öiittcnlaitïr. <3tnncnlnnö« T Londen, 3 Augustus. Berigten uit New-York van 24 Jul ij melden, dat eeu gedeelte van het corps rau den generaal Pope bij Prederiksburg aan de zuidelijken een gev echt heeft geleverd, dat met een gelukkigen uitslag is bekroond; hij heeft daarna hun kamp verbrand. De president Lincoln heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waai bij hij magtiging verleent tot het in beslag nemen van alle eigendommen van de zuidelijken. De negers kunnen tot militaire doeleinden gebezigd worden. De vees voor een aanval op Nashville is verdwenen. De lanwerving van vrijwilligers niet vlug gaande, zijn nieuwe premien aangeboden. De gouverneur van Ohio heett bekend gemaakt, dat indien hei contingent van vrijwilligers niet wordt geleverd, hij eeue conscr ptie zal bevelen. Er zijn on derhandelingen aangeknoopt over eene algemeene uitwisseling van gevangenen. Eergisteren avond heeft de heer Cobden in het lager hui- eeneu hevigen aauval gerigt tegen de politiek van lord Palmers tonwiens bestuur hij regtstreeks in strijd achtte met •/.ijne drie uoofdbeginselenbezuiniging, non-interventie en hervorming. Hij noemde de tegenwoordige regering de bui- tensporigstedie het tegenwoordig mensehdoin ooit in vre destijd gekend had. En dit bleek overtuigend, ais men na ging hoeveel thans per hoofd opgebragf moest worden. Pal mer-ton was de opd rijver der uitgaven, die in vier jaren minstens 1200 miliioen gulden meer bedroegen. Eu die politiek berust slechts op een schrikbeeld, namelijk de lieerscli- eu verove ringszucht vau Frankrijk. Under ilea indruk dier herschen- schlm is elk denkbeeld van hervorming'ter zijde gesteld, en werd er zelfs niet aan gedacht om het geurogtelijk beheer onzer zeemagt te verbetereu. liet geld werd met ongeloofe- lijke verspilling alleen besteed aan wapening eu fortificatiën. De politiek ten a inzien van China eu Amerika was geheel in strijd met het beginsel van non-interventie. De spreker kwam eindelijk tot de conclusie, dat Engeland zeer goed ioril Pul- inerston kon missen en Disraeli even goed aan bet hoofd van het bestuur kon staan. Palmerston verdedigde zijn bestuur met bekwaamheid tegen de verschillende aanmerkingen. Di-raeii vereenigdc zich met de zienswijze van Cobden. Deze aanval heeft bij het publiek veel sensatie gemaakt: zelfs liberale bladen trekken partij tegen den eersten minister, die wiL hij staande blijven, wel tot hervorming en bezuini- "■in"' zal moeten komen. 5 Augustus. Graaf Russell heeft gisteren in het huis der lords op eene interpellatie van lord Campbell geantwoord, dat Engeland van geenc mogen llieid eenige ïueedcdceliug heeft ontvangen betreffende de erkenning van de Zuidelijke Staten 'van Noord-Amerika. Hij voegde er bij, dat met Frankrijk om trent dat punt de meest gevvensehte overeenstemming bestaat. In het huis der gemeenten heeft Lord Palmerston aan den heer Beaumont op diens vraag geantwoord, dat Engeland gaarne een handelsverdrag met Oostenrijk wil sluiten. Oostenrijk blijft non- steeds protectionistische beginselen aankleven,, weshalve men van den uitslag der onderhandelingen geen, al te groote vaehtingen moet koesteren. Augustus. Koning Victor Emanuel heeft eene proclamatie uitgevaardigd, in welke lnj zich beklaagt, dat, terwijl Italië door de mogendheden wordt erkend, jonge lieden zonder ondervinding de dankbaarheid uit het oog verliezen, welke men aan den getroiiwsten bondgenoot verschuldigd is; dat deze deu naam van ltome tot eenen oorlogskreet willen maken dat hij trouw heefc gezworen aan de constitutie en eed zal houden; dat hij het italiaansche vaandel hoog „ehouden, maar dat men alleen dat vaandel, verwa Parijs 3 dien genoeg heett znn vaandel, moet volgen; dat zij die de wet miskennenhet vaderland in gevaar brengen en hem in zijne vrijheid belem meren; dat, zoodra de tijd zal zijn aangebroken om te han delen hij zijue stem zal doen hoorenmaar dat zijdie aan leiding tot een burgeroorlog willen geven, daarvoor verant woordelijk worden gesteld, eu hij zijn pligt zal weten tc betrachten. Generaal Martimprey, vice-gouverneur van Algerie, zal verlof van 14 dagen hier komen doorbrengen. Men zegt hii door den keizer is ontboden geworden en geeft aan zijn dat die omoieding verschillende uitleggingenwat echter nog meer de aandacht onzer diplomaten trekt, is de tegenwoordigheid van den heer von Budberg te Vichy, die, naar men zegt eonfidentieele acten heeft medegebragt betreffende het verbond tcsschen Frankrijk en Rusland. De heer Monte'bello is op weg naar Petersburg en reeds te Berlijn aangekomen, waar hij eene conferentie moet hebben met den heer de la Tour d'Auvergne. Nog zegt men dat Juarez eeu brief aan den keizer heeft geschreven en dat hij daarin eeuige voorwaarden opgeeft, waaronder een voor Frank rijk eervol vergelijk zou kunner getroffen worden; tevens moec hij er echter in te kennen geven dat hij, wanneer zijne voor stellen niet mogten worden aangenomen, den oorlog met kracht zal doorzettenen liever de hoofdstad Mexico verbran den en zich in andere provinciën terugtrekkendan zich over geven. Aan de leden van het corps diplomatique is officieel door den heer de Thouvenel bekend gemaakt, dat het den keizer aangenaam zal zijn, om hen op zijn naamdag te ont vangen. Deze convocatie is in den tegen woordigen tijd van veel gewigt, voorn 1 omdat men algemeen verwacht, dat de keizer bij die g3iegeuheid eenige ophelderingen zal geven over de gebeurtenissen van den üag. Natuurlijk zal de pauselijke nuntius het woord voerenen deze heeft dan ook reeas ter stond de andere leden van het corps diplomatique uitgenoo- digd om zich ten zijnent tc vereenigen, ten einde de redactie vast te stellen van de rede, die hij zal uitspreken. De correctionele regtbauk te Parijs heeft eene kwestie beslist, die zoowel van belang is voor de spoorweg-maat schappijen als voor de reizigers. De zaak betrof de zooge naamde retourkaarteu. Men weet, dat een reiziger, door een dubbele plaats te uemen, d. w. z. écu voor heen en één voor terug, een aanzienlijk rabat op den prijs geniet, maar te ge lijkertijd stelt de maatschappij een termijn vast, binnen welke men terug moet gaan, 0111 van die retour-kaarten gebruik te kunnen maken. Volgt liicr nu uit, dat de retour-kaart, wan neer de tijd eens verstreken is, geene de minste waarde meer heeft en dat de maatschappij regt heeft op den prijs van eeu nieuwe plaats, wanneer men terug wil gaan? Of moet de reiziger integendeel genot hebben van den hoogereu prijs, dien hij voor zijn retour-kaart heeft betaald, en bij zijn te- rugtogt slechts zooveel bijbetalenals er nog aan een gewone plaats ontbreekt? Genoemde regtbank heeft zich met deze laatste meeniiig vereenigd. Toulon, 5 Augustus. Van Lvon zijn hier 1200 soldaten aangekomen, die morgen op de Cacique zullen worden inge scheept men zegt met bestemming naar Civita-Vecchia, Weeneil, 5 Augustus. De leden der hougaarsche rege ring beraadslagen ever de voorbereidende maatregelen voor den bijeen te roepen landdag. De jongste discussie, w elke in de hofkanselarij plaats had en bijgewoond w erd door de heeren Ap- ponny, en Esterhazv, had ten doel om een plan te ontwerpen met het oog op den nader bijeen te roepen landdag. RagUSa, d Augustus. In eene depêche uit Koustantinopei wordt Omer-Paeha gemagtigd, om onderhandelingen tuin te knoopeii met Montenegro, op de voorwaarden vroeger aangebo den, doch de onderhandelingen moeten spoedig ten einde loe pen, ten einde, ingeval deze vruchteloos mogten zijn, de Mon- tenegrijnen te voorkomen en Omer-PacUa alsdan onmiddelijk de vijandelijkheden zou kunnen hervatten. Berlijn, d Augustus. Onze gezant te Konstantinopel heeft in last ontvangen om zoo mogelijk een wapenstilstand tot stand te brengen tusschen de Turken en Montenegrijnen. Gisteren heeft op het ministerie van buiteulandsche za ken de onderteekening plaats gehad van het op 29 Maart 11. geparafeerd traetaat met Frankr'jk. Heden wordt de geboortedag van koning Friedrich Wil helm III door den koning en de geheele koninklijke familie in stilte herdacht. Tot dat einde hebben allen zich vroegtijdig naar Charlottenlurg begeven, om in het mausoleum dit feest gods dienstig te vieren. Bij gelegenheid van de viering van het feest ter eere van den GOsten geboortedag des heeren Waldeck, een der meest be roemde leden van de vrijzinnige partij, welk feest eergisteren heeft plaats gehad, zijn 68 telegrammen uit onderscheidene dee- len des lands aan hem toegezonden, ten einde hem geluk tc wenschen; het meertndeel was uit Pruisen en Silezie. Het Huis der Heeren zal gedurenue geruimen lijd gcene zitting houden; al de werkzaamheden aldaar aan de orde ge steld,0 zijn afgedaan. De commissie door het Huis der Afge vaardigden benoemd tot het onderzoeken van de ingediende begrooting, houdt dagelijks hare zittingen. Op den oden e. k. zullen de Japansche gezanten zich te Stettin bevinden, alwaar zij door den handelstand feestelijk zul len worden onthaaldnog in den loop van denzelfden dag be geven zij zich naar Swinemunde, alwaar een russisch oorlogs stoomschip gereed ligt om hen naar Kroonstadt over te voeren. De Russen hebben reeds kennis gemaakt met de Japannezen, want een «root aantal photografien der voornaamste leden van het gezantschap, Is naar Petersburg gezonden. Ook hier zijn vele dergelijke afbeeldingen van hen verkocht. Eergisteren avond ten 6 ure ongeveer trad een onbekend persoon den winkel van een goudsmid te Dusseldorf binnen en bood hem eene aanzienlijke hoeveelheid ineengeslagen zil- verwerk aan. Op het ontwaren van een agent van politie nam hij de vlusrt. Toen eerstgenoemde dit bespeurde, ijlde hij hem 1111 eu stond op het punt om hem te bereiken, waarop de vlug- tende een pistool te voorschijn haalde, deu tromp in den mond plaatste en afschoot. I)e getroffene stortte levenloos ter aarde. Frankfort, 1 Augustus. Eergisteren namiddag, tusschen 4 en 5 ure, werden Augsburg eu de omstreken dier stad door een geducht ouweder bezocht. Er vielen hagelsteenen grooter dan duiveneijeren eu er is schier geen huis in de stad, waar de ruiten niet bij dozijnen verbrijzeld zijn. In de fabriekgebouweu en in het stedelijk ziekenhuis zijn al de westelijk gelegen ramen vernield. In de 57 deels groote ramen der bovenste verdiepingen van het raadhuis, is bijna geen ruit heel gebleven. De tuinvruchten zijn totaal vernield, eu waarschijnlijk zal het, te veld staande graan en h;t ooft in den omtrek enorm geleden hebben. In het naburige stadje Friedberg, waar eeu gedeelte der alhier in garnizoen liggende artillerie ingekwartierd is, werden door het instorten van een stal, tien paarden gedood en een grooter aantal zwaar ge wond. Rondom de stad liggen de zwaarste hoornen ontwor teld. Ook te Ulm moet dit onweder gewoed hebben. Turijn, 3 Augustus. De minister RaUtzzi heeft openbaar verklaard, dat de regering verpligt is geweest om eene pro clamatie uit te vaardigen, als bewijs dat zij vreemd is aan de plaats hebbende geheime aanwervingendat Italië alleen wordt vertegenwoordigd door het parlement eu de regering; dat Garibaldi de wet miskent en bet belang van Italië in de waag schaal stelt, maar dat liij hoopt, dat deze, nu hij eenmaal 's konings denkwijze kenttot inkeer zal komen en een bur geroorlog zal willen verhoeden; dat hij minister intnsschen zonder daar buiten te gaan, de orde, met behulp der be staande wetten, zal handhaven. Madrid, 1 Augustus. De Espana verklaart onjuist het berigt, als zou Spanje drie miliioen ontvangen voor de expe ditie naar Gochiii-t'hina. Spanje zal een gedeelte van het af gestane grondgebied ontvangen. New-Y'irk, 25 Julij. Door een comuiitté, zamengestehl uit den mayor dezer stad en een aantal notabiliteiten uit den handelstand, is bij den president Lincoln eene petitie inge diend, waarin wordt aangedrongen op de afkondiging van de emancipatie der slaven. 28 Julij. Er loopt een gerucht dat 60.000 zuidelijken, onder bevel van Jackson, aan de James-rivier zijn bijeenge trokken. Ds zuidelijken zenden naar dat punt thans nog meer versterkingen en maken zich gereed Suffolk aan te tasten. Gouda, 4 An Justus. Waren de ingezetenen onzer stad ver stoken van het voorregt, om hunnen algemeen geachteu en be minden burgemeester, die zich met zijn gezin op een buiten- laudsch reisje bevindt, persoonlijk geluk te wenschen inK zijn vijf en twintig jarig huwelijk; die afwezigheid belette niet, dat gelijk zoo velen aan hem en de zijnen met hartelijk gevoel gedachten, ook hij getuigenis gaf, hoe het zijn lust en genoe gen is, dat velen in zijne vreugde deelen. In al de weldadige instellingen dezer stad zonder eenige uitzondering was gisteren aan alle huisgenooten een feestmaal bereid, ook de talrijke schaar dei- leerlingen van arm- tusschen- en bewaarscholen, van het R. K liefdegesticht en der israelitische school werd rijkelijk onthaald; in de verschillende gebouwen waren gepaste versieringen aan- gebragt; allerwegen ontboezemde men in blijde vreugde de har telijkste wenschen voor den man, die met de zijnen zoo hoog wordt geacht, zoo hartelijk wordt bemind. Lang nog zij het hm vergund voor de algemeene belangen te ijveren en dagen van ongestoord geiuk in den kring der zijnen te genieten. 6 Augustus. De woelige drukte der kermis spoedt met r.isse schr rlen ten einde, en weldra zal alles tot de gewone >tille bedrijvigheid terug gekeerd zijn. Einde goedalles goed, zegt men, en wij denken hierbij onwillekeurig aan den zaehten overgang van de luidruchtige kermistooueelen tot de voorstellin gen, die in den plaatselijken schouwburg de kermisvermakelijk heden als besluiten. De heer J. Eduard dc Vries is, als meer malen vroeger geschiedde, ook dit jaar tot ons overgekomen, (gisteren en heden) om het goudsche publiek op een paar voor stellingen te vergasten, waar men het kermisgewoel vergeet en oogenblikken van stil kunstgenot kan smaken, die meer bevor derlijk zijn aan de ontwikkeling van goeden smaak en bescha ving, dan de min geregelde, joelende en luidruchtige vereeni- gingen in de kennistenten. Gisteren is alhier aangekomen zich begevende naar het kamp van Millegen, het tweede bataillon van het 4dc regiment Infanterie komende van Delft, dat heden zijne reis vervolgd heeft, terwijl met dezelfde bestemming van hier vertrokken is het alhier garnizoen houdende vierde bataillon van hetzelfde regiment. *3 Gravenhage, 4 Augustus. In de bijeenkomst van de eerste kamer van h len is een brief voorgelezen van den beer oreel, kennisgeving inhoadcuur, dat hij dn^r ongesteldheid verhinderd i in de vergadering te verschijnen. Met "algemeene stemmeu Jja aangenomen de wetten: 1°. tot aanvulling van de wet op de militaire pensioenen2°. op de onteigening voor de/i spoorweg van Utrecht naar Zwolle; 3°. op de onteigening voor de verbreeding van de nieuwe Maas; 4°. op de onteigening voor den spoorweg van Breda naar Tilburg; 5°. op de ont° eigeniug voor den spoorweg van Rozendaal naar Bergen op Zoom. Daarop is beraadslaagd over de voordragt tot wijziging van het tarief der inkomende- en uitgaande regten. Bij hoofdelijke omvraag is deze voordragt niet 27 tesen U stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Hartsen r. Amerongenv. Wessem en v. Sasse v. Ysselt. De beraadslaging over het ontwerp tot afschaffing van de sla vernij in IV est-Indie is tegen Woensdag aan de orde gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft het onder kiesdistrict Krimpen a/tl IJssel voor de verkiezing van ledeo voor de la eede kamer der Staten-Generaal opgeheven eu inge deeld bij het kiesdistrict Ouderkerk a/d IJssel. Gorinchem, 2 Augustus. Gisteren had in de buurt Acht hovengemeente Lexmond. een treffend ongeluk plaaU, I)e 24jarige zoon van den landbouwer H. van Yeen. met eeif beladen wag'n naar huis keerende, had het ongeluk van de.» wagen te valleimet dat gevolgdat hij het nekbeen bra eu door eenen trap van het paard, op de borst, zoodani verwond werd, dat hij weinige oogenblikken daarna overleg Heusden, 5 Augustus. De werkzaamheden aan de ver dcdigingsweiken rondom deze stad alsmede aan de sluis o\ den hoogen maasdijk nabij Hedikhuizen gaan naar wensci vooruit; de laatste geschieden onder het opzigt van den ka pitein-ingenieur Stolk, welke allen lof verdient over de wijze hoi hij zijne ondergeschikten weet te behandelen en alle v. erkliede hem daarvoor veel achting toedragen. Even als in verschillende andere steden begint men oo' alhier de stad te verfraaijen, door de verbetering van het pla veisel. Nog w ensehelijker zonde het zijn, dat wij eene publi«*k« gas v e dichting v erk regen Alblasserdam, 30 Julij. Tot leden van den gemeen teraacl ten gevolge van vermeerderd zielental zijn hier gekozen de heeren 1>. van Wageninge, J. Jonker en F. Kioos, terwij; tot vierde lid gisteren bij herstemming tusschen J. l'ijl eu Rijkee, eerstgenoemde de meerderheid van stennm-ii op zich Leeft vereenigd. Goedereedo, 2 Augustus, liet drooge weder heeft ook hier in den stand der gewassen een gunstige verandering te w eeg gebragt, en door de spoedige aanrijping der verschillende gewasseu komen nu vele handen te kort. l)e toestand van den oogst is vrij voldoende, koolzaad, hooi rogge en vlas zijn voor het grootste gedeelte binnen, en de tarwe kan gesneden worden. liet hooi was niet overvloedig, maar vooral het vroege eu late goed van kwaliteit, terwijl vooral de klaver uitmun tend is gewonnen. Zoowel in qualiteit als quautiteit was de rogge zeer goed. Het koolzaad wras uitmuntend, gemiddeld kan men de opbrengst 50 mud per bunder rekenen. Het vlas is zwaar, fijn en goed gebold. De ajuin, ook een voornaam artikel van verbouw alhier is l overvloedig en reeds afgescheept voor 2,50 tot ƒ4 het mud. De erwteu en boonen hebben door het natte weder el ge leden, eu doen niet veel verwachten. Dc winter-tarwe levert weinig beschot, de zomer-tai kiar- entegen is opperbest, en zwaar van korrel, even als de haver Dc meekrap laat w 1 iets te w ensclien over. De aardappelen zijn tot nog toe uitmuntend, en de opbrengst buitengewoon. Wei is hefc bederf gelijk op andere plautM-u in het loof, doch de vrucht is bijna ongeschonden, i iv/rn zijn nog niet bekend, daar er zoowel tijd als handen ontbreken om voor verscheping te rooijen. Even ai> door het geheele land zijn de vrucht- vooral de appelboomen goed geladen. Leeuwarden, 2 -Dig. De verbouw ven de zoogenaamde jammen-aardappelen, waarvan men zulke goede verwachtingen had gekoesterd, is op de meeste plaatsen dezer provincie ge heel mislukt. Niet alleen, dat zij niet willen gedijen, maar ook de ziekte heeft hen evenmin als de overige aardappelsoorten verschoond. Een landbouwer, die den verbouw der jammen op buitengewoon groote schaal had beproefd, heeft naar berekeiiing, ruim 4000 schade daardoor geleden. Harlingen, 2 Augustus. In de maand Julij is van hier uitgevoerd, meest naar Engeland, 27336 vaten boter, verte genwoordigende naar de middelprijzen op de markt te Leeuwar den eene waarde van ƒ1,189,110, alsmede 130o5 kanter- en 300 goudsche kazen, 404 runderen, S56 kalveren, 3934 var kens en 3915 schapen en lammeren.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2