öuttenlanb. ötnncnlnnï». Berlijn, 21 April. Op den 19 Mei e. k. zal, naar men van goeder hand verneemt, de landdag worden geopend; tot heden laat zich nog niets met zekerheid bepalen of de Koning daarbij tegenwoordig zal zijn en eene troonrede uitgesproken zal worden. Florence, 20 April. Op den spoorweg naar Sienne, in de nabijheid van den tunnel te Asciano, zijn twee treinen tegen elkander aangekomen. In den meest beschadigden trein bevond zich een transport infanterie, waarvan 30 man gedood of gekwetst zijn. St. Petersburg, 20 April. De keizer heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk de naamdagen van de groot vorsten, zoo die op gewone dagen vallen, voortaan steeds gevierd zullen worden op den eerst daarop volgenden zondag. Ook zijn de feesten van de verjaardagen der nationale over winningen afgeschaft, met uitzondering echter van de over winning in den veldslag bij Pultawa. De nijverheid moet geenc hulp vragen ten koste der bur- gers, maar zij moet ook onder geene lasten gebukt gaan, die haar tot nog toe drukken. De zoo hoogst ongelukkige patentwet vordert dringend ver andering; de belasting op de brandstoffen moet yan onze be grooting verdwijnen; het middelbaar onderwijs moet geregeld worden, zoodat onze handwerkslieden zLh gerust met die van het buitenland kunnen meten, en dan, dan hebben wij te hooge gedachte van onze industrie om te vreezen, dat zij zich niet gerust met 'lie vau het buitenland zoude kunnen meten. C. B. Londen, 17 April. G'steren namiddag, terwijl het werk volk eener gasfabriek in i lolborn bezig was nieuwe buizen te leggen, had plotseling eene geduchte ontploffing plaats, naar nieu onderstelt doordien een der arbeiders, om zich te verze keren dat de pijpen goed aan elkander sloten en geen gas uitlieten, eene brandende stroowiseh langs dezelve liet gaan. Weldra hoorde men een verschrikkelijken slag en vlogen ge broken gasbuizen, steenen enz. tot lioog in de lucht over de huizen ïieeu of in de winkels, waar alles werd verbrijzeld; bij dit ongeval zijn drie der arbeiders zoo ernstig gekwetst, dat hun leven in gevaar verkeert. 1 8 April. Te Shoebunness hebben dezer dagen op nieuw proefnemingen met het kanon van Armstrong plaats gehad. De schijf bestond ditmaal uit drie tegen elkander gesmede platen te zamen tot eene dikte van 15 duim en dus tot vier maal grootere dikte dan cle bekleeding van den Warrior. Tegen e schijf werden drie schoten gelost, ieder met eene lading van 50 ponden kruid. Bij ieder schot werd de bui tenste plaat verbrijzeld en de tweede doorboord, terwijl de derde barste. -Ofschoon de opening der tentoonstelling bepaaldelijk op 1 Mei blijft vastgesteld, schijnt bet evenwel, dat er nog wel eenige weken zullen vcrloopen, eer in alle afdeclingen alles behoorlijk geregeld is. 19 ..pril. Kapitein Semmes van de Sumter is met zijne officieren gisteren aan boord van de Aloultan te Sout hampton aangekomen. De matrozen van het beruchte kaper schip zijn afgedankt en het schip zelf zoude te Gibraltar ver kocht worden of is reeus verkocht. Kapitein Semmes is nog niet zeer oud, hoewel zijn hoofdhaar en baard reeds volkomen grijs zijn. Hij betoonde zich zeer verlangend te weten, wat ïia den terugtogt uit Manassas door de zuidelijken was ver- rist en of zij reeds een grooten slag hadden geslagen. De kapitein is eon bloedverwant van president Jefferson Davis. Zijne onderboorigen schijnen ion ge menscken te zijn. Berigten uit Austrialie melden dat daar een menschtnras ontdekt is, in één opzigt van alle overige inenschen onder scheiden. Zij hebben volstrekt geen haar op het ligehaam, hunne hoofden zijn zoo glad als een billardbal. Vroeger had men daarvan reeds gehoord, maar het altijd betwijfeld. Nu echter heeft de heer Kay, die de Balonne rivier bezocht, den 18 Februarij 11. een dezer lieden medegebngt, een jongeling van lfi a 17 jaar. Hij heeft geheel het uiterlijk van een Mongool, en men vermoedt, dat deze menschen afstammelin gen zijn van chinesche visschers, die in de golf van Carpen taria "-eland, zich vermengden met de inboorlingen en daardoor deze zonderlinge afwijking deden ontstaan. 21 April. A'olgens eene depêche uit Lissabon is te King ston (Jamaica) ec\ verschrikkelijke bra-d uitgebarsten. De haven, dokken en de straten waren voor een groot deel ver nield geworden. De gevolgen van den amerikaanseïien oorlog hebben reeds sedert lang een zeer nadeeligen en betreurenswaardigen invloed op onze fabrieken en werklieden van Lancashire uit geoefend. De nood in die provincie heeft nu eene zeer ver ontrustende hoogte bereikt. Zeven (luizend menschen zijn op dezen ooaenblik zonder werk, ja zonder brood. De bevolking aldaar wo.dt getroffen door secnes, gelijk aan die, welke in den tijd van ilen iersehen hongersnood plaats grepen. Ellende, "■ebrek en ziekten heerschen nu in sommige dier anders zoo welvarende steden. Men heeft een beroep gedaan op de pu blieke weldadigheid van Engeland, om het lijden van dis ongelukkigen te lenigen. Het is evenwel te vi-eezen dat, in dien de blokkade der zuidelijke havens langer voortduurt, de meest onbekrompen weldadigheid niet toereikende zal zijn, om den nood en de ellende te verzachten, voor millioenen, die broodeloos zullen worden. Parijs, 17 April. Men beweert hier, dat het bezoek van de Koningin der Nederlanden in verband staat met een hu welijks-ontwerp van den Prins van Oranje met Prinses Anna Murat. 18 April. A'olgens Ioopende geruchten, die meer en meer waarschijnlijk worden, zal koning Otto van Griekenland na den val van Nauplia afstand doen van de regering en naar Beijeren terug keeren, na een voorloopig bewind benoemd te hebben. heer Delaselle, de directeur van Mazas, de gevange nis, waarheen de gevangen genomen werklieden gevoerd zijn, is als zoodanig ontslagen. Hij moet te liefderijk gezorgd heb ben voor de gevangenen en de regering acht thans eene dub bele mate van gestrengheid noodzakelijk. De minister Kouher heeft, hij gelegenheid der land bouwkundige tentoonstelling te Poissy, eene rede uitgesproken, waarin hij krr "htig de beginselen van den vrijen handel, en meer bepaald net met Engeland gesloten handelstractaat heeft verdedigd. De minister heett de voordeelen geschetst, uit dat tractaat voor Frankrijk voortgevloeid, en er op gewezen wat men nog heeft te wachten. De protectionisten werden door hem bestempeld met den naam van kampvechters der afzondering en belijders van die verouderde en verarmende beginselen, die de beschaving vele eeuwen achteruitzetten. A ermits dit de eerste maal is, dat officieel het beschermende stelsel wordt verworpen, wordt aan deze redevoering een bij zonder gewigt toegekend. De aartsbisschop van Toulouse heeft in een dagblad dier stad een a-tikel doen plaatsen, met het doel om zich te regt- vaardigen ten aanzien van het bekende jubileum, door hem uitgeschreven. De gebeurtenis, welke het hier geldt, zegt de prelaat, kan uit twee verschillende oogpunten beschouwd wor den; ten eerste uit het oogpunt van strijd, waarbij de eene broeder tegen den ander opstond, en ten anderen uit dat van eene beslissende crisis, waarbij het bedreigde geloof aan een groot gevaar ontsnapt is. De gepleegde moord nu wordt door de kerk betreurd, omdat zij een afkeer heeft van bloed. Maar de herinnering van het jaar 1562, hoe smartelijk die ook zij, is in andere opzigten voor de kerk een waardig onderwerp van dankzegging. Men wil de buitensporigheden, welke ten dien tijde van beide kanten bedrever. zijn, niet verheerlijken, maar God danken dat aan de stad, na het eerste ongeluk, geen tweede, namelijk het verlies van de voorvaderlijke gods dienst, is te beurt gevallen. Alleen van dat standpunt, zegt (le aartsbisschop, wil hij het jubileum beschouwd hebben. 21 April. Het hof van Douai heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Alircs. Hij is op alle punten der beschuldiging vrijgesproken en dientengevolge op vrije voeten ges'ehl. Ook graaf Simeon is vrijgesproken van de tegen hem m- gebragte besehuldiging van ontrouw beheer, in zijne» hoeda nig als president van den raad van toezigt over de spoor- wegkas. Alen kan de volgende bijzonderheden mededeelen om trent e reis van koning A'ictor Emanuel naar Napels. Z M. vertrekt 22 April naar Genua. Na aldaar het ontbijt gebruikt eu verscheiden autoriteiten ontvangen te hebben zal de Koning zich naar Livorno inschepen. De reis heeft met drie fregat ten plaats. Een daarvan zal den Koning en de heeren Ra- tazzi en Conforti aan boord nemen. Het is nog niet zeker of niet ook andere ministers den vorst znllen vergezellen. In dat geval Legeven zij zich later onmiddellijk naar Napels; een tw eede fregat is voor de leden der beide kamers en het derde voor het corps diplomatique bestemd, waarvan zich eenige leden, otn verschillende redenen, hebber verontschuldigd, zoodat ge noemd corps vermoedelijk alleen door de engelscke, fransche ert zweedsehe gezanten zal worden vertegenwoordigd. Gedurende het verblijf van ;le koningin de. Nederlanden zal in het kasteel van Malmnison een inwijdingsfeest dooi den Keizer worden gegeven, tot bijwoning waarvan die vorstin zal worden uitgenoodigd. I)it feest zal tevens tot voorwend sel dienen, om aan de vorstin de gedenkteekenen te toonen, die te Keuil aan de keizerin Josephine en de koningin Hor- tense werden gewijd. Ten gevolge van zekere teekenen van gisting, welke zich thans onder (1e metselaars hebben geopenbaard, heeft de policie verscheiden dier werklieden doen aanhouden en naar hunne geboorteplaatsen terugvoereneen maatregel die bo vendien op al die lieden toegepast zal worden, welke zouder werk zijn. Weenen, 16 April. In eene der voorsteden onzer hoofd stad is eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een dratijer, die 24 jaren is gehuwd geweest en vader van elf kinderen, heeft gedurende een geruimen tijd in ongeoorloofde betrekking tot zijne 17-jarige dochter gestaan en nu kortelings eene poging gedaan om een dochtertje van 6 jaren op verregaande wijze te mishandelen. Zijne echtgenoot, de moeder van de beide meisjes, heeft den vader bij de regt'oank aangeklaagd, ten ge volge waarvan hij in verzekerde bewaring is genomen. Te Horomeric, een dorp in de nabijheid von Pr.iag, heeft een daglooncr zijne 88-jarige grootmoeder met eene ijze ren staaf gedood, dewijl zij in het bezit zijnde van een klein huisje, naar het oordeel van haar kleinkind haar leven te lang rekte. Toen hij de misdaad had volvoerd, stak hij het huisje, dat tegen brandschade verzekerd was, in brand, met het doel om op die wijze de sporen van zijne gruwelijke misdaad uit te wisselien, hetgeen hem echter niet is gelakt. Toen hij dit bespeurde, steeg hij te paard en verwijderde zieli spoorslags, maar werd achterhaald en in verzekerde bewaring genomen. 22 April. De gricksche gezant heeft berigt, dat de koninklijke troepen, ten gevolge der behaalde voordeelen, den 20 dezer in Nauplia zijn binnen gerukt. De minister van finantien, de lieer v. d. Heydt, heeft den gemeenteraad dezer hoofdstad, op het voetspoor van AVee- nen, uitgeuoodigd eenige bekwame industriëlen op kosten der gemeentekas naar de internationale tentoonstelling te Londen ie zenden. Dit stuk is in den gemeenteraad overwogen en van de hand gewezen, op grond dat niet de stad maar de staat de uitgaven, daartoe vereischt, behoort te dragen. 21 April. De kwestie betreffende den twee-jarigen dienst tijd der militairen is nog niet beslist. Dagelijks woont de koning tegenwoordig zelf, van 's morgens 8 tot 11 a 12 uren, de exercitien alhier en te Potsdam bij, ten einde zich van de vorderingen der militaire - verhagen. In onze politieke kn i ir, ent men wel te weten, dat ten gevolge van latere tri „afregelen, niet 2'/2 maar slechts ongeveer l]/2 millioen op het budget van oorlog bezuinigd zullen worden. Madl'iCl, 20 April. Het gerucht dat er bevel zou zijn gegeven om de spaansclie troepen Mexico te doen ontruimen, is onjuist. 7.ij zullen dat land niet verlaten, voor de ver langde voldoening zal verkregen zijn. Cadix, 21 April. Er zijn alhier berigten ontvangen van A era-Cruz Ioopende tot 23 Alaart. De generaal Prim was te Orizaba, en de fransche troepen waren te Techuacan aangeko men. Juarez had eene gedwongen leening uitgeschreven van j tien millioen. De hoofden der verhonden legers hadden ecu I ultimatum uitgevaardigd, waarbij gedreigd werd met d» her vatting der vijandelijkheden, wanneer deze leening werd door gezet. Marquez zette te Cuernavaca den oorlog voort. Juarez had bevel gegeven, om Almonte aan te houden. Er was (-ene zamenzwering ontdekt; Mexico was in staat van beleg verklaard en er hadden vele inhechtenisnemingen plaats. New-YorK, 9 April. El" heeft ten bloedige veldslag plaats gehad bij Corinth. De zuidelijken, onder bevel van de generaals Beauregard en Joh-ston, hebben de Noordelijken aangevallen en behaalden aanvankelijk een 111 het oog loopend r oordeel. Daarop ontvingen de noordelijken versterking en alstoen zijn de zuidelijken naar Corintb teruggetrokken. Men schat het verlies der noordelijken op 20,000 'en dat der zuidelijken op 35,000 man. Generaal Johnston is gesneuveld en Beauregard gekwetst. Het eiland n°. 10 is ten gevolge van dit gevecht in han- den der noordelijken gevallen. 21 April. In den senaat der zuidelijke staten van Ame rika hebben discussien plaats gehad over eene aangelegenheid waarin Europa veel belang stelt. Er is namelijk het Voorstel gedaan, om al den voorraad van katoen te vernietigen en de cultuur van dit product vaarwel te zeggeu tot dat de Zuide lijke ijtaten erxend zullen zijn. Men behoeft niet te vragen wat de voorstellers hiermede beoogden: Europa tot eene spoe dige erkenning van het Zuiden te bewegen. Doch het voor- stel werd op verschillende gronden nadrukkelijk bestreden. ooreerst voerden de tegenstanders aan, dat het Zuiden reeds de ondervinding had opgedaan dat Europa ten behoeve van liet katoen niet intervenieert in de geschillen tusschen Noord en Zuid; dat (lus ile voorgestelde maatregel een ontzettend groot verlies voor liet Zuiden zou te weeg brengen, zonder dat het er eene andere vergoeding voor terug zou bekomen voorts voerden zij aan, d-t de vernieling van het katoen ook in andere opzigten in 't nadeel van het Zuiden zou zijn. Im mers nu reeds is Europa, door gebrek aan toevoeren uit Amerika, het oog gaan vestigen op andere oorden waardoor bet Zuiden met iiet verlies van het monopolie van dit arti- kei bedreigd wordt; ging het voorstel door, dan zou men de cultuur van het katoen in andere oorden nog veel meer aan moedigen en alzoo zou voor goed een einde komen aan het onschatbare monopolie. Die argumenten vonden ingang bij den senaat, zoodat het voorstel ten slotte is verwoqien. Gouda, 20 April. Z. M. cle koning heeft benoemd tot dijk graaf van den Krimpenerwaard, M. Bisdom van Vliet "te Haastrecht, en tot dijkgraaf van liet groot waterschap van Woerden, C. J. Bredius te Woerden. Op Dingsdag den S54™ Julij aaiist. zal te Deventer wor den gehouden de 85ste algemeene vergadering der -Ver/. Maat schappij ter bevordering vau Nijverheid. Den 9dca zal er eene vereen*'ging plaats hebben van de leden der Maatschappij, tot het houden van een congres van nijverheid, en den DJdcn eene tweede zitting der algemeene vergadering. Directeuren /uilen 0. a. aan de algemeene vergadering voorstellen, hen te ma<rtijen om bij voortduring pogingen aan te wenden tot afschaffing" of wijziging van de wet op de patenten. Op l et con<r - zullen worden behandeld negen punten, waartoe o. a. behoort w4°. de tegenwoordige wet, waarbij de accijns op de suiker wordt geregeld, werkt als beschermend regt voor de suiker-raffinade rijen Slechts een gedeelte van hetgeen de accijns opbrengt, komt in de schatkist. In een belasting-systeina als het onze, dat alle bescherming uitsluit, is het eene tegenstijdiglu id, eene enkele fabrieks-nijverlicid door belastingwetten tc bes»-hermen. Is het in het belang van het algemeen niet wenschelijk, dat deze toestand ophouder" 21 April. Wij vernemen, dat door de arr<>ndi-<ements- regtbank te Amsterdam regtsingang met bevel tot gevan genneming is verleend tegen J. A. Ilinsbeek, oud bl jaren, laatst kassier-generaal bij de Xederl. bank, laatst wonende te Amsterdam, thans voortvlugtig, ter zake van diefstal gepleegd 111 dienstbaarheid. Te Luik zijn door den wapenfabriekant Lejeune-Chau- mont proeven genomen met eene door hem uitgevonden al- karabijn. Het kaliber van dit wapen is 25 streep: het wordt door de kulas, welke uit écv stuk ia, geladen e:i heef*, tot projectiel een gegoten ijzeren kegel, kegelvormig en gegroefd. Het doel was eene geslagen ijzeren piaai van 12 streep dik. in den grond geplaatst zonder eenigen steun op 50 ellen af stand. Deze plaat is doorboord zender te wankelen, andere schoten hebben de hoeken en randen der plaat beschadigd zondei dat zij oir-cr geworpen werd of dat het projectiel van zijne rigting afweek. De heer Ghaumont twijfelt geens zins of bij de toepassing van zijn stelsel op wapens var zwaarder kaliber, hij de zwaarste pantsers in alle rigtingen en in elke projectie zal kunnen doorboren. Hij gelooft zelfs dat het zeer gemakkelijk zou zijn om dit stelsel op de oud- s«.o stukken geschut van het tegenwoordig materieel toe te passen. Ruim 2000 gentsche werklieden, die ronder werk zijn, hebben zich doen inschrijven om aan de vestingwerken van Antwerpen te arbeiden. Men zegt dat liet getal ambtsjegers gedurig bij ons toe neemt; dat bij liet openvallen van het geringste postje een stortvloed van sollicitanten komt. Eene merkwaardige geschie denis, welke tot bevestiging kan worden bijgebragt, is voor zeker die, welke plaats had toen onlangs de post van secretaris der gemeente Borculo opengevallen was. Dit is een post. waaraan eene jaarwedde van 475 verbonden is. Geen g^-oot inkomen, niet waar? Er» toch zijn er niet minder dan 172 sollicitanten door aangetrokken geworden, zegge honderd twee- en-zeventig sollicitanten, niet een minder. 22 Apiil. Gisteren namiddag viel het 5jarig kindje van Jacobus van Mertum, in het water der varkenmarkt alhier, en zoude vermoedelijk verdronken zijn, wanneer de soldaat Ilo- bert genaamd, op de wacht aan de kazerne, niet geheel gekleed en gewapend in het wrater was gesprongen en het kind dat reeds gezonken was uit de diepte opgehaald en aan den k< nt had gebragt; waarna het naar de ouderlijke woning werd ver voerd en thans in redelijken welstand verkeert. 23 April. Wij vernemen dat op vrijdag 25 dezer, des avonds ten half zes ure in de israelitische sijnagege alhier, eene rede zal gehouden worden door den heer Hildesheïm,

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2