ömnenlanÏL Tweede kamer der Staten-Generaal. geiten van marine en van oorlog, ten bedrage van 180 millioen en toch zijn alle belastingen van den heer Fould, uitgezonderd die op het zout toegestaan. De vijf democrat i-che leden van het wetgevend ligchaam hebben op de begrooting van binnenlandsche zaken een amen dement voorgesteld, strekkende om de aangevraagde twee mil lioen voor geheime uitgaven voor de dienst der openbare veiligheid te verminderen op 600,000 frs. Natuurlijk dat dit amendement verworpen zal worden. -15 Mei. De Mouiitur berigt dat, volgens tijdingen uit Mexico van den lldeu April over Havana ontvangen, de be velhebbers der geallieerden het niet eena hadden kunnen worden. De generaal Prim had het, voornemen te kennen gegeven, dat hij zijne troepen w eder zal doen inschepen en heeft daartoe de noodige middelen van vervoer op Cuba aangevraagd. Do maar schalk Serrano heeft daarop, na raad gevraagd te hebben bij de civile autoriteiten van Havana, te kennen gegeven, dat hij aan dat verzoek niet kon voldoen hij heeft verder den generaal Gasset verzocht, naar Mexico te willen terugkeereu en het opperbevel der spaaiische troepen op zich te nemen, in geval de generaal Prim bij zijn voornemen volhardde om te vertrekken. De fransche troepen hadden bevel, om den 20sten April onmiddelijk de vijandelijkheden te beginnen. Marseille, 14 Mei. Uit Konstantinopel wordt van 7 dezer gemeld, dat de sultan, in strijd met de adviezen der ministers en gezanten, zijne plannen betreffende den oorlog tegen Montenegro bepaaldelijk wilde doorzetten. In de Sla vische provinciën heerschte overigens eene dringende agitatie; men vreesde dat het daar tot eene insurrectie zou komen. De Porte maakt nog steeds groote militaire toebereidselen. De beschikbare fondsen der laatste leening zijn bijna geheel be steed aan de wapening. Brussel. 13 Mei. De berigten nopens den gezondheids toestand des koxdngs luiden bevredigend. Indien z'ch geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zal in den Jloniteur zelfs geen bulletin meer verschijnen. In de kamer wordt ijverig gediscussieerd over de peti tiën der Antwerpenaars tegen de fortificatiën. De heer Loos heeft in de zitting van lieden de partij der Antwerpenaars op zich genomen, doch werd door de heeren Lebeau en Chazal beantwoord op eene wijze, die hem weinig stof gaf t>m te re pliceren. De heer Coomans is daarop den heer Loos te hulp gekomen, maar sloeg daarbij zijn gewonen spotachtigen toon aan, hetgeen de meerderheid, nu het eene zoo belangrijke vraag als 's lands verdediging gold, dermate hinderde dat de rede des heeren Coomans den indruk, dien de woorden zijner te genstanders maakten, eer verhoogde dan verzwakte. Berlijn, 12 Mei. Lr is een geschil ontstaan tusschen den minister van binnenlandsche zaken en den president van policie der hoofdstad, de aanleiding daartoe is gelegen in het scherper toe- zigt, dat laatstgenoemde op de drukpers in de hoofdstad wenscht uit te oefenen, In regeringskringen houdt men zich overtuigd, dat het handelstractaat met Frankrijk spoedig zal onderteekend worden. De regering hetft dringende vertoogen gezonden aan de Zuid- Duitsche staten, ten einde de afdoening dezer aangelegenheid te bespoedigen. Dij het Fransche gezantschap hoort men ver zekeren, dat de onderteekening nog voor het einde dezer maand zal geschieden. Frankfort, 12 Mei. De jongste berigten uit Munchen melden, dat men voortgaat met het verminderen van het Beijersche leger; zoo is bevolen de paarden van de kavallerie en arti 'erie te verminderen en de overcomplete onmiddellijk te verkoopen. Kassei, Dingsdag 13 Mei. De baron von Willigen heeft gisteren ochtend te vergeefs pogingen gedaan om eene audieutie bij den keurvorst te erlangen. Gisteren avond is een buiten gewone kabinetsraad gehouden op het paleis van den keur vorst, na afloop waarvan de baron von Willisen door den keurvorst is ontvangen. In de zitting van den kabinetsraad is het besluit genomen, niet toe te geven de gedane vorderingen. In de stad heerscht eene hevige gisting. Op vele plaatsen voegt een groot aantal inwoners zich bij de vroegere onderteekenaren der in te dienen protesten en wordt de verklaring afgelegd, dat geen deel zal worden genomen in de uitgeschreven verkiezingen 14 Mei. De oflieieele Kasseier Zeitung zegt, dat de Keur- hessische regering, ondei regtvaardiging van den maatregel, waarbij zij de kieswet van 1860 heeft uitgeschreven, bij den bondsdag heeft laten verklaren, dat zij niet kan voldoen aan het verzoek van den bondsdag, om aan de verkiezingen geen gevolg te geven. 15 Mei. De generaal TVillisen heeft sedert gisteren zijn verblijf te Munden in het Ilanoversche genomen. In 23 plaatsen is niemand gekozen. Bij het protest der kiezers in de grootste steden des lands hebben zich nu ook de grondbezitters ar ge sloten. In het district Hofgeimar hebben van de 43 burge meesters ten platten lande slechts drie de geëischte verklaring afgelegd. Napels, 13 Mei. Heden ten 6 ure verkondigden de sal vo's van het geschut aan den wal en op de schepen de aan komst van prins Napoleon. De fransche gezant, de bevelheb ber van het Fransch eskader, de Engelsche kommandaut, de ministers, het personeel van het huis des konings en de hoofd officieren der marine begaven zich naar het jacht, waarmede de prins is aangekomen, om hem aan boord van dit vaartuig te complimenteren. De prins, aan wal gestapt zijnde, werd bij het militair arsenaal ontvangen door de ministersden prefect en syndicus der stad, terwijl langs den weg, dien de prins passeerde, de nationale garde geschaard stond. Bij de bevolking heerschte eene buitengewone geestdrift. De koning wachtte den prins in het paleis af en kwam hem bij den ingang der zaal te gemoet. Beiden hebben zich op het bal- con vertoond, alwaar zij door de menigte met den meesten bijval werden toegejuicht. 16 Mei. Het officieel orgaan zegt, dat de komst van prins Napoleon strekt tot versterking der vriendschappelijke verstandhouding met Frankrijk, maar dat de prins niet geko men is om nieuwe voorstellen te doen betreffende de Bomein- sehe kwestie, die toch hare zekere oplossing te gemoet gaat. Atll6I16, 10 Mei. Het ministerie is afgetreden, de zit ting der kamers is verdaagd; de heer Tricoupi heeft wegens ongesteldheid voor de opdragt tot vorming van een nieuw ministerie bedankt. Lr heerscht bij de bevolking eene onrus tige stemming. Madrid13 Mei. De ministerieele dagbladen zijn van oordeel, dat generaal Prim naar de hoofdstad van Mexico zal oprukken. Blijkens berigten uit Havana van 15 April, zou generaal Lorencez, ten gevolge van het ongunstig resul taat d3r confereatiën van generaal Doblado met de geallieer den, op Mexico aanrukken, terwijl generaal Prim een be paalden eisch zou doen tot uitvoering der conventie van Soledad. Generaal Almonte heeft tot de mexicaansche autori teiten eene circulaire gerigtwaarin hij vraagt om de noodige volmagt, ten einde als hoofd des lands met de geallieerden te onderhandelen en eene vergadering bijeen te roepen, aan welke zou werden opgedragen eene definitieve beslissing te nemen omtrent den vorm van het bestuur, die aan Mexico het best zou voegen. NeW-York, 3 Mei. De bevelheober der Noordelijken heeft den 26sten April den formeelen eisch gedaan tot overgave van New-Orleans zonder eenige voorwaarde, hebbende die over gave volgens de laatste depêches plaats gehad, waarna de stad door de Noordelijken bezet werd. Generaal Butler heeft zijne troepen bij het meer van Pontchartrainop eenige mijlen van New-Orleans, aan wal gebragt. Het fort Macon is den 25sten zonder eenige reserve aan de Noordelijken onder Burnside overgegeven. Er liep een gerucht, dat de leger-afdeeling onder Beauregard (der Zuidelijken) van Corinth naar Memphis was teruggetrokken. De financieele commissie van het congres heeft een voor stel gedaan tot het verkrijgen eener som van 126 millioen, ten behoeve der militaire dienst voor het dienstjaar eindi gende met Junij 1863. Naar men zeide, hadden de bondstroepen Baton-Bouge (in Louisiana, aan de Mississippi) bezet. 6 Mei. De Zuidelijken hebben Yorktown ontruimd; de stad is door de Noordelijken bezet. Gouda, 16 Mei. Gister avond omstreeks 10 ure woedde een hevig on weder over deze stad, dat bijna zeer noodlottige gevolgen had. De "bliksem sloeg namelijk in den korenmolen de korenbloem aan de lage vest, trof een der roeden, ging door verschillende verdiepingen en veroorzaakte op twee plaatsen een begin van brand, welke echter gelukkig gestuit werd door de tegenwoor digheid van geest van den molenaar van Os. l)e bliksem drong ook door tot het woonvertrek, alwaar zich zeven personen be vonden, doch allen kwamen met den schrik vrij, het licht werd uitgedoofd en eene andere lamp naar beneden geworpen. Heden middag is een arbeider aan den spoorweg in de nabijheid van Nieuwerkerk a/d Yssel omgekomen, overreden dooi den sneltrein, waarvoor hij niet in tijds uitweek. Pe berigten uit Indie met de laa'ste mail aan gebragt, waren van zeer geringe betcekenis. Zelfs van Borneo niet de minste bijzonderheden, hoe gaarne men iets zoude ver nomen hebben van den invloed, die de onderwerping van Hidayat op de inboorlingen had gehad. Intusschen schijnt men daarvan veel goeds te verwachten, daar de directeuren der par ticuliere mijn-ontginning, benevens de lioofd-iugenieur der mijnen in N. I. reeds naar Borneo vertrokken zijn, waarschijn lijk om de werkzaamheden weder te beginnen. Hongersnood in het vruchtbare lusulinde zoude men wel voor eene onmogelijkheid mogen houden, en toch de berigten uit Sourabaya, Probolingo, Pasoeroewan en Bezoekie, de resi- dentien van het cultuurstelsel bij uitnemendheid, luiden hoogst treurig, De rijst, het gewone voedsel, is reeds tot meer dan liet dubbel van den gewonen prijs gestegen, en alleen de toe zending van rijst uit de andere havens van Java kan hongers nood verhinderen, daar de nieuwe oogst nog in geen twee maanden kan gebruikt worden. Daartoe heeft dan ook het gouvernement maatregelen genomen. Mag men het niet on verantwoordelijk noemen, dat dit eerst bekend werd, toen de nood op het hoogst gestegen was. Voorzeker vreel is in Indie nog duister, en licht, veel licht is er nog noodig, in een land, waar gebrek, ja bijna hongersnoodheerscht in het eene ge deelte, terwijl het hoofdbestuur nog niet eens weet, dat er schaarsclite te wachten is. Wd willen hopen dat het gerucht waarheid bev.tt, dat in de voo.naamste steden van Java Ge meenteraden en Kamers van Koophandel zullen worden opgerigt, dan toch zal de regering in de gelegenheid zijn ook nog door andere ongen, dan door die der ondergeschikte ambtenaren te zien. De vrachten wordt n door gebrek aan producten lager, hoe wel tegenwoordig op Batavia bijna geene beschikbare scheeps- ruimte was. De berigten uit China en Japan waren zonder eenig belang. Mij ontvangen de volgende opgave, betreffende den uitvoer van kaas van N. Amerika naar Engeland, die bedroeg namelijk yan 18571858. 118,405 kisten of 3,552,150 N. n 18581850. 77,945 2,33&,350 1859--1860. 129,113 3,873,390 1860—1861. 526,000 15,780,000 1861—1S62. 651,000 19,530,000 en, wordt er bijgevoegd, indien dit jaar de omstandigheden gunstig blijven, "zal de uitvoer nog grooter zijn en men vermoedt, dat die niet minder zal zijn dan 776000 kisten ui 23,280,000 N. Nopens den brand te Enschede verneemt men nog het volgende: Enschede bestond tijdens de volkstelling op 31 December 1859 uit: bewoonde huizen798 onbewoonde huizen (waaronder de publieke gebou wen, de meeste fabrieken, stallen, pakhuizen, enz.) 134 932 Hiervan zijn door brand geheel vernield: bewoonde huizen 675 onbewoonde huizen (zie boven)116 791 dus overgebleven 141 Er is alzoo vernield 17/20 van de stad. Het gedeelte binnen de gracht, uitmakende 362 gebouwen (285 bewoonde en 77 onbewoonde) is geheel verwoest. Onder de groote en publieke gebouwen die vernield zijn, behooren het raadhuis, 4 kerken, 4 scholen, 1 weeshuis, ruim 20 fabrieken. Onder de behoudene behooren de gasfabriek, de groote ka toenspinnerij, een vijftal andere fabrieken, het huis van bewa ring, de bewaarschool. De panden, welke als verbrand zijn opgegeven, zijn zonder uitzondering geheel uitgebrand. De vlammen hebben letterlijk niets, wat voor vernieling vatbaar was, gespaard. 'S Gravenhage, 15 Mei. Z. M. de Koning is heden ochtend ten 10 ure uit Parijs in deze residentie terugge keerd. Z M. heeft bepaald, dat tot aankweeking en opleiding uitsluitend voor korporaals en onderofficieren der artillerie eene afzonderlijke instructie-compagnie zal worden opgerigt, welke gestationeerd zal zijn te Schoonhoven. C Assen 12 Mei. Te Oosterwolde heeft een hevig onweder gewoed, waardoor nog al onheilen zijn ontstaan. De bliksem sloeg in een korenmolen, die in korten tijd geheel in asch gelegd werd. In een huis is de bliksem ingeslagen, zonder dat daar door brand is ontstaan. Door den hevigeii hagelslag hebben de veldgewassen geleden. Zitting van Woensdag 14 Mri. De beraadslagingen ever de begrooting voor het departe ment van binnenlandsche zaken zijn voortgezet en ten einde o-ebragt. De discussie liep voornamelijk over een subsidie (art. 107) van ƒ7000 voor de industrie-school te Enschede, en over een subsidie (art. 112; van ƒ130,000 aan gemeen ten ten behoeve van het onderwijs. Hei eerste art. 107 wordt aangenomen met 44 tegen 20 stemmen, het tweede met 59 tegen 5 stemmen, en het wets ontwerp met algenieene (64) stemmen. Vervolgens wordt over gegaan tot de behandeling der begrooting voor het departe ment buitenlandsche zaken. De IIH. Eiout van Soeter- woude en van Zuyien van Nyvelt, hebben eenige punten ter sprake gebragt en zijn door den minister van buiten luudsche zaken beantwoord, waarop het geheele ontwerp in stemming is gebragt en aangenomen met algenieene (65) stemmen. Eindelijk woidt ni eeuige discussie besloten, morgen te beraadslagen over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Belgie gesloten, nopens de wateraftappin- gen van de Maas. Zitting ran Donderdag 15 JMei. Aan de orde zijn de discussien over verschillende naturali satie-wettendie .-(lien met algeuieeue stemmen uorleu a in genomen. Thans zijn aan dc orde de beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring van eenige artikelen der met Belgie gesloten overeenkomst wegens de wateruftappiniren uit de Maas, van welk verdrag de tegenwoordige regering heeft verklaard, de verdediging niet op zich te kuuueu nemen. A a eenige beraadslaging is het ontwerp met 47 tegen 7 stemmen, verworpen. De minister van buitenlandse he zaken heeft ver klaard, dat hij geenzins twijfelde, of bij het volledig betoog van het r°gt van Nederland, zouden betere voorwaarden van de belgische regering te bedingen zijn, maar dat men zich vooral moest wachten van deze aangelegenheid met eenen eventueien afkoop van den Scheldetol in verband te brengen. Aan de Redactie der Goudse he Courant. De stad Gouda heeft sinds eenige jaren veel gedaan tot bevordering van het onderwijs. Hoogst aanzienlijke sommen zijn en worden aangewend tot den opbouw van schoolloctlen. Wat echter nog altijd wordt gemist, is een bekwaam onder wijzer in de Gymnastiek. Sinds meer dan twee jaren is die leemte gevoeld en daarover zachter of luider geklaagd. Er zijn er, voor wie het programma van het openbaar onderwijs, (waaronder ook de gymnastiek wordt genoemd; juist omdat in dit laatste vroeger betrekkelijk goed was voorzien, eene der drijfveeren is geweest voor de keuze van Gouda als plaats hunner inwoning. Hunne teleurstelling U alzoo niet zonder grond. Steller dezes vernam dan ook met groot genoegen, dat de aandacht van het Gemeentebestuur hierop gevestigd bleef niet alleen, maar dat er hoop bestaat, dat iu deze behoefte eerlang zal worden voorzien. Yoor eene doelmatige oefening in de gymnastiek behoort echter gelegentieid te bestaan voor alle kiuderen. onverschillig of zij de openbare of bijzondere scholen bezoeken, en hij verwacht dan ook dat een geschikt locaal teD di6HSt6 Van. allen daartoe zal worden beschikbaar gesteld. Men kan niet genoeg doordrongen zijn van het bewustzijn dat Goudadoor hare gunstige ligging bestemd tot ontwikke ling en uitbreiding(ook door de vestiging van stil levende familien) alles moet aanwenden, wat daartoe strekken kan. Dankbaar voor de pogingen daartoe reeds aangewend, zal het mij niet ten kwade geduid worden, als ik met beschei denheid de vragen uit: Is tot bewust doeleinde niets meer te doen? Wat het onderwijs betreft, is het Gymnasium wat, naar de eischen des tijds, eene inrigting van j/iiddelbaar onderwijs be hoort te zijn? Is voor Holland niet noodig datgene waar mede Twénthe is voorgegaan? Zou eene Gewerbe-Schule, zoo als Duitschland er zoo velen kan aanwijzen, en naar plaatse lijke behoeften gewijzigd, geen spoorslag zijn voor de vesti ging hier ter stede? Zal ons gemeentebestuur, onmiddellijk na de te wachten regeling va-, het middelbaar onderwijshet Gymnasium in dien geest hervormen? Immers, is goed lager onderwijs voor ieder, ook voor den minderen burger, nood zakelijk, de middelstand heeft meer noodig dan dat. Neder land mag dienaangaande wel eens bij zijnen oostelijkeu nabuur ter schole gaan. Hier en elders in ons vaderland is men nu verpligt zijne kinderen naar Duitschland te zenden om zich de theoretis-che kennis eigen te maken, die voor den aan aan- den wetensehappelijken handelaarindustrieel en landbouwer be hoefte is. Heil der Gemeente, welker Bestuur zich niet doet voorgaan door anderen, maar het initiatief neemt van nuttige en noo dige zaken. De gelden daarvooi !?°steed, komen met woe kerwinst terug, ook ten bate der scho.nele Gemeentedie immer* van de niet schamele gemeente let» i mo Wat de gezondheid aangaat, het zal aan de meesten van Gou-

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2