ötnnenlanö. Belgrado, 1 Julij. De servische regering heeft een adres van getrouwheid aan den sultan gezonden. De onderhandelin gen over den vrede worden geheim gehouden. De nationale garde in Servie is weder ontbonden. Warschau, 2 Julij. De grootvorst Kons+antijn is met zijne gemalin alhier gearriveerd. De nieuwe stadhouder is door eene buitengewoon groote menigte aan het spoorwegstation ontvangen, die ffiet geestdrift kreten te zijner eer aanhief. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Marktberigten. waarde van een half millioen thaler geschat, zoodat de staat, daar de gebouwen met verzekerd waren, ecne schade van ca. 800,000 th heeft. Turijn, 2 Julij. Aan de tegenstrijdige berigten omtrent het huwelijksplan van den koning van Portugal is thans een einde gemaakt. De verloofde des konings is prinses Pia, doch ter van koning Victor Emanuel. Men zal zich herinneren, dat de eerste berigten betreffende het huwelijk van genoemden vorst in dien zin luidden. Een portngeesch gezant is met de huwe lijks aanvrage werkelijk hier aangekomen. Tevens wordt een russtsch gemagtigde gewacht, als overbren ger van de offi<-iele erkentenis van het koningrijk Italië door Rusland, waarvan de telegraphische tijding reeds ontvangen is. Blijkens eene verklaring van den heer Pepoli, was aan de italiaansehe bisschoppen in der tijd verboden geworden, het onlangs te Home gehouden concilie bij te wonen, wanneer het te doen was om er politieke zaken te bespreken. Petersburg, 2 Julij. Bij keizerlijke en ministeriele be sluiten zijn verscheidene dagbladen en maandwerken opgeheven, of mogen voor den tijd van acht maanden niet uitgegeven worden. Het Journal zegt ten slotte van een betoog over de laatste gebeurtenissen: de misdadige pogingen van eeuige milita:ren zullen niet den minsten invloed uitoefenen op de hervormings plannen van den keizerde wet zal de schuldigen straffen, maar die noodzakelijke gestrengheid zal niets veranderen in de taak, die de keizer heeft op zich genomen, om de binnenlandsche organisatie van het rijk in overeenstemming te brengen met de intellectuele en stoffelijke behoeften van de russische maat-, schappij. 4 Julij. Gepasseerden nacht is op den grootvorst Kon- stanti,n, terwijl hij den schouwburg verliet en in zijn rijtuig wilde stappen, met een revolver geschoten. Men zegt, »dat de grootvorst ligt gewond is. De misdadiger is gearresteerd. New-York21 junij. De zuidelijken te Richmond heb ben eene meer dreigen^0 houding aangenomen. Men zeg*. dat de noordelijken eene defensie linie willen aanleggen tus- schen Corinth en Memphis en gedurende den zomer hunne aanvallen staken. Het wetsontwerp ter verbeurdverklaring van de slaven der opstandelingen is aangenomen. De verhooging der invoerregten op geestrijke dranken is voorgeslagen. Uit Yucatan is alhier het berigt ontvangen, dat de Mexi canen in grooten getale ten strijde tegen de Franschen opge komen zijn, die daardoor ingesloten worden en in gevaar ver- keeren van zich over te moeten geven. De generaal Almonte zou tot tijdelijk gouverneur van Yera-Cruz benoemd zijn. 23 Junij. Den 16 Junij heeft bij Charleston een bloed'g gevecht plaats gehad, waarin van beide zmlen aanmerkelijke verliezen zijn geleden doch waaromtrent nadere berigten ont breken. Generaal Beauregard (der zuidelijken) is op marsch na ir Richmond. Te Charleston begint men zelf intusschen te vree zen, dat de stad het niet lang meer zal kunnen houden. Gouda, 5 Julij. In de israelitische gemeente alhier bestaat sedert eenigen tijd groote oueenigheid over de invoering vau een reglemeuteindelijk zijn die geschillen zoo hoog geklom men, dat men zijne toevlugt genomen heeft tot de regterlijke magt. Thans is een lid der gemeente voor het kantongeregt te gen donderdag a. s„ 10 julij gedagvaard tot het betalen van ƒ15als uitkoop wegens het niet op zich nemen der betrek king van armbestuurder, en dit volgens de bepaling van een reglement tegen welks invoering hij met anderen bij regterlijke insinuatie zich heeft verzet. Voor het israel. gemeentebestuur zal de heer mr. Tels, advocaat te Botterdam optreden, terwijl de gedaagde verdedigd zal worden door den heer mr. Kist, advocaat alhier. Gisteren morgen heeft zich de persoon van J. K. schoen maker, wonende op de raam alhier, door ophanging van het leven beroofd. Als oorzaak van dezen zelfmoord wordt opge geven, dat genoemde persoon aan zwaarmoedigheid leed, en zich in de laatste dagen over het ongunstige weder en daaruit vermoedelijk voortspruitende duurte, zoo zeer verontrustte, dat hij tol deze wanhopige daad is gekomen. De Vereenigmg: „Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede" alhier, ontving heden van Hare Koninklijke Hoogheid, prinses Frederik der Nederlanden, een zeer smaakvol déjeuner, om als prijs te dienen in de loterij, die in den loop van dit jaar zal gehouden worden. Zij n.eemt deze gelegenheid waar, om nog maals te herinneren, dat de loten te bekomen zijn. bij de dames Kolff van Oosterwijk op den Kleiweg, of bij eene der andere bestuurderessen a 75 centen. Voorts verzoeken de da mes aan hare stadgenooten. bij wie men verzuimd mogt heb ben, de lijst aan te bieden ter teekening voor de levering van handwerken, of andere voorwerpen tot prijzen, deze uit- noodiging als aan hen gerigt^ te beschouwen en die te willen bezorgen bij mej. Hoffman in üen loop der maanden Septem ber of October e. k. Bij beschikking van den 30»*™ Junij heeft de minister van binnenlandsche zaken o. a. als leerlingen voor de telegraphie toegelatenA. Schuileaburg te Gouda en G. Weiter te Oudewater. 's GravGHllagP, 2 Julij. Gisteren namiddag ten half zes ure heett het japansche gezantschap zich in plegtigen optogt naar het paleis des konings begeven. De minister van buiten- landsche zaken, Jhr. van der Maesen de Sombreff heeft het gezantschap den koning voorgesteld, dat in tegenwoordigheid van de hooge dignitarissen van het koninklijk huis tot den koning werd toegelaten. Het gehoor heeft ongeveer een half uur geduurd. De eerste gezant heeft eene toespraak tot zijne majesteit gehouden, welke na vertolkt te zijn, door den koning met hartelijkheid werd beantwoord. Heden namiddag heeft Z. K. H. de prins van Oranje het japansch gezantschap in een bijzonder gehoor ontvangen. De onderhandelingen met dit gezantschap gevoerd betreffen alleen een uitstel door Japan begeerd van de uitvoering eener bepaling van het tractaat, waarbij sommige havens met 1 Ja- nuarij 1863 voor den handel moeten opengesteld worden. Japan verklaart dat het meer en meer blijkt, dat zijne bevolking nog niet op de hoogte is, om daaraan zonder gevaar voor de rust des rijks gevolg te geven. De Japanezen verlangen een uitstel van zeven jaar; Engeland heeft vijt jaren toegestaan; Frankrijk heeft neg geen beslissend antwoord gegeven. De referendaris mr. A. J. Clant is door Z. M. benoemd tot secretaris-generaal bij het deprtement van justitie. 3 "lulij. Z. M. de koning zal 10 dezer uit de residentie naar Wiesbaden vertrekken. Door het japansche gezantschap is aan Z. M. den ko ning ten geschenke aangeboden een prachtige eeresabel, waar van het gevest met edelgesteenten is omzet. Ook Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren bij het bezoek van het gezant schap eeuen prachtigen eeresabel met edelgtsteenten omzet ont vangen. -Heden bezoekt het gezantschap Delft en morgen zal het zich naar Leyden begeven. De provinciale staten van Z. H. hebben herkozen tot le den van gedeputeerde staten de HH. jhr. mr. van Hetereu Gevers, D. van Koetsveld, mr. C. B. Nederburgh, E. H. baron Bengers van Warmenhuijzen en mr. B. J. C. Metelerkamp, en tot buitengewoon lid mr. H. C. J. Hoog. Ingevolge art. 88 der provinciale wet moeten op 8 Julij aanstaande de verkiezingen plaats hebben voor de eerste ka mer. In de provincie Zuid-Holland moeten drie leden geko zen worden, als voor de aftredende leden, de HH. mr. J. A. Philipse en A. van Bijckevorsel, Hz. welke laatste verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen, en voor den heer mr. P. Loopuyt, die zijn ontslag genomen heeft. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld het wets ontwerp Sot regeling van het regtsgebied der regterlijke collegien, ene. Wij nemen daaruit over de omschrijving van het regts gebied van elk geregtshof, dat de volgende arrondissementen omvat, die tevens de zetels van elke arrondissements-reg ank zijn, als: Geregtshof I. te 's Bosch: 1°. Arr. 's Bosch; 2°. Eindhoven; 3°. Breda; 4°. Maastrioht, en 5°. Boermond. II. Te Arnhem: 1°. Arnhem; 2°. Nijmegen; 3°. Zutphen; 4°. Zwolle; 5°. Deventer, en 6°. Almelo. III. Te s Gravenhage. 1-. GraVêiiïi..ge; 2b Leydeti; 3®. Rotterdam; 4°. Dordrecht; 5°. Gorincnem; 6°. Middelburg; 7°. Sas van Gent, en 8°. Zierikzse. TV. Te Amsterdam: 1°. Amsterdam; 2°. Alkmaar; 3°. Haar lem, en 4°. Utrecht. V. Te Leeuwarden: 1°. Leeuwarden; 2°. Heerenveen; 3°. Gro ningen; 4°. Winschoten, en 5°. Assen. De omschrijving van het kantongeregt te Gouda is als volgt Gouda, Brode, Stein, N. Waddinxveen, Z. Waddinxveen, Moordrecht, Betuwijk, Sluypwijn, Bleiswijk, Moercapelïe, Nieu- werkerk a/d IJssib Zevenhuizen. De gemeente G raderak is aan dit kanton ontnomen, maar daarbij zijn gevoegd de gemeenten van het kanton Hillegers- lerg, urn niet tot hei tweede kanton Botterdam zijn gebrect. Rotterdam, 3 Julij. Heden voormiddag arriveerden al hier'per hollandschen spoortrein nogmaals drie leden van het japansche gezantschap, met oogmerk om de werkplaatsen op Fijenoord in oogenschouw te nemen en daarna het gemeente ziekenhuis aan den Coolsingei te bezoeken. Waddinxveen, 5 jnlij. Bij de harddraverijen alhier op aanstaanden Woensdag, 9 julij, zullen de volgende prijzen en premien den overwinnaars uitgereikt worden; des voor middags namelijk bestaat de prjs in twee fraaije porceleinen moderateur lampen, de premie in een voorsnijmes en vork met soliede zilveren hechten in etui; des namiddags is de prijs een kristallen roomkom op zilveren voet en rijk met zilver georneerd; de premie, een schildpad lepeldoosje met twaalf zilveren lepels en twee scheppers. Zitting van Woensdag, 2 Julij. In deze zitting zijn acht ontwerpen van naturalisatie, gelijk mede het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting over 1861, zonder beraadslaging met alge- meene stemmen aangenomen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen geopend over het wetsontwerp, betreffende de opheffing der slavernij in de ko lonie Suriname. De heer Dirks had de voorkeur gegeven aan het plan van 1851, tot emancipatie der kinderen, en betreurt liet wegvallen van de bepaling omtrent de betaling van de eigenaars met bankactiën, maar wil medewerken tot het tot stand brengen dezer wet. Hij dringt aan op immigratie van de kust van Guinea. De heer Tutein Noltheniw wil niet de smet der sla vernij nog langer op Nederland la.en drukken, alleen omdat hij op dit oogenblik geen vertrouwen heeft in de rigting van dezen minister van koloniën. Hij betoont zich groot voor stander van staatstoezigt. De heer de Baadt heeft ernstige be denkingen tegen dit ontwerp, zoo wel wat aangaat het belang der negerslaven, als wat betreft de belangen der schatkist. Hij zal echter den loop der discussien afwachten. De heer Cool betoogt, dat de vrijgemaakte door dit ontwerp werkelijk en zooveel mogelijk in het genot der vrijheid zal geraken, dat het behoud der kolonie zal verzekerd blijven, mits de immigratie wettelijk zij geregeld, en dat de te brengen offers geëvenredigd blijven aan onze financiële krachten. De heer van Ztqlen ontwikkelt, dat m n zich ten nadeele van het ont werp ten onregte beroept op de emancipatie in de engelsche koloniën. De heer van Bosse stapt Ken over het financiële offer, maar keurt af de bepalingen der wet omtrent immigratie en staatstoezigt, en zal amendementen daarop voorstellen. Morgen is de minister van koloniën aan het woord. Zitting van Donderdag, 3 Julij. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot opheffing der slavernij in de ned. w. i. koloniën voortgezet. Nadat de minister van koloniën de sprekers \an gisteren had beantwoord, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Tan deze rede moet hierbij gezegd worden, dat de minister zich verdedigde met spreker voor spreker op alle punten hun ner redevoeringen te volgen. Hij heeft zich herhaaldelijk ver klaard als een bepaald voorstander van aanvoei van werk krachten dcor mi^el van immigratie, van waar dan ook, en hij kon geen amendement aannemen, waardoor de economie der wet zou worden verbroken. De beraadslagingen over de artt. zijn alstoen aangevangen. Art. 1. (beginsel van opheffing der slavernij met 1 October 1863). Geen der leden verklaarde zich tegen het beginsel. De een in sterker bewoording, de ander meer bedaard, schonk daaraan zijne sympathie. Indren nogtans de Keren 'j Gravesande en Taets het artikel als.emden, dan was het alleen, omdat zij reeds dadelijk wilden te kennen geven, dat zij zich met de wijze van toepassing van het beginsel niet konden vereenigen. Andere tegenstanders der wet, gelijk o. a. de heer van Nispen wilden daarom het beginsel niet afkeuren. Op verlangen van de heeren Elovt en Mijer heeft de minister den oorspronke lijke!! termijn van I julij 1863 in de wet hersteld. .Yrt. 2. (beginsel van tegemoetkoming aan de slaven-eige- naren). De heer Mijer wil in plaats van het beginsel van ieremoetkoming, dat van schadeloosstelling in het ontwerp opnemen. Zijn amendement werd na levendige discussie ver worpen met 45 tegen 11 stemmen. Art. 3. (beginsel van staatstoezigt). Dit beginsel werd krach tig bestreden door de heeren Heemskerk Az. en van Bosse, verdedigd door de heeren van Nispen en Schimmclpenninck welke laatste spreker de wet zou afstemmen, indien dit he- ginsel verviel. De heer van Lijnden stelde als amendement voor, het toezigt in plaats van op tien, op hoogstens vier jaren te bepalen. Morgen voortzetting der discussien over dit artikel en de daarop welligt nog voor te stellen amendementen. Zitting van Vrijdag, 4 Julij. In de zitting van heden zijn de discussien voortgezet, de debatten hebben geloopen over art. 3 (beginsel van immigratie). Het resultaat van het levendig debat over art. 3 was, dat de minister van koloniën overnam een amendement van den heer Schimmelpenninck, strekkende oin den termijn van hetstiats- toezigt in plaats van tien jaren te stellen op hoogstens tiendat een amendement van den heer van Lynden, om het toezigt te bepalen op hoogstens vier jaren, is verworpen met 3S tegen 21 stemmen, en het artikel zelve is aangenomen met 42 tegen 16 stemmen, door welke laatste stemming het voorstel vau den heer van Bosse verviel, om het staatstoezigt geheel uit de wet te doen vervallen. De minister van koloniën verklaarde de wet te zullen intrekken, indien het artikel verdere bedui dende wijziging ondervond of mogt worden afgestemd. Over art. 4 zijn de discussien aangevangen. Twee amendementen zijn voorgesteld. Het eene van de heeren Elout en van Bosse, in den loop der beraadslagingen gecombineerd, strekt om de zorg voorde immi gratie, niet gelijk de regering voordraagt, aan der, staat, maar aan partikulieren optedragen. De heer Hugenlioltz vooral heen krachtig het regerings-beginsel verdedigd, dat grooten tegen stand vond bij den heer Blusse, maar wederom ondersteuning bij den heer Cool, die een ondergeschikt amendement voorstel de, om, in overeenstemming met de in art. 3 gebragte wijzi ging, de leiding der immigratie gedurende hoogtens tien. in plaats van tien jaren te doen voortduren. Morgen wordt eene belangrijke discussie over het amendement Elout- van Bosse te gemoet gezien. GOUda, 3 julij. Granen. Tarwe ƒ13,50. Bcgge ƒ8,50. Gerst. Voeder 5,25. Chevalier 6,25. Haver ƒ3,75 a ƒ4,75. Boekweit 180.per 2100 ned. <8. Witte oostzee erwten 8., groene dito ƒ7,75. De veemarkt met geringen aanvoer, de handel iets levendiger vette schapen en lammeren wel te verkoopen; magere traag; magere, varkens en biggen vlug verkocht. Kaas 17 a ƒ22. Goeboter 0,92 a ƒ1. Weiboter 0,78 a /0,S4. Delft, 3 jdlij. De aanvoer, die alleen van de zolders op stond, was onbeduidend, even als de handel; alleen in witte tarwe was eenige vraag tot iets williger prijzen. Witte tarwe, eil. roz. ƒ12 a ƒ12,55. Westl. ƒ12,20 a ƒ12,75. Eil. rogge ƒ8. a 8,20. Westl. ƒ7,80 a fS. Zomergerst 5,60 a 5,70. Korte haver 4 a 4,10. Lange dito 3,40 a ƒ3,50. ./.au stads waag gewogen van 27 junij tot 3 julij 65/4, 943/8 en 81/16 boter, te zamen 22070 ned. Iff. Grasboter ƒ44 a 52 het vierde; ƒ1.10 a 1,30 per ued.,%*. Ter markt gebragt 506 mud aardappelen, hoogste piijs 3. laagste ƒ2. Dordrecht, 3 julij. Tarwe in de beste soorten 20 centen hooger. Z. V. en Overm. 12,20 a ƒ12.40, mindere 9,80 a fll.—Zomer tarwe ƒ5,60 a ƒ9,80. Rouge, Z. V. Overm. weder 20 centen huoge-' ƒ7,80 a ƒ8,60. Gerst, bij matigen aanvoer tot 30 centtn hooger vlug opge—imd, winter 1,40 a ƒ5,40; zomer dito 4,60 a 5,70. Daver, wel te plaatsen, voeder ƒ3 a 3,50, dikke 3,60 a 4. Boekweit, ie» hooger; Holst ƒ215 per 2100 ned. <8. Bredasche 217 gevraagd. Paar- deboonen, 30 centen hooger, ƒ7 a 7,80. Duiveboonen ook hooger. Witte boonen, stil. Br. boonen, weinig gevraagd, 50 °centen lager. Witte erwten iets hooger, koningsh. ƒ5,80 en dito voor mesting ƒ8. Baapclie merkelijk hooger. Vliegend ƒ481/»- Najaar ƒ4610. LijuoUe iets hooger, vliegend ƒ411, ged. Harde raapkoeken ƒ90 a ƒ92.— en dito lijnkoeken ƒ117,50 a ƒ125 per 104. stuks. Hoorn, 3 julij. Heden werden hier aangevoe-d 307 sta pels k is wegende 76,643 ned. it'de hoogste prijs was voor kleine graskaas 27,50; 26; 22. Londen, 2 julij. Graanmarkt. De aanvoer van het bui tenland was vrij groot. Tarwe, zoo binnen- als buitenlandsche bedono1 vorige prijzen, meel onveranderd. Gerst, prijshoudend. Erwten en boonen onveranderd. De aanvoer bedroeg eergiste ren en gisteren 14650 qr. Tarwe, 9370 qr. haver en 260 zakken meel. 3 Julij. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 970 runderen, 560 kalveren, 105S0 schapen en 255 varkens. Daar de aanvoer veel minder was, dan de vorige week, kon men betere prijzen bedingen, inzonderheid voor puike kwaliteit; ord. flaauw. Men noteert ossen 3/6 a 5/, schapen S/6 a 5/. Lammeren 5/ a 7/. Kalveren ij a 5/ en varkens '4 Julij. Boter. Friesche 98/ a 100/. Tarwe en Haver vast.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2