ötnncnlanïr. Hoofd-Kiesdistrict Gouda. JMr P. F. Hubreclit, Wat vordert onze pligt? M' P. F. HÜBRECHT. Ammerstol, 6 Junij. Van u.,- ndag 2 Junij tot heden zijn hier aangebragt 108 zalmen, 15 elften en 2 steuren, de nrijs der zalm per 1/s n. U* was van 0.90 tot 1.05. naar zwaarte; der elft gemiddeld per stuk 0.40; der steur zeer uiteenloo pend naar zwaarte. Ingezonden stukken. Aan de Kiezers, Marktberigten. Burgerlijke Stand. amendement ingetrokken, onder verklaring dat het geenzins ten doel had om het ministerie te deen vallen. "Vervolgens is de door lord Palmerston voorgestelde verklaring zonder stem ming goedgekeurd. De ministerieele bladen beschouwen deze uitkomst te regt als eene schitterende overwinning van het bestaande ministerie. Parijs, 3 Junij. De Moniteur deelt mede: wDe vice-admiraal Jurien heeft den 3den Mei Orizaba ver laten en is den Gden daaropvolgende te Yera-Cruz aangekomen, vergezeld door den Mexicaanschen generaal Galvez, die zich met zijne troepen bij de Franschen had aangesloten. //Generaal de Lorencez rukt meer en meer op in de rigting van Puebla. f/De openbare meening is gunstig voor de interventie, vooral sedert Frankrijk alleen in Mexico is achter gebleven." Weenen, 1 Junij. In het huis der afgevaardigden heeft, de heer Schneider zich op krachtige wijze verklaard tegen het concordaat. Blijft dit onveranderd, dan zal het artikel der grondwet, waarbij aan de Protestanten vrije uitoefening van godsdienst wordt verzekerd, een woord zonder beteekeuis zijn, dewijl er binnen een niet verwijderd tijdperk geene protes- tantsehe gemeente meer zal zijn. Eerst dan, wanneer de be palingen van het concordaat op de gemengde huwelijken zul len zijn ingetrokken, zal er werkelijk sprake kunnen zijn van gelijkstelling der Protestanten met de Katholieken. De bisschop Litwinowicz verdedigde het concordaat, maar ging daarbij de gestelde perken te buiten, zoodat hij door den president tot de orde werd geroepen. Turijn, 3 Junij. De heer Ratazzi heeft de wet op de ver eenig in gen ingediend. Morgen zullen de discussien over den brief van Garibaldi, waarin hij vermeld, dat hij op verzoek van den heer Ricasoli Caprera heeft verlaten, worden voortgezet. Het nieuwe ministerie heeft het voornemen van het vorige ministerie tot oprigting van nationale scherpscliutters-vereeni- gingen bevestigd. 4 Junij. De Diritto bevat een brief van Garibaldi, waarin deze zegt//Alle aanwervingen die mogten plaats heb ben, geschieden buiten mijn weten en ik verklaar ze af te keuren. Ook de kolonel Acerbi, een aanhanger van Garibaldi, logenstraft in hetzelfde blad iedere deelneming aan de aan wervingen. 5 Junij. Er is bevel gegeven om zes nieuwe brigades infanterie te formeren. Het is onjuist dat Oostenrijk zijne armee vermindert; er is alleen aan een aantal militairen een groot verlof verleend. Te Yenetie worden groote militaire toebereidselen gemaakt. Een aantal studenten aan de universiteit te Padua zijn weggezonden. De kanunniken van de Kathedraal te Napels zijn veroor deeld tot het verlies hunner prebenden, omdat zij den koning de verschuldigde achting niet hebben bewezen. Gouda, 6 Junij. Reeds op den 26 Mei jl. hebben Bur gemeester en AA'ethoudcren zich tot den minister van B. Z. gewend met een adres, waarbij de aanvrage van de HH. .Schretlen en Maxwiis om concessie voor een spoorweg 's Gra- venhageGouda wordt ondersteund. Dergelijke verzoeken zijn nu ook van 's Gravenhagc en Schoonhoven uitgegaan. Z. M. heeft eevol ontslag verleend op verzoek en met aanspraak op pensioen aan F. Blok als ontvanger te Waddinxveen, Moordrecht en Nieuwerkerk, a/d IJssel. Bij Koa. oesluit van 5 Junij is de gepensioneerde gene- raal-majoor van het leger in Ned. Indie C. P. Schimpf, laat stelijk gouverneur d<r kolonie Suriname, benoemd tot luiten, generaal, commandant van dat leger. Men verneemt uit 's Hage dat de japansche gezanten stellig behalve Rotterdam en 'sllage. Delft, Leyden, Amsterdam en de Helder zullen bezoeken. Enschede, 5 Junij. De stoomkatoenspinnerij der heeren Jannink en Co., en het kleinste van de etablissementen der Enschedesche katoenspinnerij zijn weder in werking. Men is druk bezig met het opruimen van puin en machinerie der af gebrande fabrieken. Geruimen tijd zal het echter duren, eer deze weder kunnen werken, en zorgelijk is inderdaad de toe stand der werklieden. Bij den opbouw onzer stad kunnen wei nige dier lieden voor het ruwe werk gebezigd worden. De opgaven in andere bladen voorkomende zijn zeer onjuist ten aanzien van aantal en prijs, en st. Jakobs zalmen, waarvan men gewaagt, zijn hier tot heden niet gevangeu. Men zegt dat onze aftredende Yertegenwoordiger zich op nieuw verkiesbaar stelt. De Kiezers zullen dit voor kennis geving aannemen en voor meer niet. De Heer Hoffman kan onmogelijk de man onzer keuze zijn. Wij spreken nu niet van zijnen hoogen leeftijd, die hem niet meer bestand doet zijn tegen de vermoeienissen van het parlementaire le ven, maar wij wijzen op de houding door hein voortdurend in de Tweede Kamer aangenomen. Wel heeft hij, behalve in de allerlaatste dagen weinig gesprokenmaar hij stemde steeds tegen alles wat strekken kon, om ons eene schrede te doen vorderen op den weg van vooruitgang, sedert het jaar 1848 door Koning en Yolk met zoo gunstige uitkomst ingeslagen. Het streven van handel en nijverheid om zich los te ma ken van de knellende banden, die hunne ontwikkeling weer hielden, vond in hem een tegenstander; de wetten die onze staatkundige mondigheid bekrachtigden, die openbaarheid en toezigt in regeringszaken tot regel stelden, werden door hem bestreden; het autocratisch bestuur in Indie, met zijn stelsel van gunsten, dat schatten voor den staat doet verloren gaan, en met al zijne misbruiken, telt hem onder zijne aanhangers. Hij is de personificatie van het behoud, in den ongunsti- gen zin van het woord. Zulk een kan vde vertegenwoordiger niet zijn van een district als het onze, gelegen in het welvarendste en verlichtste gedeelte van het land, waar alles leven en ontwikkeling ademt. Neen, hier behoeven wij andere mannen, die hel der van hoofd en eerlijk van gemoed, een open oog heb- btü voor de behoeften van onzen tijd, die het doel dat be reikt moet worden niet achtermaar voor zich zien. Den zoodanigen vinden wij in hem op wien de algemeenc aandacht in ons District zich heeft gevestigd, in Mr P. F. Hübrecht, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te 'Rotterdam. Ofschoon hij niet meer dan den middelbaren leef tijd heeft bereikt, ligt reeds een loopbaan achter hem, waarop hij met regtmatige fierheid mag wijzen. Als grondig regtsge- leerde heeft hij zich een welverdienden naam verworven. Reeds bij zijn. intreden in het praktische leven maakte hij zich bij de stad zijner inwoning hoogst verdienstelijk door licht te doen opgaan over ergerlijke misbruiken, die in de Armen-Ad- ministratie waren ingeslopen. Zijne handelingen als lid van bet Armbestuur deden zijne stadgerooten zoo hoogen dunk van zijne bekwaamheid en naauwgezetheid opvatten, dat hij op nog jeugdigen leeftijd tot lid van den Raad dier aanzien lijke Gemeente werd gekozen. Dien hoogen dunk beschaamde hij niet. Door zijne onvermoeide werkzaamheid en zijn hel der inziet in de Gemeente-belangen, heeft hij in die be trekking aan Rotterdam uitstekende diensten bewezen. Latei- naar d° Provinciale Staten van Zuid-Holland afgevaardigd, wordt hij thans onder de ijverigste en kuiuligste leden van die Yergadering gerekend. A an zijne meer dan gewone er varenheid in ons staatsregt getuigen de vele geschriften van zijne hand, niet het minst de belangrijke vertoogen over ver schillende onderwerpen geplaatst in het door hem mede ge redigeerde //Tijdschrift voor administratief regt". De tegenwoor dige regering kan, zoo zij beantwoordt aan de verwachtingen, die men regt heeft van haar te koesteren, op zijne onder steuning rekenen; in de hoofdpunten is hij hare rigting toe gedaan. Dit laatste achten wij van groot belang; het is hoog noodig, nadat eenige jaren in onvruchtbare pogingen verlo ren gingen, dat de bekwame mannen door den Koning tot het bestuur geroepen, in staat gesteld worden, om ons voel den kos+baren tijd, die verloren ging, schadeloos te stellen. Omverwe;*ping ran het Ministerie ware onder de tegenwoor dige omstandigheden eene noodlottige gebeurtenis. Daarom ook een man gekozen, die boven partijzucht verheven het steunen wil zoo lang het den goeden weg bewandelt. Ons district kan niet aarzelen, het heeft de keus tusschen den doodslaap van het behoud quand même, en het krachtige leven van den bejaarden maar gestadigen vooruitgang. AA'ij kiezen het laatste, en stemmen op te Rotterdam. Rene vereenigïng van Kiezers. Onder de groote voorregten, waarin wij ons als Neder landers verheugen mogen, behoort ongetwijfeld het kiesregt, en toch, hoe velen stellen geen prijs op dit regt; hoevelen is het reeds genoeg, het regt te bezitten, daar zij geen lust toonen te hebben, om liet overeenkomstig hun burgerpligt uit te oefenen. Of is het niet eens de moeite waard 0111 zijne stem m de stembus te werpen? Benadeeldet gij slechts u zei ven, ze'f zoudt gij de gevolgen van uwe traagheid moeten ondervinden, en niemand zoude het regt hebben, u uwe handelwijze te verwijten; maar ook anderen, al uwe landgenooten moeten de gevolgen uwer traagheid ondervinden, indien de afgevaar digden, die gekozen werden, 's lands ware belangen aan bij zondere belangen opofferen. Uwe landgenooten hebben het regt, u rekenschap te vragen, waarom gij niet ter stembus zijt gekomen, waarom gij uwe pligten verzaakt hebt! Belangrijk is de stemming, waartoe gij tegen aanstaanden Dingsdag zijt opgeroepen. Na jaren van flaauwhartigheid, beginselloosheid en malaise, is een nieuwe, zoo wij hopen, een betere tijd aangebroken. Na de volslagen uitputting der reactionnaire partij, heeft het den Koning behaagd, zijne goedkeuring aan een zuiver liberaal ministerie te hechten en Dingsdag wordt het volk van Nederland opgeroepen om zijne goedkeuring te schenken aan des konings keuze. Kunt gij die gelegenheid verzuimen, kiezers van Neder land! Moogt gij u aan de vervulling van uwe verpligting onttrekken, kiezers uit het kiesdistrict Gouda? AVelke partij in den staat men ook zij toegedaan, Dingsdag wacht u de stembus; die dag zal beslissen, of Nederland de regering van gunsten, subsidien en beginselloosheid moede is, en eene krachtige regering verlangt, die in moederland en ko loniën met vaste hand het roer van het staatsschip voert of wel.... Maar de geschiedenis der laatste jaren ligt nog te verseh in het geheugen, dan dat ik u zoude behoeven te herinneren, wat sedert 1853 is verrigt. Verschillende candidaten zijn gesteld. Verlangt gij het oude terug, zucht gij, omdat de tijden verdwenen zijn, dat de kerk het gebied voerde over den staat, en deze maar al te dik wijls de slaaf der kerk moest zijn; verlangt gij gildeu, han delsbelemmeringen en theorien, die alom in het beschaafde Europa zijn verdwenen, en nog slechts enkele vertegenwoor digers tellen, kiest dan het hoofd dier partij in Nederland, mr. Groen van Prinsterer, een man, uitmuntende in bekwaam heid, en wat nog beter is, een man van beginselen, dat niet van allen kan gezegd worden. 'Vilt gij daarentegen het stelsel van gunst, van bevoor- regting en draaijerij terug, ook de vorige minister van bin- nenlandsche zaken Baron van Heemstra heeft zich candidaat gesteld. Kies dan hem, en voorzeker gij zult uwe beginselen dan ook in 's lands vergadering vertegenwoordigd zien. Stel lig kunt gij daarop evenwel niet rekenen. Eens stond Heemstra in de voorste rijen der liberalen en thans.... gewogen maar veel, zeer veel te ligt bevonden. Evenwel zeker kan men van zulke mannen niet zij- Misschien ontmoeten wij hem bij eene volgende gelegenheid op zijn oude plaats en bitter zouden dan zijne kiezers teleur gesteld zijn. Hebt gij eindelijk den vooruitgang lief? AA'enscht gij eene geregelde uitvoering onzer grondwet? Stelt gij prijs op een krachtig bestuur, zoowel hier als in de koloniën, vrij van gunstbetoon, manr alles bij de wet regelende, die voor allen gelijk is, kiest dan den man, u door vele achtenswaardige ingezetenen uit uw kiesdistrict aanbevolen, kiest dan Mr. P. F. HÜBRECHT, en daardoor zult gij de schande uitwisschen, die sedert 1853 op uw kies district kleeft. Maar, hoor ik u vragen, door welke partij moet dan onze tegenwoordige afgevaardigde, de lieer Hoffman gekozen worden en het spijt mij, te moeten antwoorden, door geene partij. Heeft iemand zijner vrienden den moed, een verslag te ge ven van zijne loopbaan als afgevaarcigde? Ik geloof, dat hij tegen de tegenwoordige regering is, ik geloof dat hij reac- tionnair is; ik geloof dat hij een vriend is van de heerschappij van het rijk der gunsten in Indie, van suiker-contracten en dergelijke zaken; ik meende dit zelfs zeker te weten, maar in de laatste maanden is in dit opzigt iceten in gelooven veran derd. Belangrijke wetten toch, de begrooting van binnen- landsche en buitenlandsche zaken, de regeling van het batig slot zijn met algemeene stemmen aangenomen, en ik moet gelooven, dat de heer Hoffman, onder die kamerleden behoort, die door hunne stem een ministerie gesteund hebben, dat zij voor verderfelijk houden. AVas uw afgevaardigde in die zittin gen niet tegenwoordig, dan des te erger. Zij dus, die deze handelwijze goedkeuren, maar die geene partij vormen, daar beginselloosheid. Gode zij dt>~k, nog tot geene partij verheven is, kunram met hun ouden afg .aar- digde tevreden zijn, en dringend worden zij uitgenoodigd, hem op Dingsdag a. s. hun stem te geven. A7oor het kies district Gouda is het te hopen, dat het weinigen zullen zijn, en dat de overgroote meerderheid der kiezers hunne stem zullen uitbrengen op C. B. Gouda, 5 Junij. Tarwe ƒ10 a ƒ11,70. Rogge ƒ6,00 a ƒ8,00, Gerst ƒ5,00 a ƒ6,00. Haver ƒ3,00 a 4,25. Duiveboonen ƒ8. Geeie erwten voor voeder ƒ8. Boekweit per 2100 fransche ƒ160,00 De veemarkt met geringen aanvoer, prijzen iets aangena mer; vette schapen en lammeren vlug; magere schapen eu lammeren traag, magere varkens lager. Kaas aangevoerd 80 partijen van 17 tot ƒ20. Goebotcr ƒ0,94 a ƒ1,00. AA cibotr-r ƒ0,78 a ƒ0,88. Leyden, 31 Mei. Boter per 1/i vat, le kwaliteit ƒ4 a ƒ48.dito 2e kwaliteit ƒ40 a ƒ43.- A'erkoeht 17220 Ned. ponden. Londen, 4 Junij. Er was heden weinig engelsche tarwe ter markt; vreemde met beperkte vraag, de prijzen bleven nagenoeg onveranderd. Meel flaauw. Gerst bedong vorige ver laagde prijzen. Haver met redelijken handel tot vorige note ring. Sedert eergisteren aangebragt 450 qrs. inl. en 8630 qrs. vreemde tarwe, 2380 dito inl. en 21870 dito vr. haver. 5 Junij. Ter veemarkt van heden werden aangeboden- 740 runderen, 396 kalveren, 12440 schapen en 170 varkeus. A7oor beste runderen werd 4/6, voor kaLveren 5/4, voor scha pen 5/ en voor varkens 5/ betaald. Delft, 5 Junij. Heden ter graanmarkt weinig bezoekers en niet veel kooplust, ofschoon niet lager werd losgelaten. AVitte eil. tarwe ƒ10,60 a ƒ11,20. AA'estl. ƒ10,40 a ƒ11,60. Eil. rogge ƒ8 a ƒ8,25. AAre&ti. 7,80 a ƒ8.Eil. zomer- gerst ƒ4,90 a ƒ5,40. AA'estl. ƒ5,00 a ƒ5,60. Korte haver ƒ4,00 a ƒ4,20. Lange dito ƒ3,20 a ƒ3,60. Duiveboonen ƒ8,50. Paardeboonen 7,25. AYitte erwten ƒ8,25 a ƒ8,75. Aan stadswaag gewogen, van 30 Mei tot 5 Junij, 35 vier den, 1265 achtsten en 96 zestienden boter, toiaal 27,660 N. Grasboter ƒ42 a 52 het vierde, ƒ1,05 a 1,30 jir. N. Ter markt 100 mudden aardappelen (late) ƒ5.29 mud den (vroege) 6,50. DeATenter, 6 Junij. Tarwe 9 a 10,50. Rogge 7 a 7,50. Boekweit 6,50 a 7,25. Gerst 5,50 a ƒ6.Haver 3,50 a 4,20. Boter, le soort, nieuw fust 18,75 a 19,50. le soort, oud fust 18,00 a 18,50. Zwolle, 6 Junij. Middelprijzen Tarwe n. ƒ8,75. Rogge n. ƒ7,47. Boekweit 7,60. Aardappelen ƒ3,17. Boter per N. ƒ0,95; 20 N. 20.00. GOUDA. Geboren: 4 Junij. Carolina Sophia Wühelmina, ouders F. Haboldi en M. F. Station. Pietje, ouders G. van den End eu C F Schouten. 5. Klaas Authonie, ouders P. den Oudeu en C. Goedht-rt. C. Helena Maria, H. F. Gorissen eu T M. IIHoogeudoorn. Overleden: 3 Junij. Johauna Maria Aret, 8 j. 2 m. 4 Trederika Helena Sparuaaij, 18 m. Hendrik Gerardus Z'.vaueveld, 16 m. Hen drik Jacobus Polet, 5 j. C m. Wilbelmiua Johanna \erbruggen, 14 w. Wilhelmina Hendrika Taat, 2 m. Johanna Oudijk, 6 m. 5. Hendrika de Jong, 9 j. 8 in. Anthoon Yerhaageu, 22 j. 6. Maria Brouwers, 7 j. 6 m. Gehuwd: 4 Junij. Adam Stephanus Sehiebroek en Dirkje van den Berg. Ptnlippus Nieuw eniiuijzeu eu Latharma Johanna Pijpenzeeï. Aicolaas van Blokland en Catharina Clasina Cornelia Bruijnvis. AA'OERDEN. Bevallen: 31 Mei. C. Hoger» orst, geb. Bolle, z. 1 Junij. J. Everwijn, geb. Smitskump, d. T. de Haan, geb. Oskam, i. Overleden 3 Junij. Gerrit vau Staveren, 42 j. echtg. van Diderika Aletta Zaal. Ondertrouwd: Fran/ Toseph Hoffmann 28 j. met Maria Aletta Hof man, 29 j. Francisc erineultn 25 j. met Wijntje Sanison, 22 j. Bastiaan de Lange 35 j. met Geertruida van Dijk 24 j. OUDEWATER. Yan 28 Mei tot 3 Junij 1862. Bevallen-. Johauua Prinsenberg, geb. Goedhart, z. Oveeledin": Adriana Kerkhof, 6 w.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2