ömtenlanh. ÖhtnenlcmïK Overzigt. VergaderiDg van den Gemeenteraad, Krimpen aan de Lek, 8 April. De toestond van dezen polder is op dit oogenbiik uitmuntend. Door den voorspce- digen groei zijn reeds vele koeijen in het land en de overige zullen in den loop dezer week volgen. Ook de prijzen der producten blijven voldoende, kaas wordt voor 22 ii 24 ets. verkocht, terwijl boter 12 a 13 stuivers per stuk geldt. Ook de vischvangst is in de laatste week beter geworden. De vangst |vau elft en zalm door de hier wonende visschers is tegen woordig vrij belangrijk. Elft geldt naa- de grootte van" 12 tot 15 stuivers. Zalm ƒ1,30 1,50 per 7» n. ft. Kantongeregt te Gouda/ Burgerlijke Stand. GOUDA. N. B. Dit is het laatste nummer dat gratis verzonden wordt. D<e geene verdere toezen ding verlangt, wordt beleefd verzocht een der nummers franco terug te zenden. GOUDA, 9 april. De handelingen van het engelsche parlement leveren in den laatsten tijd, weinig van algemeen belang op. Het gevecht der beide amerikaansche zeemonsters heeft daar vooral groo- ten indruk gemaakt, omdat het de volstrekte ongenoegzaamheid van het tot nu gebezigde krijgstuig bewijst. Het is als het begin van het eiude. Als de menschen zoo voortgaan in de volmaking der middelen ter onderlinge vernieling dan zal de oorlog weldra niet slechts de grootste gruwel, maar ook de grootste ongerijmdheid zijn. De aangekondigde vermindering van het fransche leger is en onbeduidend en meer schijn dan wezen. De politiek des Keizers blijft onbegrijpelijk en de beweging in de gemoederen dos volks toenemende. In Pruissen openbaart zich bij de bewindslieden veel nei ging tot teruggang, de vrije uiting der gezindheden wordt zeer beperkt ea dc toenemende verbittering belooft weinig goeds voor de verkiezingen. Uit Oostenrijk verneemt men weinig, dat uitzigt biedt op de vreedzame beslissing der geschillen met Hongarije. De vertegenwoordiging wil nog moeilijk tieren op den vreemden grond. In Italië is een levendige zin voor vrijheid ontwaakt, maar de eeuwenlange slavernij laat droeve vruchten achter. Groot en menigvuldig zijn aan alle kanten de telkens oprijzende verwikkelingen, en met diepe bezorgdheid zien de vrienden van vreedzamen vooruitgang de toekomst te gemoet. Ten bewijze van de heerschende verwarring en de krachteloos heid der regterlijke tusschenkomst strekt, dat koning Victor Emanuel den 6 april een besluit ter reorganisatie van de regterlijke magt in de zuidelijke provinciën heeft geteekend/ Hoe de telegraphen wei de snelheid maar niet de zeker heid der berigten verhoogen, blijkt uit de afwisselende en tegenstrijdende geruchten betredende den griekschen opstand. De koninklijke troepen schijnen tot nu toe het overwigt op de insurgenten te behouden, doch de stemming des volks blijft zeer ongunstig, en men vreest nieuwe uitbarstingen. De vreemdsoortige mexicaansche expeditie schijnt maar zeer gedeeltelijk aan dc verwachting te voldoen en het is zeer twijfelachtig wat de afloop zijn zal. De bloedige strijd in de Yereenigde Stoten is wel door de belangrijke verliezen der Zuidelijken eene schrede nader tot zijne oplossing gebragt, maar weinig is te voorzien, hoe men vooreerst tot eene onderlinge schikking geraken zoude. Londen, April. In het lagerhuis werd gevraagd, of de reirering oflicieel berigt had ontvangen van het sluiten der conventie te Soledad, tusschen de geallieerden en het gouver nement van Mexico, alsook of het waar was dat de Engelsche strijdmagt het Mexicaansche gebied verlaten en of de rege ring haren vertegenwoordiger aldaar had gemagtigd tot het aannemen van zoodanige bepalingen als, volgeps de dagbladen, iu de bedoelde conventie voorkomen. De heer I^ixard heeft daarop hoofdzakelijk geantwoord: Het gouvernement heeft oflicieel berigt ontvangen, dat Mexico eene conventie heeft gesloten, niet met de geallieerde mogendheden zelve, maar met de commissarissen dier mogendheden en wel In afwachting van de goedkeuring hunner regeringen. Voorts is het waar dat de Britsehe strijdmagt, met acnterlating van een klein korps, Mexico verlaat, omdat zij, volgens het oor spronkelijk plan der regering toch niet mogt deelnemen^ aan eene expeditie in het binnenland. Om die reden komt zij naar Engeland terug, terwijl er slechts een honderdtal man schappen achterblijven, ter bescherming der gewone dienst tusschen Yera-Cruz en San Juan d'Ulloa. AVat nu de con ventie betreft, zoo kan de regering zich over het algemeen wel met de strekking der meeste daarin opgenomen bepalingen vereenitren, doch het is daarom niet gezegd, dat zij tuin al die artikelen hare adhaesie zal kunnen schenken. Het gouverne ment blijft tevens ten stelligste bij de eenmaal besloten ver- werp'ng van al wat eene inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Mexico ten doel heeft. De regering hoopt hare wenschen aangaande dat land, langs een vredelievenden wei verw ezentlijkt te zien. Zij vertrouw t ook daarin te zullen slagen. Van wege het engelsche kabinet zijn lord Eliot en AYilliam Russell met eene zending naar Madrid, waarschijnlijk betref fende Mexico, afgevaardigd. 7 April. Naar men zegt. zou het reeds besloten zijn, dat er vooreerst twintig schepen gepantserd zullen worden. Onder die schepen noemt men de Bulpcark met 91, de Btl- videra met 60, de Dry ad met 64 en de En cly net on met 50 stukken. De admiraliteit moet reeds maatregelen hebben ge nomen om de werkzaamheden ten spoedigste te kunnen doen aanvangen. Parijs, 4 April. De Moniteur meldt het volgende: Ten einde de lasten van den staat te verminderen, zullen reeds van stonden aan de bezuinigingen worden ingevoerd, die tot grondslag gestrekt hebben bij het budget van 1863. Dien tengevolge heeft de keizer besloten het effectief des legers met 32,000 man te verminderen en de 101ste en 102de regimenten infanterie af te danken, terwijl 22QO paarden zullen verkocht worden. 5 April. De aangekondigde vermindering van het leger met 32000 man is meer schijn dan werkelijkheid. De man schappen worden toeh slechts met verlof naar huis gezonden en de officieren worden op de kaders behouden. Daarbij heeft de maatregel dan nog slechts betrekking op de dienst van 1862, waarbij op een leger van 465,000 man gerekend was, terwijl de kamer meer het oog op de begrooting van 1863 gevestigd heeft en geneigd schijnt daarop slechts de kosten *roor 400,000 man toe te laten. Voor IS62 zal de maatregel, dien de Moniteur openbaar maakte, bovendien van geen geldelijke» in vloed zijn; het ligt namelijk in de bedoeling om de, door de vermindering van 32000 man te verwerven besparing van 20 millioen francs, in alle stilte te gebruiken om een aantal fre gatten en kanonneerbooten in gepantserde vaartuigen te ver anderen. De commissie voor het budget heeft dit ingezien en zich verklaard tegen deze onwettige manier, om gelden, die voor een bepaald doel op de begrooting zijn toegestaan, van bestemming te doen veranderen. Dat de commissie zich daar door de ontevredenheid der regering heeft op den hals gehaald, behoeft naauwtlijks betoogd te worden. De minister van oorlog heeft de som, te storten door de manschappen der ligting van 1863, die van de dienst vrij gesteld willen zijn, dit jaar bepaald op 2400 francs. De Prcsse deelt, doch onder reserve, mede dat er thans sprake is van de vervanging van den generaal Goycn door den generaal Troehn. De Moniteur deelt eene circulaire mede van den lieer de Persignv aan de prefecten, waarin gecoust iteerd wordt, dat 766 afdeeiingen der vereeniging van den H. Yincentius de Paulo verklaard hebben, dat zij liever een geïsoleerd en werk kring wilden hebben, terwijl 88 afdeeiingen den algemeenen raad, onder voorzitterschap v..n een groot-dignitaris der kerk, hebben geaccepteerd. De kwestie is aldus definitief beslist. De vereeniging van den H. A ineeniius de Paulo bestaat voortaan alleen wettig, zoo elke afdeeling geïsoleerd werkt en elke centrale band opgeheven wordt. De minister, voorts van den brief van mgr. Bandon gewa gende, die de bevoegdheid der vereeniging zoo als die be stond denkt in stand te houden, zegt in antwoord hierop, dat dit een inbreuk zou zijn op *s lands wetten en aizoo niet door de regering geduld zal worden. Berlijn, 6 April. In de Vcsshehe Zeitung werd gisteren een brief medegedeeld van den minister van financiën aan dien van oorlog, waarin de laatste dringend uitgenoodigd wordt om het budget van oorlog niet 21/.2 millioen te ver minderen, ten einde nog vóór de nieuwe verkiez.ingen hier van bepaalde verzekering aan het publiek te kunnen geven en alzoo daarvan voor ue regering goede vruchten te ver- wachtep. Daarop wordt in de Stern Zeitung van heden aangemerkt, dat de toezending van dit schrijven alleen plaats gehad kan hebben op eene strafbare wijze, en dientengevolge is die zaak ter vervolging in handen gesteld van het openbaar minis terie. Turijn, 4 April. De Monorchia Xazionc 'e verzekert, dat aan de fransche troepen te Rome bevel gegeven is, om de roo- vers te beletten de grenzen van den pauselijken staat te over schrijden, hun gevangen te nemen waar zij die ontmoeten gewapend of ongewapend, en des noocls zich ook meester te maken van de gendarmes van den paus, voor het geval deze, hetzij de vlugt, hetzij de komst vau dergelijke stroopende benden bevorderlijk waren, Men verneemt dat koning Victor Emanuel tegpn het einde dezer maand naar Napels zal vertrekken. De heeren Ratazzi en Pepoli zullen hem vergezellen. Deze reis is eene soort van schadeloosstelling voor het voormalig koningrijk der Beide- Sicilien, dat zich reeds met- een bezoek van Garibaldi vleide; deze schijnt echter daarvan op aanhouden van den heer Ratazzi bepaaldelijk te hebben afgezien. Hij zal zich door zijne adju danten bij de verschillende scherpschuttersfeesten doen vervan gen; deze hebben tevens in last, de oprigting dier vereenigingen aan te moedigen. Garibaldi zelf begeeft zich naar Caprera terug. Madrid, 5 April. Onze regering heeft vast besloten de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Mexico niet te verkorten. den 8 April, ten een ure. Tegenwoordig tien leden; afwezig de heeren For f fijn Droogte ever, Reu- tinger, Herman de Groot, van Gennep en Prince. Na goedkeuring df-r notulen komen ter tafel 1. Een verzoekschrift van G. Langeraar op de Zeugstraat om iu huur te mogen hebben een gedeelte gronds voor zijne deur tot het opslaan van teer en slijpsteenen. Toegestaan voor den huurprijs van f,50 op voorstel van 13 en AY. onder beding dat de huurder zal zorgen voor het onderhoud der kaai. 2. A er-dagen over 1861 van de geneeskundige commissie, de stadstceken- en de muziekschool. Ter visie. 3. Yoorsiel van do gezondheids-commissie tot het daar stellen van een verbeterd stelsel van riolen, privaten, afleidingen enz. in verband met het bestaande stelsel van orderaardsche grachten of zijlen. Ter visie. 4. Rekening en verantwoording der gezondheids-commissie over 1861, sluitende met een batig saldo van ƒ14,635. Goedgekeurd. 5. Kennisgeving van het bestuur der bank van leening, dat de heer K. A. Kemper moet aftreden, met verzoek ter benoeming. In eeuc volgende vergadering af te doen. 6. Kennisgeving van 13. en "NV. omtrent de opname van dc kas en boeken van den stedelijken ontvanger. Ju kas ƒ2535,465, en de boel ?n in o» de bevonden. 7. Kennisgeving van eene missive van lï. H. Gedeputeerde Staten yan den 25 maart jl. houdende mededeeling, dat als nog niet is voldaan aan het verzoek ter inzending van een tarief tot heffing der schutgeldcn aan het Reeuw ijksche verlaat, met kenuisge\ing dat na het hooren der betrokken gemeenten Sluipwijk en Roemrijk, de raad als nog gemagtigd wordt om een billijk tarief vast te stellen. Op voorstel van B. en AY. wordt met algemeene stemmen besloten het bestaande tarief daartoe aan te nemen. S. Eene missive van regenten van het bestedelinghuis, verzoekende de vergrooting vau de bij ben in cebruik zijnde kamer. Xa gevraagde en gegeveae inlichting wordt besloten bij gunstiger geldelijken toestand daarop terug te komen 9. Verzoek \an G. Bosman om gedurende zes jaren in papht te mogen hebben het grasgewas aan den IJsseldijk, van de sluis aan het stoom gemaal tot aan de Haast recht sche brug. Toegestaan op voorstel van B. en AY. doch naar aanleiding van een rapport van den stads arebitekt, van de brug tot aan de afpaling van het stoomgemaal, tegen ƒ8, 's jaars. 10. Kennisgeving dat de pacht van de gabellen van het Goudschc en Amstcrdamsche rijpad gegund zijn aan 1'. de Jong tt Alphen, voor 1250, Notificatie. 11. Kennisgeving qat de verparhting van de haardaseh slechts f 1275, dat is f 1100,minder dan dc vorige maal heeft opgcbïagt. J3 en IV, stellen voor die nogthans te gunnen, aangezien die bijna on verkoop; baar is. De heer Kempcr vraagt inlichting betreffende liet aanzuiveren der achterstallige paclitpeuningen, waarop wordt geantwoord, dat nog twee termijnen te oldoen zijn, in april en mei. J)r heer Br cheer herinnert de vcrpligting den aannemer bij twee raad-^beci-.-'+ca opgelegd, oni dc asch te verwijderen uit den vroegeren hortus botanicus, of die ten minste tegeu het verstuiven te dekken, waaraan geen gevolg is gegeven. De voorzitter zegt, dat hicriu zoo spoedig mogelijk zal voorzien worden. De H. H. Kemper, Bvchner en Remij spreken over de soliditeit der borgendoch nu w ordt op voorstel van den heer Vindij besloten de vergadering met gesloten deuren voort te zetten. Xa de heropening van de vergaderipg wordt het voorstel van B. en AV. tot het gunnen d£r pacht aangenomen met negen stemmen tegen die van den heer Kemper. Niets meer aan de orde zijnde, eindigt de vergadering. Men verneemt dat de tweede kamer der Staten-Generaal den 24 dezer zal bijeen komen. Men verzekert, dat er bij het Departement van Binnen landsche Zaken eene wet op de schutterijen in gereedheid wordt gebragt. Men verneemt uit 's iu.ge, dat de commissie, door de tweede kamer benoemd, tot het onderzoeken van den toestand onzer marine herhaaldelijk vergaderd is, tot het hooren van deskundigen. Reeds zijn een aantal officieren der marine be nevens verschillende bouwmeesters van 's rijks en particuliere werven door de commissie ondervraagd. Met belangstelling wordt het rapport dier commissie tc ge- moet gezien, vooral met het oog op hetgeen in de laatste dagen in de naburige rijken met de marine is voorgevallen, daar in Denemarken reeds door de regering aan den rijksraad beloofd is, het bouwen van houten vaartuigen te stakeij, en n men van een dergelijk bevel in Engeland spreekt. ln>or het Kantongeregt alhier zijn op den 2 dezer veroordeeld: C. 1in eene geldboete van 10,de kosten enz., wegens baggeren van slibben in de rivier de IJssel, op minder af stand dan 20 ellen van den vasten wal zonder vergunning. I. V. in eene geldboete van - de kosten enz., wegens het zonde»- opzigt laten staan zijn trekbeest op de pu blieke straat. D. F. in eene geldboete van 3,de kosten enz., wegens het laten loepen van zijn vee op eens «uders in den oogst staand en grond. F. II. in drie geldboeten, een van 2,50 en tw ee ieder groot 20,en de kosten, bij wanbetaling twee dagen gevange nisstraf, wegens het ruimen *an eeii secreet op een verboden uur, het vervoeren van het* in een open emmer, en het wer pen van vuil in ec der stads grachten. M. M. in eene - .dboete vau 5,de kosten enz., terzake van het harder rijden dan in eenen matigen draf, met ecu voertuig bespannen met een paard. B. AV. en C. B. ieder in eene geldboete van ƒ12,en de kosten enz. bij wanbetaling ieder een dag gevangenisstraf, wegenr het bewaren van mestspecie op hun erf, zonder ver- gunn* g van Burgemeester en Wethouders. J. v. d. K. in eene geldboete van ƒ3,en de kosten, bij y anbetaling een dag gevangenisstraf wegens het vervoeren van vuur langs de publieke straat in een open test. F, E. in eene geldboete van 7,50 en de kosten, ter zake van liet toebrengen van schade aan eens anders roerend eigendom. Aan de Gemeentestem ontleenen wij den volgenden brief; AAaarlijk, het is vreemd, dat gelijk mede in de laatste zitting van den Goudsehen gemeenteraad plaats liad, nog voor te groote openbaarheid in de publieke zaak zoo veel vrees bestaat, en men onder het voorwendsel van zuinigheid wei gert een zoo zeer geschikt middel te gebruiken dat aangebo den werd om de ingezetenen in kennis te stellen met de raadsbesluiten, plaatselijke verordeningen, kennisgevingen en met al wat hun belang kan inboezemen Overal waar een dagblad wordt uitgegeven, moet dat uitstekend middel ter hand worden genomen, ja zelfs gretig gebruikt, om aan alle gemeentezaken, niet het minst aan hetgeen in de openbare zittingen van den gemeenteraad voorvalt of behandeld wordt, ruchtbaarheid te gever». Maar jujst het tegendeel heeft in den regel plaats: menig raadslid is voor die openbaarheid bevreesd, en zou niet gaarne zien dat iedereen kon lezen, wat hij al gesproken had. Die openbaarheid is een scherp zwaard. En toch ligt het in den geest der gemeentewet, het middel van openbaarheid zoo ver mogelijk uittestrekken, zoodat zelfs elk raadsbesluit dat de strekking heeft, om de middelen waar over men zonder bezwaar kan beschikken tot uitbreiding van de openbaarheid, ook zelfs al zijn daarmede uitgaven voor de gemeente verbonden, niet te bezigen naar ons oordeel vat baar is, om als strijdig met het algemeen belang, te worden gescliors* of vernietigd. M. Geboren4 April. Jacob Koster, ouders Ja -ob - en Quirinia van Yelzen. 5. Johannes Joseph us Berkhout, ouders Petrus J'.hannes en Johannes Wieser. Paulina Spaaueuburg, ouders Lecnardu Hen- dricus en Gerrigje Ravestein Anna Sara Krebs, ouders Johan Ellas Jacob en Fijtje Hoosbeek. C. Henri Lehman A\ oreudorf, ouders Lehman Isaac en Rebecca Cats. Evert Hendrik W illem Ouwenee], ouders Leendcrt on Johanna Catharina Elisabeth Michac- lis. Geertrui AYilhelmina Stalenburg, ouders Pietcr en Maria van der Kemp. 7. Matthijs van Veen, ouders Reijk en AYilhelmina Cornelia Boot. Overleden: 4 April. Paulina van Belle, lj. 11 m. Johannes Hendricus A'ergeer, 2 j. 5 m. Aric Ysselsteiu, 9 j. Cornells Schriek, 54 j. 5 Keeltje Binnendijk, wed M. Ketel, 62 j 6 Johannes Hendrikus Nieuwerff van den Berg, 34 j. Jacobus Koeman, 38 j. 7 Gijsbert van Goeh, 41 j. 7 Johannes van Eijsden, lü j. Hm. 7 P'eternella Cornelia Ysselsteijn, 3 j. 6 m. SCHOONHOVEN" Ingeschreven van 28 Maart tot 4 April. Geboren i Cornelia, ouders H. Lelie en G Kooijman. Overleden: X. van Gelderen, 19 j. E. van Ipcuburg, 13 w. H van Geelen, 21 m. J. A. Doesburg. 3 w M. Ükhnijzen, 23 j. echtgenoot van A. Streng. A. Oldenburg, 72 j. QUDEAYATER. "A an 2 tot 8 April. B ev allen G eene. Overleden: Coenraad Klnijt, 76 j. Gehuwd Geenc.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2