ömnenlnnïi. Gemengde Berigten. Marseille, c Augustus. Uit Konstantinopei wordt, onder dagteekening van 30 Julij berigt, dat de derde conferentie over de servische aangelegenheden uen volgenden dag zou plaats hebben. Men verzekerde dat in de vorige bijeenkomst was be sloten, dat de Turken alle versterkte positien zouden ontrui men met uitzondering der vesting Belgrado, welker bezetting zou worden geregeld door nieuwe voorwaarden, waarbij de servische autonomie wordt gewaarborgd. Alle gezanten en ook Fuad-Pacha hadden deze transactie aangenomen. Intusschen zag men de bevolking van Belgrado in grooten getale naar de bin nen provinciën verhuizen. Er heerscht in geheel Servië eene hevige verbittering wegens de ondersteuning die Oostenrijk aan Turkije verleent. Pesth, 6 Augustus. In een antwoord aan uen oberge span graaf Halier, geeft de hof kanselier als zijn gevoelen te kennen, dat de beste neg tot het overeenbrengen der weder- zijdsche belangen gelegen is in het herstel eener grondwettige gemeentelijke vertegenwoordiging. Om dit mogelijk temaken, moeten vooraf eenige voorwaarden vervuld wordendie de uit oefening van muni ipale regten binnen de wettelijke grenzen verzekeren. Daar die voorwaarden nog niet vervuld waren kon ook de vertegenwoordiging nog niet bijeengeroepen wor den. De hofkanselier verzoekt den graaf, om in dezen geest bij zijne vrienden werkzaam te zijnen belooft (lat hij dit doel bij den keiz.er zal bevorderen, terwijl hij de overtuiging uitdrukt dat het gewenschte resultaat zich niet lang zal doen wachten. Turijn, 6 Augustus. De kamer van afgevaardigden heeft in de zitting van heden beraadslaagd over de door den heer Bastogi voorgestelde voorwaarden tot aanleg van een spoor wegnet in Napels, en wel bij wijze van amendement op de ministeriele voordragt. 's Gravenhage, 6 Augustus. De discussien in de eerste kamer der staten-generaal over de wetsontwerpen tot afschaf fing der slavernij in de W.-I. koloniën, hebben tot uitslag gehad" l°.de aanneming met 26 tegen 6 stemmen van het ont werp, betreffende die afschaffing in Suriname, en 2°. de aan neming ook, doch met 18 tegen 13 stemmen van de afschaf- fing op Curacao, Bouaire, Aruba, St. Eustatius, Saba en St. Martin (Ned. gedeelte). Over het eerste ontwerp liepen do beraadslagingen uit den aard der zaak meestal over dezelfde punten, als in de gewisselde stukken, terwijl bij het twee i. ontwerp uitsluitend gehandeld werd over de te geringe tege moetkoming aan de eigenaren op St. Martinten gevolge der aanneming van het amendement van den heer van Bosse in de twBede kamer. En zoo is danbehoudens de bekrachtiging des konings, met Julij 1863, de slavernij in de N. West-I kolor.ien afgeschaft en kan daar, bij een behoorlijk geleid staatstoe- zigt met bevordering van immigratie door particulieren en mede werking der plantage-eigenaren, voor de W.-I. koloniën een nieuw tijdvak van bloei en omwikkeling geboren worden, waartoe de vruchtbare bodem van die gewesten zich zoo zeer leent. volgingen, waaraan de Christenen in Kleiu-Azie weder hebben bloot gestaan en dat de Porte in antwoord beeft verklaard de noodige maatregelen te zullen nemen, om dergelijke handelin gen voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen. De beer Layard deelde op eene tot hem gerigtc vraag mede, dat het tractaat tusschen Engeland en Belgic voor den tijd van 10 jaren was gesloten en dat de brit-ehe schepen daar dezelfde regten zullen genieten als in eenige haven van het euro- pesche vasteland. - Zaturdag ochtend is op de koninklijke marine-werf te Pem broke een fraai stoomjagt te water gelaten, naar men zegt, bestemd tot een geschenk aan den keizer van Japan. 7 Augustus. Heden is het parlement door de koningin gesloten. In de bij die gelegenheid uitgesprokene rede, wordt gezegd dat Engelands beirekkingen met het buitenland van riendschappelijken aard zijn. II. M. hoopt dat de vrede van Europa niet \erstoord moge worden. De burgeroorlog in Amerika duurt voort. De rampen daaruit voortvloeijende bepalen zich ongelukkiglijk niet tot Amerika. Van den be ginne heeft 11. M. besloten aan dien strijd geen deel te ne- ïnfnen er is thans geen enkele redenom de onzijdigheid vaarwel te zeggen. De rede gewaagt voorts van ongeregeld heden in eenige turksche provinciën. Ten aanzien der conferentie te Konstantinopel gehouden geeft 11. M. de hoop te kennen dat de kwestien, voor die conferentie aanhangig, geschikt zullen worden overeenkomstig de verbindrenissen van bet tractaat, waarbij de regten des sul tans en de belangen der christenen in liet oosten geregeld zijn. Ten slotte gewaagt de rede van de operatien der geallieerden in China en van het sluiten van een handelstractaatmetBelgie. Parijs, 6 Augustus. Z. K. H. de prins van Oranje is alhier aangekomen en aan het hotel der nederlandsehe legatie afgestapt. De doorluchtige bezoeker bevindt zich op de terug reis van Londen. Nog altijd blijft de redevoering des keizers, den 15en Augustus te houdenhet hoofdonderwerp der gesprekken. De Heer Fould is hier aangekomen, om de bijeenkomst van den bijzonderen raad op den 9en en die van den ministerraad op den 12e° dezer bij te wonen. Het programma der plegtigheid zal bij die gelegenheid in al zijne onderdeeleu vastgesteld wor den, daar men thans het voornemen heeft om de ontvangst van het corps diplomatiek en de wapenschouwing op den lie? te doen plaats hebben, opdat des keizers redevoering juist den 15en door den Monitevr kunne worden medegedeeld. In dat geval zal de 11' met een diner en soiree te St. Cloud en de volgende dag met een feestmaal bij den heer Thouvenel vier den besloten. De uiteenloopcnde geruchten nopens de bedoelingen van Garibaldi, na bet uitvaardigen der bekende proclamatie van den koning van Italië, zijn door de jongste depeches van Marseille, Toulon eu Turijn slechts vermeerderd, en het eenige wat men met bepaaldheid weet, is, dat de keizer door dat alles in eene zeer kwade luim is gebragt en zelfs zijne hovelingen heeft uit- «renoodigd Garibaldi's naam niet meer in zijne tegenwoordigheid uit te spreken. De komst van den prins Cariguan naar Frank rijk lieeft dan ook voornamelijk ten doel om den keizer gerust te stellen. Volgens een gerucht is niet alleen Miramon, maar ook Miranda hier ter ste le aangekomen. De bijzondere berigten uit Mexico luiden overigens zeer ongunstig voor de Franschen, vooral door de stoutmoedigheid der guerrillas, die geen enk el transport van levensmiddelen ongemoeid laten. Zoo roofden zij onlangs voor d<- poorten van Vent Cruz een aantal paarden voor onzen staf eu 00 ossen, die ten behoeve van ons leger "esl.ft waren. Van een ai der transport, dat op verschillende punten tusschen Orizaba en Vera Cruz door de Mexicanen werd aangevallen, voerden deze aehtervolgens 600 muilezel- weg, allen met levensbehoeften beladen. Daarbij is de ellende en de verwarrin» onder de b; volk in g zeer groot. De handel staat stil eu Almonte heft buitengewone belast.ngen, die door boeten worden verhoogd, zoodra men weigert te betalen. Te gelijker tijd trachten ook Cubos en Marqttez door hunne trawanten, even als Almonte, zoo» eel mogelijk voordeel uit de expeditie te trek ken. Zij plunderen de woningen ten platten lande eu plegen allerlei ongeregeldheden. Het meest piquante echter is, dat 'onder de woningendoor de mexicaansche geallieeraen op deze wqze nabij Cordova werden bezocht, zich twee landgoe deren bevinden, aan fransche onderdanen toebehooremle, welke eigendommen, na geheel geplunderd te zijn, geheel aan de vlammen werden prijs gegeven schijnt, dat de oude kwestie betreffende ut, weige- ring van het spaansche kabinet tot bet uitleveren der napei- tche archieven aan de regering van koning Victor Emanuel nog niet uit den weg geruimd is. Uit Madrid wordt geschre ven dat het kabinet van Turyn voornemens is deswege een ultimatum aan de spaansche regering te doen toekomen Het berigt wordt wel is waar onder voorbehoud medegedeeld, maar er wordt bijgevoegd, dat de persoon, van wien de mededee- ling afkomstig is, in de gelegenheid is zeer goed ingelicht te zijn. Het voorbehoud bepaalt zich buitendien slechts tot het berigt nonen3 het ultimatum, niet tot de kwestie zelve. 8 Augustus. Volgens tijdingen uit Bome van 5 dezer hadden de fransche troepen zich weder gevestigd te Ceprano, liet eerste station van döïi spoorweg tusschen de napelsclie gren zen en Bome. De generaal de Montebcllo heeft de pauselijke soldaten aanbevolen, om zich met geen afzonderlijke gevechten in te laten. Er zijn een aantal balen met roode kielen in den pauselijken staat binnengesmokkeld. Men heeft eenige arresta- tien bewerkstelligd en nationale vlaggen weggenomen, zonder dat dit tot eenigen tegenstand aanleiding gaf. Te Napels wordt zekere gisting onder de jongelieden opgemerkt; tot dusverre worden inschepingen op Sicilië met kracht tegengegaan. BrilSSel, 6 Augustus. In de zitting van den seuaat van gisteren is een begin gemaakt met de behandeling van de wets* voordragt, betreffende de openbare werken, waarvoor concessie zal worden verleend aan particuliere maatschappijen. De mi nister heeft de bezwaren wederlegd van eenige leden, die heb ben geklaagd over de eenzijdige handelingen der regering, waardoor de belangen der arrondissementen, uit welke zij zijn afgevaardigdzijn gekreukt. Weenen, 4- Augustus. De aanneming van het ontwerp van wet betreffende de openbare drukpers, hetwelk thans in het huis der heeren in beraadslaging is gebragt, wordt allengs twij felachtiger. Bevroedende dat het bedoelde wets-ontwerp, hoe zeer ook ontsierd door vele leemten, verbetering in den tegen woordige» toestand zou te weeg brengen, heeft het huis der afgevaardigden zich bereid betoond tot het doen van velerlei Jconcessien. Het huis der heeren wil daarentegen van geene schikkingen heoren. en op zijue hardnekkigheid zal de zaak. hoe gewenseht ook, waarschijnlijk schipbreuk lijden. Ragusa, 8 Augustus. Bij de laatste gevechten hebben de Turken zeer belangrijke verliezen geleden. Zij vereenigen zich te Zal'iak om zich te reorganiseren. Bij de Moutenegrijnen nemen grijsaards, vrouwen en kinderen deel aan den strijd. Warschau, 7 Augustus. Heden is op graaf Wielopolski, terwijl hij uit zijn rijtuig stapte, een pistoolschot gelost. De da der is gegrepen. IV ielopolski is niet gewond. Berlijn, A Augustus. De beraadslagingen der fiuancicele commissie over het budget van oorlog zijn heden begonnen in het bijzijn van den kolonel fcdxtus, als vertegenwoordiger vim het departement van oorlog. Al dadelijk kwam de kwestie betreffende de splitsing van het budget in een gewoon en bui tengen oon ter sprake De rcgerings-ccmmissaris bragt daarte gen protest in, doch later verzachtte hij die uitdrukking en zeide, dat bij „bezwaren" tegen deze splitsing nad. In zooverre tot nu toe voorstellen zijn gedaan, hebben zij ten doel het buitengewoon budget te schrappen. Morgen zal de commissie op nieuw bijeenkomen. 6 Augustus. Sedert eenige dagen wordt hier ter stede meer ernstig dan vroeger beha deld: Mag eene onteigening geschieden nadat een koninklijk besluit deswege is uitgevaar digd, of is het noodzakelijk, dat dergelijk punt bij de wet worde eeregeld? Vele eigenaren van huizen en erven, welke onteigend znllen worden, hebben bet voornemen opgevat zich in reu-ten te voorzien tegen bet kabinets-rescript, hetwelk be treffende deze zaak eerstdaags zal worden uitgevaardigd. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de zweedsche geschut gieterijen, welke door de voortreffelijke eigenschappen der me talen van dat land, een welverdienden roem hebben verworven, druk werkzaam zijn, naar men beweert, om de italiaansche re gering van geschut van verschillend kaliber te voor. ien. Uit Warschau meldt men, dat liet aantal gematigden voortdurend toeneemt, velen voeden de hoop dat de normale toestand eerlang hersteld zal zijn. Intusschen gaat de revolu tionaire partij nog voort met pogingen in liet werk te stellen, om de menigte op te ruijen. Men mag ook nu vragen of het nog ernstig gemeend is, wanneer men ziet hoedanig de po gingen tot liet opruijeu des volks worden in het w erk gesteld. Zoo vindt men b. v. zeer dikwijls, dat oproerige proolamatien vastgehecht zijn op den rug van dezen of genen agent van po litie, dien de bezitter van bedoeld stuk hier of daar slapende zal hebben aangetroffen. Dat de toestand zich werkelijk ver betert, blijkt ten duidelijkste hieruit, dat de maatregelen tot behoud van orde en rust hun militair karakter meer en meer verliezen. Yoorts geeft de heer Saffi zijne afkeuring te kennen over de dagorde van den minister van oorlog aan het leger. Hij gelooft dat een burgeroorlog in Italië onmogelijk is. liet on geduld van hen die llome verlangen, is niet misdadig maar edel. De minister, overtuigd van te spreken in naam van het land en van. het legerheeft geantwoorddat zijdie tot on geregeldheden aanleiding geven, niet alleen den koning, maar ook het gouvernement compromitteren. liet leger, heeft hij gezegd, zal altoos getrouw aan den koning blijven cn bij elke gelegenheid zijn pligt doen, zoo als het immer zal trachten om den burgeroorlog te vermijden; het zal in geen geval da den laten begaan, die tegen den wil des volks indruischen. Deze woorden zijn door levendige toejuichingen ontvangen. Er heeft geen gevecht tusschen de troepen en de vrijwilli gers van Garibaldi plaats gehad en men gelooft niet, dat het er toe komen zal. Het is tot dusver niet gebleken, dat Ga ribaldi geweigerd heeft maar de stem des konings te luisteren. Men weet niet waar hij zich op dit oogenblik bevindt. Onze 1 roepen, zoo zeide de minister verder, zijn getrouw en met den besten geest bezield, terwijl er reeds desertie in het kamp van Garibaldi bestaat. Het publiek moet tegeu valsehe ge ruchten op zijne hoede zijn. Op een gezegde van den afge vaardigde Sineo, die de houding van Garibaldi goedkeurde, heeft de president van den ministerraad met veel ijver gerepli ceerd, hetgeen zeer werd toegejuichd. Gouda, 7 Aug. De dochter van zekeren Scharleman, wonen de alhier, oud 18 jaren, welke aan vallende ziekte lijdende is, had het ongeluk eergisteren morgen in het water der raam te vallen en zoude vermoedelijk verdronken zijn, wanneer de per soon van Frans Heerkens, oud 55 jaren, niet geheel gekleed in het water was gesprongen, en haar aan de kant had gebragt. Gisteren avond is een kind Cornells Lugthart. oud 14 jaren, in de potterij van Dirk de Jong door een luik geval len en heeft eene ligte verwonding aan het hoofd bekomen. Uit het verslag van de tentoonstelling in 1861 te Haar lem gehouden blijkt, dat dooi de eerste hoofd-afdeelirg van de hoofd-jurij betreffende de toekenning der tweede gouden medailles werden voorgedragen-. 30. De ned. handelmaatschappij. Voor hot meest te heb ben bijgedragen tot den luister enz. 182. De naainlooze vennootschapde stearine-kaarsenfa- briek Goudaalhier Voor de uitmuntende wijze, waarop die inzender, door dp- zen tak van nijverheid, de tentoonstelling heeft opgeluisterd. Bij stemming werd met 5 tegen 4 besloten aan te bevelen ii°. 30, zijnde de nederl. handelmaatschappij. Vervolgens komt dan voor in het verslag van de jury on der de derde klase van de le lioofdafdeeling 3 81. Brandon Mondolpho en J. C. L. Druijvesteijnte Amsterdam. (le medaille.) Een uitmuntende verzameling van verschillende bewerkingen van stearine en stearine-kaarsenDeze industrie door die finna hier te lande ingevoerd, wordt door haar steeds meer en meer volmaakt, en \3 geheel op de hoogte van den tijd. Het schoone monster van Glycerine trof onze aandacht bij zonder. 182. De naamlooze vennootschap: De stearine-fabriek te Gouda. (le medaille.) Niet minder uitmuntend en deugdelijk was de inzending van deze vennootschap. Ook hier was het gelijken tred hou den of welligt juister gezegd, het voorwaarts brengen der wetenschap, duidelijk op te merken. De volledigheid dezer inzending, waarbij de verschillende grondstoffen en de daaruit verkregen producten, maakte haar tot sieraad der tentoonstel ling, en heeft voorzeker in hooge mate bijgedragen tot hart waarde en haren luister. In het hoofd-kiesdistrict Almelo is tot lid van de tweede kamer gekozen de heer inr. H. van LogLcin, met 605 stem men. De heer B. Brouwer bekwam er 588. Vervolgens is beraadslaagd over de conclusie van een al rei van leden van den gemeenteraad van Vledder over eene e>- uitleggiug van den minister van biiineulaiidsche zaken. Er U beslo.eii, nadat de minister van justitie bij verhindering van zijn ambtgenoot zich bereid verklaard had tot alle mogelijke inlichtingen nu of later, om het adres» blootelijk naar den ini- nister te verzenden, met verzoek om inlichting De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping geseheiden. De heeren van Bosse en Uijtenhoven zijn heden morgen uit deze residentie naar Parijs vertrokken, ten einde aldaar de onderhandelingen met de fransche regering voort te zetten over het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland. Uit de lieden plaats gehad hebbende opening der slem briefjes ter verkiezing, bij herstemming, van twee leden van de provinciale staten van Zuidholiand in dit district i- gebleken, dat gekozen zijn: de heer jhr. mr. H. J. van der iieün met 308 stemmen, de heer jhr. mr. H. G. C. L. Janssens verkreeg er 223, en de heer mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt raet 300 stemmen, de heer P. J. van der Burgh verkreeg er 245. 8 Augustus. Bij beschikking van den minister vau bin- nenlandsche zaken van 7 Aug., is, ter uitvoering van 's Koning- besluit van 1 Aug. j.l., het dagelijksch toezigt op de dienst van het gedeelte van den nederlandschen spoorweg van Utrecht naar Emmerik, tijdelijk mede opgedragen aan den spoorwegop/i -r J. G. Starck, te Gouda, die met het dagelijksch toezigt op de dienst van het gedeelte van den Bijnspoorweg tusschen Vin- sterdam, Utrecht en Botterdam is belast. Z. K. II. de Prins van Oranje is heden nnnr het kamp van Miilcgen vertrokken, ten einde het bevel over de aldaar vereenigde troepen te aanvaarden. Ammerstol, 8 Augustus. De staat der veldgewassen is in den Krimpener- en Alb lasser waard in alle opzigten zeer gunstig. Het aardappel gewas, waarin zich voor een p;tar weken weder dc gewone ziekte begon te woonen, heeft niet geleden en levert voortdurend eeu ruim beschot. Het ooft groeit, door de meerdere warmte welig en het hennipgewas staat buitengewoon goed. De melkerij en weiderij herstellen zich nu de gure regen vlagen voor eene gematigde zomerwarmte hebben plaats ge maakt en de tengbiaar bij het vee geweken is. De prijzen van het zuivel souteneren zich. De opbrengst der zulmvisscherij is matig te noemen. Yan maandag 4 tot heden zijn ter markt ge bragt 204 stuks meest SA Jacobs zalmpjes prijs 60 a 75 per 1/jS ned. groote 1,10 a 1,25. De Eocelschen gaan een spoorweg aanleggen van Shanghae naar Peking Te W arschau is de voorzitter van den krijgsraaddie onlangs eenigo officieren deed fusillerennu zelf doodgeschoten. De koningin vac Engeland heeft voor de vlaamsche werklieden 24000 gulden overg' zondea Het steenkolenhoudend terrein in fcet midden van Rusland, beslaat eene oppervlakte van 20,000 nederlandsehe mijlen. Te Wiesbadeo loopt het contract van de speelbank tot 1882. In Frankrijk is last gegeven aan al de kerkgenootsclu •«n om op 's keizers naamdag ia danken voor de zigtbare ondersteuning tan het keizerrijk verleenn G&rihsld

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2