het meerjaren- onderhoudsprogramma". Aandacht vraagt de Pvda voor het hanteren van de 30km snelheid in de Dorpsstraat en het parkeerpro bleem met strengere controle door de politie. Verder de toenemende criminaliteit. De PvdA steunt uitbreiding van het huidige industrieterrein niet maar is 'voor' aanleg van een regionaal be drijfsterrein in de directe nabijheid van één van de rijkswegen. Onbegrijpelijk vindt deze fractie het dat er geld en tijd is gestoken voor een mogelijke marktverplaatsing: men blijft voorstander van markt op vrijdag en wil standplaatsmogelijk voor idealistische doeleinden op za terdag Tegenstander is men van het terugdraaien van de boventalligheid vakonderwijs. De bijdrage in het leerlingenvervoer wijzigen naar 6km grens vindt de PvdA een goede zaak. Wat de subsidieverordening betreft en subsidiebeleid in z'n algemeen heid wil de PvdA waarschuwen tegen het rigoreus schrappen van subsi dies, omdat zowel landelijk als ge meentelijk de grens van nederland niet bij de Rotte stopt. Hofman zegt dat subsidieverstrek king voor ween club of vereniging moet dienen als bijdrage t.b.v. de continuering van deze vereniging of club. De pvdA vindt niet dat een willekeu rige vereniging die ruim in de eigen middelen zit, toch een standaard subsidie krijgt omdat men bijv. toe vallig een aantal jeugdleden heeft. Wel is men voor verlening van subsi dies aan 'tijdelijke' evenementen ter stimulering van activiteiten van in woners binnen de gemeente, terwijl ook inwoners die niet over voldoen de middelen beschikken deel moe ten kunnen nemen aan bijzondere activiteiten, waarin het Sociaal Fonds zou kunnen voorzien. Men is derhalve tegen de afschaffing ervan. Een aparte benadering in de subsi dieverstrekking moeten volgens PvdA de drie multifunctionele centra alsmede de bibliotheek krijgen. Voor de problematiek van de Zeven Muzen ziet men voor het algemeen vormend deel een jaarlijkse stimule ringssubsidie wel zitten en een on dersteuning uit het Sociaal Fonds, terwij 1 de stichting zelf een oplossing dient te vinden voor de twee extra individuele muzieklessen. Men wil een afbouw van het huidige subsidiebeleid en een nieuw beleid met doelsubsidies. Wat het onderhoud van de speel- werktuigen binnen de gemeente be treft deed hij een suggestie richting bedrijfsleven om hiervoor d.m.v. sponsoring een bijdrage te vragen en ouders door zelfwerkzaamheid en toezicht te betrekken ter voorko ming van 'demontering' van de speelwerktuigen door de oudere jeugd. De pvdA denkt dat de conse quenties van het instellen van een Monumentencommissie en een in ventarisatie, een behoorlijke finan ciële bijdrage kosten en vindt dat het kerkgebouw van de Vrijzinnig Her vormden als eerste in aanmerking moet komen voor 'monument' in 1992. Spreker concludeert dat het vertrouwen van het college in de Maatschappelijke Dienstverlening Zuidpias af te nemen, het niet opne men van het begrote bedrag kan ge zien worden als een bezuiniging en gaat ten koste, van deze - zoals Hof man benadrukte 'uitstekende' dienstverlening. Wat het Oude renbeleid betreft vroeg Hofman voorrang voor 20 aanleunwoningen aan de Zevenster voor de ouderen. Jeentebelangen, bij monde van teer S. Duursma, complimenteer- 8 en W. alsmede het ambtenaren- T>s met hetgeen het afgelopen ?T na de herindeling en met de ^problematiek, verricht is. Een -schuwing klonk om het uitgave- «roon van de gemeentelijke mid- 191 goed in de gaten te houden, jteuwd is deze groepering naar de ossing van het ruimteprobleem in 3«meentehuis en meent dat alle teentelijke accomodaties aan een te'zoek moeten worden onder den om deze evt. te verkopen, temeente moet, gelet op de finan- JPositie, streven naar het juiste 'a' ambtenaren. G.B. vindt het 'goede zaak dat naast de burgers, öe gemeente zelf in haar porte re kijkt om de begroting slui- te maken. Benieuwd is men naar '«sultaat van de herverdeling Faken. Met betrekking tot de 'bui- ii'rQ1 van Gemeentewerken VB. het niet verantwoord dat r-«oor koffie- en theepauzes naar Jjrkplaats aan de Burg. Klinkha- ,eg gaat, waarbij jaarlijks veel are uren verloren gaan: één ti Werker aan inproduktieve uren laar, zo berekende men. 0rganisatie van de politie denkt ork'et Seruisloos aan Moerhuizen '1 te zien gaan: er is momenteel *'soneelstekorten het gemeen- uur moet met de politie o.a. s 'agen voor de véiligheid van de j-rs G.B. zou o.a. graag zien dat rdwnS'ever Per 'iets gePatrou'!" ordt en er daardoor een beter 'ct ontstaat met de inwoners en "introle's gedurende de nach ten in het weekeinde, noemt men de kosten van de *eer' evenals het enthousias- n de brandweerlieden. B.K-weg ntebelangen pleit voor een °ek naar de mogelijkheid tot Hij constateert <T»N*raan Kinderop vang veel aandacht geschonken is, zowel organisatorisch als in de pers, alhoewel de toeloop niet enorm blijkt te zijn maar functioneert goed en geeft vrouwelijke gemeentebewo ners de kans deel te nemen aan het arbeidsproces, zo men dit wil, naar eigen keus. Als het aantal huisartsen wordt uit gebreid is de PvdA voorstander van een vrouwelijke arts. Na 1 januari a.s. heeft de gemeente hier geen in spraak meer in. Verheugd klinkt de constatering dat Moerhuizen een verloskundige heeft. Graag wil de PvdA het oudpapier weer opgehaald zien in de gemeente met meer subsidie dan alleen maar verzamelen op een bepaald punt. Benieuwd is men naar de inventari satie van het scheiden van het huis afval aan de bron, d.m.v. de mini- containers. Woningen De gemeentelijke woningen in Moer kapelle, onder beheer van de ge meente, wil de PvdA overdragen aan 'Beter Wonen" Spreker wijst erop dat er dor plaatse lijke ondernemers geklaagd wordt dat er weinig mogelijkheden gebo den worden om aan de Moerhuizen- se bouwactiviteiten deel te nemen via inschrijvingen, "het bouwen door aannemers uit de eigen gemeente, geeft ook Moerhuizen werkgelegen heid" Spreker denkt dat gemeenten als Moerhuizen een tekort krijgen aan betaalbare huurwoningen. Eén van de manieren om dit te beperken is een effectief doorstromingsbeleid. De PvdA beschouwing eindigde met een resumé richting college, met een compliment voor de voorzitter en wat negatieve geluiden richting de wethouder verkeer vervoer die ver dacht wordt 'in de handrem te knij pen', m.b.t. het stroeve overleg met Westnederland en maatregelen m.b.t. het Doorgaande Verkeer. "Als hij terugtreedt als de derde wethou der is dat een aantrekkelijk financieel voordeel voor de gemeente". Verder zei hij dat zijn fractie hun hart vast hjeld toen Gem. belangen de 'zware' post financiën claimde en toegewezen kreeg. "Een woordvoerder van Gemeente belangen en een vakman op gebied van automatisering betekent abso luut geen garantie voor een goede wethouder van financiën". PvdA is daarom voorstander van een taakverschuiving binnen B. en W. waardoor de voorzitter de porte feuille financiën krijgt. Waardering had hij voor wethouder Brouwer waarop deze de discussie over Vinex en het LSP Zuidpias vorm helpt ge ven, waarbij het als 'jammer' betiteld wordt dat één en ander ten koste ging van de discussie over de subsidie verordening. tenslotte stelde hij zijn fractiegenoot Henk Doornhein voor als nieuwe fractievoorzitter. het afsluiten van de dorpskern Ze venhuizen van 23.00 tot 6.00 uur 's morgens, vanwege nachtelijk geluid hinder. Men denkt dat het planten van coniferen een visuele vernau wing geven. Openbaar vervoer G.B. merkt op dat gemeenten jaar lijks hun wensen op vervoersgebied kenbaar mogen maken en vraagt zich af of er nog een spitssneldienst tus sen Waddinxveen-Moerkapelle-Den Haag van start gaat. Tevens wordt gepleit voor een rij wielstandaard voor fietsers en plaat sing van een 'abri' bij Hotel Vos. Bedrijfsterrein: voor eigen behoefte en afsluiten van parkeerterrein voor vrachtwagens is noodzakelijk om diefstal tegen te gaan. Een hek plaat sen om parkeerterreinen, te betalen door de vervoerders die op die ter reinen stallen. "Wij verzoeken u daarover met de vervoerders in overleg te treden". Plaatselijk bedrijfsleven kritisch laat G.B. zich uit aan het adres van de gemeente dat men niet altijd bedrijven en winkeliers uit Oud verlaat, Moerkapelle en Zevenhui zen benaderd voor leveranties en werk, variërend van onderhoud, openbaar groen en het leveren van dagelijkse benodigdheden. Verder werd de vraag gesteld wan neer de gemeente overgaat tot de herinrichting van standplaatsen op vrijdag waardoor er een acceptabe ler situatie voor de ingang van het gemeentehuis ontstaat bij huwelijks- voltrekkeingen. Wat het schoolzwemmen betreft plaatst G.B. de vraag of dit in de huidige vorm gecontinueeerd moet worden omdat veel kinderen al op jonge leeftijd in het bezit van hun eerste diploma zijn. Een minimum van zes kilometer als vergoedingsgrens bij het leerlingen vervoer, vindt G.B. alleszins accep tabel "het particulier initiatief moet worden ondersteund bij het bieden van mogelijkheden tot ontplooiing van ieders persoonlijke talenten", zo vindt G.B. mede gezien in het kader van het nieuwe welzijns-subsidiebe- leid en werkzaamheden op vereni gingsterrein, zoveel mogelijk door vrijwilligers moeten worden gedaan e.a. Kortom subsidie moet echt no dig zijn voor het gegeven wordt. "Voorwaarde tot het kunnen ver strekken van subsidies zal moeten zijn, dat de gemeente over voldoen de financiële middelen beschikt en anders een herschikking van de fi nanciële middelen en evt. zgn. bud getsubsidiëring, e.e.a in overleg met besturen. G.B. pleit voor het instel len van contactpersonen om de be trokkenheid van omwonenden met het oog op onderhoud van de speel- terreintjes. Met het bestuur van de bibliotheek moet overleg gevoerd worden over de invoering van een tarief voor jeugdige lezers vanaf 7 jaar. Dit ter compensatie van een verlaging van het subsidiebedrag. Ook vindt G.B. dat de gemeente strenger zal moeten optreden tegen veroorzakers van 'zwerfvuil'. "Sociale vernieuwing is denken over de toekomst". G.B. vindt het jammer dat Moerhuizen nog geen convenant sociale vernieuwing heeft afgesloten en vindt dit noodzakelijk om een ac tief beleid te kunnen voeren en vraagt om de instelling van een werk- commissie ter realisering G.B. vindt dat de voorlichting en na zorg van de overschakeling op mini- containers bij huisvuilinzameling en G.F.T. intensief moet blijven. De ge- Scheiden inzameling van diverse af valstoffen moeten worden uitge breid. Tevens hoopt men dat de au tomatisering van het rioolbeheer in 1992 ter hand zal worden genomen. Wat het ruimtelijk beleid betreft, G.B. vindt dat de raad in 1992 tot daadwerkelijke vaststelling van het bestemmingsplan Zevenhuizerplas moet komen. Onvermijdelijk noemt men de bouw van de nieuwe woon wijk Achtkamp en wijst op de ondui delijkheidsfactor inzake problemen van bodemsanering en scherpe be grenzing van de Randstad en het Groene Hart. De zuidelijke grens van het Groene Hart mag niet noordelij ker komen dan hooguit de Wol- lefoppenweg. G.B. waarschuwt voor het mogelijkerwijs betrekken van het gehele gebied inclusief het ge bied ten zuiden van de A20. Wat de decentralisatie van de Volks huisvesting betreft vraagt men om een onderzoek samen met Nieuwer- kerk a.d. IJssel en Moordrecht in de toekomst als budgetgemeente te kunnen optreden. Verder klonk er m.b.t. de woning bouw een pleidooi voor woningen in de dorpskern, zowel in Moerkapelle terreinen Bac aan de Oranjestraat, en Havelaar en in Zevenhuizen op de plaats waar de huidige Albert Heijn staat. Voor Zevenhuizen betekent dat dat de gemeente de opstallen en het terrein van A.H. dient te kopen. Verder stelt G.B. voor om deel te nemen aan bouwstromen waardoor maar één architect hoeft te worden ingesteld (voorbeelden Bleiswijk, Boskoop, Jacobswoude e.a.) Tenslotte verzoekt G.B,. de bouw van de aanleunwoningen (bejaar dentehuis De Zevenster) te bespoe digen Wat het financiële aspect van de begroting betreft: het tekort van vier ton, vond men het niet accepta bel om het tarief door dat er nieuwe aansluitingen komen, te verdubbe len.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 25