Nieuws- Advertendeblad en Omstreken. voor Gouda en Donderdag, 22 Mei. 186». N? IS. Verkiezing. I in' l- 1 I L sinen. Uitgave van A. BRINKMAN. Oost-Haeen, B. n°. 75. ‘II. ll belangstellinginlich- 43“ a 71’ I J s KM AN. 91 194 [omis. Jacob Rogge 3.- im 7.30, ad.) 8.30. tlt 7.32, .29, 9.55. ieelt j.' vat. loudsvorst. alle geestkracht nu, wat zal ons Wijk. l Geel. - vesaat en routine. Heudrikus Theodora len zeer 1. Gras 'S. Ge il, 1024 ÏOON®. ;e/7.50 6.— 21.50 a GOUDSCHE COURANT. I 1 41- 1011 100‘ 51' s 26’ 72“/., 5!H“ w 303/s Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Wij zouden echter bescheiden van meening zijn dat. stap vei der had kunnen gaan en de speel- behoeden i aan het om de kiezers ons voorloopig later aan eene Men moet in grooten getale zich trachten te verstaan. Wij bedoelen hiermede algemeen strijd- Mei. Gebleven koers. C2’3/le de Rijk, elis Riet- Herininus 'lok. 1 j- 15. Maria ekker, 16 s Cornells ?n 5 j. (I D' prijs der Advertentien van éeu tot zes regels met inbegrip van het zegel is bO Cent, |voor f eiken regel daarboven 10 Cent. 1 Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. bijna vergeten mzigten, maar niemand overtuigen zal, langer i de plaats te doen innemen, die dan toekomt aan den rijk begaafden, schitterend welsprekenden middeleeuwschen ridder. Hoe weinigen toch met Groen van Prinsterer eenstemmig denken, geheel Nederland smaakte genoegen, als hij onuit- puttelijk van vernuft in het tournooi optrad en eene lans brak voor zijne herschenschimmen. Maar het is eene hoogst ernstige zaak, die wel met be langstelling verdient behandeld te worden, en wij wenschen dan ook, dat de verkiezing geschiede na rijp beraad, ernstige overweging en met volle overtuiging. Men vergete het echter niet, dat zonder onderlinge raadpleging geene goede uit komst te wachten is. Wij blijven dan bij liet oude. De ver kiezing van oen heer Hoffman voor negen jaren was eene vrucht der noodlottige aprilkoorts, die zoo treurige gevolgen had en zooveel kostbaren tijd voor de goede zaak deed ver loren gaan. Doch die spoken zijn verdwenen; niemand ge looft er nog aan. De oorzaak was misleiding, de bedrogenen schamen zich en zwijgen liever over hunne zwakheid. Maar dan moeten ook de gevolgen ophouden, als de oogen geopend zijn en men de oorzaak verloochent. Welke rigting men toe gedaan zij, wie ook verkozen worde, Hoffman moet blijken ónmogelijk te zijn, als wij ons zei ven niet wenschen aan de kaak te stellen, en ten spot van onzen tijd, aan Nederland het bewijs willen leveren, dat het district Gouda in het hart van Zuid-Holland verlaten is van bal van enkele duisterlingen. Maar tegen die treurige uitkomst? Wij moeten de handen werk slaan, wij mogen niets onbeproefd laten uit hunnen doodslaap te wekken; wij moeten trachten te vereenigen tot zamenwerking, om duurzame inrigting te denken, bijeenkomen en geenzins, dat de verschillende rigtingen een perk openen moeten; dit toch zoude tot geene andere uitkomst leiden, dan tot hatelijken twist en verhoogde verbittering. Elke afzonderlijke rigting moest, indien het mogelijk ware, eene algemeene vergadering houden, waartoe niet alleen de bijzondere leden der kiesvereeniging, maar al de voorstanders derzelfde rigting in den ruimstee zin opgeroepen werden. Op zoodanige wijze zoude men beter bekend worden met den geest, die in het district heerscht, en zich tevens den weg gebaand zien tot onderlinge zamenwerking en tot de vesti- Het vertoog (in N°. 13) over de kiesvereenigingen heeft, bedaard en gematigd, dè noodzakelijkheid eener betere rege ling dier vergaderingen in zoo juist een licht gesteld, dat het waarlijk niet noodig was, dit zoo treffend bevestigd te zien in het gebeurde bij de verkiezingen voor de provinciale staten1 de schrijver een stap veider had kunnen gaan en den kiezers een wenk geven, hoe zij die verbeterde inrigting der kiesver eenigingen konden tot stand brengen of althans voorbereiden. Intusschen nadert al vast de dag der verkiezing, en als men niets beproefd om grootere belangstelling op te wekken, dan behoeft men waarlijk geene ongewone schranderheid te bezit ten om de uitkomst te voorzien, dan is de herkiezing van den heer M. A. F. II. Hoffman volkomen verzekerd, en dit geenszins uit eenige overeenstemming of voorliefde, maar bloot uit sleur en gewoonte, uit gemis van ting en leiding. Het hoofdkiesdistrict Gouda wordt nu negen jaren lang vertegenwoordigd door een man, van wien niemand eigent- lijk iets weet, dan dat hij bij de zeer enkele reactionnaire leden der tweede kamer wordt geteld; een man, overigens achteiistvaardig en opregt, die zich noch door begaafdheid, noch door diep inzigt onderscheidtzelden iets van zich hoo- ren laat, nooit den minsten invloed uitoefent, en alleen goed is om het bewijs te leveren, dat zelfs in onze dagen nog enkelen gevonden worden, die geheel vreemd blijven aan den geest des tijds en des volks. Zou het dan nu iemand in de gedachte komen, dat deze vertegenwoordiger de ware uit drukking is van den geest, dien de meerderheid van de kie zers in ons district bezielt; en wij zullen toch waarlijk geenen vertegenwoordiger afvaardigen om de zeldzaamheid van het verschijnsel of om door deze duistere vlek het licht te beter te doen uitkomen der mannelijke voorstanders van vrijheid en vooruitgang, die de sieraden zijn onzer vertegenwoordi ging en die een bewind ondersteunen, dat zoo geheel in stemt met den verlichten zin des volks. Zoo er echter gevonden worden, die in beginsel met on zen nu (wrij hopen en verwachten) voor goed aftredenden ver tegenwoordiger overeenstemmendan nog is het ongerijmd, dezen hoogst onbeduidenden man, die wel getuigen kan van

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1