ikritcnUnï». ötnncnlrtnï). De kracht der waarheid. New-York, 20 Mei. Het bonds-cskader, bestaande uil den Monitor in vier kanonneerbooten, is door de batterijen der zuidelijken te fort Darling op zeven mijlen van Richmond teruggedreven en naar J unestown teruggekeerdde Jamesrivier is niet versperd tot op 8 mijlen van Richmond; te dier plaatse zijn batterijen opgerigt en de vaart is belemmerd door sche pen, welke men heeft doen zinken, alsmede door palen en ke tens. De Monitor kon aan zijne stukken geene genoegzame Burgerlijke Stand. Londen, 29 Mei. Gisteren avond tusschen 5 en 6 ure heeft in Churchstreet, Shoreditch, het springen van eene hoofd gasbuis eene reeks van onheilen te weeg gebragt en de bewo ners der buurt met ontzetting vervuld. Het met onweerstaanbare kracht uitstroomende gas drong in onderscheidene huizen en kwam bier en daar in aanraking met vuur, ten gevolge waar van een twintigtal woningen door instorting en brand ten deele is verwoest, eene vrouw gedood en eenige andere personen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Parijs, 1 Junij. Eenige leden van het corps diplomatique alhier, heuben brieven ontvangen uit Ween en, die vrij wat sensatie gemaakt hebben. Daarin toch wordt niets meer of minder gezegd, dan dat Oostenrijk binnen kort bij den bonds dag een voorstel zal doen tot herziening d^r bondsconstitutie op zulke vrijzinnige grondslagen, dat zij, db doortastende her vormingen willen, er allezins genoegen mede kunnen nemen. Oostenrijk zou namelijk zich aan het hoofd der beweging stellen, om Pruisen in eene verlegenheid te brengenwaaruit het moeijelijk een uitweg kan vinden. Men beweert, dat Oos tenrijk van het voorstel reeds mededeeling heeft gedaan aan den heer von Heust, die, ofschoon zich niet in allen deele daarmede kunnende vereen;gen, evenwel toch geen ernstige bezwaren heeft gemaakt. Voorts wordt bij wijze van gerucht gezegd, dat de koning van Pruisen voornemens is, te abdiqueren ten gunste van zijn zoon, die, zoo als men weet, eene eogelsche prinses tot ge malin heeft. De tegenwoordige kroonprins zou alsdan bij zijne komst tot den troon eene naauwe alliantie sluiten met Enge land en Frankrijk. Weenen, 28 Mei. In het huis der afgevaardigden werd, bij het beraadslagen over de afdeeling onderwijs, het concordaat uitvoerig besproken, bij welke gelegenheid de heerGiskra, een der meest invloedrijke leden, zeide: He, concordaat heeft hier eene gelijke uitwerking gehad als het hoofd ui Medusa, en ir is slechts één middel om het kwaad, daardoor over liet vaderland verspre d, zoo veel doenlijk te lenigen. Er behoort een wets ontwerp te worden ingediend, welks eenig artikel aldus luidt: „Het concordaat is afgeschaft." Naauwelijks had hij deze woor den gesproken of van alle zijden werden in het huis de luidste kreten van toejuiching aangeheven; dit zelfde was het geval van de tribunes, welke sterk bezet waren. De minister van financiën heeft he len een wets-ontwerp ingediend, strekkende tot het aangaan eener leening van 50 millioen ff., ten einde het te kort der begrooting over IS02 te dekken. Berlijn, 30 Mei. De prins van Hohenlohe-Ingelfingcn heeft wegens ongesteldheid de betrekking van president van den ministerraad lijdelijk nedergelegd en is tot herstel zijner geschokte gezondheid op reis gegaan. Van eene goed ouderrigle zijde wordt verzekerd, dat de gezondheid des prinsen niets heeft ge leden, maar dat hij vermoeid van de beslommeringen, verbon den aan de boogt betrekking, naar rust en uitspanning verlangt, en alleen om die reden eene langdurige reis beeft ondernomen. Luidens berigten uit Stokholsa is het koninklijk besluit uitgevaardigd, waarbij de rijksdag tegen 15 October e. k. wordt bijeengeroepen; deze bijeenroeping heeft om de drie jaren plaats. De rijksdag in 1859, op 15 Oct. aangevangen, heeft zijne zit tingen gesloten in het voorjaar van I860. A ele wetsontwerpen, in die zitting onafgedaan gebleven, zullen thans verder in be handeling worden genomen. Bresiau, 2 Junij. De benoeming van den Grootvorst Konsiuiitijn, oudste broeder des keizers, tot stedehouder van Polen, is volgens eene thans in het licht verschenen be kendmaking als zeei aanstaande tc beschouwen. De markies Wielopolski zal niet slechts benoemd worden tot zijn ad latus, maar aan het hoofd worden gesteld van het burgelijk bestuur en tevens met liet presidentschap van den raad van state worden bekleed. He geheime staatsraad IValujeff zal tot keizerlijk commissaris worden verheven. Deze berigten lieb- hen te Warschau eenen alle rgmistigsten indruk gemaakt. Turijü2 Junij. Garrihaldi is heden avond alhier aan gekomen en heeft ophelderingen gegeven aan den generaal Panfront. Men verzekert, dat hei geschil geschikt is. Men denkt dat hij morgen vertrekken en niet in het parlement verschijnen zal. elevatie geven om de batterijen der zuidelijken te bereiken en werd derhalve nutteloos; na een gevecht van vier uren is het honds-eskader teruggetrokke het daarbij geleien verlies bedraagt 1100 man. Mac Ciellan rukt voorwaarts en is op 15 mijlen vau ichmond aangekomen. Overal zijn de bruggen vernield en zijn groove hindernissen op de wegen geplaatst. Een dagblad verzekert, dat de gouverneur van Noord-Carolina aan de re gering der zuidelijke staten alle verdere hulp heeft geweigerd en het contingent van Noord-Carolina teruggeroepen. Gouda, 4 Junij. Naar men verneemt zal het alhier in garnizoen liggende 4de bataillon van het de Regiment infan terie, zich aanstaanden Dingsdag 10 Junij van hier naar Rotterdam begeven, ten einde met de dienstdoende schutterij aldaar de dienst waar te nemen bij de aankomst van het Japausclie gezantschap. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is toegezon den een adres van de directie der naamlooze vennootschap de stearine kaarsenfabriek Gouda, die den wenscli uitdrukt, dat de grondstof hunner nijverheid geheel worde vrijgesteld, maar in, alle gevalle de voorkeur zou gever aan zoodanige verrekening van inkomend regt boven eene protectie tegen vreemde kaar sen, welke zij noch verlangen, noch behoeven, en die de be lasting hunner grondstoften geenszins vergoedt. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Woerden Mr. A. J. Hazenberg, thans kantonregter te Sluis. Het gebruik van gas is in de laatste tien jaren in Lon den ten minste verdubbeld, en de hoeveelheid, jaarlijks in Londen voortgebragt, isoms:reeks 8C90 millioen kubit.^ voeten. Volgens schatting gaat gemiddeld 1/4 daarvan door lekking, oneerlijkheid en andere oorzaken verloren, en ten minste ont snappen 1000 millioen of '/s der g^keele hoeveelheid gas ieder jaar door de gebrekkige aaneenvoeging der pijpen in den grond. De oppervlakte der ka toen staten in Noord-Amerika is 706,2Sa vierkante mijlen of 452,024,320 acres. Waarschijnlijk is van dien gronl ds helft, of minstens een derde voor de katoén-teelt geschikt. Indien men nu de gemiddelde op brengst rekent voor een halve baal van 500 per acre, dan kon Amerika jaarlijks ten minste 75 millioen balen katoen voortbrengen. Dit zoude overgenoeg zijn tot kleeding voor de geheele menschheid. Jammer, dat de slavernij bij de katoenteelt on misbaar schijnt, en dat eerst nog veel meuschenbloed zal moe ten vergoten wordeneer de menschonteerende slavernij zal verdwenen zijn. Moet ook ons land nog langer in tfti rij uer slavenhoudeude staten gebrandmerkt staanof zal spoedig de dag aanbreken, dat die schande niet meer op den nederland- schen naam kleeft? Bijna een zesde gedeelte van de geheele jaarlijksche op brengst der engelsche kolenmijnen wordt gebruikt tot het voortbrengen van beweging, waarvan de kracht gelijk is aan die van 66 millioen volwassen mannen, terwijl naar die be rekening de geheele jaarlijksche opbrengst der mijnen (65 millioen ton) gelijk is aan de kracht van 400 millioen man nen of meer dan het dubbel der volwassenen op de geheele ïiarde. De kolonie Victoria in Zuid-Austraiie heeft naar de groote tentoonstelling te Londen eene draagbare obelisk gezonden, geheel verguld, die goud moet verbeelden en eene naauw- keurige voorstelling geeft van al het goud, gedurende tien jaren in Victoria gedolven. Deze obelisk is aan de basis tien voet in het vierkant en 42 voet hoog. Als goud zoude zij de waarde vertegenwoordigen van 104 millioen cf onge veer 1250 millioen gulden, de opbrengst sedert augustus 1851, terwijl men schat, dat nog slechts het vijftiende ge deelte van het goudland der kolonie behoorlijk bewerkt is. Uit liet voorloopig verslag over het ontwerp tot opheffing der slavernij in de \Y. 1. koloniën blijkt, dat de indruk, dien de tegenwoordige wetsvoorstellen bij de overweging der daarin vervatte bepalingen maakte, in het algemeen niet ongunstig was. Nogtans bleven bij velen bedenkingen van onderscheiden aard tegen deze voorstellen bestaan, en waren er leden, die óf eene geheel andere wijze van emancipatie voorstonden, óf in de uitgaven, waarmede de staat daarvoor zal worden belast, on overkomelijk bezwaar zagen. Algemeen werd goedgekeurd, dat het tijdstip van de opheffing der slavernij niet meer afhankelijk is gesteld van de afkondiging der wet in de koloniën. Daar entegen vonden vele leden de vergoedingssom van f 300 per hoofd te hoog. Betreffende het staatstoezigt over de vrijge maakte slaven gedurende den tijd van 10 jaren, waren de ge voelens verdeeld, terw ijl bij eenige leden het denkbeeld om de emigratie van vreemde arbeiders naar Suriname te ondersteunen, veel tegenspraak vond. De meerderheid deelde echter dit ge voelen niet. Naar men verneemt is het wetsontwerp betrekkelijk de zetels der regterlijke collegien, de tractementeu enz., dat lot uitvoering strekken moet van de nieuwe regterlijke inrigting, reeds bij den raad van state aanhangig, zoodat men de aan bieding van die voordragt aan de staten-generaal reeds na het tegenwoordig reces van de tweede kamer kan te gemoet zien. In de Gemeentestem van 19 Mei j. 1. leest men: Om verschillende uiteenloopende geruchten betreffende een incident, dat alhier gisteren bij de verkiezing van drie leden voor tie provinciale staten van Zuid-Holland plaats had, te regt te wijzen, neem ik de vrijheid u beleefdelijk te verzoeken, het nar volgende iu uw geëerd weekblad op te nemen. De heer II. J. W. V., controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken alhier, eertijds kiezer, vervoegde zicli bij het stembureau en wierp een stembriefje in de bus, waartoe hij, tluius geen kiezer zijnde, niet geregtigd was. Uit een door het stembureau ingesteld onderzoek bleek, dat die heer, zonder oproepingsbrief te hebben ontvangen, een stembriefje in de bus was komen werpen, dat hem volgens zijne verklaring door den heer Mr. L S., kantonregter alhier, aftre dend lid, die zich daarom kieschhtid&halve van de stemming ont hield, was ter hand gesteld. Een waarheidzoekeit.de. Schoonhoven 14 Mei 1862. Aan de Twentsche Courant ontleenen wij het volgen Je. De brand te Enschede make de Regering bij herhaling op inerkzaam op eene zaak van groot belang, namelijk, op de roekelooze onvoorzigtigheid, waarmede de brandwaarborgmaat- sehappijen hare verzekeringen sluiten. De ondervinding leert, dat vele panden, vele inboedels, vooral bij min gunstig ter naam staande lieden uit den geringen burgerstand, ver boven de waarue verzekerd zijn. Van daar die menigvuldige brand stichtingen of vermoedens van brandstichtingen, waarvan de dagbladen gedurig melding maken. En het vermoeden bestaat immers, dat ook het onheil te Enschede door opzettelijke brand stichting is geschiedIs er dan geene mogelijkheid, dat de wet een gestreng toezigt verordene op alle verzekeringen, die de brar.d-waarborg-maatschappijen sluiten? 'tZou doelmatig wezen, zoo niemand zijne bezittingen hooger verzekeren mogt dan tot drie vierden der werkelijke waarde en dat een door de regering aangesteld persoon er zich van overtuigde, dat deze bepaling zorgvuldig werd nageleefd. Door hare hooge verzekeringen verleiden de maatschappijen ie hoozen en de zwakken tot eene vreeselijke misdaad, en de brand te Enschede heeft geleerd, welke ontzettende gevolgen uit het afbranden eener geringe woning kunnen voortvloeijen. Ook de maatschappijen zei ven plakken de wrange vruchten barer ver keerdheden en gaan er door te gronde, en wanneer zij zeiven zich «aan het gevaar blootstellen om in weinige uren ïniÜioenen te verliezen, verdienen zij geen medelijden. Mij heugt nog uit mijn schooljaren een gezegde, dat in lateren leeftijd verloren gaat, namelijk regt zal boven drijven misschien wel, om dat mon in latere jaren zooveel verkeerds, hedriegelijks, huichelachtigs en oaregtvaardigs ziet, dat men wanhoopt aan de zegepraal der waarheid dit is ten minste zeker: hoort en gebruikt men het in de kinderjaren bijna da gelijks tot beslissing der meest ingewikkelde geschillen, na derhand gebruikt men liever meer actieve middelen, dan het passieve: regt zal boven drijven Dikwerf kwam evenwei gedurende (lc laatste weken dit kinderlijke, wilt gij, dan kinderachtig gezegde mij in de ge dachte bij de zegepraal van de zaak der waarheid (ten minste ro(,r mijdus geheel subjectief) tegenover beginselloosheid, gunstbetoon, gebruik van bascule en balanceerstok, misbruik van godsdienstige gemoedsaandoeningen en vela andere han delingen, die den staatsman bij ieder eerlijk man moeten ont- eeren, en de onzedelijkheid maar al te zeer in de hand gewerkt hebben. En had ik geen reden om mij dit te herinneren? Ir 1853 viel, door middelen, die ik niet wil betitelen, de staatsman Thorbecke; maar neen: «Hij viel niet, maar bewoog zich vrij, tVrong zich niet kracht en vaardigheid uit d' enge kluister, Steeg liooger nog, blonk met nog schooner luister, Eu slechts de kroon verloor er bij! schreef reeds in 1853 een onzer (lichters, en de aprilkoorts was spoedig aan het afnemen. Velen betreurden wat gebeurd was, en afkeer vestigde zich in den lande tegen hen, dó de godsdienst hadden durven misbruiken tot het bereiken van eigenbelangzuchtige staatkundige oogmerken. Negen jaren lang leverde ons staatkundig leven stof tot treuren. Veel was er te doen, weinig werd verrigt, en dat weinige nog was meestal afkomstig van dat gedeelte der volksvertegenwoordiging, dat liet belang des lands boven partij belang stelde, dat onder hun algemeen erkend hoofd, Thorbecke, de ingediende wetten verbeterde, en door de kracht der waar heid altijd sterker geworden, met goed gevolg de reactie voet voor voet achteruit drong. De bisschopskoorts hield naauwelijks op of de spoorweg- koorts werd opgewekt, en dit vooral was voor de reactie een uitmuntend middel, om door beloften 's lands vertegenwoor diging te verlagen tot afgevaardigden der kiesdistricten, die in plaats van 's lands belang op het oog te hebben, om een eindje spoorweglijn twistten. Maar eindelijk raakten toch de middelen van het behoud uitgeput, men moest den strijd opgeven, en de staatsman, die in 1853 door het kabaal gevallen was, werd in 1862 ander maal door onzen ge&abiedigdeu vorst belast, met de /.amen- stelling van een zuiver liberaal ministerie. De waarheid had gezegevierd. Het staat thans aan de kiezers van Nederland, om 's konings keuze goed of af te keuren. Door de aftreding van de helft der leden vau de tweede kamer woiden de kiezers opgeroe pen om uitspraak te doen over die vertegenwoordigers, en veel, zeer veel hangt van die keuze af. Zij zijn het zich zeiven, zij zijn het hunnen vorst verschuldigd, dat zij het gedrag hunner vertegenwoordigers nagaan, en zijn zij bij hen gewogen maar te ligt gevonden, dan ook naar de stembus om het hunne toe te brengen om onze vertegenwoordiging te zuiveren van den halclijken naam verrothaar door een onzer schrijvers gegeven. De kiezers uit het hoofdkiesdistrict Gouda zullen uitspraak moeten doen over hunnen vertegenwoordiger Hoffman. Kan die bij de verkiezing nog eene stem krijgen vau kiezers, die hun gezond verstand raadplegen Bij de liberale partij is hij reeds lang gewogen, maar te ligt bevonden, en wat zul len nu de reaetionnairen doen? Kunnen zij een man kiezen, di het ministerie Thorbecke ondersteunt, niettegenstaande de liberale partij die hulp van zioh afwijst, en althans niet om de stemmen van soortgelijke afgevaardigden gebedeld heeft Vf.it zagen wij inde laatste weken? Eene begrooting van bin- j.enlandsehe en buitenlandsche zaken, eene begrooting van de spoorwegen, eene wet tot regeling van het batig slot, dus hoofdwetten van de daarbij betrokken ministers werden met al gem eene stemmen aangenomen. Onverantwoordelijk hande len die vertegenwoordigers, die ongerust zijn, die de toekomst met vrees te gemoet gaan, als zij hun stem geven aan du wetten, waardoor zulk een naar hun inzien hoogst nadeelig ministerie, gesteund wordt. En ook de heer Hoffman was on der (lie vertegenwoordigers, ook hij heeft of voor die wetten gestemd of was bij de stemming over zulke gewigtigc wets- ontv erpen afwezig, daar zij met algemeeue stemmen werden aangenomen. Verdient zulk een afgevaardigde een vertrou wen. reactionaire kiezers van het hoofdkiesdistrici Gouda? Voorzeker niet. Ook gij dient een candidaat te zoeken, die uwe belangen krachtiger verdedigt, en dan zal de stembus beslissen, of het kiesdistrict Gouda, m het midden van Zuid- llolland gelegen, op liet voorbede van zijn vorst, den voor uitgang is toegedaan, of wel aan den ouden sleur blijft han gen, waarvan ons land reeds zulke wrange vruchten gesmaakt heeft. Naar mijn inzien kan de uitslag niet twijfelachtig zijn. C. B. GOUDA. Geboren 30 Mei. Petrus Johannes, ouders J J Li ester en B van der Waart. 31. Petronella, ouder B. Sael en J. Boot. Overleden: 30 Mei. Franciscus van Vuuren. 1 j. 7 d. Geertrui vau den Berg, 4 w. Johannes Muijter, 70 j. 2 in. Leendert de Bruin, 3 w. 31. Arie de Mink 20 m. Janna Vergeer, 3 j. - Agatha Cornelia Sihbes, 11 m. 1 Junij. Hermanus Rijsenbersr, 49 j. - 2. Louisa Maria Helena Buzard, 4 j. 3 m. Mietje de room, 6 j 3 Dirk Hendrik Peters, 71 j. 3. Pieter Joseph Muis, 1 j. G m. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 23 tot 30 Alei. Geboren? Adriaua, ouders J. Stomps cn B. de Bruin. Anna ouders J. Buis en J. van Wiet. Overleden: A. Metzgcr, 41 j. echtgenoot van P. Kruijt. Gehuwd: J. van Aartrijk met A. P. van AVingerdc.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2