Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zondag, 15 Jnnij. 1862. 22. Buttcnlnnb. •eincn. ten. i rdam, louda, eh. Zond.), 7,50, 9.— echt, 'beh. Zond.) 8,19, 9,40. uda, Uitgave van A. BRINKMAN. 1OUDSCHE COURANT I J 453', 8 den 21 kardinalen politiek INKMAN. (16 16 2 /16 16 4 ^16 16 4 ?r 1862. 4,37, 6,24 3,40, 5,30 Nieuw veld lok. j. 9 m. m Asten, 2 :ijne, 2 j. Gebleven koers. 63’/s 75 987/8 61’,-4 29 Oost-Haven, B. n°. 75. 100>/2 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Adx ertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertenticn van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is c Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. commissie benoemd, en later voor om met der tijd SUVk. el w ij geen t genoeg be- o\ ertuiging, voordraagt die op be vraag gewij- d gerust, 10 doel is nog wij willen jetrouw onze r is onze god- inig de op- voor een ge in hoogheid moedigheid, duld moeten 52’, a 2Ü’5/™ I Junij. tc Londen, 10 Junij. Het fraaije Nederlandsche stoomschip Ardjoeno is gisteren voor Woolwich ten anker gekomen, om de Japansche gezanten aan boord te nemen. Be tentoonstelling is gisteren (1 sh. dag) door zulk eene massa nieuwsgierigen bezocht, dat er geene orde op te hou den was en extra deur n moesten worden geopend, ten einde ongelukken te verhoeden; men schat het getal der binnenge- komene personen op 65,000. Gisteren voormiddag is een van Dover komende passa- «•ierstrein nabij Chattam tegen een ander, die stil stond, aan gereden. met dit gevolg, dat in laatstgenoemde een twintigtal personen in meerdere of mindere mate zijn gekwetst geworden. Parijs, 9 Junij. De geruchten nopens de aanstaande ont ruiming van Rome worden van verschillende zijden tegen gesproken, en alles duidt aan, dat het gouvernement voor den afloop van het concilie geenerlei stappen bij den H. Stoel zal doen. Daarom wordt de uitslag dier bijeenkomst hier met zooveel verlangen te gemoet gezien, niettegenstaande men vreest, dat de belangrijkste besluiten dezer vergadering eerst na den dood van Pius IX bekend zullen worden. In het wetgevend ligchaam wordt er op aangedrongen, dat het gouvernement, het monopolie van den verkoop der lucifers in zal voeren, omdat dit bijna 30 millioen zal op brengen. Men heeft ook opgemerkt, dat, hoe meer men de prijzen van de telegrafische berigten vermindert, de inkomsten des te meer toenemen. Zij bedroegen bv. in 1851 slechts 75,000 frs., in 1854 reeds 2 millioen, in 1859 ruim 4 millioen en in 1861 meer dan 5 millioen franken. 11 Junij. De Patrie verzekert, dat eerdaags te Londen onderhandelingen geopend zullen worden, ten einde voorstel len tot bemiddeling te formuleren, welke Frankrijk en Enge land gezamenlijk de vereenigde staten van Noord-Amcrika zullen aanbieden. De berigten uit Mexico luiden bedroevend, meer en meer blijkt het, dat de Franschen allerwegen niets dan antipathie ont moeten. Centraal-Amerika toont zich over onze nabuurschap verontrust en de vereenigde staten, die in den waan verkeeren de zuidelijken reeds ten onder gebragt te hebben, geven op hoogen toon hunne ontevredenheid te kennen over het protest der fran- sche gevolmagtigden tegen de overeenkomst Juarez-Lincoln. Brussel, 10 Junij. De toestand des konings is weder minder gunstig. Hij heeft vrijdag weder eene operatie on dergaan, en zaturdag heeft men hem bloedzuigers gezet. De ministers verzetten zich voor alsnog tegen het openbaar ma ken van bulletins. 11 Junij. In de kamer van vertegenwoordigers is giste ren met algemcene stemmen, de minister er onder begrepen, het wetsvoorstel der HH. Gottal en Goblet, betreffende de zaak van den gepensioneerden luit.-kol. Hayez, aangenomen. Het adres van dien heer is vervolgens ter griffie Gedeponeerd. 12 Junij. lieden is een ofschoon niet ongunstig bulletin uitgegeven. Berlijn, 11 junij. Het stadje Gilgeuburg in Hannover is in den nacht van den 2den dezer totaal afgebrand. Ongeveer 1000 personen zijn van have en dak beroofd; er zijn tenten in het open veld opgeslagen, ten einde de ongelukkigen eene tijdelijke verblijfplaats te verschaffen. Kassei, 12 Junij. De heer vou Lossberg is gereed met de zaïnenstelling van een nieuw ministerie. Naar men verneemt is het aldus zamengesteldde heer We gener (raadslid bij het hof van appel), justitie; Zuschlag (op- perfinantieraad), finantien; regeringsraad VVieg.md, binnenland- sche zaken; von Lossberg, oorlog; von Bischoffs hauwen, bui- tenlandsche zaken, bij afwezigheid van dezen laatste wordjt dit departement door den heer von Lossberg waargenomen. De heer von Lossberg wilde gisteren deze lijst aan den keur vorst ter goedkeuring aanbieden; hij werd echter niet toegelaten. Er heerscht eeu groote spanning, in afwachting of deze personen en het opgestelde programma heden aangenomen worden. Goed onderrigte personen vreezen intusschen nog al tijd, hoewel op geene genoegzame gronden, dat de in tegen- overgestelden zin werkende partij weder meer invloed beko men heeft. Frankfort, 10 Junij. Eergisteren is hier eene vergade ring gehouden door een groot aantal leden van verschillende duitsche landdagen, met het doel om te beraadslagen over de meest geschikte wijze om een algemeen duitsch parlement tot stand te brengen. De leden dezer bijeenkomst behoorden mee- rendeels tot de tweede kamer van Pruisen, Beijeren, Wurtem- berg, Baden, Nassau, Hessen, Mecklenburg enz. Het besluit is genomen om weldra eene vergadering bijeen te roepen van leden, behoorende tot de tegenwoordige of vroegere landda gen, wier taak vooreerst zal zijn, de gewigtigste staatkundige, vragen te behandelen, ten einde zooveel mogelijk eenheid van streven bij de liberalen in ganseh Duitschland tot stand te brengen. Gisteren is eene commissie benoemd, belast om uitvoering aan het besluit te geven, en later voor te be reiden, wat noodig zal geoordeeld worden, een duitsch parlement te doen bijeenroepen. Rome, 10 Junij. Heden is het adres der bisschoppen den paus aangeboden. Daarin wordt de verdrukking der kerk in Italië betreurd en verklaard, dat het wereldlijk gezag des pausen noodzakelijk is voor zijne onafhankelijkheid. Voorts wordt goedgekeurd, hetgeen de paus tot verdediging der reg- ten van den H. Stoel gedaan heeft. Ten slotte wordt de paus aangespoord om verder onwrikbaar tegenstand te bieden. Het document draagt de handteekeningen van en 244 bisschoppen. Madrid, 11 Junij. In de cortes worden de discussien over de mexicaansche aangelegenheden voortgezet. De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat eene monarchie in Mexico de beste regeringsvorm zou zijn, indien de Mexica nen daarvoor gunstig gestemd waren, doch de regering zou der bevolking geen regeringsvorm door geweld opdringen. De minister heeft voorts verklaard, dat hij met leedwezen den mexicaanschen troon door een anderen dan ecu spa^nsche^ prins bezet zou zien. Omtrent ’s lands toekomst^ in deze zadk, heeft de minister zich niet uitgelaten.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1