ömtenhnïr. Ötnnenknfc. Gemengde Berlgten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 18 September. Ter graanmarkt was heden w el aan gevoerd, doch kon niet dan slepende tot iets verminderde prij zen van de hand gedaan worden. Tarwe 10,50 a/11,20. Rogge 7,20 a 7,60. Wintergerst 5.20 a 6. Zomergerst ƒ5,20 a 5,50. Korte Haver 4,20 a 4,40. Lange d°. 3,20 it 3,80.. Paardenbooneit 8. Groene erwten f 11 a 13 Witte d°. 8 a 8,50. Burgerlijke Stand. verduidelijken of om van de reize eene herinnering mede te brengen, in staat is om iets dragelijks voort te brengen. Men zal op gevorderden leeftijd nog dansen, biljardten, schaken, paardrijden, muzijkmaken en alle lief liebberijeu beoefenen, die men in jeugdigen leeftijd geleerd heeft, alleen teekenen zal uien iiet meer, om de dood eenvoudige rede dat men bet nimmer geleerd heeft, maar wel jaren Lang een zekere lijfrente aan een"teekeumeester heeft uitbetaald, die daarvoor dan al de verknoeide brokken moe^t kalefateren en fijne puntjes slij pen en die wanneer hij het beproefde naar gronden of regels te werken, meestal de eigenliefde der kinderen en bij gevolg ook die der ouders kwetste en zoodoende spoedig van de lijst der huisonderwijzers werd geschrapt. Kanker is zeker moeije- ijk te genezen, maar eens ingeslopen gebreken in het onder wijs lijn nog veel moeijelijker te genezen, en er zal nog me nig bitteren pti zoovel dcor dokter als patient te slikken zijn eer alles hersteld is. En om nu weer terug te komen op het onderwijs op de teekenscholen, moeten, om dat onderwijs vruchtbaar te maken en de teekenkunsi ak een voornaam element van volksonder wijs op te roeren, ailen mede werken van welken rang ook, betzij dat men het teekenen zijnen kinderen voor een bepaald sak of voor pleizier laat leeren, hetzij dat men het slechts het ornement eener goede opvoeding wil behandeld zien, uf waarvan dan ook, moet men willen dat het degelijk en grondig geleerd w orde, want al wat men niet grondig leert, is tijddooding en dus eene verkorting van ons leven, en daar nu het privaat-onderwijs zoo zeer in het burgerlijk leven is ingeweven, dient het op denzelfden voet en naar dezelfde leerwijze ingerigt te zijn als op de teekenscholen. Vereenigde krachten alleen brengen magt aan en daar waar die kracht- rereeniging bij de burgers ontbreekt, bestaat tegenkanting en de schaal helt dan gewoonlijk over aan de zijde waar het lompste gewigt geplaatst is. liet bevorderen dus van inrig- tingen voor onderwijs bestaat in de algemeene deelneming en belangstelling, en eene inrigting die daarop mag bogen, zal zeker bloeijen en goede vruchten afwerpen. Wat maakt b. v. in Frankrijk en Belgie de kern uit der teekenscholen? Het zijn de werklieden, die innig overtuigd dat het teekenen de ziel van alle ambachten is, ijverig mede werken om door die nuttige kunst hun ambacht te verbeteren en te veredelen, en daarvoor dan ook altijd de vruchten in- oogsten op de wereldtentoonstellingen, waar hunne werkstuk ken als de schoonste en smaakvolste bekroond worden. En hoe studeert men da^r op die scholen Hoor ten eerstr zich elke opofferidg van tijd en inspanning te getroosten en boven alles vol te houden zoolang tot men volleerd is en niet zooals hier te lande halfvolleerd of pas begonnen de school te verlaten. Hoor ten tweede allen eigenwaan bij het intreden af te leggen en het volste vertrouwen te schenken aan Lon die met het onderwijs belast zijn en niet naar eigeu zin en verkeerde zienswijze, maar volgens een als goed erkende en vastgestelde leerwijze werken. En als de leerlingen nu zoo de zaak doorzetten, dan kunnen de ouders ook nimmer wan hopen aan de goede gevolgen, mits dat zij van hunne zijde medewerken en om den kinderen dien moed en die volharding te schenken, welke noodig zijn om grondig te leeren en om hen door belangstelling te toonen in de geringste hunner studiën, die zij zeiven vervaardigd hebben, aan te moedigen alles wat onder hun bereik ligt te teekenen, en door noch vernederend op hnn werk neer te zien, noch door het te hoog op te vijze len dien gulden middelweg bewandelen, die noodig is om den leerling vertrouwen in het onderwijs te doen krijgen. Wij weten wel dat over het algemeen het nederlandsche publiek weinig sympathiseert met rijks- of stedelijke instellingen, maar veel meer op heeft met particuliere ondernemingen, even als het den raad van erkende geneesheeren verwerpt, om met innig zelfvertrouwen, hollowaypillenrevalenta, malz-elixter en der gelijke voor alles afdoende huismiddeltjes met gretigheid te verslinden; maar wij vertrouwen toch dat het voor inrigtingen van onderwijs steeds die deelneming gevoele, welke zij verdie nen en dat het zich noch door ee misplaatst eergevoel noch door verkeerde opvatting late terughouden, hunne kinderen aan bestuurders toe te vertrouwen, bij wie degelijk onderwijs op den voorgrond staat, en waar de middelen om daartoe te veraten ruimschoots voorhanden zijn in daartoe expresselijk ingerigte lokalen, in de nieuwste en beste werken over bur gerlijke en water-bouwkunde, in afbeeldingen van werktuigen, sioten enz. en in eene uitgelezene verzameiing gipsmodellen voor het menschbeeld en ornement teekenen, en aizoo twijfelen wij niet of elk die eenig belang stelt in grondige studie, zal gebruik maken van de gelegenheid, die hem is aangeboden om zijne kinderen tot degelijke teekenaars te doen opleiden. Een voorstander van goed teekenonderwij* Londen, 18 Sept. Het Garibaldi-comité beeft het tolgefcdê telegram ontvangen uit Spezzia, 17 d«2erde geneesheer Par tridge heeft Garibaldi gezien en regt, dat de wond beterende is en de toestand Van den gekwetste ortr bet algemeen gttnstig. Parijg, 18 September, He keizer doet rjjn best om Vic tor Emanuel te doen besluiten tot de zamenstelling van een kabinet, dat den moed zou hebben om de publieke opinie in Italië voor te bereiden tot het opgeven van Rome. Men be twijfelt het echter of hij een ministerie zou kunnen vinden, dat zulk een strijd tegen den algemeenen wensch zou durven aanvangen. Berlijn, 17 September. In de zitting tpji de commissie voor het budget heeft de minister van oorlog verzoenende en tegemoetkomende verklaringen afgelegd. Hij zeide o. a. dat de feitelijke invoering van den tweejarigen diensttijd mogelijk is, maar niet bij de wet. Voorts wensch»e hij van gedachten te wisselen over de voorwaardeh tot eeie overeenstemming bij eene eventuele verdaging der kamer, als wanneer een nieuw budget zou kunnen worden ontworpen. Morgen zou hij meer bepaalde ophelderingen kunnen geven. He commissie besloet daarop t* wachten en alzoo morgen geene zitting. 18 September. In de zitting van heden heeft de minis ter eenige ophelderingen gegeven, doch de commissie vond dat die alleen betroffen militaire bedenkingen tegen de feitelijke invoering van den tweejarigen diensttijd en geen woord over eene wettelijke regeling van de zaak. He commissie verklaarde ten slotte eenparigdat de gegevene inlichtingen niet van dien aard waren, dat de kamer daarom hare beraadslagingen langer behoorde te schorsen. GrOUda, 18 September. Men verneemt, dat de kapitein J. Engeriughadministrateur van kleeding en wapening bij het 4de -vgiment infanterie, alhier in garnizoen, op zijn ver zoek voor een jaar gesteld is op non-activiteit. Bij de stemming te Gorinchem ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, zijn uitgebragt op den heer Boetselaar 566 en op den heer Yiruly Verbrugge 544 stemmen, zoodat tnsschen deze beide heeren qene herstem ming moet plaats hebben. 'sGravenhage, 18 September. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden het adres van antwoord op de troon rede, hetwelk daarvan een bloote weerklank is, met algemeene stemmen aangenomen, bijna zonder noemenswaardige discussie. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer van Reenen het voorzitterschap aanvaard. In eene door hem gehouden rede verklaarde hij te vertrouwen op de voort durende welwillendheid der leden en uitte hij den wenseh dat hunne gezamentlijke werkzaamheden mogten strekken ter bevor dering van de belangen des vaderlands. Een aantal stukken is ingekomen, waaronder eenige aanhangig gebleven wetten en mededeelingen. Ook is ingekomen de koloniale besrrooting over 1861, met opmerking dat en die van 1860 en die van 1861 niet meer voor de leden alléén behoeven gedrukt te worden, en dus publiek zullen gemaakt worden. De afdeelingen zijn zamengesteld als volgt: voorzitters de hh. van Bosse van der Linden, Dullert, van Goltstein en van Heemstra. I)e commissie voor het adres in antwoord op de troonrede bestaat uit de hh, Heemskerk Bzvan der Linden, Dullert, Kerstens en van Heemstra. Zaturdag ten 2 ure zal de aanbieding der staatsbegrooting voor 1863 plaats hebben. 19 September. Het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede is heden in de zitting van de tweede kamer ter ta fel gebragt. Gorinchem, 19 September. Zijne Excellentie de commis saris des konings in dezt provincie bezocht in den voormiddag van heden de gemeenten Hoog- en Laag- Blokland, Hoornaar en Noordeloos Heden namiddag inspecteerde Z. E. de gemeente Groot-Am- mers, Langerak en Nieuwpoort. Benevens de openbare gebou wen, bezocht Z. E. ook de openbare en andere scholen in die gemeenten en deed daar menigvuldig van zijne hooge tevre denheid blijken. Afgestapt ten huize van den heer J. A. van der Stok, bur gemeester der drie laatstgenoemde gemeenten, te Nieuwpoort, zal Z. E. morgen reeds vroegtijdig zijne inspectiereize voortzet ten, en wel over de gemeenten Streefkerk, Nieuw-Lekkerland, Alblasserdam en oud-Alblas. Ammerstol, 19 September. De brand welke in de vorige week in het naburige Bergambacht woedde cn de bouwmans woning van Mak vernielde, heeft eene geregtelijk onderzoek ten gevolge gehad. Met welken uitslag is nog onbekend; volgens geruchten meende men aan kwaadwilligheid te mogen denken. De zalmvisscherij, (met zegens) die in den regel in het begin der maand september geëindigd wordt, is op dit oogenblik nog in werking. De hooge prijzen en de redelijke vangst zijn oorzaak, dat men daarmede voortgaat, minder om het winstgevende der zaak, dan wel dat men zonder schade de visschers nog eenigen tijd werkzaam houdt, tgeen een weldaad is daar de aardappeloogst die gezegend uitviel, ten einde spoedt en andere werk zaamheden zeer schaarsch zijn. V an maandag tot heden werden nog ter afslag gebragt, een veertigtal zalmen, waaronder eenige nieuwe winterzalmen. Prijs uer zalm nieuwe 1,80 1 175 per pond oude en kleine/ 1,25 a 1,40. Men begint zich werkelijk in Australië toe te leggen op de katoencui- tuur. De keizer van Oostenrijk heeft beloofd, dat hij dikwijls de comedie zal bezoeken. De generaals la Marmora en Cialdini ijveren zeer tegen eene amnestie. Een honderdjarige boe»" te Zevenhuizen doet nog gere- geia zijn werk en leest met gemak zonder bril. Een geweldige waterhoos heeft te Barcelona groote schade aangerigtde straten waren in rivieren herschapen. De generaal geworden kolonel, die Garibaldi gevangen nam, is door den keizer benoemd tot kommandeur van het legioen van eer. Het huwelijk van den prins van Wallis inet ue prinses van Denemarken is te Brussel beklonken. Men heeft van Melbourne in Australië van 10 October tot 14 Jur.ij verzonden naar Londen 15,623,323 pond wol of eene waarde van 1,143,486. p. st. Prins Napoleon zou gezegd hebben: op dit oogenblik geef ik geen veertig sous voor den troon van mijn neef of van mijn schoonvader. De drukpers in Pruisen is thans aan gedu rige vervolgingen blootgesteld. Ook uit Demerarij doet men pogingen om vrije negers uit Noord-Amerika te bekomen. De hanoverschc hof maarschalk lledemaun, een der ijverigste reactionairen is ontslagen en heeft zich aan het hem opgelegde huisarrest onttrokken, terwijl er 90,000 th. aan de door hem bestuurde kas ontbreken. Eenige engelsche huizen hebben de italiaansche regering met een voorschot van 50 inillioen uit de verlegenheid gered. Ook de Zwitsers willen ouder medewerking van ons gouvernement betrekkingen aanknoopen met Japan. In Pruisen loopen nog altijd geruchten nopens eene ontbinding der kamer Het engelsche dagblad de Observer zegt: Garibaldi's wonden zijn zoo opzettelijk en stel selmatig veronachtzaamd, dat onwillekeurig de gedachte opkomt, dat het italiaansche gouvernement bevel uit de Tuilerien heeft ontvangen om Italie's held in stilte van kant te maken. Het is gebleken dat de grieksche minister van justitie schriftelijke bevelen geeft tot het openen van alle verdach.e brieven. Twee amerikaanscbe schepen, die de blokkade van de mexicaansclie kust hebben willen verbreken, zijn door de fransche kruisers gcBomca. In de twee uachfen van" 13 en 14 September hebben te Londen niet minder dan zeven belangrijke branden plaats gehad. Ratazzi beeft uit Frankrijk aanzegging bekomen, dat hij het bezit van Rome, als hoofd- atad niet beloven mag aan de Italianen. Te Kirkdale nabij Liverpool zijn twee moordenaars ter dood gebragt ten aanschouw e van 50 a 60 duized nieuwsgierigen. De prnisische minister van Roon voerde den afgevaar digden te gemoet: „Er hecrschen in deze vergaderingen rigtingen, waar tegen de regering niet anders kan optreden dan met het zwaard in de vuist." Te Delstrahuizen in Friesland is eene vrouw bevallen van een welgeschapen kind, terwijl haar voorlaatste kind 21 en een half jaar oud was. Te Napels heeft men 400 manschappen moeten wegzenden oin een legioen der nationale garde te zuiveren. Men beweert, dat Oostenrijk besloten heeft, het legei aanzienlijk te verminderen, om 70 a 75 inillioen florijnen te bezuinigen. De pomologische vereeniging te Boskoop zal eene tentoonstelling van fruit houden op 25 en 26 September. De eng. Examiner zegt: Het zou gewis velen zeer gelegen komen, indien de eigen zinnige hoofdman (Garibaldi) de beleefdheid had in de gevangenis te ster ven. - Met 1 Januarij 1863 wordt in de Rijnprovinciën bet bespannen van karren en wagens met honden geheel afgeschaft. De ex-hertog van Modena zal nog in deze maand zijn leger te Bassano gaan inspecteren. Men meldt het overlijden van den oudsten zw itserschen scherpschutter, die het feest te Frankfort bijwoonde, terwijl hij, 84 jaren oud, op het punt stond weder in het huwelijk te treden. Te Lissabor heeft men 800,000 lires bijeengebragt om de komst der koningin feestelijk te vieren. Het huwelijksreisje van den prins van Wallis zal een uitstapje naar Iudie zijn. Zitting van Vrijdag19 S ptember. Afwezig de HH. Virulij, Westerbaan, Reutinger, Herman de Groot en Poolman- Na goedkeuring der notulen, wordt voor kennisgeving aangenomen de ontvangst van het provinciaal dagblad, houdende benoeming van school opzieners, en dispositie van ged. staten ter goedkeuring van de rekening der dd. Schutterij over 1861. Is ingekomen eene missive van HH. curatoren van het gymnasium dd. 18 dezer ten geleide der bescheiden van onderscheidene sollicitanten voor de betrekking va& conrector, en aanbeveling van twee derzelven, zijnde de HH. C. M. Mfeti te Winschoten en B. W. Hofman te Utrechtter visie, zullende dé benoemirg in de volgende vergadering geschieden. Missive vti Let burgerlijk armbestuur, met aanbieding eener suppletoir® begrooting over 1862; in handen der daartoe benoemde commissie. 2 adressen, houdende verzoek tot benoeming als commies bij de plaats, belastingenter visie, zullende ook die benoeming in de volgende verga dering geschieden. Adressen van Steenbergen en anderen om aangesteld te worden tot on derwijzer in de gymnastiek; op voorstel van den voorzitter zullen deze stokken aan de pl. schoolcommissie worden verzonden om daaruit eene aanbeveling van drie der sollicitanten te doen. Alsnn wordt de gemeente-rekening over 1862, zijnde in ontvangst f 175,084.90 en in uitgaaf ƒ162,045.55 met aïg. stemmen goedgekeurd ,°P kf verzoek Van den heer M. R. Rrnck, docent aan het gymnasium ad 10 dezer om uithoofde van benoeming naar 's Hage, eervof "ontslagen te woiden uit zijne betrekking voor 1 Oct. aanstaande, wordt met alge meene stemmen beslist, om dit verzoek ia te willigen, met dien verstande, dat het ontslag zal ingaan drie maanden na dato, of zooveel eerder als m de vacature zal zijn voorzien; over de daarbij gevoegde missive van curatoren, verzoekende magtiging tot oproeping van sollicitanten, ontstaat eene discussie over de vroegere bepalingen omtrent het oproepen van do centen in de nieuwe talen, waaraan de HH. Buchaer, IJzeudoorn, de Grave. Remij, Kemper en Prince deelnemen, en wordt die magtigiug met alge meene stemmen verleend. Alsnn de heer Remij het woord erlangende wijst hij op het lanse tijds verloop, sedert het roudzenden van het regtsgeleerd advies omtrent h-- O. M. huis en Weeshuis, en ook als president der gezoudheid$-<-i>iuitti«8'>-, op bet niet afdoen der voorstellen dier commissie, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat deze stukken, uithoofde van het geringe aantal te genwoordige leden, niet aan de orde zijn gesteld ar t toezegging zulk-» te doen, zoodra de vergadering meer voltallig zal zi^n. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gouda, 18 September. Tarwe, Zeetiwsclie /ll, d°. Pool- sche per 2400 N. 390. Rogge 8. Gerst 5 a/6,50 Haver/3,50. Yoererwten 8. Duivenboonen ƒ7,50. Bloera Tarwe 20,50. De veemarkt met gewonen aanvoer; handel tamelijk Tlug; vette schapen en lammeren vlug, magere traag, magere var kens en biggen vlug. Kaas, aangevoerd 50 partijen, prijs 17 a 21,50. Goe- boter 1,12 af 1,20. Weiboter 0,92 a 1,02. Aan stadswaag gewogen vau 12 tot IS Sept. 47/4, 701/8 et: 75/16, te zamen 16650 N. 1B. Grasboter 50 a 56 het vierde; 1,25 a 1,40 p. N. <8. Ter markt 800 mud aardappelenhoogste prijs 2,40, laagste 1,80. Dordrecht, 18 September. De tarwe vooral weder wei nig kooplust en moest 20 centen lager afgegeven w-orden. Tarwe jar. 11 a 12. N. d° 10,50 a 10,80, mindere 9,40 a 10,20. Rogge 7 a 7,50. Gerst 10 a 20 centen -Jsooger, vlug te verkoopenWinter 4,60 a ƒ4,80; Zomer d°. 4,50 a5,40. Havtr traag en 10 c. minder. Voeder 2,70 a 3,20. Dikke 3,20 5 3,70. Boekweit p. 2100 Nf 180. Paardenboonen 6,30 a 7. Bruine Boonen 11,50 a 13. Blaauwe Erwten S,30 a 8,80. Witte d#. voor mesting 7,80 a 7,90. Deventer, 19 September. Tarwe 9 a It. Rogge 7 a 7,70. Boekweit 5,50 h 6,60. Gerst 5 1/ 5,58 Haver 3 a 3,80. Boter p. 20 N. 1' s. 19 a/20,75, Infer, 18, 2' s. 14 i 15,50. Zwolle, 19 September. Middelprijzen. Tarwe n. 9,37. Ruwar. n. ƒ10. Rogge/7,20. Boekweit 6,50. Aardap pelen 1,57. Boter p. N. 1,05, 20 N. <8 21,37. Londen, 16 September. Boter, Friesche 102/ a 104 Kamper en Zwolle 92/ a 98/Kaas, Edam 46/ a 52 Gouda 39/ a 43/—. 17 September. Granen. Er was weinig Eng maar vee vreemde Tarwe ter markt. De vraag was geriug en de pr, zen onveranderd. Sedert 15 dezer aangebragt 730 qr. ini 25710 qr. vr. Tarwe, 320 qr. inl. en 9310 qr. vr. Gerst en 4540 qr. vr. Haver. 18 September. Aan de veemarkt werden aangeboden 1180 runderen, 454 kalveren, 6470 schapen en 140 varkens Voor beste runderen werd 4/8, voor dito kalveren 5/4, voor d°. schapen 5/4 en voor d°. varkens 4/8 per steen betaald. 19 September. Boter, Friesche 102/ a 104/ GOUDA. Geboren 17 September. Johannes, ouders A. van der Klein en J Bas IS. Alida Carolina Gijzina, ouders C. J. Lefel -o W J. van de Pa voordt. Matthijs, ouders W. Peeters en M. van 'tHof. Abraham ouders G. J. vao der Togt en J. H. van der Kmt. Overleden; 16 September. Jacobs Petronella Henrietta Ruijter, 16 in 18. Adriana Altrijn, 12 m Gehuwd: 10 September. Cornelia Lmjnenburg en Alida Meter. WOERDEN. BEViU.ES: 12 Sept. W Koopman, geb. Stokvis, d. M. C. Bruol, geb. Harnisch. d. 16. E. Vijfbuizen, geb. de Hora. d. Overleden 14 Sepi. JoJwbm Dood S3 j. ongeb Gehvwd 16 Sept Charles Etlenne Russet met Elisabeth Meijer

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2