Zevenhuizen O Brandweer rukt Feestelijke ingebruikname nieuw Iweemaal uit orgel Gereformeerde kerk 'eheer van het wild in elf gemeenten Wildbeheereenheid Schieland Bedankt Moerkapelle Kerstconcerten Moerkapelle ieuwe \h Vul de bönü! Open dag^ Van Doornen Innovision Zevenhuizen -Maandag 9 decem- llerom ca. 18.50 uur werd de vrij- nllige brandweer van Zevenhui- en gealarmeerd voor een auto te later aan de Rottekade nabij "De Jonk". Tevens rukte ook een Juikploeg uit van Nieuwerkerk a.d. jllssel ter assistentie van de Ze- tenhuizense brandweer. Ter plaatse gekomen bleken er gelukkig geen personen meer in liet voertuig. Wel werd er nog hulp verleend om de auto weer op het Iroge te takelen. Nachtelijk ongeval vrijdag op zaterdag Omstreeks 01.20 uur klonk er Juikalarm' voor de Zevenhuizen- le brandweer "auto te water aan le Noordelijke Dwarsweg". De Izeer snel uitgerukte brandweer tof daar een auto aan die door gladheid van de weg was geraakt sop z'n kop in het water lat met logéén slachtoffer erin. Door het roertuig aan een lier te zetten kon lorden voorkomen dat de auto »u kantelen of verder weg le zak- ;en, zodat, in samenwerking met le eveneens gealarmeerde duik- loeg uit Nieuwerkerk a.d. IJssel en e Ambulancedienst, werd het ilachtoffer uit de auto gehaald. De (ier andere inzittenden hadden de into reeds kunnen verlaten met •at lichte verwondingen. )oor een takelbedrijf werd de auto «t het water gehaald en afgevoerd )oor Gemeentewerken het natge- 'orden wegdek extra gestrooid, ortom een uitruk met een goede imenwerking tussen verschillen- e hulpverleningsdiensten, zoals brandweer, politie, ambulance- ienst, kraanbedrijf en gemeente- 'erken. Zevenhuizen - Het nieuwe kerkor gel heeft een uitstekende klank! Tot die conclusie kwamen de aan wezigen tijdens de officiële inge bruikname jl. vrijdagavond in de Gereformeerde kerk. De leiding van deze feestelijke avond met het accent op het ker korgel en dientengevolge veel mu ziek, had de voorzitter van de ker- keraad, de heer W.E. Kuyvenho- ven. Deze zette de leden van de Orgel commissie, die veel in zelfwerk zaamheid gedaan hebben, in het zonnetje onder hartelijke dankzeg ging- Gereformeerd predikant ds. W. Da- vidse hield een inleiding over de plaats van het orgel in de liturgie tijdens de ere-dient, waarna "Alles wat adem heeft love de Here", ge zongen werd. Voorzitter J.A. van Wijk van de Or gelcommissie gaf vervolgens een toelichting op het Van Leeuwen orgel waarna organist H.A. Vos, enkele registers van het nieuwe orgel demonstreerde. Was het vroeger zo dat de organist de mensen in de kerk zag en zelf niet gezien werd, nu wordt de orga nist (op z'n rug) achter het orgel gezien en dient deze van een spie gel gebruik te maken om achter zich de gemeente en de voorgan ger te zien: hij is dus duidelijk 'in beeld'. Dit komt doordat er voor het nieuwe orgel een speciaal balcon gebouwd moest worden en zo in de breedte is geplaatst. Er is nu dus nog meer sprake van een harmo nieus.samenspel van organist en (zingende) gemeente. Mevrouw A. van Bekkum, organis- te te Bloemendaal, die vele jaren dit orgel in de Hervormde Bloe- mendaalse kerk bespeelde, was duidelijk verrast over de verbeter de klank die het orgel, na een her intonatie, gekregen heeft. Zij speelde muziekwerken uit de 'barok'-periode, terwijl de heer H. Kuiper uit Zevenhuizen, organist te Alphen a.d. Rijn, een improvisa tie gaf op enkele Adventsliederen. Organist I. van Zanten begeleidde het slotlied: Plsam 150: Looft, God, looft Hem overal", nadat de offi ciële overdracht van het orgel door Orgelcommissie aan kerke- raad, had plaatsgevonden. Rond klokke tien was de samenkomst afgelopen en konden belangstel lenden, kennisnemen van de mo gelijkheden van het nieuwe kerkor gel, na het genot van een kopje koffie of een glas orgelwijn. Het Vem Leeuwen-orgel Het nieuwe kerkorgel van de Ge reformeerde kerk van Zevenhui zen, werd in 1957 gebouwd door Willem van leeuwen te Leiderdorp voor de ned. hervormde Gemeente te Bloemendaal. Het is één van de eerste orgels van Vaq Leeuwen na zijn ommezwaai naar het neo-Barokke orgel met sleepiaden en volledige mechani sche tractuur. het orgel kreeg ook een neo-Bajrokice klank kleur mee, welke na dien door de fa. Flen- trop wat ronder is gemaakt. Ook nu heeft de fa. Kramer - mede door verbeterde wind- voorziening - meer dere registers een milder en meer op elkaar afgestemd klankkarakter weten te geven. met name de Subbas 16' en de Fagot 16' deden daar hun voordeel mee. De tremulant is ver vangen door een juister werkende druk-tremulant. Het Schalmey-regis- ter wordt - vanwege noodzaak tot om vangrijke reparatie en onjuiste mensuur - omgebouwd tot Dulciaan 8'. Voor een uitkomende melodie-stem op het nevenwerk is dit een 'rondere' klankgever. De firma Kramer wist het orgel - ondanks de krappe beschikbare ruimte - met behoud van het ori ginele drie-toren-front, kundig te plaatsen. De voor de klankvorming nadelige plaatsing in de aanwezige orgelnis, was aanleiding om het pedaalwerk vrij achter de orgelkast op te stel len ter verbetering van de uit spraak. De Orgel-Adviescommisssie van de Gereformeerde Organistenver eniging, heeft het orgel vóór aan schaf beoordeeld, de herplaatsing begeleid en de eindkeuring ver richt. Het van sleepiaden en volledig mechanische tractuur voorziene orgel is opgebouwd uit hoofd - en nevenwerk en vrij geplaatst pe daalwerk. De depositie van het voor begelei ding van gemeentezang in te zetten orgel is alsvolgt: organisten De Vos en Van Zanten hoofdwerk nevenwerk pedaal Praestant 8' Holpijp 8' Subbas 16' Roerfluit 8' Dulciaan 8' Fagot 16' Octaaf 4' Speelfluit 4' Fluit 8' (transmissie) Sesquialter 3st. Praestant 2' Praestant 8' (transmissie) Mixtuur 4-6 st. Cymbel2st. Octaaf 4' (transmissie) Cinck 2' Voorts koppelingen voor: hoofd - en nevenwerk, pedaal - en onderklavier, pedaal - en bovenklavier. penhuizen - Liefhebbers van pin) wild wenden zich in deze ■"tot de poelier of tot de jager, -afgelopen zaterdagen waren de "Pnhuizense jagers actief op de ptderijen om, d.m.v. drijfjacht, in hoeveelheid, 'overtoilig' wild •schieten. Niet klakkeloos, maar önmatig. Grappig te constateren 11 aanvliegende fazenten achter pagers neerstreken en niet ont- werden. Maar, ook ais ze ge soleerd waren, blijft de vraag of pschoten zouden zijn. Fangs publiceerde de Dorps- anteen artikeltje over de in 1989 "gestelde jachtopziener W. Ver at en het 4850 hectare bejaag- r? gebied van Wildbeheereen- oSchieland. Het artikel had een ■bolg (jat we graag ter kennis ogen aan de lezers van de Pskrant, omdat er over de 11 nogal wat misverstanden s'aan. ^at is Wildbeheereenheid Schieland? ónt ,rnaart 1989 werd door een al regionale jagers in de ge- ta"'6 Zevenhuizen, de Wildbe- S ,reenheid Schieland opgericht. One oprichting heeft de 'WBE' oiand, een explosieve groei 'h want deze groeide uit tot w'reniging van 80 leden m,et 9^werkgebied in 11 gemeenten. rt enkele jaren ziet men in nand een toename inzake de 'j ''ng van wildbeheerseenhe- h t over'leicf voert een beleid I lat ''^beheer zoveel mogelijk 'fd uitvoeren in georgani- etarhhwérkirigs'vêrbanden* Dit beleid wordt al een aantal jaren voorgestaan in memorie van ant woord bij de wijziging van de jachtwet 1977 (toelichting bij arti kel 6), waarin gewezen wordt op het bestaan c.q. belang van op richting van deze wildbeheer- seenheden. De wildbeheerseenhe- den zijn verenigingen van jagers, welke door middel van overleg en samenwerking het navolgende willen bevorderen: a) een evenwichtige wildstand, voor zover dit met de belangenaf weging tussen landbouw, natuur bescherming en jacht, zoals aange geven in de jachtwet, strookt. b) de totstandkoming van een ge meenschappelijk jachtgebied bij haar leden, te weten een optimale jachtbeoefening in het kader van een goed wildbeheer en een goede verstandhouding tussen haar le den. Men tracht dit doel niet alleen te bereiken door overleg en samen werking tussen de jagers onder ling, maar zeker ook door overleg en samenwerking tussen de ge meenten binnen het werkgebied van de vereniging, overheidsin stanties, natuurbeschermings- or ganisaties, Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, grondgebruikers, etc. Een wildbeheerseenheid is een sa menwerkingsvorm tussen jagers van aangrenzende jachtvelden. Binnen de WBE wordt een 'wilbe- heersplan' opgesteld. Dit plan is noodzakelijk om de doel stellingen van de WBE te kunnen bereiken. Wild houdt zich nu een maal niet aan de door mensen ge stelde grenzen van bijv. een jacht veld. Echter in WBE-verband kan het toezicht, de wildschadepre- ventie en de wildschadebestrij- ding, beter worden gecoördi neerd. Immers, natuur, landbouw en jacht vormen samen een een heid die dient te zorgen voor een zo gevarieerd mogelijke wild stand, waarvan een ieder kan ge nieten. Het bestuur van WBE tracht een basis te leggen om in de toekomst middels overleg en samenwerking, problemen betrekking hebbende op jachtzaken, jachtgeschillen tot een ieders tevredenheid te kunnen oplossen. Daarnaast wenst WBE Schieland betrokken te worden in zaken welke betrekking hebben op veranderingen, ten voordele of ten nadele, van de plaatselijke flora en fauna. Het werkgebied van de WBE Schie land is gelijk aan dat van het Hoogheemraadschap van Schie land, alsmede de aangrenzende jachtvelden. Momenteel bestrijkt het werkgebied van de WBE Schieland de navolgende gemeen ten: Zevenhuizen: Nieuwerkerk a.d. Ijssel, Moerkapelle, Moord recht, Waddinxveen, Gouda, Zoe- termeer, Bleiswijk, Bergschen- hoek,. Berkel en Rodenrijs'en Rot terdam. lnl.01802 -1547. Ingezonden door Stichting Kinderhulp roemenië Moerkapelle -Dat de Dorpskrant in Moerkapelle goed gelezen wordt, staat voor de Stichting Kinderhulp Roemenië als een paal boven wa ter! Zij vroegen in de laatste krant om 150 vrijwilligers voor het ver- zendklaar maken van 75.000(!) brieven, en dat hebben zij gewe ten. Na het verschijnen van de krant stroomden de mensen toe, om een pakketje enveloppen, brieven en girokaarten op te halen, die ze thuis konden insteken. Vooral de Rehobothschool liet zich niet onbetuigd. Dit was mede te danken aan 'mees ter' Gijsbert Buijs en mevrouw Ans v.d. Spek, beiden verbonden aan de Stichting, die er voor zorgden dat veel kinderen enthousiast aan de slag gingen. onder het motto "Kinderen voor kinderen" werd menig vrij uurtje gevuld. Ook na schooltijd kwamen velen nog extra pakketjes ophalen bij de Fotoboetiek. Helaas, nadat alles in record tem po verwerkt was, moesten veel kinderen teleurgesteld worden; huilend stonden ze aan de toon bank... Dat je 'met elkaar en voor elkaar' veel kan bereiken is in Moerkapelle weer gebleken! Namens de Stichting én de kinde ren in Roemenië: bedankt leer krachten en kinderen van de Re hobothschool en bedankt Moerka pelle!! Stichting Kinderhulp Roemenië. Sursum Corda in Hervormde dorpskerk opbrengsf'restauratie Moerkapelle - Op Kerstavond, 24 december is er in de Ned. Hervorm de kerk van Moerkapelle een Kerstzangdienst welke georgani seerd wordt door het christelijk ge mengd koor "Sursum Corda", in sa menwerking met het "Westlands dameskoor", met 140 leden! Beide koren staan onder leiding van dirigent Hans de Wit. Peter Verweij bespeelt het kerkorgel en Peter Meijers de dwarsfluit. Hervormd predikant drs. J.W. van Estrik houdt een korte meditatie. Het doel van de avond is de restau ratie van het kerkgebouw. De collecte is dan ook bestemd voor dit doel. De Kerstzangdienst begint om 19.00 uur. Kerstzangavond in kerk Geref. Gemeente Moerkapelle - In het gebouw van de Gereformeerde Gemeente wordt er a s. vrijdagavond 20 december een Kerstzangavond gehouden, mede werking aan de avond verlenen de navolgende koren en musici: Het bejaardenkoor "Avondster" o.l.v. mevrouw Konings; de chr. gemeng de zangvereniging "Asaf" o.l.v. Adriaan Verhoef: het chr. gemeng de koor "Sursum Corda" o.l.v. Hans de Wit alsmede het jongerenkoor "Nethanja" en het jeugdkoor "Asa- rela" beide o.l.v. dirigent Wim Breedijk. De organist is Peter Ver weij en Erika v.d. Kolk speelt dwarsfluit. De zangavond begint om 19.45 uur. Oude films en dia's op video Moerkapelle -Op vrijdag 27 en za terdag 28 december is er "open huis bij Van Doornen Innovision, een Moerkapels bedrijf dat moge lijkheden biedt om b.v. oude films en dia's op video te (laten) zetten. Een bezoek aan Van Doornens In novision, een jong dynamisch be drijf waaraan de Dorpskrant ca. twee jaar geleden een uitgebreid artikel wijdde, toont dat het veel mogelijkheden biedt* voor groot schalige projectie. Vrijdag en zater dag kan men aan de Zuidplasstraat 1. van 9.30 tot 17.00 uur terecht tijdens een demonstratie- en ver koop. (Zie advertentie elders in deze Dptpskrant),

Dorpskrant | 1991 | | pagina 27