ötntunlimK Lissabon, 23 April. Volgens berigten uit onze bezittin gen in Afrika, is de oorlog tusseben de Portugezen en de Negers weer uitgebroken. '8 Gravenhage, 23 April. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn heden morgen ten 7 ure met een extra spoor trein uit de residentie vertrokken. Z. M. zal zieh vervolgens over het Loo naar Zwolle begeven, terwijl H. M. de reis naar Parijs zal voortzetten. Z. K. H. de prins van Oranje heeft HH. MM. tot aan het station uitgeleide gedaan. Tweede kamer der Staten-Generaal. Elk raadplege zijn eigen Geneesheer, alvorens slagtoffer te worden van vreemde kwakzalverij. bezoek in het kamp te hebben mtgeiioodigd. Dit 18 de reilen waarom Italics kroonprins Humbert voor de eer der invitatie heeft bedankt. De ontmoeting met deze heeren, die voor het grootste gedeelte tot lieden zijn vader niet als koning van thnie hebben xvülea erkennen, zou voor den prins ook alles behalve a ingenaam kunnen zijn- In brieven uit Athene van 18 (lezer wordt nu weder ge meld, dat men de overgave van Nauplia te ge,moet zag. De ip.itandelingen zijn verdeeld in drie partijen. De Grieksehe kamers z.jn in de volgende week btjeengeroe- iH'ii tot eene buitengewone zitting. Onder anderen zullen zij zich bezig houden niet een ontwerp tot zamenstellmg eener nationale garde, als ook met een ontwerp tot organisatie van het binnenlandsch bestuur, dat meer beantwoord aan de be hoeften des lands en met het oog cp eventualiteiten in het Oosten. Het arrest in zake Mirès bepalt, dat de proceskosten komen ten laste van den start. Die kosten nu zijn verbazend groot. De expertise alleen heeft 22000 fres. gekost. Het af schrift alleen van de stukken dat Mirès heeft moeten doen vervaawligen voor zijne verdediging heeft hem 7000 fres. ge kost. Ofschoon nu de geregtskosten door den staat moeten wonlen bestreden, heeft het proces aan den aangeklaagde ruim 500,000 francs gekost. 25 April. De Constitutiomiel verzekert dat de gelijkvor migheid van de werkelijke schuld eerstdaags zal voltooid wor den door de aanbieding van een wetsontwerp, inhoudende dat van October aanstaande af slechts één fonds van 3% zal bestaan, zullende voorts de middelen worden toegestaan, om de conversie te voltooijen. "Weenen, 20 April. Uit de financiële wetsontwerpen, welke thans door de c mmissie uit het Huis der Afgevaardig den daartoe in der tijd benoemd, worden onderzocht, blijkt dat ten behoeve van het Keizerlijk huis uit de schatkist de volgende sommen worden gekweten: Dotatie van verscheidene leden 1,504,895 fl., Keizerlijk huis 4,167,018 fl. en indirecte uitgaven ten behoeve daarvan 454,693 fl., totaal 6,127,206 fl. Daarenboven wordt buiten bezwaar der schatkist aan 11 le den der Keizerlijke familie eene dotatie verstrekt door den Keizer zeiven uit zijne bijzondere cassette. De gewone uitga ven ten behoeve van het Keizerlijk huis bedragen 2,01 pCt. der staatsuitgaven. In de" commissie van de Afgevaardigden is de vraag opgeworpen, of zij zich kan inlaten met het onderzoek van de uitgaven ten behoeve van de Hongaarsche, Croatisehe en Zevenbergsche hof kanselarijen, hoewel uit deze landschappen geeue afgevaardigden ter vergadering waren opgekomen. Deze vraag is bevestigend beantwoord. Berlijn., 23 April. De ochtendbladen melden, dat bij het ministerie van oorlog voorbereidende maatregelen worden ge- t nomen, om niet onbelangrijke bezuinigingen bij het leger in te voeren. St. Petersburg, 25 April. Bij eene keizerlijke ukase is bepaald, dat de gemeenteraad vau Moscou eene reorganisa tie zal ondergaan, en dat, even als te St. Petersburg, voor de benoeming der leden vrije verkiezingen zullen plaats hebben. Home, 22 April. De feesten zijn schitterend. Er is een toeloop van vreemdelingen. Morgen begeeft de Paus zich naar Porto d' Auzio. Hij zal daar drie weken verblijven. De heer Mé- rode, minister van oorlog, heeft duizend man artillerie daar heen gezonden; de generaal Goyon drie compagnien voetvolk. De kardinaal Antonelli blijft voorloopig te Home. Nu en dan zal hij den Paus gaan bezoeken. Een detachement Fransclten onder bevel van kolonel Chancy is bij Veroli de grenzen ge passeerd, en heeft vereenigd met de Italiaansche troepen, hiavone aangetast, dien men genoodzaakt heeft naar 't ge bergte terug te trekken. Uit Napels verneemt men van den 22sten dat er eene alge- meene rust heerscht. Groote toebereidselen worden gemaakt om den koning te ontvangen. In 't Cirque Pompeji zal eene gala voorstelling worden gegeven. De nationale garde zal den koning een banket van 25000 couverts aanbieden, en dit wel op eene overdekte uitgestrektheid van 't strand. Talrijke benden roovers zijn uiteengejaagd. De hoop der bevolking is levendig. 23 April. De paus heeft eene circulaire aan de bisschoppen in het oosten gezonden, waarin de wensch van den heiligen vader te kennen wordt gegeven, dat zij te Home komen bij gelegenheid van de canonisatie der martelaren in Japan. Madrid, 23 April. De verkoop van geestelijke goederen, waarmede een aanvang is gemaakt, zal worden voortgezet. Onze troepen zuilen Tetuan op het laatst dezer maand ont ruimen. Cadix, 22 April. Volgens berigten uit Yera-Cruz van 23 Maart, waren aldaar de Asmode'e en Canada aangekomen, die een bataillou fransche jagers ontscheept hadden. Er weref nog eene versterking van 3000 man verwacht. De generaal de Lorencez is met generaal Almonte naar het binnenland ver trokken, gedekt door de fransche vlag. De president Juarez en de minister Doblado zetten hunne afpersingen en gevangennemingen ter zake van de gedwongen leening voort. De geallieerden hebben met nadruk daartegen geprotesteerd. Ragusa, 23 April. De Montenegrijnen hebben versterking ontvangen. Zij hebben Derwiseh-pacha genoodzaakt op Gatzko terug te trekken. Er is een opstand in Cucci en Albanië uit gebroken. De Montenegrijnen hebben Mamuns genomen en bij Bachi 300 gevangenen gemaakt. De Bouzoucks blokkeren Zablyack. New-York, 12 April. De strijdkrachten der Zuidelijken te Yorktown bedragen thans 60,000 man; /.ij ontvangen ver sterking uit Richmond; hunne retranchementen zijn van 500 stukken geschut van het grootste kaliber voorzien. Zij berei den zich op een wanhopigen tegenstand voor. Tot dus ver is nog geen officieel rapport va de bataille van Corinth verschenen; men weet alleen dat van weerszijden 70,000 man iu het gevecht waren, en dat het vroeger vermelde cijfer aan dooden en gewonden overdreven was. Tennessee moet door een burgeroorlog fel geteisterd wor den; men vermoordt er elkander op de openbare straat. Het congres der Noordelijke staten heeft besloten tot de afschaffing der slavernij in Columbia. Het congres te Washington heeft de nieuwe belastingwet aangenomen en tevens besloten eene commissie te benoemen ten einde te onderzoeken, in hoeverre een plan kan worden beraamd tot trapsgewijze emancipatie der slaven in Maryland, Delaware, Virginie, Kentucky, Tennessee en Mississippi. Volgens een daaraan toegevoegd besluit zal het onderzoek ook tot andere staten worden uitgestrekt. Het is, gelijk wij reeds gemeld hebben, den bondstroe- pen eindelijk gelukt zich meester te maken vin het eiland n°. 10 met 6000 gevangenen en 100 stukken geschut. Het is een belangrijk voordeel, daar hiermede aan de noordelijken de vaart op de Mississippi tot Memphis geheel geopend is. Omtrent den grooten veldslag bij Corinth heerscht nog vele onzekerheid en men acht de opgaven der geledene verliezer, zeer overdreven. Het verlies van Corinth zal voor de zuide lijken onherstelbaar zijn, Het ligt ongeveer 18 mijlen van Savannali en is de noordelijke hoek van den staat Mississippi, en tevens het middelpunt van de spoorweglijn van Mem phis, Charlestown, Ohio en Mobile. De bezetting van Corinth zou de noordelijken dus iu staat stellen alle commuuicatien tusschen Tennessee en de staten aan de golf van Mexico af te snijden. Gouda, 26 April. Aanstaanden Woensdag zal door de mu ziekgezelschappen Eupkonia en Cacilia een concert gegeven wor den ten voordeele van de Gendsche fabriekarbeiders, die door den geheelen stilstand der fabrieken, aldaar zonder eenig be staan zijn. Wij juichen ten zeerste dit plan toe en hopen, dat onze stadgenooten aan de groote belgische fabriekstad bewijzen zullen, dat wij in herinnering brengen, de vele blij ken van deelneming bij den grooten watersnood door ben aan ons bewezen. Den 23»te" dezer had in de „Romein" alhier de verkie zing plaats van twaalf gecommitteerde ingelanden van den polder Bloemendaal. Gekozen werden de Heeren M. Both, C. van der Hee, P. Figee, D. Hoogendoorn, W. Hoogendoorn, W.Kors, A. vanRcoijen, J. Verkleij, J. Vooroud eu A. de Vos allen te Broek, E. Hoogendoorn en N. IJzendoorn te Gouda. De baron van Brienen van de Groote Lindt, commissa ris voor het Koningrijk der Nederlanden bij de algemeene tentoonstelling, is dezer dagen naar Londen vertrokken. De baron zal gedurende de tentoonstelling he; Claridge Hotel betrekken. Op M oensdag 7 Mei zal alhier eene algemeene verga dering worden gehouden der Ned. maatschappij ter bevorde ring van de afschaffing der slavernij. Bij de commissie voor de werklieden in de fabriek van Gebr Horrix alhier is reeds j 3079,29 ontvangen, waaronder van Z. M. den Koning 1500,— van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden 250,van ZDH. den Hertog.van Suxen-Weimar 100 en HH. Prinses Anna van Saxen-Weimar 25,— enz. Ook is ingekomen van_ de ver- eeniging van den werkenden en dienstbaren stand 25,van het personeel aan de fabriek van de heeren Ilotz en van Coe- verden (firma Wed. Sterkman en Zoon) ƒ60,80 enz. Ook zijn er van verschillende zijden geschenken en aanbiedingen gedaan van gereedschappen en andere benoodigdheden, ten einde de werklieden zoo spoedig doenlijk weder aan het werk te kun nen stellen. 25 April. Z. M. heeft aan mr. J. A. ridder van der Heim van Duyvendijke den titel verleend van baron, met overgang op zijne wettige mannelijke afstammelingen bij regt van eerst- geboorte. Dordrecht, 21 April. Er is alhier berigt ontvangen, dat Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje de plegtige onthulling van het standbeeld van Ary Scheffer, op 8 Mei aanstaande, niet zullen bijwonen. De commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft de uitnoodiging om het feest met zijne tegenwoordigheid te vereeren, aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft gemeld, dat hij overkropt is met bezigheden, maar dat, als zijn werk hem dit eenigzins mogelijk maakt, hij toch bij die plegtigheid hoopt tegenwoordig te zijn. Utrecht, 20 April. Onze uitstekende beoefenaar der in- dische talen en litteratuur, Dr. J. H. C. Kern, die men met reden vreesde dat ons vaderland verlaten zou om eene eer volle, hem aangebodene betrekking te Oxford te aanvaarden, zal voor Nederland behouden blijven. Met zekerheid knnnen wij melden, dat deze geleerde weldra zal geroepen worden om de plaats in te nemen in de litterarische faculteit der Leyd- sche hoogeschool, opengevallen door den dood van prof. JuynboU; ook moet Dr. Kern zich reeds bereid hebben ver klaard, die roepstem op te volgen. ZWOlle, 23 April. Heden namiddag even vóór 5 ure, is Z. M. de Koning aan het Katerveer aangekomen en aldaar ontvangen door den Commissaris in dit gewest, de Ged. Sta ten uer provincie en den provincialen adjudant. Nadat Z. M. zich eenige óogenbükken met die autoriteiten had onderhou den, begaf HD. zich in het gaiarijtuig, bespjnnen met vier paarden en vertrok, voorafgegaan door de genoemde autori teiten met HD gevolg, tot "aan de grens dezer gemeente. Aid ir aangekomen, werd Z. M. ontvangen door den burge meester, de wethouders en eene deputatie uit den raad dezer gemeente. Nu begonnen de klokken te luiden en zette de stoet zich volgens programma in beweging en trok de straten door tot aan het gouvernementsgebouw, alwaar Z. M. door de buitengewone kamerheeren, den commissaris en Ged Staten werd on+vangen; toen defileerden eerewaeht, schutterij en gar nizoen, onder het uitvoeren van muziekstukken, voor Z. M. De geestdrift der duizenden, die op de been waren, was bui tengemeen groot. 'Winschoten, 22 April. Naar wij vernemen heeft de alhier gevestigde kamer van koophandel en fabrieken zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, ver zoekende, dat de Tweede Kamer het daar henen leide, dat de tegenwoordige patentw et worde ingetrokken en vervangen door eene belasting, die evenredig door allen, zonder uitzondering, worde gedragen. Middelburg, 24 April. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de voorzitter kennis gegeven, dat Z. M. de koning voornemens is den 21 Mei e. k. deze stad te bezoeken, en stelde voor bij gelegenheid van HD. verblijf, Z. M. op het raadhuis een diner aan te bieden. Niet alleen dat dit voorstel bij acclamatie w-erd aangenomen, maar burgemeester en wethouders werden tevens volkomen gemagtigd, om zooda nige toebereidselen te maken, als zij voor eene luisterrijke ont vangst van Z. M. nmxlig zullen oordeelen. Zitting ran Donderdag 24 April. verschillende zijden gelukwenschen. Achtereenvolgens worden de heeren Fransen van de Putte, Blom en Guljé ter vergade ring binnengeleid, leggen in handen van den voorzitter den bij de grondwet gevorderden eed af, en nemen zitting. Dt heer Dumbar was nog niet ter vergadering tegenwoordig. Ingekomen zijn een aantal wets-ontwerpen, verslagen enz., waaronder de besluiten betrekkelijk het ontslag en de benoe ming van de af- en opgetreden ministers, waaromtrent de voorzitter voorstelt deze voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Goltstein heelt geene bedenking tegen dit voor stel, maar doet opmerken, dat er een bezwaar is gerezen ter zake van de geldigheid dier benoemingen, hetwelk noodwen dig door de regering zal moeten worden toegelicht en pge- helderd. Ik weet niet, zegt spreker, of bet in het plan van het nieuwe bewind ligt, om inlichtingen te geven oxer de vorming en rigting van het nieuwe kabinet. Indien dit xvel het geval is, dan zou te dier gelegenheid noodzakelijk dit bezwaar ter sprake moeten komen; maar als dit niet in het plan ligt, dan zal ik verlof vragen, om eene interpellatie te doen nopens de vorming en rigting van het nieuw opgetreden kabinet. De lieer Thorbecke, minister van binnenlandsche zaken, heeft kortelijk het aangenomen ontwerp der werkzaamheden gedu rende de tegenwoordige zitting medegedeeld. Daarin zullen worden behandeld de door de vorige regering ingediende ontwerpen, welke reeds in staat van wijzen zijn, of kunnen worden gebragt, en daaronder het ontwerp op de heffing x'an den accijns van het binnenlandsch gedistilleerd; het trac- taat met Belgie over de aftapping van het Maaswater; de afschaffing der slavernij in \Y. I.; de regeling van het beheer der kroondomeinen. Verder zullen dienen te worden behandeld de door het tegenwoordig bewind ingediende ont werpen op de vaststelling van de hoofdsiukken der staatsbe- grooting van 1862, voor de buitenlandsche en binnenlandsche zaken; de speciale begrooting voor den aanleg der slaats- spoorwetren, dienst van 1962; het tarief der inkomende reg- ten. Nog zullen volgen regeling, beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen; regeling der cultuur-ondernemin gen; de regterlijke indeeling en de aflossing der tienden. In behandeling zijn de ontwerpen ter verbetering der wa terwegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee. Het nieuw aangeboden ontwerp voor de doorgraving van N. Holland wordt onderzocht. Een ontwerp ter regeling van het middel baar onderxvijs is gereed, en zal aan het oordeel van den staatsraad xvorden onderworpen, om daarna gelijktijdig met een ontwerp van de medische politie, te worden ingediend. Di heer 1 Vint geus heeft verlof gevraagd en bekomen, om, op nader te bepalen dag, aan den Minister van Koloniën in lichtingen te vragen nopens het koninklijk besluit van den L2den Maart jl, betrekkelijk de Delftsche Akademie, en het gevolg dat dit besluit heelt gehad. De voorzitter deelt mede dat de hh. Dumbar, Fransen van de Putte, Blom en Guljé, nieuw benoemde leden, hunne ge loofsbrieven hebben ingezonden, welke in banden woTden ge steld van eene commissie van drie leden, met verzoek om staande de vergadering rapport uit te brengen. De beer de Brauw deelt namens de commissie mede dat deze zieh reerls met het onderzoek heeft bezig gehouden, waaruit bleek dat alle stukken in behoorlijke orde zijn bevonden, concluderende de commissie tot toelating, na eedsaflegging, van genoemde heeren. Gedurende het uitbrer.gen van deze rapporten zijn al de mini-ters ter vergadering .verschenen en ontvangen van Een Friesch Geneesheer, een man van groote kennis, ver nuft en smaak, daarenboven een goed stijlist in het Hollandsch de Harlinger Medicinte Docior Simon Stijl, schreef, nu nage noeg zeventig jaren geleden, over onze Ingenomenheid met Vreemdelingen": „een Franschm.an regeert ons onbepaald. Hij regelt onze kleeding, onze manieren, f-nze armen en beenen, tot den minsten opslag onzer ougtn toe." Nog zijn xve, na ruim een halve eeuw,"volstrekt niet wijzer geworden, en, zoo alc Dilderdijt, met zijne gewone energie, het uitdrukte: „nog maakt de du vel zich met het fransche apenspel, meester van heel de aard" allereerst van de beurs, en daarna komt de rest dan wel van-zelf. Zie daar stapt unDocteur de fransche grenzen over en stoomt ons gezegend vaderland bin nen. Wat voert hij toch in zijn sac ie nuit mede? Een bui kb and, zaamgenaaid uit een stuk gewast iinnen en een lap rood flanel, maar netjes bestikt, en een gesp er aan, met een bevestigingsmiddel, zoo dat het ding goed blijft zitten rond bet lijf. Hij noemt het appareil volta-galvano- electri-dgna-nique. - Dat verstaat iu den Haag, nog minder uan te Maastricht, waar hij het laatst vandaan kwam de kleine hoop, die men gewoon is te noemen de groote xvereld. De rateltongige wonderdoctor annonceert in de kolummen, neen, op een Utele blad-ijde (de achterste) van onze toongevende kranten, dat hij met zijne „draagbare toe- stelles" is gearriveerd, en, tot iieü van het lijdend meusch- dwn at gestapt iu het Hotel te waar hij zal vacerenvan 's moTgens tien tot s middags vijf ure, om te genezen van exteioogen en aambeijen af, tot en met alle kwalen van het ruggemerg incluis, en dat enkel cn eenvou dig door de Volla-yalvano-electri-tfyjiZiïiiekZoo'n voord

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2