ötnncnlanïL Kantongeregt te Gouda. Uitslag der Verkiezingen Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ingezonden stukken. Marktberigten. Petersburgli Junij. liet Jour nol bevat het keizerlijk decreet, waarbij de grootvorst Konstantijn tot stadhouder van Polen wordt benoemd. De generaal Luders zal de zaken waar nemen tot de komst van den grootvorst, De Nordische Biene bevat een krachtig artikel over de schrik kelijke branden, «lie van tijd tot tijd plaats grijpen; het blad verlangt de spoedige zamenstelling van eene vrijwillige bur gerij raudweer. New-York, 1 Junij. De zuidelijken hebben in de laatste dagen hunne positie bij Corinth, in het zuidwesten van Ten nessee ontruimd en zijn zuidwaarts afgetrokken. Als de vermoe delijke oorzaak van deze beweging wordt opgegeven eensdeels gebrek aan levensmiddelen voor de talrijke knjgsmagt, welke by Corinth vereenigd was, anderdeels ontmoediging en demo ralisatie der troepen. Wat- van deze oorzaken ook zijn moge, zeker is het, dat het sedert lang bij Corinth vereenigde leger eene zeer sterke pos tie bezet hield, en zich daar tot het leveren van een grooten veldslag voorbereid had. Voor hun aftogt hadden de zuidelijken gTOote hoeveelheden van allerhande oorlogsbehoeften vernield, en de troepen van den Generaal Halleek, die hem vervolgde, vonden op de wegen groote menigte geweren, randsels, enz., waaruit blijkt dat de aftogt met veel overhaasting en wanorde geschied is. Ook zijn «■en paar duizend krijgsgevangenen en deserteurs in handen der noordelijken gevallen. Er was een gerucht verspreid, dat de noordelijken bij Lewis- burg op nieuw eene nederlaag zouden hebben geleden; doch het tegendeel is waar, daar generaal Heath met zijné 3000 man zuidelijken door het regement van kolonel Cook, ter sterkte van 1300 man, geslagen is, waarbij Heath 4 stukken geschut en 200 gevangenen verloor, terwijl er van de bondstroepen slechts 10 sneuvelden en 40 gekwetst werden. Gouda, 12 Junij. Heden namiddag bevonden zich twee beschonken personen op den Kattensingel alhier, die elkan der uitdaagden om in het water te springen, aan welke dwaze uitdaging gevolg werd gegeven, ten gevolge waarvan een dezer per-onen, genaamd Abraham van Rijswijk, levenloos uit het wa ter is opgehaald, terwijl de andere met veel moeite is gered. Door de politie alhier zijn heden namiddag aangehouden twee vreemde, jongens, te Rotterdam te huis behoorende, die in de afgeloopen week alhier diefstal hadden gepleegd uit eene winkellade, waartoe zij toen en ook nu weder herwaarts waren gekomen. Te verèeniging hulpbetoon «aan eerlijke en vlijtige armoe <e alhier, ontving dezer dagen van II. K. II. Prinses Hendrik der Nederlanden een smaakvol kanapee-kussen, bestemd tot prijs in de loterij die bovengenoemd genootschap voornemens is te houden, onder goedkeuring van het Bestuur, in het laatst der maand October of in het begin der maand November dezes jaars. Wij herinneren hierbij dat de loten a 75 cents te be komen zijn bij Mej. Kolff van Oosteivijk en dat de voorwer pen bestemd tot prij en kunnen bezorgd w orden bij Mej, Hoffman. Te eerste kamer der staten generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer Loopuyt heeft zijn ontslag ge nomen als lid der kamer. Al de laatstelijk door de tweede kamer der staten generaal aangenomen wetsontwerpen zijn in gekomen. De tweede kamer der staten generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeen geroepen tegen dingsuag 3 7 dezer, des namiddags ten twee ure. 13 Junij. Het nieuws uit Oost-Indie blijft voortdurend schraal.Hoewel de prijzen der rijst dalen, en de nieuwe oogst lang zaam ter markt komt, blijven de prijzen nog altijd hoogst aan zienlijk. De directeuren der m«iatsch«ppij voor de kolen-ontginning op Borneo zijn van hunnen togt teruggekeerd. De stand van /aken te Banjermassing schijnt nog niet van dien aard te zijn, om de werkzaamheden aan de mijnen aldaar te hervatten; men schijnt meer genegen tot exploitatie van den holenrijkdoin te Koeteit, waarvan men hooggespannen verwachtingen koestert. Op verschillende plaatsen heeft men weder zeeroovers gezien. Vfgezonden oorlogschepen komen meestal vruchteloos terug. Meer dan tijd wordt het, dat de oorzaken dier mislukte tog- ten bekend worden, en dat de regering al hare krachten in- spanne om voor goed de veiligheid harer onderdanen te ver zekeren. De vrachien zijn gelijk ie denken was, weder lager; daar de te verwachten scheepsruimte volstrekt in geene evenredigheid is met de voorhanden producten. Ook is voortdurend stilstand in den handel van invoer-artikelen voor de inlanders wegens de hooge prijzen der levensmiddelen. l)e tijdingen uit Banjermassing bpginnen overigens meer gerust- itellendte w orden. Naar veler oordeel is de oorlog daar zco goed als ten einde, en zal, al wat er te doen overblijft, zich bïpa- len tot het uitzenden van patrouilles ter vernieling van eenige op zich zeiven staande rooverbenden. 14 Junij. Yan tijd tot tijd lekt iets uit van de redenen, die de japansche regering bewogen hebben een gezantschap naar Europa te zenden. Nu verneemt men, dat het voornamelijk is. om aan die re geringen, die met de japansche verbonden hebben gesloten, uitstel te verzoeken van de uitvoering van eenige artikelen van het tractaat ten opzigte van de opening van eenige havens in Japan voor den handel. Na Frankrijk, dat zij aangenaam en Engeland, dat zij stijf schijnen te vinden, bezocht te hebben, zullen zij morgen ook hier aankomen, en onze regering schijnt alies in het werk te stellen om die ontvangst luisterrijk, en hun verblijf in ons land zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is te hopen, dat de indruk daardoor op de japansche gezanten +e weeg gebragt, gunstig zij; want de handel door verschillende personen op Japan gedreven, is reeds zeer be langrijk, en bovendien zijn voor de Nederlanders aan datzelfde land historische herinneringen verbonden, daar onder den eer sten Napoleon de hollaiidsche vlag slechts op het tot Japan behoorende eiland Decima is blijven waaijen, toen zij overal elders was verdwenen. Naar men verneemt, heeft de regering zich onlangs op nieuw tot het gouvernement van den keizer van Frankrijk gewend, ten einde ook voor ons de handelsvoordeelen te be dingen, die uit de tractaten, met andere mogendheden geslo ten, voor deze voortvloeiien, en is de fransehe regering bereid gevonden om ook met Nederland onderhandelingen te openen. Onze gevolmagtigden zijn reeds aangewezen, zijnde de beeren Mr. L. Ligthecvelt, onze gezant te Parijs en Mr. P. P. van Bosse. lid van de .weede kamer der staten-generaal, met den heer Mr. B. Uytenhoven, referendaris bij het departement van financien, als secretaris. De twee laatstgenoemde heeren zuilen zich eerlang tot dat doel naar Parijs begeven. Ley den, 7 Junij. Heden hield de commissie voor het landbouw-ouderwijs, uit de hollandsche maatschappij van land bouw benoemd, ingevolge het voorstel der afdeeiing Gouda en omstreken, op Zumerzorg hare laatste vergadering, waarin besloten werd, haar rapport, zoowel met betrekking tot de op te rigten landbouw-scholen, als ten opzigie der voorgt - stolde maatregelen om het landbouw-onderwijs ten platten land» meer algemeen te maken in het eerstvolgende nummer der me- dedeeliiigen en berigten van genoemde maatschappij te doen opnemen, opdat alle leden daarvan kennis zouden kunnen nemen, en vooral de afgevaardigden ter aanstaande al ge in eene vergadering niet onvoorbereid in deze hoogst belang rijke zaak zouden behoeven te besiissen. Moordrecht, 12 Junij. De stand der veldgewassen in den Zuidplaspoider mag over het algemeen gunstig wor den genoemd, dat vooral van de aardappelen kan worden gezegd. Men vreest echter, dat de opbrengst van het koolzaad niet beantwoorden zal aan de goede verwachting, welke daarvan vroeger in de lente gekoesterd werd. Tilburg, 11 Junij. De stand der te veld staande graan gewassen, even als die van de tuinvruchten is voorbeeldeloos schoon. De verkwikkende regen der laatste dagen, heeft dien toestand n >g bevorderd, zoodat alles wel vier weken vroeger dan andere jaren rijp zal zijn. Men verwacht een rijken oogst van alle gewassen zonder onderscheid. De vroege aardappelen begint men reeds hier en daar te rooijen; zij vallen aanvankelijk zeer goed uit. Men heeft in deze stre ken veel jannen gepoot, waarvan men zich een goed resultaat voorstelt. De nieuwe aardappelen gelden hier thans 3 a/4 het mud. Oude zijn er vooral nog in overvloed. Enschede, 10 Junij. In de raadsvergadering van 4 dezer is vastgesteld het algemeene plan voor den wed er-op bouw der stad. Volgens dit plan zullen niet alleen de rig- tingen der .straten aanmerkelijk worden verbeterd, en zullen deze op eenige plaatsen worden verbreed, maar zullen tevens de bestaande hoofduitgangen, de Veld- en Echpoorten zeer veel verbeterd en drie nieuwe voorname uitgangen uit de binnen stad aangelegd worden. Bij het besluit van vaststelling van dit bouwplan is tevens aangenomen het principe van schade vergoeding, ook voor hen, die, ten gevolge der wijzigingen nieuwe fundament en moeten leggen. De hoegrootheid dier ver goeding nader te regelen. Hoe verbazend de hitte bij den brand op verschillende plaatsen is geweest, zal men eeuigzins kunnen nagaan, als wij mededeelen, dat er blaauwe dakpannen zijn gevonden, welke geheel ineen geloopen waren, en blijkbaar in toestand van smel ting zijn geweest; dat uit de puinen verschillende brokken zijn gehaald, die bestonden uit een» te zamen gevloeid g< - smolien metaal, ijzer, koper, glas vermengd met eveneens ge smolten poraelein, gruis van steenen, enz.; dat onder meer een metalen klok, welke op den tor» -< van het raadhuis ge plaatst was, geheel is versmolten en zoodanig vervloeid, dat geen herkenbaar stuk is terug gevonden en alle overblijfsels van dat metaal in met ijzer en steen te zamen gevloeide mnCQt o 71111 «rovrvn !or - O Naar de minste berekening zijn tegenwoordig 4 millioen menschen in Europa onder de wapenen, en dus gedurende dien t jd voor de maatschappij grootendeels verloren. Naar die berekening bestaat het leger van Oostenr jk uit 73S,300, van Pruissen uit 719,100, van Rusland uit 850,000, van Frankrijk uit 626,000, van Groot-Brittanje en Iniie uit 535,000 man, enz. De kosten om die manschappen te kleeden, te voeden cu te betalen op ƒ400 per hoofd gerekend, maakt eene som van 1600 millioen; maar hoe groot deze som is, nog is zij gering in vergelijking van het verlies, dat door de staande legers wordt toegebragt aan de voortbrengende kracht der volken. Die kracht gebezigd, voor den landbouw of de nijverheid zoude in plaats van kapitaal te vernietigen, meer dan he.' dubbele kunnen voortbrengen, en zoo de landen verrijken, die nu door hun onderhoud maar al te dikwerf worden uit geput. Door het kantongeregt alhier zijn op den ll^n Junij j[# veroordeeld G. V. tol eene geldboete van ƒ10.en in de kosten ter zake van het baggeren van slibbe in den IJssel, op minderen afstand dan 20 ellen van den vasten wal zonder vergunning. W. P. in eene geldboete van ƒ3.en in de kosten we gens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst s taanden grond. A. v. W., B. de E. en L. B., ieder in eene geldboete van ƒ1.Subsidiair bij wanbetaling ieder 1 dag gevange nisstraf en solidair in de kosten, ter zake van overtreding van de verordening op het verhuizen, enz. P. N. en K. T., ieder in eene geldboete van 50 centen en in de kosten, wegens het rijden met een kruiwagen over de klinkerstraat. D. D. in eene geldboete van ƒ3.Subsidiair bij wanbe taling 1 dag gevangenisstraf en de kosten wegens het invoe ren binnen de gemeente van vleesch, zonder dat hetzelve door een der keurmeesters, gekeurd, gezond en goed bevonden was. voor de Zuidiïorn, herkozen G. Re:uders. Appingadam, herkozen J. F. Zylker. Assen, herkozen Mr. P. van dtr Veen. Leeuwarden, herkozen Dr, IV. H. Idzerda Sneek, herstemming tusschen Mr. A- F. Jongstra en Jhr. IV. H. Lyclama d Nyeholt. Dokkum, herkozen J. T. ter Bruggen HugenltoUz. Zwolle, herstemming tusschen Mr. G. A. de Meester en Mr. G. Grom van Prinsterer. Almelo, lierk jzen Mr. G. M. van der Linden. Zutphen, herkozen Mr. IV. II. Dullert. Arnhem, herko en Mr. JE. harou Mackay. Nijmegen, herkozen Jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, terwijl in de plaats van Jhr. G. E. G. C'. K. Dommer van Poldersre/d, overleden, gekozen is Mr. C. J. A. llejdenrijck. Tiel, herkozen Mr. V'. P. C. van Lith de Jende. Amersfoort, herstemming tusschen Mr. II. A. M. van Asch van Wijk en Mr. Verlorm van Themaat. Utrecht, herkozen Mr. N. P. J. Hen. Hoorn, herkozen II. Mensonides Alkmaar, herkozen Mr. A. A. Poo-rtman. Haarlem, herstemming tusschen F. A. baron van Hall en den Generaal-Majoor van Muiken. Amsterdam, herkozen Mr. G. C. J. van Reencagekozen Mr. M. II. Godefroi en Mr. J. Heemskerk Bz. Leyden, herstemming tusschen P. H. baron Taets van Ame- ron gen en Mr. G. Groen van Prinsterer. Gouda, herkozen M. A. F. H. Hofman. Delft, herkozen Mr. W. Wintgens. Rotterdam, herkozen Mr. A. Hoynck van Papendrecht cn J. D. Fransen van de Putte. \s Gravenhage, gekozen Mr. J, Kappeyne van de Coppello. Dordrecht, herkozen Mr. G. M. de Raadt. Gorïnciiem, herkozen IV. C. M. Begram. Middelburg, herstemming tusschen Mr. IV. P. Vis en Mr. baron S. van Heemstra. Zierikzee, herkozen Mr. S. II. Anemaet. 's Bosch, herkozen Mr. A. F. X. Luyben. Breda, herkozen N. B. H. Giajé. Tilburg, herkozen Mr. F. J. Jespers. Eindhoven, herkozen Mr. A. A. J. Mejlink. Maastricht, herkozen C. A. baron de Bieberstein Bogall<< Zawadsky. Rcermonde, herstemming tusschen Mr. P. I. de Lom de Ber t en F. baron de Kever berg. Hieruit blijkt, 1. dat vier nieuwe 'eden gekozen zijn, namel'jk de heeren Keij- dennjck, Godefroi, Heemskerk Bz. en Kappeijne van de Coppello te Nijmegen, Amsterdam, Amsterdam en 's Ilago. 2. Dat niet herkozen zijn Heemskerk Bz. tc Haarlem eu van Franck te Amsterdam. 3. Dat in zeven districten moet worden overgestemd, namelijk in Sneek, Zwol, Amersfoort, Haarlem, Leyden, Middelnuru en Roermond, welke herstemmingen, bij min. beschikking van 12 Junij, moeten plaats hebben op dingsdag den 24 dezer. Aan H. Uw ingezonden stuk in üj Goudsche Courant van 11. Zon dag, is klaarblijkelijk met het doel geschreven, iemand te grieven. Gij kunt natuurlijk niemand anders bedoelen, dan den Heer te Krimpen. Nu wil ik u alleen gevraagd hebben, door middel van hetzelfde blaadje, waarvan Gij u hebt bediend, of het edelmoe.lig is, een stak te schrijven alleen met het doel om iemand te grieven. Verschuil u niet achter uwe voorgewende vrees, alsof Gij bang waart, dat de minister Thorbecke weder als burgemeester deze ge meente aan zoude stellen. Indien Gij eeuigzins op de hoogte waart, zoudt Gij moeten weten, dat daaraan zelfs geene ge dachte zijn kan, aangezien in dit geval het spreekwoord om gekeerd wordt, en gij 0erust kunt zeggen, in plaats van: eens burgemeester altijd burgemeester, eens burgemeester af altijd burgemeester af. En veronderstel eens, dat uwe vrees bewaarheid werd, zoude het daarom wel zoo veel slechter met de krimpensche gemeente gesteld zijn? Gij zegt, dat onze Gemeente sedert jaren door onaangen.ime haarkloverijen be roerd wordt, en wenscht daarom eeneii burgemeester, onafhan kelijk en ferm, om aan die haarkloverijen een einde te maken. Ik wil u alieen gevraagd hebben, of Gy het niet met my eens zijt, dat door de benoeming van den heer deze onaangename zaken voor een groot gedeelte zouden ophou den? De nieuwe schooi, waarvan de heeraltijd een sterke tegenstander was, staat nu tochde gezondheid der kinderen en van den onderwijzer kan niet meer in de waag schaal gesteld worden door een voor het onderwijs alleronge- schiktst locaal; een burgemeester kan niet meer zoo veel kwaad doen dan vroeger, gesteld eens, dat hij zulks wilde, en als wij nu rust en vrede in de gemeente kunnen koopen door de benoeming vantot burgemeesier, laten wij ons dan gerust aansluiten aan hen, die, zoo als gij zegt, den heer vroeger zijn ontslag bezorgd hebben, en nu druk in de weer zijn, ZEd. hier weder als burgemeester te krijgen, en den minister Thorbecke verzoeken, dat het hem beha gen moge, voor deze keer eene uitzondering te maken, en eenen eens ontslagen burgemeester weder aan te stellen, want gij zult het toch met mij eens zijn, dat, hoe slecht een mensch vroeger ook geweest zijn moge, terugkeer van den weg des kwaads altijd mogelijk is, en even als er op alle regels uitzonderingen bestaan, zal er ook wel van tijd tot tijd eene uitzondering gemaakt kunnen worden op den regel: z/Een vos verliest zijn staart wei, maar zijne streken niet.4' Krimpenajd Lek. X. 6 Junij 1862. Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst). Gouda, 12 Junij. Zeeuwsche witte tarwe ƒ10,50 a 11,50. Dantziger dito ƒ11,75 a ƒ12,00. Roode dito ƒ11 a ƒ11,25. Araerik. rogge 7,75 a ƒ8,00. Pruisische ƒ7,25 a 7,70. Gerst, puike 5 a 5,25. Gerst voeder ƒ4,00 a 4,50. Ha ver ƒ3,00 a ƒ4,00. Boekweit belgische ƒ225. a ƒ230. Dito fransehe 150. a 160. De veemarkt met geringen aanvoer, de handel traag; vette schapen en lammeren vlug, magere schapen en lammeren iets levendiger, magere varkens en biggen met goeden aanvoer traag. Kaas aangevoerd 70 partijen, prijs 17 a ƒ20. Goeboter 0,92 a ƒ1,00. Weiboter 0,^0 a ƒ0,83.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2