Bmtcnianïr. Bmnentcmfc. Londeil 21» September. Gisteren werd in hydepark eene vergidering gehouden ter gnnste van Garibaldi, welke door 20,000 personen werd bijgewoond. Een 500tal Ieren stoorde de ver«mderin" door bet aanheffen van den kreetLeve de. paus~Er ontstond een gerecht tnsscken de gari&aldisten en dc Ieren. Sommigen werden gewond. Eene hevige regenbui maakte een einde aar. de wanordelijkheden. De vergadering is tot aanstaanden zondag uitgesteld. In de steden der graafschappen gaat men voort met het horden van vergaderingen ter gunste van Garibaldi. In de jonaste vergadering in den schouwburg te Preston gehouden ouder voorzitting van personen die liberale godsdienstige ge voelens k >e<teren, zijn resolution aangenomen ter gunste van Garibaldi en van de ontruiming van Rome door de Franschen. Eeniere jaren geleden ontrlugtte een slaaf, Delia Martin genaamd, zijn meester, zekeren eerw. John Dorson, te Colum bus in Georgia woonachtig en vestigde zich als prediker te Boston. De man had eene zuster en twee kinderen in slavernij achtergelaten, 't geen hem zeer smartte. Zijne vrienden te Bos ton bragten met medewerking van eenige engelsche gentlemen een som van -r»00 bijeen, en stelde zoodoende den zwarten prediker in staat zijne bloedverwanten vrij te koopen. Karak teristiek zi:n in die geschiedenis de volgende bijzonderheden: De vrijgekochte zuster Carolina, eene mulattin en hare kb le ren Ada, eene quadrone en Karei, mede een quadron, zijn de natuurlijke bloedverwanten van den voormaligen eigenaar, die zich voor de vrijheid van die wezens goed liet betalen. Een overleden zoon des eerw. Dorsou toch was de onwettige echtgenoot van Carolina; Ada en Karei ziju de kleinkinderen van den vromen patriarch, een ouden rijken en in den omtrek zeer "eachten man. Deze eerwaarde schreef den 5deu Junij aan den we^geloopen slaaf bij de overzending van de kwitantie voor het losgeld, het volgende: Gij hebt nog eene andere schuld te betalen, namelijk aan uwen meester, wien gij zijt ont- loopen. Ik verneem uit de dagbladen, dat gij een prediker zijt en hoop dus dat gij vóór alles aan de woorden des apostels zult denken: „wees niemands schuldenaar." De stad, waaruit uw brief gedagteekend is (Boston), was altijd bekend als een sluiphoek van maatschappelijke monsters en goddelooze aboliti onisten en daar ik weet dat Carolina eene christin is, heb ik slechts met tegenzin tot eene scheiding van haar besloten, ^it vrees dat ik er rekenschap voor zal moeten afleggen dat ik haar in zulk een poel van zonden hat vallen. Moge de hemel hare ziel redden. Parijs, 2S September. De terugkeer der keizerlijke fa milie te St. Cloud blijft op de eerste dagen van de volgende maand bepaald. De keizer zal dus evenmin zijn verblijf te Biarritz verlengen, als den heer Fould te Tarbes gaan bezoe ken, daar die minister den 298tcn dezer zijne betrekking weder zal aanvaarden. Alhier is de bekendmaking van den brief des keizers aan den beer Thouvenel en de beide depêches van den heer de Lavalette het voornaamste onderwerp van de gesprekken en van de redeneringen der dagbladen. Men is vrij algemeen vau gevoelen, cat hiermede een stap voorwaarts gedaan is en de vrienden van Italië verheugen zich, dat de heer Thouvenel lid van het kabinet blijft. Pe tijding, dat prins Napoleon te Turyn een onderhoud l.vefi "chad met den neer Unta/.zi en daarna met verscheidene lere ministers v. n koning Victor Emanuel, geeft aanleiding tot zeer uiteenloopecde gevolgtrekk'ngen. Sommigen houden vol, dat de prins door den k i,er met geene zending is belast anderen beweren daarentegen, dat hij in last heeft om sommige oorbereidende maatregelen te treffen. Berlijn, 29 September. Kei. er Alexander heeft zich den I6den met zijn gezin en zijne hofhouding naar Xovogorod begeven en den 20sten het lOOOjarig jubilé der grondvesting van het russische rijk ouder de groote deelneming van de bevolking gevierd. Het voornaamste deel dier plegtigheden was de onthulling eener gedenkzuil met een standbeeld van Rurik, een noordschen vorst, die in het jaar 802 door de vereenigiug van drie kleine staten een rijk vormde, hetwelk Novogorod tot zetel had, en sedert door verovering als an- derzins allengs is uitgebreid tot den omvang, welke het rus sische rijk thans heeft. Bij eene ukase door keizer Alexander te Novogorod uitgevaardigd, per telegraaf te Warschau ontvangen, wordt aan het bestuur der schatkist van het koningrijk Polen bevo len, onverwijld alle vervolgingen te staken wegens de confis catie der goederen, die toebehoorden aan na 1831 wegens staatkundige misdrijven door de militaire regtbai.keu tot con ti scat ie^^w^er bezittingen veroordeelden, terwijl in het alge- mee^alUT'zooöjtoge vervolgingen met den 20 sep' ember op houden, en alle bezittingen welke de schatkist zich toegeëigend heeft, aan de eigenaars moeten teruggegeven worden. De gezamentlijke leden van de 12de Evangelische kerk vergadering, die dezer dagen te Brandenburg gehouden werd, hebben r adres aan den koning onderteekend, waarin zij zich iu 't bijzonder beklagen over de pogingen, die van eene zekere zijde worden aangewend om aan de instelling van het huwe lijk een zuiver burgeflijk karakter te geven. De vrijzinnige Vossische Zeitung keurt dezen stap der ge noemde kerkvergadering nadrukkelijk af, en zegt ten besluite r/Uit het oogpunt des idealen Christendoms bezien, is het be wuste adres een byzantynsch gewrocht. Het levert een bewijs, hoe stompzinnig en buitensporig voor een deel diegenen ge worden zijn, die er eene eer in behoorden te stellen om zich niet slechts bedienaren vc.n het Evangelie te noemen, maar zulks ook met der daad te zijn. In de heden door het huis der afgevaardigden gehouden zitting heeft de minister v. Bismark Schönhausen de volgende schriftelijke verklaring voorgedragen. Nadat het huis alle posten der begrooting voor 1862 voor zoover deze betreffen de reorganisatie der armee, heeft verworpen, moet de regering onderstellen, dat een gelijk besluit zal genomen worden door het huis met betrekking tot de uitgaven voor datzelfde doel op de begrooting voor 1863 gebragt. Dewijl echter de rege ring van hare zijde onwrikbaar blijft vasthouden aan de be ginselen door bare organen in het huis ontwikkeld, bij gele genheid van de beraadslagingen over de begrooting voor 1862, zou het nemen eener onmiddellijke beslissing ten opzigte van het kwestieuse punt welligt tot een resultaat leiden, waardoor eene latere eenstemmigheid met betrekking tot het aanhangige vraagstuk niet alleen niet zoude worden vergemakkelijkt, ma.tr integendeel de bestaande bezwaren nog aanmerkelijk vermeer derd. Te oordeelen naar den loop der beraadslagingen mag het als zeker worden beschouwd, dat tusschen dc regering en het huis geene eenstemmigheid te dezen opzigte zal tot stand kernen zonder dat een wetsontwerp deswege zij ingediend. Op voorstel van den ministerraad heeft de koning mij gemagtigd om de begrooting voor 1863 in te trekken. Hierbij is echter in geenen deele uit het oog verloren de bepaling om het bud get tijdig genoeg in te dienen. De regering heeft het van haren pligt geacht om de gerezen bezwaren, welke de eenheid van inzigt bij regering en vertegenwoordigers des lands in den weg staan, niet nog hooger te doen klimmen. In de eerstvolgende zitting zal eene begrooting voor 1863 w orden ingediend, vergezeld gaande van een wetsontwerp betreffende de reorganisatie der armee, steunende op de hoofdbeginselen door de regering des wege aangenomen en vroeger reeds ontwikkeld. Tegelijk zal dan worden ingediend liet budget voor 1864. De minister Grabow leest de daarop betrekkelijke magtiging des konings aan het huis voor. De lieer Frese doet het voorstel, om de verklaring, door den minister voorgedragen, te verwijzen naar de commissie voer het budget. Dit voorstel wordt aangeno men en tevens bepaald, dat zoo spoedig doenlijk rapport des wege aan het huis zal worden gedaan. Ten 11 ure is de commissie bijeengekomen. De zitting der budget-commissie .zerd bijgewoond door twee ministers, de heeren Bismarck ochönhausen en von Roon. Op de vraag of de eerstvolgende zitting nog in den loop van dit jaar zal aanvangen, antwoordde de heer" von Bismarck dat de regering te dien opzigte nog niet tot een vast besluit was gekomen; zij beschouwt den ijd tusschen deze en de volgende zitting als den duur vaneen wapenstilstand: zij is van gevoelen dat liet uitstel een middel tot wegruiming van liet gerezen con flict zal kunnen zijn. Welligt zal de begrooting nog in den loop van dit jaar worden ingediend, eene stellige toezegging kan echter niet geschieden. Door een der leden werd dc vraag gedaan of het niet doenlijk zon geacht mogen worden dat eene gewijzigde begrooting van oorlog op 10 Nov. werd ingediend, verklaarde de minister van oorlog, de heer von Roon, dat de tijd verloopende sedert het midden van October, wanneer de tegenwoordige zitting waarschijnlijk zal eindigen, tot aan het be"in van November te kort was om eene begrooting en wetsvoordragt deswege in te dienen. De heer von Bismarck Schönhausen herhaalde op het einde der zitting nogmaals, dat de regering met de intrekking van de begrooting over 1863, "eene andere bedoelingen koesterde dan het herstel der gestoorde overeenstemming tusschen haar en de volksvertegenwoordigers. Op morgen avond is de eerstvolgende zitting der commissie bepaald. Frankfort, 29 September. De landdag van het groot hertogdom Hessen zal den 10 october geopend worden. De verkiezingen van leden voor de kamer van afgevaardigden zijn in anti-miuisterielen zin uitgevallen. Dit Kassei wordt het overlijden gemeld van den heer v. Hassenpflug; hij stierf den 24 dezer te Marburg, alwaar hij sedert geruim en tijd gevestigd was. Het gebruik zijner geestvermogens had hij voor langen tijd verloren en zijn lig- cfcaam was in zijn laatsten levenstijd derwijze verzwakt, dat hij maanden lang bedlegerig is geweest. Weimar, 30 September. Gisteren is de bijeenkomst van afgevaardigden gesloten, nadat nog omtrent de kwestie van het tolverbond hei volgende voorstel met eenparige stemmen is aangenomen: De vestiging van een bondsstaat ook in han del-politischen zin is eene eerste behoefte voor Duitschland; tot dat die zal zijn ingesteld, moet men eene ontbinding van het voor Duitschland onontbeerlijke tolverbond vermijden. Bij zijne hernieuwing echter is eene verbetering van zijne organi satie noodzakelijk. New-York, 20 September. Het verlies der noordelijken in den veldslag van 17 dezer, w ordt begroot op 6 a 10 000 man. Dertien hunner generaals zijn gekwetst en één is ge dood. De zuidelijken zijn nu over de Potomac teruggetrok ken. Een hunner afdeelingen is opgerukt naar Winchester bij Goldsborough, met het doel om een aanval te wagen op Newburn in Noord-Carolina. Heden avond heeft de generaal Burnside Harpers-Ferry be zet en is met zijne troepen de Potomac gepasseerd. De zui delijken hebben bij den overtogt dier rivier al hunne gekwets ten, op 300 na, ongehinderd overgebragt. Hun verlies wordt begroot op 18 a 20,000 man. 22 September. Ook bij Shepherdstown en Wiliiamspoint zijn eenige corpsen der noordelijken de Potomac gepasseerd De zuidelijken hebben bij de ontruiming van Harpers-Ferry alle aanwezige ammunitie, die zij moesten achterlaten, vernield. Gouda, 1 October. Gisteren morgen is alhier uit de kromme gouwe opgehaald het lijk van Jacob Kooij, bagger man, wonende alhier, die zich maandag avond in zijn aldaar liggend vaartuig wilde begeven en over boord is gevallen. De berigten uit Indie waren ditmaal weder zonder eenig belang. Alom heersehte rust, en de zaken in Bandjer- massing worden voortdurend beter, hoewel door sommigen vrees gekoesterd wordt, dat het slechts eene schijnbare rust is. De regering schijnt het voornemen te hebben dit jaar meer producten in Oost-Indie te verkoopen dan gewoonlijk, daar over zal wel weder geschreeuw opgaan bij de oud-gasten, en waarom? Ook eigenbelang is hier weder de drijfveer. De regering wil de koloniën van het moederland losmaken, zal voorgegeven worden, maar de ware reden van dit geschreenw zal verzwegen worden, daarliet verooi zaakt wordt door mindere verdiensten van enkelen ten voordeeie der schatkist, dus van het algemeen. Vroeger werden alle indische producten naar het moeder land gevoerd om naderhand voor een groot deel weder van hier uitgevoerd te worden. Maar in de laatste jaren hebben de Engelschen uitgestrekte en bevolkte kolouien in Australië gekregen, die ook kc'nj en suiker noodig hebben. Zoude het nu geene dwaasheid zijn om eerst de producten herwaarts en vervolgeus weder naa* de Kaap de Goede Hoop en naar Aus tralië te brengen, er is het niet veel beter, dat de kooplieden op Java de producten daar opkoopen en naar de nabijgele- gene koloniën voeren. Daardoor zijn zij toch in staat eene hoogere markt te geven, waardoor het gewigtige batig slot zeker niet minder wordt, en bovendien worden die vreemde markten voor de ne lcrlandsche producten behouden. Eene andere belangrijke verbetering, die men voornemens is met 1* januarij a. s. sp Java in werking te brengen is eene nieuwe regeling van dc brievenposterij met veel verminderde port, waarvan men alle goeds verwacht. Mogt daaraan nog iemand twijfelen, hij ga slechts de verbeteringen na, die ons postwezen heeft ondergaan, nadat men tot de lagere porten is overgegaan. In plaats van ridderorden heefe de gouverneur generaal zil veren theeserviesen ten geschenke gegeven aan de iulandsche regenten, die hem op zijn uitstapje naar Samarang en Soura- baja onthaald hebben De rijstoogst schijnt maar middelmatig te zullen zijn en in sommige streken vreest men zelfs voor duurte. Het is te hopen, dat deze vrees niet bewaarheid wordt, daar de duurte in het voorjaar reeds hoogst ongunstig op den invoerhandel gewerkt heeft en nog altijd een nadeeligen invloed uitoefent. In de 11. Zatuidag te 's Gravenhage gehouden 16de al- gmeene vergadering van de hollandsche maatschappij van 'andbouw is op voorstel van de afdeeling Gouda besloten tot net indienen van een adres aan de wetgevende magt, houdende deu wensch, dat, bij de wet op het middelbaar onderwijs, ook de belangen van den landbouw mogen wor.len behar.igd, en in de wet een leervak voor de staathuishoudkunde moge wor den opgenomen Op voorstel van de afdeeling Hoorn is be- sloten, de gouden medaille uit te loven voor het opstel van een leerboek over de landbouw kunde, geschikt voor de vai- baarheid der leerlingen op de scholen voor het onderwijs ten platteu lande. Z. M. heeft de ontvang-kantoren der dir. bel. en ace. te Moordrecht, Waddinxveen c. a., Nieuwerkerk a/d IJssel, Haastrecht c. a. en Bleiswijk c. a. zooals deze thans bestaan, opgeheven, en dc volgende ontvang-kantoren der voorschreven middelen, als kantoor Moordrecht, zamengesteld uit de ge meenten Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Gouderak "en Haastrecht, en kantoor Zevenhuizen, zamengesteld uit de gp' meenten Zevenhuizen, Noord- en Zuid-\Vaddinxveen, Bleiswijk en Moercapelle; voorts zijn benoemd lot ontvangers der dir. bel. en ace.: te Moordrecht c. a. D. C'. W. Veldhorst, thans in dezelfde betrekking te Haastrecht c. a.; te Zevenhuizen c. a H. de Graaf, thans in dezelfde betrekking te Bleiswijk c. a. 'S Gravenhage, 29 September. I11 de heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-genoraal is ingekomen het ontwerp van wet nopens de cultuur-ondernemingen in N. Indie, dat in het vorig zittingjaar onafgedaan is gelaten A oorts is het eindverslag uitgebragt over het ontwerp van wet tct verhooging der begrooting voor de gestichten te Ominer- schans en Veen huizen. Aan de leden van de tw eede kamer der staten-generaal is heden rondgedeeld het wetsontwerp betreffende het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. De uitvoerige memorie van toelichting bevat het betoog, dat de twee wer ken als deelen van -een plan te beschouwen zijn, waarvan de uitvoering in het algemeen belang van zeevaart en handel wordt gevorderd. De gelijktijdige verbetering der waterwegen van Amsterdam en van Rotterdam is ook in verband met den aanleg der spoorwegen wen schel ijk. Voor andere handelsplaat sen wil het gouvernement reeds nu doen wat het kan Eene aanzienlijke subsidie wordt gevraagd voor de haven van Brou wershaven; wat voor de haven van Harlingen noodig is, w ordt onderzocht; ook voor de verbetering der kanalen in Gronin gen zal eerlang een voorstel worden gedaan. De regering meent, dat de ontwikkeling van Nederland moet worden be vorderd, al mogtcn ook daarvoor geene koloniale baten wor den verstrekt. Ley den, 30 September, Bij kon. besluit van den 27stca dezer is de heer C. Pruys van der Hoeven, gewoon hoogieeruar in de geneeskundige faculteit der hoogescliool alhier, die door het bereiken van den 70jarigen ouderdom emeritus is gew orden, op zijn verzoek, met het einde van het loopende quartaal eer vol uit die betrekking ontslagen. Gisteren mogt den hoogleeraar A. Rutgers het voorregt ten deel vallen den dag te vieren, waarop hij voor vijf en twintig jaren het hoogleeraarsambt aan de hoogeschool alhier aanvaardde. Bij die gelegenheid ontving hij talrijke bewijzen van deelneming, werd hem door deputation uit de hoogleera ren en de studenten geluk gewenscht pu namens vele zijner voormalige en tegenwoordige leerlingen een geschenk ter ge dachtenis aangeboden. Wij verheugen ons in die bewijzen van hulde en genegenheid en wenschen van harte dat de geachte man nog geruimen tijd ten nutte der hoogeschool zal mogen werkzaam zijn. De personen, die alhier op den avond van den l4 -c:* dezer wegens verzet tegen de autoriteiten in hechtenis war no men, zijn thans op één na, weder in vrijheid g- Blijkens geneeskundige statistieke opgaven I>. b: le provincie Zuid-Holland, gedurende het afgel 1, 9687 vaccinatien plaats, terwijl 254 roeger den door de kinderziekte zijn aangetast. Hiervan her-telden r 2 i'i zonder gebreken, terwijl 21 zijn overleden. Eeusden, 25 September. Eenige dagen geleden heeft in het naburige dorp Herpt, alwaar het kermis was, het volgende plaats gehadEen jong inensch met name v.. Dkreeg rnef iemand twist en geraakte in zoo hevige woede, dat hij ziju mes nam en den andere daarmede eene snede in het aai; ge - zigt gaf ter lengte van 18 duim; de ongelukkige is dadeiijk onder geneeskundige behandeling gekomen, terwijl de dader 111 handen van de justitie is overgeleverd en naar 's Bosch getransporteerd. VARIA. Cape Race, waarvan nu dikwerf in de nieuwspapieren sprp is ten opzigte der gemeenschap tusschen Europa en de ver eenigde staten van Noord-Amerika, is de zuid -oostelij kp pun van New-Foundland, het digtst bij Europa gelegen. De at lantische stoomschepen passeren haar op hunne reizen. Tus schen Cape Race en New-York bestaat een telegraaf; de af stand tusschen beide plaatsen is 900 mijlen te water en 1000 mijlen te land, zoodat tijdingen met de telegraaf overgebragt, drie dagen vroeger te New-York aankomen, dan metdestooniT

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2