Binnenland. Vergelijkende Examens. Ragusa, 23 Mei. Het turksehe leger, dat bestemd is, om Montenegro te bezetten, is ter sterkte van 20,000 man, onder bevel van Muchir Abdi, te Podgorizza, in Albanië vereenigd; net wrordt ondersteund door vier stoombooten op liet meer van Scutari. De Montenegrijnen hebben zich binnen hunne grenzen teruggetrokken. Tweede kamer der Staten-GeneraaL Marktberigten. teruggeroepen, om zijne dienst bij den keizer (als adjudant; te hervatten. Als bewijs van 's keizers hooge tevredenheid over de diensten door hein betoond, wordt hij benoemd tot senator. Volgens de Italia heeft Mazzini heimebjk de h>nd gehad in de beweging te Brescia. Deze volksmenner heeft zich te Milaan opgehouden, vanwaar hij de beweging geleid heeft, maar het plan mislukt ziende, heeft hij in allerijl Italië ver iaten en Calais weten te bereiken, vanwaar hij naar Engeland is teruggekeerd. Weenen, 22 Mei. De regering gaat geregeld voort met ue vermindering van het leger en men voorziet, dat Jaardoor grootere besparing zal verkregen worden dan men aanvanke lijk dacht. Een der alhier uitkomende dagbladen vergelijkt den keur vorst van Hessen bij den laatst overleden koning van Napels, den vader van Franciscus II. De keurvorst, zegt het, schijnt zich de hardnekkigheid van dien vorst ten voorbeeld te hebben gesteld. Koning Ferdinand van Napels is rustig en als rege rend monarch op zijn bed gestorven, en eerst zijn zoon heeft voor de zonde zijns vaders moe en boeten. Dit kan den keur vorst niet afschrikken. Hij heeft geen zoon. geen opvolger; na ijn dood gaat de regering op eene andere linie over, en hij iet er daarom geene zwarigheid in, het te laten aankomen op hetgeen zijn hoogmoed baren zal. De berigten van de Poolscbe grenzen luiden bij voortdu ring zeer onrustbarend. Men wil weten dat eene zamenzwering is ontdekt, welke zich over geheel Folen en Hongarije uitstrekt en haren zetel in Italië heelt. Berlijn, 24 Mei. In het huis der afgevaardigden is gisteren met 216 van de 288 stemmen de afgevaardigde Gra- bow tot voorzitter gekomenHij aanvaardde zijne betrekking met eene redevoering, in welke hij nadrukkelijk op de eenheid tusschen vorst en voik aandrong. Na daverende toejuiching van deze rede werd door de vergadering een driewerf herhaald vivat voor den koning aangeheven. De afgevaardigden Behrend en von Bockum-Do.ffs zijn tot onder-voorzitters benoemd. I)e a hier verschijnende Steruzeitung deelt drie staatsstuk ken mede, wtlke niet van behing ontbloot zijn. In het eerste van die documen'en wordt raededeeiing gedaan van het ultima tum der pruisische regering aan den keurvorst van Hessen, waarbij geeischt wordt de aftreding van het hessische ministerie, wegens de beleediging, den koning \an Pruisen aangedaan in den persoon van zijn ge/ant. Het tweede stuk bevat de korte weigering van die vordering en het derde de nota, waarbij de pruisische gezant te Kassei kennis geeft van de afbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen de beide hoven en voorts zijn vertrek aankondigt, daarbij kortelijk de eischeu van Pruisen herhalende tot wederinvoering der staatsregeling van 3 831, waardoor al leen eene algeheele vereffening van het geschil, 'usschen den keurvorst en zijn volk ontstaan, kan worden verkregen. "Voor eenige dagen heeft de Deeusche regering eene nieuwe circulaire gezonden aan hare vertegenwoordigers in Duitschiand, nopens de aangelegenheden van Sieeswijk, en meer bepaaldelijk betreffende de aanmatiging van Duitschiand om zich in de/e kwest. te mengen. De deensche regering zegt, dat haar goede wil geheel afstuit op den onwil der duitsche hoven; zij ontveinst zich niet, dat het ernstige gevolgen kan hebben en doet een beroep op de mogendheden tot behoud van den europeschen vrede en de onafhankelijkheid der staten. Men meldt uit Gothenburg, dat op 21 dezer een hevige brand die stad heeft geteisterdwaarbij 26 gebouw en in het voornaamste gedeelte der voorstau Mojorno in de asch zijn gelegd. Verscheidene bewoners dier gebouwen hebben daarbij het leven verloren. De schade wordt op 220,000 rijksd. begroot. 25 Mei. Ten opzigte van de groote werken aan de Jahdegolf tot inrigting der oorlogshaven, wordt het volgende gemeld. Er zijn nu negen jaren verloopen sedert een aan vang werd gemaakt met den bouw der genoemde haven. Ten gevolge van den verhoogden ijverwelke in den jongst- verloopen tijd is opgemerkt, laat zich nu op de plaats zelve f*en denkbeeld vormen van hetgeen men met der tijd zal zien \errijzen. De beide kolossale havendammen zijn bijna vol tooid; daarenboven is men insgelijks op andere punten druk aan den arbeid, zoodat nu 1500 man dagelijks werkzaam zijn; eindelijk mag verwacht worden, dat de zaak tot stand zal komen. Kassei24 Mei. In den ministerraad op gisteren is be sloten, de constitutie van 1831 en de kieswet van 1831 te herstellen. De geruchten omtrent eene verandering van mi nisterie zijn ongegrond. 27 Mei. In den ministerraad is gisteren besloten, dat het ministerie zijn ontslag zal indienen; men verzekert dat de oos- tennjksche en V'11 sehe gezanten dat volstrekt noodzakelijk ver klaard hebben, ^iere stappen van Pruisen te voorkomen. Dit ontsh .angenomen, van de opvolgers is nog 25 Mei. De Turken, onder bevel van Derwischpacha hebben een poging gewaagd om de bergpassen van Du ga te overmeesteren. Na een bloedig gevecht zijn zij met verlies van onderscheidene generaals en staf-officieren, alsmede van 1600 man, teruggeslagen. De Montenegrijnen verloren 450 man. New-York, 13 Mei. De noordelijken hebben Norfolk bezet zonder tegenstand te ontmoeten. De zuidelijken had den evenwel de werven, het tuighuis en de schepen in de- haven, voor dat zij aftrokken, verbrand. Generaal Mae Clellan is tot op twintig mijlen van Bieb - mond doorgedrongende zuidelijken zijn op zijne nadering teruggetrokken, na den spoorweg op West Point vernield te hebben. Men gelooftdat het in de bedoeling der zuidelijken ligt om op 15 mijlen van Richmond, in de nabijheid van Bot toms-bridge, slag te leveren. Acht kanonneerbooten der zuidelijken hebben het eskader der Noordelijken, onder bevel van admiraal Foot, aangeval len; zij hebben evenwel den strijd moeten opgeven met ver lies van drie kanonneerbooten. Gouda28 Mei. Het heeft H. K. H. Mevrouw' de Prin ses Frederik der Nederlanden behaagd een prachtig geborduurde voetenbauk te doen toekomen als prijs voor de door de dames Sas- seSchoenmakers c. s. opgerigte loterij tot een liefdadig doel te Nieuw veen In de N. Rott. courant vaü 27 dezer vestigen eenige kie zers de aandacht bij de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer op mr. S. Baron van Heemstra, ge wezen minister van B. Z., terwijl men den 23*ten dezer uit Middelburg reeds aan het Handelsblad geschreven heeft, dat de heer van Heemstra aan eenige kiezers aldaar zou verzocht hebben, om bij de verkiezing van een lid der tweede kamer niet in aanmerking te komen, omdat men hem ook te Utrecht kandidaat wil stellen, en hij bij eventuele keuze liever voor Utrecht zou zitting nemen. Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op de cul tuur-contracten bij den raad van state aanhangig, zoodat men de indiening spoedig te gemoet mag zien. Amsterdam26 Mei. De tweede kamer der staten- generaal heeft de verschillende heden morgen aan <Ie orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, maar verworpen net 31 tegen 16 stemmen het wetsontwerp tot naturalisatie van den amsterdamsehen commissionnair A. J. Onstee. Gisteren namiddag ten 7 ure is bij de Wetering-Barrière door een ongelukkig toeval een schuitje omgeslagen, waarin zich 13 personen, zoowel volwassene als kinderen, bevonden, waarvan er vijf zijn verdronken en met veel inspanning twee mannen, een vrouw en vijf kinder n waaronder een kind van zes maanden zijn gered. Te vergeefs zijn de levenloos opge- hialden door den geneesheer Kullen, en de chirurgijns van Haarlem en Ptk in eene naastbijgelegeue tapperij en door de Heeren Dr. Luber en chirurgijn Boom, in de woning van den apotheker Bouvy, op de Prinsengracht bij de Wetering straat, geneeskundig behandeld. Een der geredden, die bij het ongeluk zijne vrouw en zeer jeugdig kind verloren heeft, verkeerde gisteren avond in krankzinnigen toestand. 'S Gravenhage25 Mei. Dat de nderlandsche nijver heid op de iondcnsche tentoonstelling een goed figuur maakt, blijkt o. a. daaruit, dat onze stadgenoot, de heer Hermans, uit Londen eene bestelling van zes rijtuigen, zoo als er een op de tentoonstelling voorhanden is, heeft ontvangen. Als men nu in aanmerking neemt, dat aldaar rijtuigen voorhanden zijn uit Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, enz., dan mag deze bestelling wel als een vleijend bewijs gelden voor het deugde lijk elegant fabriekaat van de heeren Hermans 8c Comp. Naar men verneemt zal Z. M. de koning, na HD. terug komst uit de provincie Zeeland, eenigen tijd in de residentie verblijven, en zich dan naar het Loo begeven. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-geuer al in het hoofdkiesdistrict Nijmegen, welke ten ge volge van het overlijden van jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Polders veld moet plaats hebben, zal geschieden op Dingsdag 10 Junij aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig is, Dingsdag 24 Junij daaraanvolgende. Het bedrag der giften bij de alhier gevestigde commissie voor hulpbehoevenden door den brand te Enschede is reeds S7Daaronder treft men er eene aan van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden van 500, en namens de weezen van het diaconie oude vrouwen- en kinderhuis, voor het weeshuis der hervormde gemeente te Enschede van hun weekgeld afgezonderde penningen, ter somma van 39,71. Zi+Hng van Zaturdag 24 Mei. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagin gen aangevangen over het ontwerp van wet, tot nadere rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot ven 1859. De heer van Bosse rigt onderscheidene vragen tot den mi nister, betrekkelijk het cultuurstelsel, en betrekkelijk de meening des ministers nopens de bijdrage uit de koloniale geldmiddelen aan de schatkist van het moederland, en treedt hoofdzakelijk in een betoog dat, met het oog op de klimmende uitgaven in Nederland en in Indie, onze finantien voortdurend van de ko loniale geldmiddelen afhankelijk blijven en daarom het cul tuurstelsel behoort behouden tc blijven, hoezeer van gebreken gei liverd. De Heer Fransen van der Putte, voor het eerst het woord voerende, doet zijne lib rale denkwijze omtrent koloniale aan gelegenheden kennen, en levert uitvoerige retrospectieve be schouwingen om de zwakheid en de beginselloosheid der con servatieve koloniale rigtmg aan te toonen. De heer de Brauw verklaart door de memorie van beantwoording van de rege ring omtrent dit wets-ontwerp in het minst niet bekend te zijn geworden met de koloniale rigting van dit kabinet. De heeren vanTwist en Hoffman zijn daaromtrent gerustdewijl geene ver andering in het bestaande zal plaats grijpen zonder medewer king der weigeven le magtnogtans is de laatste spreker geenszins gerust gesteld omtrent 's ministers Tizigten betrek kelijk het consignatiestelsel. De heer Mijer wenscht bepaal delijk te worden ingelicht omtrent 's ministers mzigten betrek kelijk den grondslag der comptabiliteitswet, art. 56 van het regerings-regleraent en het consignatie-stelsel. Zijne rede geeft voorts aanleiding aan de heeren Fransen van der Putte en van der Linden or* te repliceren. De eerste spreker verklaart, dat zijne beschouwingen geene strekking hadden om peisoon- iijke aanvallen tegen wïen ook te rigten; de tweede redenaar betoogt, dat de heer Mijer van zijn regt, om tot de Regering vragen te rigten, een te r»Tm gebruik heeft gemaakt, het geen later door den heer Mijer wordt ontkend. De rede van den heer Twist lokt een antwoord uit van den heer v. Bosse. Maandag is de minister van koloniën aan het woord. Zitting van Maandag 26 Mei. Heden zijn de algemeene diseussien over het koloniaal batig slot voortgezet en ten einde gebragt en bereids de 16 afgedaan, zoodat de beraadslaging morgen zal worden voort gezet. De minister van koloniën heeft zeer uitvoerig geant woord op de in de zitting van zaturdag ter sprake gebragte punten, die hij, in 10 rubrieken verdeeleude, achtervolgens heeft behandeld. Daarop volgde een langdurig débat van sprekers die niet of niet geheel gerust gesteld waren, die losmaking en loslating zagen van veie bestaande toestanden, te groote sympathie voor Indie, te veel strekking naar afscheiding var mdische en ne- derlandsche belangen, hetgeen minder de stellingen dan wel de toelichting of wijze van inkleeding betrof, hetgeen den minister aanleiding gaf tot nadere verduidelijking. Ook de Min. van Binnenl. Zaken heeft, naar aanleiding van hetgeen in de zit ting van Zaturdag, waarin hij niet tegenwoordig kon zijn, ten zijnen opzigte was gezegd of gevraagd, vooral door den heer Myer, het woord gevoerd en heeft «.ijn gevoelen kenbaar ge maakt over art. 59 der grondwet en de tusschenkomst en medewerking der staten-generaai in koloniale aangelegenheden over de zelfstandigheid van het indisch bestuur en over de afhankelijkheid van de koloniale baten. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, hebben de 16 nog aanleiding gegeven tot het doen van onder scheidene vragen, welke achtervolgens door d minister be antwoord zijn. Zitting van Dingsdag den 27 Mei. Heden zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp tot re geling van het gebruik van het koloniaal batig slot aver 1859 voortgezet en ten einde gebragt met de aanneming van het wetsontwerp met algemeene stemmen. Op hetgeen do «r verschillende sprekers is aangevoerd, heeft de min. van kol. o. a. verklaard, dat hij de stukken zal over leggen betreffende het hout-contract met den heer W. Loudon en betrekkelijk de particuliere suiker-cultuur te Cheribon. Ook heeft de minister toegezegd 1°. bevordering van den aanmaak van zout door particulieren; 2°. krachtdadige ondersteuning van aanvragen tot ondernemingen van spoorwegen in Indie. 3Ö. herziening, Let zij bij wet, het zij bij beiluit der bepa lingen betreffende de openbaarmaking der indische archieven 4°. spoedige aanbieding der wet regelende de indische druk pers; 5°. wettelijke indiening van het reeds in gereedheid ge bragte ontwerp van strafregt voor Indie; 6°. niet dan zeer behoedzame afwijking van het consignatie-stelsel7°, zeer spoe dige beantwoording van het thans gereed zijnde versla" dei- kamer betrekkelijk de emancipatie-wet; en ernstige verze kering dat reeds thans maatregelen zijn genomen om die eman cipatie voor te bereiden en deze regering reeds met de Jdn _rel- sehe in overleg is getreden tot liet trekken van kali's. De minister verklaarde eebter niet te kunnen voldoen aan het verlangen van den heer ran i'rk om terug te komen op zijne aanschrijving aan het indische gouvernement om aan d<- verkeerde rigting, die aan de kina-cultuur op Java wordt ge geven, paal en perk te stellen. Over de examens sprekende, gar' ik mijn voornemen tc kennen, ook iets over de vergelijkende examens te meiden, en eensklaps zie ik mij het gras voor de voeten weggemaaid. Het maandblad van het ned. onderw. genootschap levatte een hevigen aanval, en tegen de wijze, waarop d»c examens worden afgenomen, en tegen die examens zeiven. Dit heeft naiuurlijk antwoord uitgelokt. Het weekblad voor middel baar en lager onderwijs te Groningen uitgegeven, heeft dien aanval krachtig beantwoord en zelfs ue oude, bedaarde Wek ker vergeet art. 23 geheel en al, en spreekt woordje mede. Den strijd zeiven juichen wij toe, nu toch schijnen de bla den aan het onderwijs gewijd, den weg van bespiegeling te verlaten, en zich meer met hst practische der wet te gaan bezighouden, iets, dat maar al te lang verzuimd is, sedert de tweede kamer het voorbeeld gegeven heeft, om lang over art. 23, over christelijke en maatschappelijke dei g.ien te re deneren, en de andere zaken hoogst belangrijk voor het on derwijs en voor den onderwijzer slechts als ter loops te be handelen. Is bijv. het woord overleg geen zeer elastisch woord in deze wet? Is het schooltoevjorzigt, vooral ten platten lande nu in een goeden staat? Zijn de vergelijkende examens door de wet voorgeschreven, wat zij moesten zijn, of zijn zq nutteloosonbillijk en nadteligvolgens len schrijver in het maandblad? Uit de vrucht kent men den boom, zegt het spreekwoord, en als men dit ook op de vergelijkende examens toepast, dan zeker zal ieder onderwijzer, dat wil zeggen ieder, die met den loep van een vergelijkend examen"van nabij bekend is, een ongunstig oordeel over die examens veilen, en den schrijver van het maandblad in vele opzigten gelijk geven, al moeten wij erkennen, dat die schrijver meer de wijze aanvalt, waarop de vergelijkende examens worden afgenomen. Evenwel, moet altijd nog bewezen worden, dat dit examen beter kan afgenomen worden, en dit zouden w'j met de tegenwoordige inrigting van het schooltoevoorzigt vooral betwijfelen. De Wekker wilde hei vergelijkend examen meer praktisch hebben, maar dan was een eerst vereischte, dat. bekwame pedagogen het oordeel moesten vellen en dat dat oordeel door den gemeenteraad gevolgd werd, anders bleven die examens nog even onbillijk als thans, nu de raad kie3t uit een drie tot zestal door burgemeester en wet houders opgemaakt, in overleg met den schoolopziener. Of zijn nu onder de invoering der nieuwe wet alle mis bruiken eensklaps opgehouden? Zeer is het te hopen, dat, indien door de wet op het middelbaar onderwijseenige punten in de wet op het lager onderwijs moeten gewijzigd wordente gelijk eenige artikelen herzien worden, die het praktische der wet be treffen, en waarover reeds herhaaldelijk klagten zijn opgegaan C. B. Gouda, 28 Mei. Witte Tarwe 9,00 a 11,50. Roode dito 9,00 a 10,50. Rogge 6,00 a 7.50. Gerst 4.50 a 5,50. Haver 3,00 a 4,00. Duiveboonen 8,00 a 8,25. Paardeboonen 6,00 a 6,50. Fransche Boekweit per 2100 155,00. Belgische dito per 2100 215,00. De veemarkt met geringen aanvoer; iets meer kooolust, vette schapen en lammeren vlug, magere schapen en lammeren traag, magere varkens en biggen met goeden- aanvoer traag. Kaas 17,00 a 20,00. Goeboter 0,90 a 1,00. Weibo- ter 0,80 a 0,88. Leiden, *24 Mei. Boter per 1/4 vat 1R kwal 44. a ƒ48.dito 2de ƒ40.a 43.Jito oe tL f 1.10 a 1.20 en 1— a 1.071/?

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2