Dhtnrnlanïr. Gemengde Berigten. Marktberigten. De tijdingen uit Montenegro zijn zeer gewigtig. Men ver neemt werkelijk, dat de vorst zijn grondgebied heeft verlaten en in Cattaro een schuilplaats heeft gezocht. De bengten uit Mexico blijven zeer tegenstrijdig. Waarin de bijzondere berigten echter overeenstemmen is de slechte ge zondheidstoestand der soldaten en het gebrek aan levensmid delen vooral onder de bevolking van Vera-Cruz, daar de ge meenschap nog altijd door de guerillas wordt belemmerd. Wel hebben de frnnschen eenigen hunner gevangen genomen en zonder vorm van proces opgehangen, die vrijbuiters hebben zich echter ook ra verscheidene franscbe soldaten meester ge maakt, die, bij jze van represaille, waarschijnlijk hetzelfde lot zullen ontleg ra. Wat de zending van den heer Ramon Pachero betreft, deze heeft in last den keizer te verklaren, dat Juarez bereid is de medewerking van Frankrijk tot het -instellen eener krachtige regering in te roepen, maar dat de mexicanen bereid zijn hun laatsten druppel bloed» te vergieten, indie.1 men op den weg des oorlogs voortgaat en daarbij op mannen als Almonte blijft steunen. - Gisteren namiddag ten half twee ure is hier een vreese- lijk onwecler losgebarsten, van een kevigen regen vergezeld; in verschillende magazijnen en huizen moest het licht worden ontstoken, wegens de daardoor te weeg gebragte duisternis. Op een aantal punten der stad waren de straten letterlijk on begaanbaar geworden. Naar men zegt, hebben er eenige on gelukken plaats gehad. Men is nog altijd in het onzekere, hoe zich eigentlijk de gevangenneming van Garibaldi heeft toegedragenonder de verschillende lezingen, die dsaroratient in omloop zijn, be hoort ook de volgendeDe generaal zou met smart gezien hebben, dat hij genoodzaakt zou worden om itaiiaansch bloed te vergieten en daarom eer. zijner officieren naar den kolonel PallaTicini hebben geïonden om een bijeenkomst te verzoeken De kolonel zou hebben geantwoord, dat ook hij gaarne allen strijd zou voorkomen en dat hij dus met vreugde den gene raal en eenige zijner hoofdofficieren zou ontvangen om te trach ten tot eene schikking te geraken. Pallavicini zou echter een hinderlaag op den weg hebben gelegd en de daarin verborgen troepen zonden, toen Garibaldi voorbij getrokken was, te voor schijn zijn gekomen, zoodat de volksleider zich met slechts weinigen der zijnen tusschen twee vuren bevond. Daarbij wordt verhaald, dat kolonel Pallavicini de eerste was, die terstond zijn revolver op Garibaldi loste en hem verwondde. Brussel, 3 September. De Moniteur bevat heden de wet, waarbij het hmdels- en scheepvaart tractaat, den 23"»» juhj 1862 tusscben Belgie en KngelanJ gesloten, wordt goedgekeurd. Lord Cowley is hier aangekomen en zal waarschijnlijk heden avond op het kasteel te Laeken worden ontvangen. Het is dus duideljjk, dat er hier een conferentie zal gehouden wor den en dat onze koning ook het zijne wil toebrengen aan de maatregelendie het engelsche gouvernement zal voorstellen om tot de ontruiming van Rome door de franschen te geraken. De koningin van Engeland is gisteren avond ten 6 ure te laeken aangekomen. Zij is vergezeld van hare dochters Helena, Louise en Beatrix en van de prinsen Arthur en Leo pold. De prinsen en prinsessen hebben heden deze hoofdstad, bezocht. Des middags was er te hunner eere diner ten hove. De koningin is te Laeken bij koning Leopold gebleven. Zij zal morgen naar Duitschland vertrekken. Weenen, 2 September. De rijks-gew eerfabrieken zijn thans derwijze ingerigt, dat LOOO stuks geweren per dag kunnen afgeleverd worden. Onreen stuk geschut voor het nieuw in gevoerde schietkatoen^gemml te maken, zijn tegenwoordig slechts 1 dagen noodig. Er w^dt ijverig in de gew eerfabriek ge werkt, want in'het halfjaar zijn meer dan 60,000 per- cossiegeweren veikpeht aan N.-Amerika. Aan de venetiRnsche grenzen heeft men eene groote bezen ding wagens, zooals revolvers, getrokken geweren enz. lil beslag genome^^De maatregelen waren zeer goed georganiseerd om ze binnèh te smokkelenen waarsohijnlijk zou dit ook gelukt zijn, indien er geen verraad ware gepleegd. De wapenen zijn van engciseh maaksel. Bij Padna is eene geheime drukkerij ontdekt; de eigenaar is gedood; de zetters zijn naar de citadel van Mantua gebrrgt. BagUSa, 5 September. Eergisteren hebben er te Cettinje onderi andelingen plaat3 gehad tusschen Omer Pacha en de Montenegrijnen, in tegenwoordigheid van den russischen conml. De Potte verlangt, dat zijne suzereiniteitsregten erkend wordtn, dat prins Mirko verwijderd zal worden en dat de Montenegn;- uen zich niet zullen verzetten tegen den doortogt van turks.be troepen door Spuz en Niksich. Berlijn, September, De Vossische Zeit. bevat in haar jong ste nommer een overzigt betreffende de sommen door de rege ring ten behoeve van het ministerie van oorlog gebezigd waaraan wij het volgende ontleenen- Gedurende 32 jaren van 13161848 heeft de regering 800 millioen thai, ten behoeve van militaire aangelegenheden uitgegev 1, van 18481861 daarentegen hebben de vertegenwoordigers des lrads 500 mil lioen thai, toegestaan gedurende den tijd van 14 jaren. De ge wone uitgaven zijn geweest 422,345,959, till, de buitenge wone 78,843210 thl, derhalve een totaal van 501,189,961 thl. Van deze sommen zijn 168,658,403 thl. besteed sodert koning Friedrieh Wilhelm de IVde de teugels der regering niet meer heeft gevoerd. De discussien over de begrooting van oor log zullen 8 Sept. e. k. beginnen, want men verwacht, dat het rapport der commissie donderdag 4 Sept. zal worden rond gedeeld. In dc Kölnische Zeitung vindt men eene correspondentie uit Weenen, waarin wordt beweerd, dat Garibaldi zijn besluit om opentlijk tegen de regering van Victor Emanuel op te tre den, eerst genomen heeft, toen hij onwedersprekelijke bewijzen haddat keizer Napoleon zich de ontruiming van Rome wil laten af koopenen dat Katazzi er toe overhelde, om den prijs, het eiland Sardinië en Ligurie, te betaien; waarbij Frankrijk nog aanspraak maakt op het regt, om gedurende tien jaren een garnizoen in Civita Vecchia te leggen. Men voegt er bij .iat men te Londen authentieke bewijzen voor het bovenstaande heeft en dat dit de rede is, waarom de onderneming van Ga ribaldi onder de engelsche aristocratie zooveel belangstelling heeft gevonden. Turijn3 September. Het regerings-orgaan deelt mede dat de wonden van Garibaldi van ligten aard schijnen te zijn; liet gouveunement heeft twee voorname heelkundigen te zijner beschikking gesteld. De Gazetta meldt dat gisteren een buitengewone minister raad is gehouden waarin de zienswijze de bovenhand behield, dat ten aanzien van Garibaldi aan het regt den vrijen loop moet gelaten worden. Twee der ministers drongen aan op het verleenen van eene amnestie. Tot een bepaald besluit is het niet gekomen. Verscheidene afgevaardigden hebben zich schriftelijk tot den president der kamer gewend met verzoek om ophelderingen ten gevolge der inhechtenisneming van eenige afgevaardigden te Napels. Onderscheidene afgevaardigden zijn van Napels naar Genua vertrokken, daar men ook hen met attestatie had bedreigd. 4 September. Gisteren heeft het ministerie eene tweede bijeenkomst gehouden. Na laugdurige discussien heeft de meer derheid als haar gevoelen te kennen gegeven, dat de opstan delingen voor speciale militaire commissien moeten teregt staan. De ^ïlil'iire fiscus was van oordeel, dat de 32 officieren, die hun ontslag hebben genomentoen hunne brigade op Sicilië tegen de insurgenten optrok, voor den raad van discipline ge- br.igt moeten worden. De Movimento behelst een brief van een krijgsgevangen officier die met Garibaldi aan boord van de Duca Genoveva was. Die brief is gedateerd 31 Aug. Daaruit blijkt dat Ga ribaldi aan het linker dijbeen getroffen is en de kogel aldaar slechts een gering kwetsuur veroorzaakt heeft. Eene andere wond bij den enkel van den regter voet is ernstiger. Geluk kig schijnt het been niet beleedigd te zijn; tot dusver heetc men den kogel nog niet uit de woud kunnen halen. Cialdini heeft bij eene proclamatie aan de overgeblevenen der bende van Garibaldi een korten termijn toegestaan, bin nen welken zij zich aan het wettig gezag moeten overgeven. 5 September. De gezondheids toestand van Garibaldi le vert voor het ocgenblik geen reden tot ongerustheid, hoenel men aan de wond eenige ontsteking bespeurde. De wond van zijn zoon Menotti is niet gevaarlijk. Eenige vrijwilligers, die na het gebeerde bij Aspromonte uiteen gegaan waren, zijn ge vangen genomen; anderen hebben zich vrijwillig in handen der autoriteit gesteld. GOTlda, 4 September. Heden zijn de troepen uit het kamp van Milligen teruggekeerd. De officieren en het corps muzie kanten van de dd. schutterij zijn dö terugkeerenden op eenigen afstand van de stad te gemoet gegaan. In den namiddag van Donderdag, 4 Sep ember 1L. w erd er brand ontdekt in den hooiberg, staande bij de hofstede „Hulkestein" in den Zuidplaspolder onder Moordrecht, toebe- hoorende aan den heer J. J. van Houweningen, welke men echter, door tijdig aangebagte hulp, spoedig meester was. Het hooi was tegen brandschade verzekerd, doch de schade is niet bekend. De oorzaak van dezen brand moet toegeschreven wor den aan broeijmg van het hooi. Men verneemt dat reeds sedert eenige dagen een aanvang is gemaakt met het drukken der staatsbegrooting voor 18641, zoodat de tweede kanier haar onmiddellijk na de opening der zitting in hare afdeelingen zal kunnen onderzoeken. rMen spreekt er van, dat bij den boekhandel liet plan bestaat, om eene vereen igiug tot stand te brengen, die de col portage van boeken op groote schaal zal ter hand nemen. Naar men verneemt zal in deze maand te Schoonhoven dco de militaire genie onder nadere approbatie van het de partement van oorlog, de openbare aanbesteding plaats hebben der aldaar te bouwen kazerne voor de instructie-compagnie der artillerie. De 1ste luit. der genie Koster, van het garnizoen te Delft, zal naar Schoonhoven gedetacheerd worden, ten einde op den bouw het toczigt te houden. Het totaal der ingekomen gelden voor den brand te En schede bedraagt 194,745.241/a, waaronder begrepen is ƒ22,000 uit Batavia, 5033 uit Sourabaija en 1955 uit Saraarang. De hoofdcommissie heeft aan 1079 personen uitgekeerd een bedrag van 28,229.95, d. i. 25 pCt. van het beloop hunner respective schade. Verder heeft de hoofdcor nissie nog aan 253 personen de overige 75 pCt. uitgekeerd, makende een bedrag van ƒ25,863.25. Zoodat door de hoofdcommissie in het geheel is uitbetaald ƒ54,093.20. Voor eenige dagen is in Turijn het gerucht verbreid dat het geld, hetwelk de Ganoaldianen uit Engeland hadden be komen, door de bijbelgenootschappen daar te lande was gele verd. Aan dit gerucht is volstrekt geene waarde gehecht. T'^niettegenstaande heeft men het in Nederland de moeite waardig geacht, daartegen optekomen, met de verzekering, dat die genootschappen zich geenszins met de staatkunde inlaten; dat zij alleen bijbels verbreiden, en nimmer kanonnen leveren. Gorinchem3 September. Gisteren namiddag ontlastte zich boven deze stad en omstreken een zwaar onweder en ver toonde zich in het zuiden en zuidwesten eene windhoos; of schoon slechts die, welke zich in het zuidwesten vertoonde, nog al groot was en nu en dan den grond scheen te zullen naderen, zoo hebben wij van geene ongelukken of schade ge hoord. Bij het verdwijnen der laatste hoos viel in weinige oogenblikken zooveel regen, dat het water in de binnen gele gene polders, op sommige punten meer dan 0,05 ned. el ge stegen was. Woerd en, 4 September. Gisteren had alhier, onder be gunstiging van het schoonste weder, de vroeger geannonceerde harddraverij plnat3. Eene overgroote menigte was er van alle kanten zamengevloeid om dit volksfeest bij te wonen. Des morgens werd de prijs, die uit een kristallen soezen- schaal met zilveren hengsel bestond, gewonnen door het paard de Lietze van C. van Beusekom te Loenen en bereden door P. van Zanten, en de premie door het paard de bruine Mie van D. van El ten, van Bar wouts waarder, door hem zei ven bereden. Des namiddags werd de prijs behaald door het paard de Prins van A. Croes, bij Amsterdam en bereden door den pi keur J. de Boer; dezelve bestond in twee kristallen portwijn- caraffen en een bokaal, alles rijk gemonteerd met zilver. De premie werd behaald door het paard het Bontje van D. de Bruijn te Waarder, door hem zeiven bereden. Spanje vil aan de veroordeelden van Loja, vergiffenis schenken, nu rij bijna allen op de plaats der deportatie aan de beerschende ziekte zijn omgekomen. Een hond heeft den componist Richard IVagner een gedeelte van den duim der regterband afgebeten, Men verzekert, dat bij het spaansche leger groote verbittering heersebt en dat wen beducht is voor de uitbarsting der complotten. Te Weenen is weder eene lijst van ita- liaansche boeken bekend gemaakt, die in Oostenrijk verboden zijn. Be heer Money heeft zijne plannen tot uitbreiding der katoen-cultnur in Indie blootgelegd in eene vergadering van bestuurders der kamer van koophan del te Manchester. Drie uren van Bergen in Henegouwen heeft eene gazontploffing in eene steenkolenmijn plaats gegrepen. Reeds elf lijken waren opgehaald, negen erg gekwetsten en nog werden er acht personen vermist. In Friesland is ruim 10000 last koolzaad ter markt gebragt ter waarde van 4 millioen gulden. Gedurende het afgeloopen saizoen werden in de republieken T'raguay, Montevideo en onderhoorigheden ge- riagt 1,350,000 stuks vee. Oostenrijk versterkt rijn leger in Venetie met 40,000 man. Te Gollub in Westpruisen heeft de gemeenteraad een israeliet tot burgemeester verkozen. In Zweden begnt men te denken over haadvlsvrijheid. Een weinig meer gewetensvrijheid zou d.-or ook niet schaden. De directeur der bank van leening te Leaven is met Je kas op reis gegaan. Zij bedraagt meer dan 280 duizend franken. De ver bouwde loterijzaal te 's Hage is ingerigt voor muziek-uitvoeringen. De westelijke pro- -reien van Engelsch-Indie worden door langdurige droogte met gebrek cdreigd. Van het leger der noordelijken in de Vereenigde Staten zijn sedert het begin van den oorlog 120,000 man gesneuveld, ge kwetst of wegens ligchameiijke ongeschiktheid naar huis gezonden en on geveer 20,000 gevangen genomen. De oogst in Schotland is over het algemeen min gunstig uitgevallen, ook zijn de aardappelen door de ziekte aangetast. Tn den gemeenteraad te 's Hage is voorgesteld de afschaffing der turfbela*tiug. Het praeadvies van B. en W. is ongunstig. De vreese- lijke keelziekte heersent sterk in het dorp Zundert. Te Dusseldorp pro cedeert een makelaar tot het ontvangen der beloofde 50 thaler voor het bezorgen eener vrouw; de man is onwillig, hij acht zich zeker bekocht. Een 79jarige kleermaker te Pesth is met zijne -evende vrouw in het huwelijk getreden. De heer "Waldeck, de leider der democraten in de pruisische kamerheeft op rijn zestigsten verjaardag, behalve andere ga ven, een gemeubileerd huis ter waarde van 130,000 gld. teD geschenke be- bekoinen Op bet eiland Texel heerschen de mazelen. Men meent dat de kolonel Pallavicini, die daarvoor generaal geworden is, zich op ver raderlijke wijze meester heeft gemaakt van Garibaldi. C't Hamburg wil meu eene expeditie uitzenden naar Oostelijk Azie, vooral om han delsbetrekkingen aan te knoopen met Japan. De staatsspoorweg van Breda op T'lburg zal spoedig voltooid zijn. De koningin van Engeland is op reis naar Duitschland. Een engelsch dagblad-correspondent is op zijne terugreis van Catania naar Turijn te Napels gearresteerd. Men wil Frankrijk en Italië verbinden door een spoorweg over de Alpen De spaansche minister van oorlog heeft in eeDe engelsche fabriek gewe ren besteld. Te Amsterdam is door den gemeenteraad concessie ver leend met eene subsidie van 80 dnizend gulden tot het maken van een straat van de Warmoesstraat tegen over den Vijgendam naar de O. Z. 1 oorburgwal. In de drie eerste maanden van dit jaar zijn op eene be volking van 3 millioen zielen in het poriteinsche Schotland 2184 onechte kinderen geboren. Te Breda gelden de zandaardappelen ƒ1 a 1.40 het mud en onder Zt.enbergen worden de groene erwten voor f 6. het mnd aangeboden. In de nabuurschap van Weenen is eene bierbrouwe rij door eena engelsche maatschappij aangekocht voor drie en een half mil lioen florijnen. In Polen en Gallicie worden lijkdiensten gehouden voor Jaroszijnski, die onlangs opgehangen is. Men blaast thans öesschen welke een inhoud hebben van 250 kan. en 25 pond wegen. Te Kassei heeft de keurvorst in den schouwt i-g tot groot vermaak zijner getrouwe on derdanen op luidruchtigen toon en met woedende gebaren hevig getwist met zijne gemalin. Slechts op een punt komen de overigens tegenstrijdige berigten uit Mexico overeennamelijk ziekte en gebrek. In Belgie rijn 66,319 herbergen, een op de 70 inwoners De waarde der boom vruchten wordt in de gemeenten Hem en Yeflbuizen in Noord-Holland op f 80,000 geschat. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik het rapport, uit gebragt omtrent het wetsontwerp ter ontbinding van den gemeenteraad te Heemstede, gelezen, vooral ook om te zien of er geen sprake zoude zijn, om in plaats van dit afzonderlijk te regelen, het niet beter zoude zijn de gemeentewet in dit opzigt aan te vullen. Dan toch zoude er tevens gelegenheid zijn eenige an dere punteu nader te regelen, die sedert de invoering der wet onvolledig gebleken zijn; zooals de inlevering der geloofsbrie ven, de keuze van steeds bedankende wethouders, eene voort durende oppositie van den gemeenteraad tegen algemeene maat regelen van bestuur enz. Zoude het dan ook niet mogelijk zijn, om middelen te be ramen, om een lid van den gemeenteraad, dat zich door een ergerlijk levensgedrag ten spot maakt der straatjeugd, uit den gemeenteraad te verwijderen. De belangen der burgerij kunnen toch niet anders dan schade Igden; wanneer zij voor een ge deelte aan zulk een persoon zijn toevertrouwd, die zich de verachting van alle wel gezinden heeft op den hals gehaald; en voor zijne mederaadsleden moet het bijeenzijn alles behalve aangenaam zijn. Wel blijft over om zoo iemand niet weder te herkiezen, maar er kunnen gevallen voorkomen, dat die persoon over een aantal stemmen naar willekeur kan beschikken, waartegen de stemmen der onafhankelijke kiezers niets vermogen. Mogt UEd. het noodig oordeelen de aandacht van het pu bliek hierop te vestigen, zult gij door de plaatsing verpligten, 1T., 1 Sept. 1862. A. Gouda, 4 September. Witte puike Tarwe per SO N. 8 ƒ12,90 a ƒ13. Roode d°. ƒ12,50. HÉgge Airer. per 75 N. 8 7.80, d°. Dantzig 7.50, d°. n. Nieuwe Gerst per 62 N. 8 ƒ5,50 a ƒ6.25. Voederg**/^.25. Haver pbr 100 N. <8 8 a ƒ8.50. Boekweit per <8 ƒ190. Voeder- erwten per 80 N. *8 ƒ7.50. Bruine ffcpnenper mud 15. De veemarkt met geringen aanvoer, de h£%lel flaauw, vette Schapen en Lammeren vlug, magere Varkens mede vlug. Aangevoerd 107 partijen Kaas, prijs ƒ17 a 22. ^beboter ƒ1.06 a ƒ1.16. Weiboter ƒ0.86 a 0.96. Delft, 4 September. De aanvoer van granen was beden tamelijk voldoende; tot iets minder prijzen kon wel verkocht worden; de houding der koopers gedr'kt. Jarige witte Tarwe bragt iets boven notering op. Tarwe ƒ10.25 a ƒ11.25. Rogge 7.55 a ƒ8. Wintergerst 5.20 a ƒ5.40. Zomergerst 5.30. a 5.60. Korte Haver 3.90 a ƒ4. Lange d°. 3.60 a 3.70. Paardeboouen 8. Graauwe Erwten 10.50 a 11.50, voor mesting 8 a 8.25. Aan stads waag gewogen van 29 Aug. tot 4 Sept. 45/4, 772/8 en 78/16, te zamen 18,020 N. 8. Grasboter 46 a ƒ52 het vierde; ƒ1.15 a 1.30 per N. 8. Ter markt 610 mudden Aardappelen, hoogste prijs 2,40, laagste 2. Dordrecht, 4 September. Alle soorten van Granen, doch vooral van het nieuw e gewas, verkeerden in gedrukte stemming. Tarwe 10 c. maar nieuwe 30 c. lager, jarige 10,40 a 12,40 n. d°. 10 a ƒ11,40. Rogge jarige onveranderd, n. 20 c. la ger. jar. ƒ7 a 8. n. 6,80 a 7,50. Gerst met beperkten

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2