Buitenland. Binnenland Gemengde Berigten. VARIA. Londen, 22 Augustus. Iö tegenstelling met de bewering van den Times, dat «e noordelijke staten van Amerika de zui delijke nimmer zuilen kunnen onderwerpen zelfs indit n het nieuwe leger van 600,000 man zal zijn bijeengebragt, op grond dat bijna de geheele weerbare bevolking van het noor den onder de wapenen zal moeten worden gebragt, om die 600,000 man voltallig te maken, wordt gemeid, dat volgens den census van I860, dc gezamenlijke aan de Unie getrouw gebiev staten 4,960,703 mannen tusschen de 18 en 45 jaren tellen. Van dit eijfer heeft het bondsgouvernement gezamen lijk voor het leger en de marine 000,000 man bijeengeroepen, zoodat 4,060,703 voor conscriptie overblijven. Daarbij kunnen de grensstaten die zich geheel voor de Unie hebben ver klaard, 750,515 mannen van denzelfden leeftijd bijeenbrengen, hetgeen dus een totaal van 4,809,218 overlaat. Wanneer nu iu aanmerking wordt genomendat de afgescheidene zuidelijke staten slechts 1,268,822 mannen van dien ouderdom hebben, waarvan reeds 500,000 zijn ingelijfd en er dus nog cene con scriptie van slechts 768,822 overblijft, dan komt men tot de slotsom dat het noorden verreweg de bovenhand heeft. De verliezen der noordelijken zijn wel zeer groot, doch die der zuidelijken niet minder aanzienlijk. De jongste berigten mel den zelfs, dat de verwoesting bij het zuidelijk leger, door be smettelijke ziekten aaugerigt, verschrikkelijk is en dat er da gelijks honderden omkomen. Verscheidene zeer rijke kooplieden en voorname burgers in. New-York hebben eene conscriptie assurantie-maatschappij op touw gezet. Deze maatschappij stelt zich voor eene zekere som verantwoordelijk voor liedendie in de termen van .enst- pligtigheid vallen en waarborgt hen, ingeval zij worden inge lijfd, ecu plaats ver» anger. Nopens het fusilleren van den generaal Mc'Cook, van het leger der noordelijkenonlangs per telegraaf mede gedeeld, erneemt men nog de volgende bijzonderheden. Het blijkt dat genoemde generaal, die ernstig ziek naar zijne bri gade werd gevoerd, op den weg nabij Salem door de gue- rillabenden werd overrompeld en niettegenstaande zijn zieken er weerloozeu toestand w reedaardig doodgeschoten. De tijding van dien moord veroorzaakte te Nashville een oproer, waarbij de verbitterde noordelijken verscheidene voorname zuidelijke inwoners doodschoten. De soldaten snelden naar de plek, waar de generaal was vermoord en verbrandden in hunne woede al de huizen in den omtrek. Parijs, 25 Augustus. De Moniteur zegt: De dagbladen vragen wat de houding der fransche regering zijn zal tegen over de agitatie in Italië. Deze kwestie nu is zoo helder, dat twijfel onmogelijk schijnt bij de onbeschaamde bedreigin gen en bij de mogelijke gevolgen van een demagogischen op stand. Frankrijks pligt en militaire eer nopen het meer dan immer om den heiligen vader te verdedigen. De wereld moet weten dat Frankrijk diegenen niet in gevaar laat, waarover zijne bescherming zich uitstrekt. -De reis van den baron Ricasoli naar Londen geeft aan leiding tot verschillende geruchten. Het is voor niemand een geheim, dat de heer Ratazzi zeer ontmoedigd is; de krachtige maatregelen, die hij zich op uitnoodiging van Frankrijk heeft genoodzaakt gezien te nemen, hebben hem ernstige onaange naamheden op den hals gehaald; hij heeft het vertrouwen van de eenheidspartij verloren en hij deelt op dit oogenblik in de impopulariteit, die in de zuidelijke provinciën van Italië en vooral te Napels het verbond met Frankrijk verwekt. Wat zou er, vraagt men, in deze omstandigheden vreemds in gelegen zijn, dat Victor Emanuel, die als constitutioneel koning, niet verantwoordelijk is voor de daden van zijn minister, zich van dezen afscheidde om de hand te reiken aan een nieuw kabinet minder afhankelijk en vooral vrijer in zijne handelingen tegen over Frankrijk? Dit zou zelfs zeer natuurlijk w ezen, maar men mag zich niet ontveinzen, dat een plotselinge verandering van politiek en eene toenadering tot Garibtddi, dat wil zeggen een verwijdering van Frankriik, op dit oogenblik met groote geva ren voor Victor Emanutzou gepaard gaan. Zou hij, in deze onderstelling, onder auderen verzekerd kunnen zijn, dat hij een steun in Engeland zou vinden, krachtig genoeg, om zich van Frankrijk te kunnen afscheiden; van Frankrijk, dat hem een politiek doet volgen, geheel in strijd met zijne vurigste wen- schen? Dit is, naar men zegt, het punt, dat Ricasoli te Londen zal trachten op te helderen, op eigen verantwoording natuur lijk en zonder erkende politieke zending. Het is echter wei te verwachten, dat hij, wanneer hij slaagt, wanneer hij ernstige waarborgen van Engeland krijgt, alle vereisehten zal hebben om de opvolger van den heer Ratazzi te worden. Ricasoli zou dus eenvoudig een portefeuille te Londen gaan halen, zdo als Ratazzi in der tijd de zijne in Parijs is komen halen. Het is echter zeer twijfelachtig of lord Palmerston zich tot iets bepaalds zal willen verbinden; de ontruiming van Rome door de fran- schen is zijn grootste wensch maar hij zal er weinig op gesteld zyn, om ter wille van Italië in moeijelijkheden te geraken en zich daarom waarschijnlijk zoo als vroeger vergenoegen, met aan Victor Emanuel zijn zedelijken steun te beloven. Het blijkt, dat de keizer, hoewel hij zl ware bedoelingen ten opzigte van Italië nog steeds verbergt, toch handelt als- ot er spoedig een nieuwe groote veldtogt te verwachten was. Men zegt zelfs niet meer of minder dan dat generaal Mac-Mabon met al de versterkingen die voor Mexico waren bestemd, naar Italië zal worden gezonden. Wanneer het waar is, wat men zegt, dat het voornemen zou bestaan om Napels en zuidelijk Italië te bezetten en zich met de zaak te belasten, die aan de italiaansche troepen zoo weinig sympathie inboezemt, namelijk de revolutie, die door het geheele schiereiland broeit, te ver stikken, dan zou dit leger zeker niet te groot zijn. Men verneemt dat onze betrekkingen met Spanje bijna geheel op een goeden voet zijn hersteld, dank zij den goeden wil van het kabinet te Madrid, dat zich tevreden heeft ge steld met de mondelinge ophelderingendie de heer de Thou- venel aan den markies de la Havana heeft gegeven. De mi nister zou gezegd hebben, dat men aan de woorden van den keizer een zeer overdreven beteekenis had gegeven, dat zij eerder leedwezen dan afkeuring te kennen gaven en dat de ware schuldige in de oogen van Frankrijk generaal Prim is. Deze is, zooals te denken valtwoedenddat hij tot zondebok moet dienenen verklaartnaar men zegtdat hij zich zal wreken door aan Europa intrigues bekend te makendie ieder een zullen verbazen en die vooral betrekking moeten hebben op het plan, om Spanje met Portugal te vereenigen. Men verzekert, dat cr maatregelen genomen zijn, om versterkingen naar Rome te kunnen zenden, indien de om standigheden zulks niogten vereischen. 26 Augustus. In Calabrie heerscht eene groote gisting; de steden DoraOppidoNicoteraMileto BalmiGerace en Congnano hebben Garibaldiaansche pronunciamentos uitge vaardigd. Men denkt dat de overige steden zich bij deze be weging zullen aansluiten. Er lagen te Gioja een aantal .aar- tuigen voor anker, die vrijwilligers voor Garibaldi uit verschil lende gedeelten vaii Italië medegebragt hadden. De divisie Brignone zal regtstreeks naar C'alabrie op marsch gaan. Marseille, 25 Augustus. Het italiaansche gouvernement heeft zes stoombooten gehuurd, om tot het vervoeren van troe pen in dienst te worden gesteld. Drie zijn gisteren naar Genua vertrokken, heden volgen de andere. BruSSCl, 26 Augustus. Volgens de Indépendance worden de onderhandelingen te Parijs over een handelsverdrag met Nederland, tusschen den minister Rouher en de nederlandsche commissie ijverig voortgezet. De stand der onderhandelingen is gunstig. De heer van Bosse heeft het gastmaal bij den heer Thouvenei bijgewoond. Weenen25 Augustus. In eene heden gehouden alge- meene vergadering van juristen is een voorstel aangenomen volgens hetwelk zij voortaan alle verordeningen, die niet door de kamers zijn goedgekeurd, als niet voor den regter verbin dend zullen beschouwen. De keizer heeft aan de ministers voorgesteld om afstand te doen van zijn regt tot benoeming der presidenten van de beide huizen van den landdag en ia het vervolg elk der huizen hun eigen voorzitter te doen kiezen. Ragusa, 24 Augustus. Er hebben dagelijks schermutselin gen plaats tusschen de Monteuegrijnen en de Turken. De prins is niet gewond, lladovich heeft op hem geschoten en is naar Albina gevlugt. Een tweede znmenzweerder is ver moord. Bracchiani, de derde i> inur C'attaro gevlugt. Berlijn, 25 Augustus. JV roinmi-sie voor liet budget heeft met 20 stemmen tegen 3 besloten in haar rapport op te nemen het voorstel van een liarer leden, dat de commissie na rijpe overweging, de militaire organisatie, zooals die uitge voerd is, onvereenigbaar acht met de wet van 1814. Turijn, 25 Augustus. Uit Messina berigt men, dat Ga ribaldi met een engelsch schip vergezeld door eenige leden van zijn staf Catania verlaten heeft. Men gelooft dat hij in C'alabrie is geland. 26 Augustus. Het offieieele dagblad behelst het besluit, waarbij de Napelsche provinciën in staat van beleg worden verklaard, alsmede de benoeming van den genei-aal I jam arm on* tot buitengewoon commissaris aldaar. In eene proclamatie, dra gende de da gleeken in g van gisteren, zegt de generaal ongeveer het volgende: Lieden die alles willen omvetwerpen en de wet het bevel des konings en den wil van het parlement verkrach ten, oncier het voorwendsel van Italies eenheid te verhaasten, hebben op Sieiiie den fakkel des burgeroorlogs ontstoken. Ga ribaldi, huil aanvoerder heeft, na de vaan des opstauds te heb ben ontrold en eene vaderlandslievende stad te hebben in ge vaar* gebragt, met verblinde lieden het eiland verlaten en zich naar het vasteland begeven, om ook derwaarts de anarchie over te brengen. Het is de pligt der regering den opstand te on derdrukken en zij verklaart derhalve de 16 Napelsche provinciën en de daarvan afhankelijke eilanden in staat van beleg. De kommandanten der militaire afdeelingen zullen het burgerlijk en militair gezag in hun persoon vereenigen. Alle zamenscho- lingen zullen met geweld uiteen gejaagd worden. Alle wapenen moeten binnen drie dagen na de bekendmaking dezer publicatie worden afgeleverd. De drukpers is onder censuur gesteld. Napels is in staat van beleg verklaard; de stad is rustig. Garibaldi is te Melito aan wal gestapt met een duizendtal vrij willigers. Ricotti is te Catania buitengcrukt en heeft de aan hangers van Garibaldi ontwapend, die achter gebleven waren. Van de generaals Cialdini, Revel, Boyle en Pinelli naar Mes sina vertrokken, Revel naar Reggio. Konstailtiliopel, 24 Augustus. Men beweert, dat de Montenegrijnen niettegenstaande zij de bepalingen van Omer- Pacha betreffende de uitlevering van gevangenen hebben aange nomen, honderd turksche gevangenen hebben opgehangen. Gouda 26 Augustus. Heden morgen is door de politie alhier aangehouden een verdacht persoon, van wien later is gebleken dat hij genaamd was Gerardus Lambertus van Woerde, dat hij al3 militair in Indie was veroordeeld geweest tot de doodstraf, welke straf was veranderd in tien jaren confinement, en zich nu w eder had schuldig gemaakt aan een belangrijken diefstal gepleegd op eene bleekerij te Rijswijknabij 's Hage, zijnde het grootste gedeelte der ontvreemde goederen bij hem gevonden. De staatsbladen n° 164 en 165 bevatten de wetten van 8 Augustus 1862 houdende opheffing der slavernij in de kolonie Suriname en opheffing der slavernij op de ei landen Curacao, Bjnaire, Aruba, St. Eustatius, Saba en St. Martin (Ned. ged.). - Heden heeft aan het lokaal aan het provinciaal gouver nement van Zuid-Holland bij enkele inschrijving de aanbeste ding plaats gehad van het uitdiepen en verbreeden van twee gedeelten der rivier de hoilaudsche lJssel, tusschen Gouda en ■Ouderkerk. Daarvoor waren 14 inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer G. Burggraaf, te Schoonre- woerd, voor de som van 3422. Amsterdam 25 Augustus. De heer P. J. Bachiene, onlangs tot lid van den raad van state benoemd, werd gis teren door 64 der ambtenaren van de registratie en domeinen, die in de provinciën Noord-Holland en Utrecht werkzaam zijn geweest, tijdens hij de betrekking van directeur der registratie en domeinen bekleedde, een kostbaar schoorsteen-garnituur aangeboden als blijk van achting en erkentelijkheid voor de waardige en welwillende wijze, waarop hij als directeur zijne dieustpligten jegens hen heeft vervuld. Twintig ambtenaren der registratie en domeinen waren bij de aanbieding tegen woordig en vereenigdeu zich met hun chef later aan een" ge meenschappelijk diner, waarbij de hartelijkste eensgezindheid heerschte. Rotterdam, 25 Augustus. De minister van binnenland- sche «aken heelt bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaai in het kiesdistrict Gorin- chem in plaats van jhr. mr. J. P Elout van Soeterwou.de zal plaats hebben op Dingsdag 16 September aanstaande. Naar men verneemt wordt als de waarschijnlijke plaatsvervanger van den heer Klont genoemd de heer W. A. Virulij Verbrugge, lmrgeinee-:cr van Uorinchem en lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Gorinchem, 26 Augustus. Onder liet genot van schoon weder begaven op heden honderden nieuwsgierigen zich naar de bekende paardenmarkt te Lexmond. Als naar gewoonte kwam eene groote menigte paarden aan de lijn, en voor goede soorten werden ongewoon hooge prij zen besteed. Vooral werd voor Belgic veel opgekocht; terwijl de meeste werkpaarden naar Gelderland en de aangrenzende provinciën bestemd schenen. Ook in veulens werd nog al gedaan. De meeste vraag daarin was echter naar zwarte en naar veulens met bruinbont haar. Dc oostenrijksche gezant te Berlijn zegt dat de v> aar borgen door Pruisen voor de erkenning van Italië verkregen, het papier niet v.ua-d zijn, waarop gewhreven werden. In Griekenland l.cersclit voortdurend wisuoe-eu gisting. De zuidelijken in N.-Amerika vleijeu zich dat Napoleon I hen helpen zal als hij met Mexico gereed is. De scLt-ij»ciiut t.rs te Amsterdam hebben een onvoorzigtig^n schijfwa_hter doou gescholen Om zich tegen moord te beveiligen heeft een grx>t grondbezitter in Ierland fcij testament bepaald, dat, ingeval dit gebeurde, aan al zijne pachters on middellijk de huur zal worden opgezegd, brnce woningen tot den grond geslecht en de landerijen als schaapu eiae gebezigd. De wijnbouw maakt in Californie verbazende vctthnmgen. In korte jaren zal de wijn de ge wone drank des lam* den. Te Winschoten is 22 cLzer brand ontstaan door het onwedcr, eene nieaw gebouwde woning en schuur wer den een prooi der vlammen. De fransche fabriekanten koopen het katoeiT te Liverpool tot hooge prijzen op. Het gouvernement zal de schade ver goeden, als zij het werk gaande houden. De kweekeliugm der zee vaartschool te Leyden houden met eene kanonneerboot een triomftogt door een gedeelte des lands. De kosten van aanleg voor de pruisische oor logshaven aan de Jahde zullen 17 en een half millioen bedrageu, waarvan tot uu ruim zes millioen besteed zijn. Gedurende de zoo buitengewoon drukke kermis te Rotterdam heeft daar gecnerlei vechtpartij, verwonding, zak kenrollerij of diefstal plaats gehad. De beruchte reactionaire hauoversche minister Bovrics is gevallen, daar hij over een orthodoxen katcchismus struikelde. Garibaldi heeit nog 20,000 pond sterling bij zijne vrienden in Engeland aangevraagd. De pruisische kiezers beg.anen zich te be- moeijen met de werkzaamheden der kamer en vermanen de afgevaardigden om door te tasten. Men heeft cene nieuwe ontplofbare stof uitgevon den om het buskruid te vervangen. Zij wordt in twee a dne uur ;otidtr zwavel door middel eener vloeistof bereid zeiulcr bet minste gevaar van uitbarsting en bestempeld met den naam van gazkruid. Bij kei zerlijke ukase zijn in Rusland alle ligchamelijke straffen afgeschaft. - De bevolking van Berlijn bedraagt 524,925 inwoners. De Hongaren wei geren hunne medewerking aan Garibaldi. Bij de opgravingen te Pompeji zijn onlangs 614 munten, 561 bronzen 53 zilverengevonden, bovendien eene massa koren en ontdekte men een oven, waarin nog b broodeu De keizer van Oostenrijk zal een groot kamp bij Kollen vereeuizen. De Malz i'ian Hoff heeft dezer dagen te Breriau aau zijne ertdfeuren 80 pCt. uitbetaald, die zij voor eenige jaren bii accoord te kort kwamen Bij Schiedam rooit men aardappelen die 11 en een half on» wegen en 2 palm lang zijn. De wijnoogst zal over "hel algemeen zeer gotd en de wijnen van 1862 uitmuntend zijn. Te Luik petitioneert men om hanen gevechten te mogen houden. In Brazilië zal het metrieke stelsel worden ingevoerd; ook hebben daartoe reeds andere Z Amerikaansche staten be sloten Te 's Gravenhage is een scherm- en turnvereeniging tot stand gebragt; het is te hopen dat deze ziekte blijken zal niet besmettelijk te zijn. In Holstein en Sleeswijk schijnt de afkeer tegen Denemarken steeds voort te duren. De ex-hertog van Modena gaat rustig met zijne vrouw op het kasteel Wildenwarth in Beijeren wonen. De Japannezeu rijn ook te Berlijn niet geslaagd met hunue voorstellen. Nap<leon stelt zich werkelijk kandidaat der akademie ter vervanging van Pasquier TV stad Girgenti op öicilie heeft 40,000 franken gezonden ann Garibaldi om in de eerste behoeften te voorzien. Ter gelegenheid der viering van s keizers geboortedag te TVeenen zijn zestien vliesridders benoemd, die elk den griflier der orde 300 dueatcu schenken en wel naar het oud ge bruik in een gouden doos. -Te New-York bedroeg iu de eerstmaauden des jaars de uit.oer van specie meer dan 88 millioen guld< in Pruisen zijn te weinig apothekers, niet een op de 10,000 z elen, daartoe ontbreken er nog 274. Iu 1858 waren er nog 106 kleine steden zondei apotheek. Eene fabriek van wollen manufacturen is te Dcwsbofy (Yorksiire) den 21 augustus verbrand. De schade wordt op ongeveer drie ton b -groot een man is daarbij omgekomen cn verscheiden werklieden zijn gek .etst. Drie a vier honderd personen zijn van werk verstoken. Indien meu een be rigt uit Apeldoorn gelooven mag, dan heeft een 1ste luitenant bij den generalen staf ter gelegenheid van den wedren op zondag 11. den eerst- n prijs behaald tegen een •paard, van den prins opperbevelhebber. Dat mag loopen heeten! Al de kusten van Sicilië en der naburige eilanden zijn in staat van werkelijke blokkade verklaard. De pruisische algevaardig den klagen over hunne vergaderzaal, waarin het lekt cn togt. Bij Dun dee is een zalm gevangen van 47 pond. De dames worden geweerd van een fakkeltogt ter eere der oostcnrijksche ke'7erin, omdat zij te ontvlam baar zijn. Men vraagt te Lexmond tegen 215in het jaar een veld wachter, die daarbij lantaarnopsteker en gemeente-ontvanger kan zijn. Te Detmold zijn plotseling ruim 100 personeu, die van het vleesch eener zieke koe gegeten hadden, door eene soort \an pestziekte aam.-tast. Reeds zijn vier menschen overleden. De koning van Pruisen gaat niet baden te Ostende, maar op het doopmaal van zijne kleindochter te Karlsruhe. «Een cent een doos lucifers," is een gewone uitroep, die men in onze groote steden hoort, en nog moet men zich verwonderen, hoe het mogelijk is, dit product vt or zulk een geringen prijs te geven. Alleen is dit mogelijk door de ver bazende massa, die jaarlijks gebruikt wordt, zoodat lucifers, hoe gering ook iu schijn, in sommige streken een belangnjk artikel der nijverheid zijn geworden. Nader zal dit blijken uit de volgende cijfers: De fabriek van de heeren Dixon te Newton Heath in Engeland geeft aan ongeveer 400 menseben werk. De voorraad van hout aan die fabriek vertegenwoor digt eene waarde van 100,000 a 120,000 gulden. Iedere week wordt daar een ton zwavel verbruikt en iedere maand een ton lijm. Iedere week worden gemiddeld 43 millioen lucifers vervaardigd. Een zaagmolen in Londen zaagt jaarlijks 400 zware balken tot'lucifershoutjes. In Londen alleen schat men de vervaardiging op 12 tot 15000 gros lucitersdoozeu wekelijks. Voor een millioen lucifers heeft men slechts een pond phos phorus noodig, en toch bedraagt in Engeland de waarde der daartoe gebruikte phosphorus meer dan 20,000. In 1854 werd alleen uit Hamburg voor 240,000 aan lu cifers in Engeland ingevoerd, en in het geheel vertegenwoor digen de jaarlijks in Engeland ingevoerde lucifers eene waarde van 720,000, zoodat dagelijks alleen in Engeland 250 mil lioen lucifers gebruikt worden of 8 lucifers daags per hoofd.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2