Nieuws en Advertentieblad Omstreken. voor Gouda en 1862. Donderdag, 31 Julij. iffectcn. «•treinen. Overzigt. iü° 35. I iar Gouda, Utrecht, Gouda, ,20, 3,40, 5,30 ÏNMALEN, 3 b, in denSaijei, Itigd een Depót 1 GEBLEEKT SIKATOEN, de gunst barer 757s Uitgave van A. BRINKMAN. Oost -HavenB. n°. 75. GOUDSCHE COURANT I 61% I BKIhKJLLV. WEEBERS, Doet. engt langs dezen iet aan zijne ge en betuigt zijnen en hem als Gb- (beh. Zoud.). 5,50, 7,50, 9.— 15 (heh. Zond.) 1,25, 8,19, 9,40. koers. 63% 75^,16 ag 25 Julij. Hoogste Ct bleven koers. 63% temtier 1862. itterdam, ,57, 4,37, 6,24 32’4 44’4 54% 48%0 45’4 Deze Courant erschijnt des Donderdags en Zondags, la de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 52”/10 44’4 54% 48%6 45 61% Is er iemand, die iets goeds verwacht van den maatregel, die jaren te laat komt. Zal Venetie nu neg Oostenrijk leeren dan ken en liefhebben. Groot is daar de verbittering op Pruisen," dat nu ook in dc erkenning van het koningrijk Italië, de revo lutie huldigt, en dat op dezen weg weldra door andere duitsch. staten gevolgd zal worden. Men spreekt reeds van Baden eii Saksen Coburg. Wat baat het terug te wijzen op IS 15. Die tractaten zijn lang verscheurd en hebben nooit gediend dan om de zwakken te dwingen onder de willekeur der inagtigeii. Het w eenercongres was ondragelijker dan de tijran zelf. Napoleon was een groot man, die de wereld aan zijn genie onderwierp ?n de vermolmde heerschappijen door zijnen kraehtigen arm ver nielde, maar de zoetsappige, huichelende intriganten, die over de volken als over redeloos vee beschikten, en alles naar - Lan delijke zelfzucht regelden, waren klein en verachtelijk. Het koningrijk Italië in den rang der groote inugt ml heden opgetreden is het bewijs dut wij een nieuw tijdperk «anvangen. Napelsche roovers, door wie ook aan ge et en betaald, kunnen wel ramp en wee brengen over onschuldige», maar geenszins den troon herstellen van den ellendigen Frans, te lang te R.ome geduld. Dc drift van Garibaldi, den heldenmoedige» vriend var Italië is verschoonlijk en zijne onverstandige hevigheid min berispelijk dan de lage kunstgrepen der in her duister woelt diplomaten zonder gevoel voor waarheid en regt. De vrede wordt duur gekocht op congressen en c mferentit altijd ten koste der volken, die opgeofferd worden aan weder/ijd- sche concesUen. Te Koustan tinopel confereert men over Servit; zal het anders zijn dan knoeijen en knutselen; welke strijdige inzig- ten en belangen, Rusland en Oostenrijk; Eng land en Frankrijk Wij leven in zoete rust, in welvaart en voorspoed onder vrije instellingen en vrijzinnig bestuur. Langzaam is de voortgang, bedachtzaam de zin des volks, meer overhellende tot onver schillige traagheid, dan zondigende door te driftigen ijver. En kelen slechts, die zich bedreigd achten in onredelijke voorregten heffen een vervaarlijk geschreeuw aan en trachten de menigte te bekommeren. De indische baten, die onze schatkist sedert iaren stijven, zijn meer in gevaar door het volhouden van willekeur, dwang en begunstiging dan door wettelijke regeling, die met voorzigtige wijsheid een toestand voorbereidt, die duur zamer belooft ie zijn, dan het stelsel van onderdrukking en on vrijheid tot hiertoe gevolgd. De medewerking des volks ontbreke dan ook nimmer aan een bestuur, dat rond en open den weg be treedt, die tot volledige ontwikkeling onzer staatsinstellingen voert. 20. C. IV. van 23. Mathijs Flen- rootendorst, weduw e- c van Papeudrecht. GOUDA, 30 Julij. De verwachting van een spoedigen afloop der amerikaansche geschillen is deerlijk te leur gesteld door de ongunstige uit komst voor de noordelijken van eene reeks gevechten in de omstreken van Richmond. Hoe weinig toch ue bijzonderheden der verschillende ontmoetingen met eeaige naauwkeurigheid be kend zijn, dit is zeker, dat de opstand, die door de inname van Richmond scheen te zullen eindigen, op u’ uw onbepaald ver lengd is. De zuidelijken hebben eene aanzienlijke m.igt bijeen en ofschoon de latere berigten weder gunstiger luiden voor de noordelijken, is de zedelijke kracht hunner partijen grootelijks toegenomen en zijn zij met vernieuwden moed bezield. In Erankrijk en Engeland wordt dan ook weder aangedrongen op de erkenning der zuidelijke staten, en ofschoon het engelsch ministerie het oogenblik daartoe nog niet gekomen acht, nadert dat altijd door het verschrikkelijk toenemen van den nood in katoen districten. Deze toestand kan niet voortduren, en elke hulp moet ongenoegzaam blijven bij het ontzettend aantal werk lieden, die door gebrek aan grondstof zonder eeiüge verdien sten zijn. In Frankrijk bestaat dit bezwaar wel in mindere uitgestrekt heid, maar Engeland rust op vaster grondslagen van orde en vrijheid, dan het onder ijzeren dwang bukkende, veel bewogen Frankrijk. De ontevredenheid, al is zij uit onvermijdelijke oor zaken geboren, is daar zoo veel gevaarlijker als er minder vrij heid bestaat om zijn gevoelen te uiten. En hoe gering die vrij heid is, blijkt uit de opheffing van een dagblad, dat volhield, dat er gebrek aan werk is in het departement Loiret, terwijl de kruipende fabriekanten het feit angstvallig ontkenden. De berigten uit Mexico, van gouvernementswege in het schoonste licht voorgesteld, wekken groote bezorgdiieifl, en men vreest zeer, dat de hulp, hoezeer de uitzending bespoedigd wordt, te laat zou kunnen komen; daar het mexieaansehe volk niet gezind schijnt, den vreemden indringers zonder ernstigen tegenstand gewonnen spel te geven. De bedoeling der fransehe regering, die geen rekenschap van hare plannen geeft, ligt in het duister; de berigten worden zorgvuldig geeontrolleerd en de vrije dis cussie belet. Oostenrijk komt schoorvoetende tot halve hervormingen. Vepetie zal nu ook eindelijk zijn landdag krijgen. Weldra zal het statuut afgekondigd worden, dat als grondwet moet gelden. De prijs der Advertentien van éeu tot zes regels met inbegrip van het zegel is SU Cent, voer 'eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters vvorden berekend naar I plaatsruimte. J van der Steen C. G. van Roijeu.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1