Gemengde Berigten. Turyn, IS Julij. Aan de Yenetiaansehe grenzen wordt gemeld, dat naar aanleiding aan 'iet Lerigt, dat Itusland Italië erkend heeft, te Yenetie eene demonstratie heeft plaats gehad. Op verschillende plaatsen waren driekleurige affiches aangeplakt. Het bewind verkeerde in ongerustheid over de houding der bevolking. Madrid, i» Julij. Men heeft berigt ontvangen van de onderhandelingen in Cochin-Chin a aangeknoopt. Spanje zal voor zijne deelneming aan de expeditie ruimschoots worden schadeloos gesteld. UtiiUiiUUHv* Moordrecht, 16 Julij. Heden vergaderde in het Post huis alhier de afdeeling Gouda e. o. der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Op voorstel des bestuurs werdt er besloten, het hoofdbestuur te verzoeken, zich tot de tweede kamer der Staten-Generaal te wenden, met verzoek, de wet op het middelbaar onderwijs niet aan te nemen, tenzij aan het da. rin omschreven laudbouw-ouderwijs eene meer practische rigting werd gegeven. VARIA. Marktberigten. Delft, 17 Julij. De aanvoer van granen bestond htd< alleen van de zolders, waarvoor hooger prijzen werden ge vraagd; alleen in haver werd hooger besteed; puike urne zeer gezocht. Nieuw koolzaad was tot 14,SU a ƒ14,90 en ƒ15,90 naar deugd, alleen per monster om het nieuwtje ter ven. Witte tarwe ƒ11,70 a ^12,60. In wemde wintergersr eenige handel ƒ8.25 a ƒ8,50. Zomergerst ƒ5,20 a ƒ5,80. Korte haver 4 a -+,40. Lange dito ƒ3,40 a ƒ3.>0. Duixe- boonen ƒ8,50. Paardeboonen ƒ7,60. Burgerlijke Stand. srezp&ë, dat «Ic goede verstandhouding tusschen de bevolking en het leger bij die regeling heeft bestaan en dat zij derhalve daardoor niet kan verbroken worden. Het gouvernenent zal het verlangde Gntwerp niet indienen. Hij erkende verder, dat het antagonisme tusschen de bevolking en het leger eene droe vige waarheid is, maar dat de overdrijving der dagbladen dit kw*»ad nog verergert. Milaan, 16 Julij. Er heeft eeue groote beweging in de straten plaats. He gelieele nationale garde is onder de wa pens, om eene voorgenjmen demonstratie wegens de zaak van Lome te voorkomen. Men verzekert, dat het vraagstuk der erkenning van hst konicgri-k Italië heden in den ministerraad is besproken, en dat het gunstig is opgenomen. GOllda., 17 April. In de zitting van het kantongeregt van den 10 <Ic2y„ werd. uc zauk behandeld van het bestuur van de israelitische gemunte alhier, eischende van een lid dier gemeente, die tot armbestuurder benoemd, had geweigerd die betrekking op zich te nemen, den bij het nieuw inge voerde reglement bepaalden uitkoos vijftien guiu^n. De heer mr. Teis, advokaai te Rotterdam, trad voor den AtaotiAr. *n de Heer Us-r. Kw, aa« t voor den ge daagde op. liet gold hoofdzakelijk de vraag, of het te Goada nieuw ingevoerde reglement verbindend is. nu het wel door de Iloofd- Comnissie voor de zalen der Israelieien y ingevolge ministeriele circulaire van 30 sept. 1861, maar niet door den minister zei ven, ingevolge art. 134, algemeen reglement voor de syna gogale ringen van 20 sept. 1 Si? 1 - gekeerd. Mr: Tel> betoogde tot ver" w.n dru ..r'«.iiient; ter wijl het tegendeel ueni beweerd door Mr. Kist, hoofdzakelijk op grond dat de Minister alleen zelf bij het ringregiement tot alteratie en ampliatie van reglementen bevoegd verklaard, dat regt niet bij eenvoudige magrigiug of delegatie (zoo al» geschiede bij genoemde circulaire van 30 Sept. 1861) op de Hoofdcom missie kon overdragen. De heer Kantonregter heeft in deze zaak heden vonnis gewe zen, den eischer in het gelijk gesteld tu den gedaagde in den uitkoop en de koeten veroordeeld, op grond dat de Minister bevoegd was zoodanig besluit te nemen, als vervat is in de circulaire van 13"1. In de zitting der provinciale staten van Z. H. is gisteren raopori "it?*»bragt op hrt voorstel van gedeputeerde staten tot vermeerdering van het personeel der bedienden bij de Malle- gatsluis te Gouda. De commissie stelt voor, niet over te gaan tot eene vermeerdering van personeel, maar wel de bezoldi ging van het tegenwoordig personeel te verhoogen, als: die van den sluiswachter met ƒ40en die van den ophaalder der brug bij het rabat met 50, alles ingaande met 1 september 1S63. Dit voorstel is zonder stemming aangenomen. Bij besluit v-n Gedeputeerde Staten der provincie Z. H. van 7 julij n°. 48 is bepaald, dat de afzonderlijke jagten op catenrildvoor dit jaar, in deze Provincie zullen geopend zijn op Vrijdag den I61*" Augustus aanstaandeen dat mitsuien, van ai' dut dat tijdstip, de uitoefening der Jagtbedrijven, vermeld in art. 15. tot. d. f en h der Jagtwet, geoorloofd zal wezen, onder herinnering aan de bepaling ^an art. 1 van het Regle ment op de uitoefening der Jagt en Yisscherij in deze Provin cie, krachtens welke die Jagten niet anders mogen plaats heb ben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. De Staten van Zuid-Holiand hebben, met 48 stemmen, het voorstel der commissie aangenomen, h .udendc, dat het Z. M. den Koning moge behagen, eene commissie te benoemen tot droogmaking van de plassen, beoosien Rotterdam, volgens het ontwerp ven den hoofd-ingenieur in het tiende district en wel voor rekening van het rijk en van de provincie elk voor de helft, en dat in deze commissi^ het rijk en de pro vincie gelijkelijk zouden worden vertegenwoordigd. In eene 14 Julij te Carehhaven gehouden vergadering van leden der Twentsche vereeniging tot bevordering van nij verheid en handel zijn tot curatoren der te Enschede te ves tigen industrie- en handelsschool benoemd, de heeren dr. W. R. baron van Hoëvell, lid van den raad van stateLoefF, burge meester van EnschedeC. W. Eekhout, burgemeester van Oldenzaal; mr. C. H. Stork, advocaat te Almelo, en B. W. Blijdenstein J. Bz., fabriekant te Enschede. In eene circulaire van den minister van justitie ter ge legenheid der aanvaarding van het beheer van hervormde eer dienst aan verschillende collegien en autoriteiten gerigt, leest men o. a. het volgende: De opheffing van de afzonderlijke departementen van eere- dienst is niet enkel een maatregel van vereenvoudiging, maar heeft voornamelijk ten doel om de kerkgenootschappen meer volledig dan tot hiertoe de volkomene vrijheid te doen genieten, welke hun bij de grondwet is verzekerd. De afgetreden heer minister, in deze mijn ambtsvoorganger, heeft met loffe- liiken ijver, zoo veel de kortstondigheid van zijp beheer heeft toegelaten, de maatregelen genomen, die vereischt werden om de grondwettige scheiding van kerk en staat meer volledig tot stand te brengen. Het is mijn voornemen om in gelijke rigting voort te gaan en ik wensch alzoo daartoe mede te werken, dat de kerkgenootschappen, met behoud van de waarborgen, welke het staatsgezag bij de toepassing van de grondwettige beginselen verschaffen kan, de zelfstandigheid erlangen, die niet alleen door onze geheele staatsinrigting gevorderd wordt, maar ook voor de kerk zelve de onmisbare voorwaarde is van hare eigene ontwikkeling en van haren inwendigen bloei. De wetsontwerpen bij de thans op reces gescheiden tweede kamer aanhangig gebleven, zijn de volgende: 1° tot afkoopbaarsteliing der tienden; 2°. tot overdragt der tienden van het kroon- aan het staats domein en het beheer der kroondomeinen 3°. ter regeling van de kerkelijke pensioenen; 4°. ter regeling van het middelbaar enderwijs 5°. tot ontbinding van den gemeenteraad te Heemstede; 6°. tot regeling van het geneeskundig staatctoezigt 7°. tot regeling van het regtsgebied der regterlijke collegien: 8°. tot het graven van een kanaal in Noord-Holland en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee; en 9°. tot regeling der cultuur-ondernemingen in N. Indie. Al deze ontwerpen zijn vocrloopig in de afdeelingen on derzocht, behalve die, betreffende de uitoefening der genees kunde, de regterlijke indeeling en de cultuur-ondernemingen in N. Indie. B:j de bekrooning op de tentoonstelling te Londen is slechts eer.e klasse van eerepenningen, allen van dezelfde waarde toegekend. Het rapport verklaart, dat in de jurij's gedurende hare werkzaamheden steeds volkomen eenstemmigheid heeft ge- heerscht, en besluit aldus: „De staat der industrie, zoo als zij op deze tentoonstelling zigtbaar is, getuigt van uitnemend krachtigen en heilzamen vooruitgang in de gansche wereld. Terwijl elke natie nieuwe grondstoffen zoekt of van tot nog toe verwaar loosde producten nut leert trekken, treft ons inzonderheid de groote vooruitgang in den werktuigelijken toestel tot beuutti- ging en bearbeiding derzelve, al«mede de veelvuldige toepas- si j van de wenken der wetenschap,, en de vruchtbare beoefe- ni» g der kunsten, welke den goeden smaak streelen en aan den schoonheidszin voldoen. Bij het hoogerhuis in Engeland is eene wet aanhangig, betreffende de behandeling der gevaarlijke olie onder den naam van petroleum bekend. De Daily Leader van Toronto, Canada, zegt dat men niet beter doen kan, niet slechts in het belang van het algemeen, maar ook in dat van den han del, dan eene wet uit te vaardigen, waardoor elk vat aan een opzettelijk onderzoek onderworpen wordt, voor dat het in den handel komt. Dit is vooral daarom noodzakelijk, daar in verschei dde staten der unie onlangs zulke wetten in werking zijn gebragt. Elk vat wordt van regeringswege onderzocht, eer het in handen komt van den verbruiker. Het gevolg er van is echter, dat alle afgekeurde olie wordt uitgevoerd en htt buitenland dus olie ontvangt, waarvan sommige soorten reeds ontvlammen bij eene temperatuur van 34 graden Fahrenheit, terwijl bijv. in Ohio geen olie mag worden verkocht, die geen temperatuur van minstens 100 graden kan weerstaan. 'S Gravenhage, 18 Julij. Naar men verneemt, is de eerste kamer der staten-generaal bijeengeroepen tegen den 2Ssteïl julij aanstaande, tot hervatting barer werkzaamheden. De heeren Schretlen en Max wils hebben zich bij adres van gisteren op nieuw tot Z. M. den koning gewend, waarbij zij herinneren hetgeen ten opzigte van de door hen aangevraagde concessie tot aanleg van een spoorweg van 'sGravenhage naar Gouda is voorgevallen en als nog eene gunstige beschikking op de jongste aanvrage tot concessie, zonder rente-garantie, suusidie of°andere ondersteuning van rijkswege verzoeken. Ammerstol, 18 Juli]. Sedert het schoone warme weder de regenvlagen vervangen heeft, blijkt liet dat het aardappel gewas nog evenmin als vroeger bestand was voor de groote vochtigheid. De reeds gewone ziekte vertoont zich weder op bijna alle akkers voornamelijk in het loof, eii op de lage ak kers ook in deu knol. Gelukkig echter is de knol reeds zoo ver ontw ikkeld en het beschot zoo ruim «at men geeue te groote vrees behoeft te hebben voor eene gedeeltelijke mislukking. l)e zalm vangst is zeer bevredigend; waartoe het meerder ge tal van SC Jacobs zalnipjes, dat in liet vorige jaar beneden het middelmatige was, veel bijdraagt. Yan maandag 14 julij tot lieden werden aangevoerd 324 stuks, waaronder eeu vierde ge wone zomerzalmen en slechts eenige weinige zware en 2 steuren. Prijs der zalmen, zware ƒ0,90 a 1,00, middelsoort 0,75 a ƒ0,90, Sl. Jacobs zalmpjes 0,65 a 0,75. Het voorstel tot het jaarlijks binnen Gouda houden van ten toonstellingen, werd om de geringe opkomst der leden aan gehouden. Tot lid des bestuurs werdt gekozen de heer A Kluit, notaris alhier. 19 Julij. De koolzaad-oogst, welke in den Zuidplas- polder in vollen gang is, schijnt algemeen tegen te vallen. Terwijl elk zich. in het vooruitzigt verheugt, dat de hatelijke en druk kende belasting op de brandstoffen weldra zal afgeschaft worden, ver- eenigt vuige eigenbaat de verveeners te Hoogeveeu en Dedems vaart, oin de voortduring dier belastiug van de regering te vragen. Engel- sche kapitalisten hebben concessie bekomen tot bet aanleggen van een spoorweg op bet eiland Sardinië. Te Roermond heeft men bij het boren eener put ter diepte van ongeveer 60 voet, eene steenkok-ulaag van uitmuntende hoedanigheid gevonden. De britsche krijgsmagt m China bedraagt op dit oogenblik 4359 man. De stoomboot Telegraaf heeft op de rivier voor Dordrecht eene barkas overvaren. De vier ma trozen zijn gered. Het schuttersfeest te Frankfort is geopend met een optogt Van 12000 schutters, Aooraigegaau door de duitsche vlag. Te "Winst hou u is 13 dezer bij een bakker brand ont&taan, die men spoedig meester was, doch te Bcnnekom »s 15 dezer een Luis afgebrand en au ander zwaar beschadigd. Te Zoutkamp is eeu stuurman uit ceue boot gevallen en het lijk eerst d.u volenden dag teruggevonden. De prins van "Wallis zal op dc terugreis uit Rusland te Kopenhagen eens uitstappen om nader kennis te maken met prinses Alexandrine van De nemarken. Ten ge\olge der overeenstemming tusschen Frankrijk en Rusland zal in October of november een europecsch congres zameuko- men, ter regeling der hangende vraagstukken. Te Winschoten heeft men achter de behuizing van eeu landbouwer bij het afsteken van den mesthoop zeven slangen gevonden, elk drie a vier voet lang, en meer dan 100 eijeren, waarin me ?tal levende slangen. De fransche keizer schept graven en hertogen, hij betreedt de paden van wijlen zijn oom. Het buis weleer bewoond door Abeillard en Heloise is te Parijs afge broken. Rij deu langdurigen regeu worden den landbouwers, de hooi- schudders aaubevolen, ook het draineren van het hooi door puntige ijzeren buizen met gaten, om de waterdampen te doen ontsnappen. la de diergaarde te Amsterdam is eeu nijlpaard geboren, doch papa was zoo on geduldig en werd zoo woedend, dat men het kind, dat reeds in deu stal rond liep, van de moeder heeft moeten afnemen, ten gevolge waar- van het weldra stiei f. Fould is een groot financier, bij altijd toene mende uitgaven, wist hij sedert 1 Januarij 50 millioen te bezuinigen. De on b-rw ijzer J. Kunst te V ritsen veen heeft op zijn 65steu verjaardag een prachtig met goud gemonteerd album ontvangen met de portretten van 32 zijner oud-leerlingen allen ~e Petersburg woonachtig. Te Kon- stautinopcl het ft 9 dezer in de voorstad Pera een brand gewoed, waar door 3000 huizen vernield zijn. In de provincie Damascus zijn tien duizend grieksche scheurmakers tot het Katholicisme bekeerd. De Pruisen kuuntn nu niet langer op eene vloot wachten. Zij slaan handen aan het werk; als die du evenredig wordt aan liet leger, dan ontstaat er eeue nieuwe zet ogendheid van deu eersten rang. De eerste prijs, een zih' rcn beker, is op h' t scherpschuttersfeest te Frankfort behaald door een Arnhemmer, den heer C. de Leeuw. Men vertelt, dat d„ grootvorst Michael van Rusland met Forey naar Mexico wil. Te Muhlhausen zijn vier groote fabrieken uit gebrek aan werk, gesloten. De prijs van het meel is te Parijs nagenoeg twee franken op het mud gedaald door de gunstige weersverandering. De anierikaansche burgeroorlog begint ook te Haarlem zijn verderfelijker! invloed te doen gevoelen. Vele werk lieden worden weggezonden, en men vreest voor erger. Te Nashville in Tennessee zitten de geestelijken bijna allen in het tuchthuis, omdat zij weigeren trouw te zweren aan de Unie, die de slavernij wil af schaffen. Ciii eenig denkbeeld te geven van de uitgestrektheid van Londen, is het voldoende, te vermelden, dat dagelijks drie (luizend omnibussen de stad doorkruisen; dertig duizend paar den worden daartoe gebruikt, die jaarlijks meer dan 20 mil lioen gulden aan haver, hooi en stroo kosten. Alleen van beslaan kosten zij jaarlijks bijna een tonne gouds. Alen heeft berekend, dat iedere omnibus dagelijks 300 mensclien ver voert, dat bijna 300 millioen passagiers in het jaar bedraagt 11000 mensehen verdienen hun levensonderhoud met de e omnibussen. Op de tentoonstelling te Londen is voor liefhebbers nog geld te verdienen. Men heeft namelijk in IVolverhamptuii een patent.lot vervaardigd, dat zonder sleutel kan geopend worden en bijna 230 millioen combinatiën heeft. Het heef; 5 rullen en op iedere rol staan 25 letters. AY am, -r men tb- letters, waarop het gezet is, niet wist, zoude men een verba, zenden tijd noodig hebben, otn die te vinden, en daardoor het slot te openen. Dit slot heeft men aan een ijzeren kast gedaan, waarin 500 gelegd zijn. Hij, die nu zoo gelukkig is, het slot te opeuen, heef: regt op de J 6000. Gouda, 17 Julij. Tarwe 12,50 a 13,30. Kogge ƒ7 a f Gerst, voeder ƒ5,50 ii ƒ5,75. Idem beste 6 a ƒ7. 11 ruim prijshoudend. Boekweit, fransche ƒ200. He veemarkt met geringen aanvoer, handel ftaauw. r lammeren en schapen vlug te verkoopen, magere traag; ma gere varkens traag. Kaas ƒ17 it 22. Goeboter ƒ1,02 a/1,1 AVeiboter ƒ0,84 a 90. Aan stads waag gewogen, van 11 tot 17 julij, 59/4, 873 en 78/16 boter, te zamen 20.600 N Grasboter ƒ45 a ƒ:5 het vierde; per N. ƒ1,121/g a 1,32*/*- Dordrecht, 17 Julij. Tarwe met kleinen aanvoer zeer traag, heeft met moeite de vorige prijzen opgebragt Puike ƒ12,20 ii, ƒ12,40, mindere ƒ11,50 a ƒ11,80, geringe ƒ10,20 a ƒ10,80, blaauwe 9,30 a ƒ10,30. Zomer ƒ8,60 a ƒ9,80. Rogge lusteloos, 7.40 a 8,60. Gerst -iet weinig kooplust; winter gestort 5.4 0. Zomer 20 cente eager; gestort 5,5ft zakgoed ƒ4,30 a 5,30. Haver met in-^er vraag; in!, voeder 30 centen booger gedaan, ƒ3,20 a ƒ3,8 Jïto dikke ƒ3,70 a ƒ4,20. Paardeboonen met weinig omgang, kƒ 8. Duive- boonen ƒ7,50 a 8,50. Boekweit zonder handel, hoLsteinscli ƒ205 a ƒ210 aangeboden. Deventer, 18 Julij. Tarwe 9. a 10,50. R- gge a 8,50. Boekweit 6,75 a 7,25. Gerst 5," t ;i 6,2 5. Haver 3,50 a 4,30. Boter le soort, nieuw fust 17,25 a 17,75. le. soort, oud fust 16,50 a 17. ZwoHe, 18 Julij. Middelprijzen. Tarwe 10,87. Rogge 8,05. Gerst 6,6o. Aardappelen 1,62. Boter per V 0,95. per 20 X. U' 18,50. Londen, 15 Julij. Friesche boter 93 a 100/-. Kampei en Zwolsche 86 ii 92/-. 16 Julij. Eng. tarwe met weinig aanvoer; vr. veel aange- bragt met weinig vraag. Eng. zoowel als puike buitenl. be dong vorige prijzen. Gerst, erwten, boonen prijshoudend. Ha ver wel zoo vast. Zaden onveranderd. Sedert eergisteren aan- gebragt 660 qr. inl. 114/0 vr Tarwe, 110 qr. inl. en 11150 qr vr. gerst, 96 qr. inl. 110S0 qr. vr. haver. Meel 1000 zak ken en 4990 vaatjes. 17 Julij. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 79o runderen, 610 keveren, 10820 schapen en 90 varkens. Yoo beste runderen werd 5/-, voor dito kalveren 5/2, voor dito schapen 5/- en voor dito varkens 4/10 per steen betaald. GOUDA. Geboren: 15 Julij. Adriana, ouders A. C. Koppendraijer en M. A. Reebeen. Clara Barendina, ouders J. van Wijk en L. Aaldering. 18. Dirk, ouders G. Vonk en K. J. van der Kist. Geertruijda Su sanna, ouders A. Boumecster eu J. C. Broer. Overleden: 15 Julij. Dirkje Wijiuan, 9 w. 16. Jan Dirk de Rooij, 50 j. 17. Teuna Betje Urbanus, 2 j. 11 m. WOERDEN. Bevallen: 16 Julij. P. den Blanken, geboren van Assum, d. E. van Dain, geboren Harreveld, z. levenloos. Overleden: 11 Julij. Anna Helena Engelenberg, oud 46 j. eri.tge- noote van Arend Hoefslager. 16 Julij. Antje Fijkes, oud z't j. on gehuwd. Gehuwd: 13 Julij. Franz Joseph Hofmann, oud 28 j. m. Maria Aletta Hofman, oud 29 jaren.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2