Binnenland Gemengde Berigten. Utrecht, 27 Augustus. Heden werd alhier eene veree- nigde vergadering van onderscheidene veeartsenijkundige ver- eeuigingen, hier te lande, gehouden en werd de oprigting eener nieuwe algemeene maatschappij ter bevordering der vee artsenijkunde in Nederland vastgesteld. Be wet, te dien einde door eene ten vorigen jare benoemde commissie ont worpen, werd met geringe wijzigingen aangenomen, terwyl vee-artsen uit alle deelen des rijks blijken gaven van hunne belangstelling en zucht tot medewerking in deze door geheel de vee-artsenijkunde in ons vaderland zeer geweuschte zaak. l)e vroeger bestaande maatschappij van veeartsenijkunde be- rigtte bij monde harer afgevaardigden, dat zij zich, als zuid- hollandsche afdeeling aansloot; evenzoo de utrechtsche vee- artsenijkundige vereeniging voor de provincie Utrecht. Het nieuw benoemde hoofdbestuur bestaat uit de rijks vee-artsen der eerste klasse J. B. Snellen, landbouwer te Moordrecht, Voorzitter, G. C. von Beeken, Mediciuae Doctor te Monnic- kendam, onder-voorzitterG. J. Hengeveld, Leeraar aan's Bijks vee-artsenijschool te Utrecht, lne secretaris, J. F. Weitzel, keur meester te Amersfoort, 2d" secretaris en F. C. Hekmeijer, leer aar aan 's rijks vee-artsenijschool, penningmeester. Tot leden der redactie voor het uit te geven tijdschrift werden benoemd de heeren Hekmeijer, Jennes en Hengeveld, allen leeraren aan 's rijks vee-artsenijschool. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. hoezeer hier te lande door de regering te groote opofferingen van de bevolking worden gevorderd. Vergeleken met Belgie zouden wij geen 32 millioen thai., vergeleken met Beijeren zelfs geen 24 millioen tot dat einde behooren te besteden. En in plaats daarvan blijft onze regering 41 millioen thai, tot dat einde vorderen! 27 Augustus. In de verschillende provinciesteden van BtisLmd hebben weder hevige branden gewoed. Be Invalide klaagt over de voortdurende zucht tot brandstichten en zegt, dat ruim 500 deswege aangeklaagde personen nog in hechtenis zijn. Be oorzaak dezer branden wordt, bij de onrustige stem ming van veler gemoederen, veelal aan kwaadwilligheid toe geschreven, hetgeen insgelijks het geval was met den brar d in de stad Tsarskoe-Selo, welk5 in den nacht van den 22 op 23 dezer woedde. Bij die gelegenheid is een gedeelte van den bazar door de vlammen vernield. Hierbij mc3t eclter in aan merking worden genomen, dat brand in Busland zeer dikwerf op de volgende vijze ontstaat. Met het doel om dergelijke onheilen voor te '.omen, is het streng verboden op de open bare straat te rooken, ten gevolge waarvan bedienden, aan wie het in de woningen hunner meesters evenmin geoorloofd is te rooken, veelal in ^churen of stallen zich begeven, waar zij door onvoorzigtigheid als anderzins de brandbare voorwerpen, welke hen alierwege omringen, doen vlam vatten. In bijna alle ste den des lands is het aantal houten huizen nog zeer groot en de bazars bestaan metrendeels insgelijks uit houten gebouwen of kramen. Weinig beteekenende branden kunnen derhalve bijna niet voorkomen. Frankfort, 25 Augustus. Uit Bern wordt gemeld, dat door de zwitsersche en italiaansche regeringen onderhandelin gen zijn aangeknoopt tot regeling der nog hangende kwestie nopens de grenzen aan de zijde van Tessino. Petersburg27 Augustus. Prins Gortchakoff heeft in eene circulaire van 18 augustus betreffende de erkenning van Italië, aan de russisehe diplomaten gezegd: Hier is geen sprake van de beginselen van regt, maar wel van het monar chale beginsel en de maatschappelijke orde, die strijd voeren tegen de revolutionaire anarchie. Be minister noemt verder de waarborgen op, door koning Victor Emanuel gegeven en voegt er bij;,In dien staat van zaken was het in Busland's belang het kabinet van Turijn te ondersteunen en te verster ken op het terrein van maatschappelijke ordehet mogt aan de verlichte regering van een land, jegens hetwelk Busland welwillendheid en sympathie koestert, zijn zedelijkeu steun, niet onthouden. Busland wil voorts niet geacht worden tem deze de kwestie van regt aan te roeren of op te lossen. Warschau, 27 Augustus. Er is eene stadhouderlijke pro clamatie uitgevaardigd, waarin nadrukkelijk er op wordt gewe zen, dat de regering steeds het hare zal aanwenden om de welvaart van het poolsche gebied te bevorderen, mits dat in de eerste plaats de bevolking haar goed vertrouwen aan m dag legt en door gemeenschappelijke pogingen toont, dat het haar om het wezentlijk welzijn des lands te doen is, kunnende zij alleen langs dien weg een gelukkiger tijdperk voor het vader land te gemoft gaan. Turijn, 27 Augustus. Berigten uit Messina van gisteren melden, dat Garibaldi op dat oogenblik nog te Mclito was en dat hij aldaar 13ÜÖ man bij zich had. Een t-ilrijk corps, be uevens eenige schepen w aren inmiddels naar Beggio gezonden, met last om de rebellen op te sporen en ten krachtigste tegen hen te ageren. Er kruiste bovendien een eskader in de straat van Messina, om hun alle communicatie met Sicilië onmogelijk te maken. Overigens was het op het eiland zelf rustig. 28 Augustus Be kolonel Acerbi, die w egens zijne be- inoeijingen ter gunste van Garibaldi voor den krijgsraad was geroepen, is vrijgesproken. Het officieel orgaan bevestigt de medegedeelde dépêche uit Napels en voegt er bij dat Garibaldiuit aanmerking der tegen hem genomen maatregelen, heeft afgezien van zijn plan tot het oprukken naar Beggio en zich naar het gebergte heeft begeven. 29 Augustus. Volgens het regerings-orgaan verwijdert Garibaldi zich met zijne vrijwilligers meer en meer van Beg gio. Volgens de laatste berigten bevond hij zich op tien uur afstands van die plaats, in de nabijheid van Aspremonte. Eene kolonne Bersaglieri zit hem in die rigting achterna. Te Beg gio zelf heerst volmaakte rust. Uit vrees dat te Genua de de- monstratien herhaald zullen worden, zijn de troepen daarheen gezonden. Be Biritto is in beslag genomen wegens het openbaar ma ken eener proclamatie van Garibaldi gedagteekeud uit Catania van 24 dezer. Gisteren w erd te Florence eene proclamatie van Garibaldi aangeplakt. Be politie wilde die doen afscheuren, doch ont moette tegenstand, Jen gevolge waarvan eenige personen werden gearresteerd. Be gewapende magt heeft de orde moeten her stellen, toen het volk de gevangenen wilde bevrijden. Ook te Genoa hebben gisteren oproerige demonstration plaats gehad. New-York, 16 Augustus. Mac Clellan is van Harrison Landing over Williamsburg en de James rivier teruggetrok ken. Be generaal Jackson bevond zich met zijn corps zui4e- lijken, sterk 60,000 man, ten zuidwesten van Gordonsville. Be expeditie van generaal Bufnside, van de noordelijken, is bij Culpepper aangekomen. Be generaal Pope, van de noordelijken heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat van de ordonnantie, volgens welke het land moet voorzien in de behoeften van het leger, door officieren en soldaten misbruik is gemaakt. Be generaal verbiedt de zijnen om de eigendom men der burgers aan te randen, onder bijvoeging, dat belee- digingen en plunderingen zullen gewroken worden. Be ge neraal Fremont is benoemd tot kommandant van het eerste legercorps van generaal Pope. Be conscriptie zal I september een aanvang nemen. Met de aanwervingen is het thans beter gesteld, doch de agitatie betreffende de conscriptie duurt voort Aan de vreemdelingen, die hun voornemen hebben te kennen gegevenom burgers van den staat te wordenwordt geen vergunning verleend om het land te verlaten. Be gemeente raad van New-York heeft een millioen dollars beschikbaar ge steld tot verdedigingswerken voor de haven; 300 huizen te Memphis zijn in bezit genomen zonder voorafgaande acte van verbeurdverklaring. Be generaal Butler heeft eene gedwongene belasting bevolen van 330,000 dollars, te voldoen door de bankiers en handelshuizen te New-Orleans, ten behoeve van de armen. Be gouverneur van Kentucky heeft de aanneming aan bevolen van de resolutien van den heer Crittenden betreffende het doen van vredesvoorstellen. 18 Augustus. Mac Clellan, die zonder met de zuidelij ken slaags te zijn geweest, Williamsburg bereikt had, heeft daarna Baton Bouge aangevallen, doch i3 met verlies terug geworpen. Be generaal Williams der noordelijken, is bij die gelegen heid gesneuveld. In Arkansas is een veldslag geleverd waarbij de zuidelijken de nederlaag leden. 19 Augustus. Be stand van zaken wordt in het alge meen beschojiwd gnnstiger te zijn voor de noordelijken. Be aanwerving van manschappen voor het leger levert betere uit komsten op. Be zuidelijken hebben verschillende nieuwe pun ten in Kentucky bezet. Een gedeelte van het leger van Mac CJellan zal thans zamenwerken met de troepen onder generaal Pope. Gouda, 27 Augustus. Bij besluit van 19 dezer hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland bepaald de opening der jagt op klein wil 1 op zaturdag den 6 september aanstaande 'i>t /.onsopganghiervan is uitgezonderd, de uitoefening der jagtbedrijven, vermeld in art. 15, lett. e en ff der wet van 13 juni) 1857 (stbl. n°. 87), met dien verstande, dat het laatstgenoemde jagtbedrijf, van af 1 October aanstaande een half uur voor zonsopgang wordt toegelaten, en eindelijk, dat de korte jagt dagelijks, en de lange jagt slechts driemalen 's weeks, en wel des woensdags, vrijdags en zaturdags zal mogen worden uitgeoefend. De berigten uit Indie, door de laatste mail aangebragt, bevatten voornamelijk aanvullingen van vroegere berigien. De verwachting is zeer gespannen omtrent de uitkomsten der reis van den gouverneur-generaal, die den 15en julij te Batavia werd terug gewacht. Gedurende zijn verblijf te Soe- "rabaya werden alle openbare inrigtingen en ook eenige parti culiere door hem bezocht. De berigten uit Bandjermassing luiden altijd gunstiger, ter wijl de berigten omtrent de zeeroovers, die voortdurend kust bewoners rooven, ongunstig blijven. Alleen eene krachtige expeditie, in vereeniging met andere belanghebbenden kan de.e ramp onzer bezittingen voor goed doen verdwijnen. De handel blijft voortdurend zeer stildaar de inlanders door de hooge prijzen der levensmiddelen buiten magte zijn om voor iets anders dan de eerste levensbehoeften te zorgen. Uit het eindverslag van de commissie tot leniging der ram pen in februarij 1S61 door den watersnood in Midden Java veroorzaakt, blijkt, dat is ontvangen 209,270,9073 en uit Nederland 161,325,90, terwijl de geheele ontvangst heeft bedraden 511,742,825. Van deze gelden is beschikbaar ge bleven 49,517,17Vz> tl'e °P voorstel der commissie als re serve-fonds zullen bewaard blijven. De vrachten zijn voortdurend gunstig, en men verwacht dat dit het geheele jaar zoo 'zal blijveneen goed vooruitzigt. voor onze reederijen, nu de vrachten der handelmaatschappij niet meer de enorme voordeden aanbieden van vroeger jaren ten koste van het -dgemeeu. Bij besluit van Z. M. van 21 dezer is bepaald de ves tiging in de gemeente Schoonhoven van eene kamer van koop handel ju fabrieken, bestaande uit zeven leden; de nieuwe kamer treedt in werking met 1 Januarij 1863. Winschoten, 23 Augustus. Heden werd door H.H. cu ratoren aan den raad dezer gemeente een tweetal aangeboden, ter vervulling van het rectoraat aan het gymnasium alhier, bestaande uit de heeren Br. L. Bikema, van Hoogezand en C. M. Kan, litt. hum. doctorandus en conrector aan bovenge melde in rigting. Woerden, 25 Augustus. Heden arriveerde alhier Z. E. de minister van oorlog, vergezeld van den generaal majoor van Heurn, chef de bureau voor het materieel der genie, den majoor Bodi de Loo van den generalen staf, en den kolonel der artillerie Drijfhout van Hooff, chef de bureau van het ma terieel der artillerie ter inspectie van de kazerne en# artillerie gebouwen. Na een kort oponthoud begaf Z. E. zich naar de VVierikkerschans. De Chinezen krijgen kanonnen en gerrokke geweren present van de Russen, zij gaan daarmede handig om. T<- Weenen zijn aan de turk- scke legatie vier turksche pelgrims uit Delh aangekomen, om het graf \au een profeet bij Ofen begraven te bezoeken. Zij hebben de reis te voet in tien jaar volbragt. De nieuwe koning van Madagascar, Radama II, heeft een zeer lieven brief aan den paus geschreven. LI. maandag is de tentoonstelling geopend van de Zwolsche loterij voor Enschede. Door de snbeommissien zijn meer dan 6000 voorwerpen ontvangen en 30000 loten geplaatst. üc benoeming van den heer Beniuth tot president der poli tie te Berlijn doet de hernieuwde handhaving van het oude politiestelsel verwachten. In de omstreken van Toulon heeft een hevige boschbrand gewoed in een woud van dennen en kurkenboomcu. In Amerika ma ken de zuidelijken gebruik van eeue gepantserde spoorwegbatterij en heb ben de noordelijken eene onderzeesche batterij aangebouwd Al de lransche generaals te Chalons, aan 's keizers tafel genoodigd, hebben hunne verontwaardiging betoond over het gedrag van Garibaldi; dit beviel den keizer zeer. In de Neust adt te Weenen zal op 31 aug. in tegenwoor digheid des keizers de onthulling plaats hebben van het gedenkteekeo opgerigt ter eere van Maria Theresia. De paus heeft onlangs in Hon garije twee uitgestrekte landgoederen aangekocht. Bij de groote bele- gerings oefeningen te Graadenz in Pruisen heeft men een mijn doen sprin gen met cce lading van 25 Centenaars buskruid. Een vreeselijk on geluk heeft in 18 dezer den spoortrein van Alicante en Valencia «etroffeu. 1). duisternis van den nacht belette op te merken, dat de weg oor eeue waterfw- over eene lengte van 100 ellen vernield wis. Ver- M'iicidcue w ;_ens c "U""* dan vijfhonderd menschen stortten in de diepte. Meer dm vijftig p<« en werden zwaar gekwetst. Sedert het big.n van liet »ai u rijn te Spa aangekomen 8184 vreemdelingen.Te Delft i. de molen de Hoon met 2a last rogge en mout door fc-aud vernield. De brand i« uitgebroken in den kap en waarschijnlijk ontstaan aoor wrij ving van clcii as. Tc Lyon heeft een hevige brand gewoed, waardoor eeu geheel blok Luizen totaal is vernield en 80 huisgezinnen zich zonder dak bevinden. Algiers zal verheven worden tot een aartsbisdom, Oran en Constantine tot bisdommen. De grootvorst Konstantijn wenscht Warschau weder te verlaten. Het is er ook gansch niet pluis. In 'de spoorweg-gebouwen der Brighton en Croydon maatschappij tc New-Cross is dingsdag 11. brand ontstaan, waardoor de factoryen en werkplaatsen met het daarin aanwezige maaterieel, ter waarde van een half millioen gulden eene prooi der vlammen zijn geworden. In Pruisen is aan de politie in last gegeven om een strenger toezigt op de drukpers te houden. Te Amsterdam is in navolging van de Cooperative Stores een Winkel vereeni ging tot stand gebragt, met bet doel om de levensbehoeften voor den arbeiden den stand goedkooper tc maken. Te Turijn duelleren officieren, redac teurs en afgevaardigden. De mexicaansche president Juarez heeft een brief geschreven aan keizer Napoleon. Het fransche eskader te Ajaccio gestationeerd heeft zich naar de baai van Napels begeven en de cngelsche vloot te Corfu zal mede naar die wateren onder zeil gaan. De armoede en de ontevredenheid nemen te New- York zoo zeer toe, dat men iede- ren dag voor de uitbarsting van een oproer bloot staat. Alexander D-- raas is minister van onderwijs bij Garibaldi. De markies W nlopolski en de bisschop Felinski worden voortdurend met moordaanslagen b« dreigd. In Hes-en Darmstadt zijn de verkiezingen in den eersten trap gunstig uit gevallen voor de party van den vooruitgang. De begroot mg der ge meente Rotterdam voor 1863 beloopt in ontvangst 1, 659,3»ó 37 en sluit met een batig saldo van f 5,484,17. Men vreest, dat de Schie dam'the brik H. Willebrordus kapt. Klcve in de cninesche zee ge bleven is. De menschen zonden allen behouden zijn. De exkoniug van Napels begint van Garibaldi te honden. De gemeenteraad te Dordrecht heeft besloten tot het aanleggen van een park in de Schat te rsweide. Volgens een vergelijkeude staat over 1861 blykt, dat Harlinp n de derde haven des lauds is. Te Liverpool stygen nog altijd de katoen— ca manufactunrprijzexi, naarmate de voorraad kleiner wordt, kltiat d. belang stelling der speculanten in het artikel. Den 28 Augustus is te Rot terdam geen enkel sterfgeval bij den burgerlijken stand aang.geven. De opgravingen te Pompeji brengen eiken dag nieuwe ortdi kkii.geu aan het licht. Onlangs heeft men een klein bronzen beeldje (een Narcissus) opgegraven, dat eeu meesterstuk is. Ook heeft men eene nieuwe bakkerij ontdekt met een oven, waarin de asch niet was doorgedrongen en die nog 61 ongeschonden brooden bevatte. Eindelijk heeft men nog een slagtüuis ontdekt met een grootcn manu ren tafel en allerlei slagters werktuigen. De Daily He tos zegt: Indien Napoleon III het regeren moede is, dan heeft hij slechts noodig een haar te krenken op het hoofd van Garibaldi In Eugeland worden niet minder dan zestien reusachtige kanonneerboot en voor de zuidelijken gebouwd Als Victor Emanuel de beweging met spoedig onderdrukt, zal Frankrijk Gacta enz. bezetten, en Engeland zal protesteren. Zitting van Vrijdag29 Augustus. Afwezig de HH. ltemij, van Bovene, van Gennep, Prince, Rentinge», Westerbaau en Virulijwaarvan eerstgenoemde schriftelijk kennis geeft door ongesteldheid verhinderd te zijn. Na goedkeuring der Notulen, wordt mededeeliDg gedaan van eene mis sive van B. en W. ter aanbieding der begrooting van de gemeente over 1863 met bijlagen en considerans; in handen gesteld eener commissie be staande uit de HH. van Bovene, Buchner en Poolman. Missive van curatoren van het gymnasium om de jaarwedde van den docent in de nederduitsche taal- en letterkunde met 200 te verhoogen. Adres van den stads-bouwmeester om toelage voor het toezigt over de plantsoenen en van N. Simons om verhooging van bezoldiging als keurder van het geslagt; in handen derzelfde commissie. Missives van HH. regenten der Gasthuizen, Best edel inghuis, en Isra ëlitisch Armbestuur tot indiening der begrooting voor 1863; in handen der HH. Braggaar, Prince en Kemper, met beleefde uituoodiging deze be grooting spoedig te behandelen. Missive van Librymeesters ten geleide der verantwoording over 1862; Adres van IJsselstein, wonende op het Jaagpad, houdende verzoek om met het gemtentebestuur van Broek een reglement omtrent het zeilen op de Gouwe te ontwerpen. 'xld. jvan A. Lafeber tot afstand van grond iu de Lemdulsteeg, m. t advies der comm. van fabriKatie. Id. van A. van Houten tot afstand van grond op een gedempte zijl in de Roodbaarsteeg, met pracadvies eni afwijzend te beschikken. Id. van de wed. J. van Tol tot overschrijving ten haren name van de benoeming van wijlen haren echtgenoot tot jager aan het amsterdamsche veerter visie. Rapport van den gemeente-bouwmeester omtrent het voorstel der ge zondheids-commissie, over het daarstellen van riolen enz.: ter visie. Yoordragt van B. en W. van drie personen voor hulponderwijzer aan de openbare burgerschool, zijnde de HH. Matthijs, Adema en de Keijztr; volgende vergadering benoeming. Missive van Curatoren van het gymnasium, houdende kennisgeving van de aftreding van den heer Haverkamp Begemann met 1 Sept. De voor zitter voorstellende de benoeming dadelijk te doen, wordt door de HH. Buchner, de Grave en Fortniin Droogleever hierover het woord gevoerd en ten slotte tot die benoeming besloten, he* einde is, dat tot tweemaal 6 biljetten zijn ingekomen voor den heer Haverkamp Begemann en 2 blanco, zoodat het vereischte getal stemmen niet verkregen zijnde, de benoeming tot de volgende vergadering wordt uitgesteld. De discussie over de gemeenierekenrag 1861 wordt om het onvoldoende aantal tegenwoordige leden mede uitgesteld. De begrooting voor de dd. schutterij over 1863 wordt met de daarin voorgestelde wijzigingen artikelsgewijze en daarna geheel met algemeene stemmen aangenomen. Op de adressen Tan A. Koorevaar en D. Luitjes om afstand van grond wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. B. en W. stellen voor het raadsbesluit d.d. CO mei jl. in te trekken, wat aangaat de af- en overschrijving dier gelden, hetwelk even als de vol gende voorstellen, als: het verhoogen van den post van politie met f 75 en dien tot verpleging van behoeftige krankzinnigen met 400, met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Alsnu deelt de voorzitter mede dat het dagelijksch bestour in de nood zakelijkheid is geweest, den ambtenaar bij de stedelijke recherche, de Vries, te schorsen in zijne betrekking, en dat daarop van dien ambtenaar een verzoek om ontslag is ingekomen en wordt op voorstel van den voorzitter met alg. stemmen besloten, dien ambtenaar onmiddclijk uit zijne betrek king het gevraagde ontslag te verleenen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gouda, 28 Augustus. Granen onveranderd. Be veemarkt met weinig aanvoer, de handel flaauw; vette schapen en lammeren traag, magere varkens mede traag. Kaas aangevoerd 63 partijen; prijs ƒ17 a ƒ22. Goeboter a ƒ1,10; Weiboter 0,76 a ƒ1. Delft, 28 Augustus. De aanvoer van jarige witte Tarwe en Bogge wordt onbeduidenddoch daardoor meer gezocht, en

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2