ÖMtcnUnïï. ömnenlanb. Ingezonden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Middelbaar Onderwijs. London, 12 Jmi ij. l>e Times juicht het denkbeeld toe der fransche bemiddeling in de vereenigde staten, die strek ken moet tot vesiiging van twee republieken. Indien de zuidelijken, hoewel bukkende voor het geweld der wapenen, volharden in hun afkeer van het Noorden, zoude er geen reden bestaan om hen tot voortdurende onderwerping te dwingen. 14 Juuij. De geruchten, dat Frankrijk en Engeland voor nemens naren eeue schikking der amerikaansche geschillen voor te steilen, werden gisteren avond in het parlement door graat Russell en lord Palmerston bepaaldelijk gelogenstraft. Eerstge noemde verklaarde in het hoogerhuis zeer uitdrukkelijk, «L* die volstrekt ongegrond waren, en dat ook naar zijn inzien het oogenblik tot onderhandelingen daarover zeer ongunstig uit- g°kozen 3ch#»en. Ook lord Palmerston liet zich in het lagerhuis in denzelfden gee-t uit. liet biitsch gouvernement, zeide hij, had met dat van Frankrijk geene onderhandelingen omtrent eene bemidde ling in het amerikaansche geschil aangeknoopt, en het was ook geenzms voornemens voor het oogenblik dergelijk voorstel aan de strjdvoerende partijen te doen. Gisteren is m t de 4Yest-lndische mail de tijding te Li verpool aangebragt, dat drie schepen te Jamaica waren aan gekomen, met ladingen katoen uit de zuidelijke staten. Zij waren aan het blokkade-eskader ontkomen. 16 Junij. Graaf Russell heeft heden in antwoord op eene interpellatie van lord Normanby, te kennen gegeven, dat Gari baldi eene militaire expeditie tegen Yenetie georganiseerd had, doch dat die beweging door de italiaansche regering onder drukt is. Lord Brougham heeft de hoofden dier beweging sterk gegispt. Parijs, 12 Junij. De vers1 rking welke de regering eerst daags naar 3Ie\ieo zendt, bedraagt 4000 man; zij heeft last gegeven, om deze troepen, die onder bevel staan van den generaal Forey. onmiddellijk te doen scheep gaan. Aanvankelijk was bepaaid, dat men geene nieuwe versterking voor October zou zenden, zoodat deze wijziging het vermoeden wettigt, dat on:e troepen in Mexico eene nederlaag geleden hebben, hoe men dit cok ontvein/en moge. 13 Junij. Pijnlijk is de indruk, door deze onzekerheid ten aanzien van Mexico veroorzaakt, daar men het fransche bloed en geld zoo ligtzinnig ziei verspillen voor een bijna ongekend deel. Alles bewijst, dat Engeland en Spanje wel gelijk hadden 0111 zich terug te trekken uit eene onheilvolle expeditie, die voor des keizers politiek zeer ongunstige en onverwachte gevolgen kan hebben. Het is den dagbladen verboden, om uit de buitenlandsche berigten over te nemen, die volhouden, dat ons leger in Mexico door ziekten wordt gedecimeerd en van Puebla is teruggetrokken. 14 Junij. Eene dépêche uit Yera-Cruz van 15 Mei,berigt, dal de Frunsehen voor Puebla slag hebben geleverd, die lang heef' geduurd en roemrijk is afgeloopen. Zij zouden den volgenden dag Puebla binnentrekken. Benden Guerillas on derschepten op verschillende plaatsen de gemeenschap tus- schen Pu ebb en Yera-Cruz; maar er waren maatregelen ge nomen, 0111 het welslagen der operatien te verzekeren. Naar men verneemt zouden uit Petersburg depêches ontvangen zijn, waaruit blijkt, dat Itusland zich geneigd toont, om tot ut erkenning van het koningrijk Italië over te gaan, zonder af te wachten, wat te dien aanzien Prui sen zal doen. Het is echter twijfelachtig of Rusland hierin zal toegeven, zonder vooraf verzekerd te zijn van Frank rijks weder- keerige toegevendheid tot herziening van het tractaat van 1855. 15 Junij. De moniteiir bevat een berigt uit Mexico, waaruit blijkt, dat het fransche leger tot Amozoque op drie mijlen afstand» van Puebla is voortgerukt. De generaal de Lorencez meldt in zijne dépêche vau 9 Mei, dat het leger het kampement te Amozoque op het plateau van de Anahuac bezet hield. De aanval den 5den op Guadalope, de vesting, die Puebla beheerscht, scheen vruchteloos afgeloopen te zijn. Sedert had geen ander treilen plaats gehad. De keizer lieeft onmiddellijk de noodige maatregelen genomen, om aanzien lijke versterkingen naar Mexico te zenden. Het stadhuis te Bordeaux is in den laten avend van den 12den dezer geheel door de vlammen verwoest. De brand is omstreeks elf ure ontdekt. De oorzaak is onbekend. De schade is zeer groot, en vooral wordt het betreurd, dat het zeer belangrijke archief der stad bijna geheel is verloren gegaan. 16 Junij. Bij de wetgevende vergadering is ingekomen een additioneel artikel op het budget, waarbij ten behoeve van het ministerie van oorlog en marine een crediet van 15 mil- lioen voor de mexieaanscae expeditie geopend wordt. Er is bevel gegeven, om oorlogschepen gr reed te maken tot het vervoeren van troepen naar Mexico; men spreekt van 5000 man. Mazzini, die in langen tijd niets van zich had doen hooren, heeft weder een manifest openbaar gemaakt. De volks leider z gt in dit stuk onder anderen, dat hij zich aan de zij de der regering geschaard heeft, zoolang zij Let werk der ita liaansche eenheid scheen voort te zetten; maar thans, nu de staatkunde van werkeloosheid ruim spel gekregen heeft, her neemt hij, overeenkomstig zijn vroeger woord, zijne algeheele vrijheid van handelen. Rome en Yenetie moeten, volgens hem, zonder uitstel met Italië vereenigd worden. Zijn aanhang zal du? waarschijnlijk weldra weder pogingen in het werk stellen tot bc+ organiseren van eene expeditie op een of ander punt. Nadere berigten van mexicaansclien oorsprong geven de zekerheid, dat de Franschen den 5"en mei eene nederlaag ge leden hebben De Mexicanen onder den generaal Zaragosa, hebben 25 gevangenen, waaronder een luitenant, gemarkt. De regering lieeft den generaal belet, om naar Amozoque op te rukken en aanvallend te werk te gaan en wel uit aanmer king, dat men thans weiiigt tot eene schikking zou kun nen komen. Marseille, 17 Junij. Heden zijn met de postboot uit Rome 360 passagiers aangekomen, waaronder kardinaal Donnet, twee spaansche kardinalen en dertig bisschoppen. Het 20ste bataiilon jagers is in den avond van den 14 uit Rome ver trokken. Het zal gevolgd worden door twee regimenten, bene vens eene compagnie der genie, die naar Frankrijk terug keeren. St. Nazaire, 17 Junij. Het fregat Montezuma, met den admiraal Jurien de la Gravière aan boord, is in liet gezigt. Morgen kan hij te Parijs zijn. Brussel, 13 Junij. Naar m"n verneemt houdt de regering zich bezig met de redactie van een wetsontwerp, waardoor aan de bewoners van Antwerpen zekere tegemoetkoming zon wor den verleend; genoemd ontwerp zou de verklaring bevatten van Antwerpen tot eene vrijhaven. 15 Junij. Het bulletin heden ochtend omtrent den toe stand des konings uitgegeven, meldt, dat de doorluchtige lijder een onrustigen nacht heeft doorgebragt, ten gevolge van pijnen in de blaas; de toestand der longen neemt echter in beterschap toe. 17 Junij. De toestand des konings is werler zoo zeer verbeterd, dat indien zich geene ongunstige verschijnselen voor doen, geene verdere oflicieele bulletins meer zullen worden uit gegeven. Berlijn, 12 Junij. De groote spoorwaggonfabriek der IIH. Jungbluth alhier, is dezer dagen door de vl au men ver nield; sedert 182S is de hoofdstad door een zoo grooten brand niet geteisterd. Ook is het dorp Naundorf onlangs eene prooi der vlammen geworden, bijna geene enkele woning is gespaard ge: leen. 13 Junij. De schade aangebragt door den braad, die on langs Petersburg teisterde, is zeer aanzienlijk. Eene enkele assurantie-maatschappij verliest ruim een miliioen zilver roe bels. Öp den 4den sloegen op vier plaatsen te gelijk de vlammen uit. Bij liet jongste onheil, waarbij de bazars, Apra- kin en Sehukin, werden vernield en het ministerie van bin- nenlandsche zaken een prooi der vlammen werd, had men het behoud van de rijksbank slechts te danken aan het omloopen van den wind. Frankfort, 11 Junij. Alle mededeelingen uit Zuid- Duitschiand komen daarin overeen, dat de wijnstok reeds «heeft uitgebloeid en uitmuntend staat. Alleen het w ijnjaar 1822 is met het tegenwoordige te vergelijken, dat zelfs het ko meetjaar 1811 overtreft. 12 Junij. Van eene goed onderrigte zijde wordt verze kerd, dat de oostenrijksche regering zich geneigd heeft betoond, om belangrijke concession te doen aan de overige duitsclie staten, ten einde de handelsbetrekkingen met onze naburen op beteren voet te stellen dan tot heden het geval is. Uit Gotha wordt berigt, dat het wetsontwerp betreffende het lager onderwijs, verscheidene bepalingen bevat, strekkende, om den invloed, tot heden door de geestelijkheid op het on derwijs uitgeoefend, geheel te weren. Deze bepalingen hebben den on verdeelden bijval van de vertegenwoordiging en van de bevolking ondervonden. Dresden, 16 Junij. De tweede kamer lieeft heden met algemeene stemmen hare toestemming gegeven tot liet toetre den tot het handelsverdrag met Frankrijk, overeenkomstig het rapport der commissie. Turijn, 16 Junij. Yan wege het ministerie is bij de kamer ingekomen een ontwerp van wet, betreffende de con cessie van spoorwegen in de zuidelijke provinciën en andere in Lombardije, aan de maatschappij Talabot-Rothschild. 17 Junij. In antwoord op eene interpellatie heeft de heer ïtatazzi heden met verontwaardiging het gerucht gelogenstraft, als zoude Victor Emanuel de oplossing der romeinsehe kwestie gekocht hebben door den afstand van het eiland Sardinië. De kamer heeft deze verklaring des ministers levendig toegejuicht. Madrid, 12 Junij. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Calderon Collantes verklaard, dat hij den generaal Prim in tijds heeft kennis gegeven van de candidatuur van een vreemden prins voor den troon van Mexico, en dat hij hem instruction heeft gegeven, om te beletten, dat die candi datuur de zege zou behalen. Hij keurt het besluit goed, om de troepen terug te trekken. Ten slotte zeide de minister, dat Prim ingevolge zijne instructien had gehandeld, die in den geest van liet londensche verdrag gesteld waien. Yera-Cruz, 15 Mei. De fransche gezant de Saligny en de generaal de Lorencez, vergezeld van den generaal Almonte, rukken naar Mexico op en bevinden zich waarschijnlijk in de nabijheid dier stad, welke door Juarez verdedigd wordt. De gemeenschap is afgebroken tussehen het binnenland en Yera- Cruz, waar nog altijd de gele koorts woedt. Men verwacht aanzienlijke versterkingen uit Frankrijk. New-York, 4 Junij. De zuidelijken hadden 30 Mei de noordelijken aangevallen, waren door de linirn heenge broken en hadden zich meester gemaakt van geschut en ba gage. De tegen hen afgezonden brigades stuitten echter hunne vorderingen en herwonnen het verloren terrein. Den volgen den dag herhaalden de zuidelijken den aanval, doch werden nu op alle punten teruggeslagen en wel met aanzienlijk ver lies. Mac Cleilan bevindt zich thans op vijf mijlen afstands van Richmond. De noordelijken hebben 300 man verloren, doch het verlies der zuidelijken is nog veel grooter. Fremont bevindt, zich op acht mijlen afstands van Charleston na de zuidelijken bij Strasburg geslagen te hebben. Gouda, 18 Junij. De geboortedag van iï. M. de ko ningin is gisteren gevierd door liet uitsteken der nationale vlag van openbare en bijzondere gebouwen. Om het ongun stige weder is de parade uitgesteld, doch in den avond heeft het muziekkorps van het alhier in garnizoen liggende 4e re giment infanterie eenige stukken op het marktplein uitgevoerd. In de fries'he courant van 16 dezer leest men: Men schijnt bevonden te hebben, dat er eeue bagatel van 115 miliioen galden uit de geduldige indische balen is zoel geraakt. Wie <!e e monsterachtige curiositeit (niet een mon ster zonder w i..r!e) te regt brengt, zal hebben eeue genereuse belooning, be«: nude in de dankbaarheid van allen, die liet wei uieeneii met het vaderland. Men adressere zich, onder letters O. P. aan het ministerie van koloniën. Sommige be moeizieke liberalen ie b. v. het H indels- en Effectenblad) meenen, dat de openbaring van dit nieuwtje moet leiden toi het uitzigt der noodzakelijkheid, om 's lands koloniën ook te rekenen tot de bezittingen des rijks, met andere woorden, dat de natie ook meer van de indische zaken moet zien dan chi- nesche schimmen. Ai te maai aanmatiging, niet waar? De vrouw van een landbouwer heeft proeven genomen omtrent een gewijzigd gebruik van zeep en ontdekt, dat, als men bij vijf ons zeep 23 wigtjes borax voegt, welke men in liet water laat smelten zonder liet te doen koken, men niet al leen de helft der kosten van de zeep en drie vierde van den arbeid in het wasschen bespaart, maar dat het op deze wijze gewasschen linnen veel witter wordt. Daarenboven wordt de bijtende uitwerking der zep daardoor geneutraliseerd, terwijl de huid der handen bijzonder zacht wordt. Amsterdam, 17 Junij. Gisteren avond ten ruim 10 ure, brak een hevige brand uit in de Siroop-fabriek van de II. II. Mes en Greef, buiten de Raambarrière. Het gebouw* is ge heel in den ascli gelegd, terwijl men eerst omstreeks 4 ure in den ochtend den brand meester was. 's Graveilliage, 16 Julij. Z. M. de koning wordt don derdag e. k. van het Loo alhier teruggewacht. H. M. de koningin zal maandag van liet Loo op het huis ten Bosch aankomen. De Japansche gezanten zijn zaturdag 14 dezer de3 mid dags ten 12 ure te Rotterdam aangekomen en feestelijk ont vangen. Yoor half drie vertrokken zij per extra trein her waarts en zijn aan het tot hunne ontvangst ingerigte hotel Bellevue afgestapt. Heden namiddag ten één ure zijn de tw*ee eerste gezanten en drie personen van hun gevolg bij den minister van bui tenlandsche zaken toegelaten. De overige leden van het ge zantschap hebben dc wasch- en badinrigting alhier bezogt en ve-*rolgens een geruiraen tr 1 vertoefd in den rijken bazar va- de HH. Boer en zoon. De eerste kamer der staten generaal heeft maandag 16 de/er eeue zitting gehoudeu, waarin is ingekomen een kon. besluit van 12 dezer, betrekkelijk het eervol ontslag, ver leend aan mr. J. A. Jolles, op zijn verzoek, als minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten. Na eenige mededeelingen van den voorzitter werd de be raadslaging over een aantal wetten bepaaid op woensdag ten elf ure. Heden wordt voor de arroudissements-regtbank te Am sterdam behandeld de zaak van den kassier-generaal der ne- derl. bank J. A. van Hinsbeek. th tas voortvlugtig, beschul digd van ten nadeele der bank arglistig te hebben ontvreemd en zich toegeëigend eene som van 233,500, tijdens hij in dienst. wvas van die iurigting en in het geuot eener jaarwedde van ƒ6000, eener toelage van 1200 en van vr.je woning. 17 Junij. Heden werd in de residentie de heugelijke verjaardag van H. M. de Koningin gevierd door het uitsteken der vlaggen eu door het houden eener groote pinde in de Maliebaan. Het Japansche gezantschap heeft in open rijtuigen de parade bijgewoond. Des avonds werd in het bosch eene prachtige illuminatie ontstoken, die uitmuntend slaagde. In de stad waren voor de gebouw en der depar ementen van algemeen en proviuciaai be stuur, schoone gas- en andere illuminatien aangebragt. Men verneemt, dat de ontwerpen nopens de geneeskun dige wetgeving zeer spoedig aan de tweede kamer zullen wor den aangeboden. Heden middag ten half drie ure, heeft er eene buiten gewone ministerraad plaats gehad. 'S HertogenboSCh., 16 Junij. Gisteren avond omstreeks 87* ure zag men vau onze wallen een vreeselijken vuurgloed boven de gemeente Bokhoven opstijgen eu bleek het aldra dat daar een verschrikkelijke brand woedde. Thans vernemen wij, dat er vier huizen, waarvan een bewoond door vier huisge zinnen zijn in den asch gelegd. In dit laatste huis moet de brand ontstaan zijn; de oorzaak is echter onbekend. De spuiten van Engelen en Ylijmen moeten goede diensten gedaan hebben. N «ar men zegt is alles verzekerd. Zitting van Lingsdag 17 Junij. De heer van Heyden Reinesteyu lieeft schriftelijk kennis gegeven, dat hij verhinderd werd de zitring bij te wonen. ingekomen de volgende wetsontwerpen: 1°. houdende wij ziging van hoofdstuk X der begrootiug over lstfl; 2°. dat regelende het middelbaar onderwij*: 3°. dat tot aanvulling der wet van lb51 wegens de militaire pensioenen bij land en zeeiri '.gt; 4°. de onteigening van perceeien voor den spoor weg tussehen Utrecht en Zwolle, en 5°. dat tot onteigening van perceeien voor den spoorweg tussehen Roosendaal en Ber- gen-op-Zoom. l)e drie eerste zijn reeds gedrukt, de twee Kui sten zullen gedrukt worden; al deze ontwerpen zuilen a n de afdeelingen worden verzonden Nog is ingekomen een koninklijk besluit, houdende het eervol ontslag op zijn verzoek van den beer mr. Jolle*, als minister voor de hervormde eeredieust. Aangenomen voor ken nisgeving. Yóorts eene missive van den minister van marine, ten ge leide van bet rapport der speciale commissie van oudcr/o k over de vraag nopens het pantseren van schepen. Plaatsing in de boekerij. Ten gevolge van de benoeming laatstelijk van den heer mr. van Meeussen tot minister der R. K. eredienst, is eene vacature ontstaan in de commissie van enquê e der m irine. De voorzitter stelt voor de aanvulling van een ander lid te bepalen op morgen ten 11 ure Goedgekeurd. liet eindverslag over het ontwerp van tarief is gereedde beraadslaging daarover wordt bepaald vrijdag aaust. ten 11 ure. Onder de voornaamste takken van ons volksbestaan beklee- den handel en zeevaart wel de eerste plaats, en toch, hoe weinig ondersteuning en hulp genieten zij van den staat, die dagelijks hun leven wagen oui den koopman zijne koop waren uit verre landen te bezorgen. Help u zei venis een uitmuntende spreuk, wanneer die al gemeen wordt toegepast, maar wanneer men nu het ontwerp van wet op het middelbaar onderwijs nagaat en ziet, hoe gezorgd wrordt, dat eennuial goed ontwikkelde en goed on derwezen personen voor alle beroepen zullen worden gevormd, dan bevreemdt het zeer. niets te vernemen van het zeevaart-

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2