ötnncnlanïi. Belgrado, 26 Junij. De eerste conferentie heeft gisteren plaats gehad. De vorst van Servie verlangt de slechting van alle vestingen. Een turksch corps met 8 stukken geschut is naar de grenzen opgerukt. Delft, 26 Junij. Dezer dagen had alhier do verkoop plaats van 100 bunders winter-oliezaad, te veld staande in den Zuid- polder van Delfgaauw, waarvan de opbrengst ruim 14000 bedroeg. Wanneer men in aanmerking neemt dat dit het eerste bezaai was van drooggemaakte gronden, die twee jaren geleden nog diep onder het water bedolven waren, mag dit wel als een gunstig resultaat worden beschouwd, en als eene aanbeve ling, vooral bij de hooge waarde die de landerijen tegenwoor dig bezitten, om de veenplassen, zooveel mogelijk in vruchtbare akkers te herscheppen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uitslag der herstemmingen voor zeven leden van de Tweede kamer der Staten-Generaaï. Zwolle. Gekozen de heer mr. G. A. de Meestermet 977 stemmen. De heer mr. G. Groen van Prinsterer verkreeg 781 stemmen. Vergadering van den Gemeenteraad, Marktberigten. neraal Dou.iy en een mexicaansch corps plaats gehad. Dit laatste werd overhoop geworpen en de generaal Douay maakte toebereidselen om zich met den generaal de Lorencez te ver eenigen; welke vereeniging volgens sommige bladen reeds werkelijk is tot stand gebragt. Meer en meer wint het gevoelen veld, dat het koning rijk Italië weldra door Rusland en welligt ook door Pruisen zal worden erkend. 27 Junij. In de zittiug van het wetgevend ligchaain zijn verschillende wets-ontwerpen aangenomen. De graaf de Moray heeft daarop de afgevaardigden voor hunne goede gezindheid bedankt. De zitting is gesloten onder het geroep van leve de Keizer! BniSSel, 24 Junij. Op de schelde bij Antwerpen zijn proeven genomen met eene rivierboot, voorzien van een nieuw uitgevonden voortstuwingsvermogen. Het bootje heeft noch schepraderen, noch schroef. In het midden is echter geplaatst een kegelvormige ketel, waarin het water wordt opgepompt en waaruit het met veel kracht door twee kromme buizen aan beide zijden van het bootje in de rivier wordt gedreven, waardoor het vaartuig zeer snel wordt voortbewogen Door eene eenvou dige machinerie kan men de rigting der buizen zoodanig ver anderen, dat men het bootje onmiddellijk kan doen keeren en in alle rigtingen sturen. De proeven met dit vaartuig, dat bestemd is voor de dienst tusschen Luik en Seraing, hebben verreweg de verwachting overtroffen en zullen waarschijnlijk in de voortstuwingsmiddelen eene geheele omwenteling te weeg brengen. Het nieuwe stelsel toch, uitgevonden door een Duit- scher, den Heer Seibel, kan toegepast worden op groote schepen. Te Chaudfontaine zijn in eene der kalkgroeven aldaar door het vallen van een rotsbrok drie werklieden gedood. WeCTLen, 25 Junij. Kaar men uit Belgrado meldt, heeft de Porte, zoodra zij van het aldaar voorgevallene werd on derligt, bevel gegeven om de vijandelijkheden te staken en een onderzoek in te stellen. De gouverneur der citadel is teruggeroepen en door Raschid-pacha vervangen. Gisteren is dan ook de commissaris des sultans aldaar aangekomen. De vorst van Servie verlangt de ontruiming van alle vestingen door de turksche troepen. Hij heeft de organisatie van ver scheidene bataillons en vele exercitien van alle wapenen des legers bevolen. Telen meenen in tusschen, dat Michael, de vorst van Servie de duidelijkste bewijzen geleverd heeft, dat hij niet in staat is, de teugels van het bewind met de vereischte kracht te handhaven en dat daardoor meer en meer de noodzakelijk heid blijkt der tusschenkomst van de groote mogendheden. 26 junij. In de zitting der tweede kamer van den rijks raad heeft de afgevaardigde Wieser zich voor eene schikking met Hongarije verklaard. De minister van staat heeft hierop geantwoord, dat de regering geene middelen tot verzoening nalaat, doch zij w il geene andere dan op den grondslag der door den keizer toegestane constitutionele inrigtingen. Berlijn, 25 Junij. Vele leden van het huis der afgevaar digden verlangen, dat de diensttijd op twee jaar zal worden bepaald; de regering verzet zich daartegen; de minister van oorlog, de generaal van Roon bestrijdt zelfs de vermindering van den diensttijd tot op twee en een half jaar. Een der vrijzinnige bladen zegt, ten aanzien van de houding der regering in de keurhes-isehe kwestie: wij hebben thans het duidelijke bewijs, dat de schijnbaar vrijzinnige staat kunde, door onze regering gevolgd in de zaak van Keurhes- sen, de blikken niet heeft afgeleid van onzen eigen toestand en van de zoo gewigtige budgetkwestie. De vertegenwoordi gers en de natie, die hen heeft afgevaardigd, houden beide voortdurend het oog geslage.i op deze belangen. Wij geloo- ven. dat men zich in zijne berekening heeft rgist. Dresden, 27 Junij. Uit Warschau wordt per telegraaph «•enn ld, dat de generaal Luders door een pistoolschot aan de kin gewond is. De dader is onbekend. Kassei, 26 Junij. Bij ministerieel besluit van 24 dezer zijn de verkiezingen voor den nieuwen landdag uitgeschreven volgens de wet van 5 april 1849 De geheele gemeenteraad en het committé der burgers hebben gisteren een adres aan den keurvorst gezonden, waarin zij hun wantrouwen in het nieuwe ministerie te kennen geven. Tiirijn, 24 Junij. Bij koninklijk besluit is de sluiting bevolen van de hoogeschool te Pavia. In de kamer der afgevaardigden werd de minister van onderwijs geïnterpelleerd over de plan nen der regering ten aanzien dezer aangelegenheid. De minister heeft daarop rklaard, dat er met eenige gestrengheid meest worden gehandeld omtrent de studenten, die de wet waren te buiten gegaan, maar dat hij overigens omtrent de studerende jeugd steeds de meeste welwillendheid "r.\ betoon en. Kaar men verzekert, heeft de regering aan de parlemen taire commissie, belast met het onderzoek der wet tot voor- loopige vaststelling van het budget, doen weten, dat het ka binet van de onveranderde goedkeuring van dit ontwerp eene kwestie van vertrouwen maakt. 27 Junij. In de zitting der kamer van afgevaardigden van heden zijn de discussien over het budget gevoerd. De commissie van rapporteurs stelde voor, om de bevoegdheid der regering tot het heffen van belastingen op vier maandon te beperken, en om in plaats van voor 100 millioen slechts voor 75 millioen aan schatkist-biljetten uit te geven. Sommige leden trachten de zaak uit een politiek oogp t te behandelenna eenige discus sien is echter een daartoe strekkend voorstel verw orpen, zoodat het ministerie weder eene overwinning heeft behaald. Heden heeft prins Nico!aas een commissaris van den nieu wen pacha in een gehoor ontvangen. De wapenstilstand is be vestigd, n aar de wapeningen w-orden voortgezet. De openbare opinie is voor den oorlog. 27 Junij. De vorstelijke regering verschafte heden aan den oostenrijkschen consul-generaal een volkomen voldoening, voor de hem persoonlijk aangedane beleedigingen. De telegram men uit Weenen, welke gewagen van het plunderen der wonin gen van vreemdelingen te dezer stede en in andere oorden van Servie, zijn van allen grond ^tbloot. Raguza, 25 junij. De Montenegrijnen hebben bij Spusz 350 bozoucks overvallen, slechts 50 man zijn de slagting ontkomen. Bij Rafforina Glavitza heeft 24 de/.cr een groote slag plaats gehad; de Turkeu hebben 3000 dooden voor de verschansin gen des vijands verloren. De Montenegrijnen hadden 100 doo den en 200 gewonden. De Turken werden naauw op de hielen vervolgd en hebben de wijk genomen naar Sponto. New-York, 18 Junij. De zuidelijken hebben een uitval uit Richmond gedaan en zijn daarbij langs den regtervleugel van Mac Clellan dcorg drongen; zij hebben den telegraaph en den spoorweg van West Point, alsmede eene menigte tenten en fourage vernield, en zijn daarop naar de stad terug getrokken. Gouda, 26 Junij. Sedert 11. Dingsdag bevindt zich in onze stad de Luitenant-generaal Duycker, Inspecteur van het wapen fier Infanterie met deszelfs Adjudant den Majoor Hamminck Schepel, overgekomen tot het inspecteren van liet alhier in garnizoen Jjnde depot en het 4e bataillon van het 4e regi ment infanterie, welke inspectie vermoedelijk tot a. s. zaturdag zal duren. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Krimpen aan de Lek den heer J. E. G. de Tries. Bij koninklijk besluit van 19 Junij jl. is eene nieuwe regeling vastgesteld van het getal predikantsplaatsen bij de Waalsch^ gemeenten. Z. M. heeft de directie der bijzondere afd. voor de zaken der roomsch katholieke eeredienst toevertrouwd aan den tegen- woordigen sec* generaal J. C. Willemse, onder den titel van administrateur voor de zaken der R. K. eeredienst. Men verzekert dat het wets-ontv erp nopens de regterlijke indeeling des rijks, de bepaling der tractementen, enz., eerlang aan de Staten Generaal zal worden aangeboden. Uit Enschede wordt in dato 24 dezer berigt, dat den vorigen dag in het naburige Neuenkirchen de stoomketel ge sprongen is in de fabriek van de heeren Rolink en Smits. Drie werklieden bleven op de plaats dood, nog zestien anderen werden doodelijk gewond. Nadere berigten mplden betre Fende de oorzaak van dit onheil, dat men bezig was met lie uigt maken eener flens, dat ruim een half uur duurde. Intu sschen had men den stoker last gegeven met stoken voort te gaan, ten einde later de machine wat harder te kunnen laten oopen. Al de stoom bleef daardoor in den ketel besloten, tot dat deze eindelijk ten gevolge van die aanhoudende ophooping uiteen sprong. T..n de zestien gewonden zijn reeds tien overleden, de zes overigen zijn insgelijks door de genees heeren opgegeven. 's GraverTiage, 26 Junij. Heden zijn de sectien dei- tweede kamer niet vergaderd geweest. Morgen begint in de afdeelingen het onderzoek over het wetsontwerp betreffende het middelbaar onderwijs. Als dit op vrijdag en zaturdag afloopt, verwacht men tegen aanstaanden maandag de openbare behan deling van het wetsontwerp over de emancipatie der slaven in West Indie. Z. M. heeft aan den Heer C. I. M. Nagtglas, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als gouverneur deri>°derL bezittingen ter Kuste van Guinea met toekenning van pensioen en dankbetuiging voor dc door hem bewezene diensten en ah zoodanig benoemd den Hr. H. A. Elias, commies bij het de partement van koloniën, chef van het bureau West-Indische za ken, met toekenning van den rang van luit.-kolonel gedurende zijne dienst aldaar. Men verzekert dat de regering het voornemen heeft om nog in deze zitting van de kamer aan te bieden en zoo mogelijk te doen behandelen het wets-ontwerp tot verbetering der water wegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee, dat in de laatste dagen in gereedheid moet zijn gebragt. Rotterdam, 26 Junij. De verzending van nieuwe aard appelen naar Engeland wordt onafgebroken op zulk eene groove schaal voortgezet als immer vroeger heeft plaats gehad. Behalve dat men daartoe in het Westlanc nacht en dag in de weer is, worden hier de uit Gelderland aangebragte partijen als met een tooverslag opgekocht, :i manden gepakt en verzonden. Ook voor het vervolg schijnt de verzending belangrijk te zullen blijven, daar nu reeds scheepsmimte besproken is naar verschillende en- gelsche havens tot het midden van Julij. Men berekent, dat alleen uit het Westland, in tien dagen ruim 60,000 halfmuds manden zijn uitgevoerd. De prijs onderging slechts eene onbe duidende verhooging, dat ten blijk kan strekken van het bui tengewoon groot beschot. Arilliem, 25 Junij. In de onlangs door het departement van oorlog vervaardigde instructie betrekkelijk de troepenver- eeniging van 9 Aug. tot Sept. in de legerplaats te Milligen is o. a. bepaald, dat het doel dier troepenvereeniging zal zijn oefening op groote schaal, dat voor alles op den voorgrond moet gehouden worden; in gemeld kamp zullen geene andere oefeningen plaats hebben dan veldmanoeuvres en andere toege paste oefeningen, waartoe in de garnizoenen, hetzij door ge brek aan gescaikt terrein, of wegens de geringe getalsterkte der troepen de gelegenheid ontbreekt. Enschede, 25 Junij. Het totaal der ingekomen giften ten behoeve der noodlijdenden door den brand, bedraagt ƒ134,144.18. Breda., 25 Junij. Het hooijen kan in deze streken reeds als nagenoeg geëindigd worden beschouwd. De opbrengst is over het algemeen l/s minder dan ten vorigen jarehet hooi is dun en niet van de beste soort. De boekweit die hier veel wordt verbouwd staat veel belovend, zoo mede alle andere ge wassen Zitting van Woensdag, 25 Junij. In deze zitting is aan de orde het voorstel van den eer van Nispen, ten einde het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs tot een nader tijdstip uit te stellen. De heer Dullert bestrijdt dit voorstel, hij is van oordeel, dat het ontwerp in behandeling behoort genomen en zoo goed moge lijk ten einde gebragt te worden; dat werk te laten liggen, komt hem voor, te zijn beneden de waardigheid der kamer en in strijd met hare verpligting. De heer van Nispen licht de bedoeling van zijn voorstel nader toe, hij wenseht alleen het onderzoek uit te stellen tot na de openbare discussien over de emancipatie wet. Na eenige discussien, waaraan de HH. van Goltstein, Elout van Soeterwoude en Hugenholtz deel nemen, wordt het voor stel verworpen met 34 tegen 29 stemmen. De dag der be raadslaging over de emancipatie-wetten is nog niet bepaald. Na het uitbrengen van rapport op eenige adressen, eindigt de zitting. 24 Junij 1862. Sneek. Herkozen jhr. W. H. LycJclama a Nyeholt met 1025 stemmen. De heer mr. A. E'. Jongstra verkreeg 880 stemmen. Amersfoort. Herkozen jhr. mr. II. A. M. van Asck van Wijk verkreeg 978 stemmen. De heer mr. Verloren van Themaat verkreeg 698 stemmen. Haarlem. Gekozen de generaal-majoor J. J. van Muiken met 456 stemmen. De lieer mr. P. A. baron van Hall\erkreeg 393 stemmen. Ley den. Herkozen dc heer P. II. baron Taets van A„<- - rongen met 702 stemmen. De heer mr. G. Groeu van Prin sterer verkreeg 601 stemmen. Middelburg. Gekozen de heer mr. ,S' Baron van llee-* stra met 616 stemmen. De heer mr. W. P. Vis verkreeg 556 stemmen. Roermond. Herkozen de heer mr. P. L. de lom de Berr, met 756 stemmen. De heer F. baron de Keverterg verkreeg 685 stemmen. Zitting van l'rijdag, 27 Junij. Afwezig ziju de HH. Kemper, Rc.nij, Herman de Groot en Westerbaan. Na goedkeuring der notulen wordt door den voorzitter kennis gegeven, dat ziju ingekomen: een adres van Mej. A. J. Kracht, houdende verzoek om ontsk^ als hulponderwijzt es aan de openb. jong«*jufvrouwe hooi: dade lijk in heli adeling genomen, wordt mei algemecue stemmen uesloten. ht! gevraagde oi/slag te verleenen, in te gaan 30 Junij aanstaande Een adres vu. ondevcheiden ingezetenen en kooplieden tot daarslellina eener aanleg- en Ljsplaats voor st oombooten en om al« commissaris de r stoomboot veeren te benoemen H. "W. Michael iswordt besloten te secretarie tc deponeren. Adres van A. O. Cosiju tot het in gebruik hebben van den bot am- schen tuin; bij de vorige stukken depoueren. De commissie benoemd tot het verifiëren der verantwoordingen van he* israëlitisch armbestuur, isr. schoolcommissie en van den f-chuttersraa.l over 18(51 brengt bij monde van den heer van Boveue verlag uit, hou dende, dat de rekeningen in orde zijn bevonden, met veraoek aan eerst- gemeld bestuur om voortaan eenig/.ins regelmatiger e werk te traan 1 ij de opmaking, ei: voorste! tot goedkeuringaangenomen. De heer van Gennep brentrt rapport uit over de rekening en verant woording der beide gasthuizen en het best edel i-ghuis over 1861, houdende voorstel tot goedkeuring; dien overeenkomstig w-jrdr eenparig be>luten. Aan dc orde is eene verordening omtrent de indeeliug der gemeente in wijken, en het bijhouden der bevolkings-registers. Art. 1, omtrent de indeeling in wijktn en het daarzijn van wijk meesters. Art. 2, 3, 4, over het nummeren en hernummeren der onderscheiden perceelen. Art. 5, 6, 7, 8, bepalingen inhoudende voor het met ter woon vestigen en het "erliuizen in of uit de gemeente, de aangifte ointren* geboorten of overlijden bij het bevolkingsregister. Art. 9, houdende strafbepalingen op overtredingen op art. 2, 3 4, 5, 6, 7, en 8. Art. 10 omtrent de rectificatie van gedane aangiften en art. 11 om trent de ambtenaren met de uitvoering belast, worden allen aangeno men en het geheele ontwerp zonder nadere resumtie gearresteerd. De verkoop vau het stuk grond in de vogelenzang aau A. Lafeber. tegen een koopprijs van ƒ200; algemeen aangenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt eene commissie benoemd tot het nazien der gemeenterekening over 1801 en als zoodanig benoemd de HH. Remij, Fortuijn Droogleever en Braggaar. Voorts wordt aaD gesteld tot hulp-onderwijzer aan de tusschenschool E. van Gent me' 7 stemmen, terwijl C Begeer en F. G. van ï.eunen, ieder 2 stemmen op zich vereenigd hadden, en is bepaald, dat de benoeming zal in gaan, zocdra in zijne plaats een hulponderwijzer op de armenschool zal zijn benoemd. Hierna gaat de vergadering in gesloten zitting over. In liet ontwerp ter regeling van het mifldelbaar onder wijs worden de latijnsche scholen geheel voorbij gegaan. Hier van heeft men reeds een bittere grieve tegen de coneeptwet ge maakt. ïn de N. Rott. Courant van 27 dezer vindt men ten aanzien van deze aangelegenheid de volgende zeer juiste opmerkingen: Er is lang gestreden over de vraag, of de voorbereiding tot het hooger onderwijs ook onder het middel baar onderwijs gerekend moet worden. De regering beantwoordt haar ontkennend en neemt de gymnasien niet in haar ontwerp op. Wij gelooven te regt. De regeling van de voorbereiding tot het hooger onderwijs, maakt met de regeling van dat onder wijs zelf, een afzonderlijk geheel uit. Men moge eehter van ge voelen zijn, dat de gymnasien ook bij dit ontwerp geregeld hadden kunnen worden of niet, dit kan geen reden wezen om de regeling van het middelbaar onderwijs, zooals men het in dit ontwerp vindt, op te houden. De regeling der gymnasien kan zeer zeker even goed bij die van het hooger onderwijs plaats hebben, en is men met ons van gevoelen, dat voor al len, die de lessen aan de academie willen bijwonen, buiten de litteratoren, het onderwijs in het latijn en grieksch en de wis kunde, met het verlaten van het gymnasium behoort te eindi gen, dan zullen zonder twijfel de verordeningen over het gym nasiaal onderwijs eene betere plaats vinden in de wet op het hooger onderwijs, omdat anders nu reeds op die wet zoude worden vooruitgeloopen. Gouda, 26 Junij. Ta^we ƒ12 a 13. Rogge 7,50 a ƒ8,25. Gerst 4,80 a ƒ6.Haver ƒ3,50 a ƒ4,25. Boekweit prijshoudend. Duiveboonen ƒ8. De veemarkt met geringen aanvoer; de prijzen zeer flaauw: vette schapen en lammeren wel te verkoopen, magere dito flaauw, magere varkens en biggen mede flaauw.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2