Nieuws en Gouda en voor Advertentieblad 1862. Donderdag, 16 October. M°. 57. iffccten. Overzigt. Maal. z. 7. A. iet Maria Jacoba 45% 49%G BHLXKMA'. 63%6 32% den Nu Uitgave van A. BRINKMAN. Oost-HavenB. n°. 75. 49% 45% 82% 91% 197 8,20. Erw- 8. Boekweit a 185. I. Kogge 7 a 5,75. Haver ,50 a 22,50. GOUDA 15 October. n. 10. Ruwa- 15. Aardappelen !,37. 6/—. Kamper 54% 28 82' n, ar veel vreemde 5 onveranderd, ;ren aangebragt pr. inl. en 310 zakken 11290 82% 91% 197 1 C. Akrijn. 7. euwkerk. Ar ie, er A. van Reedeu h A. M. de Jong. Anthonia Wilhel- 10 October. Hoogste koers. 64% 76% 9913/ie 54% 27% Deze Courant veiochijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt 4e uitgav^ des avonds te voren. De prijs per drie maant m franco p. post2,25. Dc inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. »n werden aan schapen en 190 lc. kalveren 4/8 er steen betaald Gebleven koers. 64%6 De prijs der Advertentiën van ten tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 3 j. 5, in. 8. der Wouden, 3 m. ijntje van Eeuwen, spen en Catharina G0UDSCHE COURANT Het besluit van den amerikaanschen president Lincoln, dat de eindelijke opheffing der slavernij ten gevolge moet hebben, heeft de voornaamste engelsche dagbladen zoo zeer verbitterd, dat zij naau- welijks woorden weten te vinden om hunne woede wit te spreken, en den president op de laaghartigste wijze verguizen, terwijl zij zijn aanstaanden val verkondigen. De berigten uit Amerika zyn echter volkomen in tegenspraak met die voorspel ling. iet slechts de vrienden van de afschaffing der slavernij juichen zijn besluit toe, maar de gouverneurs van cestien uniestaten te Altona in Pensylvanie vereenigd, hebben zich ter gunste van len maatregel en voor de krachtige voortzetting van den oorlog verklaard. Te Washington heeft men den pre sident eene serenade gebragt, en er is geen spoor te ontdekken van die algemeene afkeuring, waarmede hij volgens de engelsche bladen bedreigd werd. Overigens valt het niet moeijelijk te begrijpen, wat de engelsche kooplieden beweegt. Het voorne men, om vergoeding te geven voor de slaven in de aan de unie getrouw gebleven staten en die der opstandelingen binnen korten tijd zonder vergoeding in vrijheid te -tellen, bedreigt de katoenteelt met een zeker en welligt onherstelbaar verval. Zoo lang de slavernij in stand bleef, mogt men hoop voeden, dat het einde van den oorlog de langzame herstelling van aan voer voor de engelsche fabrieken zoude veroorzaken. dit uitzigt weg genomen wordt, moet Lincoln al den onwil dragen der baatzuchtige kooplieden en fabriekanten, die het katoen hooger stellen dan de onvervreembare regten onzer mishandelde natuurgenooten. Lang genoeg heeft de beschaafde wereld dien smaad gedragen en de toekomst zal bewijzen, dat de gruwelen der slavernij niet noodig zijn, om ons te voeden en te kleeden. De schending der constitutie in Pruisen is geene vrees meer, maar is door de handelwijze der regering tot eene ontwijfel bare daadzaak verheven. De eerste kamer heeft de gewijzigde voordragt der afge vaardigden ter zijde gelegd, en het oorspronkelijk ontwerp der minis ters aangenomen. Dit besluit, waartoe de eerste kamer niet bevoegd was, heeft de tweede met nagenoeg algemeene.stemmen als strijdig met de constitutie en nietig verklaard. Maar de regering er kent de geldigheid van het besluit der eerste kamer, neemt de ver antwoording op zich en sluit de vergadering der vertegen- woordigers. Het is waarlijk of men het geduld des volks op de proef wil stellen, maar hst is eene hoogst gevaarlijke proef neming voor de rust en welvaart des lands. De gevolgen kunnen niet uitblijven. Bij herhaling heeft men reeds de nabijzijnde invoering eener con stitutie in Rusland aangekondigd en nog zeer onlangs werden die geruchten hernieuwd. Intusschen is de viering van het dui zendjarig bestaan des rijks voorbijgegaan zonder dat men iets van dergelijke concession vernomen heeft; alles schijnt zich tot nu te bepalen bij eene wijziging der regterlijke orgenisatie en eene scheiding van justitie en administratie. Misschien is het "beter vooreerst niet verder te gaan, indiep men toch niet anders dan schijn beoogt en het volk door woorden wil bevredigen, in dat geval is de opentlijke willekeur beier dan de huichelach tige schijn der vrijzinnigheid. De italiaansche zaken gaan geene schrede vooruit: ja men beweert zelfs dat het italiaansche kabinet zich overtuigd houdt van de voortduring van den tegenwoordigen staat der zaken, zoolang de veiligheid van den paus bedreigd kan worden door de revolutie en zoolang er geene verzoening tussehen het hof van Rome en de italiaansche regering p1 heeft op duurzame gronden. Toch is het zeker, dat Lalie i. tevre den kan zijn met dit uitzigt en dat de bew< dra Garibaldi hersteld is, nieuwe pogingen 1 - au het doel te naderen. In Engeland is men ernstig bedacht om dun moedwil te stuiten, die bij de Garibaldi-meetings gepleegd werd, en zelfs de kardinaal Wiseman werkt mede om de onrustige Ieren tot bedaardheid te vermanen. En hoewel de overheid zich terug trekt en verdere vergaderingen ontraadt, beraamt men met den meesten ijver eene groote vereeniging om schitterend te doen blijken van de algemeene belangstelling in den italiaanschcn volksvriend en van het misnoegen over de voortdurende bezet ting van Rome door de Franschen. Oostenrijk, Beyeren en Spanje willen zich vereenigen om den paus ter hulp te snellen, indien de Franschen Rome i verlaten, waarop echter thans weinig hoop bestaat. W t berigten uit Frankrijk luiden eenstemmig, dat de keizer zaken van Italië nog altijd wil laten rusten. De geldelijke toe stand van het rijk wordt door den minister Fould onder de gunstigste kleuren voorgesteld, maar men wantrouwt zijne be rekeningen en duent te regt, dat de mexicaansche expeditie nog geweldige kosten zal eischen.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 1