ötmtcnlonÏL Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Delft, 11 September. De graanmarkt was heden beter voorzien, de stemming niet willig. Tarwe 10,80 a 11,60. Rogge 7,10 a 7,40. Wintergerst 5,20 a 5,50. Z. mergerst 5 a 5,60. Korte Haver 4,10 a 4,20. uige d°. 3/*0 a 3,60. Goede Zeeuwsche Tarwe brrgt 40 50 centen meer op. Paardenboonen 7,50 a/8. Groen -w- ten, klein van stuk 9. Witte d°. 8 a S.25. weg te ruimen. Dc verantwoordelijkheid voor de gevolgen eener verwerpiug laat zij daarmede aan de vertegenwoordigers des lands. Gedurende de jongst verloopen maand zijn 7 schepen met 1378 landverhuizers res:tstreeks van Hamburg naar trans-atlan- tische plaatsen vertrokken, en over Hull en Liverpool naar New- York 164. Het totaal getal der in de acht eerste maanden dezes jaars van hier vertrokken landverhuizers bedraagt 13,864, zijnde 3111 meer dan in dezelfde acht maanden des vorigen jaars, Sedert eenigen tijd worden herhaaldelijk advertentien in de dagbladen van zekeren Charlier aangetroffen, waarin wordt toegezegd, dat op de overzending van zekere som gelds, eene zeer gewigtige mededeeling zal worden ontvangen. Het blijkt thans, dat die mededeeling in niets anders bestaat dan in den raad om zijwormen aan te kweeken. Deze raad wordt gegeven in eene kleine brochure, waarvan natuurlijkerwijze het papier geen honderdste deel der waarde heeft van het geld, besteed om het te verkrijgen. Van regeringswege is het publiek tegen deze bedriegerij gewaarschuwd. Turijn, 11 September. De geruchten dat de regering eene nieuwe leening zal aangaan, zijn ongegrond. De geruch ten dat de koning aan de garibaldisten amnestie zal verleenen, winnen veld. Het jaarlijksche militaire feest van 8 dezer te Napels is afgeschaft. Th> gisting ter zake van Garibaldi is verminderd sedert men de zekerheid heeft dat eene amnestie zal worden verleend. NeW-York, 30 Augustus. Volgens de Ne".7-York Times zou het bondsgouveruement wel bereid zijn om eene bemid deling van FrankrijkEngeland en Rusland aan te nemen, mits daarbij de terugkeer der zuidelijke staten tot de Unie als grondslag werd aangenomen, terwijl daarentegen het aan bod eener bemiddeling gegrond op de onafhankelijkheid van het zuiden, zou worden beschouwd als openbare vijandschap. Gouda, 1? September. De begrooting voor de dienst van 1362 is aan de leden van het stedelijk bestuur rondgedeeld. Het geheel uer inkomsten bedraagt met inbegrip van een batig saldo van 10,998,IS1/» 173,409,'83 en dat der uitgaven 173,403,58b zoodat het batig saldo bedraagt f 6,24b l>e inkomsten zijn in de volgende vijf hoofdstukken verdeeld: I. Ontvangsten wegens vroegere -lieust II. Opbrengst van belastingen cn heffingen. III. Baten uit gemeente-eigendommen en bezittingen IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Y. Buitengewone ontvangsten. 10,998,7 81/. 96,7 54,07 V» 50,377,97 5,179,— 10,100,— Dc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. LX. X. XI. Totaal. uitgaven zijn verdeeld 'n de volgende Huishoudelijk bestuur. Kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst b -stemd. Kosten voor eigenaommen der ge meente met de lasten Kosten van invordering der pl. be lastingen of middelen. Kosten der op. veiligheid en brandweer. Kosten der pl. gezondheidspolitie. Kosten van het onderwijs en ter be vordering van kunsten en wetensch. Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidien en bijdragen aan daarmede in verband staande instellingen. {lenten en aflossingen. Andere uitgaven. Onvoorziene uitgaven 173,409,83 elf hoofdstukken: 24,512,— 19.676.- u 26,595,— 5,352,— 18,031,581/2 675,— 26,810,— 36,675,— 9,645,— 3,152,— 2,290,— Totaal. 173,403,58i/2. De staat der Nederlanden heeft berust in de uitspraak van het hof in Zuid-Holland, dd. 30 junij jl., betrekkelijk de schadevergoeding toegekend aan de gemeente Eevden voor het verlies en gemri der visscherij in het Haarlemmermeer; zoodat dit regtsgeding thans voor goed geëindigd is. Stolwijkersluis, 10 September. Op dc heden alhier be houden vergadering van de afdeeling Gouda en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werden nadat de rekening van ien penningmeester was goedgekeurd en eem>e verdere administratieve werkzaamheden waren afgeloopen, 4tot afgevaardigden ter algemeene vergadering te 's Hage benoemd de H.H. J. B. Snellen en A. Kluit en tot plaatsvervangers de HH. K. en J. de Vries. Omtrent het ter vorige vergadering aangehouden plan tot het houden van jaarlijksche tentoonstel lingen van fokdieren, zoo van rund- als wol vee, werd beslc" gevolg te geven aan het gedane voorstel, okn deze tentoonstel lingen voor den tijd van vijf jaren vast te stellen. Verder besloot men de afdeelings-vergaderingen telkenmale eenige Sa gen te voren in de Goudsche Courant te annonceren. Na het gemeenzaam bespreken van laudbouw-onderwerpen, als de beste wijze van hooi winnen, het broeijen daarvan, de kruising der schaapsrassen, enz., wordt de vergadering gesloten. G-Orinchem, 10 September. Gisteren namiddag vertoonde zich in het N.-N.-Oosten eeré verbazende windhoos aan den hemel. De omvang van de hoos was zoo ontzagverwekkend, dat weinigen zich konden herinneren zóó iecs gezien te hebben. Met regt vreesde men voor onheilen, wanneer zij den grond mogt bereiken. Telkens eVenwcl verhief zich de hoos, wanneer zij juist den grond scheen te zullen raken. Opmerkelijk was de bleeke kleur der wolkenmassawaaruit zij nederdaalde, en hoewel alles stil was, vertoonden de om zwevende wolken eene ongemeene werking van winden en electriciteit. Meermalen beschreef de hoos met haar onder einde eenen cirkel en verdeelde zich zelfs éénmaal in tweeën, alzoo eenen onmetelijken wimpel vertoonende. Van ongeluk ken hebben wij gelukki"- weder niets gehoord. De thermometer teeken le 77 graden Fahrenheit en een zeer kleine koelte bewoog ter aaauwernood de bladen der boomen, Apeldoorn, 12 Septcuber. Dezer dagen hebben alhier de eerste opmetingen plaats gehad voor de geprojecteerde spoor- weglijn van Hilversum langs Nykerk en Apeldoorn naar Zut- phen; waartoe door den heer van Oudshoorn te Amsterdam concessie is aangevraagd. Men verneemt dat het bestuur der stad Deventer, het bouwen van een brug over den IJssel voor zijne reker.ing wil nemen mits genoemde stad en niet Zutphen met die spoorweglijn en zoodoende met Neerland's hoofdstad op de kortst mogelijke wijze verbonden wordt. Gedurende het jaar 1861 zijn in Engeland en Wales 18591 personen om schulden in gijzeling gebragt. In Zuid-Australië is groot gebrek aan geschikte werklieden, maar volstrekt niet a>n winkelbediendenkler ken en schoolmeesters. De keizer wil ia Mc:..co een leger van 40,000 man. De zelfzuchtige industriëlen hebben den koning tot in Wiesba den met hunne vruchtelooze lamentatieu vervolgd. Prins Napoleon gaat uit baloorigheid voor twee maanden opreis; eerst naar Co. sic a, dan naar Egypte. Ttalie zal maar liever geestelijke goederen verkoopen en geene leeuing sluiten. Op het landbouw feest te Lorhaus is de eerste prijs in liet ploegen toegekend aan eene jonge dochter vai 28 jaren. Te Enschede is de katholieke noodkerk ingestort, weinige degen voor dat men die in gebruik zou stellen. Te Aken houdt men de 14de vergadering van alle katholieke vereenigingen in Duitschlandte Weimar het coi res van land- en volkshuishoudkundigen en te üusseldorl' het tweede rijnsehe schaak-congres. De Prince Jéróme, die fransche troepen naar Mexieo moest overbrengen, is op de reede van Gibraltar verbrand. De equipage is gered. Men meent in Engeland een surrogaat voor het katoen ge vonden te hebben dat in alle opzigien deze stof kan vervangen. Men veron.'ustte zich over de Great Eastern; het schip, dat op een rots ge- stooten heeft, is weinig beschadigd te New-York aangekomen. Koning Lodewijk van Beijcren, vader van den regelenden vorst Maximiliaan 11, is van Marseille scheep gegaan naar Rome. Men zegtdat de burge meester van Dordrecht eervol ontslag vraagt Een zeventienjarig ouder loos naaistertje te Weenen heeft 300,000 florijnen getrokken. De Ricci, correspondent van verschillende dagbladen, is uit Napels verbannen. Het behoud van het eiland Schokland en van de haven van Ens is bij het gouvernement in beginsel aangenomen Maandag nacht is te Liverpool brand ontstaan in liet groot aringestieM. In weerwil van alle Inspanning was het onmogelijk de slaapzaal dr kinderen te bereiken. 17 of 18 zijn door de vlammen omgekomt.. of door den rook gestikt. In het kanton Baselland is de doodstraf weder ingevoerd. Op het taal congres te Brugge leuteren ze over aa of ae eu vermaken zich met aar dige versjes, -i- Een veertienjarig struikroover Is te Delft gevat, hij be roofde Zondag namiddag op den delfgaeuwschen weg een meisje van een halsketting. Te Marasch in Cilicie zijn 200 christenen vermoord. De wonden van Garibaldi zijn zoo ernstig, dat de genezing minstens drie maanden zal aanhouden. Dorothea Trudel aan het Zurich er meer, in wier instituut de zieken uitsluitend door bidden genezen wer ien, is zon der geneeskundige hulp aan zenuwkoortsen ove-leden. De .Vansche aka- demie heeft voor het eerst den prijs van 3000 franken toegikend aan een proiestantsch theologisch werk van E. de Pressencé. De generaal Luders is te Parijs genezing komen zoeken van zijne wonde hem te War schau toegebragt. Uit les Misérables van Victor Hugo is reeds eer. dra ma gefatsoeneerd. Garibaldi is zeer gerust in zijn lot en betoont de grootste minachting voor regering. Te Ostende is het stationsgebouw van den spoorweg grootenueels verbrand. In den omtrek van Zwel is de tongblaar onder het rundvee met groote hevigheid uitgebroken. Men veibreidt zeer treurige geruchten over koningin Victoria, als zoude zij aan verstandsverbijstering lijden en dit te Ostende duidelijk gebleken zijn. Ook de duinzand-winteraardappelen zullen overvloedig, goed en goedkoop zijn. Aan het Kans vacante baa van aartsbisschop van Canterbury is een jaarlijksch inkomen verbonden van 180,000 guluen. In IVigan beeft liet werkvolk van 7 kolenmijnen ten getale van 2000 den arbeid ge staakt om dat men hun 10 pCt. op bet loon wilde korten. Te Gro ningen is in de kostersgang een huis door verscheidene huisgezinnen bewoondafgebrand. De bewoners zijn met achterlating van al hun goed ontkomen. De Times had 3000 abonnenten verloren, omdat hij Garibaldi veroordeelde, daardoor geleerd, oordeelt hij nu gunstiger over dien groolen held. De afgescheiden gereformeerd j gemeenten in Zuid-Afrika (Kaap de goede hoop) hebben overgezonden een wissel van 2253,16 voor de n->od- Ijjdenden door den watersnood van 1861. Het engelsche stoomschip Minna heeft eene lading ammunitie naar Charleston gebragt en is met 1046 balen katoen te Liverpool temg gekeerd. In een geprojecteerd dorp aan de kruisvaart in de gemeen'e Haarlemmermeer is eene jaarlijksche wolmarkt ingesteld. Gouda13 Sept. 1862. Mijheer de Redakteur! In het laatste nommer uwer courant komt een artikel voor, dat me noopt u de opneming der volgende regels te verzoe ken. Ik bedoel het ingezonden artikeleene kleine opmerking hij het aanstellen van een meester in de gymnastiek. Het spreekt van zelve dat ik de strekking dezer „opmer king" onbesproken laat. Trouwens, dat een volk geen aan spraak mag maken op den naam van beschaafd, v/anneer het hen, aan wien het de neilige taak van de opvoeding en gees telijke ontwikkeling zijner kin-leren toevertrouwt, niet toont te waarderen, behoeft geen betoog meer. Er zijn waarheden, die zoo zeer het gemeengoed van alle beschaafden geworden zijn, dat ?e niet meer besproken wordeu dan door onkundigen. Waartoe woerden verkwist aan den man, die de ligchamelijke en de geestelijke ontwikkeling zijner kinderen op gelijken prijs stelt? Laat hij van Maeaulay en van zoovele anderen het. leeren! Niet de strekking, maar het vaderschap van het in gezonden artikel doet me de pen opvatten. In verband met een verzoek, aan den raad dezer gemeente door het collegie van curatoren, dat ik voor dit opentlijk blijk van goedkeuring van mijn arbeid dankbaar ben ingediend hebben zeer velennaar ik verneem, gemeend mij voor dtn schrijver dezer „opmerking" te moeten houden. Zonder eenigzints het onkiesche in te zien, dat er in gelegen zou zijn, wanneer ik op zulk een weg, anouiem, mijne belan gen trachtte te bevorderen, noernt men mij opentlijk als den steller dezer regelen. Ik ben me niet bewust gedurende den korten tijd ran mijn verblijf alhier door eenige handeling het vermoeden te hebben gewettigd, dat ik vreezen zou mijne overtuigingook waar ze strijden mogt met de heerschende meeningen uit te sprekenof dat ik om hare zegepraal te verzekeren wegen zou inslaan, die ongeoorloofd zouden zijn. Het is daarom, Mijnheer de Redakteur! dat ik de volgende verklaring niet onnoodig reken. Het besproken artikel is niet van mijne hand en de schrijver is me zelfs niet bij name be- kenu. Bovendiendeze regelen, wier plaatsing ik van uwe welwillendheid vraag, zijn de eersten, die door mij u toege zonden en opgenomen woHen. Met gevoelens van achting heb ik de eer te zijn, Mijnheer de Redakteur! Uw Dienstic. Dienaar, THEOD. JORISSEN. Het in n°. 47 voorkomende stukje betreffende de gymnastiek, hoe aardig gesteld en hoezeer uitgaande van eene onbetwist bare waarheid, feilt in de toepassing en zou tot eene min juiste cn onbillijke heoosdeeiing leiden van de handelwijze der regering. De gymnastiek ie een mode-artikel, vroeger dacht men aan dergelijke oefeningen niet; het is ons, even als zooveel meer, uit den vreemde overgekomen, en eenmaal in de wet op het lager onderwijs opgenomen, wil men niet achterlijk zijn. in de bevorde- ig eener zaak, waarvan men zich groote illusion maakt. Men Kan dat greote nut b. twijfelen en zeer matige verwach tingen koesteren, maar men kan het billijkerwijze geen stede lijk bestuur ten kwade duiden, dat het toegefft aan den alge- meenen wensch; te meer daar eene inrigtiDg voer gymnastiek niet zonder veler goedkeuring hier reeds sedert eenige jaren bestond, die alleen cioor het overlijden van den onderwijzer ophield in werking te zijn. Wie zal het nu der regering mis duiden, dat zij voor de vervulling dezer vacante bedekking, in overeenstemming met de verkregene onder vinding en na gezet onderzoek, de zaak regelt naar de eischen van het ooger.- blik. Die eischen zijn hooger dan vroeger, het zijn gcene kunsten m.?er, die men verlangt, maar de toepassing van eene kunsl, die van dsn onderwijzer bepaalde opleiding en ernstik oeiemng vordert Vroeger mogt men 2ich tevreden stellen met een oud-on- derofficiei, die zekere vlugheid en vaardigheid bezat; dit is nu eene ongerijmdheid geworden. Men verlangt teregt een on derwijzer, die zijne kunst naar beginselen geleerd heeft en zich ten doel stelt, roede te werken tot de opvoeding der jeugd; een man, oie doordrongen vau het gewigt zijner taak. zich geheel daaraan toewijdt. Voegt men nu hierbij dat dit onderwijs door denzeifden persoon aan de leerlingen van al de openbare scholen gegeven moet worden en hem voorzeker overvloedige bezigheid zal verschaffen, dan wenschte schrijver uezes wel te wetenwie eene bezoldiging van 800,voor zoodanige betrekking te hoog zou achtenterwijl het ook wel niet gelukken zoude een geschikt persoon tot een minder be drag te bekomen. Nu rijst dan de vraag- worden de hulponderwijzers niet te karig bezoldigd met 400,Zij allen zijn gelijk gesteld, dat zeker irrationeel is; mrar overigens zijn het in den regei jonge lieden, die zich voorbereiden tot hun vak, en uit dit oogpunt beschouwd is nun salaris niet ongunstig geregeld. Met de hoofdonderwqpe» is het geval anders; hunne bezoldi ging was op 900 bepaald, dat stellig te laag is, en schoor voetend hebben twee hunner reeds eene verhooging van/100 bekomen. Eischt de billijkheid nu de gelijkstelling der drie openbare onderwijzers, diezelfde billijkheid eischt dat hun trak tement minstens opgevoerd worde tot 1200,opdat het geëvenredigd zij aan hunnen stand in de maatschappij. Over bezoldigingen in het algemeen is veel te zeggen; ware kunst en echte wetenschap kunnen niet met geld betaal! wor den, en bet zo i waarlijk ook niet goed zijn dat T ien het be proefde. Die veel geld verdienen wil, drijve kocphandel die eene hocge bezoldiging zoekt, worde kamerjager, vioolspeler enz. Als de ri Vdom tot den kunstenaar of den geleer le komt, wijkt in de nutste gevallen de opofferende ijver eu de ijzeren volharding, die hem alleen in staat stellen tot het volbrengen zijner roeping. Dit geldt zelfs van den onderwijzer; wie hun ner, hoe zeldzaam het moge zijn, door bijzondere omstandig heden tot het bezit komt van genoegzame middelen van be staan hij wijke uit den kring der min bevoorregtenw-mt hem zal de kracht orribreken tot de onvermijdelijke iuspannlng. De geschiedschrijver Humedoor zijn groot historisch werk rijk geworden, voleindigde zijn voortreffelijk werk niet, en er kende ik ben te rijk en te lui. 11 Sept. I. GrOUda, 11 September. Witte Tarwe p. 80 N. 12,80. Roode d°. 12,50. Amerik. Rogge p. 75' N f 8. Dantz. O. 7,50. Nieuwe d°. 7. Gerst p. 62 N. V 5,25 a 6. Yoeder d°. 4,90 a 5. Yoedererwten p. mul ƒ7,50. Boekweit p. 2100 190. De veemarkt met goeden aanvoer, prijzen vlug; vette scha pen en lammeren mede vlug, magere varkens en biggen iets trager. Aangevoerd 70 partijen kaas, prijzen/17 a 22. Goe- boter 1,08 a 1,18. Weiviter 0,7S a 0,98. Aan stadswaag gewogen van 5 tot 11 Sept. 41 4. s, 66/16 te zamen 15980 N Grasboter 4S a 54 h -d^; 1,20 a 1,35 p. N. Ter markt 6^0 mud aardappelen, hoogste prijs -',40, laagje 2. Dordrecntli September. Tarwe, jarige flaauwei en 20 c. lager, nieuwe d°. slap en girg tot 40 c. traai van de hand. Jarige z. 11,20 a 12,407 Nieuwe d°. 10,80 a 11, mindere 9,70 a 10,50. Rogge, weinig aangevoerd 7 a 7,50. Gerst, winter 4,50 a 5,60. Zomer d°. 4,40 a 5,30. Haver, nieuwe inl. voeder en dikke meer aangevoerd en tot 30 c. lager moeijeliik op te ruimen. Voe der^/* 2,70 a 3,30. Dikke d°. 3,20 a 3,70. Boekweit p 2*100 N. 183. Paardenboonen 6,30a/7,.20. Blaauwe erwten 8,50 a 9. Deventer, 12 September. Tarwe 8,50 a 11. Rogge 7 a 7,50. Boekweit 50 a ƒ6,75. Gerst 5,25 a/6. Haver j 3,50 a 4,25. Boter p. 20 N. l8te soert 19 a 21. Infer. 18. 2e soort 14 a 15. Zwolle, 12 September. MMdelprijzen Tarwe n. 9..'5 Ruw. n. 10,75 Rogge f 7,25. Boekwed 6,62. Aardappel 1,55, Boter pr. n. 0,97. 20 n. 21,25. Apeldoorn, 12 September. Nieuwe Rogge 7 a/7,25. Nieuwe Boekweit 6 1/ 6 50. Boter pr. N. 4É 0,92Ya- Londen, 9 September. Boter, Fries- e 102/—, Kamper

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2