Algemene Beschouwingen Rijneveld Kerstzang interkerkelijk koor "Con Spirito lij - - - Alle fracties van de gemeente raad van Rijneveld hielden op 11 december hun beschouwing op de Gemeentebegroting 1992. de beantwoording door het college van B. en W., vindt op 19 december plaats, morgenmid dag om 14.00 uur in het gemeen tehuis te Hazerswoude-Rijndijk. Mogelijkerwijs is er op vrijdaga vond van 17.00 tot 19.00 uur nog een derde ronde c.q. voortzetting. Rijneveld -"Bescheiden" is de con clusie die gemaakt kan worden n.a.v. de lengte van de algemene beschouwingen van de Rijneveld- se gemeenteraad. Alle fracties vroegen meer aan dacht voor het aspect 'voorlich ting' door de gemeentelijke over heid, waardoor burgers/ingezete nen, zich meer betrokken voelen bij het gemeentebestuur en het opkomstpercentage bij stemmen, hoger wordt. (De Dorpskrant gaat daar als "Hart van Holland" zeker aan meewer ken!) CDA (zes pagina's) Zaken als het politiebeleid, toene mend vandalisme en de aanleg van de HSL worden aangehaald door o.a. het CDA die vindt dat de ge meente Rijneveld zich hard moet blijven opstellen tegen de aanleg van de HSL (Hoge snelheidslijn) Het CDA heeft waardering voor er in het eerste jaar na de herindeling reeds gerealiseerd is b.v. op het gebied van economische zaken en stelt de vraag bij het schoolzwem men of het wel verstandig is om met groep 2 te gaan schoolzwem men. De fractie vraagt om een evaluatie waardoor er voor het seizoen 1992/1993 een evt. gewij zigd plan kan worden opgesteld. Wat het vakonderwijs betreft vraagt het CDA de mogelijkheden te onderzoeken of er ingespeeld kan worden (in het kader van vak onderwijs) op kunst-en cultuurac tiviteiten in Rijneveld. Waardering is er voor de aanleg van het recreatieve fietspad langs de Oostervaart om zodoende op de fiets van alle woonkernen van Rijneveld te genieten. Afgevraagd wordt of de gemeente de mogelijkheid heeft inzake het onderhoud van de buitenspeel plaatsen, het komende jaar een inventarisatie te laten plaatsvin den. Men constateert dat de zwembad- problematiek de gemeenteraad en de burgers nog wel even bezig zal houden. Wat het subsidiebeleid en de har monisatie ervan betreft ziet het CDA in dat dit niet eenvoudig is. Een rechtvaardig en financieel haalbaar subsidiebeleid moet echter het doel zijn". Een bezinning wordt gevraagd op het bestaande beleid t.a.v. finan ciële consequenties t.o.v. het aan tel leerlingen met betrekking tot de Streekmuziekschool. Multifunctioneel centrum Hazerswoude-dorp "et CDA is blij dat het plan, ge maakt door het voormalige ge meentebestuur van Hazerswoude, '°t de bouw van een multifunctio nal centrum, inmiddels wordt uitgevoerd. Een uiterst selectief beleid t.o.v. het behoud van de monumenten nht het CDA gewenst, terwijl men constateert dat de kinderopvang "et komende jaar de aandacht zal [magen, één en ander passend mnnen het kader van het subsidie beleid. hoopt wordt uitgesproken dat n toenadering tussen beide Plaatselijke verzorgingstehuizen mag leiden tot goede samenwer- 'ng die ten goede komt aan de ewoners en gebruikers van beide m,s, waarbij aandacht moet wor- en gegeven aan Thuiszorg en agopvang. "het kader van het asielzoekers beleid vraagt het CDA de gemeente ;[n voorbeeldfunctie te vervullen °:v de ingezetenen, omdat veel 'Iwilljgers hier bij betrokken zijn b weieens bedankt mogen wor- pn B. en W. wordt voorts ge- lgd een onderzoek in te stellen auf de wijze waarop de onge vraagde stroom reclame, in het kader van het milieu- en de inza meling van oud papier, in te dam men. Dat het CDA blij is dat inmiddels de reclame-campagne voor het ge scheiden inzamelen van huisafval, staat buiten kijf. Dat de belasting niet verhoogd hoeft te worden, acht men een goede zaak, maar vraagt de moge lijkheid te onderzoeken om alles op een nota te zetten, waarbij meer dan twee termijnen mogelijk zijn. WD (twee pagina's) De WD stemt ten volle in met de gedachte dat de algemene be schouwingen slechts hoofdlijnen van beleid dienen te bevatten. De WD concludeert dat de begro tingsbehandeling een sfeer van 'integratie' en 'harmonisatie' uit straalt, hetgeen logisch is, omdat meerdere kernen tot één geheel smeden, met respect voor de eigen identiteit, zodat men goed met el kaar kan opschieten (harmonië ren) is een hele klus! en vindt dat het een 'in een juiste verhouding tot elkaar staan" is. De WD beperkt zich bij op- en aanmerkingen met af en toe wat rimpels in het voorhoofd, -gestructureerd overleg met mid denstands- en ondernemersvere nigingen; -woningbehoefte-onder zoek; -het aanbieden aan de bur gers van een concrete vertaling voor wat betreft de kwaliteit en de kwantiteit. Aandacht vraagt men voor (na een constatering dat er slechts in ge ringe mate bedenkingen zijn op beleidsniveau) 1. de gehele raadsperiode tot 1994 in het teken staat van de integratie van de drie oude gemeenten. Belangrijke speerpunten: -een goed en doorwrocht oplei dingsplan voor de ambtenaren; - een duidelijke en werkbare struc tuur voor het brandweercorps; - sterke verbetering van de externe voorlichting; -het bestuur dicht bij de burgers brengen en houden door o.a. - gunstige openingstijden gemeentehuis; steunpunt Bent huizen; spreekuren college in de kernen; goede postbehandelingen behandelingsbevestiging. 2. Voorts: -duidelijkheid (en dus besluitvor ming) over de renovatie van de voetbalvelden in Benthuizen; - het scherp volgen van de effecten van de veranderde subsidierege lingen in Rijneveld; -zodra de praktische en financiële haalbaar heid is vastgesteld van het toe passen van gedifferentieerde ta rieven bij het ophalen van het huisvuil tot uitvoering daarvan overgaan; - een onderzoek naar het doelmatig gebruik van de ge- meentewerven; - het openbaar vervoer bevorderen/aantrekkelijk maken door o.a.: - verbeteren wachthuisjes en het stallen van fietsen; -Benthuizen ook als stop plaats voor de sneldienst; - be sluitvorming over aanbouw, ver bouw of nieuwbouw van het ge meentehuis; definitieve besluit- voering over zwembadproblema- tiek. 3. En enige opmerkingen: De financiële gevolgen van een degelijk (en vereist) milieubeleid worden in de komende jaren in de tarieven teruggevonden; - de daaruit voortvloeiende lastenver hoging kan beheerst worden door de aanpassing van de OGB. SGP/RPF (5 1/2 pagina's) De SGP/RPF betrekt het wereldge beuren in de algemene beschou wingen op de gemeentebegroting 1992 met een principiële voetnoot. Waar het het financieel beleid be treft constateert de SGP/RPF dat de nota financieel beleid en het vaststellen van de tarieven voor de afvalstoffenheffing en rioolrech ten, alsmede de OGB een trend ingezet is om te komen tot kos tendekkende tarieven en het han teren van de OGB als sluitpost. Deze fractie had liever op eenvou diger wijze uit de begroting opge maakt wel nieuw beleid ten grond slag ligt aan de kostenstijgingen die aanpassing van de OGB nood zakelijk maken. Bovendien zou het profijtbeginsel (de vervuiler betaalt) als vanzelf tot differentiatie van de tarieven moeten leiden. Er is de constatering dat bij de vaststelling van de belastingtarie ven niet geoordeeld kan worden over de lastenverdeling in de si tuatie van huurders enerzijds en de eigenaren/bewoners van wo ningen anderzijds. Drie zaken die financiële aanslagen plegen zijn volgend jaar de (nieuw- of verbouw) van het gemeente huis, zwembaden en automatise ring. De SGP/RPF vraagt om één der zaken mogelijkerwijs uit te stellen tot een ander jaar. Wat het gemeentehuis betreft en het onderzoek van het adviesbu reau, acht men het gewenster een nieuw gemeentehuis te bouwen. Omdat men door de herindeling drie brandweercorpsen heeft die elk op hun eigen wijze functione ren onder één gemeentebestuur vraagt men zuinig met het aantal vrijwilligers om te gaan dat per kern beperkt is. Met betrekking tot de veiligheid van schoolroutes wil men de be langrijkste knelpunten zien aange geven. Fietspad Noord Aa-plas- Rottemeren "Tijdens de behandeling van het voorbereidingsbesluit voor het provinciaal fietspad 97 hebben wij de wethouder gevraagd na te gaan of voorfinanciering van het fiets pad 96 tot de mogelijkheid be hoort. Het fietspad is gepland op de Hildijk en vormt een belangrijke recreatieve fietsverbinding tussen de Rottemeren en de Noord Aa- plas. Realisering van dit fietspad levert een belangrijke bijdrage aan de uitbreiding van het recreatieve fietspaden-net". SGP/RPF, welke constateert dat de gemeente Rijneveld momenteel draait met drie zwembaden en een exploitatietekort van ca. f 550.000,vindt dat het tekort bij een nieuwe situatie niet hoger mag zijn dan een half miljoen gulden, hetgeen er wellicht toe leiden zal dat bij realisering van een nieuw bad de drie bestaande baden zul len moeten sluiten. Aula Een aula voor de begrafenis van Hazerswoude-dorp heeft als prio riteitsgetal 4, zonder jaartal. De SGP/RPF vindt het een goe^e zaak hier een grotere en betere aula te bouwen en stelt voor om dit on derwerp voor 1993 in het investe ringsprogramma op te nemen. Ook deze fractie heeft aandacht voor het Groene Hart en ziet de HSL niet zitten. Wat de woningbouw betreft moet deze afstemmen op de behoefte van de eigen inwoners. Tevens wordt bij nieuwe woning bouwplannen de door de politie in 1990 uitgebrachte nota voor mis- drijvenpreventie 'aanpak bestuur lijke preventie' onder de aandacht gebracht en de vraag gesteld of deze nota binnen de gemeente ge bruikt wordt. PvdA (9 kantjes) De PvdA denkt, na een conclude ring dat de aanbieding van de be groting volgens BBI-model verbe terd is t.o.v. het vorige jaar, dat het voorgenomen systeem van tijd- schrijven door de gemeentelijke medewerkers, ongetwijfeld leiden zal tot wijzigingen in de toereke ning van kosten. De pvdA gaat wat dieper in op de financiële positie van de gemeente m.b.t. groot onderhoud van wegen waarvoor een bedrag op de ge meentebegroting van f 950.000, beschikbaar is. De fractie is van mening dat het bedrag slechts beschikbaar moet worden gesteld wanneer het zeker is dat de opgelopen achterstand inderdaad kan worden ingelopen wat betekent dat de plannen al klaar moeten liggen. De PvdA vraagt aandacht om voor het gedifferentieerde tarievensys- teem, opdat 'de vervuiler betaalt' opgeld doet bij belastingheffing. B.v. koppeling van de rioolheffing aan het waterverbruik. Aandacht heeft deze fractie voor het gemeentelijk ambtenaren corps qua verlofsituaties, honore ring, taken en vrijwilligerswerk. Voorts wijst men erop dat het van groot belang is zeer zorgvuldig om te gaan met de adviezen van de brandweerraad omdat men geluk kig is een vrijwillig brandweer corps te hebben en de mening van de raad is van groot belang bij de besluitvorming over de integratie van de afzonderlijke corpsen. Openbaar vervoer Graag wil de PvdA een betere aan sluiting van het openbare vervoer met name naar de kern Benthuizen.Ook deze fractie wijst op het belang van een goede fiet senstalling bij bushaltes. Verder een veilige schoolroute van kinde ren en uiteraard krijgt het sociale aspect van de samenleving en het aandeel van de gemeente hierin, aandacht, variërend van minima beleid, ouderenwerk, asielzoekers tot jeugd- en jongerenwerk. Benieuwd is deze fractie naar de regeling die getroffen wordt inzake de Ambulancedienst-opheffing. Op het gebied van Ruimtelijke or dening het Groene Hart en de Vi- nex komt ook Rijksweg 11 ter sprake, de hoge snelheidslijn: aantasting Groene Hart, waarvan het beleid inmiddels ongeloof waardig wordt. Wel vindt deze fractie het belangrijk dat er een goede treinverbinding tussen Schiphol en Riotterdam, Brussel en parijs komt, ipgepast op het bestaande tracé. De PvdA zal zich verzetten tegen expansiedrift van Zoetermeer m.b.t. de kern Benthuizen. Benieuwd is men naar de haal baarheid van den NS-station en de realisatie mogelijk te maken van een tweede brug over de Oude Rijn. D'66 (10 pagina's) Vier aspecten die het komende begrotingsjaar aan de orde komen zijn volgens D'66 *definitieve huisvesting van het gemeentelijk apparaat;* de keuzes m.b.t. het voorzieningenniveau zoals b.v. het zwembad; *de welzijnsvoorzie ningen; *kosten van het dorpsbe- heer zoals groen, wegen, straten en accomodaties. D'66 maakt zich zorgen over het voorzieningenniveau in de toe komst in relatie tot de belastingen die de burgers straks moeten gaan betalen. Het openhouden van het zwembad "De Hazelaar" noemt de fractie een 'ad-hoc'beslissing genomen als gevolg van een democratische be slissing die gevolgen heeft voor de toekomst van de gemeente. Men is niet tegen de voorziening, maar het feit dat men geen integrale keuze kan maken uit alle uit te voeren taken, in relatie tot de be schikbare middelen, baart hen zorgen en hecht als fractie aan een zo volledig mogelijk uitgewerkt meerjaren-beleidsplan en ver zoekt B. en W en de Raad uiterste terughoudendheid bij het nemen van beslissingen die een beslag doen op de middelen. D'66 is content met de college toezegging over een tussentijdse rapportage en vraagt zich af wan neer die verwacht kan worden. D'66 vindt het belangrijk dat er in 1992 extra aandacht gegeven wordt aan 'verdeelsleutels en ta- rievenvergelijking met andere ge meenten/bedrijven. Deze fractie vindt het niet juist om groot onderhoud aan voorzienin gen te activeren en wil dat de thans voorkomende reserves en voor zieningen worden betrokken bij de opstelling van het beleidsplan. Met betrekking tot het uitgiftebe- leid van gronden, vraagt men zich af in hoeverre de grondprijzen voor bedrijven en vrije sector-wo ningen niet kunnen worden ver hoogd, om de tekorten van sane ringsplannen af te dekken. Graag wil men een overzicht van grondprijzen van buurgemeenten. Een overweging waard noemt D'66 de mogelijkheid de totale lasten max 3 a 4% te laten toenemen en dus b.v. de OGB te laten zakken omdat er een overschot op de meerjarenbegroting wordt voor zien (Hoe vinden de andere frac ties deze aanpak??) Ook deze fractie juicht een tweede brug over de Rijn toe, stelt vraag tekens bij Rijksweg 11: wie is dege ne in het college die hierop aan spreekbaar is? -Vraagt aandacht voor het milieu bij het wegenonderhoud; - Wijst op gelijkwaardige ontwikkelingskan sen welk beleid D'66 voorstaat; - herinnert aan de sprong 'zijwaarts' t.a.v. het welzijnssubsidiebeleid tijdens de laatste commissiever gadering, omdat, om te komen tot de definitieve subsidie-methodiek er veel begeleiding en voorlichting moet gegeven worden. "De burgers betrekken bij de pro blematiek inzake de Streekmu- ziekschool" adviseert D'66. Omdat men het belangrijk vindt wat de inwoners van Rijneveld wensen, wil men ook een enquete of hoorzitting houden m.b.t. de zwemmogelijkheid in Rijneveld. Ouderenzorg, Kinderopvang en bijzondere bijstand, zijn zaken met een sociaal aspect waarbij D'66 betrokken wil zijn en wijst op de mogelijkheid om inzake Kinderop vang een samenwerking tussen de lokale peuterspeelzalen te laten zijn. Jammer vindt men het dat de Am bulancedienst opgeheven is en D'66 zegt dank aan de vrijwilligers voor de vele uren van inzet. De gescheiden afvalinzameling gaat ook deze fractie ter harte en vraagt m.b.t. ruimtelijke ordening- beleid, in Rijneveld een showtuin te laten aanleggen als visitekaartje voor de kwekers in combinatie met wandel - en fietsrecreatie voor de inwoners van Rijneveld. De TGV (HSL) vindt men onge wenst en wijst op de haveloze toestand van sommige delen van de Dorpsstraat van Hazerswoude. Men ziet de vrijgekomen bedrijf sterreinen ten gevolge van be- drijfsverplaatsingen naar indus trieterreinen een mogelijkheid om de bestaande woningvoorraad uit te breiden met woningen voor se nioren. Om het zwembad 'De Hazelaar' open te houden is door het college het voorstel gedaan om het OGB tarief te verhogen. D'66 vindt dit geen goed standpunt en men vindt deze lasten een gevolg van de her indeling. Als dekking voor deze extra lasten denkt D'66 aan de reserve start- bijdrage die voor het opvangen van dergelijke aanloopzaken be doeld is.. Verder is men benieuwd naar het werkelijke bedrag dat er beschik baar is voor 'onvoorziene' uitga ven. D'66 vraagt zich af of het col lege hun mening deelt om struc turele uitgaven uit de pot voor onvoorziene uitgaven te voldoen. Nieuwerkerk a.d. IJssel -Het Inter kerkelijk koor "Con Spirito" houdt op dinsdag 24 december a.s. de traditionele Kerstzangavond in de oude dorpskerk aan de Dorps straat. Aan deze avond wordt te vens meegewerkt door Ineke Har donk, hobo en Cees van der Slik orgel. Er is ook plaats ingeruimd voor samenzang. De toegang is gratis. Ter bestrijding van de on kosten wordt aan de uitgang een collecte gehouden. Wie deze kerst zangavond op de avond voor kerst bij wil wonen en slecht ter been is, kan mevrouw Burger bellen. Zij zorgt voor vervoer. Tel. 01803- 16725 of de heer Brondijk tel. 14454. De avond begint om 19.30 uur. De kerk is open om 19.00 uur. ledereen is hartelijk welkom.

Dorpskrant | 1991 | | pagina 39