ömnenianï». De Broodzetting. Tweede kamer djr Staten-Generaal. Marktberigten. Delft. De aanvoer ter Graanmarkt was heden zeei mid delmatig, alleen voor konsumtie was te verkoopen, tot zeer nominale prijzen. Witte Tarwe van het eil. Rozenburg 11 a 11.60. Westl. 11.20 a 11.40. Eil. Rogge 8.40 a 8.80. Westl. ƒ8.20 a 8.40. Eil. Zomergerst 5.20 a 5.S0. Westl. 5.30 a 5.60. Korte Haver 4.00 a ƒ4.40. Lange dito 3.a 3.60 Duiveboonen S.50. Paardeboonen 7.50 a 8.Bruine boonen ƒ15.Groene erwten 13.Witte envten ƒ8.50. Burgerlijke Stand. Gisteren avonil werd te Ashton (Lancashire) een meeting gehouden, die werd bijgewoond door 6000 personen, ten einde in overweging te nemen den tegenwoordigen toestand der ka- toen-districten. liet voorstel om ons gouvernement te bewe gen de Zuidelijke Staten als onafhankelijk te erkennen, werd onder luide toejuichingen en met eene groote meerderheid aan genomen. 2 Mei. Volgens berigten uit Mexico, zijn de Fransche en Sp tansche troepen reeds tegen de hoofdstad in aantogt. De Mexicanen hebben al de toegangen tot de hoofdstad bezet. Meest alle bnitenlandsche ïndustrieelen verlaten Mexico. Parijs, 30 April. De Moniteur deelt mede dat de wet waarbij het cijfer der nieuwe ligting va. gesteld is op 100,000 man, door het wetgevend ligchaam is aangenomen met 214 stemmen tetren 9. Marseille, 29 April. Berigten nit Konstantinopel van 23 de-.?r meiden dat de sultan den 21van zijn uitstapje in de hoofdstad was teruggekeerd. Gedurende zijn verblijf te Bmssa, heeft hij de iudustrieelen en werklieden beloond en 25,000 piasters gegeven tot wederopbouwing van de Grieksche kerk, terwijl hij drie jaren vrijstelling heeft verleend var het betalen der tienden aan hen, die moerbezienbocmen zuilen plan ten. Het achterstallige tractement der ambtenaren is geregeld. 30 April. Volgens berigten uit Athene van 25 dezer heeft Engeland geweigerd de insurgenten van Nauplia op de Ioni sche eilanden te ontvangen. De Fransche bevelhebber, die de opstandelingen naar Smyrna heeft gebragt, heeft geweigerd hen met hunne wapens te ontvangen. Hierop hebben de insur genten die in zee geworpen. Een 400tal insurgenten, die te Nauplia gebleven waren, zijn naar Tyrinthe gebragt. Het ar senaal te Nauplia, waarin 30,000 juistheidswapenen waren, is ledig gevonden. Er zijn huiszoekingen gedaan in de stad en op het platte iand, om die wapenen op te sporen. Kassei, (Keurhessen) 29 April. De regering heeft einde lijk nieuwe verkiezingen uitg. schreven. Doch ditmaal heeft zij gemeend eenige maatregelen te moeten nemen in het belang der zaak, welke zij ongelukkiglijk met zooveel halstarrigheid verdedigt tegen de wenschen der bevolking. De verkiezingen zullen namelijk plaats hebben volgens de kieswet var. I860, en niet volgers die van 1S49, welke zoo willekeurig opgehe ven is, en daar nu dc regering, even als bij beide vurige gelegenheden protesten te gemoet ziet, heeft zij bevolen dat ieder kiezer, voor hij deelneemt aan het verkiezingswerk, eene verklaring moet teeltenen, inhoudende dat hij de constitutie van 1860 als wettig erkent. 7>edaar een nieuw middel om langs den weg van geweld een nieuw onregt te legitimeren. Zullen de kiezers aan dit landsvaderlijk hevel voldoen of zuilen zij zich liever van de stemming onthouden? Doch in geen geval zullen de afgevaardigden zich door zulke dwangbevelen aan de kiezers gebonden achten. Men ziet voorts dat de regering door het Pruisisch-Oostenrijksch voorstel aan den bondsdag geenszins tot andere gedachten gebragt is. Ongetwij feld heeft de wijziging van het Pruisisch ministerie geen goed aan de zaak gedaan. Turijn, 30 April. De koning heeft gisteren te Napels een schitterend diner gegeven, waaraan de Fransche en En- gelsehe admiraals, alsmede het état-mayor hebben deel genomen. De Fransche gezant alhier, is aldaar aangekomen. Er hebben verschillende demonstratien plaats gehad, die van de vreugde der bevolking getuigden. L it onderscheidene provinciën rijn adressen van gelukwensching ontvangen. De koning heuft eene amnestie verleend van de drukpersdeliclen, op zijne kosten is de teruggave bevolen van de panden in de bank van lee- tting beneden de 4 dukaten. Heden avond zal er op nieuw eene illuminatie en feesten van de corporation der werklieden plaats hebben. l>e kouing heeft den schouwburg bezocht en is met geestdrift ontvangen. 2 Mei. Gisteren namiddag zijn hier zes dieven, gewa pend met pistolen en dolken, in de woning van een der voor naamste bankiers gedrongen, hebben Item en vervolgens de bedienden geboeid en S00.000 fr. aan effecten en geld medege nomen. Do policie is hen op het spoor. Gouda, 1 Mei. Ket concert ten voordeele der Gentsche werklieden werd gisteren met zeer gunstige uitkomst bekroond. Het beeft geheel aan de goede verwachting beantwoord. He zuivere opbrengst bedraagt 250. Getuigt dit voor den weldadigen zin onzer stadgerooten, minder was de belangstelling voor de proeven van galvnuis- mus en eiectriciteit op maandag 11., die evenzeer een talrijk publiek verdiend haddeu. De heer Bekkuig heeft eene bescheidene en aangename \oor- dragt, de onderwerpen waren wel gekozen, de toestellen en werktuigen uitstekend. De opkomst der heeren was wel ta melijk, maar de dames ontbraken; misschien schroomvallig opziende tegen de uitheeinsehe bewoordingen, die met afgs- trokkene duisterheden en verveling bedreigden. Zij vergisten zich hierin en als de gelegenheid zich weder aanbiedt moeten zij die in hun eigen laelang niet verzuimen. Uit Nieuwv en vernemen wij dat Z." M. de Koning bij resolutie van 22 april 1862 n°. 43 vergunning heeft verleend tot de verloting, waarin hier ter stede reeds is deelgenomen en waarvan de aankondiging onder de advertentien is opge nomen. 2 Mei. Wij vernemen dat, ter vervulling van de openstaande betrekking van kantonregter te Woerden, door de arrond. regtbank de volgende voordragt is opgemaakt inr. Hengelaar, advocaat te Utrecht; mr. Hazenberg, kanton regter te Sluis; en mr. vai Loenen, subst. grillier te Amers foort. In Zuidbolland is de hoogst aangeslagene in 's rijks directe belastingen, Z. K. H. prins Frederik, ten bedrage van 17,406.521/2- Op hem volgt de heer Jantzon van Erffren- ten van Babyion ienb roek te Dordrecht, ten bedrage van 13,083.931/2* In Noordholland is de hoogst aangeslagene J. J. A. San- thagens tot een bedrag van 11,851.12, terwijl van de 175 op de lijst voorkomende personen de laagste is J. C. W. ter Meulen, tot een bedrag van 87S.49. De lijst voor de provincie Zeeland bevat 55 namen, c' eerste is A. Tak te Middelburg, tot eeu bedrag van ƒ3030.255 de laatste A. C. Yader te Wissekerke, tot eon bedrag van 766.58. Z. M. heeft cp verzoek eervol ontslag verleend aan II. AL. P. van Hasselt, als 2C luit. bij de dd. schutterij alhier, en als zoodanig benoemd 11. D. L. van Goor. 'S Gravenhage, 1 Mei. Aan de leden der tweede ka mer is rondgedeeld de memorie van beantwoording der wet op het binnenl. gedisteleerd, benevens eene nota van wijzi gingen en bet eindverslag. Onder de specialiteiten, dezer dagen door den minister van binnenl. zaken geraadpleegd over de oprigting van een Indisch instituut aan eene onzer hoogescholeu, komen, naar men verneemt, voor de hh. dr. P. Bieeker, prof. P. J. Vctli en prof. T. Roorda. Naar men veineemt zal het Japansch gezantschap ge durende zijn verblijf alhier het hotel Bellevue betrekken. De gemeenteraad heeft op nieuw aan den heer Soetens concessie verleend Lot den aanleg van eene railroute van *s Gravenhage naar Scheveningen. Gorinchem, 30 April. In de verrenigde vergadering van hoogheemraden en hoofdingelanden van den Albiasser- waard met Arkel, beneden de Zouwe, lieden alhier gehouden, is. op voorstel der commissie van dagelijksch bestuur, beslo ten, bij request, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie te verzoeken, dat voor zoo verre het betreft de behandeling der gemeenschappelijke belangen voor den Waard en die der Yijf- heercnlanden, het collegie van bestuur van de ijfheerenlanden met dat van den A Plasser waard c. a., te Gorinchem moge vergaderen en besluiten nemen. Woerden, 1 Mei. Heden vertrok van hier naar Brielle de 5de kompagnie van het 3de bataillon 4de regiment infan terie, onder kommando van den kapitein Furnée. Als een blijk van sympathie tusschen de burgerij en de militairen, kan dienen, dat liet alhier gevestigde muziekgezelschap „Tot nut en vermaak" bovengemelde kompagnie uitgeleide heeft gedaan tot aan het station van den ned. rijnspoorweg, onder het uit voeren van onderscheidene muziekstukken. Heusden, 2 Mei. De stad onzer inwoning is ook de onderscheiding te beurt gevallen van vereerd te worden met een bezoek van Z. Exc. den Minister van Oorlog; het doel van dit b zoek was om de gesieldheid der stad en omtrek in oo- gensrhouw te nemen of alhiej: de gelegenheid zoude bestaan eem school voor de artiller.e te vestigen* nadat Z. Exc. de kaserne, kruidmagazijnen en de verded ig'ngswerken rondom de stad had bezigtigd, heeft Z. Exc. zijne reis verder voortge zet. Men wil hopen dat alhier ter slede zoodanig eene schcol opgerigt worde, want de ligging is er zeer goed voor. Alblasserdam, 2 Mei. Men verneemt, dat door den heer Singels, burgemeester van Papendrecht, oud ingenieur bij de spoorwegen in Poolsche dienst, den minister van binnen- landscbe zaken een zeer gemotiveerd adres is ingediend tot wederlegging van dat gedeelte van het verslag door de com missie der staats-spoorwegen in de staats-courant van 8 febr. 11. betrekkelijk de rigting van den spoorweg vau Rotterdam op Willemsdorp; dit stuk moet zeer oordeelkundig en juist zijn gesteld en in hetzelve duidelijk zijn aangetoond dat de rigting door den Alblasserwaard èn in het sclieepsbelang èn in het waterstaatsbelang èn in het spoorwegbelang èn in het speciaal belang der steden Dordrecht en Gorinchem, verreweg ae voorkeur verdient boven de rigting door den Zwijndrecht- schen waard; zelfs zoude zulks ook in het financieel belang der spoorwegen zijn, zoodat men gerust zoude kunnen aanne men, die rigting is in het algemeen belang en treft niemands particulier belang, terwijl de rigting door den Zwijndrecht- schen waard en de overbrugging te IJsselmonde eene geheele streek, nu bloeijende door landbouw, nijverheid en handel met ondergang bedreigt. Het is te wem '.en dat de heer minis ter dit stuk in ernstige overweging mag nemen en in handen zal stellen van onbevooroordeelde deskundigen. Zitting van Donderdag 1 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de interpellatie van den heer van Goltstein, over de vorming en de rigting van het tegenwoordige kabinet, plaats gehad. D" minister van binnenl. zaken, de heer Thorbecke, heeft de vra gen beantwoord nopens het contreseign der besluiten, hou dende benoeming der leden van het nieuwe ministerie, nopens het lang verwijl bij de zamensteiiing van het kabinet, bene vens eenige vragen nopens de beginselen van bet kabinet. Ook heeft plaats gehad de interpellatie van den heer Wint- gens over het besluit betreffende de Delftsche akademie. Deze is echter niet afgeloopen. De minister van koloniën is en blijft een voorstander der wetenschappelijke opleiding van O. I. amb tenaren, en is van meening dat die in Nederland moet plaats hebben. Morgen voortzeUing. Zitting van Vrijdag 2 Mei. Heden is de beraadslaging over de interpellatie van den heer Wintgens voortgezet en afgeloopen. Zoowel de minister van binnenl. zaken als de minister van koloniën hebben verklaard, dat naar hunne overtuiging, bij het besluit van 12 maart niets wordt ontnomen aan de be noembaarheid van oostindisclie ambtenaren nadat deze een di ploma zuilen hebben erlangd, of van lien, die ingeschreven zijn geworden; dat daardoor geene uitzigten of verwach tingen zullen worden benadeeld, 't welk da1: ^ok nimmer in de bedoeling heeft gelegen; dat eene dergelijke beschikking, op magtiging des Konings, aan dc belanghebbenden zal wor den uitgereikt, weshalve het niet noodig zal zijn, het besluit weder in te trekken, of op te schorten. Eene motie van orde doo^ den heer Wintgens voorgesteld, houdende, dat de kamer het besiuit van 12 maait bepaaldelijk zou afkeuren is, met 57 tegen 8 stemmen, afgewezen. De openbare beraadslaging over het ontwerp betreffende de heffing van den accijns van het binnenl. gedisteleerd is bepaald op aanstaanden maandag ten elf ure. Zijn de tijden voorbij dat de fabriekanten bescherming voor hunne fabrieken konden vragen, daarvoor moeten zij thans het regt hebben, om vrij te. handelen, en hunne goederen te ver vaardigen en te verkoopen, zoo als dit hun het meeste voor deel .erschaft. In de plaats van het oude gildewezen is de concurrentie getreden, en niemand zal thans meer ontkennen, dat de verandering, in het algemeen beschouwd, hoogst heil zaam geweest is. In de bijzonderheden evenwel stemt men dit dikwerf nog zoo gaaf niet toe. Wel keurt men goed, dat de industrie geene bescherming van het gouvernement meer geniet, maar gaarne zoude men zien, dat het gouvernement de burgers tegen de fabriekanten beschermde, en deze eisch is toch even onbillijk, als van hen, die hemel en aarde bewe- gen, om door inkomende regtcn vreemde goederen buiten het land te houden. Somtijds hoort men nog vooral in tijden van meerdere duurte de vroegere brood zetting aanhalen, en zoude die nog wel gaarne hersteld zien. Somtijds hoort men klagten uiten over den uitvoer der levensbehoeften naar vreemde lan den, en zoude men gaarne zien, dat dit van regeringswege verhinderd werd. Het inwilligen dier cischcn zoude on regt vaardig, lastig en nadeeiig zijn, en te laat zoude men zich dit moeten beklagen. De broodzetting, een overblijfsel van het gildewezen, is on regt aardig. Waarom toch zullen de bakkers alleen gedwon gen zijn hunne waren tegen een bepaalden prijs te verkoopen, terwijl de prijzen van het vleesch, het zout, de zeep, de brand stoffen en zoovele andere eerste levensbehoeften, door de ver- koopers kunnen geregeld worden. Heeft dan de bakker het regt niet van de regering te vor deren, dat ook de prijs van zijne behoeften bepaald wordt, dat de dagloonen, de prijzen op de graanmarkt vastgesteld worden, want bemoeit de regering zich met het eene, zij is ook verpligt zich met het andere te bemoeijen, of zij schendt een onzer grootste regten, dat alle burgers voor de wet ge lijk zijn. Verder is de broodzetting hoogst lastig en onaangenaam, zoowel voor de regering als voor de fabriekanten en gebrui kers. Is bet van de regering te vorderen, dat zij billijk voor allen de prijs van liet brood kan bepalen bij het voortdurend rijzen en dalen der markt. Kan de regering bekend zijn met den bijzonderen toestand van iederen bakker, met de partijen, die hij koopt, en dat is toch hoogst noodzakelijk om billijke prijzen te bepalen. Maar ook voor de bakkers was de brood zetting hoogst lastig, daar zij daardoor dikwerf in hunne in- koopen belemmerd werden en dikwerf slechte partijen graan moesten koopen, om dat de broodzetting hun niet veroorloofde goede partijen met voordeel te verwerken. Hieruit volgt tevens, dat die bakkers, welke slechte parlijen graan koopen en door kunst middelen het brood verkoopbaar maken, door de zetting, zelfs wanneer die laag is, zeer gebaat worden. En in dit opzigt is de broodzetting ook hoogst nadeeiig, zoowel voor de ma gen als somtijds ook voor de gezondheid der burgers, wan neer schadelijke stoffen, gebruikt worden om onder het meel te verwerken. In alle opzigten is dus de broodzetting afkeurenswaardig. De concurrentie tusschen de bakkers onderling, moet de prijs van het brood bepalen, en mogen deze door afspraak de prij zen opvoeren, dan is in verschillende steden het oprigten der zoogenaamde meel- en broodfabrieken voldoende geweest, om de broodprijzen billijk te maken, terwijl zij aan de deelgenoo- ten meestal nog een redelijke intrest schenken. In plaats van broodzetting zonden wij iets anders van de regering vragen, namelijk een vast gewigf van bet brood en een goed toezigt daarop met bekendmaking, wanneer bakkera hiervan waren afgeweken, en verder eene vaste commissie om gedurig het brood te keuren, en te onderzoeken of geene vreemde, schadelijke 1 estanddeelen met het deeg vermengd waren. Daardoor toch zouden de burgers verzekerd zijn, dat zij goed voedzaam brood kregen, en dat liet gekochte altijd het vereischte gewigt had. C. B. Donderdag, 1 Mei. GOUda. De veemarkt met goeden aanvoer, vooral van vaar- koeijen of vetweijers, prijzen hoog; er werden zelfs vaarkoeijen verkocht voor ƒ175.magere varkens vlug, doch zijn niet allen verkocht kunnen worden; hooikaas 17.grasboter 1.04 a 1.10; weiboter .96 a 1. Tarwe van 9.50 tot 11.25. Rogge van 7.tot 8.50. Garst van 5.tot 6.50. Haver van 2.75 en ƒ3.tot 4.25. Duiveboonen van 8.tot ƒ8.50. Paar- deboonen 6.50 a 7.50. Boekweit fransche per 2100 ned. IS 192.Holsteinsche 223. Grasboter ƒ47.a 55.het vierde; 1.17V2 f 1*371 '2 per ned. <S. Aardappelen, hoogste prijs 4.laagste 3.50. GOUDA. Geboren 29 April. Bernardina Prince, ouders Gerrit en Johanna Cornelia Leeflang. 1 Mei. Anna van Roon, ouders Bastiaan en Anna Lourier. Johannes Lambertus van Vreumingen, ouders Dirk Johannes en Ceertruida Schuilenburg. Roosje Hildesheim, ouders Wolf Simon en Princessc Goldsteen. Johannes Wassing, ouders Johannes en Su sanna Chiela Smit. GerrL Schenk, ouders Gerrit en Martina de Vree. Overleden: ,29 April. Stephanus van Stavel, 14 m. Vrouwtje van Kleef, echtgenoot van I. Olman, 83 j. Johannes Looijaard, 4 m. 40 Geertruij van den Berg, 2 j. 5 m. 1 Mei. Hendrica Doesburg, 62 j- Arie Blanken, 4 m. Gehuwd; 30 April. Adrianus Oskam en Neeltje de Vries. Jan de \ries en Maria Hoogendoorn. Heudricus Kuoers en Johanna Faessen. WOERDEN. Bevallen: 29 April. A. Lam, geb. Ravestein, z. Overleden*. 26 April. Marinus Versluis, 8 w. Gehuwd: 25 April. Adriaan van Straaten. 45 j. met Maria Baas, 36 j.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2