ömnenlöttfc. Ingezonden. Gemengde Berigten. if jTig der daders zijn premien uitgeloofd van otH) en 1500. De onzekerheid in de straten van Londen, zelis vroeg in den avond, neemt voortdurend toe en dagelijks heeft men roo- verijen, aanvallen en mishandelingen te betreuren; in het ver- jaar juramen er 556 inbraken meer voor dan in het voor- ijfnaiiiidt* sejirijft uit algemeen toe aan het loslaten van «isdadigsrs foor dat hun straftijd is a%eloapen, wanneer zij ^par het gevoelen van den geestelijke van de gevangenis, berouw tootien, dat in de moeste gevallen echter gehuicheld is Parijs, 15 Augustus. Men'verzekert, dat de gevolmag- tioden, be'last met het vaststellen der grondslagen voor het handelsverdrag met Nederland, dezer dagen eene eerste bij eenkomst met de heeren Rouher en Thouvenei hebben ge- ipuden. 16 Augustus. Er is heden morgen een ministerraad te St. Cloud gehouden. Men zegt, dat de discusie vrij levendig is geweest, want de meerderheid van de ministers dringt er sterk bij den keizer op aan, dat hij een spoedig besluit neme in de romeinsche kwestie. De markies Pepoli heeft gisteren een langdurig gehoor bij den keizer gehad, en heeft de overtuiging erlangd, dat de keizer jegens Italië gunstig is gezind, maar door de omstandig heden verpligt wordt om van die gezindheid geene blijken te o-even. Hij wil de itidianen wel te hulp komen maar weigert te handelen zoolang Garibaldi de fransche vlag bedreigt. Ia de laatste dagen heeft er eene drukke wisseling van depêches plaats tusschen de fransche regering en het engel se kabinet. Op de soiree welke den 14de" ten hove plaats had, heeft oen opgemerkt dat de gezanten van Pruisen, Rusland, Enge land en Spanje, benevens die van sommige duitsche mogend heden afwezig waren. Marssillé, 19 Augustus. Volgens berigten uit Napels van 18 dezer, had aldaar daags te voren eene demonstratie plaats gehad, waarbij de kreten Leve Garibaldi! Leve Victor Ema nuel! Naar het kapitool! waren aangeheven. Het garnizoen en de nationale garde zijn wel onder de wapenen gekomen, n-aar alleen om te surveilleren. Lamarmora heeft het corps mobile garde, ter sterkte van 16000 mat- ontbonden. Velen hunner hebben het voon emen te kennen oegeven om bij de vrijwilligers van Garibaldi dienst te nemen. l)ien ten gevolge wordt er langs de kust gesur veilleerd. Berlijn, 18 Augustus. Terwijl millioenen bij mtllioenen ten behoeve van het ministerie van oorlog worden weggewor pen, zegt een der dagbladen, geschiedt bijna niets voor het 011- derttiisHet gevolg daarvan is, dat eindelijk plaats vindt het welk reeds voor vele jaren is voorspeld en waarop men de aan dacht der regering reeds zoo dikwerf, maar te vergeefs heeft 'evestigd. namelijk dat bij de ongunstige vooruit? igten voor onderwijzers ten slotte groot gebrek aan bekwame docenten bij het lager en midde' aar onderwijs zou ontstaan. Wij geloovcn echter"dat het bedoelde kwaad dringende verbetering t 'sekt en het voor ons land oneindig meer nut zou opleveren, indien oen deel der millioenen, voor oorlog gevraagd, tot verbetering van het onderwijs en ten behoeve van het onderwijzend per soneel werd aang; wend, dan wanneer al de aangevraagde mil- Uoeren voor het ministerie van oorlog beschikbaar gesteld en ten behoeve van het leger en zijne reorganisatie gebezigd worden. Weenen, 15 Aug. Het gerucht omtrent de aftreding van den ridder von Piener, minister van linancieu houdt stand. Verscheidene personen worden aangeduid als het uitzigt heb bende op de benoeming tot minister van financiën, maar met ■zekerheid is daaromtrent niets bekend. T>e ke'zerin is door de bevolking van Schönbrunn en omstreken, die bij hare aankomst op het paleis aldaai v.as zaa ingevloeid, op de hartelijkste wijze begroet. Zij schijnt than3 geheid hersteld en heeft een bloeijend uiterlijk. Volgens een algemeen verspreid geru 'ht, hebben de geneesheeren zich in haren toestand vergist, afgaande op een ziekteverschijnsel het welk hen tot eene geheel verkeerde gevolgtrekking had geleid. I)e natuur en de jeugdige leeftijd der lijderes hebben haar, niettegenstaande de verkeerde behandeling, waaraan zij is on derworpen gtworden, de gezondheid hergeven. RagUSS, 19 Augustus. Op den prins te Montenegro is een moordaanslag beproefd doch mislukt. Een zijner volgelin gen werd bij die gelegenheid gewond. l)e prins is geneigd cm met Omer-pacha te onderhandelen. Turijn, 17 Augustus. Uit Napels berigt men, dat het ge rucht als zou Garibaldi de straat van Messina overgestoken er ia Calabrie aangekomen zijn, geheel ongegrond is. Het genootschap tot vrijmaking van geheel Italië is op last der regering ontbonden. 18 Augustus. Heden meldt men uit Napels dat Garibaldi é*i.naar Catanja heeft begeven. Men gelooft dat er onderhande lingen met hem zullen plaats hebben alvorens de troepen tegen hem zullen ageren. I)e politie heeft huiszoeking gedaan bij drie vereenigingen, als bij die van het provedimento, van de boogschutterij en voor Italie's eenheid. Op andere plaatsen heeft zij eene gedrukte proclamatie gevonden, waarin Garibaldi den heer Ratazzi voor eta rebel verklaart. Het fort van Messina is op nieuw gewapend. De treepen achterhalen vele Garibal- dianen. die te jong zijn om geforceerde marschen mee te maken. De steden die de vrijwilligers doortrekken, verschaffen hun weinig hulpmiddelen. 19 Augnstus. Dt senaat heeft het ontwerp goedgekeurd, waarhij aan den heer Bustogi concessie wordt verleend voor den aanleg van een spoorwegnet in Napels en in -Lombardije. De koninklijke prinsen zija te Konstantinopel aangekomen. Men verzekert dat Garibaldi Catania binnen is gerukt, zonder dat het tot een conflict met de troepen gekomen is. New-York, 7 Augustus. Het handelsverdrag tusschen Turkije en de Amerikaansche Unie is afgekondigd. Bij dit verdrag zijn tabak en zout uitgesloten van de lijst der in voerartikelen in Turkije, zullende daarentegen de amerikanen deze artikelen uit Turkije vrij kunnen uitvoeren, zonder beta ling van uitvoerregten De bondstroepen hebben Corinthe en alle omliggende plaat sen ontruimd, terwijl zij tevens door de zuidelijke guerilla's uit Newark en Alexandrie verdreven zijn; daarentegen zijn de zuidelijken onder Thompson in een gevecht bij Memphis op de vlugt geslagen en hebben de noordelijken zich van Micam- ville meester gemaakt. Nabij Columbia is op nieuw eene aanmerkelijke hoeveelheid katoen verbrand. Te Washington heeft weder eene groote meeting plaats ge had. Die vergadering heeft hare adhaesie aan de conscriptie te kennen gegeven en als haar gevoelen uitgedrukt, dat de oorlog met alle het land ter dienste staande middelen, ten krachtigste moet worden voortgezet. GrClida20 Augustus. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd 187 partijen. De eerste soort 20,a 24, de tweede soort ƒ16,a 18,Alles werd vlug ver- kocht. De indische berigten behelzen een uitvoerig verslag van de reis van den gouverneur-generaal door de vorsten landen; wij, die kort geleden vergast zijn op uitvoerige ver slagen der reis van onzen geëerbiedigden koning door Over ijssel en Zeeland, kunnen ons de festiviteiten in een oosterseh kleed gestoken eenigzins voorstellen; alleen verdient het ver melding, dat de gouv. gen. overal naauwkeurige onderzoekin- gen heeft in het werk gesteld ten behoeve der industrie en van den handel, en dat de reeks van grieven te Samarang bijeenverzameld, door hem wel willen.. is aangehoord. Jammer dat het wegnemen dier grieven meestal veel geld zal kosten, eene zaak, die altijd met moeijelijkhedeu verbonden is. Ge lukkig is de hoofdzaak spoorwegen; en daarmede wordt thans op geen millioen gezien. De berigten omtrent den stand der verschillende producten op Java zijn zeer gunstig; minder gunstig hetgeen ons weder berigt wordt omtrent de zeeroovers. Op verschillende plaatsen hebben zij weder rooverijen gepleegdzonder dat onze schepen in staat waren hun belangrijke schade toe te brengen. Te Batavia zija 16 kortelings gevangen genomen zeeroo vers gevonnisd; 15 zijn ter dood veroordeeld, de zestiende, die dt gevangen personen menschlievend had behandeldis begenadigdhij w erd veroordeeld tot 20 Jaren dwangarbeid buiten Java, wel een vreemd soort van genade! Uit Banjermassing is weder niets bijzonders. Volgens par ticuliere berigten is het gelukt den sultan van Passin over 1e halen te Banjermassing te komen, waarop tusschen hem en het gouvernement een contract is gesloten, waarbij de sultan onze bondgenoot wordt. Dit haalt eene expeditie uitwaartoe reeds bevel schijnt gegeven te zijn, zoodat vele gelden wor den gespaard. Een bewijs dat de band tusschen Nederland en Indie nog niet zoo flaauw is, als sommigen wel zouden willen doen voor komen, is dat op het eerste berigt van den brand van En- schcdete Batavia 19000 zi.in bijeengebragt. De stand der vrachten naar Nederland is weder hooger en met den aanvoer der nieuwe suiker verwacht men nog meer rijzing. -Een gelukkig verschijnsel ook voor den scheepsbouw hier te lande, die na eenige jaren schijnt te herleven, ten minste op verschillende werven zijn nieuwe schepen opgezet, of bestaat daartoe het plan. De jajansche regering schijnt met goeden ijver ljjpelu, maar zij kan hare plannen niet altijd uitvoeren. De weduwen der in Japan vermoorde gezagvoerders de Vos en Dekker zullen ieder wener 700 sp. matten ontvangen. Voorts heeft qpk de japansche regering haar verlangen te kennen gegeven, om zes a acht jongelieden naar Nederland te zenden om zich prac- tisch in den scheepsbouw te oefenen, alsmede om hier voor hare rekening een oorlogschip m~t stoom vermogen te doen bouwen. Schoonhoven, 19 Aug. Gister vierde de hier sedert kor ten tijd gevestigde „Nijverheids-Vereenigiug voer Goud- en Zilversmeden" en met haar vele ingezetenen, de herdenking van het vijfentwintig jarig bestaan van het Kantoor van Waarborg j dezer stede. Was het roeger voor de talrijke alhier ge vestigde fabriekanten niet weinig kosten en moeite, om het door hen vervaardigde goud- en zilverwerk op het kantoor van waar borg te Utrecht te doen keuren, veel voordeel bragt het hun du- aan, toen te dezer stede in 1S37 eeu kantoor van waarborg werd gevestigd. Reeds vroegtijdig wapperde gister de driekleur van vele open bare en particuliere gebouwen, terwijl de door genoemde ver eenigiug gegeven matinee musicale een aantal bezoekers telde. Ook op de soiree musicale, die gister avond door een talrijk publiek werd bijgewoond en met een bal besloten, heerschte gepaste vrolijkheid en eene goede stemming. Voorzeker is bij de viering van dit feest bij velen de wensch opgekomen dat het den fabrikanten van gouden en zilveren werken, die hier aan honderden ingezetenen werk verschaffen, voortdurend in hun bedrijf moge welgaan. Mijnh 'jt de Redacteur! Met belangstelling heb ik het ingezonden stuk ter verbete ring van den toestand onzer gemeente gelezenen voortdurend wachtte ik eeue weerlegging of aanmerkingenmaar de ker- misdrukte schijnt dit verhinderd te hebben, en toch was dit voor de rust der leden van den gemeenteraad en vooral voor het collegie van dagelijksch bestuur hoogst noodig. Indien toch in onze stad de grootste helft der geborenen het tweede jaar niet bereikt, dan is het pligt de oorzaken daarvan op te sporen. Uit de statistiek toch blijkt, dat van de 100 kinderen, die geboren worden, in liun eerste levensjaar sterven: te Leeuwarden 17,5 te Haarlem 28,7 Maastricht 19,5 's Hertogeubosch 28,9 Nijmegen 19,7 's Gravenhage 30,1 Zwolle 20 Utrecht 30,6 Groningen 21,1 Amsterdam 32,3 Deventer 23,3 Middelburg 33,3 Breda 23,8 Botterdam 35,2 Arnhem 27,1 Dordrecht 35,8 Leiden 27,8 Is Dordrecht in dit opzigt reeds hoogst ongunstig aange- teekend, Gouda zoude, volgens de opgave van X. X., Dord recht nog verre achter zich laten, en zonder meer bepaalds cijfers, neem ik de v ijheid om te denken, dat die opgave wel eenigzins vergroot kon zijn. Een feit echter, de stationaire toestand der bevolking ge durende een reeks van jaren, is reeds voldoende, om een on- gunstigen toestand te vermoeden, altijd indien de statistiek over eenige jaren niet aanwijst, dat jaarlijks een tal van per sonen de gemeente verlaten hebben, wederom eene vraag, die door den ambtenaar, belast met het houden van het bevol kingsregister, gemakkelijk kan opgelost worden. Daar mij evenwel geene redenen bekend zijnwaarom Gouda meer door zijne ingezetenen zoude verlaten worden dan andere plaatsenmaar integendeel vele vreemdelingen zich in onze stad hebben nedergezet, dienen de redenen van dien ongun- stigen toestand te worden opsrespoord, en middelen beraamd om hierin verbetering te brengen. Moeijelijk is dit evenwel. Slechte voeding, ongezonde woningen, ziedaar hoofdoorza ken van veelvuldige sterfte, maar bestaan die oorzaken ook niet in andere steden, wier bevolking toch jaarlijks vooruit gaat? Wordt Gouda niet door vreemdelingen geprezen als een luchtig, rein stadje? Is het water slechter, dan in eenige an dere stad van Holland? Het is waar, er zijn lage gedeelten, maar zouden die ongezonder zijn dan de zoogenaamde rotter- damsche polderstad? Mogen de amsterdamsche met de goud- ache grachten vergeleken wcrdeD Zijn de woningen in Gouda's Zoude de burgerlijke stand eeene gelegenheid hebben eene statis tiek over de laatste vijf jaren te geven en door middel van dit blad be kend te maken? Blijkt het dan, dat de toestand zoo hoogst ongunstig i», welnu des te spoediger zullen er middelen opgespoord en wat meer in het werk- gesteld worden ter verbetering. achterbuurten, slechter en ongezonder, dan die van iedere an dere stad in Zuid-Holland? Hoezeer ik dus het denkbeeld van X. X. toejuich, om betere en gezonder arbeiderswoningen te bouwen, de hoofdoorzaak der kwaal is daardoor naar mijn inzien niet weggenomen Ook de fabrieken in het algemeen worden door X. X. te hard behandeld. Bedoelt hij s'echte bedompte vertrekken door een tal van arbeid ia bezet, die in een gebogen houding zonder ol loendc lucht den geheelen dag moeten doorbrengendan heeft hij volkomen gelijk, en ieder weldenkende hoopt met hem, dat zij zoo spoedig wioerelijk uit onze stad zulten verdwijnena! nemen zij dan ook dien tak van uijiciLvid mede, waardot Goudi wijd en zijd bekend is. Zouden daarentegen goed ingerigte fabrieken niet eene wel daad voor enze stad zijn, en is het niet te hopen, dat onze stadgenooten daarin meer en meer werk vinden, opdat de loonen hooger en daardoor vooral de voed'ng der arbeidende klasse beter worde. Deze toch laat veel te wenschen over, maar hierin is door geene regering verandering te brengen. Dit kan alleen door verbeterde omstandigheden veroorzaakt worden, en daartoe moet vooral het invoeren van nieuwe tak ken van nijverheid medewerken. Ook omtrent den arbeid der vrouwen in de fabrieken moe de schrijver dezer regelen met X. X. verschillen. Hij kan di in het algemeen genomen, niet zoo bepaald afkeuren, altij als de fabrieken goed ingerigt zijn. Dan toch kunnen zij voo aankomende meisjes de kweekplaatsen zijn van orde on gerc gelde werkzaamheid, deugden, die maar al te dikwijls in d huisgezinnen gemist worden, en bovendien kunnen zij doi haren arbeid de inkomsten van het huisgezin vei meerderen Ook zullen meisjes, die middelen hebben om onbekommerd i bun onderhoud te voorzien, uit behoefte niet zoo ligt tot ee ouberaden huwelijk overgaanen daardoor het pauperisme ver meerderen Het belang der zaak deed mij deze regelen schrijven. Mog U, mijnheer de redacteur, ze dienstbaar achten, om de alge meene belangstelling in deze zaak meer op te wekken, dan zult gij door dc plaatsing verpligten Gouda, 12 Aug. 1862. Y. VARIA. k De belangrijkheid der katoendistricten in Engeland kan uit dc volgende cijfers blijken: De waarde der belastbare ei gendommen in Lancaster is meer dan het tiende gedeelte van geheel Engeland en Wales. Te Manchester bedroeg de bevol king in 1841 311,000 en in 1861 460,000 menschen, eene vermeerdering van bevolking alleen door het katoen veroor zaakt. Ip de jaren van 1846 tot 1860 is de invoer van ruwe katoen met 197 pCt. toegenomen. "In 1830 werden in Engeland 914 millioen yards of eng. ellen vervaardigd en in 1860 4,431 millioen, d. i. ongeveer 5 maal meer in 30 jaren. De totale waarde van die vervaardigde katoen overtreft de opbrengst van het gefceele rijk; want zij is or0eveer 1000 millioen gulden. De kracht der gebruikte- machines is gelijk aan die van 110,000 paarden; het kolen- verbruik is 65000 ton. Het loon der arbeiders bedraagt jaar lijks meer dan 160 millioen gulden. Is het te verwonderen, dat de oorlog in Amerika, waardoor de katoen-invoer belet wordt, vreeselijke ellende in die districten veroorzaakt, en dat de engelsche regering maatregelen neemt, om in den noou dier duizende werkeloozc arbeidslieden te gemoet te komen9 Evenwel is het te hopen, dat het engelsche ministerie, ge trouw aan zijne afgelegde verklaringen zich in den onderlin- gen strijd der Amerikanen onzijdig houden z«d. Van eenetus- schenkomst toch in dien strijd zouden de gevolgen voor ge heel Europa niet te voorzien zijn. Uit een verslag omtrent de spoorwegen in Engelsch-Indie blijkt, dat gedurende 1860 op 777 mijlen spoorweg vervoerd zijn 4,255,240 personen, en dat gedurende dit jaar 53 per sonen zijn gedood en 45 gewond. Onder de gedooden waren slechts twee Europeanen, die hun dood vonden door uit het rijtuig te vallen, twee inboorlingen werden gedocd; de eene door in het rijtuig, de andere door daaruit te willen gaan, terwijl de trein in beweging was. De overige gedooden be hoorden tot de spoorwegbeambten of werklieden. De keizer heeft den 14 dezer niet gesproken, maar zich verlustigd in bet bezien van meer dan zestig duizend stuks vorstelijk speelgoed. Hef russibche leger in Polen wordt op 100,000 man gebragt. Met October zal daar eene algemeene recrutering plaat3 hebben dit geeft gelegenheid om een groot aantal jonge lieden te vergasten op een reisje naar Oren- burg of den Kaukasus. Te Weenen begroot men de opbrengst van "bet

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2