ötnnenlflttö. Gemengde Berigten. Pension voor Weduwen. kabinet, door de kamers, bet leger, de r"-.irine ai door al de inwoners der steden, welke iiij heeft bezocht. Het blad vraagt of men weldra weder getuige zal zijn, uiet van een gewestelij kt:!], maar vim een aigemeenen europeschen coup d'etat. De Times vergelijkt heden den toestand van Italië bij dien Tan iemand, die door herhaalde zware koortsen atgemat, volstrekt behoefte .urn eene rust heeft, welke zijne „oiivoorzig- tife vrienden l.cui niet willen laten. A olgens dat blad, i»de tegenwoordige widmteiBtfig ran Garibaldi de zwaarste ramp, welke Italië had kunnen treffen cn zou, ingeval Rome slechts bezet ware door iVn korporaal, de verdrijving van dien éénen persoon alleen reeds voldoende zijn geweest om Frankrijk op het slagveld te roepen, «ie* als geallieerde, maar als vijand. Tevens zou Oostenrijk in de breuk tusschen de voormalige ge allieerden gereedelijk aanleiding vinden om zich gewapender hand wed*r meester te maken van Lombardije en de hertog dommen De Times houdt Garibaldi voor een opperhoofd, bij wien de geestdrift het gezond verstand benevelt. In een brief uit Richmond leest men, dat ten gevolge der schaarste aan verschillende artikelen, de prijzen aldaar on gehoord waren gestegen. De koftij gold 3 doll., thee 7 doll, per pond, melk 1 doll, per gallon, boter 1 doll, per pond, aardappelen 6 doll, per schepel. Voor schrijfpapier betaalde men 30 doll, per riem en de prijzen van den tabak waren 200 a 400 pCt. gerezen. Er was geen vooruitzigt dat in dien stand van zaken spoedig eene verandering zou komen, omdat het vaste besluit was genomen tot den laatsten man te vechten. Kr waren ongeveer 500,000 personen meer in de stad aanwe zig dan voor den oorlog. 31 Augustus. l)e president Lincoln heeft officieel be kend gemaakt, dat hij in centraal Amerika ccne landstreek heeft uiigekozendie aLlezins geschikt is voor eene kolonisatie van negers. Daar het volgens hem eene ongerijmdheid is, dat kleurlingen, hetzij ze vrij of slaven zijn, in Noord-Ame rika dezelfde regten als de blanken hebbenzoo verdient hunne emigratie de voorkeur. Mac Clellan wil van Williamsburg naar Krederiksburg trel ken om zich te vereenigen met de generaals Vope, M' Do- vel en Burnside. Dit vereenigde leger zou 185,000 man tel len en op Richmond aanirekken. 1 September. Berigten uit New-Aork van 21 Augus tus melden, dat het congres der zuidelijke staten den lSden te Richmond is vergaderd. Meu gelooft, dat het eene nieuwe wapening zal uitschrijven. De regering der unie zal aan de nederlandsche en fransehe consuls, alsmede aan de vreemde kooplieden de in beslag ge nomen gelden teruggeven. Te Brooklyn is eene vergadering gehouden, waarin men zich verklaard heeft ter gunste van den oorlog. Parijs, 1 September. Gisiereu meldde de MoniteurDe opstand, welke de toek< iust van Italië dreigde in gevaar te brengen, is geëindigd. Garibaldi heeft zich na een zeer hevig gevecht, v.aarbij hij werd gewond, moeten overgeven. Gari baldi is oumidellijk overgebragt aan boord van het ïtaliaan- - -lie fregat, dat in last lneft hem naar Spezzia over te brengen. Weenen, 29 Augustus. De zuid-slavische beweging, welke in haren aanvang aan de regering stof tot groote on gerustheid gaf, heeft in den laatsteu tijd veel van haar gewigt verlorenvelen houden zich overtuigd, dat men geene ernstge vrees te dier zake meer behoeft te koesteren. Montenegro ver langt den vrede te sluiten met de porte, daar de vorst zich overtuigd heeft, dat bij voortdurenden wederstand alleen het onnoodig bloedvergieten zou worden verlengd, zonder dat het geweuschte resultaat wordt bereikt. Ook in Servie vleit men zich met eene vreedzame oplossing der bestaande zwarigheden. Vorst Michael moet daartoe reeds gunstig gestemd zijnen men hoopt dat ook Garaschaniu zijn haat tegen de turken be dwingen. Dezen ommekeer schrijft men hoofdzakelijk toe aan de bemiddeling van Engelandhetwelk opeutlijk ter gunste van porte optrad. Frank rijk en Rusland hielden zich meer te- i en konden ook mneijelijk anders handelen, dewijl Groot- Briitannie allen aandrong op handhaving der bepalingen van het congres van Parijs. Ragusa, I September. Omer-pacha staat aan de Moute- negrijnen eervolle vredesvoorwaarden toe. Gisteren heeft er te Cettinje eene vergadering plaats gehad van den woiwode en de senatoren. Na eenige discussie, heeft de meerderheid zich voor den vrede verklaard. Berlijn, 1 Sept. De commissie van marine heeft de aanvrage van 600,000 th. voor gepantserde schepen met eenparige stemmen op4 na verworpen. Ook is met eenparige stemmen opééueua, verworpen het voorstel, om 380,000 th. beschikbaar te stellen als eerste kosten voor de oorlogshaven op Rügen. De commissie heeft vervolgens eenstemmig het voorstel aangenomen, waarbij de regering uitgenoodigd wordt, zoo spoedig mogelijk aan de kamer hare zienswijze mede te deelen nopens de middelen, hoe zij in het te kort denkt tc voorzien. De regerings-commissaris Het zich omtrent dit punt bevredigend uit. In de laatste nota aan het deensche kabinet doet graaf Bernstorff een vierledigeu eisch in de kwestie der hertogdommen. Hij vraagt 1°. afschaffing der gemeenschappelijke constitutie 18Ü5; 2°. het indienen bij de gewestelijke landdagen van een nieuw ontwerp van constitutie, waarin de autonomie van da verschil lende deelen der deensche monarchie voldoende gewaar borgd wordt; 3°. de staatkundige gelijkheid en de gelyfce ver tegenwoordiging dier deelen bij het centraal bestuur, en 4°. terugkeer tot den status quo van voor 1848, ten aanzien van het gebruik der taal en de regeling dier kwestie bij de wet. Men behoeft niet te vragen in welken zin de deensche rege ring dit antwoord zal opnemen. De toon der nota is ♦buiten dien scherp. De geschillen tusschen Denemarken en Duitsch- land zijn dus minder dan ooit op den weg der vereffening Frankfort, 2 September. De senaat heeft heden besloten, toe te treden tot het handelstractaat tusschen Frankrijk en het tolverbond. Turijn, 2 September. Het officieele orgaan deelt mede, dat gisteren middag ten 2 ure, Garibaldi aan boord van de „Duce di Genova", te Spezzia is aangekomen, vergezeld van zijn zoon. Verscheidene zijner vrijwilligers waren heden mor gen nog aan boord. Volgens hetzelfde blad is de orde hersteld in de steden waar zekere partij de gisting trachtte gaande te houden. Konstantinopel, 1 September. De Turken hebben Cettinje ingenomen. Vorst Nikolaas en Mirko zijn naar Oostenrijk gc- vlugt na de stad in brand te hebben gestoken. New-York, 23 Augustus. Het congres der zuideferjken is te Richmond den IS dezer door den heer Davis met eene boodsehap geopend. Ilij stelt daarin voor de marine en het leger te verbeteren, De openbare schuld is van weinig betee- kenis. Hij beveelt eene nieuwe uitgifte van schatkistbons aan ten behoeve van 's lands dienst. Hij acht voorts de uitbreiding der conscriptie tot den leeftijd van 35 tot 45 jaar noodzakelijk. Deze maatregel geschiedt alleen uit voorzorg; daarentegen keurt hij het niet noodzakelijk toevlugt te nemen tot eene aanwer ving van manschappen. Amsterdam, 1 September. De stedelijke tentoonstelling van schilder- en andere w erken van levende meesters in de lo kalen der koninklijke akademie van beeldende kunsten werd heden middag door den heer burgemeester, als voorzitter der vereenigde coinmissien, in het bijzijn eeucr aanzienlijke schare belangstellenden geopend. 'S GraV8nh.ag0, 1 September. De gemeenteraad heeft eergisteren benoemd tot leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, dr. J. W. G. van Oordt, vroeger docent aan het gymnasium te Gouda, later aan het instituut te Kaapstad. In deze zitting is vervolgeus onder anderen ingekomen eene missive van curatoren van het gymnasiumhoudende aanbe veling van personen ter benoeming van een leeraar voor de hoogduitsche taal en letterkunde; die aanbeveling bestaat uit de heeren 1°. M. R. Bruek, leeraar in de hoogduitsche taal en letterkunde aan het gymnasium te Gouda en 2°. P. J. Nieu wen huijzen, voormaals onderwijzer bij den heer Burnier, thans rijks-telegraphist, le klasse, De gewone vergadering der stat en-generaal zal op het einde der volgende week worden gesloten. Maandag 15 dezer zal de nieuwe zitting plcgtig worden geopend. Vlaardingen30 Augustus. De haringvisscherij is tot dusver merkelijk gunstiger dan gedurende verscheidene jaren het geval was. Door 16 schepen werden deze heek ongeveer 2800 tonnen haring anngebragt. Nog slechts een twintigtal schepen ziju van ut ceiote icis ie wachten. In vcihoudiiig tul de aanvoeren zijn de prijzen zeer voldoende. De kwaliteit van den haring laat niets te wenschen over. Sommigen zien in de nederlaag van Garibaldi niet het einde, maar eerat regt het begin van den italiaanschcn oorlog. Men verzekert dat het belgiscbc gouvernement bevel gegeven heeft, om de werkzaamheden aan de noorder citadel te Antwerpen te staken. Italic is ziek aan de ro~ meinsche kwaal; het verwerpen van den doctor, die de ziekte grondig ge- ntyw wilde, kan tot niets leiden. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Men verneemt dat de regering vooralsnog zwarigheid maakt, oui de vereeniging tot verspreiding van het evangelie onder de israeliten als regtspersoou te erkennen. Dom Miguel, ex-koning van Portugal bezoekt te Lauden de opera. -- Te Augsburg zullen in deze maand da Omi-gjmnasiasten eene zamenkomst houden. Ook Napoleon ia onder de genoudigden, hij ging daar korten tijd ter school, hij was luidens de getui genissen zijner leermeesters, toen een joageling van eeu zeer zachtmoedig karakter Officiële bengten melden dat de gezondheidstoestand te Vera- truz voldoende ia, doch de ma-tregelen van voorzorg door het fransehe gouvernement genomen, doen vermoeden dat de een of ander daar nog wel eens aan de gele koorts lijdt. Zondag is tc Amsterdam op de prinsen- gracht eene bakkerij uitgebrand. Iu de Haarlemmermeer heerseht de wormziekte oDder de schapen. Bij de aanbesteding van de plaatsing der gemeente advertentien aan den Helder zijn twee inschrijversde eene cou rant nihil cn de andere gratisde toewijzing over 8 dagen. Uit vrees voor het dolhuis hebben ouders te Hoogezand bunnen 30jarigen zoon, 35 jaren geleden idioot geworden, gedurende .eht jaar in eeu hok opgesloten. In den nacht van den 28 Augustus vertrokken ecuige minuten na eikander twee extratreineu van Looden. Tegen middernacht stond de eerste by Market Harborough stil om water in te nemen, toen zij door den anderen werd mgcloopcn. Verscheidene personen bleven op de plaats dood Zo werden zwaar gekwetst, in het geheel hebbeu 400 personen meer of minder letsel bekomen. In den volgenden nacbt woeden weder twee /ware branden. Bij de eerste werd eene reeks werkplaatsen van eea schrijn werker m Gloueestcrstreet eene prooi der lammen, de tweede vernielde in minder dan een uur een houtmagazijn in Camden-Row. Eeneprnisi- sche dame had den min. van binnenl. zaken vergeefs verzocht een lastigen smid uit hare nabijheid te doen verhuizen. Nu vraagt zij de tweede kamer den minister te willen gelasten om ter overtuiging twee nachten bij haar te gaan logeren. De fransehe regering heeft het kabinet van Turijn met de overwinning te Aspromonte geluk gewenscht. Wij condoleren met zoo treurige zegepraal. Te Zwolle zal gevestigd worden het hoofddepot van het spoorwegmaterieel voor de vier noordelijke provinciën des rijks De italiaansche troepeu verdienen nu wel belast te worden met de bescher ming van den paus te Rome. Denemarken wordt ongernst over de pruisisehe vloot in spe. In Rusland wordt het leger ingekort. De gasfabriek te Groningen heeft in 1861 eene zuivere winst opgebragt van 21,858.02, cn de straatvuilnis van 22,139.03. Te Dordrecht is groot verschil over bet gymnasium. —-In bet noorden der Vereenigde Staten ontbreken handen ter inzameling van den rijken graanoogst. Treurig ge volg van den oorlog. Men vertelt, dat bij den franschen senaat het verzoek is ingekomen om voortaan ook vrouwen te begiftigen met het legioen van eer. Over de ongeschiktheid van de legerplaats te Millin^en rijzen vele klakten. De prijs van den tabak is aanmerkelijk gestegen. Te Antwerpen beeft den 30 aug. ten gevolge eener ontploffing "een hevige brand gewoed, waardoor het uitgestrekte magazijn van den heer van der Straaten is vernield en die heer zelf in de vlammen om gekomen. Dc spaansche regering denkt er over om in <le koloniën afgevaardigden voor de cortes te laten verkiezen. Het duitsche tol verbond is in gevaa- van ontbinding, door de weigering van sommige staten om toe te treden tot het pruisiscb-fransche handelstractaat. Turkije wa pent zich sterk tegen Servie. De britsche consul aan de Dardanelleu laat schepen beladen, uitzeilen eu vergaan, die nimmer bestaan hebben, maar toch hoog geassureerd zijn. De russi-che regering w eigert de ja- pansche verzoeken toe te staan. De keizerin en prinses Clot ilde hebben te zamen geschil over Italië. De nederlandsche rij nspoonv.gm.aa toehap pij gaat langzamerhand over in handen van Nederlanders. Men beweert, dat de eugelsche gezant te Parijs verklaart had, dat zijn gouvernement geen fran.-che interventie te Napels zou dulden. De staten der piovin- cie Groningen hebben de betrekking van brandmeester onvercenigbaar ver klaard met het lidmaatschap van den raad. De blokkade der siciliaan- sche kusten is opgeheven. In Mexico heeft eene uitwisseling van ge vangenen plaats gehad. De fransehe officieren roemen zeer de behandeling door hen gedurende de gevangenschap genoten. Te Wustcrwitz nabij Bran denburg zijn onlangs eerst 11 bouwmanswoningen met schuren enz. door de vlammen vernield, den volgenden dag trof een gelijk lot nog 9 hoe- ^eu- ken lttiti n.int te Nantes, die iemand op de beurs een vuistslag had gegeven, is veroordeeld tot eea boete van drie honderd franken. Pruisen heeft zich, bij de beraadslagingen over de oostersehe kwestie te Konstantinopel, geheel afgescheiden van Frankrijk en zich vereenigd met de denkbeelden van Engeland, Oostenrijk en Turkije. Men verzekert, ïS «*er koninklijke akademie te Delft, vooreerst eu althans in IS63, nog gcene verandering zal gebragt worden. Ingezonden Daar er sprake is dat eerlang bij de tweede kamer ter be- handeling gebragt zal worden de regeling van het pensioen voor predikants-weduwen, vermeenen wij te mogen aandringen dut te gelijkertijd in overweging moge genomen worden'de' toekenning en regeling van pensioen aan weduwen van bur gerlijke ambtenaren Voor beiden toch bestaan dezelfde rekten voor beiden dezelfde noodzakelijkheid. In den regel is bij het overlijden van predikanten en ambtenaren het verlies voor hunne betrekkingen even groot. Zij nemen alles met zich ten grave» en laten in verreweg de meeste gevallen, hunne wedu wen en weezen in hoogst kommervolleii vaak broodeloozen toestand achter. Iloe menige predikants-, controleurs- ont vangers- of onverschillig welken rang bekleed hebbendeamb tenaars-weduwe staart wanhopend op de groeve, die het overschot des dierbaren bevat, radeloos wat te doen,'om in de dringendste behoeften, brood en huisvesting, te voorzien. Mogt de algemeene of bijzondere liefdadigheid ook al eenigen balsem in de diepgeslagen wonde gieten, heeien kan zij die niet, rij werkt als palliatief, en de gedachte, uitsluitend van giften en gaven te moeten leven, verstompt het zedelijk gevoel en werkt het pauperisme in de hand. Gezwegen 1:0» van de oakiesche wijze waarop vaak die ondersteuning gevraagd of gegeven woidt, Dat het bovengestelde alleen, voor niet bemiddelde predi kanten en ambtenaren het getal is spreekt van zelf. Maar indien wij de naamlijsten nagaan, hoe velen van beide standen net gewaagd hebben, om in particuliere fondsen te- minste eenigzms het lot van hunne vrouwen en kinderen te verzeke ren, dan is het wel niet overdreven als stelregel aantenemeu, dat buiten de geprevihgeerde kaste, predikanten en ambtenaren geen inkomen genieten om daarvan zooveel af te zonderen, dat zij bij overlijden genoegzame middelen achterlaten om hunne nagelatene panden voor gebrek en kommer te vrijwaren. tl herinneren ons zeer goed, dat toen voor eenige jaren iu de i ede kamer over het lot der ambtenaren en hunne karige bezoldiging gesproken werd een der vertegenwoordigers fwél- hgt een mcouoom die 10,000 's jaans te verteren heeft) in substantie aanvoerde, dat men de tering naar de nering moest zetten en dat een ambtenaar zorgen kon en moest zooveel te besparen en over te houden, dat hij zijne betrekkingen bijzijn overlijden met Krouueloos behoefde te laten. Ja wij hebben een mri zrschiileude ridderorden versierd hoog geplaatst gepensioneerd ambtenaar der financiën in Ned. Indie gekend die aan een commies aan wien hij een kleine woning verhuurd had benevens een stukje dorre heidegrond, en welke commies op zijne vraag om een ander beter voor tuingroenten «rescbikt lapje grond te erlangen, ten antwoord kreeg „wie spreekt er i°V®r tuin^roenten. Je kunt er immers aardappelen op zetten \V ij willen niet personeel zijn maar vragen in gemoede, hoe is het bij den hoog opgevoerdeu prijs der eerste levensbe hoeften mogelijk, dat een ambtenaar iets kan overleggen, vooral met het oog op de doorslaande zucht tot bezuiniging' zegve liever beknibbeling vau inkomsten. Bij de vervulling van elke vacante betrekking is de vraag „wat kan er af?"' Stelselmatig, machiavellistisch wordt overal gelet, of hier of daar niet iets kan afgenomen worden, en gretig grijpt men elke gelegenheid aan om zooveel mogelijk de inkomsten der ambte naren te besnoeijen. Het zijn toch voor de niet gelukkigen in den rei der gepriviligeerde kaste de tuingroenten. Wij laten dit punt voor het oogcubiik daar, maar voeren aan en met regt, dat een ambtenaar buiten staat is zijne in komsten te vermeerderen, daar de uitoefening van eeni" beroep hem verboden is. Hoofdstuk 22 der algemeene wet van 26 Augustus 1822 Staatsblad n° 38 moge ten deze voor oniugewijden, tot tegen stelling strekkeD; later komen wij daarop terug. Het aantal burgerlijke ambtenaren, welke joiiisseren vau het voorregt, dat hunne ueduwen en weezen pensioen zullen Ge nieten, vermindert en thans vindt men onder de tegenwoordige hoofdambtenaren velen, die met gelijke bezorgdheid als de min der geplaatsten over het lot, hetwelk aan hunne weduwen te wach ten staat, die toekomst met somberen weemoed te gemoet zien. Wat de toetreding tot particuliere fondsen aangaat, de erva ring leert belaas te vaak wat men sobede fondsen kan noem en; de ondernemingen, die werkelijk goeil zijn, vorderen tot el- name sommen en eontributien buiten het bereik van hen,die een beperkt inkomen genieten. Hoe is het gegaan met dat destijds oogverblindend hulp- eu waarborgpensioenfonds voor ambtenaren? elke beloften werden er gegeven, welke con tribution en op welke wijze gevorderd, welke tegenwerking in betrekking en bevordering moesten zij niet ondergaan, die wei gerden deel te nemen of de contributie te voldoen Dat waren toen de mannen die voor het belang der weduwen van amb tenaren zorgden. (Zie conditiën en voorwaarden van het hulp en waarborg-pensioenfonds voor de weduwen en weezen vau de ambtenaren bij 's Rijks ontvangsten dd. 31 Januarij 1827). W aarom komen mij thans de ''errimac en Monitor voor dengeest, of zoude meu durven denkeu dat het heerschen van meerderen over minderen eene fictie is. Hoe menig braaf huisvader is ter ruste gegaan ir de vaste zekerheid, dat de zijnen wegens zijne deelneming, eontributien en ondersteuning van dat hoog, zeer hoog opgevoerde en ver- hever hulp en waarborg-pensioenfonds, niet brocdeloos zouden zijn; de tranen der nagelaten ongelnkkigeu besproeijen de rekening en verantwoording in het Recneil. Meer dan wenschelijk ware het, dat nu door alle ambtena ren die na 1 April 1S36 zijn aangesteld de handen ineen wer den geslagen ter bereiking van het doel om aan hnnne wedu wen en weezen eenig pensioen verzekerd te zien, om voor den aller smarteüjksten toestand, dien der broodeloosheid, gewaar borgd te zijn. Dankbaar zal elk ambtenaar, van weikeu ran" ook zich daarvoor eene groote opoffering getroosten, en zal er kentelijk zijn aan het bestuur, dat bij naauwgezette eerlijke piigts- betraehtmg, de toekomst van weduwen en weezen verheldert en bemoedigend is voor allen hetzij predikanten, betzij burger' lijke ambtenaren de gedachte, dat hunne weduwen en weezee, niet aan broodsgebrek eu kommer ziju prijs gegeven et tot den bedelstaf gebragt.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2