VO AD VERTENTIÉN. J. Kenp. Vrije Handel 18 Hervorming van Belastingen G. Broens Jr. CH van 25 April 1862, CORRESPONDENTIE. (joed water. Prijs 30 Cents. Ter Bw.kdriAkenj ran A. BRINKMAN. Bij P. D. VAN ES, Singel, G. 343 te Amsterdam, is vershenen: Goad a 30 April 1862. P. VLASVELD. Gouda 30 April 1862. DOOR De rijks I maar versch Goyon belast gezant zuidelj en ge Somm d“ erl land, waarde zijn, beteeki betreft mond zich al Rus. bedoel' verjaai Polen gedure stige ven a somme emanci De ministe nemen! breker en de houder In alle ii z inden overwi regtigd eener ministe :e en langzame ontheffing volkomene vrijstelling. Deze In de De pri De im 1110) De ondergeteekende. neemt beleefdelijk de vrijheid, het geacht publiek opmerk zaam te maken op de goede gelegenheid, die alhier bestaat tot het geven van Partijen, en het houden van Ver- koopingen, in het locaal NUT EN VERMA.AK, Oosthaven B. 38. De ondergeteekende brengt ter kennisse aan hare geëerde Begunstigers, dat zij hare affaire in KRUIDENIERSWAREN, GEDISTELEERD, met den heeft overgedaan aan den Een onzer geabonneerden beklaagt zich over de buitengewone slechte verlichting in de Boelekade, van de sociteit „Ons genoegd? tot aan de buig aan den Kleiweg, een eind wegs, waar ’s avonds nog al veel passage is; wel is hem. bekend dat door hh. Commissarissen reeds vroeger bij Burgemeester en Wethouders hierop is aangedron gen, dan hij meent alsnu door middel dezer cou rant hierop te mogen terug komen, daar het bezwaar dat toenmaals bestond, thans is vervallen, en de aanbrenging van een paar gas-lantarens, als- nn zeer gemakkelijk kon geschieden, doordien de gaspijpen ook in de Boelekade liggen. WIJNEN cn le. Mei a. s. Heer P. Vlasveld. Zij betuigt tevens haren dank voor de begunstiging, die haar echtgenoot gedu rende zijn leven zoo ruimschoots heeft mogen genieten en beveelt haren Opvol ger beleefdelijk en vertrouwend haren Stad- genooten aan. Wedc. J. H. N. van den BERG. Refererende aan bovenstaande adverten tie, neemt de ondergeteekende de vrijheid, zich minzaam in uwe gunst aantebevelen, terwijl hij zal trachten zich door eene prompte en solide behandeling het ver trouwen zijner geëerde Begunstigers waar dig te maken. De onder de advertentien aangekondigde brochure van den heer G. Broens Jr. over vrijen handel en herneming van belastingen. is een betoog van de noodzakelijkheid om den han del van belemmerende banden, de ingezetenen van drukkende bela&tingen te ontslaan en de aanwijzing hoe op andere wijze voorzien kan worden in de behoeften van de schatkist. Het onderwerp wekt voorzeker thans de algemeene belang stelling; de schrjver is een vurig voorstander van den vrijen handel, hij wil geene halve maar afdoende maatregelen, en uit alles spreekt zijne innige overtuiging van de zekerheid der beginselen, die hij verdedigt. Het eerste gedeelte van zijn geschrift is eene berekening omtrent de siikerwet, aanwijzende dat de bescherming aan die industrie verleend, het land in vier-en-tw iiitig jaren met 63 millioen gulden verarmd heeft. De schrijver wil geene gedeeltelijk' van den handel, hij wil gehee’e en Hij wenscht behalve de afschaffing der in- en uitgaande reg- ten ook die van de grondbelasting, het personeel, de patenten, de accijnzen (behalve vijf millioen van wijn en gedisteleerd) en de zegels op de dagbladen. De 37 millioen der schatkist hierdoor ontnomen, moeten gevonden worden uit eene heffing op percelen en woonhuizen, waarvan eene berekening volgens de verschillende provinciën. Wij juichen het beginsel toe, maar wagen ons niet aan de beoordecling van het voorgestelde hulpmiddel, daartoe zouden wij uitvoeriger ontwikkeling wenschen van vele bijzonderheden. Ten aanzien der uitzondering wat den wijn en het gediste- zal worden toevertrouwd aan een hoofdambtenaar, onder den titel van: administrateur vooi de zaken der Her vormde en andere Eerdiensten, behalve die der Poomsch- K itholijke; b. dat over de uitgaven, bij het IVde hoofdstuk uer s^aats- begrooting voor de loopende dienstjaren, met inachtneming der bestaande verordeningen, onder verantwoordelijkheid van on zen voornoemdeAi minister zal worden beschikt c. dat de staatsuitgaven, betreffende dc zaken der Hei vormde in andere eeredienstm, behalve die der Roomseh-K itholijke, voor de volgende dienstjaren zullen w orden opgenomen in een ufzonderEjk hoofdstuk B der begrooting voor het departement van justitie; en d. dat onze voornoemde minister ons nadere voordragten zal aanbieden nopens de organisatie der hierboven sub a be doelde afdeeling. Wijders bevat het Staatsblad het besluit van houdende opheffing van het departement voor de zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst: dat besluit is van gelijken in houd als het bovenstaande, met deze uitzondering, dat de be doelde bijzondere afdeeling tei behandeling van de zaken der R Kath. Eeredienst, bij het dep. van buitenl. zaken zal worden opgerigt, onder beheer van den minister van dat departement. leerd betreft, eerbiedigen wij gaarne de goede bedoeling, maar zouden toch vreezen, dat deze afwijking van het beginsel zeer verderfelijk voor het geheele stelsel zoude zijn bij de noodza kelijkheid eener hoogst moeijelijke en kostbare surveldan e. Óverigens meenen wij dat de schrijver dank verdient voor de poging om de algemeene belangstelling te wekken voor de toepassing der eenig ware beginselen wier eindelijke zegepraal niet twijfelachtig is. Een uitvinder van een maaiwerktuig in Amerika, het welk in 1851 met den eersten prijs bekroond was gew’orden, had voor de vervaardiging octrooi genomen; onlangs deed hij aanzoek tot verlenging, maar kon die niet verkrijgen, wijl hij het hiertoe vereischte bewijs, de ongenoegzaamheid van zijne winst, niet kon leveren. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat de ontvangsten van zijn fabriek van maaiwerktuigen na genoeg tien millioen gulden bedroegen en zijne zuivere winst op ruim drie en een half millioen gulden kon worden ge schat. Het komt ons in Europa ongeloofeb’jk voor, dat men zulke winsten kan maken, vooral bij een werktuig van zoo beperkt gebruik als een maaiwerktuig, maar het feit is vol komen waar en is dan ook niet het eenige in zijn soort. Zoo b. v. werd onlangs het octrooi voor de naaimachine ver nieuwd, omdat de uitvinder nog slechts ruim 11 tonnen gouds daarmede verdiend had, en de commissie van de oc- trooijen achtte, dat deze som te gering was in verhouding tot het voordeel, dat hij de maatschappij door zijne uitvin ding had verschaft. Burgerlijke Stand. GOUDA. Geboren: 26 April. Hubertus Jongkoen, ouders Ezechiel en Tenntje Groeneweg. Hendrik van Hofwegen, ouders Gerrit en Maria Hoogen- doorn. Aaltje Keij, ouders Jan en Keeltje Hazebroek. Elizabeth Smit, ouders Dirk Benjamin en Elisabeth Johanna Carlier. Claud in a Cornelia de Waal, ouders Pieter en Gijsberta Martina lekkerkerk. 28 Comelis van Wilgen, ouders Pieter en Maria Frederika Nieuw- land. Gijsberta Maria Fennet, ouders Nicolaas eu Petronella Maria Philip Hendrica Catharina Doesburg, ouders Comelis Bernardus en Wilhelmina Ottolander. Hcndrika Kranendonk, ouders Hendrik en Marrigje Schorel. Overleden: 24 April. WTillem van Vliet, 45 j. 8 m. 25 Abra- 1 am van Dantzig, 14 d. 26. Evert Htndrik Willem Ouweneel, 3 w. Johanna Maria Verhoef, 3 m. Tanneke de Jong, 19 j. 6 m. 27. Elisabeth Smit, wed. E. Kleinenburg, 90 j. SCHOONHOVEN^ Ingeschreven van 17 tot 25 April. Geboren: Jan, ouders II. Brussen en J. Korevaar. Teunis, ouder* J. Kooiman en F. Versluis. Gerardus Johannes, ouders G. Mulder en G. H. '\eunekes. Petrus August Hemt ius, ouders J. Bruniug uu L. M. van Os. Overleden: M. N. Pek, 6 j. ÖUDEWATER. Van 23 tot 29 April. Bevallen: C. Koops geb. Faaij, z. C. de Ruwe gel». Hogenes, z. Overleden: Emmigje Mulder, 18 j. Franciscus van Vliet, ruim 47 j. Aan de Redactie van de Goudsche Cov-tanf. Zoude het niet mogelijk zijn, dat in onze ge meente op verschillende plaatsen pompen voor het publiek werden geplaatst, daar het water er tegenwoordig niet zeer aangenaam uitziet De lage waterstand en het vele onreine dat er iu loopt, brengen het hunne daaraan toe. Mogt onze regering hare hooge aandacht hierop eens vestigen, dat zoude voor de ingeze tenen eene aangename verrassing zijn, en de vreemdelingen zouden kunnen zeggen: Gouda heeft goed water.” Een liefhebber ran Gouda 29 April 1862.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 3