ötnnenlanö. Examens. Utrecht, 6 Mei. Men verneemt, dat de Miuister van Binnenl. Zaken, op officieele wijze heeft te kennen gegeven, dat bij de hooge regering geen oogenblik aan de opheffing onzer hoogeschool wordt gedacht en dat al veigeeji iieaaangaaude in den laatsten tijd werd verhaald, van allen grond ontbloot is Heusden, 6 Mei. Gisteren is een tweede Stoomboot al hier in de vaart gebragt en wel een schroefboot onder den naam van uPeusdens Koophandel"de boot kwam de haven binnen versierd met vlaggen, en hec hooru-muzijkgezelschap Apollo was haar tot het Jiabarige dom Yeen te "moet ge gaan, ten einde meeraeren luister bij te zetten door de At >e- ring van eenige muzijkstukken. Krimpen a/d Lek, 6 Mei. Meer en meer wekt het adres, door den heer J. C. Singels ingediend, betreffende de rigting van den Spoorweg Botterdam—Willemsdorp. ook hier de aandacht der belanghebbeuden. daar veie der ingezeteneu in deze Gemeente hun bestaan op de naburige wenen vinden, en deze waarschijnlijk te niet zouden gaan, indien eene vaste brug te Ysselmonde ons van Botterdam moest scheiden. Tweede kamer der Staten-Generaal. Be «nfcerikaacsche bladen tot den 19 April bevatten j de nadere berigten en officiële verslagen betrekkelijk -den veld j slag van Pittsburg. Be generaals Grant en Sherman van het hdudsleger beschrijven de resultaten van dien iweedaagschen innrdnekkigen veldslag. Uit hunne dépêches blijkt, dat de Noor delijken door een grocter aantal troepen werden aangevallen den morgen van den April. Het gevecht werd toet de grootste hardnekkigheid vap 6*/g 's^norgens tot 5 ure 'a na middags voortgezet, toen de Noordelijken halverwege tot de rivier werden teruggedreven, ouder bescherming evenwel van rwee hunner kanonneeroooten, de Tyler en Lexicondie de bat terijen der Zuidelijken tot zwijgen bragten. Het kanonvuur dier booten rigtte tot 9 ure 's avonds eene vreeseiijks verwoesting ipyi in de rijen der Zuidelijken. Het gevecht werd den vol banden morgen hervat, toen ten IJ pre gen. Bueii arriveerde en de Zuidelijken tot hunne vorige positiën werden teruggedre ven. Ten 5 ure in den namiddag waren de Zuidelijken ge- iux>dzaakt in haast terug te trekken en lieten dientengevolge hunne .ambulances met gewonden en magazijnen met provisiëa achter. Be dépêche van generaal Grant bevat o. a. een brief, van generaal Beauregard, waarin laatstgenoemde erkent, dat de omstandigheden het voor hem raadzaam hadden gemaakt te retireren terwijl hg tevens verlof verzocht de dooden te begra- \en. President Jefferson Bavis deelt in der haast per telegraaf aan den senaat het resultaat mede van het gevecht van den eersten dag en uit de dépêche blijkt het duidelijk, dat de Zui delijken zelfs den eersten dag geen zegepraal behaaldenwant hij verwittigt den senaat alleen dat de vijand na een gevecht van 10 uren, uit hunne positiën verdreven waren, doch hij bewaart een zeer onheilspellend stilzwijgen omtrent het terug trekken der Zuidelijken op den tweeden dag. Hij betreurt in droevige woorden den dood van generaal Johnstone, die bij het gevecht van den eersten dag sneuvelde. Be dapperheid der Noordelijke soldaten zelfs tegen de overmagt en de terug- togt hunner vijanden zijn nu feiten door de Zuidelijken zeiven erkend. Bie feiten brengen een zeer droevigeu indruk te weeg op de vrienden van het Zuiden. Zij beginnen nu te merken, nat de zaak der Zuidelijken zoo goed als verloren is eene zaak, wier kracht inderdaad alleen afhing van de veronder stelde tusschenkomst van vreemde mogendheden. Met de stoomboot Bane zijn tijdingen van de Kaapstad •nt van gen, loopende tot 24 Maart, benevens vele goederen voor de Londensche tentoonstelling. Het parlement zou op 24 April bijeenkomen en zal zich hoofdzakelijk met spoorweg- aangelegenheden bezig houden. Adam Kok had zijn grondge bied aan den Oranje Vrijstaat vei kocht en was met al zijn volk weggetrokken. Kr is hem een ander gebied in Niemansianu afgestaan. In de westelijke provincie duurde de droogte nog voort en vele boeren hadden die streek verlaten. Be paarl- wijnoogst was, in weerwil van de droogte, redelijk goed uit gevallen. Be aanhangers der Evangelische vereenigingen ver heffen hunne stem met kracht egen de Zondagstreinen. Zij bestormen zoov\ el de direetien der spoorwegen als de regering met petitien daartegen, maar zonder dat het hun tot dusverre veel helpt. De handel vertoonde nog weinig levendigheid; er was veel vraag naar geld en de rente-standaard was verhoogd gew orden 5 Mei. Be Times is van oordeel dat de geestdrift, waar mede koning Victor Emmanuel te Napels ontvangen is, een gewigtig argument oplevert, tegen degenen die beweren dat de Xapelsche bevolking tegen de eenheid van Italië zou gestemd zijn. Parijs, 3 Mei. Prins Napoleon vertrekt eerstdaags naar Napels, om aldaar aan zijn koninklijken schoonvader een bezoek te brenger. Men hecht hieraan eene tweeledige beteekenis; in de eerste plaats wil men daarin een bewijs zien, dat de Ro- meinsche kwestie haar einde spoedig nadert, want de prins \ertrekt met 's keizers goedkeuring, en inde tweede plaats zal die reis dienen om aan de hoop der Muratistische partij, in /oo verre die thans nog eenige hoop heeft, voor goed den bodem in te slaan. Gisteren heeft alhier de algemeene bijeenkomst plaats ge had van de aandeelhouders in de ontworpen doorgraving van de landengte van Suez. Omstreeks 500 personen woonden deze vergadering1 bij, die door den heer de Lesseps gepresideerd werd, terwijl de Nederlandsehe ingenieur Conrad, als commis saris van den onderkoning van Egypte, ook tegenwoordig was. Er werden verscheidene rapporten voorgelezen. De heer Conrad gaf de hoop te kennen op eene spoedige voltooijiug van het kanaal. Be heer de Lesseps voegde daarbij, dat naar zijne schatting, dat doel in 15 maanden bereikt zou zijn. Ten slotte voide hij nog, dat de Porte thans hare goedkeuring aan de doorgraving gegeven heeft en dat van wege Engeland geene zwarigheden meer geopperd worden. Alie voorstellen van het bestuur zijn door de vergadering aangenomen. Be expeditie naar Mexico zal welligt spoedig een tegen- hanger hebben. Naar men weet, eischt ons gouvernement ree Is I sedert langen tijd eene schadeloosstelling van dertig millioen van de republiek van Montevideo. Dezer dagen nu is aan den admiraal Bubouget, bevelhebber van het fransche eskader op 4e Plata-rivier, &st gegeven naar Montevideo te stevenen, ten einde de stappen te ondersteunen, welke door den Fraiischen vertegenwoordiger in die republiek moeten worden gedaan, ten -einde de betaling der aangeduide som te bekomen. 4 Mei. Weldra zal een gedeelte van de Fransche be zettingstroepen Rorn° veriaten en zich te Civita-Vecchia in schepen Er moet namelijk plaats gemaakt worden voor PiemontQsche troepen. Baar iutusschen de keizer ook hier we der ongaarne voor zijne ware bedoelingen wil uitkomen, heeft men een voorwendsel uitgedacht om de terugroeping van een gedeelte van het Fransche bezettingskorps te regtvaardigen. Men zal namelijk beweren, dat de bezetting van Rome op den duur te veel geld kost, dat de kamer van afgevaardigden ernstig op bezuiniging aandringt, en dat -de keizer aan den algemee- nen aandrang op bezuiniging niet. langer wederstand bieden kan Onze regering toont veel Ongerustheid over de houding der Amerikcanschc regering in de kwestie van Mexico. Be keizer wil tot eiken prijs dadelijk een beslissenden slag slaan, maai de daartoe vereischte strijdkrachten zijn niet spoedig genoeg op het oorlogstooneel o* ertebrengen, terwijl tn*sehen de Franschen en Spanjaarden die zich reeds in Mexico bevinden, groote on- cenigheid heerscht. Men is bevreesd dat Frankrijk moeite zal hebben om de zaak tot een goed einde te brengen. Be gunstige uitslag, waarmede het conversieplan van den heer Fould is bekroond geworden, heeft een levendigen indruk op de Oostenrijksche regering gemaakt, bij wie sedert de wensch is levendig geworden, om het door Frankrijk gegeven voor beeld te volgen. Een Oostenrijksche financier wordt eerstdaags te Parijs verwacht, ten einde er e°n speciaal orderzoek in te stellen naar de wijze, waarop men ten aanzien der conversie in Frankrijk is te werk gegaan. 5 Mei. Frankrijk en Engeland zijn het thans volkomen eens geworden ten aanzien van de gemeenschappelijk te vol gen gedragslijn tegenover Amerika. Be overeenkomst is op twee hoofddenkbeelden gebaseerd. Het eerste is van staaiknn- digen aard en heeft betrekking op het plan dat de heer Lin coln, naar men zegt, wil trachten te verwezenlijken, namelijk om al de gouvernementen van Amerika, zoowel de republikein- sche als de andere, tot een bondgenootschap te vormen tegen de Westersche mogendheden, of liever tegen de Europeanen in het algemeen. Het tweede beoogt slechts de bevordering van het algemeen handelsbelang, waarbij vooral Engeland van de meest liberale beginselen is uitgegaan. Be gesloten overeen komst kan overigens niet lang geheim blijven, maar zal waar schijnlijk in een der eerste zittingen van het parlement door het engelsche ministerie worden overgelegd. Aan hei ministerie van buitenlandsche zaken is men hier overtuigd dat liet tusschen Frankrijken Pruisen gesloten han delsverdrag de goedkeuring van al de bondsstaten zal wegdra gen. Men gelooft zelfs dat Oostenrijk tot de zaak toetreden zal. Be onderhandelingen, die te dien einde door den heer Grammont te Weenen gevoerd worden, beloven althans geen ongunstige uitkomst. Nog altijd houdt men het in wel onderrigte kringen voor zeker, dat keizer Napoleon dezen zomer een bezoek te Berlijn zal brengen. -Het is thans zeker, dat de Japansche gezanten, alvorens naar Berlijn eii Petersburg te vertrekken, de hoofdsteden van Nederland en Belgie zuilen bezoeken, om ook daar in het be- latig hunner zending werkzaam te zijn, die, naar men uit ze kere bronnen kan mededeelen, niet alleen bestaat in het doen van waarnemingen nopens de kunsten en wetenschappen bij de AYestersche volkeren, maar tot het herzien der oude en her aangaan van nieuwe verdragen. Uit dat oogpunt vooral is de zending der ambassade volkomen geslaagd, daar de nieuwe overeenkomst, waarbij hoofdzakelijk de regten der Europeanen in sommige opzigten worden ingekort, reeds ontworpen is en slechts op de bekrachtiging des Keizers wacht. Zwitserland zal echter niet door de gezanten bezocht worden, ofschoon een logementhouder van Interlaken, ten einde bezoekers te lokken, in een aar.tal dagbladen deed aankondigen, dat zij bij hem zouden afstappen. Brussel^ 3 gisttren het gouverne ment gemagtigd om de aannemers der werken tot versterking- van Antwerpen door een voorschot van 5 millioen fres. tot krachtige doorzetting daarvan in staat te stellen. Bit besluit is na eene wanne discussie genomen met 28 tegen 11 stemmen. De Economhte Beige verklaart uit goede bron te weten, dat het handelstractaat met Engeland thans geteekend en d t: de Britsche regering is toegetreden tot den afkoop van den Scl elde-tol. 6 Mei. Be Moniieur meldt dat de koning eergisteren andermaal eene operatie heeft ondergaan, die eene groote ver- iigting voor den lijder heeft aangebragt. Gisteren was de toe stand des konings echter minder gunstig dan de vorige dagen. Weeneil, 1 Mei. Met betrekking tot de thans besiotene vermindering van liet leger verneemt men dat de debatten zeer levendig zijn geweest Be minister van oorlog, graaf Degen- feld was voor de vermindering, doch graaf Rechberg moet zich er tegen verklaard hebben op grond van staatkundige overwegingen. Daar nu het gevoelen van graaf Rechberg ook gedeeld werd door personen van invloed en van 's keizers naaste omgeving, zoo heeft de keizer het raadzaam geacht het gevoelen van graaf Benedek, opperbevelhebber onzer troepen te Yenetie, in te winnen. Deze nu verklaarde zich, even als de minister van oorlog, voor de vermindering. Hierbij kwam dat onze gezant te Parijs, prins Metternich, in ziine correspondentien, de overtuiging te kennen gaf, dat in de italiaansJhe kwestie volstrekt niets van Frankrijk te vree^en is. Bit gaf aan de zaak eene beslissing er alzoo werd tot de reductie besloten. Berlin, 3 Mei. Men verneemt dat de burgemeester van Muhlhausen, alwaar voor eenige dagen verregaande rustver storingen bij de verkiezingen hebben plaats gehad, zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Er zijn geruchten in omloop wegens het op nieuw ont binden der Kamer van Afgevaardigden, wanneer die, gelijk te verwachten is, niet in den geest der regering uitvalt, en we gens eene geoctroijeerde kieswet en het regt van vereeniging, maar daaraan wordt weinig geloof geslagen. Frankfort, 2 Mei. Uit Bresden meldt men, dat op het lar.dgoed Kitzen, waar Theodor Kürner den 17deE Junij 1813 zwaar gewond werd, op den 17den Junij 1863 een gedeuktee- ken voor den edelen held en dichter zal worden opgerigt. Reeds is eene commissie vergaderd en eene inschrijving geopend. Turin, 5 Mei. Het spiegelgevecht van het Fransche eska der te Napels heeft in tegenwoordigheid van koning Victor Emmanuel en den onderkoning van Egypte, benevens den Fran schen gezant plaats gehad. Be koning heeft per telegraaf kei zer Napoleon bedankt voor de hem door het Fransch eskader bewezen eer. Be bevolking v in Napels zal ter eere der offi cieren van het Fransch eskader een feestmaal geven. New-York, 17 April. De Noordelijken rukken meer en meer tegen Richmond op. Men heeft eene dépêche onderschept waarin Beauregard verklaart dat hij het verlies van den veld slag bij Corinth beschouwt als waarschijnlijk te moeten leiden tot eene definitive nederlaag der Zuidelijken. 'S Gra eenhage, 3 Mei. Naar wij vernemen is door eene commissie van deskundigen verklaard, dat een gedeelte der gebouwen, thans in gebruik als ministerie van binnenlandsche zaken, in zulk een bouwvalligen toestand verkeert, dat het gevaarlijk is die langer te gebruiken, zoodat eenige afdeelin- gen van genoemd ministerie eerstdaags verplaatst worden liet gebouw op het plein, vroeger als ministerie van koloniën in gebruik. 5 Mei. Z. M. óe koning vertrekt den 6d" Mei naar Parijs, om er vot den 14deQ te verblijven. De reis heeft geen ander doel dai. het brengen van een bezoek aan HH. MM. den keizer en de keizerin der Franschen, gedurende het ver blijf van H. M. de koningin aldaar. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt dat Z. M., bij gelegenheid van IIDZ. aanstaand verblijf in de provincie Zeeland, op Donder dag den 22Iten Mei aanstaande, te Middelburg in het gouver- nements-gebouw audiëntie zal verleenen, van des morgens 91/',, ure tol des namiddags 1 ure, aan commissien, civiele en mi litaire autoriteiten, officieren en militairen, alsmede aan parti culieren. Uit de aantooning van de ontvangsten en uitgaven der Indische administratie over 1859 blijkt, dat bedoelde ontvang sten in dit jaar hebben bedragen f 53,165,351 en de uitgaven 70,843,309 zosdat het nadeelig verschil, om te worden ge vonden uit de»; verkoop der producten in Nederland, bedroeg 17,677,958. Amsterdam, 4 Mei. Naar men verneemt wordt voor het professoraat in het staatsregt, opengevallen door het bedanken van Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, aan den gemeenteraad voor gesteld het volgende drietal: 1°. Mr. J. T. Buys te Leiden, 2°. M*. W. K. Boer te Utrecht, 3°. M'. S. J. Hingst te Am sterdam. Voor het nieuwe professoraat in het hedendaagsche regt, is de volgende nominatie bekend geworden: i°. M1 M. J. Pijnappel, 2°. Mr. T. M. C. Asser, 3°. Mr. P, B. Peith. Rotterdam, 3 Mei. Heden middag werd de tentoonstel- l'iig van schilderijen en andere kunstwerken van lekende mees ters, in de groote zaal van de sociëteit Harmonie alhier geo pend voor de leden der academie en voor de inzenders en hunne dames, en zal reeds morger. voor het publiek worden geopend. Deze schitterende kunst-expositie, telt niet minder dan 504 uitgezochte nommers. 6 Mei. In veiling is lieden het barkschip Jan van Sehaf- felaar voor f 50,000 verkocht. Naar men verneemt zoude er uitzigt bestaan, dat alhier ter stede de artillerie-school zal gevestigd worden; zoo niet dan hoopt men op aanzienlijke vermeerdering van garnizoen. Door oude vissehers is mij verzekerd, dat wat in die memo rie van de rivier de Lek, de strooming enz. gezegd wordt geheel overeenkomt met de waarheid, zoodat de belangen van den wa terstaat door de czerbrugging niet kunnen benadeeld worden Het is te hope--., dat onze Gemeenteraad op het voetspoor van dien van Alblasserdam spoedig een adres van adhassie bij de hooge regering indiene, maar Zitting van Maandag 5 Mei. De wet op het gedisteleeid is zonder noemenswaardige wij ziging aangenomen met algemeene stemmen. Tegen Donderdag zijn o. a. aan de orde gesteld eenige wets-ontwerpen van on dergeschikt belang, benevens het wets-ontwerp t-1 onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg Ley den-Woerden Weder zijn in alle provinciën de vooijaars-examens der onderwijzers afgeloopenexamens voor verschillende inrigtingen van hooger onderwijs zijn te wachten, en wij moeten erkennen, het stelsel van examens is het eenige, dat in staat is der ver dienste hare ware plaats te geven, en een einde te maken aan de heerschappij der gunst. Maar zal dit net geval zijn, dan i3 er een onmisbaar ver eischte: de examens moeten goed afgenomen worden, van billijk en regtvaardig wilde ik niet eens spreken, daar men niet an ders mag verwachten v3n mannen, aan wie in die dagen lan onderzoek het wel of wee van velen hunner landgenooten is toevertrouwd. En of dat goed examineren bij het onderwijzers-examen nog niet wel iets te wenschen overlaat, is eene andere vraag. Voor de invoering der wet van 1857 werden de examen- in de provincie Zuid-Holland, door de aspiranten voor de moeijelijksle gehouden, en zoover wij er mede bekend zijn, niet ten onregte. Is dit veranderd door de afwisselende commissien onder voorzitting van den inspecteur en door de vergadering van alle inspecteurs onder voorzitting van den miuister? Naar onze berigten is dit het geval niet, maar heeft zich nog bovendien het verschijnsel opgedaan, dat in de voorjaars vergadering de examens gemakkelijker waren dan in het najaar of omgekeerd, zoodat men daardoor eigenlijk is achteruitgegaan Moeijelijk is het bij de tegenwoordige regeling daarin veran dering te brengen. Alleen de invoering van een staats-examen, aftenemen door eene vaste commissie, die beurtelings in verschillende plaatsen zitting houdt, kan vele dier bezwaren wegnemen en ten minste gelijkheid in de examens brengen. En zijn deze examens ge worden, wat zij moeten zijn, dan ie het te hopen, jlat men die onbillijke, dikwijls tot tooneelvertconinger. verlaagde vergelij kende examens voor goed a&chaffe, en den onderwijzersstand ten minste daarvan ontheffe, om hun zoodoende langzamerhand dezelfde regten als hunnen medeburger» te geven. Misschien hierover later, C. B

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2