Buitenland Binnenland. Dc Monitor cn de Merrimac. Nieuw or kerk op den IJssel, 23 Mei. lieden zijn met algemeene stemmen als leden van het bestuur voer de ge combineerde Esse, Gansdorp en Blaanlorpsche polder alhier herkozen als voorzitter, de lieer M. E. G. van Lakerveld Blan ken en als lid de heer C. In 't Hout Senior. Tweede kamer der Staten-Generaal, Parijs, 19 Mei. Hoeveel moeite zich de half-officiele bla- ■èen ook geven om het te deen voorkomen, als nam -de expe ditie naar Mexico haren geregelde» loop, ten einde te ver hinderen, dat de mpopulariteit van dat plan nog vermeerdere, iftJhoeft men slechts te weten, wat in den buitengCTvouen mi nister raad van jl. Zaturdag is voorgevallen, om te ktfirtien "beoordeelenhoe zeer het gouvernement gevoelt, weiken zwa- ren last de engelsche en spaansehe regeringen aan Frankrijk oplegiren. In <lie bijeenkomst is namelijk uitsluitend van het aangeduide onderwerp sprake geweest en wel naar aanleiding kan de stukkendoor den adjudant van den vice-admiraal .Turien de la Gravure, den Heer de Varenne overgebragt. Daaruit blijkt, dat, hoewel de Franschen. die zich thans in Mexico bevinden, voor het oogenblik voldoende zijn, het later noodzakelijk zal wezen, de sterkte der troepen tot 30 a40,000 man op te voeren. In die vergadering is tevens lezing gege ven van eeiie uitvoerige dépêche van den Iranscken gezant te Madrid, waarin bepaald verzekerd wordt, dat het gedrag van den generaal Frrm door Spanje niet zal worden afgekeurd. Men i- hier zeer bevreesd, dat de maatregelen door het Itatiaansche gouvernement tegenover de jongste plannen van de Garibaldianen getu.men, eene verwijdering tusschen de re- gtnag fu Garibaldi zal doen ontstaan, hetgeen niet onwaar schijnlijk is na de houding door den ex-dictator aangenomen en het beweren van sommige personen, dat Garibaldi persoon lijk bij het plan was betrokken, dat ten doel had, door het uitlokken van oproerige bewegingen in Tyrol, de Oostenrijk- sche bezittingen in Italië van troepen te ontblooten. 22 Mei. Men verzekert dat in den ministerraad gisteren besloten is om den oorlog tegen Mexico met kracht voort te zetten. Hit besluit moet dadelijk aan de kabinetten van Ma drid en Londen ter kennis gebragt zijn. Ook beweert men dat tusschen de kabinetten van Parijs en Turijn onderhandelin gen geopend zijn om in de romeiusche kwestie tot eene schik king te geraken. Hie schikking zou ccne algeheele reorgani satie van het pauselijk gouvernement ten gevolge hebben, onder anderen zouden de Komeinsche staten voortaaji door afgevaardigden in liet italiaansch parlement vertegenwoordigd zijn. Brussel, 20 Mei. Gisteren heeft te Antwerpen de ver kiezing plaats gehad van een senator, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag, hetwelk de lieer van Havr" genomen heeft. He kiezers, zoowel de clericale als de liberale waren overeengekomenom bij wijze van demon stratie tegen de houding der regering in de kwestie der for tificatiën zich van de stemming te onthouden. Met dat doel waren er meetings gehouden en het plan is maar al te zeer gelukt. Immers van 4590 kiezers zijn er slechts 151 opge komen en van deze 151 -ijn nog 40 blanco billetten inge leverdten gevolge, waarvan de volstrekte meerderheid ge reduceerd werd tot 56. Hoch deze meerderheid is niet be komen. He lieer van den Bergh Eisen bekwam 34 en de heer van Havre 31 stemmen, zoodat eene herstemming tus schen deze beide zal plaats hebben. Op verscheidene bureaux van stemopneming heeft men geen personen kunnen vinden, die zich met de stemopneming belastten; in eenige bureaux bevonden zich alleen de presidenten. Naar men verneemt, heeft de heer van den Bergh Eisen verklaard, dat hij ver kozen wordende, het mandaat niet zal aannemen. 21 Mei. I)e koning heeft eenige dagen geleden eene vierde operatie ondergaanen men geloofd dat de toestand van Z. M. geen ernstige ongerustheid meer veroorzaakt. He herstelling kan kort of lang duren, maar zij zal zeker volgen en een nieuwe crisis is niet meer te vreezen. Frankfort, 19 Mei. Handelsbrieven melden, dat men dit jaar van de tabaksteelt in Amerika slechts w einig heeft te ver wachten. In Virginie en Kentucky is naauwelijks het tiende ge deelte van de gewone oppervlakte gronds met tabak beplant. Ten gevolge van die berigten verlevendigt zich de handel in in- iandsche en hongaarsche tabak en stijgen daarvan de prijzen aanmerkelijk. Omtrent de v ./schillende togten in het binnenland van Abijs- sinie door den hertog van Gotha gemaakt, met het doel om zeer groot wild +e jagen, verneemt men, dat hij in 21 dagen heeft geschoUii twee olifanten, een vijftigtal antilopen en der gelijk wild; leeuwen of hijena's heeft hij niet ontmoet. "Weenen, 20 Mei. He financieële commissie van de tweede kamer des rijk^Taads heeft in de gisteren gehoudene zitting besloten, de inkomsten belasting voor het dienstjaar 1862 tot 19 pCt. te verhoogen. Dresden, 22 Mei. Heden is de landdag door den mi nister von Beust geopend. In de openingsrede wordt o. a. gezegddat aan den landdug de laatste beslissing over het liandelstractaat tusschen Frankrijk en Pruisen is voorbehou den. He regering heeft voorloopig hare toetreding tot het traktaat kenbaar gemaakt, overtuigd als zij is, dat de Sak sische industrie de geopende baan gerust betreden kan. He regering zal nooit vergeten, wat zij aan Huitschland, het algemeene vaderland, sehvddig is. Bijzondere overwegingen zijn verre van kaar. Alleen een beslissende toetreding tot eene wij2rigi.Bg van het toltarief, kan liet voortbestaan van het tolverbond niet alleen verzekerenmaar fcij is ook de basis, waarop de verdere ont wikkeling vau het handels trak taat met Oostenrijk en deszelfs aansluiting bij het tolverbond voorbereid moet worden. Kassei21 Mei. He pniisisclie gezant is met zijne fa milie en bedienden van hier vertrokken. He kanselarij van het gezantschap is gesloten. In de regeringskringen gelooft niemand, dat pruisische troepen zullen binnen nikken Madrid, 22 Mei. Volgens eene dépêche uk Londen van heden, heeft Engeland even als Spanje de handeling van zijn vertegenwoordiger in Mexico volkomen goedgekeurd. He en gelsche regering heeft aan haren gevolmagtigde in Mexico de ratificatie doen toekomen van de overeenkomst, die met Juarez is gesloten. Het engdsche kabinet heeft dat van Madrid uit- genoodigd, om het tractaat van Lonik*» vervallen te verklaren. Rome, 23 Mei. Gisteren heeft de paus consistorie ge houden; 23 kardinalen en i2ü bisschoppen hebben "bij d«e ge legenheid gestemd voor de canonisatie der martelaren in Japan. He paus heeft bij die gelegenheid eene rede gehouden, waarin hij aan de prelaten zijn dank betuigde. He Heilige Vader was hierbij zoo bewogen dat hij tranen gestort heeft. Napels, 21 Mei. Gisteren heeft eene hoewel zwakke de monstratie voor Garibaldi plaats gehad, doch werd spoedig onderdrukt. He gemeenteraad gaf een schitterend bal aan den. koning en prins Napoleon, die tot middernacht bleven, 'len een ure scheepte Z. M. zich in naar Genua en schonk voor zijn vertrek 200,000 fr. ten behoeve van instellingen van wel dadigheid; ook teu behoeve van dergelijke instellingen 111 andere steden heeft de koning aanzienlijke sommen geschon ken. Prins Napoleon is naar Palermo vertrokken. Athene, 16 Mei. Eene amnestie ter zake der laatste gebeurtenissen is alhier uitgevaardigd, waarvan echter twaalf personen, negen burgerlijke en drie krijgslieden zijn uitge sloten. Morgen worden de kamers geopend. He koning heeft het ontslag der ministers niet aangenomen, die daarop ook ver der niet aangedrongen hebben. Konstantinopel, 14 Mei. He gezanten dei groote mogend heden hebben zich tot onze regering gewend met het dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk afdoende maatregelen te nemen, ten einde de onlusten, welke sedert eenigen tijd te Aleppo heerscheu, voor goed te bedwingen. Fuad Pacha heeft hierop bevel gezonden aan Cabulie-Eflendi, die zich in kwa liteit van buitengewoon commissaris in Syrië bevindt, om onverwijld uit Beyruth naar Aleppo op te rukken en de ge schokte rust aldaar te herstellen. Het fransche dagblad le Covrrier de V Orient bevat een brief uit Aleppo gedagteekend 2 Mei, waarin o. a. het volgende wordt gelezen. He griek- sche en de katholieke bisschoppen, de geestelijke zusters van St. Joseph, vele fransche onderdanen, dames van de voor- raamste familien z'.1 in het openbaar beleedigd. He gouverneur had verscheidene bataljons der bezetting uit de stad verwijderd. 22 Mei. Rusland heeft zijne voorstellen herhaald tot 011- afhankelijkvrrklaring van Montenegro, met uitbreiding van zijn orondgebied, doch zonder dat het eene haven zal bezitten, ter wijl voorts hervormingen in Bosnië en de Herzegovina zouden worden ingevoerd. He porte heeft de beide eerste punten van de hand gewezen, doch met het laatste punt (betreffende de hervormingen in Bos nië en de Herzegovina) heeft zij zich vereenigd. Heden avond heeft de Porte bepaaldelijk last gegeven om Montenegro aan te vallen. Hit bevel is per post verzonden. New-Xork, 10 Mei. Nadere beriglen doen zien, dat de inname van New-Orleans niet zonder ernstige verdediging heeft plaats gehad, He forten, die de toegangen tot de stad dekten, zijn zes dagen achtereen gebombardeerd; 21 mortier- sloepen en 3 kannonneerbooten openden den doortogt der ri vier. Elf kannonneerbooter van de zuidelijken werden in den o-rond geboord. He zuidelijken hebben 8 a 10 millioen ponden katoen vernield. I)e wegen zijn tot Batonrouge en waarschijn lijk zelfs tot Memphis vrij van vijanden. In de laatste plaats is men gereed om bij de overgave groote hoeveelheden suiker in de rivier te werpen. In vTrginie rukken de noordelijken meer en meer aan op Richmond^ den zetel der zuidelijke regering; van Yorktown zijn zij tot voorbij Williamsburg doorgedrorgen en bedreigen den aftogt der zuidelijken op Richmond. Vera-Cruz24 April. He Franschen rukken steeds voor waarts, zij hebben Orizaba bezet en een klein fort genomen. Als rede, dat zij zich niet houden aan de overeenkomst van •Soledfid, geven zij op.- 1°. de oorlogs-verklaring van Juarez; 2°. de moord op verscheidene fransche soldaten gepleegd; 3°. de afpersingen van Juarez; 4°. het afsnijden van den toe voer der levensmiddelen. Generaal Almonte heeft een procla matie uitgevaardigd, waaraan een groot gedeelte der bevol king van Mexico haar goedkeuring hecht. He generaal Prim vertrekt, zoodra alle spaansehe troepen zullen zijn ingescheept. Gouda, 24 Mei. He sehade der onderlinge brandwaarborg maatschappij van de Jong C'omp. bij den brand te Enschede blijkt zeer overdreven opgegeven te zijn, daar het bedrag vol gens officieele opgave hoogstens kan zijn 1,^04,395.als.- voor het 2e onderdeel (gebouwen) f 1,051,625. de koopmansgoederen enz. - 445,579. meubelen enz- 307,200. dit bedrag loopt over nagenoeg 550 posten en er is reeds tot het omslaan besloten, doch zullen de adsignatien niet dan over 4 a 5 maanden gereed zijn. Hie bijdragen zullen moeten zijn per lUUÜ.in de eerste afdeeling van: het 2e onderdeel, gew. klasse 8,13 de koopmansgoed. - 3,44 en de meubelen - 1,88 en klimt bij deklassen op, zoo dat het in de 4e klasse liet dub bel bedraagt. He afdeelingen van de tweede kamer der staten-gene- raal hebben lieden onderzocht de gisteren ingekomen wets ontwerpen: 1°. omtrent de onteigening van perceelen voor den spoorweg tusschen Maastricht en Roermond: 2°. idem voor den spoorweg tusschen ITtrecht en den IJssel: en 3°. omtrent verstrekkingen ten behoeve van het departement van oorlog, dienst 1862. Morgen beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot. Men verzekert, dat de kamer, na behandeling van clat en eenige andere wetsont werpen omstreeks de helft van de volgende week een nieuw rcees tot na afloop van de aanstaande verkiezingenzal nemen He eerste kamer van de staten-generaai is tegen Houderdag den 12(ieu Junij aanstaande bijeengeroepen, om hare werk zaamheden te hervatten. Men verzekert, dat er plan bestaat, het kamp bij Mil- lingen van 9 Aug. tot 2 Sept. te doen bijeen zijn. Het bevel daarvan zou opgedragen wrorden aan Z. K. H. den Prins van Oranje; brigade-generaals, de generaal-majoors Wilbren- nink en van Muiken. Amsterdam, 22 Mei. He lieer Huymaer van Twist, lid van de tweede kampr der Stat en-Gene raai, heeft aan den voor zitter der kiezers vereen iging „de Grondwet" alhier een schrijven gerigt, waarin hij te kennen geeft, dat hij, dit jaar moetende aftreden, bij de aanstaande verkiezingen van afgevaardigden ter tweede kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. 's Gravenhage, 21 Mei. Z. M. de Koning is heden morgen met gevolg uit de residentie naar de provincie Zee land vertrokken en heden avond ten half zeven ure te Middel burg aangekomen. 22 Mei. He brood- en meelfabriek is thans alhier ge opend. Het brood wordt verkocht als volgt: gebuild brood de 100 Ned. looden voor 23 centen; dito 50 lood, voor ll'/s ct4 ongebuild brood de 100 lood voor 17 et.; dito 50 lood, voor S1/*, et.; roggebrood de 100 lood voor 10 et.; zoet rogge brood de 100 lood voor 13 et. Rotterdam, 21 Mei. He aanvoer van kersen, die steeds bij groote partijen van Huitschland, voornamelijk ter verzending naar Engeland dagelijks alhier plaats vindt, getuigt van een zeer goed gewas aldaar. He berigten die men van Huitschland ontvangt, houden dan ook in, dat omtrent alle fruitgewassen ren overvloedige oogst wordt te geinoet gezien. Hoewel de laatste nachtvorsten op vroeg uitgeloopen steenvruchten eenigzins nadeelig hebben gewerkt, luiden de berigten uit onze gelder- sclie streken omtrent appelen en peeren niettemin zeer gunstig. Alom verneemt men ook omtrent de aardappelen gunstige be rigten. Ammerstol, 23 Mei. Van den 19 dezer tot heden zijn alhier ter markt gebragt ongeveer 100 zalmen, prijs 0,90 ;i 1,10 per l/s ned. pond, entnee steuren. De elftvangst is zoo goed als geëindigd; aangevoerd werden in denzelfden tijd mede ongeveer 100, prijs 40 a 50 ct. per stuk naar grootte. Zitting van Donderdag 22 Mei. Heden zijn de üiscussien gevoerd over het wetsontwerp, houdende begrooting van uitgaven voor den aanleg van staats spoorwegen, dienst 1S62. Op voorstel van den heer Begram is aangenom°n een amen dement. strekkende omhangende het nog niet afgeloopen onderzoek nopens de rigting van den spoorweg van Rotterdam langs Dordrecht en de daarvan afhankelijke plaatsing der bruggen, de beide memorieposten van art 10 en 12 (voor bruggen te Dordrecht en te Rotterdam) te doen vervallen, als zoodanig, en daarvoor in de plaats te stellen eene algemeene post „voor kosten van de bruggen tusschen Dor.lrecht en Rot terdam". Daardoor blijft de geheele kwestie of de rigting zai zijn door den Zwijudreehtschen of door den Krimpeiier en Al- blasserwaard. ongeprejudicieerd. Nadat de Minister verklrinl had, dat door de artikelen, gelijk die thans luiden, de zaak. die in onderzoek is, geenzins geprejudiciierd wordt, en dar het amendement in dat opzigt ook geene verandering te weeg brengt aangaande de later te nemen beslissing omtrent de rigting, bleven de heeren Begram en ran Eek van meeniiig. dat liet amendement meer neutraal was en werd het dooi den minister niet bepaald bestreden, maar meer als overbo dig gekenmerkt. Het werd aangenomen met ,'iö tegen 25 stemmen. Twee amendementen van den heer Storm tan Gra- vezande tot afvoering van sommen, uitgetrokken voor veran dering van vestingwerken, daar waar spoorwegen het terrein dier vestingen overgaan, zijn verworpen. De geheele begroo ting is ten slotte aangenomen met algemeene stemmee. Te gen zaturdag is aan de orde gesteld de discussie over het koloniaal batig slot. Nu volgens berigten uit Amerika de Merrimac weder strijd - vaardig gemankt en uitgeloopen is, om zijn gelukkigen te genstander te vernielen en New-York te bombarderen, zal het velen niet onaangenaam zijniets naders van die twee nieuwe verdetgingsiniddelen te hooren, te meer, daar, naar wij ver nemen, te Fijenoord reeds een gepantserd vaartuig voor onze. marine vervaardigd wordt. He Merrimae of Virginia was met spoorstaven gepantserd en aan den boeg met een stalen snavel of punt gewapend waarmede het in staat was, de grootste schepen in tweeën te splijten, wanneer het er door de stoomkracht tegengevoerd werd. Bovendien was het gewapend met twee honderdponds armstrong en acht elfduims dahlgreen mortieren. Reeds de eerste kennismaking der noordelijken met dit in een drijvende bat terij veranderde fregat was hoogst noodlottig, daar hun ge heele eskader buiten gevecht werd gesteld en zij twee fre gatten verloren. New-York en Boston beefden, toen juist bij tijds een nieuwe tegenstander op het tooueel der verwoesting verscheen. Het was de kleine Monitor, door den zweedschen ingenieur Ericson, reeds vroeger door zijn calorische machine bekend geworden, uit particuliere fondsen in drie maanden tijds ge bouwd, driemaal kleiner dan de Merrimac, en slechts met twee stukken gewapend, terwijl het bovendien slechts zeven ton gekost had, een geringe som in vergelijking van het engel sche gepantserde fregat de Warrior, dat, volgens officieele op gaven 354,885 pond st. of ruim 41millioen gulden gekost heeft. Vreemder schip zal men wei nooit gezien hebben. Het is wel vergeleken bij et-n grooten manshoed met breede lig gende randen, en die vergelijking is niet onjuist. Men ziet toch nirts dan een vlak dak, dat slechts een halve el bover 1 et water uitsteektwaarop een toren staat van drie el hoog en zes el middellijn, terwijl de schoor steen der machine als een verrekijker kan ineengeschoven worden. Het beneden schip heeft een vlakken bodem, is 2 el diep, 38 el lang en boven lOtyg el breed, terwijl het ijzer, waarvan het vervaardigd is, een ned. duim dik is. Hierop rust echter een ander gedeelte met loodregte wanden, ook met scherp toeloopende einden, dat m de breedte t.vee en in de lengte acht el bui-o». net andere uitsteekt, en daardoor de schroef en het roer beschermt. Hit gedeelte is van eikenhout, van binren met ijzer be kleed en van buiten met een ijzeren pantser van 15 duim. In het gevecht kan men dit gevaarte zoover laten zinken, dat het bovenschip slechts vijf palm boven water blijften dus bijna niets aan het vijandelijk geschut aanbiedt; de ingang tot het binnenschip, dat als een sloep is ingerigt, door een bomvrijdak beschut, 's alleen boven in den toren door eene opening, die slechts een persoon te gelijk kan doorlaten.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2