Buitenland. Binnenland. OVERZIGT Berlijn, 17 Mei. De Nati&toal Zeit. bespreekt de betrekking, waarin onze regering tot Keurbessen staat en zegt o. a. het vol gende: //Eene executie, waarmede Keurhessen door onze re gering is bedreigd, ten uitvoer te leggen, laat zich dan al leen regtvaardigenwanneer de gansche kwestie daardoor tot voldoende oplossing geraakt. Nieuwe lasten te leggen op de schouderen der reeds zoo zwaar beproefde bewoners van dat ongelukkige landuitsluitend om hen van den eenen voor- loopigen toestand te voeren in eenen andere, zonder dat daar door herstel kan worden aangebragt, dit laat zich niet ver antwoorden. Gaat Pruisen eindelijk over om den bedoelden maatregel toe te passen, dan behoort dit gepaard te gaan met een algeheel en volkomen herstel van zaken. Kassei, 18 Mei. De keurvorst moet in den ministerraad op gisteren besloten hebben, de beide verordeningen omtrent de verkiezingen in te trekken. Men zegt voorts dat de minis ters in tegenovergestelden zin geadviseerd hebben. Tot dusverre is omtrent de kiezers niets anders bekend dan dat zij zich eenparig aan de verkiezingen onttrekken. ging der onderafdeelingen. Men beproeve dit of welk ander middel men raadzaam of uitvoerlijk acht, om zich los te rukken uit eenen ondragelijken toestand, die vernederend is vroor onze geheele bevolking. De overgroote meerderheid heeft ongetwijfeld vrijheid en vooruitgang lief, en slechts in het duister woelende intrigues kunnen den gezonden zin ver warren en door lichtschuwe opruijingen keuzen hernieuwen die strijdig zijn met de ware volksbelangen. Het voorgestelde middel is naar onze meening waarlijk vrijzinnig, daarom zouden wij hartelijk wenschen, dat men ernstig bedacht ware, om meerdere toenadering en zamenwerking tot stand te bren gen tusschen allen, die genegen zijn in de plaats van den aftredenden vertegenwoordiger, een man te stellen, die met verlichten zin en onbekrompen geest de ware belangen des volks ijverig en standvastig wil behartigen. Gouda21 Mei. De oorlog in de Vereen igde Staten van Noord-Amerika keert zich in den laatsten tijd geheel ter gunste van de noor delijken en wordt de ontbinding der zuidelijke confederatie weldra te gemoet gezien. New-Orleans, de grootste koopstad, is niet alleen vermeesterd, maar de bevolking van deze stad is zeer ten voordeele der noordelijken en tegen de afschei ding. Nu is ook Yorktown ontruimd en dringt het noorde lijk leger verder door, zoodat de zuidelijke legers groot ge vaar beginnen te loopen van afgesneden en omsingeld te worden. De zaken van Mexico hebben insgelijks eene geheel nieuwe gedaante aangenomen; het drievoudig verbond is verbroken, eerst zijn de Engelschen afgetrokken, nu zijn de Spanjaarden te Vera Cruz ingescheept, de generaal Prim heeft zich niet bekreund om de bevelen van Serrano, maar laat den Fran- schen het veld ruim om tegen de bedoeling van het trak taat zich geheel meester te maken van Mexico. Daartoe be zigen zij den generaal Almonte, een uitgewekene, die met de Franschen is teruggekeerd. De tusschenkomst van dezen gelukzoeker werd door de Engelschen en Spanjaarden evenzeer afgekeurd. Men gelooft nu, dat Almonte door de Franschen 'jtn Mexico teruggebragtzich meester zal maken van het - voorloopig bestuur, en bet volk stemmen voor de vestiging •van een monarchaal bewind. Overigens wordt de geheele mexi?aansche expeditie te Parijs zelf, volgens sommige berig- ten, meer en meer inpopulair en men is beducht over den afloop, daar men bew eertdat de geele koorts vele soldaten wegsleept. In Engeland is het jaarlijks herhaalde voorstel tot afschaf fing der belasting ten behoeve der staatskerk met de meer derheid van slechts eene stem verworpen. Vandaar blijkt uit de mededeelingen in het parlement, dat Spanje nog altijd slaven handel naar Cuba drijft en begunstigtniet minder schandelijk dan zijne onteerende onderdrukking van alle gewetensvrijheid. Uit Zweden verneemt men de invoering eener vrijzinnige gemeentewet; in Nassau heeft de tweede kamer besloten, elke verlenging of vernieuwing van de pacht der speelbanken en der loterijen te weigeren. De overeenkomst ter ernstige be teugeling van den slavenhandel tusschen Engeland en Noord- Amerika, is den 7den April 11. te "Washington geteekend. Uit Rusland blijven de berigten gunstig ten aanzien der binnen- landsche hervormingeumaar Polen blijft misnoegd en onrustig. Terwijl aan beide zijden der Alpen de overtuiging veld wint, dat de romeinsche kwestie hare beslissing nadert, heeft men in Italië eene zamenspanning ontdekt, die zich de vermeestering van A enetie of, volgens anderen, een inval op oostenrijksch grondgebied door zuidelijk Tyrol, ten doel stelde en waaraan men niet gelooft, dat Garibaldi vreemd was. Het italiaansch bewind is krachtig daartegen opgetreden, zeer velen zijn gearresteerd, een oproer ter bevrijding der gevangenen te Brescia is met nadruk beteugeld, zij zeiven onmiddellijk naar Alessandria overgebragt. Ter afkeering van dien inval heeft Oostenrijk zijne troepen op de grenzen van Tyrol versterkt. Niet de koning, maar de president van den ministerraad heeft de zitting der kamers te Berlijn geopend met eene rede, die met zekere terughouding de hangende zaken aanstipt en nog veel te denken geeft; ten aanzien der keurliessische kwes tie wil men doortasten, en de aftreding van het ministerie wordt geëiseht als voldoening voor beleedigende behandeling van den generaal Willisen. Pruisen staat met ruim 50,000 man gereed om zijn eisch ter herstelling der constitutie van 1831 klem bij te zetten. Die ijver zij ten waarborg, dat Pruisen ook de constitutionele regten zijner eigene onderda nen zal eerbiedigen! j3 Londen, 16 Mei. Het plan bestaat om alhier het begin der aanstaande maand Junij eene openbare zamenkomst tot behandeling van vraagpunten betreffende het armwezen en de liefdadigheid te houden. Deskundigen en belangstellenden uit alle landen zijn tot bijwoning daarvan uitgenoodigd. Dit con gres zal op den 54en Junij geopend worden en op den 9deI> zijne zittingen aanvangen. Van eenige gouvernementen is bij het bestuur van het congres reeds het berigt ontvangen, dat zij zich op hetzelve officieel zullen doen vertegenwoordigen. In Lincolnshire heeft eene overstrooming plaats gehad, ten gevolge waarvan op dit oogenhlik eene uitgestrektheid van 30,000 morgen lands is ond"r water geloopen. Onder anderen is daarbij de St. Mary's brug geheel uit elkander geslagen, terwijl later nog verschillende andere bruggen, benevens eeuige dammen zwaar beschadigd of vernield zijn. Muim 200 huis- geziunen uit den boerenstand zijn door die ramp van alles be roofd, en het ergste is nog, dat er bij deskundigen alle grond schijnt te bestaan voor de veronderstelling, dat het niet mo gelijk zal zijn, om het land dezen zomer droog te krijgen. Te Cork is gisteren ochtend brand ontdekt in het Queens- college, welke niet eer gebluscht kon worden, dan nadat de westelijke vleugel met vele zeldzame en kostbare voorwerpen was vernield. Een ingesteld onderzoek heeft het bewijs gele verd, dat de brand aan boosaardigheid moet worden toege schreven. Te New-Orleans is reeds eene meeting gehouden, waarin men zich met veel geestdrift voor de zaak dei Unie verklaard heeft. Te Manchester is eergisteren een verschrikkelijk voorval gebeurd. Een zekere Taylor had in zijne woning een keuken stoomketel, die verleden winter in zoo gevaarlijken toestand verkeerue, dat T. bij den eigenaar van het huis, den Heer Meller, op herstel aandrong. Hieraan geen gevolg gegeven zijnde, sprong de ketel en doodde een dochtertje van T. Hierdoor en ook door de omstandigheid, dat later de inboe del van T. voor schuld werd verkocht, maakte zich zulk eene verregaande moedeloosheid en wraakzucht van T. mee ster, dat hij zijne drie overige kinderen door middel van ver gif het leven benam en daarna in gezelschap van zijne vrouw den Heer Meller aan diens kantoor opwachtte en hem zonder een woord te spreken met een mes dood stak. Een knecht, die den Heer M. te hulp snelde, ontving een schot uit een re volver in den arm. De misdadigers bevinden zich beide in handen der justitie. Volgens berigten uit Petersburg heeft de Keizer het voor nemen op gevat om weldra veel omvattende maatregelen, wel ke een doorslaand bewijs zijner vrijzinnige gevoelens opleve ren, in het inwendig bestuur in te voeren. Het plan bestaat om den rijksraad te veranderen in eene soort van parlement, welks leden voor de helft door den Keizer, voor de andere helft door den adel des rijks zullen worden gekozen. Boven dien zou de senaat insgelijks worden gewijzigd. Tot heden is de senaat het hoogste regterlijke collegie in strafzaken, en tevens is dit ligchaam belast met de redactie der keizerlijke besl liten. Op welke wijze dit ligchaam een anderen werkkring zal verkrijgen, is nog niet bekend. Men voegt er bij dat de wijzigingen zullen plaats hebben ter gelegenheid van de pleg- tige viering van bet 1000-jurig bestaan van het russische rijkwelk feest op -den Sösten Augustus e. k. zal gevierd worden. Het stelsel van alleenheersching tot heden in Rusland gevolgd, zal daardoor in een vertegenwoordigenden regeiings- vorm worden veranderd. Parijs, 14 Mei. Naar men verneemt heeft de prins de la Tonr d' Auvergne, fransch gezant bij het bof van Pruisen, die zich op dit oogenhlik te Parijs bevindt, den minister Thou- veuel verzekerd, dat de erkenning van het koningrijk Italië eene der eerste zaken zal zijn, welke door het pruisische kabinet aan de nieuwe kamer zullen worden aangekondigd. Het blijkt thans, dat de frunsche troepen, wat er ook gebeuren moge, Civita-Vecchia bezet zullen houden. De maar schalk Niel heeft bereids de plannen ontworpen om die plaats te versterken en geschikt te maken om in gewone tijden een garnizoen van 10,000 man te ontvangen. De keizer verlangt een versterkt punt in Italië bezet te houdenten einde bij onvoorziene omstandigheden, voet aan wal te hebben. 18 Mei. De Moniteur deelt eene dépêche mede van den vice-admiraal Jurieu de la Gravière, gedagteekend Orizaba 20 April. Daarin wordt gemeld dat het expeditie-korps den 18d™ van Cordova was vertrokken en den 20stc" 's morgens Orizaba was binnengetrokken, na een gelukkig gevecht met de kaval- lerie van het mexicaausche leger, die zich teruggetrokken had. De gezondheidstoestand der fransche troepen was nimmer beter geweéat. De Spanjaarden hebben Ben -terugtogt aangenomen om zicb'te Vera Cruz weer in te schepen. 19 Mei. Men verneemt dat de kapitein-generaal van Cuba een kamp zal oprigten onder bevel van Generaal Gasset en dat hij transportmiddelen gereed houdt, ten einde de Spaansche troepen uit Mexico onmiddelijk kunnen terugkeeren, in geval het kabinet van Madrid daartoe bevel geeft. 19 Mei. Naar men uit eene goede bron verneemt, heeft ons kabinet zaturdag avond aan de Keurhessische regering een ultimatum gezonden, waarin het ontslag van het ministerie binnen 48 uren gevorderd wordt, en wel wegens de beleedi gende behandeling, die de generaal von Willisen heeft onder vonden. De termijn in het ultimatum gesteld, begint te rekenen van het oogenhlik dat he* overhandigd wordt. Heden is de landdag door den president van den minis terraad geopend met eene rede, waarvan het begin aldus luidt „Zijn? Majesteit heeft mij de opening van den landdag der monarchie in Hoogstdeszelfs naam opgedragen. De regering acht het pligt de heden geopend wordende zitting niet langer te doen voortduren, dan tot afdoening der dringendste aange legenheden noodig is. De financiën van den staat worden bij voortduring gunstiger. Na het afsluiten der jaarlijksche rekening is gebleken, dat de regering niet noodig heeft gehad de toevlugt te nemen tot het bij het budget van 1861 in uitzigt gestelde crediet ten behoeve der leger-organisatie. De meerdere inkom sten van dit jaar hebben de daarvoor noodige uitgaven nog overschreden. Het lieeft den koning behaagd, tot verligting der bevolki «g, van de verhoogde belastingen af te zien, te rekenen n et den lrten Julij a. s. Uit het budget voor 1862 en 18d3, dat u eerstdaags aangeboden zal worden, zult gij ontwaren dat het gemis dier verhoogde belastingen volkomen gedekt wordt door de meerdere inkomsten, door tijdelijke inkrimpin gen bij de militaire administratie en door besparingen ten behoeve der staatsschuld, terwijl bovendien nog middelen over blijven, om aangewend te worden tot nuttige doeleinden dp allerlei gebied. Het budget van inkomsten en uitgaven is thans in meer hoofdstukken gesplitst, en dit zal \i de overtuiging geven, dat de regering van haren kant bereid is om aan de voorstellen der vertegenwoordiging te voldoen. „Herhaalde overwegingen hebben tot de overtuiging geleid, dat verdere besparingen op het budget van oorlog slechts tijde lijk uitvoerbaar zijn. Zonder aan de hoofdvoorwaarden van de leger-organisatie ten eenenmale te kort te doen, kunnen deze besparingen slechts zoolang plaats vinden, tot dat in de grondbelasting eene nieuwe bron van inkomsten geopend wordt. Geeft de regering nu het bewijs- dat zij aan de bedenkingen in vorige zittingen geopperd, bereidw illig gehoor geeft, zoo mag zij van den anderen kant ook verwachtendat bij de beoordee ling onzer legerinrigting en onzer militaire behoeften, acht zal worden geslagen op hetgeen noodig is, zal het leger beant woorden aan hetgeen gevorderd wordt met het oog op de on afhankelijkheid en veiligheid des vaderlands." Voorts wordt daarin gesproken over de onderhandelingen met Frankrijk, over die met Denemarken en de zaken van Keurhessen en eindigt met de verklaring: „De regering zal zich niet van haren weg laten afbrengen door den aandrang van partijen, maar ernstig er naar streven om de algemeen bekende grondbeginselen, die de koning bij de aanvaarding van het regentschap en sedert dien tijd herhaaldelijk aan de raads lieden der kroon als rigtsnoer voor het bestuur des lands heeft verkondigd, verder te volgen. Zij zal overeenkomstig deze grondbeginselen de regten der kroon en de constitutionele regten der landsveriegenwoordiging met naauwgezetheid hand haven. Zij voedt echter ook de hoop, mijne heeren, dat gij aan hare maatregelen tot handhaving van Pri'isens eer en waardigheid, uwe vaderlandslievende ondersteuning niet zult onthouden." Frankfort, 18 Mei. De gebroeders Schlagintweit hebben op hunne reis in Azie den top van den Hi-Gamin in Opper- Azie gelegen beklommen en eene hoogte bereikt van 22,259 yoet boven de oppervlakte der zee. In de Andes (het koper gebergte) in Amerika steeg Boussingault tot eene hoogte van 19,495 en Alexander von Humboldt bereikte bij het bestijgen •ran den Chimborazo 19,286 voet. In luchtballons heeft meii zich reeds veel verder van de oppervlakte der aarde verwij derd; zoo steeg b. v. Gay Lussac op 16 Sept. 1804 ter hoogte van 23,020 voet. De koningin der Nederlanden is gisteren met een bijzon deren trein te Stuttgart aangekomen. De koning, die altijd met het bezoek van deze dochter ingenomen is, was H. M. een station te gemoet gereisd. 20 Mei. Gisteren avond is een ministerraad, onder voor zitting van den keurvorst, over het ultimatum van Pruissen gesproken. Eerst tegen 11 ure heeft men besloten dit ultimatum van de hand te wijzen. De Pruissischt gezant zal waarschijnlijk nog heden zijne terugroeping aan de Keurhessische regering aankondigen. BrUSSel. 18 Mei. De verwerping van het traktaat we gens de Maas-aftappingen door de tweede kamer der staleu- generaalheeft hier een diepen indruk gemaaktnopens welks beteekenis men zich echter niet moet laten misleiden. De ver klaring toch door de ministers afgelegd, dat zij dat verdrag niet zouden verdedigen, verraste meer dan die verwerping, of liever de groote meerderheid, waarmede het tractaat werd afgewezen, heeft onze staatslieden, die na de evengenoemde verklaring nog al verbittering omtrent de ministers Thorbecke en van der Maesen de Sombreff aan den dag legden, tot de overtuiging gebragt, dat het aan die ministers, zelfs indien zij het verdrag hadden verdedigd, onmogelijk zou zijn geweest het getal leden, die voor het tractaat stemden en dat niet meer dan zeven bedroeg, tot het cijfer eener meerderheid op te voeren. De onpartijdigen zien bovendien in het overgroote getal tegenstanders, dat men veeleer de vroegere ministers behoorde te beschuldigen, onder wie het verdrag werd aan gegaan, in plaats van de tegenwoordige raadslieden der kroon, die hunne zienswijze, dat liet verdrag met dc belangen van Nederland strijdig was, door 47 van de 54 aanwezige leden zagen ondersteunen. Zij, die meer absoluut oordeeien, klagen over miskenning van de goede bedoelingen van Belgie van de zijde der regering, der Kamer en der Limburgers en zeggen, dat de heer Thorbecke zich bedroog, toen hij beweerde dat ons gouvernement, hetwelk niets bij de handhaving van het statv ^»0"V«rliest, geneigd zou zijn nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Gelukkig is hunne zienswijze in lijnregten strijd met de hedendaagsche leer van de solidariteit der volkeren, waar van de heer Rogier tegenover Nederland getoond heeft zulk een groot aanhanger te zijn. Turijn, 19 Mei. Volgens eene dépêche uit Brescia is de linie langs het meer van Garda door de Oostenrijkers op mi- litane wijze bezet. Plet 15dc regiment Oostenrijkers is geconsigneerd. De sol daten zijn gewapend en uitgerust voor een veldtogt. Er is een dagorder tot de jagers uitgevaardigd, waarin zij aange maand wrorden zich dapper te gedragen. De weg langs Milaan aldus wordt in die dagorder ge zegd ligt open voor het Oostenrijksche leger. Gouda, 21 Mei. De alhier ten behoede van Enschede in gezamelde gelden bedragen in het geheel 1105 ^k5. Van allerwege zelfs uit het buitenland stror .en giften en gaven den ongelukkigen toe. De commissie der verloting voor den wratersnood in 1861 heeft f 13000. van haar overschot voor Enschede afgezonderd. Deventer bragt in drie dagen ruim 6000.bij een, behalve nog dagelijksche bezendingen Van brood, spek, kleedingstukken, enz. Uit- de rijksmagazijnen wer den tenten en nachtlegerfournituren gezonden. Voorts beweert men, dat in sommige brandkasten de waar den en effecten nog te herkennen waren en blijkt het dat de eerste opgaven teil aanzien der assurantiën onnaauw keurig wa ren; zoo begroot men nu de schade bij de Jong op vier millioen en die van Ultrajectum slechts on f 80.000; die van eene brus- selsche maatschappij op 2 millioen francs. De geheele te dra gen 3chade stelt men op nagenoeg acht millioen. Men verneemt, dat de heeren D. A. Schreden en J. B. Maxwils zich tot de hooge regering hebben gewend, met ver zoek dat thans, nu de deu 26,ten April 1860 aan de Holi IJzeren Spoorwegmaatschappij verleende uitsluitende concessie, ten gevolge der verwerping van het wets-ontwerp tot onteige ning van perceelen voor den aanleg van een spoorweg van Leyden tot Woerden, geheel vervallen is en als niet geschied

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2