A Overzigt. Buitcnlonir. örnnenlunb. Staats begrooting voor 1863. scholen en het huisonderrigt in eenig vak van middelbaar on derwijs vrijgelaten aan ieder die daartoe lust en bekwaamheid meent te bezitten. Waar de staat onderwijs doet geven, be hoort hij door het eischen van toelatings-acten van de onder wijzers, de* Iwrger eeuen waarborg te verschaffen, dat zijne kinderen alleen aan bekwame mannen worden toevertrouwd, «aar gaat de bnrger het enderwijs elders voor hen zoeken, dan is de ataat van atie verantwoordelijkheid ontheven, en elk zal dan ran zelf bij voorkeur den besten leermeester aan nemen. Waarlijk ook in dit opzigt ziet een ieder op de hoe danigheid van de waar. Of zou de minister vreezen dat het beschaafde gedeelte van Neerlaiids volk (de kinderen der oubesrhaafden komen zelden verder dan bet lager onderwijs, en kwamen ze maar allen zoo ver) den goeden onderwijzer niet van den ongeschikten weet te onderscheiden? Geen vleijend oordeel, voorwaar! Hadden wij gehoopt dat de ontwerper der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs meer het beginsel van vrijheid gehuldigd zoude hebben, wij vonden ons zeer teleurgesteld, te zien dat ook het voorloopig verslag der afdeelingen dit be ginsel nergens aanbeveelt. Heeft dan de vrijheid vin onder wijs geen waarde in hei land „waar vrijheid eeuwen stond." J. B. S. GOUDA 23 September. In geheel Engeland openbaart zich eene hartstogtelijke be langstelling in het lot van Garibaldi, die gepaard gaat van eene onbewimpelde afkeuring der fransehe staatkunde. Zelfs in Ierland en Schotland worden openbare zamenkomsten ge houden, in den 23 september zal te Londen in Hyde-Park eene groote demonstratie plaats hebben. Op de fransehe re gering moet deze geziiidhei l van het engelsche volk wel een onaangenaiuen indruk maken, daar zij maar al te goed weet, dat geen eugelsch ministerie den uitgedrukten wil des volks durft trotseren. Intusschen vertoeft de keizer te Biarritz en laat niets van zich hooren. Ter gelegener tijd zal hij zijne beslissing nemen, vooreerst mogen de dagbladen met Je ver- eisehte omzigrigheid allerlei innen en combinatiën uitden ken. ie eindelijk blijken zullen herschenschimme i te zijn. Toch is de toestand in Italië onhoudbiar, de mishandeling en gevangenuemiug van Garibaldi heeft dien niet verbeterd; het ministerie moge zich in alle bogten wringen, het is on- mogel.jk het volk te bevredigen. Garibaldi wil teregistaan en de dubbelh. rtigheid van het bestuur aan het licht brengen. De onderhandelingen, die tot beslissing leiden moeten, zijn met een sluijer bedekt, maar de hoop op eene bevredigende uitkomst van die diplomatische knoeijerijeu is gering. De zaken in Pruisen hebben evenmin een beteren keer ge nomen. De regering blijft halstatrrig volhouden, en de hoop op eoncessien, voor een oogenblik aangew akkerd, verdw een wel haast in rook. De kamer is bijna geheel eenstemmig in de overtuiging, dat de militaire instellingen wijziging en inkrim ping moeten ondergaan en het half officieel orgaan verklaart, dat de regering onw rikbaar zal handhaven haar op vasten bo dem rustend standpunt. Het ontbreekt aan geen geruchten, en werkelijk schijnt er reeds eene ministerieele crisis te bestaan. Eene ontbinding der kamer biedt hoegenaamd geen gunsiig vooruitzigt aan, tenzij die vergezeld ging van willekeurige maatregelen, wier gevolgen volstrekt onberekenbaar zijn. In Amerika is de strijd eene audere dan in Pruisen, daar heerscht de oorlog in al zijne verschrikking. Het blijkt meer en meer dat de noordelijken niet alleen geheel teleur gesteld zijn in hunne poging om Richmond, den zetel van het zuide lijk bestuur te vermeesteren, maar dat zij door herhaaide nederla gen terug ge.rongen zijn tot het punt, waar zij zich bij het begin van den oorlog bevonden, en dat de zuidelijken weder aanval len en Washington bedreigen. Men weet deze gebeurtenissen niet te verklarendan door de erkentenis dat de zuidelijke ge neraals veel bekwamer zijn dan die der bondsarmee en dat noch aantal noch moed maar de betere aanvoering der troepen beslist. Het vooruitzigt op schikking is meer dan ooit verw ij derd, de verbittering is ten top gerezen, en de vernielzucht en barbaarschheid waarmede de oorlog wordt gevoerd is eene schande voor d« aaonschbeid. Uit Oostenrijk is niet veel andera te melden, dan ebt het budget duit met een te kort van 94 millïoen florijnen. Wjj leren in een landdat geheel andere uitkomsten aan biedt. Wel dreigde het budget van dit jaar met een te kort van 6,300,000, maar die donkere wolk is door gunstige om standigheden voorbij gedreven, en het budget voor 1863 dezer dagen der tweede kamer aangeboden getuigt van den gunstigen staat onzer geldmiddelen. Behalve de tien millioen voor de spoorwegen, moet er bijna 121/2 millioen tt koste gelegd wor den aan de emancipatie der slaven in West-Indie en, niette genstaande nog andere buitengewone uitgaven, blijft er een saldo, waarmede de aanvankelijke verbetering der waterwegen kan bestreden worden. De minister van financien heeft den toestand der geldmiddelen niet slechts uitmuntend helder uiteen gezet, maar ook zijne voorgenomene hervorming van het belas tingstelsel zoo toegelicht, dat hij voorzeker verwachten mag. dat zijne ontwerpen met de hoogste belangstelling ontvangen worden. De wenschelijkheid der herziening van het belastingstelsel behoeft geen betoog. Het is reeds in zijne grondslagen aan getast en behoeft eene doorgaande wijziging er. verbetering. De minister wenscht in de eerste plaats, volgens den uitge drukten wensch der kamer, over te gaan tot herziening .an de belasting op de gebouwde eigendommen, ter evenredigmaking der grondbelasting tusschen de onderscheidene provinciën. Voor het personeel is een nieuw ontwerp gereed, waarbij de twee laatste grondslagen (paarden en rijtuigen) zijn afgeschaft. De opoffering dezer zestien ton geschiedt ten behoeve der ge meenten. Het patentregt zal zoodanig gewijzigd worden, dat het niet meer alleen de nijverheid treft, maar allen van allerlei inkom sten daartoe bedragen. De accijnsen op de brandstoffen, op de zeep en de azijn zullen geheel afgeschaft worden, doch die op het bier eenige ver- hooging ondergaan. Om in het gemis dezer inkomsten te voorzien zal de accijns op het buitenl. gedisteleerd verhoogd worden, een regt van ƒ7 op de 100 N.t koffij en een verdubbeld regt op de thee geheven worden. Eindelijk zullen de registratieregten gewijzigd en de zegelreg- ten op dagbladen en andere gedrukte stukken afgeschaft worden. De reeks dezer wijzigingen wenscht de minister te openen met de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Londen, 20 September. In eene vergadering der knmer van koophandel te Manchester heeft de heer Laiug, voormalig minister van financiën in Iudie, eene uitvoerige rede gehouden en daarin zijn gevoelen ontwikkeld, dat de verwachtingen ten aanzien der katoencultuur in Indie, zeer overdreven zijn en er geen vooruitzigt bestaat, dat het indische katoen ooit tegen het amerikaansche zal kunnen concurreren. Parijs, 20 Sept. De Moniteur deelt berigten mede uit Mexi co. Daarin wordt gezegd dat de gezondheidstoestand der troepen, met uitzondering van eenige gevallen van dyssenterie,uitmuntend was. Orizaba was goed van levensmiddelen voorzien. De vijand toonde door alles, dat hij niet gezind was weder een aanval op de Franschen te doen, die thans ook moeijelijker geworden is, doordien een klein fort aan de Borrego gebouwd is. De gene raal Forej, de nieuwe opperbevelhebber, bevond zich 30 Aue\ op Martinique. Op dit eiland waren drie oorlogschepen met troepen, die naar Vera-Cruz zouden worden gezonden, maar alleen bij kleine gedeelten, omdat men hen die stad slechts wilde doen doortrekken. Uit dit laatste moet men opmaken, dat de gezondheidstoestand te Yera-C'ruz nog zeer veel te wen- schen oveilaat. 21 September. Men verzekert dat de keizer zijne toe stemming gegeven heeft tot de reis van prins Napoleon naar Turijn onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de prins zich over de politieke vraagstukkeu van den dag niet zal mogen uitlaten en aan zijne zucht om redevoeringe. uit te spreken, bij geene enkele gelegengeid bot zal mogen vieren. Men is hier zeer verbitterd over de houding van Engeland in de italiaansche kwestie en vooral over de meetings die er gehouden en geduld worden in het belang der ontruiming van Rome door de fransehe troepen. Marseille, 23 September. Blijkens de berigten uit Rome van 20 dezer, heeft de municipaliteit aldaar bekend gemaakt, dat er binnen kort weder een regement fransehe troepen zal aankomen. Reeds worden de noodige localiteiten voor die manschappen in gereedheid gebragt. De fransehe gezant heeft zijne reis naar Frankrijk uitgesteld. Uit Napels wordt nog van 20 dezer gemeld, dat er nog voortdurend een aantal Camoristen gearresteerd worden. Van de meesten hunner is gebleken, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan smokkelhandel. Naar men verneemt, zijn de ont vangsten der in- en uitgaande regten te Napels in vergelij king van vorige jaren verdubbeld. Er vertoonen zich weder rondzwervende benden, vooral in de Capitanate. Berlijn, 21 September. De feodale dagbladen en cor- respondentien verhaien, dat de regering het amendement Sta venhagen, met uitzondering van de onmiddelijke invoering van den tweejarigen diensttijd, aangenomen, doch dat de kamer de aangeboden hand verworpen heeft. Natuurlijk weet ieder dit beter. De zaak heeft overigens ook hare grappige zijde. Zoo verklaarde de minister van oorlog eergisteren zelf, dat hij door den indruk zijner eerste verklaring verrast was; daardoor er kennende dat het ministerie niet veel verwachting had van zijne zuogen.t imde concessie. 22 September. In de zitting van de kamer der afge vaardigden waren de heeren vou der Heydt, van Bernstorff en van Roon afwezig. Omtrent den waren stand der bestaande crisis is men nog in het onzekere. Aanstaanden Donderdag zullen de discussien over de militaire aangelegenheden aan vangen. Aanstaanden donderdag zal ook het rapport der commissie van onderzoek betreffende het militaire budget voor 1863 in beraadslaging komen. De regering eischt 36,644,960 thlr. voor gewone uitgaven, doeh de commissie stelt voor dit bedrag te verminderen met 5,928,302 thir., daar dit bedrag ten laste valt van de grooter kriegsbereitsehaft, zoodat de commissie voorstelt voor 1863 niet meer dan 30,716,658 thlr. top te staan. Men zegt dat de meerderheid na afloop van de discussien over de budgetten, den wensch zal te kennen geven, dat de regering door een ontwerp van wet de organisatie der armee uit deu onwettigen toestand, waarin deze zich thans bevindt, in een met de zienswijze der kamer overeenkomenden wettelij- ken toestand zal brengen. De kamer zou zich dau tevens bereid verklaren, om voor den tijd, die tusschen de aanbieding dier wet en hare afdoening moet verloopen, door een suppletoir kre diet in de behoeften te voorzien. 23 September. In de kamer werd heden als zeker ver haald dat de ministerieele crisis haar beslag heeft gekregen. De heer von Bisinark Schonhausen za. als minister-president optreden, gelijktijdig belast met de portefeuille van buitenl. zaken. De heer von Bodelschwingh zal von der Heydt ver vangen. De overige ministers zouuen hunne portefeuille be houden. Dc heer von Bernstorff zal r.ls gezant te Parijs optreden. RagUSa, 22 September. Kurschid, gouverneur van de Herzegowine, is heden alhier aangekomen. Heden avond zal Vukalovich, met de voornaamste hoofden der insurgenten, in het gemeentehuis bij hem komen. Te Cettinje hebben giste ren ter gelegenheid van den vrede eenige feestelijkheden plaats gehad, waarbij onderscheidene daartoe uitgenoodigde turksche notabiliteiten tegenwoordig waren. Petersburg, 23 September. Gisteren heeft de keizer een deputatie ontvangen van de boeren uit Nowogorod e»i hun bij die gelegenheid gezegd, dat zij geen nieuwe eoncessien te ver wachten hadden, en zich ten spoedigste met de grondbezitters dienden te verstaan. Gouda, 24 September. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd 220 partijen. De eerste soort 20,a 24, de tweede soort 17,a 20,Alles werd vlug verkocht. 'S Gravenhage, 22 September. In de bijeenkomst van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over het adres van antwoord reeds afgeloopen, en is hetzelve met 59 tegen 2 stemmen (die van de heeren Groen en van Lynden) aangenomen. Bij de overweging der afzonderlijke afdeelingen, heeft de minister van koloniën, op eene aanmerking van den heer Wint- gens, te kennen gegeven, dat bet ontwerp betreffende de cul tuurcontracten eerlang weder bij de kamer zal worden inge diend. De spreker heeft daarop verklaard, dat hij alsdan de gelegenheid zal waarnemen om tot eene wisseling van denk beelden over te gaan over hetgeen in het algemeen belang gevorderd wordt. De heer Groen heeft, bij amendement, voorgesteld om niet te gewagen van den vooruitgang van het volksonderwijs, en om de onpartijdige uitvoering van de wet op dit onderwijs in twijfel te trekken. Dit amendement is met 50 tegen 11 stemmen afgewezen. De minister van financiën heeft op nieuw verklaard, eene wet voor schulddelging te zullen indienen. Het Staatsblad n°. 174 bevat een koninklijk besluit van 4 sept. 1862, houdende voorschriften ter uitvoering van de wet van 21 dec. 1861 (Staatsbl. n°. 129), regelende de za- menstelling en de bevoegdheid van den raad van state. Dat besluit bepaalt o. a., dat buiten de afdeeling voor de geschil len van bestuur, de raad wordt verdeeld in vijf afdeelingen Ieder dezer afdeelingen bestaat uit drie le ien. l)e vice-presi dent neemt aan de werkzaamheden van deze afdeelingen geen deel. De leden van den raad kuunen tegelijkertijd lid zijn van meer dan ééne afdeeling. De staatsraden in buitengewone dienst kunnen tegelijkertijd aan werkzaamheden van meer dan ééne afdeeling deel nemen. De eerste afdeeling staat ïu be trekking tot het departement van binnenlandsche zaken; de tweede tot de departementen van financiën en van buitenland- sche zaken; de derde tot het departement van justitie; de vierde tot het depariemeut -an koiouien; Ie vijfde tot «ie de partementen van marine en van oorlog. Aan de afdeeling voor de geschillen van bes uur wordt een referendaris, aan elk der overige een referendaris of commies van staat toegevoegd. lste Hoofdstuk. Huis des kuuings 900,000. Gelijk cijfer als voor het loopende jaar. 2de Hoofdstuk. Haoge collegieu van staat en kabinet des koniugs 578,532, zijnde ƒ30,757 meer dan voor 1^62. 3de Hoofdstuk. A. Departement van buitenl. zaken 526,211 of 30,035 meer dan voor lö62B. Adininistra ie voor de zaken der roomsch katholieke eeredienst 661,388.80 oïf 3.246 minder dan voor 1862. -1^de Hoofdstuk. A. Departement van justitie 2,919,261.10 zijnde 39,266.60 minder -Jan voor 1862; B. Administratie voor de zaken der hervormde eeredienst, enz.1,769,496.581/» of 10,747.85 minder dan voor 1862. 5de Hoofdstuk. Depart, van binuenl. zaken 17,006,590.71 of 382,976.02 minder dan voor 1862. 6de Hoofdstuk. Departement van marine 8,328,721.10, of 754,863.50 minde* dan voor 1S62. 7de Hoofdstuk. A. Nationale «uld 30,699,195.23, zijnde S^SOAOO.öD/g minder dm vo i ."62; B. Departement van financiën 6,564,857 of 79,331 minder dan voor 1S62. 8ste Hoofdstuk. Departement van ooriogƒ 12,783,000 zijnde 53,000 minder dan voor 1862. 9de Hoofdstuk. Departement van koloniën 15,380,S75.2Ö1/2 of 13,726,089.581/2 meer dan \oor 1862. 10de Hoofdstuk. Onvoorziene uitgaven 50,000, - inde hetzelfde cijfer als voor 1862. Ii&ycLdll, 22 September. De minister **an jastiti <eeft, na een streng onderzoek door een hoofdambtenaar v. t de partement en door den procureur-generaal bj het v. ge- regtshof in Zuid-Holland, in de zaak betreffend- de. roeger gemelden volksoploop, en later door het hooren van den heer Hendriks op de ingediende klagte, diens schorsing als lste commissaris van politie opgeheven, ten gevolge waarvan de heer Hendriks heden, maandag, zijne function heeft hervat. Woorden, IS September. Heden had alhier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer T. W. van Oudheusden, en waarbij de heeren H. van der Lee 52, P. C. Knijff 45, A. Hofman 43 stemmen op zich ver- eenigden, terwijl de heeren A. van der Kas 4, J. Knijff 2 en P. G. Knijff 2 stemmen bekwamen, zoodat eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren H. van der Lei en P. C. Knijff. Alblasserdam, 20 September. Heden werd deze gemeente vereerd met het bezoek van den commissaris des konings. Na in de naburige gemeente Nieuw-Lekkerland de verschil lende openbare gebouwen en fabrieken bezocht te hebben, kwam zijne excellentie ten twaalf ure in deze gemeente, wier ingeze tenen door het uitsteken van vlaggen hunne ingenomenheid met dit bezoek te kennen gaven. Na het verleenen van andientie op het raadhuis aan verschil-

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2