öhntcrilnitk Gemengde Berigten. Marktberigten. 21 Augustus. De Constitutionnel herat een artikel door den heer Boniface onderteekend, waarin hij zegt gematigd te zijn, de depêche uit Bome tegen te spreken, betreffende de wsrklwing door den heer de Lavaiette aan den pans gegeten. In het ariitel wo.dh gezegd dat, vermits het als aangenomen kw wordem beschouwd, dat zoolang de fransche ttoepen imh te Bome bevifcden, de pan Tan een inval niets te vree zen zal tobben dit tiet behoefde te worden gezegd. Van de twee verklaringen, in de depêche vervat, is derhalve de eene vol gens den heer Boniface overtollig, en de andere in strijd met de politiek, welke de heer de Lavaiette te Bome vertegen woordigt. Men zal voorzeker weldoen, met zeer voorzigtig te wezen mtt de berigten uit Turijn, die door de parijsche bladen wor- d» overgenomen. Men verbeeldt zi«h, dat men door in de bladen klagten aan te heffen en de waarheid te verbergen, invloed op den keizer zal uitoefenen. Dit is echter een groote dwa ling, want zulke middelen baten bij Napoleon volstrekt niet. Ter wij L men verhaalt dat Garibaldi omsingeld is en op liet punt om de zaken op te geven, schrijft men daarentegen uit Naoels dat hij meester is op Sicilië, en het voornemen koes tert om de straat van Messina over te steken, ten einde met kracht in Calabrie te handelen, tieneraal Lamarmora heeft een n-roote fout begaan, door tot de ontbinding van de mobile na tionale garde te besluitenzeker meer dan de heltt van die manschappen zullen nu tot Garibaldi overgaan. De keizer denkt er niet aan, om Bome te verlaten en wil zich, wrat deze kwestie betreft tot niets verbinden. Overigens blijkt het wel ten duidelijkste, dat de zaken een ernstige wending hebben ge nomen, omdat de keizer zijn verblijf in bet kamp te Chalons verkort en dat tot zijn groote spijt; want hij had het bepaalde voornemen om eenige groote manoeuvres, waarin hij bijzonder veel belang stelt, bij te wonen. 22 Augustus. De constitutionnel, na gezegd te hebben, dat de fransche vlag niet voor bedreigingen zal terugtrekken, voegt er bij: maar dwazen te verpletteren, die zich niet sto ren °aan de vlag, welke aan Italië de vrijheid brengt, zou een smartelijke noodzakelijkheid zijn, waar men geen eer mede be halen kan. De oplossing van de militaire kwestie is niet te vens die van de politieke. Aan het evolutie eskader in de Middellandsche Zee is bevel sezonden, om naar Toulon terug te keeren, waar bet zich beschikbaar moet houden voor eene order der regering. De beweegred"aen van dien maatregel moeten gezocht worden in de- italiaansche aangelegenheden. Marseille, 20 Augustus. Er zijn berigten ontvangen uit Konstantinopel van den 13de". Ten gevolge van oneenigheid over het aantal forten, dat ontruimd zoude worden, waren de conferentien afgebroken. De ambassadeur van Frankrijk wachtte instructien en morgen zouden de zittingen weder hervat worden. Men verzekert, dat Frankrijk en Rusland hebben verlangd, dat bet garnizoen in bet fort te Belgrado, met 5000 man zal worden vermeerderd. Dien ten gevolge zijn de Serviers zeer verbitterd. De gezanten hebben naar hunne hoven om raad getelegrafeerd. De min'ster van financiën heeft een algemeen onderzoek in gesteld, waardoor verschillende onnaauwkenrigheden in het financiewezen zijn aan .len dag gekomen. De sultan heeft de vervolging van de schuldigen bevolen. 22 Augustus. Volgens brieven uit aome van 19 dezer, hebben de heeren Lavaiette en Montebelle zich naar het Vati- kaan be<rev» einde over de maatregelen van verdediging te beraadslagen. De audiëntie bij den paus heeft lang geduurd. Ei zijn eeii aantal geruchten daaromtrent in omloop. Gari baldi heeft aan (le vrijwilligers doen weten, dat hij hen op het vasteland zal vereenigen. Bome is rustig; evenwel zijn twee italiaunsche priesters, Rossi cn Benetti door len dolk vnn moordenaars getroffen. De politic zoekt naar toskaansche agen ten, behooreude tot bet genootschap der zoogenaamde bravo's. Brussel, 19 Augustus. De gezondheid van den koning n-aat met eiken dag vooruit. Z. M. werkt sedert eenigen tijd were"eld iederen dag met een zijner ministers en heeft het voornemen, om met de koninklijke familie -e Brussei te ko men zoodra de prinsen van Londen zullen zijn teruggekeerd. Het 'hof zal op t. n zondag op het paleis aankomen tegen den tijd van het concert in het park en Z. M. za' eenige oogen- blikken aan den arm van den kroonprins te midden van de menigte rondwandelen. De Monitear uevat de wet, waarbij aan het gouvernement 11710,900 francs worden toegestaan voo' verschiüenue wer ken van publiek belang, waaronder: de volte-hing van het t'qnsial van de Devnze naar de Noordzee; de veri. ling van de tweede sectie en de voitooijing van de derde s„„tie het verbindingskanaal tusschen de Maas en de Schelde; de verbe tering van de haven van N;cuwpoort, caz. Berlijn, 20 Augustus. Het ministeriele dagblad de S'.ern- zeitung heeft eene ontdekking gedaan, welke tot bewijs kan strek ken aan alle absolute vorsten, dat zij steeds in de verregaan- ste dwaling hebben verkeerd, wanneer zij van oordeel waren dat eene constitutie perken stelde aait kanr.r magt. Aan de ate dere zijd» mag worden gezegd dat de wereld zoo laag zjj staat in hat vaite denkbeeld heeft verweerd, dat «ene eenstitutiennei» regering niet meer geld aag uitgeven! dan. de vertegenwoonii- gezfcetes lands h»bb«a bewilligd. Maar ook dit gevoelan steanf slechts op vooroordeel. Het genoemde ministeriele dagblad be vat in een zijner jongste nommers een artikel, waarvan de lezing alleen kan leeren dat de zaak hierop nederkomt: De regering dient eene begrooting in; de vertegenwoordigers beraadslagen over eiken pest welke daarop voorkomt, gaan met de meeste naauwgezetheid na, of de behoeften des lands li-arbij voldoende zijn in het oog gehouden en ut van zijne krachten- niet te veel is gevergd. Op menigen post wordt vrij wat verminderd, vele anderen worden geheel doorgehaald en ten slotte wordt de be grooting aangenomen. Maar nu komt de regering met de ver klaring, dat zij hare toestemming aan geene andere wetsvoor- dragt, betreffende de begrooting kan schenken, dan aan de zoodanige, welke al de posten bevat, voorkomende in het bud get, „door haar vroeger ingediend in het diepste besef en inet de volledigste overtuiging, dat dergelijke begrooting voor bet heil des lands onontbeerlijk is," en op grond van het bestaan van die onontbeerlijkheid verdwijnen alle aanmerkingen, ver vallen alle bemoeijingen der vertegenwoordigers en de regering geeft uit zoo veel gelden voor die zaken, welke zij noodig acht. „Dat echter nu naar die leer niet zal worden gehandeld." zegt een der dagbladen dezer hoofdstad, „daarvoor staat ons eene zauk borg, dat wij namelijk geene kinderen meer zijn, maar mannen en dat wij onze regten als mannen zullen weten te handhaven." Hannover, 21 Augustus. De heer Borriesminister van binneni. zaken, heeft zijn ontslag bekomen en ten gevolge daar van heden middag van zijn departement afscheid genomen. Het gerucht noemt den heer Wermuth als zijn opvolger. Ragusa, 21 Augustus, jcchmed-paclia heeft met 600 man den toegang tot de bergpassen bij Douga bezet. De prinses Darinka, weduwe van prins Dauiëio, heeft zich voor den vrede verklaard. Prins Mirko beeft uit naam der ^ontenegrijnsche armee daartegen geprotesteerd. Te Cettnije beerscht eene hevige agitatie. Turijn, 21 Aug. In den senaat is gisteren bet ministerie door den heer tiiulini geïnterpelleerd aangaande de bijzonderheden van Garibaldi's komst te Catania, De heer Batazzi heeft hierop geantwoord, dat de regering Garibaldi beschouwt ais in geval van rebellie verkeerende. De staat van zaken op Sicilië is ern stig. De minister hoopt evenwel, dat men de moeijelijkheden zal te boven komen en dat 's lands instellingen beschermd zuilen worden door de dapperheid van het leger. Wat nu de bijzon derheden omtrent Garibaldi's komst te Catania aangaat, ver klaarde de minister dat die alleen ontvangen zijn over Messina, daar de gemeenschap tusschen Catania en de overige steden des eilands afgebroken is. De generaal Bicotti Mella geloofde dat Garibaldi voornemens is om zich naar Messina te begeven. Hij plaatste dientengevolge zijne troepen zoodanig, dat hij zijne komst in die stad zou kunnen beletten. Garibaldi gebruik ma kende van den afstand van twee dagmarscheu, waarop hij zich van de troepen van den generaal Bicotti bevond, rigtte spoedig zijn togt naar Catania. De regering weet niet wat hierna gebeurd, is. Doch zij heeft maatregelen genomen, om hare troepen ook naar Catania te doen oprukken. Overigens is de vloot ook in die wateren en (leze zal zoowel eene inscheping als eene ontscheping van vrijwilli gers tegengaan. Het kabinet hoopt dat Sicilië binnen weinig da<*en tot zijn normalen toestand zal teruggekeerd zijn. De senaat heeft na deze ophelderingen eene gemotiveerde orde van den dag aangenomen, aldus luidende: De senaat, overtuigd dat het ministerie met de grootste geestkracht zal handelen, opdat de wet, de waardigheid der kroon en vau het parlement geëerbiedigd worden, gaat over tot de orde van den dag, De kamer van afgevaardigden en de senaat zijn tegen heden tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen. ln de zitting van den senaat en der kamer van enge vaar digden is een koninklijk besluit voorgelezen, waarbij de verga dering geprorogeerd wordt. Volgens het officieele dagblad is de "eneraal Cugia beuoernd tot buitengewoon commissaris met de meest uitgebreide volmagt. Hetzelfde dagblad behelst cene proclamatie van Cugia aan de Sicilianen, waarin hij laat uit- 'omen dat in weerwil van de woorden des konings, van de uitspraak des parlements en de lankmoedigheid der regering, die den verdwaalden tijd wilde geven om lot hun pligt terug te kee cu, toch steeds gewapende benden onder bevel van Gari baldi, 'na zich van een belangrijke stad te hebben meester ge maakt, voortgaan met in openbaren öj stand tegen het gouver nement te blijven, doeh dat de regering besloten heeft een einde te maken aan een staat van zaken, die het lot van Italië in gevaar brengt. Voorts wordt gezegd, dat Sicilië in staat van beleg verklaard is, en dat alle gewapende be, len, elke opï^erige beweging door kracht van wapenen zal wordt 1 bestreden en onderdrukt. Ook de vrijheid der drukpers is opgeb-ven. De kommandantec der troepen te Palermo, Messina en Syracuse zullen te gelijk met het militair, ook met het burgerlijk gezag bekleed zijn; het zelfde dubbele gezag is aan de kommandanten der troepen te velde toegekend. Rome, 19 Angnstus. Gisteren heeft zich de heer Lavaiette naar den paus begeven en hem bij die gelegenheid in naam des keizers verzekerd, dat Frankrijk geen inval op het tegen woordig pauselijk grondgebied zal dulden, en dat het de inte griteit van dat gebied waarborgt, tot welken prijs het ook zij. New-York, 12 Augustus. Er is een hevig gevecht ge leverd in de vallei van Virginia. Daar de zuidelijken ond r generaal Jaekson de Bapidan waren overgetrokken heeft gene raal Pope hun twee afdeelingen van zijn leger te gemoet gezon den, om hen tegen te houden. Daarop volgde een hevige strijd gedurende den geheelen dig bij Cedar Mountain. Dt noorde lijken zijn terug getrokken en hebben twee kanonnen verloren; hun infanterie heeft zwaar geleden. Men schat de strijdmagt van de zuidelijken op 20,000 man en die der noordelijken op 7000. In den nacht zijn de zuidelijken over de Rapidan te ruggetrokken naar Orange-Court-house, vervolgd door de noor delijken. Men gelooft, dat de zuidelijken zware verliezen heb ben geleden. 'S Gravenhage21 Augustus. I)e heer Benson, pre sident van de republiek van den vrijen negerstaat Liberia, is heden morgen van Amsterdam in deze residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel de Oude Doelen. Na een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van marine te hebben gebragt, en na het merkwaar digste der residentie te hebben bezigtigd, heeft hij de reis naar Botterdam voortgezet, om zich van daar morgen naar Londen te begeven. Rotterdam, 19 Augustus. Heden hield de maatschappij ter bevordering der vee-artsenijkunde in Nederland, alhier hare een en twintigste vergadering. Na den afloop van eenige administratieve werkzaamheden, bragt de commissie, ten vo- rigen ja re benoemd tot het in het werk stellen van pogingen tot eene ineensmelting der maatschappij met andere veeartse- nijkimdige vcreenigingen hier te lande, haar rapport uit. Met genoegen vernam de vergadering, dat deze voor de veterenaire belangen zoo wenschelijke zaak, welligt reeds spoedig tot stand zal kunnen komen, en keurde zij het ontwerp van wet voor de vereenigde maatschappij dan ook behoude-rc enkele uitzon deringen goed. Na de mededeeling en bespreking van eenige merkwaardige ziektegevallen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Tiel, 20 Augustus. De zoo zeer gevreesde keelziekte (an gina diphtheritica), welke reeds op verschillende plaatsen van ons land zoo vele offers heeft geeischt, is thans mede uitge broken in het naburig dorp Ileteren. In het talrijk gezin van Ds. Jonckers, daar ter plaatse, zijn in enkele dagen tijds reeds zes kinderen aan die ziekte bezweken, terwijl, naar wij ver nemen, nog vier andere zijn t kinderen aan die ziekte lij dende zijn. Apeldoorn, 21 Augustus. Heden namiddag te 6 ure le verde het kamp bij Millingen een merkwaardig schouwspel op. Een wolkbreuk, die een onwedtr vergezelde, overstroomde de legerplaats bijna geheelop den grooten weg langs de oantines zag men plassen van ongemeene grootte; op sommige plaatsen stond 35 Ned. duimen water over eene uitgestrektheid van 80 a 90 Ned. ellen. Hier zag men officieren en manschappen van alle schoeisel ontdaan, door het water waden, terwijl ginds de officieren op een boerenwagen van hvnne tenten naar de socie- teits-cantine vervoerd werden. Jammer is het dat het anders zoo doelmatige heideveld, door een hoogere ligging niet een waarborg geeft tegen tooneelen, die voor het oogenblik den aanschouwer doen lagchen, maar zeker menigeen zijne tent met het ho ,pitual zal doen verwisselen. Naar me:i verneemt zal Zondag aanstaande 24 Aug. de godsdienstoefening in het kamp geleid worden door E. Lau- rillard, pred. te Amsterdam; daarna zal er bij goed v-edergiooie parade zijn, terwijl des namiddags door I1H. Officieren wedren zal gehouden worden. Men wil dat de Prigs van Oranje epii paard tot prijs zou afgestaan hebben. De grootvorst Lonstantijn heeft 17000 boekdeelen aan de openbare bi bliotheek te Warschau geschonken. Te Dresden is de directeur van eene assurantie maatschappij op de vlugt gegaan en de kas niet vergeten. Hij Wetzlar zijn 3(J personen met een ladderwagen van «ene hoogte van 40 voet gestort: vier personen bleven op de plaa>s dood, al de overigen behaVe de postillon zijn gekwetst. Sicilië is zoo volkomen rustig, dat de Moniteur geene berigten van daar meer mededeelt. In Britsch Co lumbia zijn langs «le rivier Stickeen rijke goudbeddingen ontdekt.De genei-aal Cugia is op Sicilië, lamarmora in de napel sche provinciën met eeuc dic tatoriale magt bekleed. Nabij Hamburg is eene boot waarin tien per sonen waren, onmiddellijk na het verlaten van bet stoomschip Plain t, omgeslagen. Zes hunner kwamen in de golven om. De ..uïtan heelt aan keizer Napoleon eene nieuw uitgevonden ridderorde gezonden. Men noemt de gewapende optreding van Garibaldi de gevaarlijkste beproeving van Italië sedert den dood van Cavour. Dnizende Dnitscbcrs en leren ontwijken de Vereenigde Staten en begeven zich naar Canada om de con scriptie te ontgaan. De koning van Hanover beeft als opper-bisschop des lauds beproefd zijne onderdanen terug te brengen tot de regtzinnigheid van voor 1790. Die poging is geheel mislukt; de nieuwe katechismus heeft de algemeene ontevredenheid in sterke mate opgewekt. De italiaausebe af gevaardigden \oo'. al uit het Napelsche zijn naar buis gegaan xoodra da spoorwegwet was aangenomen, zij denken de volgende zitting te Kouie t« houden. De rijksmiddelen hebben in de zeven eerste maanden van dit jaar 86,434 meer opgebragt dan in gelijk tijdperk vau 1861Iuda kolonie Nieuw-Zuid-Wallis waar slechts voor weinige jaren de aaukwefkiug is aangevangen, wordt jaarlijks voor eene waarde van nagenoeg een millioeu gulden aan sina's appelen uitgevoerd. Te Kampen is valsch geld ia omloop. Als Garibaldi onderworpen is, zal de keizer den paus nog een» tot etne schikking vermanen. I)e fransche katoenfabrieken moeten blij ven voort merken voor rekening van bet gouvernement. Het beruchte weduvvenfonds van te Winkel en Kietveld is op het punt van ontbinding. In het departement van dc Deux Charentes zijn door een notaris en een deurnaarder voor omstreeks 50,000 franken aan wissels in omloop ge bragt met di. mdei'eekening van den generaal Fleury en den markies de Castelbajacde betrokkenen verklaren die voor valsch de tegenpartij be weert iet tegendeel. De regtbank zal moeten fcesli-sen Te Middel burg is de uitgever van bet weekblad de Ekster wegens laster veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, eene geldboete van 50 en ontzetting van zijne burgerschapsregten gedurende drie jaren. Een spaausch dag blad noemt keizer Napoleon, een ellendig ko*; ltje stof, dit zich in de ruimte verliest. Te Ems had een Italiaan, Giaccino Michel a Andrassi aangekondigd, dat bij op de rivier de Lalrn ~ou wanddeu. Eren lang stond de menigte te gapen, eer men begreep door ten spotvogel gefopt te zijn. Van de 33 en een half nullioen zielen, die de bevolking van het tolverbond uitmaken L 'Len 23 en een half millioen zich verklaard voor de goedkeuring van bet fransch-pruis»sche handelsverdrag: 6 millioen weigeren toe te treden, 3 en een half millioen bedenken zich nog. Tit Pruisen schrijft men Met den dag neemt de afkeer tra, welke bet budget van oorlog aan de natie inboezemt. In de haven van M ithby werden onlangs gedurende twee dagen 3 millioen op de kust gevangen haringen aan gebragt. Men meent in Frankrijk de sporen te ontdekken der episcopopbobieeene ziekte die voor eenige jaren bier te lande ge weldig heersebte. Te Inspruck en in de omstreken is 16 Augustus in den vroegen morgen ;ene sterke aardbeving waargenomen. Den 18 Aug. zijn bij Leeds op uen grooten noorder spoorweg twee treinen in botsing gekomen, 15 a 20 personen werden ligt gewond. De overtuiging wint meer en meer veld, dat de wereldlijke magt van «len paus zal eindigen tegelijk met de bezetting van Rome door de fransch krijg^magt. De L weden willen hunne marine beTvorroen en daarvoor ruim 21 millioen tha ler besteden. Zij zullen daartoe in Holland geene Lening sluiten. Een opgeworpen commissaris van een niet bestaand beurtveer is tot ver goeding veroordeeld, alsof hij werkelijk, commissaris was. In den staat New-York geeft men 375 handgeld. Op kosten van de stad Parijs zal op den boek van de straat Astorg een protestantsch kerkgebouw gesticht worden. Lit oude prenten meent men te kunnen bewijzen, mt reeds voor drie eeuwen een soortgelijk werktuig als de guillotine in gebruik was, bet was toen een privilegie van geestelijken en edellieden. Het model van het standbeeld van prins Albert in schotsche draet is te Balmoral aangebragt. -Het nieuwe gepantserde schip Arkausas heeft in dc nabij heid van Yicksburg op de Missisippi groote verwoesting gebragt in de vloot der noordelijken, doch is kort daarna in de lucht gevlogen. Op de kust van China is de amerikaanscbe stoomboot "Union Star gesprongen, waarbij verscheidene menschen omkwamen. In Gallieie hetrscht eene geweldige gisting bij alle klassen der bevolking. Men koestert groote vrees voor eene uitbarsting. Te Londen is iemand gestikt na een val waardoor drie valsche tanden losgeraakt en in bet strottenhoofd geschoten waren. In de zee vra Celebes zijn vele walvisschen of cachelotten te vangen. Alleen Amerikanen komen die daar opzoeken. De belgische ministers peinzen zich stomp op middelen om bet antwerpsche geschreeuw over de vestingwerken te doen. bedaren. Te Quebec zijn dit jaar tot 25 julij 13,587 landverhuizers aangekomen. Te Dover is eene dame in zee gewaaid, doordien de wind in hare crinoline sloeg, zij werd door een matroos opgevischt niet zonder bet hoofd te kwetsen. Een afge vaardigde in Prnis"a is op den treffen den inval gekomen om geene vloot te bouwen voor er eene haven is. Gouda, 21 Augustus. Witte tarwe aruerik, pr. SO N. ÏC f 13.- (1°. 1°. oostzee f 12,90 roode d°. 12,70. Bogge ame- "rik. pr. 75 N. ffi 7,SÜ. d°. Dautz./7,70. d°. n. inl. 7,5t Gerst pr. 62 N. "S 4,50 a 5,50. Haver pr. 100 X. tr 8,50 a ƒ9. Boekweit pr. 2100 N. S 210 a 215. Voeder-erwten pr. mud 7,50. Duiveboonen 8,25. De veemarkt met, geringen aanvoer; de prijzen waren ech ter triag, schapen en lammeren evenzeer, magere varkens en biggen vlug verkocht. Goehotcr/1,12 a/1,18, weiboter 0,90 i/1. Kaas/18 a/24.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2