BuitctilanK 6mnenlani>. Ingezonden. Frankfort, 4 Julij. Berigten uit Polen melden, dat de gis'ing, die dooi den adel en de uitgewekenen wordt aange stookt, blijft aanhouden, maar zich in den laatsten tijd meer dan vroege verbergt, en derhalve ook gevaarlijker is; de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL r ilen zin geeft eene schemering van boon, op weldadige hervor ming. Die Loop bestaat in Pruisen n;eteer mogt men vreezen voor maatregelen van geweld. Maar tenzij men geheel blind is, zal men toch inzien, dat hiermede in het gunstigste geval slechts een weinig tijds gewonnen is. Het volk is der roede ontwassen; h illekeur en geweld kunnen de zegepraal der beginselen slechts voor korten tijd beletten. De dagen der onbeperkte heerschappij zijn voorbij, ook de magtigste regering moet letten jp de wen- schen des volks en kan zicb alleen handhaven door toe te geven aan den geest des tijds. Londen, 5 julïj. A olgens berigten uit Amerika zijn er te Rich mond 400 a 500 personen in de gevangenis geworpe i, be schuldigd van ontrouw aan het zuiden." De negers morden dagelijks oproeriger, zoodat men ernstig bezorgd is voor het ia brand steken der stad. De president Jefferson Davis heeft zich door ziju ruw karakter den haat van geheel het zuidelijk leger op den hals gehaald en Beauregard het in hem gestelde vertrouwen verloren. De hoop van het leger is thans gevestigd op den generaal Jozef Johnson, die meent in staat te zullen zijn, om het noordelijk leger in bedwang te houden, tot dat Engeland en Frankrijk door gebrek aan katoen en tabak, ge noodzaakt zullen zijn tusschen beide te komen. 8 Julij. In antwoord op eene interpellatie heeft de regering heden in het lagerhuis medegedeeld, dat Pruisen be reid is, het koningrijk Italië te erkennen, mits het bevorens i3elove, eene vredelievende houding tegenover Oostenrijk te zullen aannemen. Parijs, 5 Julij. Volgens berigten uit Berlijn, zou de prui- sische regering aan Engeland en Frankrijk hebben te kennen gegeven, dat zij bereid is, het koningrijk Italië te erkennen, mits beide mogendheden haar eenige concessien doen ten aan zien der Sleeswijk-IIolsteinsche kwestie. Engeland is hiertoe volstrekt niet gezind; hoe Frankrijk hierover denkt, is nog niet bekend. 8 Julij. Terwijl sommige dagbladen zeer ongunstige berigten mededeelen, betreffende den gezondheidstoestand der troepen in Mexico, beweren anderen op grond van tijdingen over Havana ven 12 junij, dat de staat van zaken te Orizaba bevredigend en de gezondheidstoestand zoowel daar ais te Yera-C'ruz verbeterd is. Marseille, 5 julij. Heden avond is de voornaamste loods van den spoorweg met de daarin aanwezige goederen ver brand. Met veel inspanning werden de naburige loodsen behouden. Brussel, 5 Julij. Men verzekert, dat de koning genoeg zaam hersteld is, om zijn vroeger werkzaam leven weder te beginnen. De handelstand te Brussel heeft het voornemen, om de herstelling van den vorst met een prachtig feest te vieren op 21 Julij den 31steQ verjaardag van de Kooning des konings. Weenen, 6 julij. Uit Bucharest wordt gemtM, dat de wetgevende vergadering met 56 tegen 36 stemmen aan prins Couza eene dictatuur heeft verleend voor den tijd van zes maanden. De vrijheid van drukpers is voorloopig opgeheven. De moordenaar van den president van den ministerraad is nog niet gevat. Bij de discussien «n het huis der afgevaardigden over de begrooting is gebleken, dat eenige zeer uitgebreide mijnen aan den staat behoorende, sedert vele jaren zijn verpacht voor een jaarlijksch bedrag van 70,000 ff. Niettegenstaande een der voornaamste ambtenaren is belast met liet toezigt, ge schiedt het beheer zoo slordig, dat de pachters 721,416 ff. aan de schatkist schuldig zijn. Berlijn, 5 Julij. In de laatst gehouden zitting van het huis der afgevaardigden hebben zeer langdurige beraadslagin gen plaats gehad over aangelegenheden betreffende de jongste verkiezingen. Bij die gt geilheid zijn vele misbruiken aan het licht gekomen, namelijk, de bewijzen, dat de regering ge poogd heeft, invloed uit te oefenen op den gang der ver kiezingen. De verdediging der ministers was zeer zwak. 6 Julij. Het bedrag der kosten door het op voet van oorlog brengen der twee legerkorpsen veroorzaakt, in der tijd bestemd om den keurvorst van Hessen tot rede te brengen, is ruim 500,000 thalers. adel wêndt alle mogelijke middelen aan om de boeren, die m het algemeen gunstig voor de regering zijn gestemd, tegen haar op__te ruijen. Turijll 8 julij. In de kamer der afgevaardigden is het gou vernement bij nerhaling geinterpelleerd, of het gerucht grond rum, üat Halm deel zal nemen in de mexicaansche expeditie. Lie ministers gaven op nieuw de stelligste verzekering, dat dit gerucht van alten grond ontbloot is. -Bern, 8 Julij. De heer Itatazzi heeft het bondsbestnur kennis doen geven, dat de ultra-liberale partij in Italië het nooiti weder opsteekt, verzoekende de minister, dat de bond een wakend oog op de grenzen zal houden, opdat het zwit- sersclie grondgebied niet gebezigd worde ter bevorlerin" van revolutionaire ondernemingen. "Warschau, 4 Jielij. De dader van den moordaanslag op den grootvorst Konstantijn is gearresteerd en heet laros- ztnsky. Het pistool werd van zeer nabij afgeschoten. De kogel gleed langs het linker sleutelbeen. De gezondheid van den grootvorst, die re ids het beheer van zaken heeft aan- vaard, laat niets te wenschen over. Jul'J- l)e geestelijke en burgerlijke autoriteiten zij a door den grootvorst Konstantijn ten gehoore ontvangen. Bij die gelegenheid verklaarde de grootvorst, dat hij den aanslag op zijn leven der poolsche bevolking geenszins te laste legde, en al ware dit het geval, dan nog zou aan het programma des keizers niets veranderd worden. Hij reikte den gouver neur Zamo/ski de hand en verzocht hem om zijne hulp tot uitvoering van des keizers gunstige bedoelingen. Ne 1^-York, 26 Junij. De generaal Mac Clelian meldt, dat hij eene geavanceerde stelling voor Richmond heeft in genomen, zonder groote verliezen' te lijden. De zuidelijken bieden voortdurend krachtigen tegenstand. Men verzekert daar entegen, dat generaal Jackson van de zuidelijken de generaals Fremont, Shields en Bancks geslagen heeft, voor zij in staat waren, hunne magt te vereenigen. De kamer det vertegenwoordigers heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij het gouvernement wordt, gemagtigd tot de uitgifte van schatkist-biiïetten Gouds, 9 July. Ir de vergadering van gisteren is door de provinciale staten van Zuid-Holland benoemd met 46 van de 7 3 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten genera«u de Leer T. P. Yifulij, wethouder alhier. Gisteren zijn te Rotterdam in openbare veiling verkocht twee aandeelen, ieder groot 5000. in de Siearine-Kaarsen fa briek Goucfa alhier, tot den prijs van 125 pC't. In het jaar 1848 werd alhier ter zake van dief stal een man aangehouden en kort daarna overgebragt naar 's Gravenliage. Na eenigen tijd werd aan de hier wonende vrouw van lon gevangene uit 's Gravenhage, vermoedelijk uit de gevam -is, een behoorlijk extract van zijn overlijden overgezonden; nierdoor was zij volkomen in haar regt, toen zij in 1849 een tweede huwelijk aanging, waarin zij sedert gelukkig leeft. Men verbeelde zicli dan nu hare verbazing, toen zij jongstleden donderdag op straat werd aangesproken door haren eersten man, die gezond en welvarend voor haar stond, en zijn regt wilde doen gelden. De viouw verkeert in den moeijelijksten toestand, daar geen der beide wettige mannen afstand wil doen van zijn regt. Men verzeker' dat de toedragt dezer zaak bij opzettelijk onderzoek, door een openbaar persoon allez.ins overeenkomstig de waarheid is be vonden. Bij het departement van koloniën is een telegram ont vangen van den gouverneur generaal van N. I., gedagtee- kend, Batavia, 31 mei, luidende: Eene zeeroo vers vloot door de Rethe vernield. 92 slaven bevrijd. Een zee-officier (de luit. le. kl. H. L. Jollv.) gesneuveld. Yoldoende tijdingen van Bandjermasin. De orde herstelt zich meer en meer. Overmorgen vertrek ik naar een gedeelte van Midden- en Qostel'jk-Java. Ley den, 8 Julij, Eenige leden van het japansehe gezant schap hebben eergisteren onder het geleide van prof. Hoffmann een nieuw bezoek aan het natuurkundig kabinet onzer hooge- school gebragt. Het waren de geneeskundigen Maisuki Kooan en Mitsukuri Siuhei, de artillerie-officier Yamada Ilatsiroo en de in gen'en r Fukusawa Yukitsi. Met de drie .eersten had men reeds Yrijdag 11. kennis gemaakt, en hunne grocte belangstel^ ling in alles wat tot de natuurkundige wetenschappen betrek king heeft leeren kennen. Het gesprek werd steeds in het HoUandscli gevoerd. Mnige proef is door hen zeiven geno men. Prof. Rijke roemt niet alleen de vlugheid, waarmede allen de werking van voor hen nieuwe instrumenten begre pen, maar ook de groote mate van kennis, die zij reeds door de lezing van hollandsche werken verkregen hadden. Het gezantschap heeft zich later nog eenigen tijd in het anatomisch kabinet opgehouden. Ook ran de bibliotheek der hoogeschool is een bezpek gebragt. Schoonhoven, 7 Julij. Heden was onze stad getuige van eene aandoenlijke plegtigheid. Het stoffelijk overschot van Dr. J. de Jaager, die den 4ea dezer, (j"ist op den dag, dat hij zich vóór 25 jaren, ais doctor in de genees- heel en verlos kunde te dezer stede vestigde), uit zijnen uitgebreilen werkkring was weggerukt, werd ter aarde besteld. Behalve eene menigte zijner betrekkingen en vrienden werd zijn lijk gevolgd door een groot getal geneeskundigen, die zoowel van hier als elders wa ren gekomen, om hem de laatste eer te te bewijzen. Yoor hen sprak de heer Teljer, Med. Doet. te Yreeswijk bij het geopende graf een woord van hulde aan den overledene, terwijl de zwager van den afgp.dorvene de belang*tellenden in die plegtigheid dank betuigde. De groofe menigte zijner vrienden en beken den, ook uit den burgerstand, die zich aan het graf be\ond, bewees hoe zeer h'j geacht en bemind wu., en voorzeker was de traan, die ook in de oogen der armen blonk, schooner lofspraak op den afgestorvene, dan de welsprekendste woor den hadden kannen zijn. Zitting van Zaturdag5 Julij. In de zitting van heden zijn hoogst belangrijke beraadsla gingen gevoerd over art. 4, dus luidende: „De regering re gelt, leidt en ondersteunt immigratie van vrije arbeiders, ge durende tien jaren, te rekenen van den l,ten julij 1863." Op dit artikel zijn (behalve het amendement van den heer Cool om te lezen hoogstens tien in plaats van tien) voorge steld twee amendementen, daar de heer van Rosse en Elout die gisteren hun beider amendement combineerden, heden we der tot eene splitsing besloten. 1. Amendement van den heer Eloutdus luidende: „De vrije kolonisatie van Suriname wordt van staatswege aange moedigd." 29. Amendement var. den lieer van Rossegelijk hij liet wijzigde in den aanvang der zitting: „Yoor den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname worden van staatswege preniien uitgeloofd gedurende hoogstens vijf jaren na afkondiging de zer wet. Het -mentlijk bedrag dier premien kan de som van een millioen gulden niet te boven gaan. De voorwaar den, welker vervulling noodig is, om aanspraak op uitbetaling dier premien te verkrijgen, worden door ons vastgesteld. Het toezigt der regering op den aar,roex van vrijm arbeid, wordt door ons geregeld." Yoorts behelst liet amendement de geheole wegvalling van liet vijfde hoofdstuk, waarin de staats- immigratie in de bijzonderheden was uitgewerkt. De minister van koloniën kon zich no"h met net een, noch met het ander amendement vereenigen en handhaafde tegen het gevoelen van zeer vele leden, het beginsel van staats-iuami- gratie, zoowel ten einde de misbruiken tegen te gaan, die bij immigratie door particulieren plaats grijpen, als om de plantage eigenaren ook voor een gedeelte vergoeding te deen vinden in werkkrachten. liet amendement van den heer van Rossewaarop de heer Elout later zijn amendement voorst'11 de, is met 40 tegen 19 stemmen aangenomen nadat dit sub-amendement eveneens met 36 tegen 22 stemmen was aangenomen. Door deze beslissing is een der hoofdbeginselen van het ontwerp, waarop de mi nister en bij de algemeene beraadslagingen, en in de discussie van heden, betuigde zeer grooten prijs te stellen, uit de wet gcligt, en is er groote verandering gek-men in de economie van de wet. Bij de behandeling van art. 5 (de tegemoetko ming aan de eigenaren van sla'm), w erd dit dan ook ge voeld, omdat daar du regeling en leiding der immigratie van staatswege «als een deel der tegemoetkoming is opgenomen, in overeenstemming met de genomen beslissing werd dan ook van verschillende zijden voorgesteld, om art. 5 te wijzi gen, en de gevoelens daarover, zoomede over de ware betee- kenis van het «aangenomen amendement liepen zoodanig uiteen, ('at op voorstel van den heer van Twist besloten werd, de verdere discussie over art. 5 en de daarop voorgestelde amen dementen te verdagen tot aanstaanden maandag. Zitting van Maandag7 Julij. In deze zitting is ingediend een ontwerp van wet betreffende de cultuur-ondernemingen in Neerl. Indie. Yervolgens is art. 5 van de voordragt op de afschaffing van de slavernij aan de orde gesteld, iu welk art. wordt bepaald, dat de tegemoetkoming aan de slavenhouders zal bestaan, deels in geld, deels in bevordering van immigratie iu het belang van den plantage-arüeid. De minister van koloniën heeft dienaangaande aangemerkt, dat, na de goedkeuridg van het gewijzigd amendement van de heeren v. Rosse-Elout, het 5de art. ook zou kunnen /ervallen, vermits in art. 9 in de tegemoeikomiug in geld wordt voor zien en het beginsel van immigratie in eik geval behouden blijft. Yolgens den minister mag men het betreuren, dat de bijdrage tct bevordering der immigratie zoozeer is verminderd, en de tijd daarvoor aanmerkelijk is ingekort, maar vindt de regering g°ene reden om de voorgedragen tegemoetkoming voor de vrijverklaring van eiken slaaf hooger 'e stellen dan bij de onderwerpeiijke voordragt is aangewezen. Art. 5 is daarop ingetrokken. Artt. 6 en 7 zijn goedge keurd, en art. 8 insgelijks, nadat een amendement daarop met 33 tegen 20 stemmen was veneorpen. Yervolgens is beraadslaagd over art. 9 waarbij de tegemoet koming voor eiker slaaf in Suriname wordt bepaald op 300 en op 60 voor den slaaf, welke regt op manumissie heeft ve Kregen. Na eene Langdurige beraadslaging, 1* het cijfer van ƒ300 vo de tegemoetkoming met 45 tegen 10 stemmen aangenomen. Een amendement van den heer Heemskerk Az.. het voorstel in houdende oin voor de dusgenaamde particuliere slaven een tarief, naar gelang van den oudeidom vast te stellen is ver worpen. Op art. 10 zijn almede amendementen ingediend, als van den heer v. Rosseinhoudende om de voordragt betreffende de veggeloopen of vermiste slaven weg te laten of den daarvoor geselden termijn te verkorten. Bij de stemming over dit amen dement hebben de stemmen gestaakt; weshalve bij de voortzet ting der bera«adslaging, in de bijeenkomst van morgen eene nieuwe stemming daarover zal worden gevorderd. Na de aanne ming van art. 11 wordt de vergadering gescheiden tot morgen. Zitting van Dingsdag, 8 Julij. In deze zitting hebben de stemmen wederom gestaakt over het amendement van Rosse, om voor de weggeloopen of ver miste slaven in het geheel geene tegemoetkoming te geven, zoodat het, volgens het reglement, beschouwd is als verworpen. Met 32 tegen 24 stemmen is aangenomen een amendement van den heer van der Linden ora te bepalen, dat voor ver goeding niet in aanmerking komen de slaven, die langoi dan écne maand voor den dag der verificatie afwezig zijn Met 36 tegen 20 stemmen is verwor en het amendement van den heer van Henkelombetreffende de kinderen geboren na de afkondiging der wet. Met *29 tegen 27 stemmen is verworpen een amendement van den heer vun Eek. Daarna zijn zonder discussie aangenomen art. 10 A artt. 1218. Bij de algemeene discussie over hoofdstux III is men voor cn tegen nog terug gekomen op het reeds vastgestelde slaat*- toezigt. Art. 19 is zonder beraadslaging aangenomen en art. 20 na het verwerpen van een amendement met 32 tegen 26 stem men voorgesteld door den heer van Zuylen. Achter art. 20 is door de heeren van Asch van 1f"jk en van Rosse een nieuw artikel voorgesteld, waarbij bevoegdheid wordt verleend om vrijgemaakten, die zich g .-'ig onderschei den, van het staatstoezigt te ontslaan. Door den minister niet bestreden, is het met algemeene stemmen aangenomen In het begin dezer zitting zijn ingekomen, de stukken, be treffende het gebeurde in Cheribon. De stukken zullen rooi de leden gedrukt worden. Mijnheer de Redacteur! De verkiezingen zijn thans door het geheele land afgeioopen, en rondait gezegd, de afloop is mij niet medegevalien, niet, omdat bijv. te Middelburg of te Amersfoort de liberale kan didaten niet zijn gekozen, och, van ée'n man zal het heil van het land niet afhangen, maar daarom vooral, omdat zulk een menigte kiezers niet aan de oproeping gehoor gaven, maar stilletjes te huis zijn gebleven, en daardoor het bewijs gege ven hebben, dat zij zich niet om het wel of wee des lands bekommeren. Zie, dat had ik niet gedacht bij deze verkie zing; nu had ik eenige meerdere beweging gewacht, en dit moge in de noofdplaatsen der kiesdistricten het geval zijn ge weest, op het platte land wist men meestal niet meer dan de naam van den candidaat en een brommende aanbeveling, die men als ongetcekend niet kon vertrouwen. Om bij dit kiesdistrict te blijven, van de 3200 kiezers zijn er ruim 1800 opgekomen, en hier is dan nog wel van beide zijden hard gewerkt, zoo als men dit noemt; ik had ten minste verscheidene briefjes. En toch mijnheer, hoe verkeerd ik het van anderen vind, ook ik heb niet gestemd, omdat ik niet wist, wien te nemen, den eenen candidaat wilde ik niet, en den anderen kende ik volstrekt niet, zoodat het het verstandigste was, maar te huis e blijven. De heeren, die den liberalen candidaat voorgesteld hebben, mogen ons buitenlui beklagen, dat wij dien heer voor

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2