öintenlanïE ötmtcnlanh. Gemengde Berigten. vUatst te worden, men klage over zoo veie gemeenten wast j men de aangebodene leerlingenniet opnemen kan of wil. Hoe dikwerf wordt de toelating belemmerd of geheel verhinderd doof Vernederende bejegening of lastige formaliteiten. Niet bij hit volk, bjj de meerderen zit grootendeels de ktvaal. Men doe t<»eh eerit zelf wat men vermag en Waartoe men Verpligt is, en «kin «al het overtuigend blijken, dat de dwang even noode- loos als onvruchtbaar en verderfelijk is. Londen, 9 Augustus. De mayor van Sheffield heeft gis- tïfen in de zaal der messenmakefS-eorporatie een prachtig feestmaal gegeven, waartoe o. a. ook lord Palmerston was uit- genoodigd. Deze heeft bij die gelegenheid een toast uitgebragt, waarin hij vuoniamt ,i,k deed uitkomLndat Engeland ter be vordering van den bloei des bandels en der industrie verpligt is in de eerste plaats te zorgen voor een goed verdedigings stelsel. De loop der denkbeelden in zijne rede kwam hoofd zakelijk hierop neJer: Engeland moet geene uuttelooze oorlogen provoeeren en geen oudereu staat aanvallen, liet moet geene andere mogendheden wantrouwen, noch beledigen maar het moet altoos ir staat zijn tot verdediging zijner regteu en on afhankelijkheid. Dat is eigenlijk de houding, die aan Engeland betaamt, om de eenvoudige reden dat liet een industrieel land is, welks rijkdom afhangt van zijne vrijheid op zee en van den handel met alle staten der wereld. Na vervolgens nogmaals de denkbeelden te hebben ontwikkeld, waarmede hij dezer da gen in het huis der gemeenten den heer Cobden ten np/igtc van het woerd bezuiniging bestreed, sprak de minister ook over den noud in de katoen-districten. Ik houd mij overtuigd, zeide hij, dat de natie en zelfs de slagtoffers der tegenwoordige crisis erkennen, dat de regering wij-elijk handelt, door geene leniging voor dien nood te zoeken in oorlogzuchtige maatregelen, die het onheil slechts zouden verzwaren in plaats van het te ver minderen. D el is waar, het maakt een pijnlijken indruk, wan neer men denkt aan de opoffering van zoovele menschenlevens, zoo.cle kosten en zoovele andere onheilen, die het noodwen dig gevolg van den oorlog zijn; maar al moeten wij het .be treuren dat onze broeders aan de andere zijde van den oceaan ouder die rampen zuchten, en al heeft de strijd ook voor ons reeds nadeehre "ovoigen opgeleverd, ik hen toch overtuigd (lat de gedragslijn «elke de regering tot nu toe gevolgd heeft, de eeniite is^ die haar betaamt, en die door de eugelsche natie goedgekeurd en gewettigd zal worden. Hei schroefschip Nimrod van li en de Jasper van 1 ka non zullen waarschijnlijk door ons gouvernement aan dat van China worden verkocht, om deel uit te maken van de flottille, weikc toeren de zeeroovers op de kusten van dat rijk wordt gebezigd. afgeloopen nacht hebben hier twee belangrijke branden plaats gehad: de een viel voor in Biackfriarsroad ten huize van den coroner voor Surrey, waar de bewoners met de redding-machine uit de bovenverdiepingen moesten worden ge haald-de dienstmaagd viel echter in hare overhaasting uit een der ramen en kwetste zich zoo ernstig, dat men aan haar behoud wanhoopt. De andere brand vernielde een speelgoedwinkel. [4 voormalige president der Ver. Staten, de heer Martijn van Rureu, is op 2d Julij te Lindenwald iu den staat New- York iu sojarigen ouderdom overleden. pr 7j;E berigten ontvangen van la Plats. De k-.-estie of Bueno-\vres de hoofdplaats zou worden van de nieuwe Argcn- tiin=elic confederatie was nog niet beslist. Er schijnt eene iiVeraueht in de provincie tegen genoemde stad te bestaan. De nrovincien vreezen, dat hare onafhankelijkheid min of meer ge- -aa' zal loopen. Ook waren de onlusten in het binnenland noe niet onderdrukt; de provincie Catamarca had e a. twee irouverneurs, welke met elkander in oorlog waren, -envijl de indianen bier en daar hunne strooptogl n vernieuwden. liet «cschil tusschen Frankrijk en Uruguay, reeds zoo lang -i-rahira"!" is eindelijk vereffend. Aan de geldelijke vordering 'door de fransche scbuldeischers zal voldaan worden op eene wüze die volkomen waarborgen geeft. De opbrengst van het zebe\re"t is daarvoor aangewezen. De berigten uit Brazilië luiden gunstig. Het verminderde tarief heeft te., aanzien der ontvangst in de maand Jun.j re- «ïlraten opgeleverd, waarover men hoogst voldaan was. y„idees berigten uit New-Yrk vordert de aanwerving voor het Wer der Unie"traag. Het aantal personen, welke in dienst _Lr„j„n ten gevolge van het bevel van (len President om J>0 000 vrijwilligers aan te werven, giat 10000 niet te boven. Aan' het ministerie van oorlog te Washington is ongemeen groote werkzaamheid zigtbaar. Br ia sprake van eancn aanval op Richmonddoch Mac Clcllan heeft daartoe geene troepen genoeg, tenzij hij veel versterking heeft ontvangen, hetgeen nier waarschijnlijk is. W elligt is er een plan aanhangig om de troe pen der Unie geheel uit het schiereiland tussehea de Jameeri- vier en de Chickahominy te verwijderen. Tot beantwoording van het door den President Lincoln ge geven bevel om irog 300,000 vrijwilligers aan te werven, heeft de regering der zuidelijke staten de verpligting tot de krijgs dienst overal toepasselijk verklaard en eene algeraeene ligting bij wijze van conscriptie uitgeschreven. Parijs, 0 Augustus. Men beweert dat tusschen Frankrijk en Noord-Amcr'ka eene overeenkomst is gesloten, volgens welke Frankrijk iu Amerika de strengste onzijdigheid zal in acht nemen, terwijl de legering der Unie zich van alle tus- schenkomst in de zaken van Mexico zal onthouden. Dit be- rigt vereischt allezins bevestiging. Volgens een gerucht heett de fransche regering aan het kader, dat iu de napelsche wateren kruist, bevel gezonden, om, indien het mogelijk is, zich tan den persoon van Gari baldi meester te maken Het britsche eskader van Malta begeeft zich naar de grieksche wateren, om eene landing van Garibaldi op de kust aldaar te beletten. Men verzekert d it Alexander Dumas Napels heeft verla ten, om zich bij Garibaldi te voegen. Ook meldt men, dat tijdens de jongste ongeregeldheden te Parma Mazziui zieh daar bevond. Beide berigten verdienen echter weinig geloof. De italiaansche partij te Home geraakt meer en meer in beweging. De manifestation mei vlaggen, bengaalsch vuur, pro clamation, enz. enz. worden dag aan dag talrijker. Men ver wacht tegen den 12d,n eene monster-demonstratie. De tijdingen uit Kusland luiden nog altijd zeer ongunstig; er heeft eene ware volksverhuizing onder de voornaamste fa- milien plaats. Velen van die huisgezinnen vestigen zich te Dresden of in de omstreken van die stad; het land is daar fraai en hei leven zeer goedkoop. Kr zijn daar op dit oogen- blik reeds meer dan 4UÜ russiscke fan.dien en reeds velen van hen hebben er zich voor goed gevestigd en keeren niet naar Rusland terug. Die kleine kolonie heeft het voornemen om eene grieksu-he kurk te doeu bouwen, Men zegt, dat de grootvorst Constant ij n meer dan ooit overtuigd is, dat men ni 11 uier eene bevredigende uitkomst zal verkrijgen, zoolang men de autonomie van Polen niet heeft erkend. 10 Augustus. Nog altijd verkeert men hier in het on zekere nopens de ontwerpen van Garibaldi. De generaal Mon- tebello heeft de pauselijke troepen van de grenzen terug getrok ken en aldaar (foor fransche laten vervangen. Ook te Rome zijn dc pauselijke scldateu in hunne kasemen geconsigneerd en mogen die niet verlaten dan op order van den fran«*dien koin- mandant. M'-n heeft het dus zoc ingerigt, dat dc vrijwilligers van Garibaldi op dc grenzen, en de bevolking van Roma, in geval van een opstand, alleen niet de Fransehen te doen zu'len hebben. Men is daarbij uitgegaan van het denkbfeld, dat de Italianen niet tegen de Ernuschen vechten zuilen. Eene gewaag de veronderstelling! W at ook het einde van dit alles wezen moge, zoo veel i* zeker, dat èn Frankrijk èn de Italiaansche regering iu eene valsehe positie gekomen zijn en het is zeer te weuschen, dat er spoedig een einde aan dezen staat van onzekerheid kome. De keizer is gisteren avond ten 6Y2 ure te St. Cloud aangekomen. De groote revue zal den 14eu plaats grijpen. Uit Madrid wordt gemeld dat de geruchten nopens eene wijziging van het ministerie van grond zijn ontbloot. 12 Augustus. Alhier zijn berigten ontvangen uit Vera- Cruz, loopende tot 15 julij. De gezondheidstoestand wasgoed, zoowel in Mexico als op het eiland Martinique an in de Ha vana. Volgens het te Orizaba uitkomende dagblad, hadden de Franschen weder verscheidene aanvallen afgeslagen. La Presse meldt dat de italiaansche scheepsmagt thans bij Ancona wordt geconcentreerd, voor de bewaking van de kusten der Adriatische zee. Wecncn, 10 Augustus. De gemeenteraad van Triëet is bij keizerlijk besluit ontbonden. De nieuwe verkiezingen voor dien raad zullen binnen eene maand plaats nebben. 12 Augustus. De regering van Wurtemberg heeft be sloten om geenszins tot bet handelsverdrag met Frankrijk toe te treden, en dit besluit moet reeds te Berlijn zijn kenbaar gemaakt. Berlijn, 10 Augustus. De oosten rijksche regering heeft aan ons kabinet een antwoord doen toekomen op zijne kennisgeving, betreffende de erkenning van het koningrijk Italië. Dit ant woord is in zeer gematigde bewoordingen vervat. Keizer Frans Jozef gelast zijn gezant te Berlijn den koning zijnen dank te betni^en dat hij zoo kng gewacht heelt met die erkenning; hoewel hij die erkenning betreurt, beseft hij, dat de drang van verschillende zijden uitgeoefend den koning eindelijk bewogen heeft toe te geven aan deze zaak. Ten slotte wijst het antwoord op het misbruik, d.t men van die erkenning zal kunnen ma ken tegja het belang van Dnitschiand en geeft de keizer voorts de hoop te kennen, dat het Pruisen later niet berouwen moge zulk een gewigtigen stap gedaan te hebben. De commissie door het huis der afgeva-vnligden benoemd tot het onderzoeken van de begrooting dooi 1 et ministerie van justitie ingediend, heeft het voorstel gedaan tot eene aan merkelijke vermindering der hoven en andere bezuinigingen. Men beweert, dat de minister van tinancien wel degelijk van zijn ambtgenoot voor oorlog verschilt ten opzigte vau het plan, betreffende de reorganisatie der armee; zelfs onder de leden van het huis der afgevaardigden vindt men er velen, die meenen dat de 'heer vou der Heijdt in staat zal zijn eene wijziging van het plan door te drijven. De gewone herfstmanoeuvres hebben dit jaar vroeger plaats dan gewoonlijk en zullen kort duren, ten einde spoedig over te kunnen gaan tot het geven van een onbepaald verlof aan een groot aantal manschappen Deze maatregel geschiedt om den diensttijd zoo veel doenlijk e bekorten. Te oordeelcn naar de laai beraadslagingen der com missie voor het budget en naar alles, wat men overigens betreffende de stemming der meerderheid in de tweede ka mer hoort, is het naauwelijks meer aan twijfel onderhevig, of de uitgaven voor de reorganisatie der armee zullen niet toe gestaan worden, tenzij de regering door een nieuw ontwerp van wet aau de kamer te geinoet komt. Indien het ministerie dit voornemens is zooals sommigen uit eenige verklaringen van den commissaris der regering in den boezem der commissie af gelegd, meenen te moeten afleiden, dan ware het zeer te wen- schen, dat dit zoo spoedig mogelijk geschiedde. Turijn, 11 Augustus. Het ofliciole blad herhaalt nog maals, wat reeds de heer Rata/zi in het parlement heeft ver klaard, dat de depêche, volgens welke het 48ste regement een tlemonstr.itie ter gunste van Garibaldi heeft aan den dag ge legd, geheel onjuist is; dat regement was niet te Palermo. Verder zegt het blad, dat nooit eenig soldaat van het leger een kreet in strijd met de discipline heeft geuit. Te Palermo is eene demonstratie mislukt. Een groot aantal vrijwilligers nemen paspoort en keeren naar hunne haardsteden terug. De kamer der afgevaardigden heeft eergisteren aangeno men het voorstel der commissie, waarbij aan Bastogi concessie w ordt verleend voor den aanleg der napelsche en lombardische spoorwegen. In deze zitting heeft de minister Ratazzi den wensch te kennen gegeven, dat de kamer bijeen mogt blijven. Dien ten gevolge zal de kamer aanstaanden dingsdag hare zit tingen hervatten. Petroli heeft gesproken ter gunste van de wet op het crediet-mobilier. Uit Palermo w ordt van hedeu gemeld, dat Garibaldi zich van Caitanisetta naar Puera-Pezzia en San 'altaldo heeft bege ven, en Messina tracht te bereiken. De stad bleef in rust, en de beweging werd algemeen afgekeurd. De openbare meening was gestemd voor middelen van bevrediging. Volgens de dis- cuxsione zal de regering eene diplomatieke nota uitvaardigen, bij welke zij verklaart, haar gegeven woord te zullen doen eer biedigen, maar terzclver tijd zal wijzen op de gevaren, die uit eene voortdurende bezetting van Rouie door fransche troepen kunnen voorspruiten. Gouda, 12 Augustus. Heden had hier de gewone jaarlijk- sdic vergadering van het Metalen Krus, Gouda en omstreken, plaats en werd door deszelfs voorzitter Mr. de Grave geopend met eene sierlijke rede, herdenkende het afsterven van een waardig kameraad en medebestuurder de heer de Rooij, in leven mijoor van het 4e regement, alhier in garnizoen, in wiens plaats als bestuurder gekozen is de heer Frackers, lui tenant-kolonel bij het 4e regement, welke deze betrekking wel willend aannam. Voorts werd de avond onder vriendschap pelijk bijeenzijn gesleten, menige toast op vorst en vaderland gedronken, onder afwisseling der muzijk, die welwillend door het corps muzijkanten der schutterij werd uitgevoerd in den tuin achter het feestlokaal Nut en Vermaak alhier. Men schrijft uit 's Ha ge aan de Rotterd. Courant: In de laatste dagen is gesproken van een plan der rege ring om een successieregt in de regte lijn voor te dragen. Dat verhaal is zeer zeker eene dwaling, zoo niet erger. Waar schijnlijker is het gerucht, dat de minister van financien er over denkt omals complement der registratie-belastingwaar aan de overgang van de waarden in portefeuille ontsnappen, het regt van overgang, dat boven en behalve het successieregt, bij overlijden op die waarden geheven wordtook uit te strekken toi de verervingen in de regte lijn. Die aanvulling der wet op het regt van successie en overgang bij overlijden zou dan, zegt men, te gelijk met de wetsontwerpen op de registr.»ti«- regten en het zegel, in de volgende zitting worden ingediend. Bij het ontwerp op het zegel zou, naar men en ik ge loof, teregt. beweert, op den voorgrond staan- afschaffing van het zegel op de dagbladen en de advertentien, en van dat op de akten van den- burgerlijken stand, liet haudelszegel zou aanmerkelijk verlaagd worden, met scherpe bepalingen te gen ontduiking, naar het stelsel der engelsche zegelwet. Eenigen tijd geleden heeft de regering van Britsch Indie hare aanspraak op het bezit der Kuryan-Muryan-eilanden feeiie in den indischen oceaan op Arabie's zuidooskust gelegen eilan dengroep) doen gelden en dezelve formeel iu bezit genomen Thtns meldt de Times, dat een handelshuis te Liverpool ver gunning van het engelsche gouvernement heeft bekomen om in de eerstvolgende drie jaren 20,000 ton guano of vogeiinest van die eilanden aan te voeren, tegen betaling eener recognitie van sh. 3 o^r ton voor de schatkist. \olge... het London Review is het den scheikundige Gannal te Toulou eindelijk gelukt, echte diamanten uit kool te ver vaardigen en derhalve het vraagstuk der nieuwere scheikunde op te lossen, en wel op die wijze, dat hij phosphor, water, zwavel en kool, eenige maanden lang tegen elkander laat reageren. Het product bestond uit 20 kleine kristallen, die alle eigen schappen van den diamant vertoondenzij waren namelijk door schijnend, bezaten grooteu glans, scheurden het staal en zij waren (hetgeen ze als diamanten kenmerkte) in dei» vorm van den natuurlijken diamant gekristalliseerd. Overigens weet uien, dat reeds vroeger kleine diamanten op kunstmaiige wijze voortge- bragt zijn geworden. Toen in de diergaarde te Lyon een struisvogel bij onge luk gedood werdvond men in zijne maag de volgende voor- w erpentwee ned. tkeistecnendrie aarden tabakspijpeneen mes met een koperen hecht van 20 duim lang, 25 koperen knoopen, allen min of meer afgesleten, een halffrankstuk32 koperen sous, verschillende andere kleine metalen voorwerpen, zes groote noten, een stuk ijzerdraad van ongeveer een palm lang, dar, echter reeds grootendeels opgelost was. De gezond heid van den vogel had door die zware kost geenszins geleden. In Amerika heeft men gedurende den tegenwoordigen oorlog het eerst beproefd om een telegrafisch berigt uit een luchtbal naar de aarde te zendenen die proef is naar w ensch uitgevallen. De president heeft het eerst zulk een berigt ont vangen, luidende: Uit de 'luchtballon-onderneming. Was hington. Mijnheer! Eene vlakte van 50 mijlen middellijn kunnen wij *vr/.ien. De stad met hare omstreken en kam pementen biedt een heerlijk gezigt aan. Het verheugt mij zeer u deze eerste lijding uit mijn lueht-staiion te kunnen zenden, en tevens u mijnen dank te kunnen betuigen voor de aan moediging mij geschonken, om het vermogen dezer weten schap aan de militaire dienst van dit land dienstbaar te maken 's GraverLhage, 12 Augustus. H. M. de koningin is heden met prins Alexander naar Rotterdam vertrokken, teu einde aldaar HD. vader, den koning van Wurtemberg op te wachten en te ontvangen. Z. M., die onder den naam van den Graaf v. Teek reist, wordt met II. M. dezen namiddag op het huis ten Bosch gewacht. De koning van Wurtemberg is heden namiddag alhier aangekomen en heeft zich onverwijld naar het huis in 't Bosch bij II. M. de koningin begeven. Enschede, 7 Augustus. De fabrieken gaan bitter slecht en dreigen met algeheelen stilstand. Menigeen die vroeger zijn geheele leven in spin- en weverijen doorgebragt heeft en thans broodcloos zou zijn, wint nu zijn brood als handlanger bij de in aanbouw zijnde gebouwen. De vele ledige handen zijn niet enkel een gevolg van de verwoesting onzer stad en fabrieken twee voorname etablissementendie door den brand verschoond zijn en waar circa 300 menschen werkten, hebben r cds gerui- men tijd stil gestaan. Schoonhoven, 11 Augustus. Heden had alhier in het heeren- logement tl" aanbesteding plaats van bet maken en inrigten van gebouwenter dienste der alhier te vestigen in structie compagnie voor de artillerie, het afbraken van gemeente- poorten enz. Bij het openen der 9 ingekomen billetten bleek, dat de hoog ste inschrijver was, dc heer W. de Jong, te Gouda, voor eene som van/'61,600.de minste de heer A. Oudijk te Gouda, voor eene som van 41,825.Laatstgenoemde ia dus aan nemer dezer werken geworden. Op den Libanon -taan nog slechts 400 ceders, wearvan de grootste 44» voet in omtrek zijn, wier ouderdom men op 2500 jaren schat. In En geland is tegenwoordig een maatschappij, om schoenen en laarzen öoor stoom vermogen te maken, waardoor in dtu lijd van acht minuten wordt

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2