Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. c I Donderdag, 28 Augustus. M°. 43. eten. eid, Overzlgt. l5/1C Uitgave A. BRINKMAN. 15A0 GOUDSCHE COURANT ?el. s Aj 18 *>95/$ /s de woelingen 59’/< INKMAN. a. 10,75. ardappelen Gebleven koers. 18«3. Oost-RavenB. n°. 75. 5015/i6 26l/8 7 IC en A. J. C. n en A. Au er M bij MINKMAN Augustus. ste weinig ter de laatste tot 20 Au- ze; 100 qr. i20 d°. vn Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per dne maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentien van een tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. jrenop een and, wordt svraagd een >k geschikt ie kinderen looning kan den aange- en en 230 1veren 5/4, en betaald. 06/a 108/. 1. Rogge ƒ5 a/6. ;rieure ƒ18 716 het gerezen conflict Rusland hebben de handen vol met inwendige onrust en de toestand van het turksche rijk boezemt groote bekommering in door de voortdurende gisting in Servieden nimmer eindigenden oorlog in Montenegro, en in de aangrenzende gewesten. De berigten uit Amerika zijn ontmoedigend; de vreeselijke verbittering neemt steeds toe en het einde van den bloedigen oorlog is nog onmogelijk te voorzien. Onberekenbaar zijn de gevolgen van dezen verwoestenden oorlog, wiens invloed zich meer en meer in Europa doet gevoelen door het gemis der grondstof van tallooze katoenfabrieker en daardoor ontstaande werkeloosheid, alsook door eene algemeene stremming der h andelsbet rek k in gen GOUDA 27 Augustus. De algemeene opmerkzaamheid wordt eeuiglijk gevestigd op de italiaansche verwikkelingen, die inderdaad zeer gevaarlijk zijn. Sicilië werd in staat van beleg en Garibaldi rebel verklaard. Garibaldi is nu werkelijk in Calabrie geland en stelt zich aan het hoofd van vrijwilligers, die Rome willen vermeesteren in spijt van ’s konings verbod. De koning is in zijn regt, hij moet zijn gezag handhaven en de oproerlingen straffen en zoo is dan ook geheel -\apels in staat van beleg verklaard. Maar drier ktruen zonderlinge omstandigheden in het spel. De koning van It-.lie is dat slechts bij de gratie van twee zeer onderscheidene rersonen. Toen Oostenrijk ter kwader uur den koning van Sardinië aantastte, werd dit voor Napoleon de aan leiding om Lombardije te veroveren en dit gewest tegen eene geringe vergoeding (Savoye) aan Victor Emanuel af te staan. Doch grooter dank is hij verschuldigd aan den vroeger ter dood veroordee.den oproerling, die met een handvol volks den koning der beide Sicilian onttroonde en zijnen vetten buit aan de voeten van den koning van Sardinië nederlegde. Koning Victor stelt zich in het bezit der beide koningrijken, ont neemt den paus zijne laatste gewesten, en de vorsten van Europa w’ettigen als om strijd het werk der berooving, erkennen den koning van Italië. Aan de herstelling van het één en onge deeld Italië ontbreken slechts Venetie en Rome. Het eenvou digste was, dat Napoleon nog eens de hand uitstak om Venetie aan Oostenrijk te ontrukken en uit Rome aftrok, om Garibaldi de eer te laten zijn koning op het kap Rooi te kroonen. Het is immers de voortzetting van het aangevangen werk, niet on- wettiger dan het eerste bedrijf. Geen mensch is de uitvinder van zulke ontwerpen, zij worden geboren uit den drang der omstandigheden, en Garibaldi gehoorzaamt meer dan hij zelf weet, aan den stroom, die hem medesleept. Italië moet zijne hoofdstad hebben; Venetie mag niet langer kruipen aan Je voeten van den overmoedigen vreemdeling, wiens regt op de verscheurde tractaten van 1815 rust. Niemand ontkent dit, ieder erkent de wenschelijkheid van het voorgestelde doelmaar men verschilt over de middelen die daartoe zullen leiden. Napoleon huldigt eene onbegrepene staatkunde en schijnt de oplossing der hangende vraagstukken aan tijd en toeval over te laten; ongetwijfeld koestert hij ver- uitziende plannen, maar hij acht de tijd nog niet gekomen om zijne voornemens bekend te maken, hij wil door diplomatische kunstenaryen het doel bereiken. Hij is een kind dezer eeuw, het keizerrijk de vrede zegt hij wel, maar hij schroomt echter de verwoestingen van den oorlog niet. De expedition naar verre gewesten, naar Mexicc en Cochin-China dienen misschien al leen om den onrustigen zin zijner franschen te temperen en hen bezig te houden tot dat het geschikte oogenblik gekomen is; als de waardige opvolger van den grooten wereldwinger huldigt hij diens heerschzuchtige beginselen. Garibaldi behoort tot een anderen tijd hij wil geene diplomatische fijnheid hul digen, hij is een dweeper, die slechts de vrijheid van Italië, zoekt, hij zoekt in onzen zelfzuchtigen tijd zich zelven niet; daarom is hij in de oogen der tegenwoordige wijzen een dwaas, wien men niet te spoedig geheel beteugelen kan. En nu hij, uitstel en Atvlugt zatde handen uitsteekt om zijn koning nog eens tegen zijne uitgedrukte, maar naar zijne innige mee - ning, tot het bezit zijner hoofdstad te brengen, ontbreekt de toestemming van den keizer en Victor verloochent zijnen edel- moedigen vriend om den magtigsten niet te mishagen. Het is wel dwaas, maar de roekelooze vrijbuiter verschijnt hierin het schoonste licht en Victor Emanuel kan niet dan verliezen bij de zege op Garibaldi. Zoo onoplosbare moeijelijkheden ontstaan alleen door de miskenning van de eenig ware beginselen; het geluk der volken kan evenmin rusten op de huichelachtige kunste- narijen der diplomatiek als op het zich zelf vernietigend geweld. Bij deze onoplosbaar schijnende moeijelijkheden verliezen andere bezwaren hunne belangrijkheid. Engelands r.iad en hulp wordt met weinig hoop op goed gevolg in geroepen. Oos tenrijk en allen, die de eenheid van Italië vijandig zijn, ver blijden zich in de dreigende bezwaren, en zien uit naar de gevolgen van Pruisen en 1

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1