ömnrnlaitii. Ingezonden. ton getransporteerd waren; al de huizen langB dien weg wer den tot hospitalen gebruikt. De troepen kregen in de laatste dagen slechts halve rations, en dan nog slechts eenmaal per week vleeseh, namelijk gezouten stukken van de minste kwa liteit. In weerwil van dien toestand wist generaal Beauregard hen nog genoegzaam aan te moedigen, om zich krachtig staande te houden. Dit neemt evenwel niet weg, dat er da gelijks een aantal manschappen naar de noordelijken overloopen. 7 Junij. Een telegrafisch berigt meldt, dat de Prins van Wallis op zijne terugreis naar Engeland gisteren uit Kon- stantinopel te Malta is aangekomen en met veel vreugde- betooning ontvangen. Heden ochtend omstreeks 8 ure is in Bishopsgatestreet ten huize van een droogist een geweldige brand uitgebarsten, waarbij verscheiden ontploffingen plaats hadden, die de belen dende huizen zwaar beschadigden. De vlammen namen zoo snel toe, dat niet al de bewoners zich konden redden, waarvan eeüigen nog onder het puin liggen. Gisteren werd te Liverpool het eerste schip sedert 18 maanden voor New-Orleans uitgeklaard. Het is de Antoinette van 800 ton met eene lauing zout. Dit schip zal spoedig door «ie Pole Star worden gevolgd. Het getal der brieven, die in het jaar 1861 hier te lande met den post vervoerd z'jn, is omstreeks 29 millioen meer geweest dan in 1860 en 517 millioen meer dan in 1839, tijdens het invoeren van het algemeene stuivers-porto. Uit het verslag van de administratie der posterij blijkt voorts, dat de nieuwe instelling van de aan de postkantoren verbon dene spaarbanken, welke in September 1861 in werking is gekomen, allezins aan de goede verwachting beantwoordt. Bij de postkantoren zijn meer gelden voor spaarbanken inge- bragt, dan bij de gewone spaarbank-kantoren. Van Sept. tot Maart jl. hebben in Engeland 91,965 personen, te zamen 735,253 bij die nieuwe kantoren ingebragt, en van die som is 40,650 tenig gevraagd. Parijs, 7 Junij. De Patrie verzekert, dat Praankrijk, Oostenrijk en Rusland pogingen aanwenden om de Porte ter gunste der Montenegrijnen te stemmen. Volgens de Presse is er reeds een wapenstilstand gesloten. De vict-admiraal Jurien de la Gravière wordt zeer spoedig alhier verwacht. Zijn terugkeer naar Mexico is echter zeker en zelfs weet men dat hij vooraf tot commissaris der fransche regering zal worden benoemd. Wat den afstand van grondgebied door den president Juarez aan de regering van Washington betreft, verneemt men, dat de heer Lincoln eene dépeche aan den franscheu gezant den heer Mercier heeft overhandigd, houdende, dat hij dien afstand, niettegen staande het ver/et van de fransche vertegenwoordigers, als volkomen geldig beschouwt en dientengevolge het daartoe strek kende verdrag aan den senaat heeft ingediend, ten einde het na goedkeuring door dat ligchaam te doen uitvoeren. Einde lijk kan men melden dat eergisteren te St. Nazaire een hon derdtal liefdezusters naar Vera Cruz zijn ingescheept. 9 Junij. De dagbladen melden dat de keizer besloten heelt tot het zenden van versterkingen naar Mexico. De troepen zullen evenwei t^rst in October scheep gaan. De commissie van rapportc '"s voor de voorgedragen wijzi gingen in het belastingstelsel, i ^ft rapport uitgebragt. Zij concludeert tot verwerping van de \crhoogde belasting op het zout, van het zegel op facturen en kwitar.tien en van een vast registratieregt; tevens verwerpt de commissie het amendement Gassagnac, die eene belasting op de inkomsten heeft voorge steld. Daarentegen verklaart zij zich ter gunste van de ver hoogde belasting op de suiker (ingaande met 1 Julij 1S62) en stelt zij van hare zijde eene tijdelijke verhooging van de re- gistratieregten voor, waardoor alleen reeds 27 millioen per jaar meer zou worden ontvangen. De belasting op koetspaarden wil de commissie slechts toegepast zien op gemeenten boven de 1200 zielen. BniSSel, 7 Junij. Een ontzettende brand is heden avond uitgebarsten in het naburige Anderlecht, waardoor eene uit gestrekte waskaarsenfabriek met bijbehoorende gebouwen in de asch zijn gelegd. Deze fabriek behoorde aan eene vennoot schap, onder bestuur van den heer Deroubaixhet verlies wordt op meer dan een millioen franken geschat, doch, naar men wil, was alles tegen brandschade verzekerd. Weenen, 6 Junij. De financiële commissie heeft haar onderzoek van de begrooting voor oorlog gisteren geëindigd. De minister van oorlog dankte de commissie voor de bewij zen van vertrouwen, hem bij de beraadslagingen geschonken. Hij voegde er de verzekering bij, dat het in hem gestelde ver trouwen zou geregtvaardigd worden, terwijl hij zich overtuigd hield, dat de overeenstemming, welke blijkbaar he^rschte tus schen da vertegenwoordiging en de regering de gezegendste vruchter voor het vaderland zou dragen. De minister van oorlog gaat steeds voort met het ver minderen van het leger en men zegt, dat w eldra daaromtrent rapport bij het huis der afgevaardigden zal worden inge diend. Naar een gerucht te oordeelen, bestaat bij het mini sterie van oorlog het plan, om de regementen zware cavallerie at te schaffen, dewijl deze soort ruiterij niet, zoo groote dien sten in. het veld bewijst, als het geval zou behooren te zijn, indien men het hoog bedrag der uitgaven in aanmerking neemt, dat gevorderd wordt om dergelijke corosen zaam t< stellen. Berlijn, 7 Janij. Gisteren zijn in eene zitting van de- kamer der afgevaardigden, die 12 uren heeft geduurd, de dis- cussien gevoerd over het adres van antwoord. Het tegen ontwerp van von Yincke en het amendement Reichensperger zijn met eene groote meerderheid van stemmen verworpen. Er zijn eenige amendementen aangenomen, o. a. een amende ment van den heer Sybel, de keurhessische kwestie betref fende, met 253 tegen 55 stemmen. Eindelijk is het zoo ge amendeerde ontwerp der commissie met 219 tegen 101 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd: de conservatieven, de Polen, eenige ouc liberalen en katholieken, alsmede eenige leden van de partij van vooruitgang. De koning heeft heden avond ten 5 ure de deputatie ont vangen, belast om Z. M. het adres van antwoord op de troonrede aan te bieden. Z. M. zeide bij die gelegenheid tot de deputatie: Ik heb de mij zoo even gedane verzekeringen van trouwr en loyale gehechtheid met genoegen ontvangen. Terwijl ik bij herhaling verzeker, dat ik onveranderlijk op den bodem der bezworen staatsregeling sta, alsmede op dien van mijn programma van November 1858, en dat ik in dit opzigt in volkomen overeenstemming met mijn ministerie ben, verwacht ik dan ook tevens, dat ik uwe betuigingen ook door daden bevestigd zal zien en daar gij eene zinsnede uit mijn programma aangehaald hebt, verzoek ik dat gij u dat programma van regel tot regel in het geheugen prent. Dan zult gij mijne denkwijs geheel kennen. Z M. moet overigens de commissie zeer koel ontvangen en bij de voorlezing der zinsneden beti effende de onwettige pressie op de verkiezingen en op de pogingen, om de ambte naren in hunne vrijheid van kiezen te verkorten, twijfelend en ontkennend het hoofd geschud hebben. Ook blijkt, dat de ko ning zich niet eens verwaardigde het adres van den heer Grabow aan te nemen, maar zich na hec geven van het bekende ant woord onmiddelijk verwijderd heeft, zoodat de heer Grabow het adres den kouing na moest zenden. De afgevaardigden moeten dan ook door deze alles behalve genadige ontvangst zeer onaangenaam getroffen geweest zijn. ])e voornaamste zinsnede in het adres van antwoord op de troonrede, die den koning bijzonder geërgerd schijnt te heb ben, luidt als volgt: „Nadat de voordragten omtrent de militaire aangelegenheden en de onzekerheid omtrent de toekomstige rigting der Prui sische politiek de gemoederen lang hadden bezig gehouder, had de ontbinding van het huis van afgevaardigden en de wijziging van het ministerie plaats onder omstandigheden, welke het land onbekend lieten met de eigenlijke oorzaken der krisis daarop volgden ter gelegenheid van de verkiezingen de aan schrijvingen van het nieuwe ministerie en van andere autori teiten, waardoor niet alleen de ambtenaren in de vrije deel neming aan het kieswerk verkort en op menige plaats een onwettige invloed op het kiesregt der overige staatsburgers uitgeoefend, maar ook de onschendbare naam van uwe majes teit in den strijd der partijen gemengd, en eene met de grondwet strijdige tegenstelling tusschen koningschap en par lement gemaakt werd. Turijn, 7 Junij. De minister van financien heeft he den in de kamer van afgevaardigden den staat der financiën kenbaar gemaakt. De dienst van 1862 sluit met een deficit van 5u0 millioen; maar door de opbrengst der voorgestelde belastingen en door buitengewone inkomsten, concessien van spoorwegen en kanalen, door het verlof om schatkistbilletten uit te geven, is dit bedrag tot 225 millioen verminderd. Om dit te dekken, stelt de minister voor den verkoop van de domaniale goederen; den verkoop der goederen van de gees telijke kas, waarvan de waarde het geheele deficit ver te boven gaat; vermeerdering van het bedrag der schatkistbilletten met 100 mil1oen, enz. Het overzigt des ministers heeft een gun- stigen indruk gemaakt. Kassei, 9 Junij. De vorming van een nieuw ministerie vordert langzaam, onder de pressie, die op den keurvorst uit geoefend wordt. Zoo als de zaak op dit oogenblik staat, is er hoop op eene zamenstelling, die aan de wenschen des lands beantwoord. Iets zekers is echter nog niet bekend. Alle tot dusver in omloop zijnde lijsten verdienen geen vertrouwen. Rome, 8 Junij. De feestelijke plegtigheid, die heden bij gelegenheid der canonisatie werd gehouden, is in de beste orde afgeloopen. Zij heeft zes uren geduurd. Daarbij waren 44 kar dinalen en 243 bisschoppen, benevens het corps diplomatique tegenwoordig. De basilica was prachtig gedecoreerd en met 10,000 waskaarsen verlicht. De heer de Lavalede heeft 3000 franken gegeven tot opluistering van het feest. NeW-York, 24 ..Mei. De armee van Mac Clellan is de Chickahominy gepasseerd. De voorhoede der bondstroepen staat op 5 mijlen afstands van Richmond. Tot dusver hadden de zuidelijken tegen het voortrukken der noordelijken weinig e- genstand geboden, doch men dacht, dat zij te Richmond een krachtigen wederstand zouden bieden. De burgemeester en de gemeenteraad van Norfolk hebben geweigerd den eed van trouw aan het bouds-gouvernement af te leggen. De generaal Wool heeft de krijgswet afgekondigd en verklaard, dat de stad van den handel uitgesloten zou wor den, indien de bevolking niet onder het gezag der wettige re gering terugkeerde. 27 Mei. Half officieele dépcclies vau Orezaba dd. 9 deuer verzekeren, dat 10,000 Mexicanen de fransche troepen op 3 mijlen afstands van Mexico aangetast en geslagen hebben, waarbij de Franschen 360 man verloren. Men geloofde niet dat Juarez Mexico verlaten had. De engelsche gezant had een tractaat gesloten, waarbij alle bestaande moeijelijkhedeu tusschen Mexico en Engeland vereffend waren. Generaal Banks der noordelijken is door de zuidelijken aan gevallen en naar Winchester teruggetrokken, alwaar hij op nieuw door eene afüeeling van 15000 man, onder Johnston en Eweil, werd aangevallen. De strijdmagt van Banks was tot op 4000 man verminderd, ten ge- olge van versterkingstroepen die hij had moeten afstaan, llij is vervolgens naar Williamsburg ge retireerd en de Potomac overgetrokken, terwijl hij op zijn te- rugtogt uit Virginie naar Maryland gestadig door de zuidelijken werd vervolgd. Het verlies dat hij geleden heeft is aanzienlijk. Hun onverwacht oprukken naar Maryland heeft te Washington en in het geheele noorden een aanmerkelijke sensatie te weeg gebragt. President Lincoln heeft alle spoortreinen in beslag doen nemen tot het transporteren van troepen. De gouverneurs van York, Pensylvanie en Massaschusetts hebben hunne man schappen opgeroepen ter verdediging van Washington. Onder scheidene regimenten zijn reeds derwaarts op weg. Te Baltimore hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad, doordien verschilieude personen, als verdacht van separatisti sche gevoelens, door het gemeen werden aangevallen. De rust is er thans hersteld. 29 Mei. De agitatie wegens de nederlaag van generaal Banks is eenigzins tot bedaren gekomen. De generaal heeft dadelijk versterking ontvangen. Volgens een gerucht zouden de zuidelijken d arop n lar Winchester gel rokken zijn. Generaal Mac C'lellaii heeft een corps der zuidelijken tusschen Richmond en Frederiksburg geslagen. De noordelijken hebben zich van de schepen Natchez en Mississippi meester gemaakt. Door de vertegenwoordiging te Washington is een voorstel in overweging genomen, strekkende tot verbeurdverklaring van de eigendommen der personen, die bij het gouvernement der zuidelgken in functie zijn, of die de wapenen niet binnen 60 dagen nederleggeu. Het congres heeft het voorstel tot verbeurdverklaring der slaven verworpen. Gouda. 11 Junij. Bij de stemming van gisteren ter ver kiezing van een lid der staten-generual waren ingekomen 1847 stembriefjes; bij de opening op heden is gebleken, dat 10S0 stemmen zijn uitgebragt op den heer Hoffman en 603 op den heer Mr. P. F. Ilubrecht, 134 op S. Baron van Heemstra, de overige op verschillende personen; zoo dat eerstgenoemde her kozen is. Bij de laatste stemming in Junij 1858 waren er uitgebragt 1665, waarvan den heer M. A. F. H. Hoffman 989 op zich vereenigd had. Met genoegen vernemen wij uit Nieuwveen, dat ook H. K. II. mevrouw' de prinses Hendrik der Nederlanden aan de dames directrices der loterij „tot een liefdadig doel" aldaar heeft doen toekomen als prijs in genoemde loterijtwee op wit SATIJN PRACHTIG GEBORDUURDE LICHTSCHERMPJES. Overigens kunnen wij berigten, dat de geheele poging eene gunstige uitkomst belooft; er zijn reeds veie gitten ingekomen en een aanzienlijk aantal loten geplaatst, dat nog dagelijks toeneemt. Bij de tweede kamer der staten-Generaal is van regerings wege ingediend een ontwerp* van wet, tot regeling van het middelbaar onderwijs, met eene memorie tot toelichting van ZEx. den minister van binnenl. zaken. Volgens het bedoelde ontw erp worden de scholen voor het middelbaar onderwijs ver deeld in openbare en bijzondere scholen, burgerscholen, hoogere burgerscholen, landbouwscholen en ééne polytechnische school. B.j hetzelve wordt voorgesteld hier te lanue te vtsligen vijf Rijks hoogere burgerscholen, met vollen cur-us; .ien Rijks hoogere buigerscholen met driejarigen cursus eu twee land bouwscholen. In de memorie van beantwoording betreffende het tarief van repten op den inuit- en doorvoer verklaart de regering voornemens te zijn, in de volgende zitting voorstellen te doen tot „afschaffing van de belasting op de braudstoffeu en eeue geheele hervorming van de patentbelasting." Tevens heeft zij als hare zienswijze te kennen gegeven dat „de suikerbelasting verbetering vereischt en dat de schatkist daarvan meerdere voor deden trekken moet." 'S Gravenhage, 10 Junij Naar men verneemt, zal bij gele genheid van den heugelijken verjaardag van H. M. de koningin, van wege het gemeentebestuur, het 's Gravenhaagsche bosch geheel geillumineerd worden, terwijl in den grooten vijver een prachtige chinesche tempel zal worden geplaatst, en ook aldaar watervuurwerk "Hen worden ontstoken; ook zal er op verschillende plaa. in het bosch muzijk worden uitge voerd. Alles doet verwachten dat het eene prachtige illumi natie zijn zal. Woerden, S Junij. De coiiecte ten behoeve der nood lijdenden te Enschede, gisteren alhier gehouden, heeft opgi- bragt, met inbegrip van ƒ17,841/, van het garnisoen (on derofficieren en soldaten) en 1,50 uitsluitend bestemd voor het gereformeerde weeshuis, eene som van ƒ311,60. In de Nieuwe Rott. Courant vau 5 Junij jl. leest men hei volgende. „Men zegt dat iemand het hoosaardige plan heeft „gehad om het kruidmagazijn, met de daarbij gelegene schans „te Bodegraven in de lucht te doen springen. De persoon die „bezig was eene loopgraaf te maken, ten eiiule op die wijze „zijn doel te bereiken, is gevat en bevindt zich in verzekerde „bewaring." Andere dagbladen maken daarmede melding van, ofschoon inwoners van Bodegravendie (ligt bij de schans wonen, mij verklaarden er niets van te weten of gehoord te hebben. Wat daarvan zij, blijve in 't midden gelaten; Zoo 't echter waar mogt zijn en deze persoon zijn doel had kunneu berei ken, welke zouden dan voor Gouda en Omstreken de gevolgen zijn geweest? Ziedaar eene vraag welker beantwoording van het hoogste gewigt is, want, mei», beseffe het wel, het is niet alleen door moedwil dat deze ramp ons zoude kuuueu overkomen. Brandonooorzigtigheid o j het uit- of inladen niet slechts uit of in het magazijnmaar vooral bij het lossen uit- of laden in het transportschip't welk toch altijd eenigeu tijd in loco moet aanwezig blijven, kortom zooveel wat onvoorzien is, zoude tot de gevreesde ontploffing aanleiding kunnen geven. Steller dezes gelooft, dat het een dure pligt is voor de be sturen der belanghebbende gemeenten, om zich nopens deze aangelegenheid met elkander in verb and te stellen, oplat moge openbaar worden: a. welke hoeveelheid buskruid op de Wierik- kerschans in deu regel aanwezig is en of er ook een maximum is bepaald; B. welke de vermoedelijke gevolgen zouden zijn van eene ontploffing en binnen w elk raijon deze haren vernielenden invloed zoude doen gevoelen. Daarna zouden bij het gouvernement pogingen kunnen wor den aangewend om dat gevaarlijke magazijn te doen verplaat sen naar elders, waar eene ontploffing minder schade zo .Je veroorzaken dan in eene der meest bevolkte streken van Zuid- Holland, of bijaldien dit niet mogt kunnen w orden toegestaan, althans het daarheen gewend kunnen worden dat het gevaai tot eene zoo weinig uitgebreide circumferentie als mogelijk wierd beperkt. Zoo de geruchten waarheid spreken, zou echter somwijlen de hoeveelheid buskruid in het magazijn verbazend groot zijn, en wel zoo dat niet slechts in Bodegraven en de omliggende ge meenten, maar ook in GoudaWoerden en Oudewater de n.ideelige gevolgen der ontploffing onberekenbaar groot zouden kunnen zijn. Daarom op U, aan wie de belangen dier gemeent n zijn toevertrouwd, rust voor een deel de verantwoordelijkheid en alzoo ook de zorg om te verhoeden, wat te verhoeden is. "Wie uwer zal daartoe het initiatief nemen? Of zijn het leven en de bezittingen van hondeiken, ja duizenden uwer inge zetenen niet eeuig naauwkeurig onderzoek, eenige ernstige démarche waardig? O. S. Ook ons kwam voor eenigen tijd dat gerucht ter oorenbij het eerste onderzoek bleek het echterdat ec»e onbeduidende aanleiding de oorzaak eener ver groote, geheel onjuiste voorstelling was. Daarom namen icij het berigt niet opdat nu reeds geheel door de mede- deelers terug genomen, is. De zaak zelve is echter der bespreking ovencawdig. Red-

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2