ühtitenlanh. Binnenland Petersburg, 28 junij. Bij keizerlijk besluit is het mo nopolie van het zout opgeheven. De werken van den staat tot het winnen van zout worden verkocht en verpacht. Voor loopig is de belasting op het zout op 30 kopeck het pud be-- paald. Voorts is bevel gegeven tot wijziging van de wet op den invoer van zout. Londen ,28 junij. Uit Jamaica is berigt ontvangen, dat het land aldaar werd geteisterd door zwaren regen, en wel zoo hevig, dat een aantal huizen weggespoeld, onderscheidene bruggen vernield zijn en alle post gemeenschap afgebroken is. Sedert jaren had men er zulk onstuimig weder niet gehad. De gezondheidstoestand was echter bevredigend. Elk ocgenblik wordt de aankomst van de British Empire uit Shanghae te gemoet gezien. Dit vaartuig heeft de grootste lading in, die tot nog toe met een schip uit China is ontvangen. Die lading bedraagt niet minder dan on geveer 4000 ton, waaronder 1,753,434 thee, 1300 balen zijde en 2680 balen chinesche katoen. Dit laatste artikel wordt voor de eerste keer hier ingevoerd. In de zitting van het huis der gemeenten deed de heer Buxton eene mctie om het europesche leger in Indie dat nu 84,000 man bedraagt, te verminderen, als niet bestaanbaar met den staat van rust, welke dat rijk thans geniet. Zoowel sir C. Wood als verscheiden andere leden verzetteden zich echter zóó sterk tegen de vermindering der krijgsmagt aldaar, omdat men weinige jaren geleden te droevige leering had opgedaan, dat de voorsteller zijne motie introk. Uit Stokholm wordt gemeld, dat de zweedsche regering zich bezig houdt met het ontwerpen eener nieuwe constitutie, die eene totale verandering zal brengen in de staatkundige in stellingen des lands. Zoo zullen de vier standen (adel, gees telijkheid, burgerij en boeren) als zooveel op zichzelven staande deelen der vertegenwoordiging, vervallen en plaats maken voor eene eerste en tweede kamer. Dit ontwerp zal nog voor het einde van dit jaar aan den landdag ter goedkeuring worden onderworpen. Parijs, 28 julij. Al de brieven uit Rusland luiden bij voortduring verontrustend, de verslagenheid is algemeen, de strengste en scherpste maatregelen ter stuiting van het kwaad 9chijnen niets bij te dragen tot geruststelling der beangste gemoederen. Duizend soldaten van de garde zijn aangewezen om politiedienst te doen en voor de veiligheid te waken. De stad wordt dag en nacht door patrouilles doorkruist. In elke söaat, ja, bijna voor elk huis staan wachters, die het oog op de voorbijgangers houden. Op de daken zijn verspieders ge plaatst. Zes honderd personen zijn gt ran gen genomen, waar- Tan er twee en twintig onmiddellijk zijn gevonnisd. De nog al*4jd voortdurende branden worden aan godsdienstige en po litieke dweepzneht toegeschreven. Er bestaat in Rusland eene secte, die zich de oud-geloorige noemt en die zich geroepen acht, om het bijbelsch woord „alles moet door het vunr ge reinigd worden" letterlijk in toepassing te brengen. Het politieke fanatisme wordt overal gevonden, zoowel hij <le studenten, als bij de ontevredenen onder den adel, en de boeren schijnen te hopen, dat zij vroeger eigenaars zullen worden, door het ver branden van alle eigendommen. Ofschoon sommige dagbladen beweren, dat de kalmte langzamerhand in Rusland en vooral te Petersburg terugkeert, spreken andere berigten dit volstrekt tegen en melden, dat men ongeruster is dan ooit. De keizer is treurig en ontmoe digd. Men heeft nog getracht, een der groote schouwburgen in brand te steken, maar net vuur is gelukkig in tijds ge- bluscht. Ook in Pelen is de rust nog volstrekt niet hersteld blijkens den aanslag op den generaal Luders. Het hof van cassatie heeft het arrest van het hof van Douai, waarbij de heer Mirès vrijgesproken is, in het belang der wet gecasseerd. Het hof van cassatie heeft uitgemaakt, dat de feiten, die als bewezen zijn aangenomen, escroquerie zijn. Het hof heeft verder ue beslissing van het hof van Douai gecasseerd, volgens welke Mirès niet vervolgbaar is wegens het uitbetalen van fictieve dividenden. -Eergisteren heeft de heer Billault eindelijk eenige op- helderingen, betreffende Mexico gegeven, die weinig beteekenen en de heerschzuchtige bedoelingen onder schoonschijnende woor den verbloemen, Frankrijk wil slechts een einde maken aan den toestand van regeringloosheid en willekeur, waarin Mexico sedert zoo vele jaren verkeert. Toen de Engelschen en Spanjaar den zich terugtrokken, heeft de keizer onmiddellijk den ge neraal Lorencez de volgende instructie gezonden: „Het is zoowel tegen mijn belang als tegen mijn oorsprong en begin selen, om eenige regering aan Mexico op te dringen; dat de natie kieze, welk gouvernement zij het beste oordeeltdat wij van haar slechts opregtheid bij de verkiezingen vragen; ik wensch het geluk van dat schoone land, onder een vast en geregeld bestuur. Naauwelijks is de graaf de Montebello te Rome aange komen, of onze regering heeft reeds klagten van dien generaal ontvangerdie echter uitsluitend de ongunstige betrekking tusschen de fransche bezetting en de pauselijke ;oldaten be treffen. Schier geen dag gaat voorbij, zonder dat er gerech ten tusschen manscheppen der beide partijen plaats hebben, waarvan reeds eenige soldaten de slagtoffers zijn geworden. De generaal ziet dien ten gevolge de toekomst niet zonder ongerustheid te gemoet en heeft den minister van oorlog ge vraagd, welke maatregelen hij daartegen behoort te nemen. Uit Treport wordt berigt, dat het in den omtrek dier plaats, gedurende de laatste nachten vrij sterk heeft gevroren en in het departement der Opper-Pjrreneen heeft het verleden week sterk gesneeuwd. 29 junij. Berigten uit Mexico aangekomen, melden, dat de generaal de Lorencez den 18im mei zijn terugtogl naar Orizaba heeft aangenomen, in de beste orde en zonder ver ontrust te worden. Den 21 heeft hij eene dagorder uit gevaardigd, waarin hij aan zijne troepen verklaart, dat hij den keizer hunne dapperheid en gehechtheid zal kenbaar ma ken, en dat deze die zal weten te beloouen. Verder zegt hij Soldaten, uw togt naar de hoofdstad is door stoffelijke hin derpalen, waarop gij volstrekt niet roorbereid kondt zijn, tegengehouden. Honderd malen heeft men u herhaald, (lat Puebla u riep, dat de bevolking u met geestdrift zou ontvin gen. Met vertrouwen, ingeboezemd door eene bedriegelijke hoop, hebben wij ons vo r Puebla lertoond." Het fransche leger wordt op 11,500 man hegr >ot, dat van Juarez daarentegen op 27000 man. -1 Julij. De Moniteur bevat het rapport van genei-aal Lo rencez, dat gedagteekend is van Orizaba 22 roei en o. a. het volgende bevat: De generaal was omtrent Guadalupe bedrogeu geworden, dat hem was voorgesteld als een plaats van weinig belang. Hij was echter door een hevig en goed gerigt artillerie vuur ontvangen, en hoewel de troepen met bewonderingswaar- digen moed hebben gevocliten, waren zij toch genoodzaakt te wijken. Het verlies der Pranschen bedroeg aan officieren: 15 dooden en 20 gewonden; soldaten: 162 dooden en 285 gewon den. Volgens bekomen inlichtingen had de vijand 1000 man verloren. De generaal had tot den llien te vergeefs op het plateau van Amazoc op de Mexicaansche bondgenooten gewacht. Zuolaga had in den ochtend van den 5icn eene overeenkomst met Juarez gesloten, om, gedurende het verblijf der Pranschen voor Puebla, het leger van Marquez te neutraliseren. Dit deed de illusie verdwijnen en de terugtogt werd volbragt, zonder dat de Pran schen werden aangevallen. Generaal Lorencez bevestigd ook het berigt van eene roemrijke ..overwinning op den 18den, waarb'j de Mexicanen een vaandel, 1200 gevangenen, 150 dooden en 250 gewonden verloren. De gezondheid en de geest der troepen lieten niets te wen- schen over. Berlijn, 28 Junij. In de zitting der kamer van afge vaardigden, gisteren gehouden, is o. a. het met Jr.pan geslo ten handelsverdrag met algemeenc stemmen aangenomen. Bij deze gelegenheid kondigde de afgevaardigde Haikort aan, dat hij voornemens was, eerlang een voorstel te doen tot het instellen van een parlementair onderzoek, nopens het personeel der consuls. Z. M. de koning heeft dezer dagen ten gehoore ont vangen eene deputatie uit het kiesdistrict Elbing-.Marieuburg, belast met het aanbieden van een adres van 177 conservatieve kiezers, houdende de ontboezeming van hunne gevoelens van trouw en gehechtheid aan den vorst. Z. M. heeft aan de de putatie het volgende geantwoordHet heeft mij onaange naam getroffen, dat de verkiezingen zoo ongunstig zijn uitge vallen. Het doet mijn hart leed, dat ik zoo miskend ben geworden. Ik wil echter de schuld niet werpen op het volk, maar op de aanstokers; want het is eene waarheid, dat men onder het volk verspreid heeft, dat ik de staatsregeling door den overleden koning gegeven, niet zou handhaven. Dit is ■reenszins mijne bedoeling. Ik houd vast aan het programma van November 1858 en hoop, dat de afgevaardigden hiervan zullen overtuigd wordenwant ik sta pal, sterk door de over eenstemming met mijne ministers. Met genoegen heb ik uwe woorden van trouw en gehechtheid vernomen, en houd mij overtuigd, dat ook in de toekomst deze niet zullen falen. Frankfort, 27 junij. In de zitting der bondsvergade ring, gisteren gehouden, is van wege de regering van Keur- hessen medegedeeld, dat door haar gevolg is gegeven aan het bondsbesluit van 24 Mei, betreffende de staatsregeling. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat de eerste kamer in eene op heden gehouden zitting, met eenparige stemmen heeft besloten de regering te verzoeken, om met alle haar ter dienste staande middelen de opheffing der speelbanken te bewerken, en inmiddels aan alle ambtenaren het spelen aan de bank te verbieden. De keurvorst van Hessen is 26 junij te Dresden aan gekomen en den volgenden dag naar Teplitz vertrokken. Turijn, 29 Junij. In de zitting van gisteren heeft de heer Peruzzi het voorstel der commissie ondersteund, om het voor- loopig budget tot vier maanden te beperken. Hij zeide, dat hij hiermede noch een votum van vertrouwen, noch een van wantrou wen beoogde. Hij betoogde voorts de noodzakelijkheid om Rome als hoofdstad te bezitten. De regering moet zedelijke en krachtige diplomatieke hulpmiddelen voor dat doel aanwenden. Heden heeft echter de kamer der afgevaardigden met 215 te gen 81 stemmen het voorstel der regering aangenomen om het budget voorloopig voor zes maanden te verlengen. - 30 junij. Garibaldi heeft te Palermo eene rede gehou den, waarin iiij zijne landgenooten tot eensgezindheid opwekte. Hij deed daarbij opmerken, dat er drie wonden zijn, waaraan Italië lijdt, namelijk het Murattisme, liet Bourbouisme en de Pausgezindheid, waarvoor de inwoners van Palermo zich te wachten hebben. In hevige bewoordingen keurde hij de ver gadering van geestelijken te Rome af. B&gUStl, 29 Junij. Derwiseh pacha is in zijne voorwaart- sche beweging gestuit door de versperringen, die de Monte- negrijnen in het gebergte hebben opgeworpen. Het turksche leger zag zich daardoor verpligt te retireren, waarbij het niet door de Montenegrijnen verontrust werd. Teruggekeerd zijnde tot het punt, waarvan hij was uitgegaan, vond Derwiseh pacha eene dépêche van Omer pacha, waarbij hem gelast v-erd, nog verder te retireren. Het turksche leger bevindt zich thans te Baguani. NöW-York, 14 Junij. Volgens het officieel rapport van generaal Halleck is generaal Beauregard met het grootste ge deelte van zijn leger naa~ Okolona terug getrokken. Hij heeft tusschen de 20 en 30 duizend man verloren aan dooden, ge vangenen en deserteurs. Een gedeelte zijner troepen heeft hij naar Knoxville en Tennessee gezonden, om generaal Kirby Smith te hido te komen. Nashville was in gevaar. De generaal had zijn terugtogt uit de vallei Shenandoah gelukkig volbragt, hoe wel hij scherp werd vervolgd door de generaals Banks, Shields en Fremont. Hij is over het Blue Ridge gebergte, op den weg naar Richmond ontvlugt. 18 Junij. Men verzekert, dat 65,000 man zuidelijke troe pen te Grenada in den staat Mississippi ver.enigd zijn en dat een gedeelte van het leger van Beauregard zich in de nabijheid van Columbus bevindt. Te Okolona, in de nabijheid van Ba- ton-Rouge heeft een veldslag plaats gehad, waarvan de uitslag nog onbekend is. Volgens geruchten heeft het leger van gene raal Freinont gebrek aan levensmiddelen en bevindt zich in de vallei van Shenandoah in eene gevaarlijke positie, daar de generaal der zuidelijken, Jackson versterking heeft ont vangen. Het congres heeft het voorstel van den senaat aangenomen, waarbij de slavernij in de territorien wordt afgeschaft. Gouda, 1 Julij. De berigten uit Indie zijn gelijk dit reeds sedert eenigen tijd het geval is, bijzonder schétarsch. Nog altijd schijnt men hier en daar door overstroomingen en stormen te lijden. De spoorweg-kwestie schijnt iets vooruit gegaan te zijn, daar de gouverneur-generaal in de vorige maand plan had om op reis te gaan cn in de vorstenlanden de zaak te onderzoeken. Van Borneo is evenmin eenig berigt als van de andere buiten-bezittingen. Dc zeeroovers zijn, na hier en daar menschen geroofd en praauwen geplunderd te hebben, ver dwenen. Onze oorlogschepen schijnen altijd te laat te komen, lutusschen strekt het tot troost, dat de engelsch-indische bladen onze regering tot voorbeeld stellen aan de hare ten opzigte van het verbolgen der zeeroovers. Gisteren avond had in de gemeente Middelburg niet ver van bier gelegen een treurig ongeval plaats, eenige aldaar aan een molen werkzaam zijnde poldergasten hadden onderling twist gekregen, ten gevolge waarvan twee dezer personen elkander naar buiten de keet hadden uitgedaagd, alwaar de een den an deren met een mes een steek in den onderbuik heeft toegebragt, zoodanig dat men voor het leven van den verwonde vreest; de dader die zich inmiddels had verwijderd, is alhier door de po litie aangehouden. Heden is door de politie alhier gearresteerd de persoon van C. H. schippersknecht thans als zoodanig dienende op de stoom boot van hier op Rotterdam, die te Gorinchem zich had schul dig gemaakt aan gewelddadigheid gepleegd op een zwak en ziekelijk meisje 2 Julij. Uit de achterstaande advertentie blijkt, dat eenige liefhebbers van den zang zich vereenigd hebben tot het vormen eener Redertafel. Het is een verblijdend teeken van ontwikkeling, dat de belangstelling in de beoefening der zang kunst in onze stad steeds toeneemt, en wij wenschen dan ook dat velen zich wilvaardig mogen betoonen om door hunne medewer king eene poging te ondersteunen, die. goed geleid, krachtigen in vloed kan oefenen op de veredeling van het maats diippelijk verkeer. De Synode van de protest mtsche kerken der Union in Belgie, heeft in hare zitting van den HG**™ dezer, M. van Waning Bolt ontzet van zijn ambt, als predikant bij de protestantsche gemeente te Antwerpen, en zulks ter zake van de vrijzinnige gevoelens, dcor dien leeraar verkondigd, zoowel op den kansel als in het godsdienstig onderwijs. Dit is de eerste maai, dat in Belgie eene zoodanige uitspraak geschiedt. Gravenhage, 30 Junij. Door de regering is bij de twe3de kamer ingediend, een wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst, en tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschik king van heden bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweede kamer, ten gevolge van liet aannemen der betrekking van /me-president van den raad van state door mr. /E. baron Mackay, zoowel voor de tegenwoordige zitting als ter voor ziening in de vacature, door de periodieke aftreding op den derden maandag in September zullende ontstaan in het kies district Arnhem, zal gehouden worden op Dingsdag, 22 Julij aanstaande, en dat zoo eene herstemming noodig is, deze zal pfoats hebben op Dingsdag, 5 Augustus, daaraanvolgende Dc verkiezing van een lid van de tweede kamer in het kiesdis trict Almelo, welke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen der betrekking van lid van den raad van state door dr. W. R. baron van Hoëvell zal op denzelfden dag geschieden, ook wat, c. q. de herstemming betreft. Heden is aan het raadhuis aanbesteed het bouwen van een nieuw gasthuis alhier. De minste inschrijvers waren dc gebroeders van Malsen, alhier, voor ƒ174,000. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft heden arrest gewezen in de zaak van den burgemeester van Leyden tegen den staat der Nederlanden. Het hof heeft den staat veroordeeld om aan Leyden te betalen voor he* gemis van vischregt voor het vervolg en het verledene eene som van /3S,695 met de renten en kosten. Zondag avond ten elf ure is Z. M. de koning met een extratrein van het Loo in de residentie terug gekeerd. Bij koninkl. besluit van 27 Junij n. 66. zijn met ingang van 1 Julij benoemd: 1°. tot vice-president van den raad van state mr. E. harem Mackay, lid van de tweede kamer der S. G. 2°. tot leden, de heeren: P. J. Bachiene, directeur der re gist r. en domeinen te Am sterdam; mr. M. Wiardi Beekmanthans lid van den raad van state; mr. E. J. Agraaf van By landt, lid der prov. staten van Z. H.; mr. C, II. B. Bootthans lid van den raad van state; H. C. van Braam Houckgeest, gepens. kapitein ter zeemr. E. J. H. Borretthans lid van den raad van state Jhr. E. A. O. de Casemhroot, generaal majoor enz.; jhr. J. P Cornets de Groot van Kraajenburg, oud-raad van N. I.; ör. JF. R. baron van Hoïvell, lid van de tweede kamer der S. G.; jhr. mr. W. A. C. de Jonge, secr.-gen. bij het depart, van Justitie; mr. K. A. Meenssen, minister voor de zaken der R. K. eeredienst: mr. J. A. MnUaers, thans lid van den raad van state; I). J. Storm Brtysing, hoofd-ingenieur, hoogleeraar aan de k. akademie te Delft; Mr. G.j de Vries griffier der staten van Noord-Holland. 3°. tot secretaris van den raad ran state mr. C. T. J baron de Constant Rebecquethans secretaris. 4°. tot referendarissen bij den raad van state, de tegen woordige referendarissen, de heeren: Mr. P. F. van Hoogstraten, mr. L. P. op den Hooffen jhr. mr. C. van Brengel Douglas. Enkuizen, 30 Junij. Tot rector aan het gymnasium alhier is benoemd dr. Romeijn, conrector aan het gymnasium te Middelburg. Oud-Alblas, 30 Junij. De toestand van den landbouw in den Alblasserwaard kan over het algemeen gunstig genoemd war den. De longziekte, welke langs de Giessen sterk uitbrak, h ieft zich gelukkig niet algemeen uitgebreidmeer is dit het geval met de tongblaar geworden, daar die thans in de ge meenten Wijngaarden en Streefkerk vrij sterk is, ja, zelfs in het oostelijk of bovengedeelte van Nieuw-Lekkerland zich ver toont, Die ziekte schijnt echter tot heden geen uiterst hevig karakter te bezitten. Men voedt de dieren, die bijna geen voedsel kunnen nemen, door brood met stroop of gemaaid gras over de tong achter de kiezen te brengen, tot de tong

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2