öuiteniflnh. öinncniönö. Tweede Kamer der Staten-Generaal. landbouw- gebaat zijn geweest. Dan hierop zrl wel weinig nitzigt bestaan, en 't getuigt wel sterk van 's ministers wei nige achting voor den landbouw, wanneer hij zegt, dat zulk eene school door zoo weinigen slechts zoude worden bezocht. Dat verwijt hebben onze groote landbouwers, mannen van hoo- gen stand, waaraan onze landbouw en daardoor geheel 't va derland zooveel is verpligt, niet verdiend, als zouden zij voor hunne zonen, aanstaande eigenaars van groote goederen, niet bcgeerig zijn naar hooger onderwijs in hun vak. De bepaling dat etn inspecteur toezigt op het landbouw onderwijs houden zal, is zeer wenschelijk. Hopen wij dat de regering deze gewigtige betrekking nu uiet aan een of anderen geleerden boeken-landbouwer, maar aan een degelijk praktisch man, wien het tevens niet aan wetenschap faalt, opdragen zal. Eere den man die twee ton gouds voor eene nieuwe zaak durft aanvragen, maar schande over het volk dat eene veront schuldiging daarover noodig heeft. Niet tonnen gouds maar inibioenen zal het voordeel bedragen, dat eene betere opleiding der nijveren in den lande, geven kan, daarom er ook, zoo noodig, niet twee ton maar twee millioen met blijmoedigheid voor gegeven. Zeer te betreuren zoude het voor den landbouw te achten zijn, wanneer de wet zoo als die ontworpen is, werd aangeno men. Laat ons hopen dat hare gebreken vooraf zullen worden hersteld; te geruster mogen we dit doen, om dat de minister, die haar indiende, ook in net inzien en erkennen van dwaling getoond heeft een groot man te zijn. J. B. S. Londen, 19 Junij. Volgens berigten uit Quebec heeft een iu de St. Lewis voorstad aldaar op den 7 Junij uitge barsten brand 120 woonhuizen vernield; daar die meestal van hout waren opgetrokken, konden de vlammen niet gestuit worden. 20 Junij. In het lagerhuis gaf de heer Layaru. eenige inlichtingen over het gebeurde te Belgrado. Het bombardement was noodzakelijk gew orden door het vermoorden van eenige Turken en andere oproerige handelingen. Het turksehe gou vernement had on~e regering berigt, dat het een onderzoek zou instellen en daartoe eene commissie afzenden. De amerikaansche aangelegenheden w erden tot veler te- leurstelliug in deze zitting niet behandeld. De heer Lind say verklaarde, dat hij zijue motie dienaangaande tot 11 julij zou uitstellen, in de hoop, dat in dien tussehentijd het gouvernement de noodzakelijkheid zou iuzien, om de onafhan kelijkheid der zuidelijke staten te erkennen. Het is geenszins te voorzien, dat de w enschen van den heer Lindsay zoo spoedig zullen w orden bevredigd. De toestauu der zuidelijken is alles behalve gunstig en w einig geschikt om het minste vertrouwen in te boezemen. Integendeel wint de overtuiging meer en meer veld, dat de zaak d^r zuidelijken geheel hopeloos staat en dat het bomLgouveriiPmeut, door zijue overweldigende strijdkrach ten eu onuitputtelijke hulpbronnen weldra er in slagen zal om zijne tegenstanders tot onderwerping re brengen. -28 Junij. Den 21 dezer had in de fabriek van percussiedopjes der heeren Walker en C. te Birmingham, eene vreeselijke ont ploffing plaats, waarbij acht menschen het leven verloren en een groot aantal zoo gevaarlijk werden gewond, dat men aan hun behoud wanhoopt. liet geheele gebouw werd door den schok vernield mi verscheidene belendende huizen zijn aanmerkelijk beschadigd. Parijs, 20 Junij. Gedurende de laatste dagen heeft te Rochefort een langdurige en zoo hevige storm gewoed, aU an ders gewoonlijk alleen in den winter plaats heeft. Verscheidene visscherssloepen zijn het gevaar tQr naauwernood ontkomen, en twee engelsehe brikken hebben zware schade geleden, terwijl men vreest, dat de bemanning der eene is omgekomen. Heden is de overeenkomst met Spanje, houdende defini tieve regeling der schuld aan Frankrijk, officieel bekend gemaakt. 28 Junij. In de zitting van het wetgevend ligchaam van heden, heeft het voorstel tot belasting van rijtuigen en paarden van weelde de goedkeuring der vergadering niet kunnen weg dragen en is naar de commissie terug gezonden. De regering neemt maatregelen om onze soldaten zooveel mogelijk tegen den noodlottigeu invloed van het klimaat in Mexico te behoeden, en de vreeselijke plaag, de gele koorts, die den manschippen meer nadeel toebrengt dan het bestrijden van den vijand paal en perk .e stellen. De reis is voor de dieren niet minder gevaarlijk daD het verblijf te Vera-Cruz voor de menschen. Van het eerste transport paarden, sterk 194 stuks, zijn er 10 levend te Vera-Cruz aangekomen; van eene tweede bezending van 237 stuks stierven er 231 gedu rende de reis. 24 Junij. De wetgevende vergadering heeft in hare zit ting van heden art. 16 betreffende het verhoogde regt op de suiker aangenomen, met 190 tegen 36 stemmen. Morgen stem- ming over het geheele ontwerp Men zegt, dat de fransche bezetting tot de provincie Home beperkt zal worden. Ook meldt men reeds uit Florence dat de Franschen de provincie Viterbo ontruimen. Doch deze berigten vereischen nog nadere bevestiging. Madrid verneemt men dat de koningin van Spanje gisteren van een prinses is bevallen. Brussel, 23 Junij. De koning heeft heden morgen weder eene operatie ondergaan, die zeer goed is geslaagd. Men denkt, dat ten gevolge dezer operatie, de steen, die den lijder zoo veel smart veroorzaakte, nu geheel is verdwenen. Dr. Civiale zal nog eenigen tijd hier blijven. WeeneiL, 19 Junij. De beraadslagingen in het huis der afgevaardigden over de begrooting voor Marine zijn niet in ministerielen zin geweest; de hoogvliegende plannen des mi nisters zijn derwijze gekortwiekt; dat alleen voor het hoog noodige gelden beschikbaar zullen gesteld worden. 21 Junij. Te Belgrado was 15 dezer een Servische knaap door turksehe soldaten vermoord. Daarover ontstond een bloedige strijd. Door bemiddeling der consuls werd de rust hersteld en trok de turksehe militie uit de stad. De bewoners der omstreken vereenigden zich in de stad, en in den morgen van 19 dezer begonnen de Turken de stad uit de citadel te beschieten, dat tot in den middag aanhield, zonder echter groote schade aan te rigten. De daar geves tigde oostenrijksche familien hebben op vier stoombooten de wijk naar Semlin genomen. Twee oostenrijksche postbeambten werden gisteren vermoord, de toegestroomde boeren plunderen vriend en vijand cn de stad is in staat van beleg verklaard. Berlijn, 20 Junij. In de gisteren gehouden zitting van het huis der afgevaardigden is de heer Grabow met 269 van de 273 stemmen herkozen als voorzitter. In het vervolg zal Je begrooting voor Maart in de pLats \an in September moe ten ingediend worden. Een der dagbladen zegt: Gaat men na de roekelooze wijze, waarop onder vroegere regeringen met 's lands geldmid delen werd gehandeld, dan moet men bekennen, dat het be heer in de drie laatste jaren daaraan niets toegeeft. Eene der gelijke opdrijving der uilgaven voor oorlog, zonder dat het plan bestaat om een oorlog te voeren, daarvan kan geen voor beeld worden aangewezen bij eenigen staat ter wereld. De verschillende partijen in het huis der afgevaardigden tellen thans het volgende aantal leden: De partij van vooruit gang 136, linker centrum 95, centrum 31, Polen 22. conser vatieven 10, vou Yincke 20, von Rür.ae 13. In de jongste zitting der tweede kamer in Hanover is uit officieele opgaven gebleken, dat zich in dien staat 900 on derwijzers bevinden, wier bezoldiging 30 thaler (/54.) niet te boven gaat en die eene vrije slaapstee en een vrij maal hebben bij de boeren der gemeente ieder op hunne beurt. Het gerucht houdt stand, dat liet ministerie zal aftreden, indien de beraadslagingen over het budget van oorlog tegen de rigting van het kabinet uitvallen. De protestantsche leden van het huis der afgevaardigden hebben na onderling overleg het besluit genomen, om het volgende voorstel bij het huis in te dienenHet huis der af gevaardigden gelieve bij de regering aar* te dringen om zoo spoedig mogelijk de evangelische kerk in het volle bezit te stellen van de zelfstandigheid, haar door de grondwet gewaarborgd. 23 Junij. Men verzekert, dat op de tijding, dat de keurvorst van Hessen het programma van het ministerie, de constitutie van 1831 en de kieswet van 1849 heeft aange nomen. de concentratie van troepen voorloopig is ingetrok ken. Men heeft zich echter voorbehouden, nadere besluiten te neinen, indien het keurhessische ministerie zijne beloften niet mogt nakomen. Kassei, 22 Junij. Gisteren is het ministerie tot stand ge komen. De keurvorst heeft de herstelliug der constitutie van 1831 en der kieswet van 1849 goedgekeurd. De nieuwe mi nisters zijn voor financiën en buiteniandsche zakeri, de procu- reur-geneiaal Debnrotfelser, voor justitie, de justitieraad Pheiffer, voor binnenlandsche zaken, de regeringsrad 1 Stiernberger, en voor oorlog de luit-kolonel Osterhausen. Men meent echter, dat allen voorstanders zijn der constitutie van 1860indien dit zoo is, dan is de vooruitgang niet groot, weshalve dc verwachting des volks bij het vernemen van de zamenstelling van het ministerie niet groot was en er zelfs eene bedenkelijke gisting bestond. 24 Junij. De 1 uit.-generaal von Ilayncu is heden voor middag met eene bijzondere zending naar Weenen en de gen majoor von Bardeleben des namiddags naar Berlijn vertrokken. De laatste met een eigenhandigen brief van den keurvorst aan den koning van Prmseu, waarvan het doel is het weder aan- knoopen der diplomatieke betrekkingen. Petersburg, 21 Junij. Bij keizerlijk besluit is de slui ting bevolen van alle militaire zondagscholen, omdat daarin valsche leeringen worden verspreid en pogingen aangewend, om de kweekelingen tot trouwbreuk te verleiden. Wijders wordt verboden om vreemde personen in de kazernen toe te laten. Turijn, 22 Junij. Garibaldi is naar Caprera teruggekeerd. De koning heeft eene deputatie van de kamer der afgevaardig den ten gehoor ontvangen; zij bood hem het onlangs vastge stelde adres van gehechtheid aan. De koning verklaarde, dat hij gaarne het adres aannam, dat hij de gevoelens daarin uit gedrukt deelde; dc koning deed een beroep op eend ragt, welke hij noodig acht, dat aan de uiterste partijen worde tegengesteld. Men verzekert, dat zich eene vereeniging van italiaansche en engelsche kapitalisten heeft gevormd, om in de zuidelijke provinciën de katoenteelt op groote schaal te beproeven. New-York, 12 Junij. De scheepsmagt der Federalisten op de Mississippi is, na de overgaaf van Memphis, naar Yicks- bnrg vertrokken. In Kentucky en in het oosten van Tennes see is de bevolking, voor zoo veel zij op de hand der Sepa ratisten is, in de weer, om eene onderneming van den ge neraal kirby Smith tegen Nashville tc ondersteunen. Men vermoedt, dat een gedeelte van Beauregard's leger (hetwelk onlangs Corinthe ontruimd heeft) het corps van K. Smith versterkt heeft. De Federalisten hebben te Nashville slechts eene geringe krijgsmagt. Het leger van den generaal M' C'lellan is met 20,000 man versterkt, en men zegt, dat nog 60,000 man naar hetzelve gezonden zullen worden. GrOUda, 25 Junij. De berigten uit Rusland wekken bij voortduring groote bezorgdheid. Aldaar schijnt zoo groote gisting te bestaan, dat men voor pogingen tot omwenteling beducht is. Eene algemeene ontevredenheid heerscht onder verschillende klassen der maatschappij. De boeren, wier toe stand door de opheffing der lijfeigenschap zoo zeer is verbeterd, zijn niet 'cvreden met het hun toegekende grondbezit en doen onredelijke eischen hooren. De adel, die zich reeds in zijne regten verkort acht, ducht nog gruotere benadeeiing en is misnoegd op de regering. De keizer ziet zijne goede bedoe lingen met wantrouw en begroet, en krijgt ondank ten loon zijuer welgemeende hervormingen. Intusschen moet men bij de moei- jelijkheid om juiste berigten uit Rusland te verkrijgen, zeer voorzigtig zijn met het aaunemen van losse geruchten. Het schijnt echter wel zeker te zijn, dat de geest van het leger ook ongunstig is, want daarvan getuigen de door de regering genomen maatregelen, b. v. het sluiten der militaire zondagscholen. Sedert den grooten brand te Petersburg op 9 dezer, zijn er in den uiorgen van den 12n weder eenige huizen in de asch gelegd. Ook te Kroonstadt heeft in den nacht van 13 op 14 dezer een brand gewoed, die gelukkig geene groote schade aanrigtte, doch men is daar even als te Petersburg voor verdere onheilen bevreesd. Intusschen beschouwen anderen ae zaak uit een geheel ver schillend oogpunt. Zoo hangen b. v. de leden van de fransche legatie te Petersburg ook wel een zeer donker tafereel op van den toestand in Rusland; van de z^menzweringen in het leger, onder den adel, de studenten en de landlieden, maar zij verklaren die verschijnselen uit de onophoudelijke worsteling tusschen de panslavistische partij en de duitsche, of de partij van het hof. De eerste w il den keizer en de administratie noodzaken, om Petersburg te verlaten, en Moskou tot hoofdstad van Rusland te maken: dit is ook de oorzaak van de menigvuldige branden, die in de tegenwoordige hoofd stad plaats grijpen. De hoofden van dc panslavistische partij verklaren, dat zij, even al- zij Moskou verbrand hebben te ilen de Franschen, ook de Duitschers door de vlammen uit Petersburg willen verjagen. Die toestand herinnert eenigzins aan die van 1789 in Frankrijk, toen de revolutie Bodewijk XYI wilde dwingen om Yersailles voor Parijs te verwisselen. Keizer Alexander heeft ook dien geest van besluiteloosheid en zwakheid, die de zegepraal dei revolutien zoo gemakke lijk maakt. Men schrijft uit Petersburg, den 12 Junij, wij leven thans in een ondragelijken atmosfeer. Ouze sehoune stad brandt sedert 14 Jagen bijna onophoudelijk aan alle kanten en zelfs blijft het midden niet gespaard. Eergister is eene waarde van meer dan honderd millioen roebels door de vlammen vernield. Men telegrapheerde in dien nood nmi Mescou: „Zendt ons spuiten'" en het antwoord was: „Ook onze stad staat aan ?Ue hoeken in braad." Het japansche gezantschap, bestaande uit vijftien perso nen, begeeft zich heden uit de residentie naar Amaterdam, om de merkwaardigbr-den zoowel aldaar als in den omtrek te bezigt igen. LI. Zondag is de eerste haringjager met nagenoeg 29 ton binnen gekomen. De prijs was f 700.per ton; toch werd de haring reeds gisteren te Amsterdam voor 65 centen te koop aangeboden. Te Groningen is donderdag 11. de 24sle algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging tegen het pauperisme onder voorzitting van den heer Blaupot ten Cate. Bij het be spreken van d^n voor- of achteruitgang van het armwezen in 't algemeen onder de tegenwoordige wet, werd het beginsel der wet goedgekeurd, maar verklaarde men zich tegen het stelsel van restitutie. Er werd geklaagd over de vela fouten in de cijfers omtrent het armwezen openbaar gemaakt. Yereeni gin gen voor en van arbeiders werden algemeen nuttig genoemd, op meerdere kennis bij de arbeiders werd zeer aangedrongen. Ook werd er een gunstig verslag uitgebragt over de meel- en brood- fabrieken. 'S Gravenhage, 21 Junij. De eerste kamer der ataien- generaal 1 «-eft he<ten beraadslaagd over het ontwerp van wet tot regeling van het koloniaal batig slot van 1859 en het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Eenige leden hebben evenwel verklaard, dat hunne stem voor het ontwerp geen votum van vertrouwen voor den minister was. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het japansche gezantschap, dat gisteren Rotterdam bezocht heeft, woonde een gedeelte der zitting bij en de heer van Swinderen uitte bij die gelegenheid de hoop, dat de vriend- sohup en goede oetrekking met Japan magen worden aange kweekt en bevorderd. 23 Junij. Bij de tweede kamer zijn ingediend vier ont werpen, betreffende het geneeskundig staats-toezigt. De rapporteurs der tweede kamer hebben het eindverslag uitgebragt voor de wet op de opheffing van de slavernij in de IV. Indien. De dag der beraadslaging over dit om werp zal nader worden bepaald. In het ontwerp van wet tot inkocp eu amortisatie van na tionale schuld wordt voorgesteld 3,000,000 te amortiseren, te vinden uit de overschotten van 1859 eu I860. De regering meent, dat het staatsbelang medebrengt ook onder de tegen woordige omstandigheden, met het uelgen van schuld voort te gaan, mits het met behoedzaamheid geschiede. Met het einde van 1862 zal nog ruim 13,600,000 aan o verschotten beschik baar zijn. De regering berekent, dat, na volledige dekking van het benoodigde voor de emancipatie der slaven eu v tic gewone uitgaven voor de dienst 1SC3, die voor de spoor wegen daaronder begrepen, nog minstens bijna 3,000,0-u. beschikbaar blijft. Zij zou niet terug deinzen voor eene geld- leening in bet vervolg, zoo dit voor de spoor- of waterwegen noodig mogt zijn. Door den minister van binnenlandsehe zaken i» tot in specteur van de krankzinnigengestichten benoemd, de hoog leeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt, te Amsterdam. Moordrecht, 25 Junij. Het natte en afwisselende weder is van zeer ongunstigen invloed op den hooioogst, weike in deze omstreken zoo in als buiten den Zuidplaspolder in vollen gang is, en in het algemeen niet meevalt, daar de vroege warmte het gras te snei spillig deed opsehiete en de grond, met uitzondering van enkele bemeste of voor^eweide stuk ken land slecht bezet is. Zitting van ZaierJug, 21 Jun'j. In deze zitting heeft de minister van financiën breedvoerig en volledig de algemeene strekking van het w -tsontwerp ter invoering van een nieuw tarief verdedigd. Eerst heeft hij het bezwaar der ontijdigheid bestreden, in het tweede deel zijner rede ontw ikkelde hij de beginselen, waarop de voordragt rust. Zij zijn: 1°. vermindering van regten, 2°. vereen Voudiging, 3°. behoud van de opbrengst an de schatkist. Ten derde beantw-oordde de minister de onderscheidene teg-.u de hoofdpun ten in het midden gebragte bedenkingen. Nadat verschillende sprekers nog het woerd hadden gevoerd werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Twee amendementen werden vervolgens verworpen, een derde van den lieer de Bieberstein, coor de regering niet bestreden, werd aang nomen. Het betrof de vermindering op de helft van het artikel kalk, kalkasch en kluitkalk. Maandag voortzetting. Is ingekomen eene amortisatie-wet; het verslag over de emancipatie-wet is gereed. Zitting can Maandag23 Junij. In deze zitting zijn de discussien over de tariefsposten voortgezet en werden achtereenvolgens de zeven volgende amen- dempten, waartegen de minister vau.finantien zich verklaard had, ocricorpen

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2