ötnnenlanït. Oudewater, 27 April. Bij het eindigen der godsdienst oefening, maakte onze jongste leeraar J. M. Kolff bekend, dat hij een beroep had ontvangen naar de gemeente Dalfsen in de provincie Overijssel. Z. W. Eerw. wenschte dit beroep in ernstige overweging te nemen, en zal over acht dagen zijn besluit, aan de gemeente kenbaar maken. Tweede kamer der Staten-Generaal. Vergadering van den Gemeenteraad. gala-rimer plaats heeft, zal dit geschieden bij de wapenschou wing in de volgende week te houden, waarbij de vorstin en de .Tapanezen zullen worden uitgenoodigd. In de volgende week zal de begrooting over 1861 bij het Wetgevend Ligehaam worden ingediend. Men zegt, dat die een deficit aanwijst van tusschen de 250 a 300 millioe- nen. Ook zal er eerstdaags een wetsontwerp worden aange- aoden, strekkende ter uitbreiding van bet spoorwegnet, ten einde onze vestingen met de groote zeehavens in directe ver- binding te brengen. Generaal de Lorencez heeft nieuwe troepen aangevraagd. Men wil dat weucr 10,000 man naar Mexico zullen gezonden w orden. hie heer Ernest Renan heeft heden zijne voorlezingen hervat. Er had geenerlei demonstratie plaats. Weenen, 20 April. In den ministerraad van heden waarbij de Keizer voorzat, is de kwestie der ministeriele ver antwoordelijkheid in principe beslist. De staande armee zal met 20,000 man infanterie en 8000 man kavallerie vermin- derd worden. Berlijn, 26 April. De vaststelling van het budget van inkomsten en uitgaven zal voortaan reeds in den aanvang van het financiële jaar in de I enameling va» icettentot rigt- ->noer voor de administratie, openbaar worden gemaakt. Cp bevel ran Z. M. zal eerstdaags aan den landdag te gelijk met het budget voor 1862 ook dat voor 1S63 aangeboden wor den. Bovendien is eene grootere specialisering van de inkom sten en. uitgaven van beide budgetten bevolen, daar het mo gelijk is met de daartoe noodzakelijke werkzaamheden voor de bijeenkomst des laiiddags gereed te zijn. Men verneemt van eene goed onderrigte zijde, dat de beide vorige ministers het stellige voornemen te kennen heb ben gegeven, dat zij in de eerstvolgende zitting van het Huis der Afgevaardigden niet als leiders der oppositie willen op treden, in navolging van hetgeen in den regel in Engeland plaats vindt. Allerwegen worden pro.es.en g-teekend tegen de minis teriele circulaire, betreffende de aanstaande verkiezingen. Er is bijna geene plaats van eenig belang in het land, waar geene petitie van dien aard reeds is opgemaakt of nog w ordt onder teekend. Tan de universiteiten, welke zich tegen de ministeriele circulaire hebben verklaard, is die van deze hoofdstad de eerste geweest. Daarop volgde die van Bonn, van Halle, de philj- sophische faculteit van Breslau, dan die van Koningsbergen en ten slotte die van Greifswald. Deze laatste heeft van den minister eene ernstige vermaning ontvangen, wegens het in gezonden protest, op grond dal bet, zoowel wat vorm als in houd betreft, de grenzen der betamelijkheid had overschreden. Voor zoo verre men thans reeds in staat is om te oor- deelen over den loop der verkiezingen, mag bijna met zeker heid worden gezegd, dat de feudale of jonkerpartij haren in vloed bij de plattelandbewoners schier geheel heeft verloren. Laatstgenoemden hebben leeren inzien, dat men zeer goed koningsgezind kan zijn, zonder aan den leiband der hoofden van de adellijke partij te loopen; zij hebben leeren inzien, dat hunne natuurlijke regten volkomen gewaarborgd zijn door de handhaving der beginselen waarop hare grondwet berust. 28 April De verkiezingen van stemgeregtigden zijn hier gunstig loer de partij van den vooruitgang. Ook de btririei! uit d provinciën melden, dat de liberale partij de zege"be- liaalt, I n bepaaldelijk dat de verkiezingen te Keulen. MiUh-im Duren, Duisburg, ('oblentz en Xeuwied in dien geest zijn u gevallen, lil sommige plaatsen belmoren bijna alle kiezers tot de liber.de partij. Frankfort, 26 April. De tweede Kamer van den Ba- denschen landdag heelt gisteren met eenparige stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de Israeiieten gelijke regten orden erleend als aan de andere burgers van den staat. At?" 3ne, 26 April. De koning heeft bevolen, dat de na tionale garde naar het voorbeeld der Belgische georganiseerd zal worden. De kamers zijn tegen 7 Mei bijeengeroepen. If OW-York, la April. Het blokkade eskader van de Noordelijken heeft de engelsche sloep Coyell genomen. De generaal Mitchell van de noordelijken, heeft eene lengte van 100 mijlen langs den spoorweg van Charleston naar Memphis bezet. Volgens een gerucht hebben de zuidelijken Fredericksburg verlaten om zich naar Richmond en Yorktonn te beo-even" In laatstgenoemde stad zijn voorts aanzienlijke versterkingen voor de zuidelijken aangekomen. Fort Pulaski heeft zieh den 1 ld™ dezer onvoorwaardelijk aan de noordelijken overgegeven. Er is een nieuw tractaat tusschen Amerika en Mexico ge sloten tot uitlevering van misdadigers; die u: „levering zal door de autoriteiten van eiken bondsstaat in merika plaats heb ben. zonder tusschenkomst van het bonus-gezag. 17 April. De generaal Mac Clellan gaat voort met het nemen van de noodige toebereidselen om een aanval te doen op ïorktown. De Merrimac is te Norfolk leruggekeerd. Oouda., 29 April. Wij vernemen, dat door Burgemeester en Wethouders ingevolge de door den Raad verleende magti- gtng benoemd is tot hulp-onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de burgerschool mej. E. J. Wijnmalen. 30 April. De berigten uit Batavia ontvangen'beves tigen ten volle de verblijdende tijding reeds vroeger door ons gemeld, dat de beruchte Hidayat op Java is aangekomen. Dc civiele en militaire kommandant, de luitenant-kolonel erspeijck, die eerst schijnt gedacht te hebben, dat zijn emene goede trouw ook door de tegenpartij in het oog zou worden gehouden heeft, toen hij zich eenmaal van het tegendeel overtuigd had, zoo spoedige, krachtige en doeltreffende" maat regelen genomen dat de toeleg van Demang Lehman, om zie van Hidayat als een paravent voor cigdn verheffing te bedienen, geheel mislukt is. Men twijfelt niet meer aan ?ene spoedige pacificatie van Banjermassin, want Antasaris zal het veld niet lang meer kunnen houden en dan verdwijnen de ondergeschikte hoofden van zelf. Te Padang is den 21 februarij in den ouderdom van 52 jaren overleden de generaal-majoor C. A. de Brauw, gouver- near van Sumatra's westkust en onderhoorigheden. Het leo-er verliest in de Brauw een zijner waardigste hoofd-officieren en het is opmerkelijk, dat binnen zeer korten tijd deze dé derde is, die aan liet leger ontvalt. Geueraal Meis, kolonel Boers en generaal de Brauw, drie mannen, die uitstekende diensten aan den lande hebben bewezen en nog veel zouden hebben kunnen doen, ware hun langer leven vergund Ge worden. Het Indische leger wacht thans de benoeming van een kommandant, in plaats van den luit. generaal van Swie- ten en van twee generaals-majoor, in plaats van wijlen Meis en de Brauw. Dc schade door de hevige en buitengemeen langdurige westmousson aan bruggen, wegen en aanplan+ingen veroor zaakt, is zeer belangrijk te achten. Hoewel geen zulk een overstrooming als ten vorige jare plaats vond, zijn toch op zeer vele plaatsen door het buiten hare oevers treden van zoovele rivieren, veel nadeelen toegebragt, die thans nog niet met juistheid worden opgegeven. S Gravenhage, 28 April. Naar men verneemt zal de verjaardag van II. M. de Koningin dit jaar door de konink lijke iamilie op liet Loo gevierd worden. Men wil dat de heer mr. Loudon, commissaris des ko- mngs dezer provincie, in den loop dezer week eene inspectie- reis door een deel der provincie zal doen. l)e minister van buiteiilandsebe zaken heeft bekend Ge maakt dat ingevolge eene bes hikking des Konings, alle vreemdelingen in het rijk zulle, worden toegelaten^ zonder gehouden to zijn een paspoon, e vertoonen. -schikking van rten minister van binnenlnndsche zaken r_ den 26*e* April 1862 is, met ingang van den aanstaande, opgedragen het dagelijksch toezigt op n st van den Nederlandschen Rhijnspoorweg voor het .I. loopende van Amsterdam over Utrecht naar Rotter- da°an dCn spoonveS°Pzierer G- J- Stark, ter standplaats - Be minisfer van buitenl. zaken maakt bekend, dat blij de. e kennisgeving van den Zwitserschen bondsraad, dd. vertoonen van een buitenlandsch paspoort voor de ding en het reizen in Zwitserland in den regel niet ge\o.. rrd wordt, en dat daartoe ieder stuk, door de bevoegde magt cbs lands, waartoe de houder behoort, afgegeven, en zijn signrdeme inhoudende, voldoende is en niet behoeft voorzien te zijn van het visum a an een Zwitsersch agent in het buitenland. He lijst ^er hoogst aangeslagen in 's rijks directe belas tingen in de provincie Utrecht bevat 53 namen, waarvan de eerste is die van mr. C. W. J. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, aangeslagen voor 5,662.06 en de laatste die van G. D. Duuring, aangeslagen voor 794.54. De lijst voor Gelderland bevat 134 namen, waarvan de eerste is die van baron van Pallandt van Keppel, aangeslagen voor ƒ6597.77 en de laatste die van W. de Haas aangeslagen voor 521.20. De lijst van Qver^ssel bevat 73 namen, waarvan de eerste is die van baron van Heeckeren van Wassenaer, aangeslagen voor 10,619.1 D/o en de laatste die van graaf van Rechteren Limpurg, aangeslagen voor 482.49 Aanstaanden Dingsdag zullen de aartsbisschop van Utrecht, de bisschop van Haarlem, en de protonotarius apostolicus a. 1. p. de la Geneste, met gevolg de reis naar Rome aanvaar den, ten einde aan de roepstem van Pius IX gehoor te geven. De bisschop van Haarlem, heeft gedurende zijne afwezigheid, den kanunnik van Beek, pastoor en deken te Haarlem, benoemd tot vicarius generaal ad ini-erim. - Men verzekert, dat het berigt in verschillende dag bladen, als zou de wet op de schutterijen in bewerking en hare indiening spoedig te verwachten zijn, geheel onjuist is. Onvermijdelijk dringende werkzaamheden van anderen aard hebben tot nog toe belet dit gewigtige onderwerp ter hand te nemen. Oud-Alblas, 25 April. Even als in ons land de maan den Februarij en Maart zich door een buitengewoon zachte weersgesteldheid onderscheidden, waren ook in de Alblasser- waard de wei- en hooilanden een maand vroeger dan ge woonlijk met jeugdig gras bezet, en de ontwikkeling der vrucht- boomen hield daarmede gelijken tred. De invallende koude, gepaard met vrij strenge nachtvorsten deed echter de vrees koesteren, dat de sehoone verwachtingen op vele vruchten zouden teleurgesteld worden. Deze vrees is echter niet bewaarheid; integendeel heeft die koude de vroege ontwikkeling van bloemen en planten gunstig getemperd. De steen vruchten en vroege ooftboomen, hoewel geleden hebbende, zullen de gekoesterde verw: oh ting niet geheel te leurstellen, en de vroege aardappelen, die boven den grond waren, en grootendeels bevroren zijn, worden hier slechts in geringe hoeveelheid uit liefhebberij tot eigen gebruik aange kweekt. De weiden leveren voor het vee genoegzaam voedsel op, zoodat alle stallen hier ledig zijn. In kaas, die meest is op geruimd, is geen handel, en daar de boter willig tegen ƒ1,20 doov de opkoopers aan de huizen wordt opgekocht, is men nog niet bezig met kaaswringen. De hennip, die nog over is, geldt 19.de 50 ned. cffi. Alles staat dus voor den landbouw gunstig. Echter is aan de Giessen de verschrikkelijke longziekte heerschende, waarbij zich ook tongblaar openbaart, die reeds eenige stallen teisterde. Langs dc Graafstroom is men nog vrij. Vurig wordt ge- wensclit, dat die plaag moge ophouden, en de hoop des land- mans daardoor niet moge verdwijnen. Franeker, 26 April. Na een voor het jaargetijde war men dag, brak gisteren avond nabij deze stad een hevig on- weder los, vergezeld van hagelslag. Omstreeks ten 9 ure sloeg de bliksem in eene boerderij onder het dorp Tzum, doodde eene koe en een paard en stuk de schuur in brand. Gelukkig kon men een 40-tal hoornbeesten en een gedeelte der gereedschappen en meubelen redden. Behalve het voorste gedeelte is de boerderij geheel afgebrand. Drie koeijen en een paard zijn omgekomen. Naar men verneemt was alles tegen brandschade verzekerd. Schoonhoven, 28 April. Reeds voor eenigen tijd liep alhier het gerucht, dat er mogelijkheid bestond, hier van rijks wege een Instructie-Bataillon, bepaaldelijk voor de Artillerie gevestigd te zien. Ofschoon daarvoor de vereischte opnemin gen enz. waren gedaan, achtte Z. Exc. de Minister van Oor log het dienstig zelf de gelegenheden, die er alhier tot het daarstellen eener dergelijke inrigting bestaan, te komen bezig- tigen. Onder het spelen van het carrillon en het wapperen der vlaggen uit de openbare en eenige particuliere gebouwen, arriveerde heden middag ten half één ure Z. Exc. met gevolg. Nadat de aan de Gemeente behoorende Magazijnen en hei terrein om de Stad door Z. Exc. met de meeste belangstelling waren in oogenschouw genomen, werd door den Gemeenteraad op het Raadhuis Z. Exc. een collation aangeboden. -Te vier ure vertrok Z. Exc. naar Gorinchem. Met groote belang stelling ziet men den uitslag van dit bezoek te gemoet. Ammerstol, 29 April. Gedurende de vorige week en tot heden levert de elft vangst zeer bevredigende resultaten, dooreen zijn er iederen morgen 500 stuks ter markt gebragt, waarvan de prijs gevarieerd heeft tusschen de 30 en 50 C. naar grootte. De zalmvangst was in de vorige week ook tamelijk bevre digend, dooreen gerekend werden er dagelijks 14 stuks aange voerd. In het laatst der week is deze vangst echter zeer vermin derd, zoodat er heden morgen slechts 4 waren aangebragt. Het zijn thans meestal zomerzalmen, welke slechts 8 a 14 1/2 wegen. De prijs is thans 80 a 85 Cts. per 1/2 kilo. Yrijdag morgen 25 dezer is alhier de eerste steen gelegd van een geheel nieuw sclioollocaal, waarmede eene aanmerke lijke verbetering van de onderwijzerswoning in verband staat. Het is een verblijdend verschijnsel, dat eene kleine en niet zeer gegoede gemeente zich merkelijke opofferingen getroost, om aan de eischen van den tijd te voldoen. Zitting van Maandag 28 Ap-'ü. In deze zitting is ingekomen: 1°. Een wetsontwerp tot onteigening van percelen ten be hoeve van den spoorweg van Utrecht naar Kuilenburg. 2°. het vfslag der muntwerkzaamheden over 1361. 3°. eene mis sive van den minister van finantien met inlichtingen over een adres van Helmond, betreffende de heffing van tienden. 4°. mededeeling van een staat van ontvangsten en uitgaven der Indische administratie over 1859. Ook zijn ingekomen zes adressen betrekkelijk het tarief. Na eenige verdere mededeelingen is aan den heer van Golt- rtein verlof verleend, om de regering te interpelleren over de vorming en rigting van liet nieuw opgetreden kabinet, en de dag der interpellatif bepaald op aanstaanden donderdag, ten elf ure. Daarna zal de interpellatie van den heer Wint- gens, betreffende het Kon. besluit van 12 Maart jl., plaats hebben. GOUDA den 29 April, ten één ure. Tegenwoordig twaalf leden; afwezig de Heeren Remij, Reutinger en van B or ene. Na het goedkeuren der notulen van de vorige vergadering, geeft de A'oorzitter kennis dat zijn ingekomen: 1. 4 dispositien van Ged. Staten dd. 15 dezer, houdende goedkeuring der Gemeente-rekening over 1861, aankoop van gronden en gebouwen door de gemeente, wijzigingen in de begrooting van 1861 en af- en overschrijvingen op diezelfde begrooting. 2. Dispositie als voren dd. 22 dezer, houdende goedkeuring van het afbtaan van gronden in huur aan G. Langeraar, het verpachten van het grasgewas aan den IJsseldijk aan G. Bosman. 3. Missive van den Commissaris des Konings in antwoord op een ver zoek om doorgaande dagdienst bij den rijks telegraaf, houdende dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken hierin nog niet kau worden getreden, aangezien bij eene uitbreiding van het personeel voor dc telegrafie nog vele steden, welke vroeger aanvragen hebben gedaan en meerder hebben opgebragt, voorgaan, hebbende het rijks-tclegraaf kantoor in 1861 alhier opgebragt 1699.37. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen. Zijn ingekomen van regenten van het bestedclinghuis en - an de beide gasthuizen de rekening en verantwoording over 1861, gesteld in handen eener commissie bestaande uit de HH. Fortuijn Drvojltecer, Herman de Groot en ran Gennep. De commissie van fabricage geeft kennis, dat door haar het bou wen van een Sehoollocaal voor de Jonge Jufvrouwenschool is gegund aan den minsten inschrijver A. Roozestraten voor 5990, C Een voorstel van de plaatselijke schoolcommissie om aan de onder wijzeres in de vrouwelijke hand- ><en aan <}e burger-school, door hei vermeerderen van werkzaamk l.n ten gevolge van het toenemen van het aantal leerlingen, eene hulponderwijzeres toe te voegen en dier salaris te bepalen op 50.'s jaars wordt aangenomen met alge- meene stemmen en tevens B. en W. gemagtigd die benoeming te doen. Op een verzoek van mej. G. Verhoef geboren Staal om verhooging van bezoldiging als onderwijzeres in het breijen aan de stads-armen- school met gunstig preadvies van de pl. Schoolcommissie wordt met 11 tegen ééne stem besloten, die bezoldiging te^brengen van 124.op ƒ150.in te gaan 1 Mei aanstaande. Tegen de heer Kemper. Overgaande tot de benoeming van een lid in de commissie van toezigt over de bank van leening in plaats van den heer Kemjjer welke moet aftreden, verzoekt de Voorzitter tot stemopnemers de hh. Bnchner, Herman de Groot en Fortuijn J>r yteezer. De mtslag is dat de heer Kemper wordt benoemd met 11 stemmen, terwijl eene stem uitgebragt was op den heer Remij. Tot leden en plaatsvervangers van het bureau van stemopneming bij de aanstaande verkiezingen voor leden van de prov. Staten zijn benoemd de hh. Remij, ran Gennepran Borene en Braggaar. De voorzitter geeft kennis dat door de commissie voor de verorde ningen, op wier overtreding straffen zijn bedreigd, is ingediend een algemeen politie reglement voor de gemeente en stelt voor het ter visie te leggen ten einde later in behandeling te worden genomen, aldus wordt besloten. Hierna wordt 'de vergadering in gesloten zitting voortgezet. Het staatsblad n°. 42 bevat een besluit van 21 April 1862, houdende opheffing van het departement voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten, behalve die der Roomsch-Katholijke. Dat besluit luidt als volst: Te rekenen van den Ist™ Julij aanstaande, wordt het tegen woordig departement voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten, behalve die der Roomsch-Katholijke, opgeheven, en het beheer over die zaken aan onzen minister van justitie opgedragen, onder bepaling: a. dat de zaken van de gemelde Eeredienst afzonderlijk zullen worden behandeld in de bureaux van het opgeheven departement, die eene bijzondere afueeling zullen uitmaken waar van de directie, onder de bevelen van onzen voornoemden

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2