Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. F Donderdag, 21 Augustus. 1S62. N°. 41. 1 F 1 3‘ectcu. dreinen. S öuttenlanïï» Overzigt. i :ntie. rtrecht, I Ir 'I 443/a BRINKMAN. m. 14. Befje P. van Vliet Leest. 14. W. 15 (beh. Zontlj ,25, 8,19, 9,40, 89»/i. 191 89716 91 loogste koers. 6^716 7 «716 le handel >v;;s teed werd, en i 2 d. hooger list; 180 var- 1. hooger. leer om en de idere vreemde eldcn tijd ingeko- iloop brengen van Mas ongeteckend heid der medcgc- s geheven toch wat zij wenschen n. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 51" B 267. 74J/ic 6071,; 28 en J. Aret. ever. E verfje, banna, ouders J ia, ouders J. E. ouders F. Lafe- «17’6 267s 741/s 60716 2S7's L5 Augustus. Gebleven koers. 641/8 C. van Dam, - J. A. G. Vink, A Landen, z. iet Keeltje Uithol, berdina Radix. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buit engew one letters Morden berekend naar plaatsruimte. iember 1862 itter dam, 57, 4,37, 6,24 i: De telegraaf bevordert zeker de snelheid der berigtenmaar in geensn deele de helderheid en zekerheid. Anders zouden wij meer weten van den eigentlijken toestand van Rusland van de gezindheid des volks en de bedoelingen der regering. Die diplomatie is de kunst der verwarring, leugen is haar beginsel en bedrog haar wapen. Servie zal niet geholpen worden door de conferentie der groote mogendheden; zij behoeven een Garibaldi, die het kranke gebouw der tnrksche heerschappij zou doen instorten en dat aanzienlijk en vruchtbaar gedeelte van Europa teruggeven aan ontwikkeling en welvaart. Lang genoeg heer- schen daar onderdrukking en barbaarsc’.i geweld. Geweld is de openbare vijand van het regt en het geluk der volken, maar diplomatie is de sluipende en veinzende ver rader, die onder den schijn van het goede, de duisternis dient Hoeveel slavernij en ellende, hoeveel onheil en teruggang heb ben in deze eeuw de congressen der menschheid aangebragt. Uitgave van A. BRINKMAN. Oost-HaratB. n°. 75. G0UDSCHE COURANT GOUDA20 Augustus. De la* augustus beeft niets opgeleverd dan eene schitterende vertooning en een ijdel geschreeuw. De keizer heeft niet ge sproken en de gelegenheid blijft open voor eindeloos herhaalde en altijd tegenstrijdige geruchten. Officieele leugens wedijve- ren met officieele geruchten om den voorrang. Garibaldi is het voorwerp van den haat en de verguizing van alle slaaf- sche aanbidders der tegenwoordige staatswijsheid. Sicilië is l volkomen in rust, de vrijwilligers verlaten Garibaldi, hij is een belagchelijke dwaas, die zijn invloed op het volk ver. loren heeft. Eigentlijk moest Victor hem teu verzoeke van Napoleon het hoofd doen afslaan en, zoo dan hunne troonen niet te sterk waggelden, konden zij rustig te zamen den gor- diaauschen knoop losmaken, dien Garibaldi wil doorhakken. Die man zal nooit de edelmoedige wijsheid van den keizer loeren eerbiedigen, daartoe behoort meer slaafsche volgzucht en minder gezond verstand dan men in een volksleider ver wachten kan. De sardinische regering gaat intusschen voort vernieuwde blijken te geven van haren ijver om den keizer welgevallig te zijn; de minister Durando wordt uit Parijs ge luk gewenscht en aangemoedigdhet genutsche genootschap tot vrijmaking van geheel Italië wordt ontbonden. De toon tegen den spaanschen gezant door Napoleon gevoerd geeft bedenking. Spanje is niet in staat den wil des opper- magtigen te weerstreven, en het heeft zich in Mexico stout gedragen; schikte men zich daar nu maar tot onderwerping, dan was al de eer voor Frankrijk alleen de officieele tijdin gen van daar zijn altijd gunstig, de niet officieele over Sout hampton zijn dat wel minder, maar wie zou daaraan toch willen geloovcn? In Pruisen blijft uilerlijk nog den goeden schijn bewaard, de lucht is betrokken, en het onweder begint uit de verte te dreigen. De commissie voor het budget laat zich door groote woorden en bitse bejegeningen niet afschrikken. Zij wil niet begrijpen dat Pruisen om het leger bestaat en geen ander doel van aanwezen heeft. De rampzalige oorlog in Amerika duurt altijd met verdub belde krachtinspanning voort en men moet vreezen dat de gruwelen nog grooter zullen worden, want is het niet won derbaar, dat nog steeds de opstand der slaven terug gehouden kan worden. Welk vreeselijk vooruitzigt Londen, 16 Augustus. Ofschoon de ministers in en buiten het parlement, alsook in hunne depêches, bij herhaling hebben verklaard, in den amerikaanschen oorlog onzijdig te zullen blijven, wordt de regering door verschillende bladen voortdu rend aangespoord te interveniëren en de zuidelijke staten als onafhankelijk te erkennen. Het is opmerkenswaardig, dat ook de ministeriele organen, en vooral de Morning Post, onophou delijk op die erkenning aandringen. Dit blad bevat heden een zeer sterk gekleurd artikel, waarin de wenschelijkheid dier erkenning door de europesche mogendheden breedvoerig wordt uiteengezet. Ónze regering heeft, naar men verzekert, stappen bij de fransche gedaan, om de romeinsche kw estie spoedig tot eene oplossing te brengen. Het stoomschip Golden Gate, dat den 21ïten van Sen Francisco naar Panama vertrok is den 27!t'“ daaraanvolgende nabij Masanalla in brand geraakt en door de v’ammen geheel vernield. Van de 230 zich aan boord bevindende passagiers verloren 180 bij die ramp het leven. Ook al de specie, ten bedrage van 1,000,000 doll, ging daarbij verloren. Volgens de jongste uit Nieuw-Zeeland ontvangen berig ten, was aldaar onder de inboorlingen een opstand uitgebró- ken, .velke een ernstig karakter scheen aan te nemen, doch bij het vertrek van den post nagenoeg was onderdrukt. 18 Augustus. De directie der engelsche bank heeft be kend gemaakt dat uit de fabriek, alwaar het papier voor ae bankbilletten wordt vervaardigd, eene hoeveelheid daarvan is ontvreemd. De directie heeft dit terstond openbaar gemaakt, ten einde ieder kan bedacht zijn op de mogelijkheid- der ont vangst van valsehe bankbilletten. Óp de aanwijzing en ontdek» f

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1