Nieuws Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. 1' r 1SÖ2. Donderdag, 11 September. M°. 47. fectcn. öuttenlanb. rtreinen. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. B. u°. 75t itsrdam, recht, Jouda, r Gouda, GOUDSCHE COURANT inter: Friesehe weg. ^‘716 99I5/JC 90V1Ö 1043/s alles, wat het ge bet 3KINKA1AA. diapen en 150 >r d°. kalveren 4/8 per steen -31. A Jansen M. Hogendoorn z. 4. A. Lit loos kind. Clasina Alberdi- ember 1862. 7, 4,37, 6,24 5 (beh. Zond.) 25, 8,19, 9,40 10, 3,40, 5,30 18% 15% 32% 9O%o 9P/4 04% Be Lerigteu keu melding van (beh. Zond.) ,50,7,50, 9.— 51% 26% 7316/J6 W«/16 i September. toogste koers. 54»/» De prijs der Advertentien \an eén tot zes regels met inbegrip van het ztgel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 48%s 45% 102% Gebleven koers. 6*9/lr. in Asten en M. van der Pijl. r. 4. Eliza- 52 26% 74 60>%6 29% Londen, 6 September. In de amerikaansche berigten die de Scotian ons heden aanbrengt, vindt men o. a. een Oelnng- rijken brief van den president Lincoln, in antwoord op een vertoog van den heer Greeley ten behoeve der sla ven-emanci patie. De staatkunde van het bonds-gouvernement betreffende de emancipatie wordt in dien brief duidelijk uiteengezet en ver dient derhalve wel de aandacht. „Ik kan mij” zegt de president daarin o. a., „niet vereen i- gen met hen, die de Unie niet zouden willen handhavenzon der terzelfder tijd de slavernij te veruietigen. Mijn hoofddoel in den strijd is de Unie te redden en niet om de slavernij te behouden of af te schaffen. Indien ik de Unie kan behouden zonder de sla^en-emancipatie, dan zal ik het doen. Kan ik het doen door al de slaven te bevrijden, dan zal ik dit ook doen en indien ik haar kan behouden door eenigen te bevrij den en anderen aan hun lot over te laten, dan ook zal ik dat doen. Wat ik voor de slaven en voor de kleurlingen doe, dat doe ik, omdat ik meen daardoor tot het behoud der Unie mede te werken, en wat ik in dezen nalaat, dat laat ik na omdat ik niet geloof dat het zou strekken tot handhaving der Unie. Ik ’al minder doen telkens wanneer ik denk, dat ik door meer te doen de zaak benadeel, en ik zal meer doen telkenmale, wanneer ik denk daaimede de zaak te bevoordeelen. Ik zal misslagen trachten te verbeteren wanneer zij zullen blij ken misslagen te zijn, en ik zal nieuwe zienswijzen volgen zoodra zij zullen blijken de juiste te wezen. Ik heb hier mijn plan blootgelegdgegrond op mijn ambtspligt en ik beoog geen wijziging van mijn dikwerf herhaalden wensch, dat alle menscl.en overal vrij konden zijn.” Dit onbewimpeld gevoe len van den pre ident kan niet missen door de abolitionisten, zoowel hier te lande als in Amerika luide te worden toe gejuicht. 9 September. Daily News bevat een brief vaneen oog getuige bij het gevecht te Aspromonte. A olgens dien brief is het vuur door kolonel Pjillavicini geopend, en gaf Garibaldi bevel, om dat vuur niet te beantwoorden en herhaalde hij, zeifs nadat hij gewond was, zijne bevelen om niet te schieten. van New-York van den 30 ,A^fgustW^ma- verschiliende gevechten in de omstreken .Jhyi dat de president Lincoln, dit op den achtergrond en het be houd der Unie boven ailes stelt. In Pruisen zal het weldra tot een conflict komen tusschen de hardnekkige regering en de krachtige vertegenwoordiging, want het is weinig te vermoeden, dat de partijen tot minnelij ke schikking zullen bewogen worden. In Rusland woelt en dreigt het, toch wil men voortgaan met hervormingen; maar bij de onvolledige kennis van den innerlijken toestand van dat onmetelijk rijk ia het ónmogelijk den invloed te berekenen van maatregelen, wier eigentlijke rig- ting en bedoeling geheel in het duister ligt. Zeker is het dat donkere wolken uit het oosten en zuiden den staatkundigen horizont benevelen. GOUDA 10 September. liet begint meer en meer te blijken, dat iet gemakkelijker was Garibaldi gevangen te nemen, dan Italië tot rust te bren gen hij was wel de oorzaak der uitbarsting, maar niet van de aigemeene gisting; Italië is een van zin en bedoeling om den vreemdeling van zijnen bodem te verdrijven, en het onge val, dat den hartstogtelijken Garibaldi trof, heeft hoegenaamd niets veranderd aan het wezen der zaak. De gevangen, de gewonde Garibaldi is en blijft de held en volksvriend en zijn, lot is benijdenswaard naast dat van den rampzaligen koning, den overwinnaar, die nu geperst wordt om den geliefden vriend - des. volks, wien_ -tovee konMikrijken verschuldigd is, a’s op#x standeling te doen vonnissen. Zullen er Italianen gevonden worden, die de vierschaar spannen over den man, die der oud heid waardig, slechts onbekwaam is in veinzen en huichelen. IJdele beloften en schoone woorden zijn uitgeputhet volk wil gehoord warden, en de koning kan niet zelfstandig hande len hij is de gehoorzame volgeling van den oppermagtigen nabuur; zoo möet hij wel al den tooi zijner geleende grootheid verliezen en ten vreemde1 ing worden aan het volk, dat zijne hoop op hem stelde. De vele tegenstrijdige berigten laten het altijd nog onzeker, hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen en of men ver raad gebezigd heeft om den volksman tc vangen. De offici ële berigten der italiaansche regering verdienen zeer weinig geloot, alles doet vermoeden, dat de gisting, al is het meer in het verborgen, voortwoelt, dat het ministerie Eatazzi bezwij ken zal, en dat men radeloos rendziet naar middelen om den opkomenden storm te bezweren. Napoleon is een ander man dan de vriendelijke Victor Ema nuel; hij zou den laatsten rebel met schroot ter neder schieten en hij aast op het oogenblik, dat hem gelegenheid zal geven om zijn benarden bondgenoot met zijne wapenen te steunen. Vooreerst gaat Erankrijk op Mexico af; en indien de Mexica nen geene krachtige maatregelen met hartelijken ijver volhou den dan is het gedaan met hunne onafhankelijkheid. De toerustingen van Erankrijk zijn geducht, de troepen worden ingescheept en afgezonden, voorzien van alles, wat het ge lukken der onderneming meest verzekert. Engeland heeft wel reden om de gangen van zijn nabuur en bondgenoot zorgvuldig na te gaan en op zijne hoede te zijn maar het koestert in zijn boezem een kwaal, die groote opoffering zal eischen. De stilstand der fuorieker is eene zorg wekkende gebeurtenis. Honderd duizende arbeiders loopen leeg, millioenen werkloon worden wekelijks minder uitbetaald, en het einde van dien toestand is niet te voorzien. Als de nijverheid zich in zoo kolossale verhoudingen uitbreidt, dan wordt de oor log ook in materielen zin ónmogelijk. En toch woedt de oor log in zijne ijselijkste verschrikking in het nog zoo kprt gele den gelukkige Amerika. De zuidelijke commissarissen snoeven ie Londen geweldig op hunne magt, doch het noorden al de goede zaak niet opgeven, en hoe groot de inspanning zij, het doel, de afschaffing der slavernij, zal bereikt worden, al is het

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1