ömnenUnb. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Ingezonden. Bitffiraond, wier emdelijke afloop gunstg was voor de höorde- hjkDe preside.,t Jefferson Davis hoeft thans bepaalden last ge- nren om alle bondaofficieren, die b« een regiment negers zijn «■plaatst, bij hunne gevangenneming op te hangen. ParijS, 6 rit pcetnber. Men zegt, dat er eeuige gisting in verschillende departementen -nordt btopeurd, en dat men zeer gewigtige ontdskmngen fwordt tKJd^me» aan het spoorwegstation te Lyon twee italianen, soldaten van het leger van Garibaldi heeft in hechtenis genomen, van wie de policie de overtu.gmg had, dat zij met misdadige voornemens ntor Parijs gingen. 7 Septemlier. De tijdingen uit Italië zijn op den dnur on'iiostig. Te Turijn wa* het gerucht in omloop, dat de heer Ratazzi zijn ontslag zou nemen om door den generaal Lamar- mora vervangen te worden, welke laatste te Napels den ge neraal Cialdiue tot opvolger zou hebben. Het ia nog niet uitgemaakt dat het parlement op 2o dezer zal bijeenkomen. Er is sprake dat de regering eerstdaags tot eene nieuwe leening zal moeien overgaan. 9 September. De dagbladen maken melding van nieuwe ongeregeldheden te Palermo. Het blijkt evenwel dat alle daar toe" in het werk gestelde pogingen spoedig waren verijdeld door de krachtige houding der nationale garde die zich, onder het aanheffen der kreet „leve Victor Emanuel! bij de troepen heeft aangesloten. Inmiddels blijkt uit alle brieven dat uaribaldi s wonden van een zeer bedenkelijken aard zijn. Berlijn, September. De kamer van afgevaardigden heett heden met '232 stemmen tegen 26 zich vereenigd met dc voor- dra°t der regering, waarbij in beginsel uitgemaakt wordt den handel te veriigten door eene vermindering der inkomende reg- teu. Hierdoor is gebleken dat de vrijzinnige handels-politiek, die thans door de regering gevolgd wordt, door de overgroote meerderheid wordt goedgekeurd. 7 September. Het rapport der kommissie voor het mi litaire budget is nu bekend geworden. Het is 250 kwarto pa gina's groot. Als slotsom blijkt daaruit, dat de kommissie aan den minister van oorlog een bedrag van 6,133,361 thl. minder dan hij gevraagd heeft, wil toestaan. M.en zegt dat de Tegering voor aanstaanden donderdag in eene uitvoerige memorie zal trachten te bewijzen, dat zij aan 331/, millioen voor oorlog, in tijd van vrede niet genoeg heeft, omdat zij groote dingen in haar schild voert. De kommissie voc het militair budget voor 1S63 heeft gisteren avond een begin met hare beraadsla gingen gemaakt. Ook op dit budget zal de kommissie een be zuiniging van ruim 6 millioen voorstellen. ïtagüsa, 7 September. De Montenegrijnen weigeren de door de Turken gestelde voorwaarden aan te nemen en hebben te Konstantinopel om mildere bepalingen verzocht. Zij maken van den wapenstilstand gebruik om vele kostbaarbeden naar Cattaro tfc vervoeren. s September. Daar de Montenegrijnen van den wapen stilstand misbruik maakten om de berghoogten te versterken, heeft Omer P'-cha heden, zonder langer beveien uit Konstan tinopel te wachten, de vijandelijkheden hervat. 9 September. De vorst van Montenegro heeft de voor stellen van Omer Pacha aangenomen. Turijn, 3 September. Het regeringsorgaan behelst heden bet rapport van Cialdini over het gevecht bij Aspromonte. Hij had a.in Palavicini last gegeven om Garibaldi na te zet ten indien hjj trachtte te ontkomen moest hij hem aanvallen; verde ligde Garibaldi zieh, dan moest hij de gansche bende vernietigen. Palavicini rapporteert, als gevolg der lastgeving van Cial- i'.ini, dat hij het korps vrijwilligers waarover Garibaldi bevel \oerde, inhaalde; dat hij hem daarop den chef van zijn staf zond, die hem sommeerde zich over te geven; dat Garibaldi antwoordde «dat hij zich nooit overgaf" en vervolgens den parlementair gevangen hield; dat hij, Pallavicini, daarop een tweede parlementair aan Garibaldi zond, die eveneens door hem gevangen werd gehouden; dat daarop van weerszijden een levendig vuur geopend is, waarna de troepen de positie der vrijwilligers overmeesterden, hen allen omsingelden en daar door elk verzet nutteloos maakten. De beide parlementairen werden alstoen bevrijd. Aan het verzoek van Garibaldi om aan boord van een engelsch vaartuig gebragt te worden werd n-een gevolg gegeven. Onderscheidene vrijwilligers werien on dervraagd; de een verklaarde geen kennis te dragen van de proclamatie des konings; de ander zeide in de meeniog te zijn dat Garibaldi in overeenstemming met den koning handelde; velen verklaarden in te zien dat zij door Garibaldi misleid waren. Op de vrijwilligers zijn drie vaandels buit gemaakt, waaraan bet kruis van Savoyc en de gewone inscriptien ont braken. Geld en papieren heeft men niet gevonden. Niecjtiri, Missori en Miceli, die Garibaldi .dips f ®,tm had den verlaten, vermoedelijk om te trachten de provincie in opstand te brengen, zijn later te Basnara in hechtenis ge nomen. Belgrado, I September. De conferentie te KonsfetuinOpel is gesloten. De beslissing daarin genomen, heeft niet, beant woord aan de verwachting van Serfie. Prins Michael hééft du9 besloten deze beslissing niet aan te hemen. De Turken te tXschiza hebben eergisteren de Sertriers aan gevallen. Een verder conflict is met moeite door de Servische autoriteiten tegengegaan. Gepasseerden nacht is de geheele servische wijk aldaar door de Turken in brand gezet. De brand duurt nog voort; het hotel der prefectuur is ook afgebrand. Gouda9 September. Maandag en dil. gsdaft 1 en 2 dezer heeft te Nieuwkeen plaats gehad de verlotiflg der tot eer weldadig doel ingezonden voorwerpen. Er waren 24-00 loten uitgegeven; hei gotal der prijzen was tusschen de vijf en zeshonderd; ook van hier waren eenige voorwerpen inge zonden, en het aantal geplaatste loten bedroeg 107. Op die hiergeplaatste loten zijn de naastgestelde voorwerpen gevallen, als op; N°. 403 N°. 270 Schellekleedje. 404 i, 87 Een Boek. 408 172 Twee Aschbakjes. i, 413 i, 167 Een Bierglas. 420 n 529 Een Boek. 421 458 Pantoffels. 423 n 302 Flacon kleedje. 424 239 Sokjes. ii 425 406 Komfoortje. ii 437 n 158 Twee Beeldjes. ii 448 a 34 Een Boek. 449 I, 170 Sigarenbeker. ,i 454 482 Muts. 460 248 Muts. 463 416 Plaat. 485 30 Een Boek. 500 550 Sokjes. ii 1009 162 Stel klosjes. 1010 122 Bijl. Heden middag circa 3 uur heeft de sergeartt O. van het 4e reg. 4e bat. infanterie getracht door middel van een ge weerschot zich van het leven te berooven. De daardoor ver oorzaakte verwonding is van zeer ernstigen aard, hebbende het schot eene belangrijke verwonding der regter long en ver moedelijke kwetsing van bloedvaten ten gevolge gehad. De rijksontvangers belast met de invordering van de be lasting op de brandstoffen hebben aanschrijving ontvangen om op te geven hoeveel drukmaterieel zij te kort denken te komen tot 1 maart e. k., waaruit men opmaakt, dat bij de regering het plan bestaat om voorstellen te doen tot opheffing van die belasting tegen dat tijdstip. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de ouderlingen en diakenen der hervormde gemeenten van Heicop en Boecop, alsmede die van üleiswijk uit hunne bedieningen ontzet, omdat zij zich voortdurend verzetten tegen de naleving van het sijnodaal .eglement voor de diakonien. Krachtens kon. besl. van 6 Sept. zal de tegenwoordige vergadering van de staten generaal worden gesloten op zatur- dag, den 13den dezer des namiddags ten een ure, en is de mi nister van binnenl. zaken gemagtigd, om, als dan in eene ver- eenigde zitting der beide kamers, die vergadering in naam des konings te sluiten. s' Gravenhage9 September. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is benoemd tot leeraarin de hoogduitsche taal en letLè'rkunde bij het gymasium, de heer M. II. Brack, leeraar in de hoogduitsche taal en letterkunde aan het gymnasium te Gouda. Streefkerk, 8 September. De afgeloopen maand Augustus was door het aangename weder voor den landbouw allergun stigst. In deze waard herstelde zich het gebrek aan gras door buitengewone groeizaamheid. De ziekte van de tongblaar is of geweken of sterk afnemende; in deze gemeente heeft zij vrij sterk geheerscht, maar in de gemeenten Alblasserdam, Oud- Alblas en enkele andere heeft zij zich bijna niet vertoond. Hier en'daar verloor men aan de gevolgen der ziekte (het klaauw- zeer) enkele beesten. Van longziekte hoort men op dit oogen- 1 blik weinig of niets. De mannelijke plant van het hennepgewas de g-arling (gelling genoemd) leverde eeue goede schoof, en eerstd-.ags zal men de vrouwelijke plant zaailing (zaling) beginnen '.e plukken, waar- va» men een tamelijke opbrengst van zaad verwacht. Over het algemeen is het hennepgewas zeer goed, vooral in den polder van Oud-Alblas. De ooftboomen staan rijk beladen en hier en daar is men reeds druk bezig met plukken. Hoewel er nog geen prijzen bekend zjjn, rekent men toch dat die van/2 tot ƒ2.50 per mud naar kwaliteit zullen variëren. Ook de aardappelen leveren een ruim beschot op en van de bekende ziekte vindt men er weinig aangetast. Zij worden voor ƒ2 per mud gepresenteerd. Het rundvee en vooral de jonge varkens gaan duur en willig van de hand, terwijl de prijzen van kaas eu boter rijzende zijn. De kaas wordt van ƒ21 tot 22 de 50 Ned. 16, de boter van 1,20 tot 1,25 per Ned. verkocht. In 1864 zyn er aan de britsche kust verongelukt 1171 schepen, De stad Parijs onteigent voor 1,200,000 franken het hotel Laffitie om eene straat door te trekken. In Augustus 11. zijn te Harlingen be halve de engelsche stoomschepen meer dau 90 schepen van buiten 's lands binnen gekomen. Te Napels is de verjaardag (7 Sept.) van den intogt, van Garibaldi niet gevierd. Dc daarvoor bestemde 2000 ducaten zijn onder de armen verdeeld, zeker om «Leve Victor" te roepen. TeJeddo in Japan is een vernieuwde poging gedaan om den engelschen gezant te vermoorden. De dader heeft zich van het leven beroofd. De pruisische commissie voor het budget stelt aan de kamer voor de weigering van het erediet voor de in Engeland gekochte schepen. Geene beschikking over 's lands gelden zonder toestemming der vertegenwoordiging. Keizer Alexander wil den grootvorst Koastantiju door eeu brief bewegen om het nog een poosje in Polen uit te honden. Op Nieuw-Zeeland blijft voortdurend onrust heer- «chen. Het schroefstoomschip Massalia van Southampton naar Alexandrie, dat eene waarde van vier en een half millioen gulden aan boord heeft, is in de golf van Biscave gelukkig ontkomen aan de vervolging van twee onbekende stoomschepen. Groot is de teedcre belangstelling in den ge- rondheidstoestand van Garibaldimen zou hem zoo gaarne eervol en prach tig begraven. Napoleon heeft een brief geschreven aan de reünie der gymnasiasten te Augsburg en 100 flesschen champagne gezonden met 5000 franken voor de armen. Men gaat de St. Pauls kerk te Londen met fresco schilderijen versieren. Te Marseille liggen 5000 ton levensmid delen opgestapeld voor de mexicaansche expeditie, als 700,000 pond beschuit, 1,180,000 pond meel, 1,240,000 kan champagne en 167,000 kan rum! Het bedrag van een eu ander is meer dan de schuidvorderiug, waarvoor de oorlog begonnen is. De gemeenteraad vsen Deventer vraagt een rijkstoelage van 6000 tot het oprigten eener middelbare school. De inkomsten van Leyden zijn voor de dienst van 1863 geraamd op f 3^3,451,44 en de uitgaven op ƒ31,94 minder. Men wil met mei de belasting op de brandstoffen afschaffen en de plaatselijke directe belasting verboogen met ƒ4250. De kleeding van de officieren der engelsche marine wordt eenvoudiger en smaakvoller. Aan de fransche grenzen zijn verscheidene «ngelschc bladen in beslag genomen ter zake der hevige uitdrukkingen tegen Napoleon III. Om den nood der engelsche fabriekarbeiders te lenigeu, bezigt men hen om de straten in de steden op te breken en op eene uitmuntende wijze weder te leggeu. Te Gyongyos heeft eene echt genoot den aanbidder zijner vrouw, dien hij bij haar ontmoette een oor afgesneden, dat bij als zegeteeken in den zak draagt. Te Lavingston en Easterton heeft, een ontzettend onweder gewoed. De hagel lag op som plaatsen zeven voet hoog, door de stortregens werden vele boerenwoningen onder water eezet; de graanvelden zijn verwoest; de schade is zeer aan zienlijk. De zuidelijke commissaris Slidell te Londen voorspelt, zonder veel geloof te vinden, dat Washington binnen eene maand in de magt der opstandelingen zal vallen. Hoe het ook door de regering wordt ontkend, houdt men het voor zeker, dat enkele achterhaalde vrijwilligers van Garibaldi gefusilleerd zijn. Te Malta is het gebleken, dat de melk van geiten, die euphorbia (wolfsmelk) vreten, vergiftig is. Een aanzien lijk en vermogend engelsch edelman is dezer dagen te Wimbledon over leden. On de werf te Deptford werkte hij als scheepstimmerman en leefde van zijn loon. Hij stierf ongehuwd op 27 jarigen leeftijd. De lucht reiziger Glaicher heeft de wolken gephotografieerd. De Oronspoorweg. die Bern en ],nu«anne verbindt, is in de eerste dageo dezer maand geo pend. Te Isonden is 11. vrijdag nacht brand ontstaan in een vodden- pakhuis in Dukestreet, die door gebrek aan water niet gebluscht kon worden voor dat nog verscheiden andere gebouwen vernield waren. Bij de aanstaande viering van het duizend jarig bestaan des russischen rijks zal men nog niet gereed zijn met het plan tot dc hervorming der staats instellingen Een meisje te Londen is ten gevolge van een adderbeet iu de bovenlip overlcdeu. Zij wilde het dier voeden, dat haar broeder in een doos bewaarde. Dc aartsbisschop van Canterbury is in 82 jarigen ouderdom overleden. De koning van Denemarken heeft de opening van den spoorweg tusschen Aarhuus en Randers bijgewoond. In de nabij heid van Stamford is een vee- eu koleatrein door het breken van eene as uit het spoor geraakt, waardoor eenig vee gedood en gekwetst en ettelij ke wagens verbrijzeld werden. Te Oene, gemeente Epe, is de dochter van den hoofdonderwijzer tot imlponderwijzeres aangesteld. By gebrek aan brood eet men korstjes van pasteijen. Napoleon is het gekijf van vrouw en neef ontloopen naar Biarritz. Hij wil in geen maand iets van den boel weten-, want het einde is mocijelyker dan het begin. Zitting van IHngsdag9 September. Afwezig de HH. Remij, Herman de Groot, Poolman, Virulij, Wester- baan en Reutinger. Na goedkeuring der "otulen worden ter tafel gebragt de navolgende stukken als: Besl. van Ged. Stateu houdende kennisgeving van 7$. M. besluit dd. 20 Aug. omtrent het aanhouden der voorstellen der gemeente tot het heffen van begrafeniskosten Adres van Stolwijk en Schenk tot verhooging hunner jaarwedde als sluiskneebts; in handen der comui. yoor de begroeting, ld. van den heer Drost te Moordrecht om in den Ussel te mogen baggeren; aangehouden. Id. van C. M. Puijk en anderen om te worden benoemd tot ambtenaax bij de pl. belastingenter visie. De heer Kemper brengt namens de commissie verslag uit over de be grootingen der gasthuizen, bestedelinghuis en israelitisch armbestuur, strekkende tot goedkeuring met geringe wijzigingen; na dankbetuiging van den voorzitter wordt besloten die stukken ter visie te leggen. De behandeling der gemeente-rekening wordt nogmaals verdaagd. De rekening van Librijemeesters wordt met alg stemmen aangenomen. Het adres van A- Lafeber tot het in koop krijgen van een stuk stads grond in de Lemdulstceg, r^et het advies van de commissie van fabri cage, houdende dit toe te s aan tegen den koopprijs van 200 met be paling dat jet binnen het jair moet bebouwd zijn, en dat de zich daarop bevindende boomen ten voordeele der gemeente gerooid worden; wordt na eenige gedachtenwisseling tusschen de HH. Kemper, Fortuijn Droogleevei Pnuce, met alg. stemmen op ééne na aangenomen. Op het adres van A. van Houten wordt met alg. stemmen afwijzend beschikt. Het verzoek van de wed. J. van Tol, lokt langdurige beraadslaging uit, waaraan deelnemen de HH. Fortuijn Droogleever, Buchner, dc Grave, Pnnce, van Gennep en de Voorzitter, waarna wordt voorgesteld de be slissing te verdagen tot dat de schepenjagerij zal geregeld zijn, waarmede alle leden behalve de voorzitter zich vereenigen. Alsnu wordt overgegaan tot het benoemen van leden in de navolgende eommissien als.- lo. die van fahricage in plaats van de HH. van Bovene en Prince, welke moesten aftreden; bij de stemming voor het eerste lid verkreeg de heer van Bovene 8 en de heer Braggaar 1 stem, bij die voor het tweede lid de beer Prince 8 en de heer Remij 1 stem, zoodat de aftredende leden herkozen zijn. 2o. Die voor de plaatselijke verordeningen, aftredende leden, de HH. de Grave, Fortuijn Droogleever en Reutinger; wordende ^e aftredende leden herkozen met 8 stemmen, terwijl op de HH. Remij, van Gennep en Buchner elk 1 stem wordt uitgebragt, terwijl nog tot lid dier commissie benoemd wordt de heer Kemper met 8 tegen 1 stem die op den heer ltemij viel. Alsnu wordt met alg. stemmen tot lid van het collegie van Curatoren van het Gymnasium herbenoemd de heer Haverkamp Begemannen insge lijks met alg. stemmen tot hulponderwijzer aan de burgerschool le heer P. E. Matthijs. Hierna wordt de vergadering gesloten. Eene kleine opmerking bij het aanstellen van een meester in de Gymnastiek. Wij lazen onlangs in eene der oude kronijken dat aan het hof van Lodewijk XIY de kapitein der kamer-hazewindhonden een tractement van 2466 livres en de nachtstoeldrager een in komen van 800 livres genoot, terwijl Racine in tractement gelijk stond met dezen laatste. Iu eene mededeeling omtrent de huishouding van Lodewijk XVI komen de volgende zonderlinge tractements-bepalingen voor: vier opzigters der Yacbten elk 150 livres; een kapitein der kamerhazewindhonden 1000 livres; een eerste schilder 600 livres een opzigter der kabinet vogels 1000 livres vier kamer- barbiers elk 700 livreseen leeraar in de wiskunde 200 livres. Men zal dit zeer bespottelijk vinden, men zal het ongelijke der tractements-bedeeling niet alleen laken, maar zich geen denkbeeld kunnen maken, dat vorsten, die ais voortplanters der beschaving, als voortplanters van kunsten en wetenschappen te boek stonden, een eersten schilder, een onderwijzer in de wis kunde en een groot letterkundige, zooverre beneden den honden oppasser, den barbier en den uachtstoeldrager stelden. Maar dat alles geschie 1de in eene minder verlichte eeuw dan de onze; dat waren n ig de overblijfselen van verouderde middeneeuw - sche veroordeden, die met de groote fransche omwenteling een einde namen. En als wij dan nu een blik slaan in onzen tijd en voor beelden kunnen aanhalen even bespottelijk en even vernederend voor elk beschaafd en wetenschappelijk man, dan worden wij overtuigd, dat de guillotine wel de hoofden maar geenszins de vooroordeelen van een vorig geslacht afkapte, dan wordt de geest met weemoed gestemd bij het vernemen dat het bestuur der stad Gouda een gymnastiek-meester aanstelt op eene jaar wedde van ƒ800, terwijl de meerder beschaafde en meerder nut stichtende hulponderwijzers slechts met een tractement van 400 worden bezoldigd, dan moeten de docenten aan een gym nasium en de hoofdonderw ijzers der stedelijke scholen zich "wel schamen in tractement bijna op dezelfde lijn te staan met een ex-clown of koorddanser, en een publiek dat zoo opentlijk lig- chamelijke outwikkeling boven geestelijke stelt, kan niet anders dan zich zeer belagchelijk aanstellen tegenover den vreemdeling en een zeer bedroevend figuur maken in de geschiedenis der beschaving. Men zal evenwel beweren dat de meester in de gymnastiek gelijk staat met elk ander onderwijzer, alleen omdat hij ook onderwijs geeft, eu dit kunnen wij volkomen toestemmen, want ook de pierrot en arlequin zijn kunstenaars, en aan het tooneel verbonden, even goed als de tooneel-dichter of opera-componist; maar men vergete niet dat er een zeer wijde klove ligt tus schen den kunstenaar en den kunstenmaker. Daaraan schijnt het bestuur dezer stad niet gedacht te hebben. Allen die belang stellen in wetenschap en beschaving.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2